Νέα

Μακροχρονιες επενδυσεις / Συνταξιοδοτικα προγραμματα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 442
  • Εμφανίσεις 30K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

giorgos.k

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Αυγ 2007
Μηνύματα
1.070
Κριτικές
25
Like
343
Πόντοι
1.520
και αμα κλείσει η γκρουπανα τι γινονται τα λεφτά σου????
ε βάζει και η εταιρια ένα μέρος οπότε έχω κερδός αν δεν βάλω τπτ δεν θα βάλει ουτε η εταιρια
με αυτο το σκεπτικό τπτ δεν είναι σιγουρο όλα μπορουν να ερθουν τουμπα ένας γνωστος στην αρχή της κρίσης πήγε να κάνειλίρες 50000 ε παράνομα του την έπεσαν με καλασνικοφ και του τα πήραν όλα
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
300
Πόντοι
386
Αυτο θελω να κανω, σωστος... Μετοχες, φανταζομαι δεικτες κυριως. Χρυσο εχει νοημα να αγορασει καποιος τωρα εκει που εχει ανεβει;


Καλα εννοειται, εδω μπορει απο τη μια στιγμη στην αλλη να σε χτυπησει αμαξι. Αλλα αυτο δε σημαινει πως δεν πρεπει να σχεδιαζεις για το μελλον.


Xρυσο παιρνεις για διατηρηση αξιας του πλουτου, και οχι σημερα ειναι χαμηλα, αγοραζω , αυριο που ειναι φτηνα πουλαω. Δεν εχει νοημα, διοτι υποτιθεται θα τον παρεις για μακροχρονη αποθηκευση πλουτου. Επομενως η βραχυχρονια διακυμανση δεν εχει και τοσο σημασια? Βεβαιως αν ειναι για πολλες ποσοτητες  φυσικα και σε ενδιαφερει, ουτως η αλλως νομιζω γυρω στο 2007 πριν την
κριση των subprime και της Lehman ηταν γυρω στα 800 αλλα στην κορυφωση ειχε φτασει περιπου τα 1500 δολ. η ουγγια. Σημερα γυρω στα 1000 ενταξει δεν ειναι και τοσο ασχημα, βεβαιως ουτε και καλα ειναι. Τα βαζεις κατω κοιτας λιγο τη διακμανση, ψαξου λιγο και με το που μπορει να φτασει και κοιτας αν και ποσο θα αγορασεις.
Επισης υπαρχει το ασημι, το παλλαδιο, η πλατινα ( που ειναι και η ακριβοτερη).
 

kostas8000

Μέλος
Εγγρ.
7 Μαΐ 2011
Μηνύματα
3.222
Like
179
Πόντοι
16
από μετοχες μακρυα γιατι το κραχ παραμονευει

αλλωστε κάθε 10 χρονια περιπου σκαει και μια χρηματιστηριακη φουσκα τα τελευταια 30 χρονια

π.χ η μαυρη δευτερα του 87 στο χρημ/ριο της Ν.Υ

επειτα το 1998 με το κραχ στης ασιατικες αγορες (εδώ εγινε εκεινες της ημερες η τελευταια υποτιμηση της δρχ)
και φυσικα το 2008 με το παγκοσμοιο κραχ της lehman  brothers τα απονερα του οποιου βιωνουμε ακομα σημερα 2017 δλδ 9 χρονια μετα

ετοιμαστειτε για το επομενο κραχ μεγατονων εντος ευρωπης αυτην τη φορα

ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ ΜΕΤΟΧΕΣ ΚΑΙ ΟΜΟΛΟΓΑ
 

kostasasximos86

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Φεβ 2016
Μηνύματα
4.926
Κριτικές
8
Like
614
Πόντοι
326
Σε λιγους μηνες κλεινω τα 31 και με εχει πιασει ενα αγχος για το μελλον. Συνταξη απο το κρατος δε με βλεπω να παιρνω ποτε, η δημοσια υγεια ειναι για τον πουτσο, αρα κατι πρεπει να κανω εγω ο ιδιος ωστε να εξασφαλισω το μελλον μου. Αποταμιευσεις εχω ελαχιστες και ακομα και για αυτες ο τοκος ειναι σχεδον μηδενικος...

Ειναι καποια μελη εδω που ειναι πανω απο 50-60, εσεις εχετε κανει κανα συνταξιοδοτικο προγραμμα, καμια ιδιωτικη ασφαλεια υγειας, εχετε πονταρει σε ακινητα, εχετε χαρτοφυλακιο με μετοχες; Τι συμβουλες εχετε να δωσετε;

Οι υπολοιποι μπουρδελιαρηδες κανετε τιποτα για το μελλον ή τα τρωτε ολα στις πουτανες;

ολα αυτα εχουνε να κανουνε με τον τροπο ζωης που θες να κανεις
αν θες φυσιολογικα λεφτα και δεν θες και να σου φυγει η παναγια με το αντικειμενο βαζεις καθε χρονο λεφτα στο SPY (ETF for S&P 500) και ειναι 100% σιγουρο πως η Αμερικανικη οικονομια (ανεξαρτητου των bear markets) θα σου δωσει μια καλη αποδοση σε βαθος 30 χρονων .

Ουτε Αμερικανικα ομολογα χρειαζονται ,ουτε χρυσος ,ουτε ακινητα πολυ απλα S&P 500 και εχεις το κεφαλι σου ησυχο μεχρι να πεθανεις.

Πατα S&P 500 history απο το 1900 για παραδειγμα και τον τελευταιο αιωνα μονιμως ανεβαινει και αραια και που καθε 7-10 χρονια κανει και κανενα χρονο ενα bear market.

Τωρα αν θες τον αλλον τροπο ζωης δηλαδη ταξιδια συχνα , πουτανες , σπιτια , αμαξια και δεν ξερω γω τι αλλο τοτε πρεπει να ασχοληθεις και να πας απο το passive investing στο active investing.
Το κακο με αυτο ειναι οτι πρεπει να αφιερωσεις χρονο και ειναι πρακτικα αδυνατον αν εχεις ταυτοχρονα αλλη δουλεια οποτε αναγκαζονται και τα δινουνε σε αλλα funds τα οποια κακοδιαχειριζονται τα χρηματα τους (underperform δηλαδη το spy) κανοντας diversification και παιζοντας emerging markets και ο πελατης χανεται στο χαος.

Οποτε προτεινω τα εξης για να κλεισω :

1)Passive investing ---> Πας αυριο κιολας εδω σε μια μερα εχεις ανοιξει ενα ira-retirement account (ετσι λεγονται αυτα που σε ενδιαφερουνε) πατας SPY που ειναι το αντιστοιχο ETF για το S&P 500 και απλα κρατας ενα long portfolio μεχρι τα βαθια γεραματα.

2)Active Investing ----> Παλι η διαδικασια η ιδια ειναι με την παραπανω μονο που τωρα ασχολεισαι και ψαχνεις για ιδεες για μεγαλυτερη αποδοση .

Aν τωρα βιαζεσαι και θες μια αποδοση της προκοπης για τα επομενα 3-4 χρονια εγω προσωπικα θα προτεινα να πονταρεις στην αυξηση των αμερικανικων επιτοκιων (γυρω στο 4% τα 10 year-treasury) μεσω των eurodollar future put options.

Μια επενδυση σε αυτα της ταξεως των 10 χιλιαδων εικαζω πως μπορει να αποφερει μεχρι και 100.000 profits σε βαθος 3-4 χρονων.

Για κατι ακομα καλυτερο απο αυτο πρεπει να αφιερωνεις απειρες ωρες που ειναι πρακτικα αδυνατον γιατι ειπες οτι δουλευεις αλλου.

Αυτα και καλη τυχη απο μενα.
 

kostasasximos86

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Φεβ 2016
Μηνύματα
4.926
Κριτικές
8
Like
614
Πόντοι
326
από μετοχες μακρυα γιατι το κραχ παραμονευει

αλλωστε κάθε 10 χρονια περιπου σκαει και μια χρηματιστηριακη φουσκα τα τελευταια 30 χρονια

π.χ η μαυρη δευτερα του 87 στο χρημ/ριο της Ν.Υ

επειτα το 1998 με το κραχ στης ασιατικες αγορες (εδώ εγινε εκεινες της ημερες η τελευταια υποτιμηση της δρχ)
και φυσικα το 2008 με το παγκοσμοιο κραχ της lehman  brothers τα απονερα του οποιου βιωνουμε ακομα σημερα 2017 δλδ 9 χρονια μετα

ετοιμαστειτε για το επομενο κραχ μεγατονων εντος ευρωπης αυτην τη φορα

ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ ΜΕΤΟΧΕΣ ΚΑΙ ΟΜΟΛΟΓΑ
από μετοχες μακρυα γιατι το κραχ παραμονευει

αλλωστε κάθε 10 χρονια περιπου σκαει και μια χρηματιστηριακη φουσκα τα τελευταια 30 χρονια

π.χ η μαυρη δευτερα του 87 στο χρημ/ριο της Ν.Υ

επειτα το 1998 με το κραχ στης ασιατικες αγορες (εδώ εγινε εκεινες της ημερες η τελευταια υποτιμηση της δρχ)
και φυσικα το 2008 με το παγκοσμοιο κραχ της lehman  brothers τα απονερα του οποιου βιωνουμε ακομα σημερα 2017 δλδ 9 χρονια μετα

ετοιμαστειτε για το επομενο κραχ μεγατονων εντος ευρωπης αυτην τη φορα

ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ ΜΕΤΟΧΕΣ ΚΑΙ ΟΜΟΛΟΓΑ

Και να γινει correction αντε να ειναι της ταξεως του 5-10% και μετα θα ξαναεπιστρεψουν τα funds.

Τα Αμερικανικα ομολογα ειναι σε ενα massive bear market αυτην την στιγμη και ολα αυτα τα λεφτα που φευγουν εκει γινονται αναγκαστικα re-invested στο stock market.

Με τα αμερικανικα επιτοκια σε τετοια εξευτελιστικα επιπεδα η Wall-street δεν εχει να παει αλλου περα απο πανω.

Η διαφορα με τα υπολοιπα bear markets αν δεις το 1987 και το 2008 για παραδειγμα τα επιτοκια ητανε >4% στα 10-year treasury.

wall-street loves historically low interest rates...

 

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.313
Πόντοι
28.786
Στην Ελλάδα του 2017 και βλέποντας το απολογιστικά ώς πενηντάρης.

Οσοι νέοι αντί να φάνε τα καλά λεφτά που έβγαζαν τις εποχές των παχιών αγελάδων,  σε πουτάνες η σε διασκέδαση και τα επένδυσαν, οι περισσότεροι απλά τα έχασαν.

Κάποιοι τα έχασαν στο χρηματιστήριο το 1999 – 2000.

Κάποιοι άλλοι σε επιχειρήσεις που οι περισσότερες βάρεσαν κανόνια.

Κάποιοι άλλοι σε ''ασφαλείς'' επενδύσεις όπως τα ακίνητα, πού τώρα έχουν χάσει το 45% της αξίας τους, και πρέπει να πληρώνουν αρκετά υψηλά έξοδα συντήρησης αλλά και αισίως ΕΝΦΙΑ.

Κάποιοι έχοντας γλυτώσει από τις παραπάνω λούμπες της τελευταίας εικοσαετίας τα έχασαν στην ‘’ασφαλή όαση’’ της Κύπρου μετά το κούρεμα κλίσμα του Χερ Σόιμπλε. Εχω προσωπική εμπειρία από φίλο μου, που δεν με άκουσε,  έχασε τις οικονομίες μιας ζωής εκεί, και ζεί σήμερα με αντικαταθλιπτικά.

Κάποιοι άλλοι τα επένδυσαν σε ''στιγμές''. Το ποιοι νοιώθουν μαλάκες σήμερα το αφήνω στη κρίση του καθενός.
Ο υποφαινόμενος, πενηντάρης σήμερα, ΄΄επένδυσε’’ 'παντού'. Σε ταξίδια σε απολαύσεις σε γυναίκες, σε ακίνητα, σε χρηματιστήρια κλπ. Κάπου έχασα κάπου κέρδισα. Συνολικά θα έλεγα ότι αρκετά κερδισμένος είμαι. Μέχρι στιγμής τουλάχιστον. Διότι το παιχνίδι ακόμη συνεχίζεται.

Η μόνη ''επένδυση'' που ποτέ δεν μετάνοιωσα είναι το ότι γύρισα το κόσμο, γέμισα το κεφάλι μου με εικόνες, σκέψεις, γεύσεις, και ότι γάμησα ( επί πληρωμή τις περισσότερες φορές ) πάρα πολλές όμορφες γυναίκες !! Προσωπικά πιστεύω ότι τις επενδύσεις σε γνώσεις, ταξίδια, και εμπειρίες δεν τις μετανοιώνει κάποιος ποτέ.

Σε πρακτικό επίπεδο το τι επιλογές έχει κάποιος σήμερα θα απαντήσω αργότερα μια και τώρα έχω να εμπεδώσω μια νέα ''ασιατική εμπειρία/επένδυση'' που βρήκα στην αθήνα !!!   :grin: :grin: :grin:
 

kostas8000

Μέλος
Εγγρ.
7 Μαΐ 2011
Μηνύματα
3.222
Like
179
Πόντοι
16
kostas86 τα αμερικανικα επιτόκια θα ανεβουν και θα ανεβουν αρκετα και τοτε η wall δεν θα το αντεξει αυτό
 

kostas8000

Μέλος
Εγγρ.
7 Μαΐ 2011
Μηνύματα
3.222
Like
179
Πόντοι
16
Στην Ελλάδα του 2017 και βλέποντας το απολογιστικά ώς πενηντάρης.

Οσοι νέοι αντί να φάνε τα καλά λεφτά που έβγαζαν τις εποχές των παχιών αγελάδων,  σε πουτάνες η σε διασκέδαση και τα επένδυσαν, οι περισσότεροι απλά τα έχασαν.

Κάποιοι τα έχασαν στο χρηματιστήριο το 1999 – 2000.

Κάποιοι άλλοι σε επιχειρήσεις που οι περισσότερες βάρεσαν κανόνια.

Κάποιοι άλλοι σε ''ασφαλείς'' επενδύσεις όπως τα ακίνητα, πού τώρα έχουν χάσει το 45% της αξίας τους, και πρέπει να πληρώνουν αρκετά υψηλά έξοδα συντήρησης αλλά και αισίως ΕΝΦΙΑ.

Κάποιοι έχοντας γλυτώσει από τις παραπάνω λούμπες της τελευταίας εικοσαετίας τα έχασαν στην ‘’ασφαλή όαση’’ της Κύπρου μετά το κούρεμα κλίσμα του Χερ Σόιμπλε. Εχω προσωπική εμπειρία από φίλο μου, που δεν με άκουσε,  έχασε τις οικονομίες μιας ζωής εκεί, και ζεί σήμερα με αντικαταθλιπτικά.

Κάποιοι άλλοι τα επένδυσαν σε ''στιγμές''. Το ποιοι νοιώθουν μαλάκες σήμερα το αφήνω στη κρίση του καθενός.
Ο υποφαινόμενος, πενηντάρης σήμερα, ΄΄επένδυσε’’ 'παντού'. Σε ταξίδια σε απολαύσεις σε γυναίκες, σε ακίνητα, σε χρηματιστήρια κλπ. Κάπου έχασα κάπου κέρδισα. Συνολικά θα έλεγα ότι αρκετά κερδισμένος είμαι. Μέχρι στιγμής τουλάχιστον. Διότι το παιχνίδι ακόμη συνεχίζεται.

Η μόνη ''επένδυση'' που ποτέ δεν μετάνοιωσα είναι το ότι γύρισα το κόσμο, γέμισα το κεφάλι μου με εικόνες, σκέψεις, γεύσεις, και ότι γάμησα ( επί πληρωμή τις περισσότερες φορές ) πάρα πολλές όμορφες γυναίκες !! Προσωπικά πιστεύω ότι τις επενδύσεις σε γνώσεις, ταξίδια, και εμπειρίες δεν τις μετανοιώνει κάποιος ποτέ.

Σε πρακτικό επίπεδο το τι επιλογές έχει κάποιος σήμερα θα απαντήσω αργότερα μια και τώρα έχω να εμπεδώσω μια νέα ''ασιατική εμπειρία/επένδυση'' που βρήκα στην αθήνα !!!   :grin: :grin: :grin:

οι γνωσεις δεν είναι <επενδυση> είναι σταση ζωης κατά καποιο τροπο δεν μπορεις να πεις ότι καποιος σπουδαζει γιατρος που θελει αρκετα χρονια για να σπουδασεις ότι <επενδυει> του αρεσει και ασχοληται ασχτα αν μετα το ριχνει στα φακελάκια(μερικοι τουλάχιστον)
τα ταξίδια από την άλλη μπορει να τα χαρακτηρισεις και ως ψυχικες εγγραφες γιατι τα πραγματοποιηεις με ατομα που αγαπας
οι εμπειριες δεν ξερω αν είναι <επενδύσεις>  :) :) 
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
300
Πόντοι
386
Νομιζω οτι οι απαντησεις μας ειναι σε λαθος κατευθυνση καθως η ερωτηση ηταν αλλη. Δεν ηταν οτι εχει πολυ περισσευμα αποταμιευση και θελει να επενδυσει. Αλλα το αντιθετο οτι δεν εχει αρκετο και θελει να ξερει τι μπορει να κανει εναλλακτικα για να εχει εισοδημα στα γεραματα μια και δε προσδοκα οτι θα εχει συνταξη, η τουλαχιστον επαρκη συνταξη.
 

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.313
Πόντοι
28.786
Το όνομα και μόνο αυτού του επιτυχημένου επιχειρηματία με τα πετρέλαια είναι συνώνυμο με τον πλούτο και την επιτυχία αλλα και την εξουσία. Έκανε την περιουσία του από το μηδέν χρησιμοποιώντας σκοτεινές μεθόδους.

Ισως έχει νόημα να αφουγραστούμε το απόσταγμα ζωής κάποιου επιτυχημένου, γιατί όλο και κάτι θα βγάλει ο καθένας μας στο δικό του σχεδιασμό. Πολύ θεωρητικό θα πουν κάποιοι. Αλλά η θεωρία είναι η βάσση της πρακτικής, καλό είναι να είναι δυνατή.


Διαβάστε παρακάτω 17 κανόνες που ακολούθησε στην ζωή του που τον βοήθησαν να φτάσει σε τόση μεγάλη επιτυχία και να μείνει στην ιστορία.

Πάντα στόχευε στο να μετατρέψεις μια καταστροφή σε ευκαιρία.

Μην φοβάσαι τα πολλά έξοδα αλλά το μικρό εισόδημα.

Το άτομο που εργάζεται όλη μέρα δεν έχει χρόνο για να αποκτήσει χρήματα.

Η καλοπέραση σου εξαρτάται από τις δικές σου αποφάσεις.

Εάν ο μόνος στόχος σου είναι να γίνεις πλούσιος, δεν θα το πετύχεις ποτέ.

Μια φιλία που βασίζεται στην δουλειά είναι καλύτερη από μια δουλειά που βασίζεται στην φιλία.

Ξέρεις ποιο είναι το μόνο πράγμα που μου δίνει χαρά; Να βλέπω τους μετόχους μου να έρχονται.

Εκτός από το να κάνεις το σωστό, το πιο σημαντικό πράγμα είναι να αφήνεις τους ανθρώπους να ξέρουν ότι κάνεις το σωστό.

Θα προτιμούσα να προσλάβω κάποιον που έχει ενθουσιασμό παρά κάποιον που ξέρει τα πάντα.

Η καλή διοίκηση είναι να δείχνεις σε μέτριους ανθρώπους πως να κάνουν την δουλειά πολύ ανώτερων ανθρώπων.

Η επιμονή θα σε βοηθήσει να κάνεις οτιδήποτε, είτε είναι αυτό σωστό ή λάθος κακό ή καλό.

Κανείς δεν ξέρει τι θα γίνει σε αυτήν την ζωή αλλά είναι πάντα σημαντικό να θυμάστε ότι γεννηθήκατε για κάτι ιδιαίτερο.

Μην φοβηθείτε να αφήσετε κάτι καλό για κάτι καλύτερο.

Μπορείτε να λογοδοτήσετε για κάθε εκατομμύριο που κερδίσατε εκτός από το πρώτο.

Δημιουργήστε μια φήμη που αργότερα θα δουλεύει υπέρ σας.

Η ικανότητα να έρχεσαι σε συνεννόηση με ανθρώπους είναι τόσο εξαγοράσιμη όσο η ζάχαρη ή ο καφές. Και θα πληρώσω περισσότερα για αυτήν την ικανότητα.

Δεν νομίζω ότι υπάρχει τίποτα πιο ουσιαστικό για την επιτυχία σε οτιδήποτε από την επιμονή. Σχεδόν υπερνικά όλα τα άλλα, ακόμη και την φύση.

 

Συνημμένα

  • 4a8a08f09d37b73795649038408b5f33-10.png
    4a8a08f09d37b73795649038408b5f33-10.png
    322,7 KB · Εμφανίσεις: 28

kostas8000

Μέλος
Εγγρ.
7 Μαΐ 2011
Μηνύματα
3.222
Like
179
Πόντοι
16
Νομιζω οτι οι απαντησεις μας ειναι σε λαθος κατευθυνση καθως η ερωτηση ηταν αλλη. Δεν ηταν οτι εχει πολυ περισσευμα αποταμιευση και θελει να επενδυσει. Αλλα το αντιθετο οτι δεν εχει αρκετο και θελει να ξερει τι μπορει να κανει εναλλακτικα για να εχει εισοδημα στα γεραματα μια και δε προσδοκα οτι θα εχει συνταξη, η τουλαχιστον επαρκη συνταξη.

εγω ψηφιζω κιτρινα νομισματα και ισως αγορα καποιου μικρου ακινητου (γκαρσονιέρας) για ενοικιαση τωρα που καπως εχου υποχωρησει οι τιμες..... αλλα θελει αρκετα ψαξιμο το θεμα ακινητο οποτε με την οποια επιφυλαξη  
 

kostas8000

Μέλος
Εγγρ.
7 Μαΐ 2011
Μηνύματα
3.222
Like
179
Πόντοι
16
@Mindreader

του αλλου εβραιου επρεπε να βαλεις αποφθευματα, του ροτσιλντ είναι 10 φορες πιο πλούσιος 
 

kostas8000

Μέλος
Εγγρ.
7 Μαΐ 2011
Μηνύματα
3.222
Like
179
Πόντοι
16
παντος η φωτο με τον γερο-εβραιο λεει ολη την αληθεια

πως να γινει καποιος πλούσιος όταν δεν εχει στα χερια του την μηχανή που κοβει χρηματα??????

ισως το μονο που πρεπει να κρατησουμε από τα λεγομενα του
 

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.313
Πόντοι
28.786

Duke Nukem

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Σεπ 2015
Μηνύματα
13.369
Like
487
Πόντοι
186
Το μονο παρηγορο ειναι οτι εχω κανει το  κομποδεμα μου και δσν θα ψαχνω στους καδους οταν γερασω. Βεβαια δσν ειμαι καθολου σιγουρος οτι θα ζω τοτε.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom