Νέα

Κώστας Καφάσης,ενας ανεπανάληπτος τραγουδιστής

  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
Εγγρ.
12 Φεβ 2014
Μηνύματα
517
Κριτικές
4
Like
713
Πόντοι
86

Κ. Καφάσης - Ενας κορυφαίος τραγουδιστής,  διότι, θα πρεπει να λαβουμε υπ’ όψιν  ότι την εποχή που εμφανιστηκε, στο τραγουδι ,περι το 1975, μεσουρανούσαν ήδη ονοματα όπως οι  Κόκοτας ( γι αυτόν ο μεγαλος  Λυκούργος  Μαρκέας  έλεγε  ότι ηταν  ο πιο προικισμενος από όλους τους τραγουδιστές σε ευρος φωνής),Βοσκόπουλος, Πουλόπουλος, ( ο Μητροπάνος  εγινε ευρυτερα γνωστός την ιδια εποχη 1975-6). Και αυτό το άγνωστο παιδί από τη Θεσσαλία,κατάφερε μεσα σε ένα καλοκαίρι να γίνη ο πιο εμπορικός  στα νυκτερινά κεντρα,με ουρές θαυμαστων να περιμενουν να τον ακουσουν,πραγμα που ποτε δεν εγινε με άλλον,πλην του Καζαντζίδη,ο  οποίος όμως ειχε αποσυρθει από τις εμφανισεις ηδη από τα 1964,αν θυμαμαι καλα. Ο Καφάσης εδωσε στο τραγούδι ενας άλλο αέρα –βοηθπουσε και  η ιδιορρυθμη φωνη του – με στοιχεία θεατρικά και συναισθηματικά,που έλειπαν από τις ερμηνείες των άλλων,στυλιζαρισμένες  επάνω στο μπελκάντο και  ετσι πολλές φορές στομφώδεις και πεπαλαιωμένες. Αυτό ,νομιζω , ηταν και το στοιχείο που εκανε τον κόσμο να αγαπήση τα τραγοδια του. (Εχω την εντυπωση ότι αργοτερα  ο Βοσκοπουλος προσπαθησε να εισαγάγη στοιχεία από την ερμηνεια του Καφαση σε δικα του τραγουδια,χωρις όμως να το πετυχη ,προερχοταν και αυτος βεβαια από το χώρο της δραματικής τεχνης,πραγμα που τον βοηθησε παρα πολύ στο τραγουδι. Να αναφερω εδώ ότι ο Βοσκόπουλος  σε συνεντευξη του έλεγε καποτε ότι κατάλαβε ότι πρεπει να σταματηση να κυνηγαει το απιαστο ονειρο της καρριερας του ηθοποιού,όταν ακουσε τον Χόρν,να λεει ,αναφερόμενος στον Αλ. Αλεξανδρακη   « …και αυτός  ο νεαρός…πως τον ειπατε  ότι λέγεται …να περάση να τον δω…» )
Να μνμονευσω επισης εδώ,τον άξιο συνθετη Κώστα Ψυχογιό  (1934- 2005),που ηταν  η ψυχη της ολης αυτής επιτυχίας.

Από τη Βικιπαίδεια, την ελεύθερη εγκυκλοπαίδεια
Γέννηση
1940

Θάνατος
13 Οκτωβρίου 2010

Ο Κώστας Καφάσης(1940- 13 Οκτωβρίου2010) ήταν Έλληναςηθοποιός και τραγουδιστής.


Γεννήθηκε το 1940 στην Ιτέα Καρδίτσας. Σε μικρή ηλικία μετακόμισε στην Αθήναγια να εργαστεί. Έγινε ευρύτερα γνωστός με το τραγούδι «Γέλα κυρία μου» καθώς και από τη συμμετοχή του στην τηλεοπτική σειρά Η γειτονιά μαςστο ρόλο του «Ιωνάθαν». Απεβίωσε από καρκίνο στις 13 Οκτωβρίου 2010 σε ηλικία 70 χρονών.

Απόσπασμα από συνέντευξη που έχει δώσει παλαιότερα.

" Το όνειρό μου ήταν να γίνω θεατρίνοs. Από πιτσιρίκι, αυτό ήταν η μανία μου, το πάθος μου, η αρρώστια μου. Γεννήθηκα και μεγάλωσα στην Ιτέα (Κουτσαρί) της Καρδίτσαs και πάντα τα καλοκαίρια μας επισκέπτονταν τα λεγόμενα μπουλούκια της εποχής, οι περίφημοι περιοδεύοντεs θίασοι, οπότε βλέποντάs τους ήθελα να γίνω και εγώ ένας απ΄αυτούs. Με αυτό το σκεπτικό μεγάλωσα, τελείωσα το γυμνάσιο στην Καρδίτσα, ήρθα Αθήνα, τελείωσα τη δραματική σχολή και μπήκα στο θέατρο. Δούλεψα έξι χρόνια στο θέατρο και έκανα πάνω από δεκαπέντε ταινίες. Η μεγαλύτερη τύχη ήρθε το 1971, όταν με φωνάξανε να παίξω σε ένα σήριαλ την ξακουστή για τότε "Η Γειτονιά μας". Την ίδια εποχή ξεκίνησα να δουλεύω και σε μπουάτ ως τραγουδιστής , στο μαγαζί "ΚΑΤΑΚΟΜΒΗ''. Η δεκαετία του 70 ήταν αυτή που με σημάδεψε.Τέλη του 74 δούλεψα σε ένα μαγαζί και εντελώς συμπτωματικά με άκουσε ο Κώστας Ψυχογιός και μου έδωσε το "Γέλα Κυρία μου"

Εργογραφία[Επεξεργασία| επεξεργασία κώδικα]
Ισοβίτες – Boobheads (2008) [διευθυντής φυλακών]
Ο Δραπέτης του Φεγγαριού (1994)
Οι Απάνθρωποι (1972)
Μαριχουάνα stop (1971) [Σπύρος]
Καλώς ήλθε το δολάριο (1967) [Δημήτρης]
Το πιο λαμπρό αστέρι (1967)
Ο Πουλημένος Άνθρωπος (1967)
Η κόρη μου η σοσιαλίστρια (1966)
Φίφης ο ακτύπητος (1966)
Η Βουλευτίνα (1966)
Μοντέρνα Σταχτοπούτα (1965) [Καζάκος]
Μη μου άπτου (1996) [αστυνομικός]

Σειρές που έπαιξε
Η γειτονιά μας 1972 ΥΕΝΕΔ
Επτά Θανάσιμες ΠεθερέςΑρβανίτισσα πεθερά 2007-08 MEGA
Επτά Θανάσιμες ΠεθερέςΟι συμπεθέρες 2005-06 MEGA

Δισκογραφία
Γέλα κυρία μου (1975)
Κατάλαβέ με (1976)
Σκέφτομαι εσένα (1977)
Σ’ αγαπώ (1978)
Πώς να φύγω (1979)
Και ποιος φταίει (1981)
Τα καλύτερα (1981)
Ερωτικά επεισόδια (1983)
Συνείδησή μου (1985)
Ανοιχτά παράθυρα (1989)
Τραγουδώντας τις εποχές (1995)
Γέλα κυρία μου –Τα καλύτερα (1999)
Καφάσης Κώστας – Επιτυχίες (2000)
21 Μοναδικές επιτυχίες (2007)










 

griniarhs

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
29 Μαΐ 2011
Μηνύματα
796
Κριτικές
1
Like
1.348
Πόντοι
206
Το αγαπημενο μου από Καφαση...
 
OP
OP
Μάκης Τσατσαρίδης
Εγγρ.
12 Φεβ 2014
Μηνύματα
517
Κριτικές
4
Like
713
Πόντοι
86
Μια χαρακτηριστικη φωτογραφία του από εξωφυλλο δίσκου του.
 

Συνημμένα

  • images.jpg
    images.jpg
    7,1 KB · Εμφανίσεις: 26
  • images.jpg
    images.jpg
    7,1 KB · Εμφανίσεις: 27

pantremenos37

Μέλος
Εγγρ.
27 Ιουν 2013
Μηνύματα
49
Κριτικές
1
Like
60
Πόντοι
0
Παρα πολυ καλος τραγουδιστης και ιδαιτερα μερακλης στις προτιμισεις του...
Στο νοσοκομειο με το ψαρι στον κωλο πηγε ο συγχωρεμενος....
 

ARISPEED

Μέλος
Εγγρ.
14 Αυγ 2010
Μηνύματα
448
Κριτικές
25
Like
209
Πόντοι
31
ΜΕΓΑΛΗ ΜΟΡΦΗ ΤΩΝ ΠΑΛΑΙΩΝ ΚΑΛΩΝ ΕΠΟΧΩΝ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ ΚΑΨΟΥΡΟΤΡΑΓΟΥΔΙΑΡΗΣ Κ ΗΘΟΠΟΙΟΣ ΣΤΟ ΛΟΥΝΑ ΠΑΡΚ !!!!!!!!!!

Σμέρνα ήτανε ,λαβράκι το ψάρι ...............δεν μάθαμε ποτέ................
 

observer(1)

Μέγας
Εγγρ.
17 Αυγ 2007
Μηνύματα
4.288
Κριτικές
18
Like
1.967
Πόντοι
4.375
Ξέρουμε-- χμμ.. Μου το  έχει πει παλιος ηθοποιος του Εθνικου Θεάτρου  που τυχαία βρεθηκε εκει >>  Εγινε  οταν ήταν ο Κ.  για συναυλίες στην Αυστραλία /   Δεν εχουν σημασία οι λεπτομέρειες- Πάντως  υπήρχε σοβαρο προβλημα / και  για να βοηθήσουν  εβαλαν ρεφενε οι  Ελληνες  ηθοποιοί από  το "Αρμα Θεσπιδος" που βρέθηκαν εκει - Δυστυχώς, παρά την εκκληση για να κρατηθεί κρυφό, την επομενη μερα τα εγραψαν  ολα αναλυτικα΄οι ελληνικες εφημερίδες..Αnyway ,,RIP--
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 86473

Επισκέπτης
Την ειχε 'πεσει' σε ενα Θειο μου.. :2funny: :2funny:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom