Νέα

Μειώσεις τιμών στον αγοραίο έρωτα : ας μαζευτούμε

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Bleach
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 289
  • Εμφανίσεις 17K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

πιστευετε οτι η αποχη θα βοηθησει στη μειωση τιμων στον αγοραιο ερωτα?

  • ναι

    Ψήφοι: 97 74,0%
  • οχι

    Ψήφοι: 7 5,3%
  • μαλλον

    Ψήφοι: 18 13,7%
  • αποκλειται

    Ψήφοι: 7 5,3%
  • δεν ξερω

    Ψήφοι: 2 1,5%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    131

amjik

Τιμημένος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2008
Μηνύματα
44.736
Κριτικές
61
Like
40.307
Πόντοι
22.785
μάν παζάρι δεν κάνω. Δέχομαι την τιμή που μου κάνουν. Αν δεν έχω λεφτα ή αν θεωρώ ότι καπου αλλου βρίσκω καλύερο πρόγραμμα με τα ίδια λεφτα τότε θα πάω εκεί.

Εύγε, τό έσωσες παραλίγο να σε κράξω ΩΣ ΛΙΓΟΥΡΜΕ .........
 

prigkhpas

Μέλος
Εγγρ.
1 Ιαν 2006
Μηνύματα
156
Κριτικές
6
Like
0
Πόντοι
11
οι τιμες πεσανε  στα περισσοτερα στουντιο απο 50  πηγανε στα 40 . τωρα οσο δεν θα βλεπουν πελατη γιατι λογω κρισης δεν θα περισσευουν θα πεσουν και αλλο οι τιμες θελουν δεν θελουν το επιβαλει ποια ο τροπος επιβιωσης  αν θελουν να μεινουν ανοιχτα .αλλιως το κλεινουνε το μαγαζακι. τωρα μην ξανααρχισετε παλι περι θα πεσει οι ποιοτητα και περι καθαριοτητας .αυτα ειναι μ...................  τωρα αν θελει το καθε μαγαζακι να κρατησει την πελατεια αυτα θα τα κανει .αν δεν τα κανει θα την χασει οποτε δεν το συνφερει .
 

ICCAROS

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Δεκ 2010
Μηνύματα
2.543
Κριτικές
200
Like
1.191
Πόντοι
2.310
οι τιμες πεσανε  στα περισσοτερα στουντιο απο 50  πηγανε στα 40 . τωρα οσο δεν θα βλεπουν πελατη γιατι λογω κρισης δεν θα περισσευουν θα πεσουν και αλλο οι τιμες θελουν δεν θελουν το επιβαλει ποια ο τροπος επιβιωσης  αν θελουν να μεινουν ανοιχτα .αλλιως το κλεινουνε το μαγαζακι. τωρα μην ξανααρχισετε παλι περι θα πεσει οι ποιοτητα και περι καθαριοτητας .αυτα ειναι μ...................  τωρα αν θελει το καθε μαγαζακι να κρατησει την πελατεια αυτα θα τα κανει .αν δεν τα κανει θα την χασει οποτε δεν το συνφερει .

ΟΚ!

Άμα δεν προσέξουν την καθαριοτητα θα τους χάσουν τους πελάτες. Στο θέμα της υγείας (διαφέρει από την καθαριότητα) πρακτικά δεν ξέρω τί θα μπορούσε να γίνει. Για το κοστολογιο και το θεσμικό (συνδυάζονται κιόλας!) επιμένω!
 

Pantherfighter21

Μέλος
Εγγρ.
21 Φεβ 2012
Μηνύματα
30
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
0
Για να μειωθούν οι τιμές θελει:
1) θεσμικές αλλαγές (απελευθέρωση, αδειοδοτήσεις κτλ)
2) μείωση εξοδολογίου των στουντιο.
Αλλιώς καθε προσπάθεια μείωσης δεν είναι διατηρήσιμη, αλλά θα αλλοιώνει (μάλλον προς το χειρότερο) την αγορά. Εμείς προφανώς θα συνεχίσουμε να παίρνουμε τα φθηνότερα προγράμματα και να κάνουμε αραιές επισκέψεις (αναγκαστικά)

1)Πιστεύεις ότι εσύ κι εγώ θα μπορούσαμε να ανοιξουμε μπουρδέλο αν μας έδειναν άδεια ο Δήμος κλπ;Εγώ πιστεύω ότι την επόμενη ημέρα θα το έβλεπα ανατιναγμένο.
2)Τι έξοδα έχουν;
 

ICCAROS

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Δεκ 2010
Μηνύματα
2.543
Κριτικές
200
Like
1.191
Πόντοι
2.310
1)Πιστεύεις ότι εσύ κι εγώ θα μπορούσαμε να ανοιξουμε μπουρδέλο αν μας έδειναν άδεια ο Δήμος κλπ;Εγώ πιστεύω ότι την επόμενη ημέρα θα το έβλεπα ανατιναγμένο.
2)Τι έξοδα έχουν;

1) προφανώς και δεν μπορούμε. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να υπάρχει απελευθερωση (θα βοηθούσε)
2) Δεν ξέρω από 1ο χέρι προφανώς, αλλά ο κάθε νοήμων άνθρωπος μπορεί να κάνει μερικούς υπολογισμούς. Επιχείρηση είναι βάζεις κάτω έσοδα-έξοδα. Υποθέτεις λογικό αριθμο πελατών (εκτιμώ ότι σε πολλές βάρδιες σε πολλά στουντιο τουλάχιστον κυμαινονται από 0-3). Δεν είναι τόσο δύσκολο να καταλάβει κανείς.
 

vendetta88

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2010
Μηνύματα
532
Κριτικές
16
Like
3
Πόντοι
606
τι λέμε τώρα εδώ μέσα???
διαβάζουμε τι γράφουμε???
με 30% ανεργία τουλάχιστον (μαζί με τις επι/σεις που κλείνουν, γιατί και το "αφεντικό" άνεργος είναι...)
οι τιμές είναι αστρονομικές. Παντού μπουρδέλα-cg-ct κλπ κλπ

απλά παίζει απίστευτο μαύρο χρήμα και κινείται το όλο κύκλωμα.

επειδή διάβασα οτι είναι επιχ/σεις (???) και πρέπει να υπάρχει "κέρδος" δεν πιστεύω οτι αυτοί που έχουν τα μαγαζιά αυτά είναι "άνθρωποι" με επιχ/σεις.

Η μόνη λύση για μείωση τιμών και καλύτερες υπηρεσίες, είναι να γίνουν οι πουτάνες ΝΟΜΙΜΕΣ.

μπορεί να χαθεί η μαγεία της παρανομίας, που όλους μας εξιτάρει, αλλά θα χαθεί και το "ποσοστό" του νταβατζή. Εκεί είναι όλη η ζημιά. Μόλις γίνει αυτό θα δείτε άλλες τιμές...
 

amjik

Τιμημένος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2008
Μηνύματα
44.736
Κριτικές
61
Like
40.307
Πόντοι
22.785
Ακομη κι αυτο να επιτευχθει θα ειναι καλο φιλε μου. Αναβαθμιση υπηρεσιων, τουλαχιστον να ειναι ολα μεσα και αυξηση χρονου γιατι αυτον πληρωνουμε . Το σκεπτικο σου για μη μειωση τιμων ποιο ειναι? οτι θα χειροτερεψουν οι υπηρεσιες ας πουμε? Καλο ειναι να αιτιολογειτε ο,τι λετε, για να βγει καποιο συμπερασμα.

Έγώ θά έλεγα γιά τζαμπέ καλήτερα ........ τρέχτεεεεεεεεεεεεεεεεεεε

λιγουρμέδες !!!!!!!
 

ICCAROS

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Δεκ 2010
Μηνύματα
2.543
Κριτικές
200
Like
1.191
Πόντοι
2.310
τι λέμε τώρα εδώ μέσα???
διαβάζουμε τι γράφουμε???
με 30% ανεργία τουλάχιστον (μαζί με τις επι/σεις που κλείνουν, γιατί και το "αφεντικό" άνεργος είναι...)
οι τιμές είναι αστρονομικές. Παντού μπουρδέλα-cg-ct κλπ κλπ

απλά παίζει απίστευτο μαύρο χρήμα και κινείται το όλο κύκλωμα.

επειδή διάβασα οτι είναι επιχ/σεις (???) και πρέπει να υπάρχει "κέρδος" δεν πιστεύω οτι αυτοί που έχουν τα μαγαζιά αυτά είναι "άνθρωποι" με επιχ/σεις.

Η μόνη λύση για μείωση τιμών και καλύτερες υπηρεσίες, είναι να γίνουν οι πουτάνες ΝΟΜΙΜΕΣ.

μπορεί να χαθεί η μαγεία της παρανομίας, που όλους μας εξιτάρει, αλλά θα χαθεί και το "ποσοστό" του νταβατζή. Εκεί είναι όλη η ζημιά. Μόλις γίνει αυτό θα δείτε άλλες τιμές...

Προφανώς και χρειαζόμαστε σαν πελάτες καλύτερες τιμές.
ΝΑΙ ΝΟΜΙΜΟΠΟΙΗΣΗ (έγραψα ήδη για θεσμικές αλλαγές)
Φυσικά και έχουν έξοδα και είναι επιχειρήσεις. ¨Εξοδα ΔΕΗ, ΕΥΔΑΠ, αναλώσιμα (σαπούνια, οινόπνευμα, μαντηλάκια, χαρτιά, κουρτίνες, σενδόνια, σκεπα΄σματα, πατετες, παντόφλες, κτλ.), συντήρηση-επισκευή εξοπλισμού (A/C, κρεβάτια, πορτες, βαψίματα, ασφαλείας, κτλ...), ανανέωση εξοπλισμού (....). Επίσης δεν θα υπάρχουν και άλλα έξοδα? υποθετω αναφέρεις ένα από αυτά. Και ίσως δεν είναι και λίγα αυτά. Όλα αυτά πρεπει να μειωθούν για να πέσουν με αειφόρο τροπο οι τιμές που πληρώνουμε. ΟΚ τώρα είμαστε στα 40 (και 30 ακόμη και 20). Αλλά εάν δεν πέσουν τα έξοδα θα γίνει στρέβλωση της αγοράς (θα αλλάξει η ποιότητα των υπηρεσιών, θα κλείσουν μαγαζιά, θα γίνουν ολιγοπώλεια, κτλ.). Εγώ κοιτάω πιό μακριά από το σήμερα. Μπορεί όμως να κάνω και λάθος.
 

ICCAROS

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Δεκ 2010
Μηνύματα
2.543
Κριτικές
200
Like
1.191
Πόντοι
2.310
1)Πιστεύεις ότι εσύ κι εγώ θα μπορούσαμε να ανοιξουμε μπουρδέλο αν μας έδειναν άδεια ο Δήμος κλπ;Εγώ πιστεύω ότι την επόμενη ημέρα θα το έβλεπα ανατιναγμένο.
2)Τι έξοδα έχουν;

2) μαζί με νοικια, αναλώσιμα, προσωπικό, ανανέωση -συντήηρησ εξοπλισμού κτλ. ε δεν θα θα φτάνει πολύ εύκολα τα 7500 το μήνα, με μπακαλίστικους υπολογισμούς?? ϊσως και παραπάνω, εξαρταται.
 

billy13

Τιμημένος
Εγγρ.
23 Μαρ 2008
Μηνύματα
29.142
Κριτικές
123
Like
189
Πόντοι
3.090
ειχα στειλει ενα μεηλ πριν 3-4 μερες σε μια ελληνιδα φητητρια..ουτε καν θυμαμαι σε πιο σαιτ..

μου απαντησε σημερα..  300 μια ωρα..500  2 ωρες...φιλια στομα 69 και σεξ..στελνοντας 2 φωτος..

οι οποιες ενταξει δεν ηταν  για πεταμα...αλλα δεν ηταν ουτε και για 150 ευρω..

της απαντησα...πως  δεν πρεπει να στεκει καλα..με 300αρι που ζητα κ.λ.π  κ.λ.π

μου απαντησε ...αμεσα σε δευτεροπλεπτα...

  ''  καλα  οτι πεις εσυ''  ειρωνικοτατα..

ρε εχουν ....ΤΡΕΛΑΘΕΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ     ΛΕΜΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ

Υ.Γ.  γιαννα  ειπε την λενε,  ηλεκτρον. διευθ.  modelo.4u.........
"Καλά κρασιά".............πες της................ :booty:
 

vendetta88

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2010
Μηνύματα
532
Κριτικές
16
Like
3
Πόντοι
606
Προφανώς και χρειαζόμαστε σαν πελάτες καλύτερες τιμές.
ΝΑΙ ΝΟΜΙΜΟΠΟΙΗΣΗ (έγραψα ήδη για θεσμικές αλλαγές)
Φυσικά και έχουν έξοδα και είναι επιχειρήσεις. ¨Εξοδα ΔΕΗ, ΕΥΔΑΠ, αναλώσιμα (σαπούνια, οινόπνευμα, μαντηλάκια, χαρτιά, κουρτίνες, σενδόνια, σκεπα΄σματα, πατετες, παντόφλες, κτλ.), συντήρηση-επισκευή εξοπλισμού (A/C, κρεβάτια, πορτες, βαψίματα, ασφαλείας, κτλ...), ανανέωση εξοπλισμού (....). Επίσης δεν θα υπάρχουν και άλλα έξοδα? υποθετω αναφέρεις ένα από αυτά. Και ίσως δεν είναι και λίγα αυτά. Όλα αυτά πρεπει να μειωθούν για να πέσουν με αειφόρο τροπο οι τιμές που πληρώνουμε. ΟΚ τώρα είμαστε στα 40 (και 30 ακόμη και 20). Αλλά εάν δεν πέσουν τα έξοδα θα γίνει στρέβλωση της αγοράς (θα αλλάξει η ποιότητα των υπηρεσιών, θα κλείσουν μαγαζιά, θα γίνουν ολιγοπώλεια, κτλ.). Εγώ κοιτάω πιό μακριά από το σήμερα. Μπορεί όμως να κάνω και λάθος.

Δεν διαφώνησα ποτέ με την λογική σου. Πάνω σε αυτή στηρίχτηκα. Δεν είναι όμως λογική να ψάχνω πάντα το φθηνό. Το φθηνό το κρέας το τρων οι σκύλοι.
Είμαι πιο ακραίος και απόλυτος. Ναι το παραδέχομαι. Αλλά οι νταβάδες σκέφτονται έτσι??? Δε το νομίζω...

Αν φύγει από μέσα το κομμάτι που λέγεται "νταβατζής", που θα πάει το κόστος????
Έχεις την λογική του εμπορεύματος. Πουλάω - αγοράζω. Εδώ δεν είναι έτσι.

Έχεις να κάνεις με τον ανθρώπινο παράγοντα. Θέλουν φθηνές τιμές για να πηδιέται 50 φορές την ημέρα???? Το θέλουν αυτό? Το θέλουμε αυτό???

Δηλ. αν πάει θεωρητικά πάντα μιλώντας, 5€ και είσαι ο 25ος στο δωμάτιο, θα σου άρεσε???
Αν πάει στα cg, που δεν έχουν αυτά τα πάγια που λέμε, 40€ και κλείνεις rdv για μετά από 1 μήνα όπως στους γιατρούς, θα ήταν καλά?

Εξ' άλλου, για να μην πέφτουν οι τιμές κάτι θα σημαίνει...τελικά

οι νταβάδες είναι το πρόβλημα
 

Pantherfighter21

Μέλος
Εγγρ.
21 Φεβ 2012
Μηνύματα
30
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
0
2) μαζί με νοικια, αναλώσιμα, προσωπικό, ανανέωση -συντήηρησ εξοπλισμού κτλ. ε δεν θα θα φτάνει πολύ εύκολα τα 7500 το μήνα, με μπακαλίστικους υπολογισμούς?? ϊσως και παραπάνω, εξαρταται.

Ενοίκια;Στα περισσότερα σπίτια δεν πρέπει να πληρώνουν πάνω από 200€/μήνα δεδομένης της περιοχής,όταν κανονικά διαμερίσματα έχουν 300-400€.Ποιος θα έμενε π.χ στο σπίτι που στεγάζεται το Φ71;Αν ήμουν ιδιοκτητης,και 100€ θα το έδινα αλλιώς θα κατέρρεε αχρησιμοποίητο.Όσον αφορά προσωπικό κλπ,οι τσατσάδες πόσα να παίρνουν;400-500€ εγώ λέω.Και χωρίς ένσημα φυσικά.Άντε να δείνουν και 20€ την ημέρα σε μια καθαρίστρια και πολλά λέω αφού η καθαριότητα είναι απούσα.Τα κωλόχαρτα και τα σαπούνια μαζί με τις καπότες είναι αστεία ποσά.Δεν αγοράζουν δα και σαπούνια Lux κλπ,ούτε softex κωλόχαρτα,και τα προφυλλακτικά είναι με το κιλό.Τα περισσότερα χρήματα λογικά είναι για προστασία.Ακόμα και νόμιμα να γίνουν,αυτή δε θα εκκλείψει.Εδώ πουλάνε προστασία σε νόμιμα μαγαζιά όπως οι καφετέριες.Και προστασία πούλαγαν ανέκαθεν στα μπουρδέλα κλπ.
 

ICCAROS

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Δεκ 2010
Μηνύματα
2.543
Κριτικές
200
Like
1.191
Πόντοι
2.310
Ενοίκια;Στα περισσότερα σπίτια δεν πρέπει να πληρώνουν πάνω από 200€/μήνα δεδομένης της περιοχής,όταν κανονικά διαμερίσματα έχουν 300-400€.Ποιος θα έμενε π.χ στο σπίτι που στεγάζεται το Φ71;Αν ήμουν ιδιοκτητης,και 100€ θα το έδινα αλλιώς θα κατέρρεε αχρησιμοποίητο.Όσον αφορά προσωπικό κλπ,οι τσατσάδες πόσα να παίρνουν;400-500€ εγώ λέω.Και χωρίς ένσημα φυσικά.Άντε να δείνουν και 20€ την ημέρα σε μια καθαρίστρια και πολλά λέω αφού η καθαριότητα είναι απούσα.Τα κωλόχαρτα και τα σαπούνια μαζί με τις καπότες είναι αστεία ποσά.Δεν αγοράζουν δα και σαπούνια Lux κλπ,ούτε softex κωλόχαρτα,και τα προφυλλακτικά είναι με το κιλό.Τα περισσότερα χρήματα λογικά είναι για προστασία.Ακόμα και νόμιμα να γίνουν,αυτή δε θα εκκλείψει.Εδώ πουλάνε προστασία σε νόμιμα μαγαζιά όπως οι καφετέριες.Και προστασία πούλαγαν ανέκαθεν στα μπουρδέλα κλπ.

Και το ενοίκιο και το προσωπικό, ναι. , και η διαφήμιση.Δεν ήταν εξανλτηιτκός ο καταλογος μου. Το νοικι στα στουντιο πιστευω ότι μπορεί να είναι 1000το μήνα.

Υποψιάζομαι ότι υπάρχουν και κρυφά έξοδα που πρέπει να είναι αρκετά.
 

ICCAROS

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Δεκ 2010
Μηνύματα
2.543
Κριτικές
200
Like
1.191
Πόντοι
2.310
Δεν διαφώνησα ποτέ με την λογική σου. Πάνω σε αυτή στηρίχτηκα. Δεν είναι όμως λογική να ψάχνω πάντα το φθηνό. Το φθηνό το κρέας το τρων οι σκύλοι.
Είμαι πιο ακραίος και απόλυτος. Ναι το παραδέχομαι. Αλλά οι νταβάδες σκέφτονται έτσι??? Δε το νομίζω...

Αν φύγει από μέσα το κομμάτι που λέγεται "νταβατζής", που θα πάει το κόστος????
Έχεις την λογική του εμπορεύματος. Πουλάω - αγοράζω. Εδώ δεν είναι έτσι.

Έχεις να κάνεις με τον ανθρώπινο παράγοντα. Θέλουν φθηνές τιμές για να πηδιέται 50 φορές την ημέρα???? Το θέλουν αυτό? Το θέλουμε αυτό???

Δηλ. αν πάει θεωρητικά πάντα μιλώντας, 5€ και είσαι ο 25ος στο δωμάτιο, θα σου άρεσε???
Αν πάει στα cg, που δεν έχουν αυτά τα πάγια που λέμε, 40€ και κλείνεις rdv για μετά από 1 μήνα όπως στους γιατρούς, θα ήταν καλά?

Εξ' άλλου, για να μην πέφτουν οι τιμές κάτι θα σημαίνει...τελικά

οι νταβάδες είναι το πρόβλημα

-πιθανόν να υπάρχουν έξοδα που ούτε μπορώ να φανταστώ και που ίσως να μην είναι και τόσο λίγα.

-Ωραία τα γράφεις.

- Συμφωνώ ότι υπάρχει ένα όριο στη μείωση. Αλλιως αλλάζει η κατηγορία του μαγαζιού εκ των πραγμάτων, θα αλλάξει η αγορά. Αυτά γράφω. Δες τα σχολια για την Ευνειδών π.χ. (δεν το ξέρω δεν έχω δοκιμάσει).
 

Pantherfighter21

Μέλος
Εγγρ.
21 Φεβ 2012
Μηνύματα
30
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
0
Και το ενοίκιο και το προσωπικό, ναι. , και η διαφήμιση.Δεν ήταν εξανλτηιτκός ο καταλογος μου. Το νοικι στα στουντιο πιστευω ότι μπορεί να είναι 1000το μήνα.

Υποψιάζομαι ότι υπάρχουν και κρυφά έξοδα που πρέπει να είναι αρκετά.

1000€ ενοίκιο;Υπερβάλεις.Με 1000€ ενοικιάζεις λουξ διαμέρισμα 3ετίας στην Γλυφάδα
 

ICCAROS

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Δεκ 2010
Μηνύματα
2.543
Κριτικές
200
Like
1.191
Πόντοι
2.310
1000€ ενοίκιο;Υπερβάλεις.Με 1000€ ενοικιάζεις λουξ διαμέρισμα 3ετίας στην Γλυφάδα

Τί να σού πω φίλε μου! Σαν πόσα ευρω πρέπει να δώσεις για να νοικιάσεις ένα στουντιο? με 3-4 δωμάτια, που να μην είναι σε πολυκατοικία αλλά σε μεγάλο ισόγειο ή ισόγειο + 1ος οροφ, (που να θέλει και μιά αρχική διαρρύθμιση)?
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom