Νέα

Motorsports

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα βυζολάγνος
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 2K
  • Εμφανίσεις 102K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Ποιά μορφή μηχανοκίνητου αθλητισμού προτιμάτε;

  • Formula

    Ψήφοι: 54 41,9%
  • Rally

    Ψήφοι: 47 36,4%
  • Motorcycles

    Ψήφοι: 71 55,0%
  • Sports cars

    Ψήφοι: 15 11,6%
  • Touring cars

    Ψήφοι: 18 14,0%
  • Stock cars

    Ψήφοι: 3 2,3%
  • Drag racing

    Ψήφοι: 14 10,9%
  • Hillclimbing

    Ψήφοι: 13 10,1%
  • Drifting

    Ψήφοι: 18 14,0%
  • Rally-Raid

    Ψήφοι: 3 2,3%
  • Powerboats

    Ψήφοι: 6 4,7%
  • Air racing

    Ψήφοι: 6 4,7%
  • Άλλη

    Ψήφοι: 7 5,4%
  • Οποιαδήποτε

    Ψήφοι: 4 3,1%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    129
OP
OP
βυζολάγνος

βυζολάγνος

Τιμημένος
Εγγρ.
6 Σεπ 2007
Μηνύματα
7.784
Κριτικές
17
Like
5.743
Πόντοι
5.035
Και κοίτα ... κι ο Μοσχούς έχει πει ότι του χαν κάνει πρόταση για F1 αλλά δεν τον άφησε η οικογένεια του.

Ναι του έκαναν πρόταση για pit-babe αλλά δε τον άφηνε η οικογένεια να ξυρίζει τα πόδια του... :2funny: :2funny: :2funny:
 
OP
OP
βυζολάγνος

βυζολάγνος

Τιμημένος
Εγγρ.
6 Σεπ 2007
Μηνύματα
7.784
Κριτικές
17
Like
5.743
Πόντοι
5.035
Αφιέρωμα στον Daijiro Kato, παγκόσμιο πρωταθλητή του 2001 στα 250cc ο οποίος σκοτώθηκε στη Suzuka το 2003.
Μεγάλη ελπίδα της Ιαπωνίας αλλά δυστυχώς...

[youtube=425,350]OYkoixyrKso&feature=related[/youtube]
 

rozkrotalias

Τιμημένος
Εγγρ.
5 Απρ 2006
Μηνύματα
1.707
Κριτικές
157
Like
1.000
Πόντοι
5.355
Εμένα στα motogp μου άρεσε ο Gibernau το 2005 που είχε το απίστευτο γκομενάκι (supermodel Esther Canadas)το οποίο μυξόκλαιγε κάθε φορά που αυτός έπεφτε ...
 
OP
OP
βυζολάγνος

βυζολάγνος

Τιμημένος
Εγγρ.
6 Σεπ 2007
Μηνύματα
7.784
Κριτικές
17
Like
5.743
Πόντοι
5.035
Εμένα στα motogp μου άρεσε ο Gibernau το 2005 που είχε το απίστευτο γκομενάκι (supermodel Esther Canadas)το οποίο μυξόκλαιγε κάθε φορά που αυτός έπεφτε ...

Γιατί τη γυναίκα του Capirossi που τη βάζεις;
Αμ τα γκομενάκια που κυκλοφορούν κατά καιρούς οι Briatore και Coulthard στα paddocks;
Kαι μην ξεχάσω κάποτε και τον Villeneuve με τη Danni Minogue... :bigdick:
 

gabadoo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
10.664
Like
2
Πόντοι
166
Ναι του έκαναν πρόταση για pit-babe αλλά δε τον άφηνε η οικογένεια να ξυρίζει τα πόδια του... :2funny: :2funny: :2funny:

Βυζε μιας και ανοιξες το θρεντ,γιατι αμφιβαλεις για το οτι εγινε προταση στον Μοσχου να συμμετασχει( με Αλφα Ρομεο Τ3 συγκεκριμενα)σε αγωνες στο εξωτερικο;Φυσικα οχι στην Φ1 οπως γραφτηκε....

Επειδη εδω γραφουν και καποιοι οι οποιοι εχουν φαει πολλους τονους σκονη απο τα "ραλλια",εχουν κοιμηθει στο υπαιθρο γΙΑ να προλαβουν τρεις ειδικες σε μια μερα,εχουν παει με CM 200 (ΔΙΚΑΒΑΛΟ-ΤΙ ΜΑΛΑΚΙΑ ΘΕΕ ΜΟΥ...)στα Γιαννενα να παρακολουθησουν Ε.Λ.Ε.Τ.Α.,εχουν ακουσει 240RS με τα θεεικα 50 Solex σε βραδυνη κατηφορικη Φτερη καποιο παλιο "Αχαιος",εχουν δει τον αγωνα των μηχανικων του Τζιγγερ να αλλαξουν το ζεστο και στραβωμενο καπακι της ιντεγκραλε,ωστε να πιασει ο ψηλος τον Ταμπατον,εχουν προλαβει και δει τον Τζιοβαννι Ραγκουζα με το θειικο Εσκορτ να γυριζει στ Τατοι,το ΑΒΜ του Σαλιαρη σε Ριτσωνες και Ζαγκλιβερια και πολλα αλλα.......

Για ολα αυτα λοιπον,φιλε μου βιζο,να προσεχεις τι λενε...κατι θα μαθεις...



 

gabadoo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
10.664
Like
2
Πόντοι
166
Καλημέρα.

Αυτό ακριβώς είναι το θέμα φίλε. Ότι ο συγκεκριμένος ήταν ένας πολύ πολύ καλός οδηγός, αλλά και κατασκευασμένος μύθος. Όλα αυτά που μου λες, να πάρω να διαβάσω, να πάρω τηλέφωνα (!!!) κλπ είναι μέρος του μύθου.
Άλλες εποχές, ο κόσμος γούσταρε τα μηχανοκίνητα, τώρα δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει κάτι τέτοιο, ούτε 10-15 χρόνια πριν υπήρχε περίπτωση να υπάρξει τέτοιος σταρ. Όλοι είχαν κάποιο συμφέρον στο να προωθήθεί το σπορ και κάποιοι να γίνουν ήρωες. Πόσο μάλλον, κάποιοι αντικειμενικά γρήγοροι, όπως ο Ιαβέρης. Αλλά αυτό που ακουγόταν, με την πραγματικότητα απείχε παρασάγγας.
Να πάρω την ΑΛΑ να μου πει ποιος ? Η Κυρίτση ? Έχει άλλα προβλήματα, θα ξέρεις φαντάζομαι. Και μου μιλάς και πάλι για ανθρώπους και καταστάσεις του κάποτε ...
Αυτό που σίγουρα δικαιούται ο Ιαβέρης είναι ένα μέρος της κατάντιας των ελληνικών αγώνων. Όταν στηριζόμενος στο μουράτο μότο "πρώτα η ειδική, μετά ο αγώνας και τελευταίο το πρωτάθλημα"   έδιωξε τρέχοντας μεγάλους χορηγούς. Εντελώς ανεύθυνος.
Και κοίτα ... κι ο Μοσχούς έχει πει ότι του χαν κάνει πρόταση για F1 αλλά δεν τον άφησε η οικογένεια του. Άν σκέφτεσαι αυτό που ακούς και δεν το τρως αμάσητο, καταλαβαίνεις πόσα από όλα αυτά είναι αληθεια και πόσα όχι.

  Φιλε δεν αμφιβαλλω καθολου για την αγαπη σου γαι τον μηχανοκινητο αθλητισμο,αλλα....

  Παντα υπαρχει ενα αλλα...

  Λοιπον ο Τασος οχι μονο εχει κανει αυτα που σου ειπα,αλλα και πολλα περισσοτερα που πιθανον να μην γνωριζεις....



Ανοιξα ενα θρεντ εκει και πηρα καποιες απαντησεις....

Μαλλον εισαι πολυ μικρος για να γνωριζεις τετοιες περιπτωσεις και να μιλας για δημιουργια μυθου ή.......ή αποσκοπεις καπου....

Εμενα στα αρχιδια μου φιλε και οι χορηγοι και ολοι αυτοι που λες...
Ξημεροβραδιαζομαι στα βουνα για να δω αυτους που εχουν αυτο "το μουρατο μοτο" και που πανε ανεμος για μενα τον απλο θεατη και οχι για τον χορηγο...Ο Τασαρας δεν ειναι μερος του προβληματος,ανθρωποι σαν αυτον και την νοοτροπια του ειναι η ΛΥΣΗ......Mε τετοια νοοτροπια ειναι που θα επιστρεψει ο κοσμος στα βουνα....και οχι με τυπακια που πανε "βολτα" το οχημα μην τυχον και εγκαταλειψουν και μετα τους τραβηξει το αυτακι ο χορηγος.....

  Βλεπεις εγω πιστευω οτι εαν γεμισουν τα βουνα με θεατες που διψουν για θεαμα ...θα ερθουν και οι χορηγοι....


 
OP
OP
βυζολάγνος

βυζολάγνος

Τιμημένος
Εγγρ.
6 Σεπ 2007
Μηνύματα
7.784
Κριτικές
17
Like
5.743
Πόντοι
5.035
Βυζε μιας και ανοιξες το θρεντ,γιατι αμφιβαλεις για το οτι εγινε προταση στον Μοσχου να συμμετασχει( με Αλφα Ρομεο Τ3 συγκεκριμενα)σε αγωνες στο εξωτερικο;Φυσικα οχι στην Φ1 οπως γραφτηκε....

Επειδη εδω γραφουν και καποιοι οι οποιοι εχουν φαει πολλους τονους σκονη απο τα "ραλλια",εχουν κοιμηθει στο υπαιθρο γΙΑ να προλαβουν τρεις ειδικες σε μια μερα,εχουν παει με CM 200 (ΔΙΚΑΒΑΛΟ-ΤΙ ΜΑΛΑΚΙΑ ΘΕΕ ΜΟΥ...)στα Γιαννενα να παρακολουθησουν Ε.Λ.Ε.Τ.Α.,εχουν ακουσει 240RS με τα θεεικα 50 Solex σε βραδυνη κατηφορικη Φτερη καποιο παλιο "Αχαιος",εχουν δει τον αγωνα των μηχανικων του Τζιγγερ να αλλαξουν το ζεστο και στραβωμενο καπακι της ιντεγκραλε,ωστε να πιασει ο ψηλος τον Ταμπατον,εχουν προλαβει και δει τον Τζιοβαννι Ραγκουζα με το θειικο Εσκορτ να γυριζει στ Τατοι,το ΑΒΜ του Σαλιαρη σε Ριτσωνες και Ζαγκλιβερια και πολλα αλλα.......

Για ολα αυτα λοιπον,φιλε μου βιζο,να προσεχεις τι λενε...κατι θα μαθεις...

Μα εγώ για τη Formula 1 αμφέβαλα φυσικά.
Η αλήθεια είναι ότι δεν ασχολούμαι με ελληνικούς αγώνες αυτοκινήτου και για να'μαι ειλικρινής δε με ενδιαφέρει και να μάθω.
Τόσα παγκόσμια πρωταθλήματα με Ελλάδα θ'ασχολούμαστε;
 

gabadoo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
10.664
Like
2
Πόντοι
166
απο azaas:

Και μου μιλάς και πάλι για ανθρώπους και καταστάσεις του κάποτε ...


  Προσωπικως φιλε ,μου αρεσει αυτο το καποτε...

 Εσενα μπορει να σου αρεσουν τα προσπερασματα στα πιτς,και οι στρατηγικες του Μπραουν...Εγω τρελλαινομαι με κοντρες τυπου Σεννα-Προστ,Σεννα-Μανσελ,Βιλνεβ-Πιρονι...
Μπορει να σου αρεσουν οι πιστες τυπου Σεπανγκ,εμενα επετρεψε μου να μου αρεσουν οι τυπου Νορντσλαιφ με τα 22 ολοκληρα χλμ,η λεγομενη και Πρασινη Κολαση...

 Εσενα μπορει να σου αρεσουν τα συγχρονα ραλλυ σπριντ των 200-300 χλμ ειδικων διαδρομων,μια μορφη αγωνων ιδιαιτερα αρεστη στους τηλεορασοπληκτους,και τα τσαφ-τσουφ των συγχρονων τουρμπο κινητηρων των "μονο" 300 ιππων αλλα 60 κιλων ροπης απο το ρελαντι...

 Εγω αναπολω παλια Ακροπολις με την Μαραθωνια διαδρομη τους...Και στα αρχ@@@@α μου και παλι η τηλεοραση,δεν βαριεμαι να πηγαινω στο βουνο...

 Και ειναι σαφες απο ολα αυτα οτι ανατριχιαζω συγκορμος οταν φερνω στο μυαλο μου τον
 Η Χ Ο ενος ατμοσφαιρικου 240RS να ουρλιαζει με τα 50αρια καρμπιρατερια του στο ανηφορικο κομματι του δυναμομετρου της Αναβρας,τον ηχο απο τα παλια προσεγμενα Εσκορτ του Ιαβερη,το NSU του Μαγγελ,του X1/9 του Πρασσοπουλου,του ΑΒΜ του Σαλιαρη....

 Και για να μην κατηγορηθω οτι δεν μου αρεσει η τεχνολογια ,μιας και μιλαω για καρμπιρατερ,εχει τυχει να ακουσεις Μ3 πρωτης γενιας; Αυτην που ειχε ερθει Ελλαδα και ετρεχε με αυτην ο Τζαβιδας(ειχε ακομα τις εργοστασιακες ρυθμισεις απο την BMW Motorsport)
απεδιδε 365HP στις -ακουστε,ακουστε -10000 με κοκκινο στις 11.000;Αλλη φαση...
(Σημειωση,οτι το παρον θηριο,μετεπειτα στα χερια του Ευθυμιου εχασε σε αποδοση αλλα κερδισε σε αξιοπιστια,ενεκα συντηρησης...)
 

gabadoo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
10.664
Like
2
Πόντοι
166
Μα εγώ για τη Formula 1 αμφέβαλα φυσικά.
Η αλήθεια είναι ότι δεν ασχολούμαι με ελληνικούς αγώνες αυτοκινήτου και για να'μαι ειλικρινής δε με ενδιαφέρει και να μάθω.
Τόσα παγκόσμια πρωταθλήματα με Ελλάδα θ'ασχολούμαστε;

  Φιλε βυζο,δεν πρεπει να παραβλεπουμε τους ελληνικους αγωνες.
Μπορει να παραπαιουν,αλλα εμεις οι λατρεις των αγωνων πρεπει να τους στηριζουμε....και να απαιτουμε λυσεις ωστε να γινουν βιωσιμοι....
Ετσι για την τρελλα μας ρε γαμωτο....Και που ξερεις ,εαν το επιπεδο των ελληνικων αγωνων ηταν υψηλο και βοηθαγαμε ολοι σε αυτο,που ξερεις λεω,μπορει και εμεις οι Ελληνες να απολαμβαναμε ενα Ελληνα σε εργοστασιακο μπακετ του Παγκοσμιου....;Που ξερεις...;

  Εξαλλου οι Εσθονοι ειναι καλυτεροι;

Ποσοι Φινλανδοι θεοι τρεχουν;Γιατι οχι και ενας Ελληνας;Αμεσα συγκρισιμα μεγεθη με αυτην την χωρα...Ειμαστε διπλασιοι ως πληθυσμος,κοι ουτε αυτοι ουτε εμεις εχουμε αυτοκινητοβιομηχανια που να στηριζει τους ντοπιους οδηγους...Γιατι αυτοι εχουν Κανκουνεν και δεν ξερω και εγω ποσους ακομα -νεν και εμεις ουτε ψειρα;

  Δεν θα σου αρεσε;Στερουμαστε ικανοτητων λες;
 
OP
OP
βυζολάγνος

βυζολάγνος

Τιμημένος
Εγγρ.
6 Σεπ 2007
Μηνύματα
7.784
Κριτικές
17
Like
5.743
Πόντοι
5.035
  Φιλε βυζο,δεν πρεπει να παραβλεπουμε τους ελληνικους αγωνες.
Μπορει να παραπαιουν,αλλα εμεις οι λατρεις των αγωνων πρεπει να τους στηριζουμε....και να απαιτουμε λυσεις ωστε να γινουν βιωσιμοι....
Ετσι για την τρελλα μας ρε γαμωτο....Και που ξερεις ,εαν το επιπεδο των ελληνικων αγωνων ηταν υψηλο και βοηθαγαμε ολοι σε αυτο,που ξερεις λεω,μπορει και εμεις οι Ελληνες να απολαμβαναμε ενα Ελληνα σε εργοστασιακο μπακετ του Παγκοσμιου....;Που ξερεις...;

  Εξαλλου οι Εσθονοι ειναι καλυτεροι;

Ποσοι Φινλανδοι θεοι τρεχουν;Γιατι οχι και ενας Ελληνας;Αμεσα συγκρισιμα μεγεθη με αυτην την χωρα...Ειμαστε διπλασιοι ως πληθυσμος,κοι ουτε αυτοι ουτε εμεις εχουμε αυτοκινητοβιομηχανια που να στηριζει τους ντοπιους οδηγους...Γιατι αυτοι εχουν Κανκουνεν και δεν ξερω και εγω ποσους ακομα -νεν και εμεις ουτε ψειρα;

  Δεν θα σου αρεσε;Στερουμαστε ικανοτητων λες;

Φυσικά και θέλω, όπως και όλοι, να δω Έλληνα οδηγό στο WRC, στην F1 και άλλο μεγάλο θεσμό.
Το πρόβλημα είναι ότι η Ελλάδα είναι μια χώρα χωρίς παράδοση στον μηχανοκίνητο αθλητισμό (κακά τα ψέμματα), εξ ου και είναι δύσκολο τα μεγάλα εργοστάσια να εμπιστευτούν Έλληνες οδηγούς.
Η μόνη λύση είναι να βρεθούν σπόνσορες που θα "σπρώξουν" Έλληνες σε διεθνή πρωταθλήματα και από εκεί είναι θέμα ικανοτήτων, τύχης, χρημάτων του οδηγού (όλα παίζουν ρόλο) αν θα φτάσουν σε κορυφαία πρωταθλήματα.
Πάρε παράδειγμα τον Αλέξανδρο Μαργαρίτη ο οποίος τρέχει στο DTM.
Στη Γερμανία "ανδρώθηκε" οδηγικά και έφτασε εκεί που έφτασε.
Αν ήταν στην Ελλάδα κατά 99,9% δε θα τα κατάφερνε. Είπαμε Ψωροκώσταινα...
 

azaas

Ανώτερος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2006
Μηνύματα
671
Κριτικές
11
Like
6
Πόντοι
5.765
To thread που άνοιξες στο 4Τ forum, το είδα όταν το άνοιξες  :)
Να αποσκοπώ κάπου και να μειώνω τον Ιαβέρη ? Μη θεωρούμε τα πάντα ως συνομωσία, κρίμα είναι.

Το ότι βλέπεις πολλά χρόνια αγώνες και έχεις δει και Κρεμαστό λαγό που λέει ο λόγος, προσωπικά δε με εντυπωσιάζει, σορι κιόλας. Θα χρησιμοποιήσω πάλι (την πιο πετυχημένη) ατάκα του αγαπημένου σου Ιαβέρη : "και τα φορτηγά πηγαινοέρχονται στη Γερμανία, αλλά Γερμανικά δε μάθανε".

Έχω βαρεθεί να ακούω για τις εποχές του κάποτε (δυστυχώς) που στην Ελλάδα υπήρχαν 5 καλά αυτοκίνητα με 3 καλούς οδηγούς και 50 παρτάλια με 20 καλούς οδηγούς (στατιστικά που παίζουν και σήμερα βέβαια). Τότε που οποιαδήποτε πάντα με 70χλμ θεωρούνταν θέαμα και όριακό πέρασμα.
Η ΜΑΛΑΚΙΑ φίλε είναι ΜΑΛΑΚΙΑ. Κι όταν θες να σε πληρώνουν και να σε αντιμετωπίζουν σαν επαγγελματία, δε λες αυτά που έλεγε ο Ιαβέρης. Τόσο απλά.
Στ' αρχίδια σου εσένα του θεατή και καλά κάνεις. Αλλά η ζημιά, είναι ζημιά φιλάρα και την πλήρώνεις και εσύ έμμεσα, μιας και λεφτά δεν μπαίνουν στο χώρο και φτάσε μόνος σου στην άκρη της αλυσίδας.

Σε τρώει να κάνουμε σύγκριση του κάποτε με το σήμερα όμως. Δυο πράγματα γιατί βαριέμαι να γράφω. Ίδιο ήταν ένα αγωνιστικό αυτοκίνητο σαν φαινόμενο την εποχή του Gr.B πχ, όταν στην Ελλάδα ο μισός κόσμος έπαιρνε το τρολλευ, με σήμερα, που στο δρόμο κυκλοφορούν εκατοντάδες αυτοκίνητα με 400+ άλογα ?
Τί συγκρίνεις ? Τη γραβάτα με το σώβρακο ?
Και συγκρίνεις Ελλάδα με Φινλανδία  :think: Στη φινλανδία, το motorsport είναι το εθνικό σπορ. Όπως έχουμε εμείς το μπασκετ περίπου. Χρήμα, χορηγοί, μανατζερ, δουλεύουν γι αυτό. Επειδή έχουμε ίδιο πληθυσμό, δεν είμαστε το ίδιο.

Και μην απαξιώνεις κάποιον που δε γνωρίζεις, επειδή έχει μικρότερη ηλικία από τη δική σου. Στα λιγότερα χρόνια που ασχολούμαι, έχω ξοδέψει μάλλον περισσότερη σκέψη, προσπάθεια και χρήμα από σένα μιας και έχω εμπλακεί με τον ένα ή άλλο τρόπο.
 

gabadoo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
10.664
Like
2
Πόντοι
166
Το ότι βλέπεις πολλά χρόνια αγώνες και έχεις δει και Κρεμαστό λαγό που λέει ο λόγος, προσωπικά δε με εντυπωσιάζει, σορι κιόλας. Θα χρησιμοποιήσω πάλι (την πιο πετυχημένη) ατάκα του αγαπημένου σου Ιαβέρη : "και τα φορτηγά πηγαινοέρχονται στη Γερμανία, αλλά Γερμανικά δε μάθανε".

  Καλησπερα φιλε .Προς Θεου και μακρια απο μενα η αποψη σου οτι αυτο που ειπα η εγραψα επρεπε να σε εντυπωσιασει.Αλλιμονο.Δεν ηταν αυτος ο σκοπος μου.Απλως ηθελα να σου πω οτι παρακολουθω παρα πολλα χρονια αγωνες,και εχω ακουσει απο τον ιδιο τον Τασο στο παλιο μαγαζι του (μπαροκαφετερια στην Μιχαλακοπουλου -Rally Sport Club-που διατηρουσε τοτε διπλα απο το επισης δικο του μαγαζι με συναγερμους της Spyball).Αναφορα στις επιδοσεις του στην Ιταλια ειχαν και οι 4τροχοι τοτε,αλλα βαριεμαι να κατεβω στο "κωσταλεξι" μου και να ψαξω...Τωρα για τα φορτηγα που ειπες ....αντιπαρερχομαι την προσβολη....Στο μελλον και στο παρον θρεντ θα γνωριστουμε καλυτερα μεσω ανταλλαγης αποψεων εκατερωθεν και θα δεις αν ξερω τα Γερμανικα...Που ξερεις μπορει να γινουμε και φιλαρακια και να τρεχουμε παρεουλα στα βουνα...

"Η ΜΑΛΑΚΙΑ φίλε είναι ΜΑΛΑΚΙΑ. Κι όταν θες να σε πληρώνουν και να σε αντιμετωπίζουν σαν επαγγελματία, δε λες αυτά που έλεγε ο Ιαβέρης. Τόσο απλά.
Στ' αρχίδια σου εσένα του θεατή και καλά κάνεις. Αλλά η ζημιά, είναι ζημιά φιλάρα και την πλήρώνεις και εσύ έμμεσα, μιας και λεφτά δεν μπαίνουν στο χώρο και φτάσε μόνος σου στην άκρη της αλυσίδας."


Επετρεψε μου την αποψη και το θαρρος να την στηριζω,οτι χωρις θεαμα =αδεια βουνα ,πιστες ,αναβασεις κτλ=αδεια ταμεια-γιοκ χορηγοι......

Εαν θελουμε υγειεστατους Ελληνικους Αγωνες,μονο με την παροχη θεαματος στον κοσμο θα γεμισουν τα βουνα και οι χορηγοι θα δωσουν χρηματα....Δες το πιο καλοπουλημενο προιον των ελληνικων αγωνων την Ριτσωνα τι κοσμο μαζεψε με τις παντες των 70-80 χλμ που εκαναν οι Γιαπωνεζοι....Δεν μπορουσες να δεις απο τις διαφημιστικες ταμπελες...Και μη μου πεις οτι οι Japs πηγαιναν αερα....Δεν ηταν ο σκοπος τους αλλωστε αυτος...οχι οτι δεν μπορουν βεβαια.Παρατηρησε τι γινεται οταν περνουν τα Ιστορικα .....ποιος ξεσηκωνει τον κοσμο;Το αλαθητο και διαβασμενο περασμα των Πρωτοπορων που δεν χανουν δευτερο πουθενα η ο Σκαλτσας με το καλοπροσεγμενο μπλε Εσκορτ του Αγγελακη και οι "παντες" του;

  "...με σήμερα, που στο δρόμο κυκλοφορούν εκατοντάδες αυτοκίνητα με 400+ άλογα ?"

  Κοιτα αυτη η λογικη με βρισκει καθετα αντιθετο.....Βεβαια ο καθενας κανει οτι θελει με το αυτοκινητο του,αλλα απο το να εχω εναν "πεζοδρομιοκυνηγο" 400 ιππων,που κοστισε ενα σκασμο ευρουλακια,προτιμω ενα ραλλακι 1300 στην Ν1 και επιλεκτικους αγωνες κοντα στην Αθηνα...Επισης ξερω και κατι τυπους με Ι.Χ. 400 ιππων,που θεωρουν οτι πανε ταπα στην ευθεια,που εαν καποιος γνωστης αγωνιζομενος τους "στριψει" σε καμμια Φυλη η κανα Μερκουρη τους φευγουνε τα τσισα...




"Και μην απαξιώνεις κάποιον που δε γνωρίζεις, επειδή έχει μικρότερη ηλικία από τη δική σου. Στα λιγότερα χρόνια που ασχολούμαι, έχω ξοδέψει μάλλον περισσότερη σκέψη, προσπάθεια και χρήμα από σένα μιας και έχω εμπλακεί με τον ένα ή άλλο τρόπο."


  Δεν εκανα καμμια προσπαθεια να σε απαξιωσω.Ηλικιακα ειμαι 38χρ για να ξερεις....

Οσον αφορα τα περι περισσοτερης σκεψης,χρηματος,προσπαθειας και λοιπα....να κανω μια ερωτηση;

  Τι σε κανει να πιστευεις οτι και εγω δεν εχω κανει κατι αναλογο με το δικο σου;
Εαν θες λεπτομερειες παμε για καφεδακι και μπορει να βγουμε και γνωστοι(σιγουρα ομως φιλαρακια...)...Ολο και καπου θα εχουμε τρακαριστει....



 
 
OP
OP
βυζολάγνος

βυζολάγνος

Τιμημένος
Εγγρ.
6 Σεπ 2007
Μηνύματα
7.784
Κριτικές
17
Like
5.743
Πόντοι
5.035
On Board του μέγα Juan Manuel Fangio. 46 χρονών είναι εδώ ο κύριος και κοιτάξτε τι κάνει...

[youtube=425,350]xoimATBQXfA&feature=related[/youtube]
 

azaas

Ανώτερος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2006
Μηνύματα
671
Κριτικές
11
Like
6
Πόντοι
5.765
Φίλε gabadoo, ένας λόγος που μου αρέσει το motorsport, είναι ότι δεν έχει οπαδικές διαφωνίες και συνήθως δε φεύγεις απογοητευμένος ως θεατής  :)
Δεν έχω να χωρίσω κάτι μαζί σου, σε καμμία περίπτωση. Το ότι διαφωνώ και κατηγορώ κάποιους της παλιάς γενιάς για λάθη, δε σημαίνει ότι τους διαγράφω κιόλας.
Απλά δε μου 'κατσε καλά η Ιαβερολατρεία σου ρε φίλε  :2funny:
Το αγωνιστικό θέαμα δεν έχει σχέση με το θέαμα που θέλει ο κόσμος, σίγουρα το γνωρίζεις αυτό. Δες τόσα χρόνια στο 4TF που έχουν συζητηθεί τα πάντα.

Και το τελευταίο και πιο προσωπικό : δε με κάνει τίποτα να πιστευω ότι δεν έχεις πονέσει το σπορ, γι' αυτό και έβαλα το "μαλλον" στην πρόταση μου  ;) ;)
 

gabadoo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
10.664
Like
2
Πόντοι
166
On Board του μέγα Juan Manuel Fangio. 46 χρονών είναι εδώ ο κύριος και κοιτάξτε τι κάνει...

[youtube=425,350]xoimATBQXfA&feature=related[/youtube]


Καπως ετσι πρεπει να ηταν....

Εχω ομως την πολυ ισχυρη εντυπωση οτι ειναι fake...

Πρεπει να εχει φτιαχτει μετα,που να τις βρουν τις ον μπορντ καμερες τοτε και με διαφορετικα πλανα;Μαλλον ειναι φτιαγμενο με καποιο προγραμμα ...μπορει και να κανω λαθος.

  Αυτο που λεω ομως δεν αναιρει σε τιποτα την αξια του Μεγαλου Αργεντινου...Ακουσεις εκει φλικαρισματα με τοσο στενα λαστιχακια....

  Παρτε και ενα βιντεακι δικο μου με το εργαλειο μου στο Nordwleife-Nurburgring.....(πλανα απο κει  και εχει και το βιντεακι του βυζο,ειδικα την στροφη Caroussel....)Για προσεξτε με...ΑΝΟΙΞΤΕ ΤΑ ΗΧΕΙΑ ΣΑΣ.....

[youtube=425,350]iwtyZosuPNE[/youtube]


και μετα επεσα απο το κρεββατι καθιδρος.....
 

gabadoo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
10.664
Like
2
Πόντοι
166
  Και ενα βιντεακι με τον Απεραντο Αυρτον σε δοκιμαστικα στην Suzuka οπου και φυσικα,μα εντελως φυσικα πηρε την pole

[youtube=425,350]mR1n5zfhHYE[/youtube]


Καλα αυτοι οι κινητηρες της  Honda τι ρημαδια που ηταν;
Ποσο ασχημα ακουγοντουσαν;
 

gabadoo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
10.664
Like
2
Πόντοι
166
[youtube=425,350]izaWlKxVo1A[/youtube]


Ενας ανθρωπος που "ξεφτιλιζε" το μονοθεσιο,πως να του φαινοταν ενα σουπερ καρ της εποχης του στην ιδια πιστα;
 

gabadoo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
10.664
Like
2
Πόντοι
166
  Στην εποχη μας οπου το WRC εχει γινει ραλλυ σπριντ των 200-300χλμ ειδικων διαδρομων,οι νικητες στην Φ1 κρινονται στα πιτς και στις στρατηγικες επι χαρτου,στο DTM συμμετεχουν 2-3 ομαδες θηρια και δεν εχει χωρο για αλλους και αλλα και για το θεαμα....

εγω προσωπικα καταθετω ενωπιων σας τον αγαπημενο μου θεσμο αγωνων.....


  EUROPEAN HILLCLIMBING CHAMPIONCHIP


  Ο κοσμος του Απολυτου Θεαματος,για οσους ξερουν....γνωριστε τον καλυτερα και θα δειτε...

1ο δειγμα,η BMW του PLASA προερχομενη απο το BTCC σε μαχη με το Βουνο....Οι μπεμβεδακηδες(αλλα και εμεις οι αλλοι...) ΑΝΟΙΞΤΕ ΤΑ ΗΧΕΙΑ ΣΑΣ....


[youtube=425,350]YXkBUnt0UYw[/video]
 

gabadoo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
10.664
Like
2
Πόντοι
166
  Για προσεξτε τον κυριο ....απο τον ιδιο θεσμο...

  Το "οχημα" ζυγιζει 600 κιλα και κανει 0-100 σε 2,4 δλτ...Πως το οδηγεις αυτο το "πραμα" στις στεναδουρες των βουνων της Ευρωπης;


[youtube=425,350]lIle3tjMdiY[/youtube]
 
OP
OP
βυζολάγνος

βυζολάγνος

Τιμημένος
Εγγρ.
6 Σεπ 2007
Μηνύματα
7.784
Κριτικές
17
Like
5.743
Πόντοι
5.035
Καπως ετσι πρεπει να ηταν....

Εχω ομως την πολυ ισχυρη εντυπωση οτι ειναι fake...

Πρεπει να εχει φτιαχτει μετα,που να τις βρουν τις ον μπορντ καμερες τοτε και με διαφορετικα πλανα;Μαλλον ειναι φτιαγμενο με καποιο προγραμμα ...μπορει και να κανω λαθος.

  Αυτο που λεω ομως δεν αναιρει σε τιποτα την αξια του Μεγαλου Αργεντινου...Ακουσεις εκει φλικαρισματα με τοσο στενα λαστιχακια....

Να σου πω την αλήθεια φίλε gabadoo κι εμένα με ξενίζουν οι on board κάμερες εκείνη την εποχή. Τι να πω δεν ξέρω...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom