Νέα

Μακροχρονιες επενδυσεις / Συνταξιοδοτικα προγραμματα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 442
  • Εμφανίσεις 30K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
300
Πόντοι
386
ΟΡΙΣΜΕΝΕΣ ελληνικες μετοχες δεν ειναι τοσο ασχημες. νομιζω με λιγο ψαξιμο μπορει κανεις να βρει πλεον undervalued μετοχες που πιθανως να κοστιζουν λιγοτερο και απο την περιουσια της επιχειρησης. εγω εχω στο μυαλο μου 2 αλλα δε θα πω

Λεγε ρε τυπε
 

kostasasximos86

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Φεβ 2016
Μηνύματα
4.926
Κριτικές
8
Like
614
Πόντοι
326
Εχει επενδύσει κανεις σε εικονικα νομίσματα με την προοπτική να ανέβει η αξία τους στο άμεσο μελλον; εγω σκέφτομαι το ethereum,dash και litecoin αλλά δεν έχω καμία εικόνα για το μελλον ρε πουστη, μόνο ελπίδες μήπως γινει κανα μπαμ οπως το bitcoin.To mining δυστυχώς για όλα αυτά εχει ψοφήσει.

το bitcoin για λιγες μερες μονο πεταχτηκε και μετα εγινε crash και επεστρεψε στα προηγουμενα επιπεδα.
για μενα ολα αυτα τα cryptocurrencies δεν πολυαξιζουνε γιατι ακομα δεν υπαρχουν τα απαραιτητα regulations για να δικαιολογησουν την επενδυση σε αυτα.
Επιγραμματικα να πω πως στο bitfinex πριν 1-1.5 χρονο περιπου οι investors σε bitcoin,litcoin και ethereum εχασαν ενα μερος των χρηματων τους μετα απο εισβολη απο hackers.

Για μενα το πιο αξιοπιστο ειναι το coinbase αλλα και παλι καποιος πρεπει να ειναι ιδαιτερα προσεχτικος με cryptocurrencies λογω regulations.

Παρε αμερικανικες μετοχες να εχεις το κεφαλι σου ησυχο.
Ειναι το μονο σιγουρο.
Ολα τα αλλα ειναι επιφοβα.
 
Εγγρ.
14 Ιαν 2017
Μηνύματα
21
Κριτικές
1
Like
6
Πόντοι
0
όλα τα ψηφιακα νομισματα είναι αερας κοπανιστος. χρησιμοποιούνται για παρανομο εμποριο όπως τα ναρκωτικά. μπορει να ανεβηκε το bitcoin αλλά μπορει και να πεσει υπερβολικά. παιξτα στο καζίνο καλυτερα...
 
Εγγρ.
25 Σεπ 2009
Μηνύματα
2.109
Κριτικές
6
Like
822
Πόντοι
96

Τι να σου πει ρε τύπε ; Δεν πας στο Λουτρακι να παίξεις ρουλέτα , καλύτερα ;

Παίξε Αμερική που λεει ο πιο πανω .usa εχεις καλύτερες πιθανότητες να κερδισεις . Ελλαδα στο μπουρδελισταν ΘΑ σου πάρουν το scalp
 

kostasasximos86

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Φεβ 2016
Μηνύματα
4.926
Κριτικές
8
Like
614
Πόντοι
326
Τι να σου πει ρε τύπε ; Δεν πας στο Λουτρακι να παίξεις ρουλέτα , καλύτερα ;

Παίξε Αμερική που λεει ο πιο πανω .usa εχεις καλύτερες πιθανότητες να κερδισεις . Ελλαδα στο μπουρδελισταν ΘΑ σου πάρουν το scalp

παντως φιλε λογικοτατο ειναι καποιοι οι οποιοι δεν εχουνε παιξει ποτε στο αμερικανικο χρηματιστηριο ή ακομα σε οποιοδηποτε αλλο ξενο χρηματιστηριο να συμβιβαζονται με το ελληνικο και να πιστευουνε λανθασμενα σε υποτιθεμενες ευκαιριες.

Ο λογος ειναι απλος.

Ειναι κατι τελειως διαφορετικο , βγαινεις εξω απο τα νερα σου , δεν ξερεις καν πως να αρχισεις , τι να πρωτοκανεις ,που να απευθυνθεις και νομιζεις πως δεν εχεις κανενα ελεγχο των χρηματων σου.
εισαι δεσμιος καποιου αλλου.

ΕΓω πιστευω οποιοςδηποτε λογικος ανθρωπος αν του εξηγουσε καποιος 5-10 λεπτα περι τινος προκειται , θα επρεπε να ειναι τρελος να ασχοληθει εστω και μισο λεπτο με το ελληνικο χρηματιστηριο.

υ.γ
Ειναι σαν να σου εχει στησει η διμετρη η μουναρα την κωλοτρυπιδα της να την γαμησεις και εσυ να προτιμας απο διπλα την ντυμμενη την σαυρα χαχαχα ελπιζω να βγαζει ματι το παραδειγμα
 

nikospireas

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Δεκ 2007
Μηνύματα
1.541
Κριτικές
49
Like
81
Πόντοι
3.945

charout

Μέλος
Εγγρ.
16 Απρ 2015
Μηνύματα
564
Like
37
Πόντοι
6
Στην Ελλάδα του 2017 και βλέποντας το απολογιστικά ώς πενηντάρης.

Οσοι νέοι αντί να φάνε τα καλά λεφτά που έβγαζαν τις εποχές των παχιών αγελάδων,  σε πουτάνες η σε διασκέδαση και τα επένδυσαν, οι περισσότεροι απλά τα έχασαν.

Κάποιοι τα έχασαν στο χρηματιστήριο το 1999 – 2000.

Κάποιοι άλλοι σε επιχειρήσεις που οι περισσότερες βάρεσαν κανόνια.

Κάποιοι άλλοι σε ''ασφαλείς'' επενδύσεις όπως τα ακίνητα, πού τώρα έχουν χάσει το 45% της αξίας τους, και πρέπει να πληρώνουν αρκετά υψηλά έξοδα συντήρησης αλλά και αισίως ΕΝΦΙΑ.

Κάποιοι έχοντας γλυτώσει από τις παραπάνω λούμπες της τελευταίας εικοσαετίας τα έχασαν στην ‘’ασφαλή όαση’’ της Κύπρου μετά το κούρεμα κλίσμα του Χερ Σόιμπλε. Εχω προσωπική εμπειρία από φίλο μου, που δεν με άκουσε,  έχασε τις οικονομίες μιας ζωής εκεί, και ζεί σήμερα με αντικαταθλιπτικά.

Κάποιοι άλλοι τα επένδυσαν σε ''στιγμές''. Το ποιοι νοιώθουν μαλάκες σήμερα το αφήνω στη κρίση του καθενός.
Ο υποφαινόμενος, πενηντάρης σήμερα, ΄΄επένδυσε’’ 'παντού'. Σε ταξίδια σε απολαύσεις σε γυναίκες, σε ακίνητα, σε χρηματιστήρια κλπ. Κάπου έχασα κάπου κέρδισα. Συνολικά θα έλεγα ότι αρκετά κερδισμένος είμαι. Μέχρι στιγμής τουλάχιστον. Διότι το παιχνίδι ακόμη συνεχίζεται.

Η μόνη ''επένδυση'' που ποτέ δεν μετάνοιωσα είναι το ότι γύρισα το κόσμο, γέμισα το κεφάλι μου με εικόνες, σκέψεις, γεύσεις, και ότι γάμησα ( επί πληρωμή τις περισσότερες φορές ) πάρα πολλές όμορφες γυναίκες !! Προσωπικά πιστεύω ότι τις επενδύσεις σε γνώσεις, ταξίδια, και εμπειρίες δεν τις μετανοιώνει κάποιος ποτέ.

Σε πρακτικό επίπεδο το τι επιλογές έχει κάποιος σήμερα θα απαντήσω αργότερα μια και τώρα έχω να εμπεδώσω μια νέα ''ασιατική εμπειρία/επένδυση'' που βρήκα στην αθήνα !!!  :grin: :grin: :grin:
Στην Ελλάδα του 2017 και βλέποντας το απολογιστικά ώς πενηντάρης.

Οσοι νέοι αντί να φάνε τα καλά λεφτά που έβγαζαν τις εποχές των παχιών αγελάδων,  σε πουτάνες η σε διασκέδαση και τα επένδυσαν, οι περισσότεροι απλά τα έχασαν.

Κάποιοι τα έχασαν στο χρηματιστήριο το 1999 – 2000.

Κάποιοι άλλοι σε επιχειρήσεις που οι περισσότερες βάρεσαν κανόνια.

Κάποιοι άλλοι σε ''ασφαλείς'' επενδύσεις όπως τα ακίνητα, πού τώρα έχουν χάσει το 45% της αξίας τους, και πρέπει να πληρώνουν αρκετά υψηλά έξοδα συντήρησης αλλά και αισίως ΕΝΦΙΑ.

Κάποιοι έχοντας γλυτώσει από τις παραπάνω λούμπες της τελευταίας εικοσαετίας τα έχασαν στην ‘’ασφαλή όαση’’ της Κύπρου μετά το κούρεμα κλίσμα του Χερ Σόιμπλε. Εχω προσωπική εμπειρία από φίλο μου, που δεν με άκουσε,  έχασε τις οικονομίες μιας ζωής εκεί, και ζεί σήμερα με αντικαταθλιπτικά.

Κάποιοι άλλοι τα επένδυσαν σε ''στιγμές''. Το ποιοι νοιώθουν μαλάκες σήμερα το αφήνω στη κρίση του καθενός.
Ο υποφαινόμενος, πενηντάρης σήμερα, ΄΄επένδυσε’’ 'παντού'. Σε ταξίδια σε απολαύσεις σε γυναίκες, σε ακίνητα, σε χρηματιστήρια κλπ. Κάπου έχασα κάπου κέρδισα. Συνολικά θα έλεγα ότι αρκετά κερδισμένος είμαι. Μέχρι στιγμής τουλάχιστον. Διότι το παιχνίδι ακόμη συνεχίζεται.

Η μόνη ''επένδυση'' που ποτέ δεν μετάνοιωσα είναι το ότι γύρισα το κόσμο, γέμισα το κεφάλι μου με εικόνες, σκέψεις, γεύσεις, και ότι γάμησα ( επί πληρωμή τις περισσότερες φορές ) πάρα πολλές όμορφες γυναίκες !! Προσωπικά πιστεύω ότι τις επενδύσεις σε γνώσεις, ταξίδια, και εμπειρίες δεν τις μετανοιώνει κάποιος ποτέ.

Σε πρακτικό επίπεδο το τι επιλογές έχει κάποιος σήμερα θα απαντήσω αργότερα μια και τώρα έχω να εμπεδώσω μια νέα ''ασιατική εμπειρία/επένδυση'' που βρήκα στην αθήνα !!!  :grin: :grin: :grin:
Εχεις απολυτο δικιο ,εκανες παρα πολυ καλα,ακομα και αν τα πραγματα πηγαιναν καλα ,και ας πουμε επενδυες καπου που θα κερδιζες οι εμπειριες οι εικονες τα γαμησια ,και ολα αυτα που γραφεις ειναι πολυ ανωτερα.Α ν δουμε την ιστορια το χρημα παντα χανεται απο πολεμους οικονομικες καταστροφες κ.τ.λ.ενω οι εμπειριες μενουν η καλυτερη αποταμιευση να καθεσαι στα γερματα σου (ισως ανημπορος)αλλα με ενα διαρκες χαμογελο για ολα αυτα που εζησες και ας εισαι τοτε φτωχος
 

kostasasximos86

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Φεβ 2016
Μηνύματα
4.926
Κριτικές
8
Like
614
Πόντοι
326
Εχεις απολυτο δικιο ,εκανες παρα πολυ καλα,ακομα και αν τα πραγματα πηγαιναν καλα ,και ας πουμε επενδυες καπου που θα κερδιζες οι εμπειριες οι εικονες τα γαμησια ,και ολα αυτα που γραφεις ειναι πολυ ανωτερα.Α ν δουμε την ιστορια το χρημα παντα χανεται απο πολεμους οικονομικες καταστροφες κ.τ.λ.ενω οι εμπειριες μενουν η καλυτερη αποταμιευση να καθεσαι στα γερματα σου (ισως ανημπορος)αλλα με ενα διαρκες χαμογελο για ολα αυτα που εζησες και ας εισαι τοτε φτωχος

σορρυ φιλε αλλα πετας κοτσανες
το ενα δεν αντικρουει το αλλο
 

charout

Μέλος
Εγγρ.
16 Απρ 2015
Μηνύματα
564
Like
37
Πόντοι
6
σορρυ φιλε αλλα πετας κοτσανες
το ενα δεν αντικρουει το αλλο
Γινε λιγο πιο σαφης, τι θελεις να πεις??γιατι εγω αναφερομαι στον μιντ ,για αυτα που εκανε,και συγκεκριμενα γραφει <<προσωπικα πιστευω οτι οι εμπειριες γνωσεις ταξιδια κ.τ.λ. δεν τις μετανοιωνει καποιος ποτε>> ,να εκανε λιγοτερα απο οσα εκανε δεν σε καταλαβαινω οταν λες το ενα δεν αντικρουει το αλλο
 

kostasasximos86

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Φεβ 2016
Μηνύματα
4.926
Κριτικές
8
Like
614
Πόντοι
326
Γινε λιγο πιο σαφης, τι θελεις να πεις??γιατι εγω αναφερομαι στον μιντ ,για αυτα που εκανε,και συγκεκριμενα γραφει <<προσωπικα πιστευω οτι οι εμπειριες γνωσεις ταξιδια κ.τ.λ. δεν τις μετανοιωνει καποιος ποτε>> ,να εκανε λιγοτερα απο οσα εκανε δεν σε καταλαβαινω οταν λες το ενα δεν αντικρουει το αλλο

ναι σορρυ για το επιθετικο υφος
απλα εννοουσα οτι μπορεις να κανεις και αυτα που λεει ο μιντ και ταυτοχρονα να προσεχεις και τα οικονομικα σου ετσι ωστε να μην μεινεις απλα με το χαμογελο οταν γερασεις (φτωχος δηλαδη).

Οι περισσοτεροι ανθρωποι ανηκουν στις εξης 2 κατηγοριες και αγνοουν παντελως την τριτη :

1) Η 1η κατηγορια ειναι αυτοι που μονο θελουν να τρωνε να ξοδευουν στην καλη ζωη γαμησια πουτανες ταξιδια κτλπ  και την δουλεια τους την βλεπουνε περισσοτερο ως αγγαρεια αλλα και ενα μεσο που θα τους δωσει την δυνατοτητα να κανουνε τα παραπανω

2) Η 2η κατηγορια ειναι αυτοι οι οποιοι πρωι-μεσημερι-βραδυ ασχολουνται με την δουλεια τους η λεξη ταξιδι τους ειναι αγνωστη λεξη και γενικοτερα οι διακοπες

και η 3) κατηγορια ειναι αυτοι που συνδυαζουν και τα δυο (εξαιρετικα σπανιο ) .

Ο μιντ ετσι οπως τα ανεφερε μου φαινεται πως εστιασε στην 1η κατηγορια
 

charout

Μέλος
Εγγρ.
16 Απρ 2015
Μηνύματα
564
Like
37
Πόντοι
6
ναι σορρυ για το επιθετικο υφος
απλα εννοουσα οτι μπορεις να κανεις και αυτα που λεει ο μιντ και ταυτοχρονα να προσεχεις και τα οικονομικα σου ετσι ωστε να μην μεινεις απλα με το χαμογελο οταν γερασεις (φτωχος δηλαδη).

Οι περισσοτεροι ανθρωποι ανηκουν στις εξης 2 κατηγοριες και αγνοουν παντελως την τριτη :

1) Η 1η κατηγορια ειναι αυτοι που μονο θελουν να τρωνε να ξοδευουν στην καλη ζωη γαμησια πουτανες ταξιδια κτλπ  και την δουλεια τους την βλεπουνε περισσοτερο ως αγγαρεια αλλα και ενα μεσο που θα τους δωσει την δυνατοτητα να κανουνε τα παραπανω

2) Η 2η κατηγορια ειναι αυτοι οι οποιοι πρωι-μεσημερι-βραδυ ασχολουνται με την δουλεια τους η λεξη ταξιδι τους ειναι αγνωστη λεξη και γενικοτερα οι διακοπες

και η 3) κατηγορια ειναι αυτοι που συνδυαζουν και τα δυο (εξαιρετικα σπανιο ) .

Ο μιντ ετσι οπως τα ανεφερε μου φαινεται πως εστιασε στην 1η κατηγορια
Πρεπει να εισαι γυρω στα  30 -35 χρονων ,ετσι νομιζω,οταν φτασεις στην ηλικια του μιντ που εκει κοντα ειμαι και εγω θα καταλαβεις τι λεω,το να συνδυασεις και τα 2 που λες δυσκολο ,οσο μεγαλωνεις θα βλεπεις τα πραγματα διαφορετικα,το εχω ψαξει το θεμα πολυ ,πλησιασε κανενα ηλικιωμενο πλουσιο που εχει κανει λεφτα με την δουλεια του και συζητα λιγο μαζι του.Δεν ειμαι υπερ της 1ης κατηγοριας γιατι ημουν στην δευτερη και καποτε που  χρειαστηκα λεφτα  η αποταμιευση ,μου εσωσε την ζωη,οποτε δεν μπορει κανεις να ξερει ,το σωστο για μενα ,ειναι να εισαι 70%στην 1η και 30%στην 2η
 

sonicmauhdem123

Μέλος
Εγγρ.
23 Αυγ 2015
Μηνύματα
205
Κριτικές
5
Like
120
Πόντοι
1
το bitcoin για λιγες μερες μονο πεταχτηκε και μετα εγινε crash και επεστρεψε στα προηγουμενα επιπεδα.
για μενα ολα αυτα τα cryptocurrencies δεν πολυαξιζουνε γιατι ακομα δεν υπαρχουν τα απαραιτητα regulations για να δικαιολογησουν την επενδυση σε αυτα.
Επιγραμματικα να πω πως στο bitfinex πριν 1-1.5 χρονο περιπου οι investors σε bitcoin,litcoin και ethereum εχασαν ενα μερος των χρηματων τους μετα απο εισβολη απο hackers.

Για μενα το πιο αξιοπιστο ειναι το coinbase αλλα και παλι καποιος πρεπει να ειναι ιδαιτερα προσεχτικος με cryptocurrencies λογω regulations.

Παρε αμερικανικες μετοχες να εχεις το κεφαλι σου ησυχο.
Ειναι το μονο σιγουρο.
Ολα τα αλλα ειναι επιφοβα.

Ωραία πες ότι πέρνεις αμερικανικές μετοχές τι να τις κάνεις; τα μερίσματα είναι γελοία εως και μηδενικά και τα σιγουράκια δεν πρόκειται να ανέβουν άλλο σε σημαντικό επίπεδο, για να μην μιλήσω για την επιστροφή κεφαλαίων.

Εγώ να στο πω απλά ψάχνω μια επίφοβη επένδυση με υψηλό ρίσκο/κέρδος αλλα έχω βαλτώσει.

Αν κάνω σε κάτι λάθος πες μου.
 

kostasasximos86

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Φεβ 2016
Μηνύματα
4.926
Κριτικές
8
Like
614
Πόντοι
326
Ωραία πες ότι πέρνεις αμερικανικές μετοχές τι να τις κάνεις; τα μερίσματα είναι γελοία εως και μηδενικά και τα σιγουράκια δεν πρόκειται να ανέβουν άλλο σε σημαντικό επίπεδο, για να μην μιλήσω για την επιστροφή κεφαλαίων.

Εγώ να στο πω απλά ψάχνω μια επίφοβη επένδυση με υψηλό ρίσκο/κέρδος αλλα έχω βαλτώσει.

Αν κάνω σε κάτι λάθος πες μου.

Οταν λες επενδυση πρεπει να πεις συγκεκριμενα ποσο χρονικο διαστημα.

1)Αν εννοεις για 1 χρονο επενδυση τα grains markets (soybeans , wheat , corn) τωρα ξεκινανε .
Εχει μαλλιασει η γλωσσα μου να το λεω.
Μια επενδυση στα soybeans της ταξεως των 10.000 δινει αποδοση τουλαχιστον 300.000 ευρω τελη αυγουστου .

2)Αν κοιτας σε βαθος 3-4 χρονων οι αμερικανικες μετοχες ακομα και αν δεν εχουνε dividends οπως λες ειναι ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΥΠΑΡΧΕΙ.
Σιγουρο investment με καλο risk-reward.

Αν δεν θες πολυδιαφημισμενα ονοματα τυπου Goldman sachs κτλπ
τοτε θελει μεγαλυτερο ψαξιμο.
Για μενα απιστευτο return θα δωσει η Micron Technology (symbol :MU) σε βαθος 3-4 χρονων . Υπολογισε 300-400% return ισως και παραπανω.

3) ΑΝ μιλας τωρα σε βαθος 10ετιας αμερικανικες μετοχες πιο conservative.
jpmorgan , amazon και index funds

 

kostasasximos86

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Φεβ 2016
Μηνύματα
4.926
Κριτικές
8
Like
614
Πόντοι
326
Πρεπει να εισαι γυρω στα  30 -35 χρονων ,ετσι νομιζω,οταν φτασεις στην ηλικια του μιντ που εκει κοντα ειμαι και εγω θα καταλαβεις τι λεω,το να συνδυασεις και τα 2 που λες δυσκολο ,οσο μεγαλωνεις θα βλεπεις τα πραγματα διαφορετικα,το εχω ψαξει το θεμα πολυ ,πλησιασε κανενα ηλικιωμενο πλουσιο που εχει κανει λεφτα με την δουλεια του και συζητα λιγο μαζι του.Δεν ειμαι υπερ της 1ης κατηγοριας γιατι ημουν στην δευτερη και καποτε που  χρειαστηκα λεφτα  η αποταμιευση ,μου εσωσε την ζωη,οποτε δεν μπορει κανεις να ξερει ,το σωστο για μενα ,ειναι να εισαι 70%στην 1η και 30%στην 2η

28 ειμαι και οντως βλεπω τα πραγματα διαφορετικα
τι να σου πω
στα 50 μπορει να σκεφτομαι τελειως αλλιως
σου ειπα την αποψη μου με βαση τα τωρινα δεδομενα
 

jrd1

Μέλος
Εγγρ.
24 Ιουν 2014
Μηνύματα
5
Like
0
Πόντοι
0
Φίλε Κώστα διαβάζω με ενδιαφέρον τα σχόλια σου. Επειδή και κάποιος φίλος από Αμερική μου μίλησε τελευταία για τα grains markets και κοιτούσα τη σόγια, είδα ότι για τουλάχιστον τα τελευταία έξι χρόνια η ανώτερη τιμή της ήταν 70%υψηλότερη της σημερινής και αναρωτιέμαι πως εκτιμάς ότι τα 10000 δολάρια θα γίνουν 300000 σε οκτώ μήνες ?
 

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.314
Πόντοι
28.786
Αναφερόμενος στα posts των φίλων Charout και Costasashimos86 παραπάνω.

Ουσιαστικά και οι δύο δίκιο έχετε ο καθένας απο τη μεριά του.

Αυτό που εγώ ενοούσα στο προηγούμενο post μου είναι ότι για να βγεί ένας επενδυτής κερδισμένος σε μακροχρόνια βάση τη τελευταια εικοσαετία στην ελλάδα πρέπει απλά να είναι πρώτον υποψιασμένος και δεύτερον και κυριώτερον κωλόφαρδος.

Τι εννοώ ??? Οτι απλά θα πρέπει να έχει γλυτώσει

Απο το σκάσιμο της φούσκας του χρηματιστηρίου το 1999.

Απο τη προσπάθεια να γίνει επιχειρηματίας ανοίγοντας επιχειρήσεις τύπου ''τυροπιτάδικο΄΄, ''βιντεάδικο''κλπ.

Απο το σκάσιμο της φούσκας των ακινήτων απο το 2008 και μετά με τα 200.000 απούλητα νεοκατασκευασμένα σπίτια.

Απο το PSI πριν 5  περίπου χρόνια όπου οι συντηρητικότεροι των επενδυτών, αισθανόμενοι σίγουροι για την επένδυσή τους είδαν τα ομόλογα ελληνικού δημοσίου που κατειχαν να κουρεύονται 70%.

Απο το κούρεμα στη Κύπρο όπου είχαν μεταφέρει για ασφάλεια τα λεφτα τους. Υπ' όψιν ότι μόνο στη τράπεζα κύπρου απλά κουρεύτηκαν τα κεφάλαια ανω των 100.000 ευρώ, Στη λαική οι καταθέσεις έγιναν ''ανανήσεις''.

Τελος πρόσφατα απο την ουσιαστική ''δέσμευση - κλοπή'' των καταθέσεων τους μέσω των capital controls.

Δεν εχω στατιστικά στοιχεία, αλλά πιστεύω ότι το ποσοστό των ''επενδυτών'' που γλύτωσε συνολικά απο όλες τις παραπάνω κακοτοπιές είναι πραγματικά μονοψήφιο. Και όσοι ανήκουν σε αυτό είναι και πολύ ενημερωμένοι/υποψιασμένοι αλλα και πολύ κωλόφαρδοι.

Προσωπικά τη γλύτωσα απο τις περισότερες παραπανω λούμπες γιατί ζούσα και εργαζόμουν στο εξωτερικό βγάζοντας λεφτά ως expatriot σε πολυεθνικες και παίζοντας σε αμερικανικά κυρίως χρηματιστηριακά προιόντα. Και απο αυτά γενικά κερδισμένος τις περισσότερες φορές εβγαινα.

Εκανα όμως και εγώ τη μαλακία μου και ήρθα και έφτιαξα σπίτι και εξοχικό στην Ελλάδα όταν γύρισα τη τελευταία δεκαετία θέλοντας να ζήσω εργαζόμενος στη χώρα μου. Αποτέλεσμα τώρα βλέπω τα ακίνητά μου να απαξιώνονται και πληρώνω ενοίκιο ( ΕΝΦΙΑ ) για τα σπίτια μου. Αλλά τέλος πάντων κάποια λεφτά άφησα στο εξωτερικό και έχω τώρα ένα μαξιλάρι. Με έσωσε η αρχή ''Οχι όλα τα αυγά σε ένα καλάθι'', όπερ μεθερμηνευόμενον Διασπορά για μείωση κινδύνου !!

Εχει τύχει όμως να γνωρίσω Ελληνες μετανάστες του εξωτερικού που πραγματικά τους λυπήθηκε η ψυχή μου. Τι εννοώ ??? Ανθρώπους που δούλευαν σκληρά μέρα νύχτα κάνοντας το σκατό τους παξιμάδι προκειμένου να φτιάξουν περιουσία. Οι περισσότεροι απο αυτούς σε κάποια φάση αφήνοντας το εξωτερικό έφερναν τα λεφτά τους στην Ελλάδα ''για να ζήσουν τελικά'' απολαμβάνοντας τπυς καρπούς των κόπων τους. Και επεσαν με τον ένα ή τον άλλο τρόπο σε κάποια απο τις ''λούμπες'' που παραπάνω ανέφερα.Ακόμα και οι συντηρητικότεροι.

Θυμάμαι ακόμα ανθρώπους που με έλεγαν άμυαλο, ανεπρόκοπο, η απλά μαλάκα όταν κατέβαινα πριν 20 χρόνια στη κούβα, η στην καρταχένα στη Κολομβία, η στο Σαντα Ντομιμγκο και αλλού, και έκανα τα γούστα μου ξοδεύοντας πάντα αρκετά η σε κάποιες περιπτωσεις πολλά χρήματα.

Δεν είμαι απο τη φύση μου ειρωνας και δεν βλέπω ποτέ την αποτυχία κάποιων ανθρώπων ως δική μου δικαίωση γιατί κάτι τέτοιο αποτελεί απλά κακεντρέχεια. Αλλά τι να πεις για κάποιους που τελικά ούτε τη ζωή τους έζησαν όσο ήταν νέοι αλλά έμειναν και σχετικά φτωχοί ως μεσήλικες μέσω αυτού που τώρα ζούμε στην ελλάδα. Το φαινόμενο των νεόπτωχων δηλαδή.

Στο δια ταύτα λοιπόν !! Πρώτον, κυριώτερον. και αδιαπραγμάτευτον, έχω μια καλή ασφάλεια υγείας ώστε να μην αναγκασθώ ποτέ να αποκτήσω τη τραγική εμπειρία του ελληνικού δημόσιου συστήματος υγείας αν εγώ η ο γυιός μου αρωστήσει.

Δεύτερον.Προσωπικά ξοδεύω το 70% απο όσα βγάζω. Το 30% προσπαθώ να το βάζω στη μπάντα και να το επενδύω απολύτως σταδιακά σε διεθνή χρηματιστήρια μέ όση γνώση για το αντικείμενο μπορώ να έχω !! Δεν εμπιστεύομαι όμως τα λεφτά μου σε διαχείριση άλλων ( ασφάλειες, αμοιβαία κλπ ). Το έλεγχο τον έχω πάντα εγώ με όση γνώση και εμπειρία έχω.

Πανω απο όλα, και γυρίζοντας στον φίλο charout παραπάνω. Εχω μάθει ότι το να μαζεύω στιγμές έχει μεγαλύτερη αξία απο το να μαζεύω αντικείμενα. Αν μπορώ όμως και στο βαθμό που μπορώ γυριζοντας στον φίλο costawashimos86 συλλέγω και αντικείμενα ( assets ) που μπορεί να αυξήσουν κάποτε την  αξία τους !!!

Σίγουρα δεν αποκλείει το ένα το άλλο. Απο αυτά όμως που βλέπω και καταλαβαίνω γύρω μου η όποια ποσοτική ισσοροπία ανάμεσα στα δύο είναι εξαίρεση. Συνήθως οι άνθρωποι πολώνονται και πωρώνονται στο ένα η στο άλλο άκρο !! Και αυτό διότι θέλει μεγάλη μαγκιά για να τιθασεύεις τα πάθη σου !!!  

Μέτρον Αριστον !!!  :hi: :hi: :hi:

 

kostasasximos86

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Φεβ 2016
Μηνύματα
4.926
Κριτικές
8
Like
614
Πόντοι
326
Φίλε Κώστα διαβάζω με ενδιαφέρον τα σχόλια σου. Επειδή και κάποιος φίλος από Αμερική μου μίλησε τελευταία για τα grains markets και κοιτούσα τη σόγια, είδα ότι για τουλάχιστον τα τελευταία έξι χρόνια η ανώτερη τιμή της ήταν 70%υψηλότερη της σημερινής και αναρωτιέμαι πως εκτιμάς ότι τα 10000 δολάρια θα γίνουν 300000 σε οκτώ μήνες ?

Ο τροπος που μπορει να επιτευχθει κατι τετοιο (και το ανεφερα και σε προηγουμενο ποστ μου ) ειναι η αγορα out of the money calls (εγω επελεξα τα 1460 strike) (τωρινη τιμη τους 1050) τα οποια ληγουνε μεσα αυγουστου .

Αυτοι την στιγμη διαπραγματευονται γυρω στα 6.5 ($325/per contract) . Ηδη εχουνε ξεκινησει , εγω τα πρωτα τα εχω παρει στα 4.5 να φανταστεις.

Αλλα ακομα μιλαμε για ενα ψεγαδι.

Αυτα θα αξιζουνε γυρω στα 70-80 μεσα αυγουστου αν γινει οντως το explosive rally που περιμενω . Μιλαμε για returns ανηκουστα .

Διαφορετικα μπορει καποιος απλα να αγορασει τα futures contracts με μικροτερα returns , με margin requirements που πρεπει μονιμως να ικανοποιεις για να παραμενεις στο position και ενα σωρο αλλες ιδιοτροπιες των futures.

Προσωπικα προτιμω τα options και για το defined risk αλλα και για το risk-reward.

Αν δεν γινει explosive move αντε να χασει καποιος 7-8 χιλιαρικα (απο το αρχικο investment των 10.000)

Αν βγει τελιωσε. Μιλαμε για returns της ταξεως των 300.000 ,400.000 και παει λεγοντας.
 

kostasasximos86

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Φεβ 2016
Μηνύματα
4.926
Κριτικές
8
Like
614
Πόντοι
326
Φίλε Κώστα διαβάζω με ενδιαφέρον τα σχόλια σου. Επειδή και κάποιος φίλος από Αμερική μου μίλησε τελευταία για τα grains markets και κοιτούσα τη σόγια, είδα ότι για τουλάχιστον τα τελευταία έξι χρόνια η ανώτερη τιμή της ήταν 70%υψηλότερη της σημερινής και αναρωτιέμαι πως εκτιμάς ότι τα 10000 δολάρια θα γίνουν 300000 σε οκτώ μήνες ?

Τα βηματα ειναι τρια για να επιτευχθει κατι τετοιο :

1) ανοιγμα λογαριασμου (margin account) approved for options and futures
Συμπληρωνεις 4-5 φορμες τις στελνεις με scanned e-mails κανεις funding to account (minimum requirement 10.000 usd) μεσα σε 2-3 μερες γινεσαι approved και εχεις λογαριασμο

2)Ψαχνεις για τα soybeans contracts (symbol : /ZSU17 αυτα ειναι του σεπτεμβριου και ληγουνε μεσα αυγουστου

3) Αγοραζεις ειτε τα futures contracts στην τωρινη τιμη τους (γυρω στα 1050) ειτε πας και αγοραζεις τα 1460 call otm options expiring mid august (220+ days out from now).

Αυτα τα 3 απλα βηματα ειναι.

Τωρα με 10.000 usd δεν θα καταφερει καποιος να παρει πανω απο 3 soybean contracts γιατι η παραμικρη διορθωση θα σε πηγαινει γαμιοντας.

ενω με τα options contracts ειναι defined risk.

Αυτα. ελπιζω να βοηθησα
 

jrd1

Μέλος
Εγγρ.
24 Ιουν 2014
Μηνύματα
5
Like
0
Πόντοι
0
Οκ, κατάλαβα...φαίνεται ενδιαφέρουσα επένδυση..θα το ψάξω λίγο ακόμα και μάλλον θα το επιχειρήσω...αν έχω νέα σχετικά θα γράψω. Σε ευχαριστω!
 

priksarxidis

Μέλος
Εγγρ.
31 Αυγ 2014
Μηνύματα
974
Like
2
Πόντοι
6
παντως ειδικα για τη σογια που το κοιταξα λιγο με εναυσμα το ποστ σου ασχημε κωστα, η "φημη" ειναι οτι αυξανεται το ενδιαφερον για σογια απο τους κινεζους, και αν οντως συμβαινει αυτο δε θα μεινει σπορι για σπορι αδιαθετο... ισως και να ισχυει η προβλεψη σου
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom