Νέα

Linux, Ubuntu, κλπ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα ptr2112
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 341
  • Εμφανίσεις 24K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Tο νεο ubuntu 7.10(gutsy gibbon);

  • Το εχω ηδη βαλει

    Ψήφοι: 7 100,0%
  • θα το βαλω

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • θα το δοκιμασω(ισως dual boot)

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Δεν τα αλλαζω τα windows xp

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • θα βαλω τα windows (s)vista

    Ψήφοι: 0 0,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    7

canibal

Μέλος
Εγγρ.
4 Νοε 2012
Μηνύματα
7.794
Κριτικές
4
Like
24
Πόντοι
66

mageiras23

Μέλος
Εγγρ.
29 Ιουλ 2010
Μηνύματα
92
Κριτικές
7
Like
6
Πόντοι
10
τα linux ειναι το καλυτερο λειτουργικο συστημα ειναι ανοιχτο και μπορεις να κανεις παπαδες προσωπικα εγω δεν το αλλαζω με τιποτα μπορεις να κανεις οποιο η οποια κουμπια θελεις να αλλαζουν γλωσσα δεν εμπιπτει κανενα προβλημα αρκει να διαβασεις τις οδηγιες εγω χρησιμοποιω το 10,10 και το τι εχω κανει δεν λεγετε γιαυτο ολοι ubuntu
 

Boldemort

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Σεπ 2009
Μηνύματα
47.532
Κριτικές
12
Like
38
Πόντοι
1.220
Tα λεγαμε απο παλια για το Λινουξακι οτι ειναι το καλυτερο
 

pezaxa

Μέλος
Εγγρ.
14 Οκτ 2012
Μηνύματα
285
Like
10
Πόντοι
1
Τελικα ρρ παιδια η διαφορα που ειδα ειναι πως ο chrome στα Ubuntu ειναι λιγο πιο γρηγορος σε σχεση με XP,ωστοσο η περιηγηση σε φακελους και αρχεια ειναι πιο στα XP σε σχεση με τα Ubuntu!
 

pezaxa

Μέλος
Εγγρ.
14 Οκτ 2012
Μηνύματα
285
Like
10
Πόντοι
1
Τελικα ρρ παιδια η διαφορα που ειδα ειναι πως ο chrome στα Ubuntu ειναι λιγο πιο γρηγορος σε σχεση με XP,ωστοσο η περιηγηση σε φακελους και αρχεια ειναι πιο στα XP σε σχεση με τα Ubuntu!

Τελικα αποφασισα να βγαλω τα Ubuntu και να βαλω τα XP παλι....αλλα δεν μπορω να εγκαταστησω τα ΧΠ ενω το εχω κανει τοσες φορες...εχω 1 partition με δεδομενα και ενα αλλο αδειο για να βαλω τα windows....ξεκιναει η διαδικασια επιλεγω το partition...περνανε καποια αρχεια αφου γινει το formaρισμα του δισκου και μετα η διαδικασια μου λεει οτι θα γινει επανεκκινηση και μετα κανονικα η εγκατασταση...ομως με την επανεκκινηση ξανα απο την αρχη η ολη διαδικασια....καμια ιδεα κανεις?
 

pezaxa

Μέλος
Εγγρ.
14 Οκτ 2012
Μηνύματα
285
Like
10
Πόντοι
1
Τελικα αποφασισα να βγαλω τα Ubuntu και να βαλω τα XP παλι....αλλα δεν μπορω να εγκαταστησω τα ΧΠ ενω το εχω κανει τοσες φορες...εχω 1 partition με δεδομενα και ενα αλλο αδειο για να βαλω τα windows....ξεκιναει η διαδικασια επιλεγω το partition...περνανε καποια αρχεια αφου γινει το formaρισμα του δισκου και μετα η διαδικασια μου λεει οτι θα γινει επανεκκινηση και μετα κανονικα η εγκατασταση...ομως με την επανεκκινηση ξανα απο την αρχη η ολη διαδικασια....καμια ιδεα κανεις?

[URL unfurl="true"]http://support.microsoft.com/kb/826976/el#appliesto[/url]

[URL unfurl="true"]http://support.microsoft.com/kb/826976/en-us[/url]
 

OmarNow

Μέλος
Εγγρ.
12 Οκτ 2014
Μηνύματα
118
Like
0
Πόντοι
1
Το Ubuntu, όπως και τα Mac, έχουν πολλά κοινά στον τρόπο λειτουργιας τους. Τόσο εμφανισιακά όσο και στο background.
Για τα mac χρειάζεται να ξοδέψουμε κάτι παραπάνω από 1000 εύρω ώστε να αποκτήσουμε έναν υπολογιστή που να τρέχει OS X.
Για το Ubuntu τα πράγματα είναι πιο εύκολα καθώς είναι ΔΩΡΕΑΝ, και το μονό που χρειάζεται είναι ένας οποιοσδήποτε υπολογιστής.
Συνήθως όταν αγοράζουμε έναν υπολογιστή, είναι προεγκατεστημενα τα Windows, και έτσι για ένα χρόνο περίπου όλα δουλεύουν ρολόι, με ελάχιστα μικροπροβλήματα, άλλα όσο περνάει ο καιρός τα πράγματα δυσκολεύουν, ο υπολογιστής παλιώνει τα Windows εξελίσσονται και είναι πια βάρια για τον υπολογιστή μας, και τα σφάλματα του λειτουργικού γίνονται όλο και περισσότερα. Βέβαια ο κόσμος βολεύεται με τα Windows, γιατί σχεδόν όλα τα πρόγραμμα είναι "σπασμένα" και έτσι κάνεις δεν αγοράζει κάτι, αλλά και γιατί όλοι είναι μαθημένοι σε αυτά τα προγράμματα και άντε να βρεις και να μάθεις πάλι τα καινούργια προγράμματα του νέου σου λειτουργικού.
ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ:
Αν έχετε υπολογιστή, laptop όπως εγώ του 2008, και τον έχετε βάλει στην Άκρη, άπλα βάλτε του UBUNTU. To laptop θα ξαναγινεί σαν καινούργιο, και αν πάτε στην επίσημη σελίδα του ubuntu για την Ελλάδα, θα βρείτε όλες τις πληροφορίες που χρειάζεστε. Για πιο εξειδικευμένες απορίες υπάρχει το forum της σελίδας και πολλοί χρήστες πρόθυμοι να βοηθήσουν.
Πιστεύω πως μια βδομάδα χρήσης του Ubuntu είναι αρκετή για βγάλετε το συμπέρασμα αν σας κάνει ή όχι.
Το περιβάλλον εργασίας δεν έχει καμιά σχέση με τα Windows και μέσα σε δυο μέρες θα το έχετε συνηθίσει.
Αυτά τα λίγα από μένα.
 

kiss-my-feet

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
6 Αυγ 2023
Μηνύματα
653
Like
1.353
Πόντοι
206
ειμαι χρηστης linux από το 2008.
εχω κάποιες γνώσεις οτι θέλετε να ρωτήσετε και το ξέρω μετά χαράς να το απαντήσω.
 

Enkidu

Μέλος
Εγγρ.
19 Απρ 2019
Μηνύματα
743
Like
680
Πόντοι
86
Τέλος πάντων, αφού μπήκε στο bou και αυτό το θέμα - πολύ ενδιαφέρον καθ' αυτό - νομίζω θα ήταν χρήσιμη εκ μέρους σου μια γενική αναφορά, κάτι σαν οδικός χάρτης, στις διάφορες "διανομές" (distributions) του εν λόγω λειτουργικού. Είναι τόσες πολλές, που σίγουρα ο κάθε "προσήλυτος" θα πελαγώσει χωρίς καθοδήγηση (π.χ. στην ιστοσελίδα Linux.org προσφέρονται για "κατέβασμα" 24 κύριες διανομές, ενώ στην DistroWatch.com: Put the fun back into computing. Use Linux, BSD. τηρούνται στοιχεία και ενημερώσεις για τουλάχιστον... 100).
Επίσης, μιας και απευθύνεσαι σε Έλληνες χρήστες, χρήσιμο θα είναι να αναφέρεις όσες από τις, τυχόν, εκ μέρους σου προτεινόμενες διανομές υποστηρίζουν πλήρως ΚΑΙ την Ελληνική.
Αυτά για αρχή.
 

kiss-my-feet

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
6 Αυγ 2023
Μηνύματα
653
Like
1.353
Πόντοι
206
σχεδον ολες οι διανομες υποστηριζουν ελληνικα κατα την εγκατασταση. το πληθος των διανομων ειναι γιατι υπαρχει ποικιλια στην χρηση. υπαρχεουν οι debian -based διανομες οπως πχ to ubuntu που ειναι πιο γνωστο λογω εταιρειςκαι προμοσιον. μετα oi αrch-linux διανομες που απευθυνονται σε πιο εμπειρους χρηστες. και εχει και αλλες πιο εξειδφικευμενες .εγω ειμαι χρηστης debian που ειναι τι πιο σταθερο απ ολα λογω του οτι εχω και σερβερ. για ενα που θελει να ξεκινησει δεν προτεινω το ubuntu . θα προτεινα το linux-mint που ειναι τελεθιο για ξεκινημα. και απο debian sparky-linux που χρησιμοποιω κι εγω. ολες οι διανομες που κατα καιρους δοκιμασα παντως υποστηριζαν ελληνικα.
 

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
5.938
Κριτικές
1
Like
5.455
Πόντοι
2.356
Το μόνο πρόβλημα που έχω δει με το Linux στο client κομμάτι, είναι στην υποστήριξη των συσκευών. Ο μόνος λόγος που παραμένει κάποιος στα κωλο-Windows.

Προσωπικά έχω εγκαταστήσει σε VM κάποιες διανομές, μου αρέσει π.χ. το Elementary OS, αλλά μέχρι εκεί.
 

BestNotGeorge

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Ιουλ 2023
Μηνύματα
777
Like
1.115
Πόντοι
206
Το μόνο πρόβλημα που έχω δει με το Linux στο client κομμάτι, είναι στην υποστήριξη των συσκευών. Ο μόνος λόγος που παραμένει κάποιος στα κωλο-Windows.

Προσωπικά έχω εγκαταστήσει σε VM κάποιες διανομές, μου αρέσει π.χ. το Elementary OS, αλλά μέχρι εκεί.
Σχεδόν κανένα πρόβλημα με την υποστήριξη συσκευών εδώ και χρόνια.
Χρησιμοποιώ περίπου 20 χρόνια linux, τα παιδιά μου επίσης, στο γραφείο linux μόνο στο λογιστήριο win γιατί δεν υπήρχαν προγράμματα σε linux.
Linux mint (ubuntu) ή MXLinux (debian)
Οι υπόλοιπες διανομές μόνο για παιγνίδι kai εξερεύνηση γιατί είμαστε καβλωμένοι.

Σε μεγάλη εταιρία παίζει και η redhat

Για servers δεν το συζητάμε, ΜΟΝΟ linux
 

kiss-my-feet

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
6 Αυγ 2023
Μηνύματα
653
Like
1.353
Πόντοι
206
ki εγω δεν είχα ποτέ σοβαρά προβλήματα με τις συσκευές. στις μεγάλες διανομες πχ linux mint όλα αναγνωρίζονται αυτόματα πλεον. μόνο η αισθηση ελευθερίας που σου δίνει το λειτουργικό να το τροποποιήσεις οπως θέλεις -ανάλογα τις γνώσεις βέβαια- φτάνει. και αν σε μιά συσκευη υπάρχει θέμα δεν φταίει το λειτουργικό, φταίει ο κατασκευαστής της που δεν έχει οδηγό για λινουξ. ολες πλέον οι συσκευές γράφουν με τι λειτουργικό είναι συμβατές ακόμα και οι ασύρματες καρτες δικτύου.
 

nondas_xel

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Μαρ 2023
Μηνύματα
31
Κριτικές
18
Like
823
Πόντοι
990
ειμαι χρηστης linux από το 2008.
εχω κάποιες γνώσεις οτι θέλετε να ρωτήσετε και το ξέρω μετά χαράς να το απαντήσω.
καλησπερα! Ποιος ειναι ο πιο αποτελεσματικος τροπος να μαθεις λινουξ;
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
12.519
Like
11.294
Πόντοι
3.656
Τα περισσότερα tablet και κινητά (android) της αγοράς τρέχουν κάποια τροποποιημένη έκδοση Linux, οι servers τρέχουν Linux επίσης…τα περισσότερα λειτουργικά των συσκευών πχ apps και οδηγοί πάνω στα προϊόντα τεχνολόγος τρέχουν κάτι που βασίζεται σε Linux.

Δεν είναι μόνο το δωρεάν…είναι το open source που δίνει απεριόριστες δυνατότητες και η σταθερότητα του συστήματος.

Από προσωπική εμπειρία να πω ότι laptop asus του 17 με Ubuntu….ρίχνει στα αυτιά σε κάθε τομέα στο MacBook Pro του 18 με i9 και ότι πιο τούμπανο υπήρχα τότε και κόστιζε όσο ένα μεταχειρισμένο αμάξι.

Τα Ubuntu πάντα σταθερά αψεγάδιαστα και με ενημερώσεις που τις βλέπουν τα Mac OS και τραβάνε μαλακία.

Αν το Mac έτρεχε Linux χωρίς θέμα θα τα έτρεχα και εκεί.
 

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
5.938
Κριτικές
1
Like
5.455
Πόντοι
2.356
Σχεδόν κανένα πρόβλημα με την υποστήριξη συσκευών εδώ και χρόνια.
Εννοώ την εφαρμογή που συνοδεύει μια συσκευή και όχι τον device driver.

Για παράδειγμα με το MFP που έχω, στα Windows βλέπω τις στάθμες στα μελάνια.

Επίσης έχω USB TV tuner με αντίστοιχη εφαρμογή και πραγματοποιώ scheduled recordings.

Άπειρες συσκευές υπάρχουν με αντίστοιχο software που υπάρχει μόνο για Windows.
 

kiss-my-feet

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
6 Αυγ 2023
Μηνύματα
653
Like
1.353
Πόντοι
206
Τα περισσότερα tablet και κινητά (android) της αγοράς τρέχουν κάποια τροποποιημένη έκδοση Linux, οι servers τρέχουν Linux επίσης…τα περισσότερα λειτουργικά των συσκευών πχ apps και οδηγοί πάνω στα προϊόντα τεχνολόγος τρέχουν κάτι που βασίζεται σε Linux.

Δεν είναι μόνο το δωρεάν…είναι το open source που δίνει απεριόριστες δυνατότητες και η σταθερότητα του συστήματος.

Από προσωπική εμπειρία να πω ότι laptop asus του 17 με Ubuntu….ρίχνει στα αυτιά σε κάθε τομέα στο MacBook Pro του 18 με i9 και ότι πιο τούμπανο υπήρχα τότε και κόστιζε όσο ένα μεταχειρισμένο αμάξι.

Τα Ubuntu πάντα σταθερά αψεγάδιαστα και με ενημερώσεις που τις βλέπουν τα Mac OS και τραβάνε μαλακία.

Αν το Mac έτρεχε Linux χωρίς θέμα θα τα έτρεχα και εκεί.
εχω βαλει linux σε macbookair . γινεται οπως και σε υπολογιστη με παραθυρα. ξεκινας με το στικάκι και κάνεις κανονικά εγκατάσταση. στα μακ πατάς alt πριν ανοίξει και ξεκινάς με το στικάκι . μετά κανονικά σαν να ήταν με παράθυρα.
 

BestNotGeorge

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Ιουλ 2023
Μηνύματα
777
Like
1.115
Πόντοι
206
Εννοώ την εφαρμογή που συνοδεύει μια συσκευή και όχι τον device driver.

Για παράδειγμα με το MFP που έχω, στα Windows βλέπω τις στάθμες στα μελάνια.

Επίσης έχω USB TV tuner με αντίστοιχη εφαρμογή και πραγματοποιώ scheduled recordings.

Άπειρες συσκευές υπάρχουν με αντίστοιχο software που υπάρχει μόνο για Windows.
Printers HP παίζουν άψογα εδώ και χρόνια και στάθμες βλέπεις κλπ
Αν μια εταιρεία βγάζει πράγματα μόνο για win γιατί να την προτιμήσω ?

usb tv tuners των 15 € σε laptop κάτω από την τηλεόραση, χρόνια τώρα γράφω με ότι καλύτερο κυκλοφορεί, kaffeine.
H κάθε εγγραφή αποθηκεύεται με το όνομά της (από το tv guide) kai όχι προγραμ1, προγραμ2 όπως στα win
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom