Νέα

Λειτουργικό σύστημα υπολογιστή

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα kiss-my-feet
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 102
  • Εμφανίσεις 4K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

ποιό λειτουργικό σύστημα έχετε στον σταθερό υπολογιστη/λαπτοπ;

  • linux

    Ψήφοι: 10 17,5%
  • windows

    Ψήφοι: 43 75,4%
  • mac

    Ψήφοι: 4 7,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    57

steath

Μέλος
Εγγρ.
2 Ιουν 2017
Μηνύματα
224
Κριτικές
1
Like
600
Πόντοι
81
Ειμαι υπερ του linux, αλλα σε servers... σε desktops κανεις την ζωη σου λιγο δύσκολη αλλα βιτσια ολοι εχουν
 

BestNotGeorge

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Ιουλ 2023
Μηνύματα
777
Like
1.115
Πόντοι
206
Ειμαι υπερ του linux, αλλα σε servers... σε desktops κανεις την ζωη σου λιγο δύσκολη αλλα βιτσια ολοι εχουν
Η ζωή μου γίνεται δύσκολη με registry

Aπλώς έχω απομακρυνθεί χρόνια από win και δεν μπορώ ούτε γουστάρω να ψάξω για να δώσω τεχνική βοήθεια.
Και οι κόρες, 28 και 32 χρονών linux τρέχουν.
Και τέρμα τα freeware και shareware.
 

sotos71

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
6 Σεπ 2023
Μηνύματα
1.186
Like
1.853
Πόντοι
216
Προσωπικά, έχω μόνο σε στικάκι έτοιμο το Linux mint, μόνο έτσι για να κάνω διάφορες δοκιμές..
Αυτό που λένε όμως ότι μπαίνει και σε πιο αδύναμους υπολογιστές, δεν ισχύει. Οι browsers έγιναν πολύ απαιτητικοί και είναι κάποιες σελίδες και εφαρμογές που δεν τις σηκώνει, πχ youtube.
 
OP
OP
kiss-my-feet

kiss-my-feet

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
6 Αυγ 2023
Μηνύματα
653
Like
1.353
Πόντοι
206
kai φυσικά mac ακόμα χειρότερα. εκεί κι αν είναι λεφτά πεταμένα. πληρώνεις 2 και 3 φορές παραπανω για το ιδιο hardware. φιλος είχε macbook air που ενα πρωί ξαφνικά αποφάσισε να δειχνει μαυρη οθονη. εβαλα linux mint κι ακόμα το εχει 5 χρόνια μετα. αν είναι να προτείνω μια διανομή για κάποιον ποτυ θέλει πρώτη φορα να δοκιμάσει linux , ειναι linux mint και τίποτε αλλο.ολα αυτοματοποιημένα ολα με gui.
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.702
Κριτικές
15
Like
11.326
Πόντοι
3.846
kai φυσικά mac ακόμα χειρότερα. εκεί κι αν είναι λεφτά πεταμένα. πληρώνεις 2 και 3 φορές παραπανω για το ιδιο hardware. φιλος είχε macbook air που ενα πρωί ξαφνικά αποφάσισε να δειχνει μαυρη οθονη. εβαλα linux mint κι ακόμα το εχει 5 χρόνια μετα. αν είναι να προτείνω μια διανομή για κάποιον ποτυ θέλει πρώτη φορα να δοκιμάσει linux , ειναι linux mint και τίποτε αλλο.ολα αυτοματοποιημένα ολα με gui.
Αυτά τα λένε κακομοίρηδες που δεν έχουν δουλέψει ποτέ Mac.
Δεν είναι τυχαίο ότι όλες οι hi tech εταιρείες δουλεύουν πάνω σε Mac.
Αλλά που να τα ξέρεις εσύ αυτά. Έχεις ποτέ σου δουλέψει σε όροφο μαζί με 200 devs, ux, engineers κλπ;
Κάτσε παίξε στο σπιτάκι σου με το Linux και άσε τα άλλα για τους επαγγελματίες.
 
OP
OP
kiss-my-feet

kiss-my-feet

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
6 Αυγ 2023
Μηνύματα
653
Like
1.353
Πόντοι
206
Η πρόσφατη αποστολή στον Άρη linux είχε από πίσω όχι Μακ πάντως.
 

captain 69

Σπουδαίος
Εγγρ.
24 Αυγ 2015
Μηνύματα
3.180
Like
10.509
Πόντοι
2.256
Προσωπικά, έχω μόνο σε στικάκι έτοιμο το Linux mint, μόνο έτσι για να κάνω διάφορες δοκιμές..
Αυτό που λένε όμως ότι μπαίνει και σε πιο αδύναμους υπολογιστές, δεν ισχύει. Οι browsers έγιναν πολύ απαιτητικοί και είναι κάποιες σελίδες και εφαρμογές που δεν τις σηκώνει, πχ youtube.
Μια χαρά μου παιζουν οι Browsers σε LeNovo του 2008 με Mint Cinnamon 21.2. Mονο στον LibreWolf είχα θέματα φρηζαρισματος και διακοπών στο YouTube.
 

Anemodoura

Ανώτερος
Εγγρ.
19 Δεκ 2007
Μηνύματα
13.697
Like
29.030
Πόντοι
6.056
Εχω ενα laptop10ετιας και σκέφτομαι να του περασω Linux. Θελω να ρωτήσω ποια έκδοση ειναι η ποιο εύχρηστη, που μπορώ να την βρω και αν ειναι εύκολη η εγκατάσταση.
 
OP
OP
kiss-my-feet

kiss-my-feet

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
6 Αυγ 2023
Μηνύματα
653
Like
1.353
Πόντοι
206
Εχω ενα laptop10ετιας και σκέφτομαι να του περασω Linux. Θελω να ρωτήσω ποια έκδοση ειναι η ποιο εύχρηστη, που μπορώ να την βρω και αν ειναι εύκολη η εγκατάσταση.
Αν είναι η πρώτη σου επαφη με linux τότε linux mint με περιβάλλον xfce. Η εγκατάσταση είναι παιχνίδι αυτοματοποιημενη. Κι ότι θες ρωτάς.

Linux mint xfce 64bit
 
OP
OP
kiss-my-feet

kiss-my-feet

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
6 Αυγ 2023
Μηνύματα
653
Like
1.353
Πόντοι
206
Αυτά τα λένε κακομοίρηδες που δεν έχουν δουλέψει ποτέ Mac.
Δεν είναι τυχαίο ότι όλες οι hi tech εταιρείες δουλεύουν πάνω σε Mac.
Αλλά που να τα ξέρεις εσύ αυτά. Έχεις ποτέ σου δουλέψει σε όροφο μαζί με 200 devs, ux, engineers κλπ;
Κάτσε παίξε στο σπιτάκι σου με το Linux και άσε τα άλλα για τους επαγγελματίες.
Ο τρόπος που μιλάς και οι χαρακτηρισμόι, χωρίς να ξέρεις τον άλλον, παραπέμπουν ευθέως σε άτομο που τρώει πολύ ξύλο στην σεξουαλικη του ζωή. Και πίσω απ το πληκτρολόγιο "μάγκας"
 

BestNotGeorge

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Ιουλ 2023
Μηνύματα
777
Like
1.115
Πόντοι
206
Αυτά τα λένε κακομοίρηδες που δεν έχουν δουλέψει ποτέ Mac.
Δεν είναι τυχαίο ότι όλες οι hi tech εταιρείες δουλεύουν πάνω σε Mac.
Αλλά που να τα ξέρεις εσύ αυτά. Έχεις ποτέ σου δουλέψει σε όροφο μαζί με 200 devs, ux, engineers κλπ;
Κάτσε παίξε στο σπιτάκι σου με το Linux και άσε τα άλλα για τους επαγγελματίες.
Ta θέλει ο κώλος σου ..

Χρησιμοποιείς ότι ξέρεις ΚΑΙ σε βολεύει.

Πρόσφατα φίλος σε οικογένεια με 4 mac αναγκάστηκε και πήρε win γιατί η κόρη μπήκε Πολυτεχνείο και ότι τους δίνουνε (ακόμα και οι οδηγίες VPN) είναι για win.
Μαc πήρε γιατί είχε ακούσει ότι είναι οι καλύτεροι :buck2:
Λεφτά έχουνε, zip δεν ξέρουν τι σημαίνει ..
 

BestNotGeorge

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Ιουλ 2023
Μηνύματα
777
Like
1.115
Πόντοι
206
Προσωπικά, έχω μόνο σε στικάκι έτοιμο το Linux mint, μόνο έτσι για να κάνω διάφορες δοκιμές..
Αυτό που λένε όμως ότι μπαίνει και σε πιο αδύναμους υπολογιστές, δεν ισχύει. Οι browsers έγιναν πολύ απαιτητικοί και είναι κάποιες σελίδες και εφαρμογές που δεν τις σηκώνει, πχ youtube.
Ισχύει
Γι αυτό κάτι Δημοτικές Βιβλιοθήκες ή σχολεία, αν έχουν ανθρώπους που ξέρουν και γουστάρουν, ξαναβγάζουνε κάτι παροπλισμένους παλιούς υπολογιστές.
Προφανώς οι καινούργιοι είναι πιό δυνατοί, τράβα όμως αγόρασε 20-30 καινούργιους υπολογιστές.

ΥΓ
Το linux mint για να είναι σύγχρονο, δεν είναι ελαφρύ.
Υπάρχουν πολλές ελαφρύτερες διανομές.
Ιδίως αν θες να στήσεις δίκτυο με σταθμούς εργασίας (και server)
 
Τελευταία τροποποίηση:

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
12.215
Like
15.864
Πόντοι
3.656
πριν 2 εβδομαδες εβαλα win 11 απο 10 και επαθα σοκ, μακραν το καλυτερο λειτουργικο που εχει βγαλει η microsoft
αν έχεις 16/32 πυρήνες και βάλε .... τίποτε άλλο δεν τους υποστηρίζει .......
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
12.215
Like
15.864
Πόντοι
3.656
kai φυσικά mac ακόμα χειρότερα. εκεί κι αν είναι λεφτά πεταμένα. πληρώνεις 2 και 3 φορές παραπανω για το ιδιο hardware.
Ποιό ίδιο hardware ; Έχουν επεξεργαστή κλάσης i9 13900K οι mac ;
Το καλύτερο τους έχει 8 πυρήνες και 16 threads νομίζω.
Ο i9 13900K είναι 24/32 και έρχεται 14η γενιά ....
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
12.215
Like
15.864
Πόντοι
3.656
Αυτά τα λένε κακομοίρηδες που δεν έχουν δουλέψει ποτέ Mac.
Ο καλύτερος mac είναι αυτός ;;;



10 πυρήνες cpu διαβάζω ;;;;

Σύγκρινε ....


24 cores ....

32 threads ....
 

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
3.968
Like
3.263
Πόντοι
1.706
Linux ειναι κυριως για servers, για παμπαλαια μηχανηματα που δε μπορουν να τρεξουν τιποτα αλλο, για γκαυλομενους-τεκ τυπους που τους αρεσει να ψαχνονται και για ατομα που κανουν ακριβως τις ιδιες 5-10 βασικες δουλειες στον υπολογιστη για χρονια

Για τα υπολοιπα, καλως η κακως τα Windows ειναι μονοδρομος
Κάποιοι προτιμούμε linux και για την ασφάλεια και σταθερότητα.
 

ZoReN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2013
Μηνύματα
5.731
Κριτικές
8
Like
2.447
Πόντοι
506
Εχω ενα laptop10ετιας και σκέφτομαι να του περασω Linux. Θελω να ρωτήσω ποια έκδοση ειναι η ποιο εύχρηστη, που μπορώ να την βρω και αν ειναι εύκολη η εγκατάσταση.
Για πρώτη επαφή mint η ubuntu είναι ότι πρέπει. Για εγκατάσταση απλά καις ένα φλάσάκι με το iso που κατεβάζεις από την σελίδα τους, bootαρεις από εκεί και τρέχεις το intall
 

ZoReN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2013
Μηνύματα
5.731
Κριτικές
8
Like
2.447
Πόντοι
506
Κανένας απλός χρήστης δεν θα πάει σε Linux. Όπως κανένας δεν θα πάει σε mac. Άπειρες συζητήσεις πάνω σε αυτό το θέμα με φίλους ή σε αντίστοιχα φόρουμ. Ο απλός κόσμος θα μείνει σε Windows και καλά θα κάνει που θα μείνει εκεί. Για εμένα θα πας σε MAC ή Linux αν θες κάτι πιο εξειδικευμένο για τη δουλεία. Developers, video editing κλπ. Όχι ότι δε τα κάνεις αυτά σε Windows αλλά υπάρχουν υπέρ και κατά. Linux εμένα με βολεύει φουλ. Σκέφτομαι αργότερα να πάω σε MAC
 

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
3.968
Like
3.263
Πόντοι
1.706
Υπάρχει και το λειτουργικό Chrome OS με το οποίο λειτουργεί το Chromebook της Google.

Προφανώς η Google προσπαθεί να επεκταθεί και στην αγορά των desktops μετά από την αγορά των smartphones, αλλά το Chromebook κυκλοφορεί μόνο σε εφτά χώρες αυτή τη στιγμή.

Το Chrome os βασίζεται σε linux και τρέχει εφαρμογές android και linux.
 

Ντουνταράς

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Μαρ 2020
Μηνύματα
1.522
Κριτικές
9
Like
2.111
Πόντοι
496

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom