Νέα

Μακροχρονιες επενδυσεις / Συνταξιοδοτικα προγραμματα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 442
  • Εμφανίσεις 30K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

kostasasximos86

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Φεβ 2016
Μηνύματα
4.926
Κριτικές
8
Like
614
Πόντοι
326
εγώ πάντα στήριζα τις στρατηγικές μου στα κύματα ελιοτ. τα τελευταία χρόνια όμως πάνε να καταργηθούν. οπότε το βλέπω σαν αρνητικό. θα πρέπει πλέον να χρησιμοποιείς κάποια κοντραριαν λογική που και πάλι δεν είναι σίγουρο ότι θα πετύχει. όσο για αυτό που λες να πας με την μεριά των φαντς πως θα γίνει ? με μιρορ τρειντινκ ?

Αυτος εδω ο τυπος ειναι αρκετα καλος με elliot wave

Το πιο γνωστο βιβλιο ειναι του Prechter πανω στο θεμα ,
απλα εμενα δεν με βολευει η συγκεκριμενη αναλυση και δεν την χρησιμοποιω.

Αρχικα πρεπει να καταλαβεις τι θες.
Θες day-trading, swing , position , investing ?
Εισαι contrarian , πας με το flow του market ?
Ο καθενας ειναι διαφορετικος , πρεπει να βρεις ποια στρατηγικη ταιριαζει με την δικη σου προσωπικοτητα.

Αν βλεπεις οτι με elliot wave δεν μπορεις να σταυρωσεις φραγκο , αυτο ειναι ξεκαθαρο οτι εισαι contrarian trading και ισως και πιο short-term trader και προσπαθεις τοτε να εκμεταλλευτεις μεγαλες διακυμανσεις για να βγαλεις κανα φραγκο.

Για παραδειγμα σημερα που η στερλινα υποχωρουσε πολυ λογω του hard brexit θα μπορουσες σαν contrarian να εκανες εκει ενα short-term trade για μερικα φραγκα.

Βεβαια αλλες στρατηγικες χρησιμοποιεις για contrarian trading , και αλλες για να πηγαινεις με το flow των funds.

Για να δεις το flow μπορεις καθε βδομαδα να τσεκαρεις το commitment of traders report οπου τα μεγαλυτερα hedge funds πρεπει να δηλωσουν τις θεσεις τους στο cftc βαση νομου.

Για μενα το contrarian trading ειναι απο τις δυσκολοτερες μορφες trading , εξαιρετικα δυσκολο , και προτιμω να πηγαινω μαζι με τα funds. The trend is your friend που λενε.

Αν θελουμε να μιλησουμε απλα για φετος πιστευω πως οποιος παει με το flow του S&P 500 δηλαδη το παιξει για ανοδο αγοραζοντας το οποιοδηποτε correction και εστιαζοντας σε sectors οπως financial , energy kai health care που ευνοουνται απο την ανοδο των επιτοκιων θα ειναι μια χαρα.

Τωρα σεναρια περι market crash και bear markets νομιζω δεν εχουνε καμια βαση και οτι πρεπει να γινουνε τουλαχιστον ακομα 7-8 rate hikes και να αγγιξουνε τα 10-year treasury ενα ποσοστο της ταξεως του 4% αν θελουμε να μιλαμε για market top .

Οποτε για τα επομενα 3-4 χρονια με λιγα λογια ΑΓΟΡΑΖΕΙΣ ΑΦΟΒΑ εταιριες οπως,

Goldman sachs , Morgan Stanley , jpmorgan για παραδειγμα που ειναι τα στανταρακια οι τραπεζες οτι ευνοουνται απο ανοδο των αμερικανικων επιτοκιων και τσιμπας ενα ωραιο 30-40% σε βαθος μερικων χρονων αν εισαι conservative.

 

kostasasximos86

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Φεβ 2016
Μηνύματα
4.926
Κριτικές
8
Like
614
Πόντοι
326
με το forex trading εχει ασχοληθεί κανείς αξίζει τον κόπο ή είναι μαλακιες και το 95% χανει λεφτά και το 5% τα μαζεύει, μέσω υψηλής μόχλευσης μπορείς να βγάλεις κανένα σοβαρό ποσο;

το 95% χανει λεφτα οπως το ειπες.
Εξαιρετικα δυσκολο .
Δεν λεω αδυνατο γιατι υπαρχει ενα 5% που βγαζει λεφτα.

Ο καλυτερος που γνωριζω και ειναι retail trader πανω στο αντικειμενο ειναι αυτος εδω
Πρεπει να ξεχασεις φιλους ,οικογενειες και να ασχολεισαι τουλαχιστον 18 ωρες την μερα αν θες να πετυχεις σαν day-trader στο forex.

Οπως καταλαβαινεις ειναι πρακτικα αδυνατον .

Ασε που δεν μετραμε εδω τα 2-3 πρωτα χρονια που θα εχεις μονιμα χασουρες και η ψυχολογια σου θα ειναι στον πατο.

Οποτε για καποιον ο οποιος δεν διατιθεται να κανει αυτες τις υποχωρησεις πολυ απλα πας αγοραζεις ενα index fund (καλη ωρα SPY πονταροντας μακροχρονια στην αμερικανικη οικονομια-στανταρακι δηλαδη) , η αν θες λιγο καλυτερη αποδοση αγοραζεις συγκεκριμενες μετοχες καλες οπως π.χ Goldman sachs , Halliburton , Tesla και δεν ξερω γω τι αλλο.

ΑΝ τωρα θες ακομα κατι καλυτερο πας πιο βαθια με futures και options αποφευγοντας παλι κατηγορηματικα το day-trading γιατι οι αλγοριθμοι ειναι τοσο προηγμενοι και το HFT κυριαρχει δεν θα μεινει φραγκο ουτε για σαλιο.

Αυτα.
 

overfather

Μέλος
Εγγρ.
10 Αυγ 2010
Μηνύματα
6
Like
0
Πόντοι
0
Στην αρχική ερώτηση του OP, θα κοιτούσα την χώρα, στην οποία μένεις κι εργάζεσαι. Έχεις υπηκοότητα ή σκέφτεσαι να πάρεις στο μέλλον ; Σε κάποιες χώρες οι ασφαλιστικές θεωρώ ότι είναι πιο ασφαλείς και το πλαίσιο πτωχεύσεων προστατεύει κάπως τον πελάτη (Β. Ευρώπη), σε άλλες όχι τόσο (ΗΠΑ). Γενικά, οι ασφαλιστικές είναι ένα τεράστιο liability κι οι χειρότερες λέρες του παγκόσμιου οικονομικού συστήματος. Εγώ προσωπικά ψάχνω για ένα καλό πρόγραμμα υγείας, το οποίο θα μπορέσω να κρατήσω σε χαμηλά σχετικά κόστη και θα το συνεχίσω για την υπόλοιπη ζωή μου. Για συμπληρωματική σύνταξη δεν θα ποντάρω σε κάποια ασφαλιστική, εάν κι υπάρχει πολύ μεγάλη πιθανότητα να γίνει προσεχώς υποχρεωτικό στο εργατικό καθεστώς της Ελλάδας. Σε αυτή την περίπτωση θα κοιτάξω τι θα κάνω.
Για ένα συμπληρωματικό εισόδημα, έχω ξεκινήσει να ασχολούμαι κι εγώ δειλά με το trading και βλέπω ότι είναι κάτι τρομερά ενδιαφέρον, το οποίο με ευχαρίστηση θα συνέχιζα σαν συνταξιούχος όταν με το καλό βγω από την αγορά εργασίας. Θα έχω κάτι για να συμπληρώνω την σύνταξη και παράλληλα ένα ενδιαφέρον για να με κρατάει σε εγρήγορση, μακρυά από τις βραδιές μπίνγκο και το ΚΑΠΗ.
Ο χρυσός κανόνας των Εβραίων όμως, θεωρώ ότι είναι βαθύτατα φιλοσοφημένος και μπορεί να εφαρμοστεί επιτυχημένα στο 99% των ανθρώπων : Το 1/3 της περιουσίας σου σε ακίνητα, το 1/3 της περιουσίας σε χρυσό και το 1/3 της περιουσίας σε ευέλικτο χαρτοφυλάκιο και μετρητά.
 
Εγγρ.
14 Ιαν 2017
Μηνύματα
21
Κριτικές
1
Like
6
Πόντοι
0
η καλυτερη μακροπροθσμη επενδυση είναι οι μετοχες. ο χρυσος είναι για αυτους που δεν ξερουν πολλά απο επενδυσεις.
 

zeljko

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2016
Μηνύματα
9.752
Κριτικές
4
Like
235
Πόντοι
346
η καλυτερη μακροπροθσμη επενδυση είναι οι μετοχες.


Ειδικά στην Ελλάδα, είναι καταπληκτική.
Μετοχές αξίας 3.000.000 δρχ του 2000
το 2013 είχαν αξία 2 ευρώ.
Μετοχές τράπεζας πειραιώς και μπάρμπα στάθη.

Φοβερή επένδυση.
 

zeljko

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2016
Μηνύματα
9.752
Κριτικές
4
Like
235
Πόντοι
346
με πολυ αυστηρες προυποθεσεις (= ακυκλοφορητη, σε αψογη κατασταση, χωρις γρατζουνιες, να εχει ακομα το λουστρο της) ναι πιανει τετοια τιμη αν απευθυνεται σε συλλεκτες

μαλλον ο τυπος ειδε τις μεγιστες τιμες και νομιζει οτι εχει θησαυρο στα χερια του


Μια νορμάλ τιμή που θα μπορούσε να φύγει μια 20αδα ;
Μπορεί να πιάσει 800 η μία ;
ή είναι όνειρο θερινής νυχτός ;
 
Εγγρ.
14 Ιαν 2017
Μηνύματα
21
Κριτικές
1
Like
6
Πόντοι
0
Ειδικά στην Ελλάδα, είναι καταπληκτική.
Μετοχές αξίας 3.000.000 δρχ του 2000
το 2013 είχαν αξία 2 ευρώ.
Μετοχές τράπεζας πειραιώς και μπάρμπα στάθη.

Φοβερή επένδυση.

το 2000 ήταν μεγάλη ΦΟΥΣΚΑ. Τωρα οι μετοχες στο ελληνικο χρημαριστήριο έχουν πεσει σε υπερβολικά χαμηλη τιμή. υπάρχουν ορισμένες πολυ καλές ευκαιριες, που οι ξένοι δεν τις ξερουν γιατι ασχολουνται με μεγάλες εταιρίες. το υγεια για παράδειγμα δεν είναι φοβερη μετοχή; ακομη και με τετοια μεγαλη κριση όταν θελει καποιος ασφάλεια για την υγεια θα πάει στο ιδωτικο και όχι στο δημόσιον να στηνεται στην ουρά μαζι με τα λαθρο ορκ
 

zeljko

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2016
Μηνύματα
9.752
Κριτικές
4
Like
235
Πόντοι
346
το υγεια δεν είναι φοβερη μετοχή;

Και μετοχές ΥΓΕΙΑ όσοι είχαν
πήραν τα αρχίδια μου.


Το ελληνικό χρηματιστήριο δεν έχει σχέση με τα υπόλοιπα σε όλο τον κόσμο.
Μοιάζει με το ελληνικό παιχνίδι "Ο Παπάς".
Οι πιθανότητες κέρδους είναι μικρότερες όμως.
Στον "Παπά" μπορεί να κλέψεις τον Παπατζή.
Στο Χρηματιστήριο Αθηνών , χάνεις.


Εκτός κι αν είσαι διάννοια όπως ο Καμμένος και ο Νεονάκης.
Αλλά αυτοί είναι γαλαξιακού επιπέδου μυαλά.
 

Επισκέπτης
Για μένα που είμαι ολντ σκουλ ..... σταθερά αξία
ήταν πάντα τα .... εγγλέζικα κέρματα ....
http://[URL unfurl="true"]www.ibmse.eu/2011-Gold-Sovereign-Coin.jpg[/img[/URL]]
[/quote][img]http://[URL unfurl="true"]www.debtloanpayoff.com/wp-content/uploads/2014/09/Gold-Is-Money-Everything-Else-Is-Just-Credit.jpg[/img[/URL]]
 
Εγγρ.
14 Ιαν 2017
Μηνύματα
21
Κριτικές
1
Like
6
Πόντοι
0
Και μετοχές ΥΓΕΙΑ όσοι είχαν
πήραν τα αρχίδια μου.

Και μετοχές ΥΓΕΙΑ όσοι είχαν
πήραν τα αρχίδια μου.


Το ελληνικό χρηματιστήριο δεν έχει σχέση με τα υπόλοιπα σε όλο τον κόσμο.
Μοιάζει με το ελληνικό παιχνίδι "Ο Παπάς".
Οι πιθανότητες κέρδους είναι μικρότερες όμως.
Στον "Παπά" μπορεί να κλέψεις τον Παπατζή.
Στο Χρηματιστήριο Αθηνών , χάνεις.


Εκτός κι αν είσαι διάννοια όπως ο Καμμένος και ο Νεονάκης.
Αλλά αυτοί είναι γαλαξιακού επιπέδου μυαλά.


Το ελληνικό χρηματιστήριο δεν έχει σχέση με τα υπόλοιπα σε όλο τον κόσμο.
Μοιάζει με το ελληνικό παιχνίδι "Ο Παπάς".
Οι πιθανότητες κέρδους είναι μικρότερες όμως.
Στον "Παπά" μπορεί να κλέψεις τον Παπατζή.
Στο Χρηματιστήριο Αθηνών , χάνεις.


Εκτός κι αν είσαι διάννοια όπως ο Καμμένος και ο Νεονάκης.
Αλλά αυτοί είναι γαλαξιακού επιπέδου μυαλά.

όσοι της πουλήσαν πήραν αρχίδια. όσοι έχουν ψυχραιμία και υπομονή θα βγαλουν καλό κερδος. οταν ανακαλύψουν οι ξένοι την πραγματικη τους αξία θα βλέπουμε τριαντάρια. εγω έχω βάλει όλα μου τα λευτά σε ελληνικές μετοχές. Ο χρυσος είναι φούσκα σε αυτές τις τιμές. Χρυσό ελεγε να αγοράσεις το 2000 που ήταν σε χαμηλή τιμή. όλα τα χρηματιστηριακα προιοντα έχουν μια δικαιη τιμη και για οποιον γνωρίζει και κάνει ένα homework θα δει ότι το υγεια είναι σε τιμή αρκετά κατω από τα assets στον ισολογισμό. αυτό σημαινει ότι αν κάποιος "καρχαρίας" την αγόραζε και την "έσπαγε" σε μικρά κομμάτια και τα πουλούσε, θα εβγαζε ένα γρηγορο και μεγάλο κέρδος
 

zeljko

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2016
Μηνύματα
9.752
Κριτικές
4
Like
235
Πόντοι
346
εγω έχω βάλει όλα μου τα λευτά σε ελληνικές μετοχές.

Φίλε αν έχεις ... όπλο στο σπίτι , βάλε το κάπου απρόσιτα .
Κλείδωσέ το ... βάλε λουκέτα ... πυρομαχικά αλλού .... ΛΥΣΤΟ ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.

να θέλει αρκετή ώρα για να γίνει χρηστικό ...
 

AntonisA

Μέλος
Εγγρ.
28 Μαρ 2011
Μηνύματα
1.297
Like
0
Πόντοι
16
Μια νορμάλ τιμή που θα μπορούσε να φύγει μια 20αδα ;
Μπορεί να πιάσει 800 η μία ;
ή είναι όνειρο θερινής νυχτός ;

20αδα ακυκλοφορητες του 1850 ?  :2funny:

(ακομα και οι γρατζουνιες που κανουν η μια στην αλλη οπως ειναι μεσα στο "πιθαρι" θεωρουνται φθορα)
το πιο πιθανο ειναι να ειναι απλα σε καλη κατασταση, οποτε πας με την τιμη του χρυσου περιπου

για ακυκλοφορητες (χωρις σχεδον καμια γρατζουνια, με το λουστρο) οι τιμες παιζουν απο 700-1100 περιπου

προβλημα δεν θα εχεις να τις δωσεις, αλλα πιο πιθανο ειναι το ανθρακες ο θησαυρος

 

AntonisA

Μέλος
Εγγρ.
28 Μαρ 2011
Μηνύματα
1.297
Like
0
Πόντοι
16
Δεν ισχύουν για όλες εκείνης της εποχής ;
Αναφέρομαι σε χρυσές λίρες εποχής βικτώριας απλως.
Αγνώστων λοιπών .... στοιχείων!
οχι βεβαια
αναλογα τη χρονολογια και το αντιστοιχο "τιραζ" παει και η σπανιοτητα
αναλογα τα σημαδια φθορας παει μετα και η τιμη

οι περισσοτερες της εποχης αυτης ειναι αρκετα φθαρμενες οποτε πας χοντρικα με την τιμη του χρυσου
 

zeljko

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2016
Μηνύματα
9.752
Κριτικές
4
Like
235
Πόντοι
346
οι περισσοτερες της εποχης αυτης ειναι αρκετα φθαρμενες οποτε πας χοντρικα με την τιμη του χρυσου

Με τιμή χρυσού ΟΛΕΣ ΟΙ ΛΙΡΕΣ δεν πάνε φτηνότερα από τη συνήθη τιμή;
Είναι δυνατόν οι βικτωριανές να πωλούνται ΦΘΗΝΟΤΕΡΑ από τις σύγχρονες;
(Δεν είπα ότι ενδιαφέρομαι προσωπικά).
 

AntonisA

Μέλος
Εγγρ.
28 Μαρ 2011
Μηνύματα
1.297
Like
0
Πόντοι
16
Με τιμή χρυσού ΟΛΕΣ ΟΙ ΛΙΡΕΣ δεν πάνε φτηνότερα από τη συνήθη τιμή;
Είναι δυνατόν οι βικτωριανές να πωλούνται ΦΘΗΝΟΤΕΡΑ από τις σύγχρονες;
(Δεν είπα ότι ενδιαφέρομαι προσωπικά).

φυσικα και πωλουνται φθηνοτερα - ειναι φθαρμενες και συνηθως ελλιποβαρεις (αρκετα λιγοτερο απο τα 8 γρ που ειναι περιπου μια λιρα - μερικες εχουν φτασει να πωλουνται και με 4-5 γραμμαρια βαρος - σχεδον η μιση)

εκτος και αν εχεις καμια του 1841 - μονο 125000 κυκλοφορησαν - εκει χτυπας και 1500 για φθαρμενη και 15000 για αφθαρτη
 

zeljko

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2016
Μηνύματα
9.752
Κριτικές
4
Like
235
Πόντοι
346
φυσικα και πωλουνται φθηνοτερα - ειναι φθαρμενες και συνηθως ελλιποβαρεις (αρκετα λιγοτερο απο τα 8 γρ που ειναι περιπου μια λιρα - μερικες εχουν φτασει να πωλουνται και με 4-5 γραμμαρια βαρος - σχεδον η μιση)

Έχω την εντύπωση ότι από το 18κάτι (πριν τη βικτώρια)  οι λίρες είχαν πάντα το ίδιο βάρος όταν έβγαιναν από το κοφτήριο!
Κάπου στα 8γρ.

Το να λείπουν από μία τα 3/8 του βάρους, το θεωρώ κουλό.
Μιλάω για λίρες που είναι γρατζουνισμένες
(όχι από τσεκούρι ή λόγχη , ελαφρά)
αλλά σαφώς δεν τις έχει ... τροχίσει κάποιος για να φύγει η μισή!
 
Εγγρ.
14 Ιαν 2017
Μηνύματα
21
Κριτικές
1
Like
6
Πόντοι
0
αν θες κατι που να παιρνει αξία, συλλεκτικο, κοιτα σε νομισματα που έχουν κυκλοφορισει σε πολύ λιγα τεμαχια. Καποτε ένας απο ανταλλακτηριο μου είπε ότι όλα τα νομισματα τα παιρνει σε τιμή χρυσου.
 

priksarxidis

Μέλος
Εγγρ.
31 Αυγ 2014
Μηνύματα
974
Like
2
Πόντοι
6
Φίλε αν έχεις ... όπλο στο σπίτι , βάλε το κάπου απρόσιτα .
Κλείδωσέ το ... βάλε λουκέτα ... πυρομαχικά αλλού .... ΛΥΣΤΟ ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.

να θέλει αρκετή ώρα για να γίνει χρηστικό ...

ΟΡΙΣΜΕΝΕΣ ελληνικες μετοχες δεν ειναι τοσο ασχημες. νομιζω με λιγο ψαξιμο μπορει κανεις να βρει πλεον undervalued μετοχες που πιθανως να κοστιζουν λιγοτερο και απο την περιουσια της επιχειρησης. εγω εχω στο μυαλο μου 2 αλλα δε θα πω
 

sonicmauhdem123

Μέλος
Εγγρ.
23 Αυγ 2015
Μηνύματα
205
Κριτικές
5
Like
120
Πόντοι
1
Εχει επενδύσει κανεις σε εικονικα νομίσματα με την προοπτική να ανέβει η αξία τους στο άμεσο μελλον; εγω σκέφτομαι το ethereum,dash και litecoin αλλά δεν έχω καμία εικόνα για το μελλον ρε πουστη, μόνο ελπίδες μήπως γινει κανα μπαμ οπως το bitcoin.To mining δυστυχώς για όλα αυτά εχει ψοφήσει.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom