Νέα

Κληροδοσία ακινήτου σε ποιά Πρεσβεία ;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα -
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 259
  • Εμφανίσεις 8K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

BLITZKRIEGER

Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2017
Μηνύματα
3.239
Κριτικές
4
Like
297
Πόντοι
36

Επισκέπτης
Κάτι θα σκεφτούνε, Ιάπωνες είναι αυτοί !...  :heavymetalbig:
 

Επισκέπτης
Πάω για ύπνο, ευχαριστώ για τις απαντήσεις !  :hi:
 

iakovos

Σπουδαίος
Εγγρ.
11 Ιαν 2007
Μηνύματα
23.082
Κριτικές
9
Like
13.600
Πόντοι
2.606
Γειά σας , αγαπητοί μπουρδελιάρηδες , καλώς σας βρίσκω ! Με ενδιαφέρει ν' ακούσω τις γνώμες σας για ένα θεματάκι που με απασχολεί αρκετούτσικο καιρό τώρα :
Έχω ένα μικρό ακίνητο στο δήμο Αθηναίων και σκέφτομαι να το μεταβιβάσω με διαθήκη σε κάποια Πρεσβεία . Σκεφτόμουν αυτήν της Ιαπωνίας και αυτήν της Αγγλίας. Και οι δύο είναι νησιωτικές χώρες - είναι ταιριαστές , νομίζω !
Ποιάν θα μου προτείνατε από τις δύο και , αν δε βαριέστε να γράψετε, για ποιόν λόγο ;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων !


34b9e1c63629052e8495df6c7d5fa2c3.gif

 

mariath

Μέλος
Εγγρ.
29 Απρ 2009
Μηνύματα
4.583
Κριτικές
6
Like
140
Πόντοι
16
περιοχη αγιο παντελεημονα οι αντικειμενικες αξιες των σπιτιων εχουν πεσει δραματικα την τελευταια πενταετια

Οι αντικειμενικές, ΔΕΝ έχουν πέσει (δυστυχώς), glaskos.
Οι πραγματικές (εμπορικές) έχουν πέσει.
Τις αντικειμενικές τις ορίζει το Υπ.Οικ., και δεν τις κατεβάζουν (ώστε να ταυτιστούν με τις πραγματικές), γιατί αν το κάνουν θα μειωθεί ο ενφια που πληρώνει ο κόσμος.
Μιλάμε για κράτος-υπόνομο, το "μπουρδέλο" δεν ισχύει, γιατί αν το πεις κράτος-μπουρδέλο αδικείς τα συμπαθή σπιτάκια.
Υπόνομος, και μάλιστα βουλωμένος, δηλαδή άχρηστος.
 

geoMan

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2009
Μηνύματα
27.323
Κριτικές
16
Like
13.399
Πόντοι
5.577
Τυπε χαρισε το στον τσιπρα να εχει να πληρωνει τον ενφια  :takethis:
 

dude33

Μέλος
Εγγρ.
10 Νοε 2007
Μηνύματα
9.198
Like
759
Πόντοι
146
Γειά σας , αγαπητοί μπουρδελιάρηδες , καλώς σας βρίσκω ! Με ενδιαφέρει ν' ακούσω τις γνώμες σας για ένα θεματάκι που με απασχολεί αρκετούτσικο καιρό τώρα :
Έχω ένα μικρό ακίνητο στο δήμο Αθηναίων και σκέφτομαι να το μεταβιβάσω με διαθήκη σε κάποια Πρεσβεία . Σκεφτόμουν αυτήν της Ιαπωνίας και αυτήν της Αγγλίας. Και οι δύο είναι νησιωτικές χώρες - είναι ταιριαστές , νομίζω !
Ποιάν θα μου προτείνατε από τις δύο και , αν δε βαριέστε να γράψετε, για ποιόν λόγο ;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων !
γιατί σε πρεσβεία;Τι σε νοιάζει μετά θάνατον τι θα γίνει;
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
151.697
Κριτικές
1
Like
29.400
Πόντοι
8.006
Οι αντικειμενικές, ΔΕΝ έχουν πέσει (δυστυχώς), glaskos.
Οι πραγματικές (εμπορικές) έχουν πέσει.
Τις αντικειμενικές τις ορίζει το Υπ.Οικ., και δεν τις κατεβάζουν (ώστε να ταυτιστούν με τις πραγματικές), γιατί αν το κάνουν θα μειωθεί ο ενφια που πληρώνει ο κόσμος.
Μιλάμε για κράτος-υπόνομο, το "μπουρδέλο" δεν ισχύει, γιατί αν το πεις κράτος-μπουρδέλο αδικείς τα συμπαθή σπιτάκια.
Υπόνομος, και μάλιστα βουλωμένος, δηλαδή άχρηστος.
Ναι αλλά δεν ακουσες ποιος ειναι ο σχεδιασμος τωρα? Θα πεσουν μεν οι αντικειμενικες, αλλά θα αυξηθει ο συντελεστης του ΕΝΦΙΑ ωστε να εισπραττονται τα ιδια χρηματα. Για γατακια τους περασες? Ομολογω κι εγω ποτέ μου δεν καταλαβα γιατι εμποδιζονταν να κατεβασουν τις αντικειμενικες λογω ΕΝΦΙΑ, αφου το θεμα λυνεται πανευκολα με μια αυξηση των συντελεστων.
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 172663

Επισκέπτης
Ναι αλλά δεν ακουσες ποιος ειναι ο σχεδιασμος τωρα? Θα πεσουν μεν οι αντικειμενικες, αλλά θα αυξηθει ο συντελεστης του ΕΝΦΙΑ ωστε να εισπραττονται τα ιδια χρηματα. Για γατακια τους περασες? Ομολογω κι εγω ποτέ μου δεν καταλαβα γιατι εμποδιζονταν να κατεβασουν τις αντικειμενικες λογω ΕΝΦΙΑ, αφου το θεμα λυνεται πανευκολα με μια αυξηση των συντελεστων.
γιατι μας αγαπανε και θελουν να μας κανουν οικονομια.
συγκεκριμένα για να μην υπαρχει το στρεβλο όπως λετε ένα ακινητο να κοστιζει 10 και να το λογαριαζει η εφορια για 30 και να αλλαξουν και τους συντελεστες ενφια για να παρουν τα ιδια λεφτα χρειαζονται 2 καινούριοι νομοι, για να ψηφιστουν 2 νεοι νομοι απαιτείται μελετη και υποβολή νομοσχεδιων από ειδικη επιτροπή που θα πληρωθεί εξτρα και ελεγχος από ειδικη επιτροπή μην τυχον ο νεος νομος είναι αντισυνταγματικος και ολες αυτές οι επιτροπες πληρωνονται δεν είναι τζαμπα. ετσι λοιπον μας τα παιρνουν όπως μας τα παιρνουν κάθε χρονο χωρις να μας φορτωσουν και το κοστος 2 νεων νομων για να μας τα παιρνουν παλι τα ιδια. απλα μας κανουν χαρη λοιπον και πρεπει να τους ευχαριστούμε γι αυτό.

σαν να λεμε σε σκοτωνω βάναυσα με μαχαιρι, γιατι να εκσυγχρονιστω παιρνοντας πιστολι για να σε σκοτωσω πολιτισμένα? θα επρεπε να σε ληστεψω πρωτα για να βρω λεφτα για το πιστολι, δεν θα σου αρεσε, αφου παλι το ιδιο θα παθεις στις διαδικασιες θα κολλησουμε?
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
151.697
Κριτικές
1
Like
29.400
Πόντοι
8.006
γιατι μας αγαπανε και θελουν να μας κανουν οικονομια.
συγκεκριμένα για να μην υπαρχει το στρεβλο όπως λετε ένα ακινητο να κοστιζει 10 και να το λογαριαζει η εφορια για 30 και να αλλαξουν και τους συντελεστες ενφια για να παρουν τα ιδια λεφτα χρειαζονται 2 καινούριοι νομοι, για να ψηφιστουν 2 νεοι νομοι απαιτείται μελετη και υποβολή νομοσχεδιων από ειδικη επιτροπή που θα πληρωθεί εξτρα και ελεγχος από ειδικη επιτροπή μην τυχον ο νεος νομος είναι αντισυνταγματικος και ολες αυτές οι επιτροπες πληρωνονται δεν είναι τζαμπα. ετσι λοιπον μας τα παιρνουν όπως μας τα παιρνουν κάθε χρονο χωρις να μας φορτωσουν και το κοστος 2 νεων νομων για να μας τα παιρνουν παλι τα ιδια. απλα μας κανουν χαρη λοιπον και πρεπει να τους ευχαριστούμε γι αυτό.

σαν να λεμε σε σκοτωνω βάναυσα με μαχαιρι, γιατι να εκσυγχρονιστω παιρνοντας πιστολι για να σε σκοτωσω πολιτισμένα? θα επρεπε να σε ληστεψω πρωτα για να βρω λεφτα για το πιστολι, δεν θα σου αρεσε, αφου παλι το ιδιο θα παθεις στις διαδικασιες θα κολλησουμε?
Υποθετω ομως οτι θα υπαρχει οφελος ως προς την φορολογια μεταβιβασης.
 

Νεαρχος Κουκης

Σεβαστός
Εγγρ.
22 Οκτ 2014
Μηνύματα
11.278
Κριτικές
15
Like
5.771
Πόντοι
1.496
Η αντικειμενικη αξια δε φαινεται και στο λογαριασμο της ΔΕΗ; Εδω στα Κατω Πατησια εχει 1100 ευρω το τετραγωνικο. Η εμπορικη αξια βρισκεται στα 300 ευρω αν βρεθει αγοραστης φυσικα. Μιλαμε για ακινητα παλαιοτητας. Η διαφορα ειναι τεραστια και λενε τωρα οτι θα πεσουν οι αντικειμενικες 10%. Γελοιοτητες, η διαφορα παραμενει χαωδης.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
151.697
Κριτικές
1
Like
29.400
Πόντοι
8.006
Η αντικειμενικη αξια δε φαινεται και στο λογαριασμο της ΔΕΗ; Εδω στα Κατω Πατησια εχει 1100 ευρω το τετραγωνικο. Η εμπορικη αξια βρισκεται στα 300 ευρω αν βρεθει αγοραστης φυσικα. Μιλαμε για ακινητα παλαιοτητας. Η διαφορα ειναι τεραστια και λενε τωρα οτι θα πεσουν οι αντικειμενικες 10%. Γελοιοτητες, η διαφορα παραμενει χαωδης.
Στον λογαριασμο της ΔΕΗ νομιζω φαινεται η επιφανεια σε τετραγωνικά μετρα, οχι η αντικειμενικη αξια.
 

Νεαρχος Κουκης

Σεβαστός
Εγγρ.
22 Οκτ 2014
Μηνύματα
11.278
Κριτικές
15
Like
5.771
Πόντοι
1.496
Στον λογαριασμο της ΔΕΗ νομιζω φαινεται η επιφανεια σε τετραγωνικά μετρα, οχι η αντικειμενικη αξια.
Βρηκα προχειρο εναν λογαριασμο της ΔΕΗ απο το διαμερισμα στο Λουτρακι. Εκει που λεει ΤΑΠ γραφει 1250. Αρα ισως ειναι αυτο. Γιατι μετα τη τιμη ζωνης γραφει παλαιοτητα. Και εδω στα Κατω Πατησια γραφει 1100.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
151.697
Κριτικές
1
Like
29.400
Πόντοι
8.006
Βρηκα προχειρο εναν λογαριασμο της ΔΕΗ απο το διαμερισμα στο Λουτρακι. Εκει που λεει ΤΑΠ γραφει 1250. Αρα ισως ειναι αυτο. Γιατι μετα τη τιμη ζωνης γραφει παλαιοτητα. Και εδω στα Κατω Πατησια γραφει 1100.
Εχεις δικιο. Το βρηκα κι εγω.
 

mariath

Μέλος
Εγγρ.
29 Απρ 2009
Μηνύματα
4.583
Κριτικές
6
Like
140
Πόντοι
16
Ομολογω κι εγω ποτέ μου δεν καταλαβα γιατι εμποδιζονταν να κατεβασουν τις αντικειμενικες λογω ΕΝΦΙΑ, αφου το θεμα λυνεται πανευκολα με μια αυξηση των συντελεστων.

Διότι η αύξηση των συντελεστών είναι ψηφοφθόρος, αγαπητέ Άλεξ.

Φαίνεται ότι θα κάνουν κάτι πιο σύνθετο, μπερδεύοντας το πράμα (με "οικογενιακή περιουσία" και τέτοια) που θα τους δώσει πάτημα να (ξανα)πουν "Ελαφραίνουμε τους ασθενέστερους".

Η ουσία είναι αυτή που έχω γράψει (δε θυμάμαι σε ποιο νήμα): Πρέπει να βεβαιώσουν 3,2 δις, για να εισπράξουν τα 2,6.
Κι αυτά, ως μέρος των 85 δις που είναι ο προϋπολογισμός.
Από κει ξεκινάει το κακό.
Αν δεν αλλάξει αυτό το 85, άσπρη μέρα δε θα δούμε.
 

geoMan

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2009
Μηνύματα
27.323
Κριτικές
16
Like
13.399
Πόντοι
5.577
Για γατακια τους περασες? Ομολογω κι εγω ποτέ μου δεν καταλαβα γιατι εμποδιζονταν να κατεβασουν τις αντικειμενικες λογω ΕΝΦΙΑ, αφου το θεμα λυνεται πανευκολα με μια αυξηση των συντελεστων.
Για να δειχνουν στους ξενους οτι οι τραπεζες εχουν μεγαλυτερες εγγυησεις
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom