Νέα

Μετατροπή κινηματογραφικών ταινιών σε DVD

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα nick1964
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 5
  • Εμφανίσεις 681
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

nick1964

Μέλος
Εγγρ.
13 Νοε 2012
Μηνύματα
13
Like
0
Πόντοι
0
Αγαπητοί φίλοι,

Τυχαίνει να έχω κινηματογραφικές ταινίες 16 mm (νομίζω με ήχο) τις οποίες θα ήθελα να μετατρέψω επαγγελματικά σε DVD. Αν ξέρει κάποιος πως και τι, ας μας πει τη γνώμη του δημόσια ή με ΠΜ. Ενδιαφέρει, η λύση να είναι προσιτή οικονομικά. Ας με συγχωρήσουν οι φίλοι και οι admin αν το θέμα αυτό υπάρχει ήδη, δεν το είδα.

Ευχαριστώ θερμά εκ των προτέρων.

 

Επισκέπτης
Οι επαγγελματικές λύσεις κοστίζουν αρκετά σύμφωνα με όσα έχω ακούσει,αλλά καλύτερα να επικοινωνήσεις με κάποια εταιρία που παράγει και τυπώνει, DVD στην Ελλάδα πχ Digital Press Hellas, Videopress, Power Music, γιατί θέλει κάποια διαδικασία για να γίνει η μεταφορά (authoring & mastering κτλ) ώστε να σου πουν αν αναλαμβάνουν κάτι τέτοιο και πόσο πάει το μαλλί...

Μια εικονομική λύση (αλλά χαμηλής ποιότητας) που δεν κοστίζει σχεδόν τίποτα είναι να κάνεις κάτι τέτοιο
Κώδικας:
[MEDIA=youtube]YyU69h-j1Ow[/code[/MEDIA]]

Διαλέγεις και παίρνεις...
 

samsung

Μέλος
Εγγρ.
24 Σεπ 2006
Μηνύματα
2.080
Κριτικές
4
Like
8
Πόντοι
16
Δεν υπάρχει ψηφιακός τρόπος η ταινία να γίνει σήμα, τουλάχιστον με γήινο κόστος. Αυτό, γιατί η πηγή σου είναι εικόνα, καρέ-καρέ πάνω την ταινία. Εικόνα τύπου φωτογραφία σε χαρτί, όχι ψηφιακό αρχείο.
Αν πας να σκανάρεις κάθε εικόνα της ταινίας και να την κάνεις καρέ βίντεο, καταλαβαίνεις που θα φτάσεις. Αν υπάρχει μηχάνημα που το κάνει, η χρήση του θα σε πάει στο φεγγάρι από πλευράς κόστους.
Το ευκολώτερο είναι να τις προβάλλεις, και να τις "φιλμάρεις" σε βίντεο την ώρα που προβάλλονται. Υπάρχουν διάφορα "τρυκ" που το κάνουν αυτό καλά, ένα σου βάζω εδώ σε εικόνα.
Χρειάζεσαι πάντως έναν στοιχειώδη εξοπλισμό (μηχανή προβολής 16mm και λήψης βίντεο).
ΑΠό τη στιγμή που τις έχεις κάνει video, έστω και analog, υπάρχει ψηφιακός τρόπος να τις μεταφέρεις σε DVD.
Αν δε θες να ανακατευτείς, ή αν δεν έχεις μηχανή προβολής 16mm, ρώτα σε κανένα κανάλι τους τεχνικούς, μήπως και αναλάβουν να στο κάνουν.
Θα είναι η ίδια μέθοδος που κάνουν μετατροπές π.χ. παλιές Ελληνικές ταινίες (Αυλωνίτης, Σταυρίδης, Βουγιουκλάκη κλπ) και τις παίζουν στην τηλεόραση.
 

Συνημμένα

  • Super8ToVCR.gif
    Super8ToVCR.gif
    9 KB · Εμφανίσεις: 19

Επισκέπτης
Δεν υπάρχει ψηφιακός τρόπος η ταινία να γίνει σήμα, τουλάχιστον με γήινο κόστος. Αυτό, γιατί η πηγή σου είναι εικόνα, καρέ-καρέ πάνω την ταινία. Εικόνα τύπου φωτογραφία σε χαρτί, όχι ψηφιακό αρχείο.
Αν πας να σκανάρεις κάθε εικόνα της ταινίας και να την κάνεις καρέ βίντεο, καταλαβαίνεις που θα φτάσεις. Αν υπάρχει μηχάνημα που το κάνει, η χρήση του θα σε πάει στο φεγγάρι από πλευράς κόστους.
Το ευκολώτερο είναι να τις προβάλλεις, και να τις "φιλμάρεις" σε βίντεο την ώρα που προβάλλονται. Υπάρχουν διάφορα "τρυκ" που το κάνουν αυτό καλά, ένα σου βάζω εδώ σε εικόνα.
Χρειάζεσαι πάντως έναν στοιχειώδη εξοπλισμό (μηχανή προβολής 16mm και λήψης βίντεο).
ΑΠό τη στιγμή που τις έχεις κάνει video, έστω και analog, υπάρχει ψηφιακός τρόπος να τις μεταφέρεις σε DVD.
Αν δε θες να ανακατευτείς, ή αν δεν έχεις μηχανή προβολής 16mm, ρώτα σε κανένα κανάλι τους τεχνικούς, μήπως και αναλάβουν να στο κάνουν.
Θα είναι η ίδια μέθοδος που κάνουν μετατροπές π.χ. παλιές Ελληνικές ταινίες (Αυλωνίτης, Σταυρίδης, Βουγιουκλάκη κλπ) και τις παίζουν στην τηλεόραση.

Κάτι τέτοιο προτίνω και εγώ στο video που έχω βάλει  :grin:
 

edika

Μέλος
Εγγρ.
13 Ιαν 2006
Μηνύματα
39
Κριτικές
4
Like
13
Πόντοι
0
Εχεις δυο επιλογές.
Α. Βρίσκεις μια εταιρία και σκανάρεις τα 16άρια σου. Ακριβή λύση αλλά όχι απαγορευτική. ( δεν ξέρω πόσο φιλμ  έχεις και τι οικονομική δυνατότητα) Σε αυτή τη περίπτωση ξεμπερδεύεις μια για πάντα και έχεις υψηλής ποιότητας τελικό υλικό. (Επιπλέον μπορείς να το πειράξεις ψηφιακά αργότερα διορθώνοντας τα χρώματα, κόκκο κ.α.)
Β. Κάνεις ότι σου είπαν τα παιδιά παραπάνω. Λύση φτηνή, αλλά πολύ χαμηλή ποιοτικά. ( και επιπλέον θα ξανασχοληθείς πάλι στο μέλλον, αν σ´ ενδιαφέρει το περιεχόμενο του υλικού σου)

Υ.Γ. Στις παλιές ελληνικές ταινίες έκαναν telecine. Πρόκειται για ένα μηχάνημα που μετατρέπει το φιλμ σε σήμα βίντεο.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom