Νέα

Μοτοσυκλέτα,μιλάμε για.....την άλλη μας γκόμενα..

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Altec73
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 6K
  • Εμφανίσεις 341K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Ettore

Μέλος
Εγγρ.
24 Σεπ 2017
Μηνύματα
13.247
Like
46.947
Αίσθηση προκαλεί το βίντεο που αναρτήθηκε πριν από λίγα 24ωρα στο YouTube και δείχνει τη στιγμή που ένας μοτοσικλετιστής κάνει σούζα ενώ βρίσκεται στην Εθνική Οδό.Αυτό που προκαλεί μεγάλη εντύπωση είναι το γεγονός ότι την ώρα της σούζας δίπλα από τη μοτοσικλέτα περνάει ένα περιπολικό το πλήρωμα του οποίου δεν αντιδρά σε ό,τι βλέπει.Ο αναβάτης, μάλιστα, ευχαριστεί τους αστυνομικούς για το γεγονός ότι δεν τον σταμάτησαν κάνοντας τους νεύματα με τα χέρια.
Στα σχόλια του βίντεο, πάντως, είναι αρκετοί αυτοί που επικρίνουν τόσο τον αναβάτη για την κίνησή του αυτή όσο και τους αστυνομικούς για την αδράνειά τους.

 

Ettore

Μέλος
Εγγρ.
24 Σεπ 2017
Μηνύματα
13.247
Like
46.947
Οποιαδήποτε διαφορετική αντίδραση εκ μέρους της αστυνομίας θα μπορούσε να είχε θέσει σε κίνδυνο την ζωή του αναβάτη και όσων κινούνταν εκεί την ώρα στην εθνική οδό. Μπράβο για την ψύχραιμη και την λογική αντιμετώπιση του περιστατικού εκείνη την στιγμή δεδομένων των συνθηκών.
 

jimy.m.

Γλομπεάρχης
Εγγρ.
14 Μαΐ 2011
Μηνύματα
56.149
Κριτικές
171
Like
20.404
Πόντοι
34.612
Αίσθηση προκαλεί το βίντεο που αναρτήθηκε πριν από λίγα 24ωρα στο YouTube και δείχνει τη στιγμή που ένας μοτοσικλετιστής κάνει σούζα ενώ βρίσκεται στην Εθνική Οδό.Αυτό που προκαλεί μεγάλη εντύπωση είναι το γεγονός ότι την ώρα της σούζας δίπλα από τη μοτοσικλέτα περνάει ένα περιπολικό το πλήρωμα του οποίου δεν αντιδρά σε ό,τι βλέπει.Ο αναβάτης, μάλιστα, ευχαριστεί τους αστυνομικούς για το γεγονός ότι δεν τον σταμάτησαν κάνοντας τους νεύματα με τα χέρια.
Στα σχόλια του βίντεο, πάντως, είναι αρκετοί αυτοί που επικρίνουν τόσο τον αναβάτη για την κίνησή του αυτή όσο και τους αστυνομικούς για την αδράνειά τους.


Θεος
 

Kabal 996

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιουν 2016
Μηνύματα
35
Like
0
Πόντοι
0
Ξέρει κανείς να μου πεί αν μπορώ να βρώ το Transalp 650 καινούριο;
και επίσης να μου πεί γνωμες...

1. τι εχετε ακουσει για την συμπεριφορα του;
2. ανταλλακτικα+σερβις οικονομικα;
3. διαρκεια στον χρονο, προβληματα κτλ
 

TsonTson

Μέλος
Εγγρ.
12 Μαρ 2016
Μηνύματα
808
Κριτικές
3
Like
88
Πόντοι
6
Ξέρει κανείς να μου πεί αν μπορώ να βρώ το Transalp 650 καινούριο;
και επίσης να μου πεί γνωμες...

1. τι εχετε ακουσει για την συμπεριφορα του;
2. ανταλλακτικα+σερβις οικονομικα;
3. διαρκεια στον χρονο, προβληματα κτλ

Honda φιλε δε σπαει δε χαλαει δε νομιζω να το βρεις καινουριο αλλα σιγουρα μπορεις να το βρεις σε παρα πολυ καλη κατασταση και αρκετα οικονομικο πλεον... αντιθετα το 700 που βγαινει και με ABS το θεωρω απο τις μεγαλυτερες αποτυχιες της honda (προσωπικα μιλωντας παντα)
 

Kabal 996

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιουν 2016
Μηνύματα
35
Like
0
Πόντοι
0
Honda φιλε δε σπαει δε χαλαει δε νομιζω να το βρεις καινουριο αλλα σιγουρα μπορεις να το βρεις σε παρα πολυ καλη κατασταση και αρκετα οικονομικο πλεον... αντιθετα το 700 που βγαινει και με ABS το θεωρω απο τις μεγαλυτερες αποτυχιες της honda (προσωπικα μιλωντας παντα)

Συμφωνώ δεν μου αρέσει καθόλου.. Πήρε όγκο και έγινε άχαρη μηχανή..
Άσε που είμαι λάτρης του αναλογικού κοντέρ :rockon:
Δυστυχώς τα καινούρια έχουν ψηφιακό και έχω ξενερώσει.. :(
 

Kabal 996

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιουν 2016
Μηνύματα
35
Like
0
Πόντοι
0
Επίσης μου αρέσει και το Dakar..
Άλλα αυτοί που ξέρουν απο μηχανές λένε ότι δεν παίρνουν BMW.
Άσε που θα το βρώ λιωμένο το συγκεκριμένο..
 

TsonTson

Μέλος
Εγγρ.
12 Μαρ 2016
Μηνύματα
808
Κριτικές
3
Like
88
Πόντοι
6
Επίσης μου αρέσει και το Dakar..
Άλλα αυτοί που ξέρουν απο μηχανές λένε ότι δεν παίρνουν BMW.
Άσε που θα το βρώ λιωμένο το συγκεκριμένο..

africa twin την παλια εξισου οικονομικη και παει και παντου!!! οχι τοσο οικονομικη στο δρομο βεβαια αλλα νταξει δεν ειναι και αμαξι!!!
 

Kabal 996

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιουν 2016
Μηνύματα
35
Like
0
Πόντοι
0
africa twin την παλια εξισου οικονομικη και παει και παντου!!! οχι τοσο οικονομικη στο δρομο βεβαια αλλα νταξει δεν ειναι και αμαξι!!!

Λιωμένη θα την βρείς και αυτή ρε φίλε..
Έχει σταματήσει απ' το 2001 αν δεν κάνω λάθος.
 

pavlosyn

Μέλος
Εγγρ.
11 Ιουν 2013
Μηνύματα
311
Like
2
Πόντοι
1
Εγω ψαχνω ενα fazer 1000 η fazer 800 αλλα τωρα εχουν ακριβυνει λογο εποχης,οταν δεν ειχα λεφτα τον χειμωνα εβρισκα καλα τωρα που εχω τα λεφτα ψαχνουν για μαλακες.
 

Kabal 996

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιουν 2016
Μηνύματα
35
Like
0
Πόντοι
0
Eγώ προσωπικά δεν ξέρω πολλά απο μηχανές..

Τέσσερα πέντε μηχανάκια μου αρέσουν όλα και όλα και αυτά είναι μη συγκρίσιμα μεταξύ τους..

1): XT550 φτιαγμένο. (εφηβικό απωθημένο)
2) Ducati Monster 620
3): Transalp 650 (το τελευταίο)
4): BMW Dakar
5) Και  λίγο το XT του 89..
 

Kabal 996

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιουν 2016
Μηνύματα
35
Like
0
Πόντοι
0
Eγώ προσωπικά δεν ξέρω πολλά απο μηχανές..

Τέσσερα πέντε μηχανάκια μου αρέσουν όλα και όλα και μη συγκρίσιμα μεταξύ τους..

1): XT550 φτιαγμένο. (εφηβικό απωθημένο)
2) Ducati Monster 620
3): Transalp 650 (το τελευταίο)
4): BMW Dakar
5) Και  λίγο το XT του 89..

Δυστυχώς τα περισσότερα απ' αυτά θα τα βρείς "λιωμένα"..
 

TsonTson

Μέλος
Εγγρ.
12 Μαρ 2016
Μηνύματα
808
Κριτικές
3
Like
88
Πόντοι
6
Λιωμένη θα την βρείς και αυτή ρε φίλε..
Έχει σταματήσει απ' το 2001 αν δεν κάνω λάθος.

νταξει καμια σχεση τα Bmw με τα Honda σαν μηχανες και ειδικα τα πιο παλια, αλλα για μενα απο οσες αναφεραμε (εφοσον ειτε οικονομικα ειτε απο θεμα γουστου δεν θες κατι καινουριο) το transalp ειναι και ομορφο και ανετο και δεν βγαζει και ζημιες γενικα και αμα παρεις κανενα προσεγμενο θα το εχεις για 5 χρονακια+ ανετα...
 

TsonTson

Μέλος
Εγγρ.
12 Μαρ 2016
Μηνύματα
808
Κριτικές
3
Like
88
Πόντοι
6
Eγώ προσωπικά δεν ξέρω πολλά απο μηχανές..

Τέσσερα πέντε μηχανάκια μου αρέσουν όλα και όλα και αυτά είναι μη συγκρίσιμα μεταξύ τους..

1): XT550 φτιαγμένο. (εφηβικό απωθημένο)
2) Ducati Monster 620
3): Transalp 650 (το τελευταίο)
4): BMW Dakar
5) Και  λίγο το XT του 89..

απο αυτα το μονο που αντεχει ειναι το τρανσαλπ και αυτο γτ δεν ειναι μηχανακι που το εχουν κατα βαση πιτσιρικαδες που θα τη φανε τη σπλινα διοτι δεν προσφερει και τιποτα τρομερες συγκινησεις το γκαζι του οπως το monster. Bmw μακρια ειδικα απο τα πιο παλια μοντελα τωρα τα ΧΤ που αναφερεις ουτε εξυπηρετικα ειναι (ουτε για ταξιδι ουτε για μεσα στη πολη) και δυσκολα θα βρεις κανενα περιποιημενο...
 

Kabal 996

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιουν 2016
Μηνύματα
35
Like
0
Πόντοι
0
απο αυτα το μονο που αντεχει ειναι το τρανσαλπ και αυτο γτ δεν ειναι μηχανακι που το εχουν κατα βαση πιτσιρικαδες που θα τη φανε τη σπλινα διοτι δεν προσφερει και τιποτα τρομερες συγκινησεις το γκαζι του οπως το monster. Bmw μακρια ειδικα απο τα πιο παλια μοντελα τωρα τα ΧΤ που αναφερεις ουτε εξυπηρετικα ειναι (ουτε για ταξιδι ουτε για μεσα στη πολη) και δυσκολα θα βρεις κανενα περιποιημενο...

Σε Transalp θα πάω μάλλον..
Αυτό που με ενδιαφέρει σε πρώτη φάση είναι η αντοχή στο χρόνο..

Δυστυχώς δεν το πρόλαβα δεν είχα λεφτά εκείνη την εποχή..
Είχα αγοράσει το FMX 650 καλό μηχανάκι, άμα είχε και το μοτέρ του XR650 θα ήταν κτήνος..
 

Kabal 996

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιουν 2016
Μηνύματα
35
Like
0
Πόντοι
0
τωρα τα ΧΤ που αναφερεις ουτε εξυπηρετικα ειναι (ουτε για ταξιδι ουτε για μεσα στη πολη) και δυσκολα θα βρεις κανενα περιποιημενο...

Καλά τα XT είναι για άλλες καταστάσεις..
 

Ettore

Μέλος
Εγγρ.
24 Σεπ 2017
Μηνύματα
13.247
Like
46.947
Σε Transalp θα πάω μάλλον..
Αυτό που με ενδιαφέρει σε πρώτη φάση είναι η αντοχή στο χρόνο..

Δυστυχώς δεν το πρόλαβα δεν είχα λεφτά εκείνη την εποχή..
Είχα αγοράσει το FMX 650 καλό μηχανάκι, άμα είχε και το μοτέρ του XR650 θα ήταν κτήνος..

Δεν στρίβει, δεν φρενάρει, πολύ βαρύ για το χώμα, δεν τραβάει με δύο άτομα και πλήρη φορτίο για ταξίδι. Τα μοντέλα που είναι κατασκευασμένα στην Ισπανία υστερούν σε ποιότητα κατασκευής έναντι σε αυτά που ήταν κατασκευασμένα στην Ιταλία. Μέχρι το 2004 αν θυμάμαι. Τα καινούργια μηχανάκια είναι πιο οικονομικά απο άποψης κατανάλωσης με καλύτερα φρένα και οδηγική συμπεριφορά
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom