Νέα

Κιρσοκήλη

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα malolis
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 41
  • Εμφανίσεις 8K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

malolis

Μέλος
Εγγρ.
14 Δεκ 2008
Μηνύματα
9
Like
0
Πόντοι
0
Θα μπορούσε κάποιος συνάδερφος, να αναλύσει το τι σημαίνει η παραπάνω "πάθηση"?
Είναι απόλυτο ότι ο άντρας, όταν εμφανήσει αυτή την "πάθηση", μένει στείρος?
 

giorgos58

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Αυγ 2008
Μηνύματα
13.713
Κριτικές
1
Like
4
Πόντοι
166
Λιγο που γνωριζω γινεται μια μικρη επεμβαση για αυξηση αριθμου σπερματοζωαριων
 

azaas

Ανώτερος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2006
Μηνύματα
671
Κριτικές
11
Like
7
Πόντοι
5.765
Το ότι στο site, μπαίνει όποιος θέλει για να μάθει σχετικά με πουτάνες, δε σημαίνει ότι μπορεί να μάθει και κάθε τι, σχετικό με το πουλί του. Πόσο μάλλον για σοβαρά θέματα της "οικογένειας".
Άντε, να μην πεινάσουν και οι φουκαράδες οι ουρολόγοι.

Στείρος δε μένεις πάντως, μην ανησυχείς.
 

tsiboukios

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Δεκ 2008
Μηνύματα
3.628
Κριτικές
28
Like
15
Πόντοι
616
Το ότι στο site, μπαίνει όποιος θέλει για να μάθει σχετικά με πουτάνες, δε σημαίνει ότι μπορεί να μάθει και κάθε τι, σχετικό με το πουλί του. Πόσο μάλλον για σοβαρά θέματα της "οικογένειας".

...τουλάχιστον ορθογραφία ! Κιρσοκήλη και όχι κηρσοκοίλη ή κυρ- σω- κείλοι  ή ,..! :grin:
 

nikos32p

Μέλος
Εγγρ.
22 Αυγ 2006
Μηνύματα
405
Κριτικές
8
Like
60
Πόντοι
1
Σπάνε κάποια μικρά αγγεία στον σάκο με τους όρχεις και δημιουργούν κήλη εσωτερικα(οχι στον σακο). Αυτό έχει 2 αποτελέσματα. 1ον απο ένα σημείο και μετα πονάς και 2ον η κήλη "φράσει" την έξοδο του σπέρματος.Δηλ ενώ θα έχεις σπέρμα, δεν θα μπορείς να χύσεις. Σύμπτωμα: για να καταλάβεις αν έχεις κιρσοκήλη θα ψηλαφίσεις την περιοχή και αν εκτος απο τους όχρεις ποιανεις και μικρα αγγεια (μέγεθος ΦΙΔΕ!!) τοτε μαλλον έχεις...
 

nikos32p

Μέλος
Εγγρ.
22 Αυγ 2006
Μηνύματα
405
Κριτικές
8
Like
60
Πόντοι
1
Στείρος δεν μένεις και πλεον αντιμετωπιζεται λαπαροσκοπικα!! μια που μπαινεις και την επομένη βγαίνεις
 

hooligan

Σπουδαίος
Εγγρ.
2 Αυγ 2007
Μηνύματα
1.137
Κριτικές
27
Like
23
Πόντοι
2.945
Η πάθηση είναι μια κοίλη της φλέβας που επιστρέφει το αίμα από το όρχεις. Αυτό βλάπτει το σπέρμα και σε μεγάλο ποσοστό προκαλεί στειρότητα.
Συνήθως κάνεις σπερμογράφημα για να δεις αν έχει πειραχτεί το σπέρμα.
Αν είσαι νέος και δεν έχεις παιδιά ακόμα καλό είναι να ψαχτείς. Αν έχεις ήδη παιδιά δε νομίζω ότι είναι κάτι σημαντικό σαν πάθηση πέρα από κάποιους πολύ ελαφρούς πόνους κατά καιρούς.
 

vakis

Μέλος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2006
Μηνύματα
1.093
Κριτικές
8
Like
20
Πόντοι
16
Φιλοι Συναγωνιστες καλημερα
θελω να πω και γω την δικη μου εμπειρια σχετικα με αυτην την ασθενεια-παθηση και πως την εκμεταλευονται οι γιατροι (καποιοι ) για να βγαλουν χρηματα φοβιζοντας μας για το θεμα της στειροτητας.
Αυτο συνεβη και σε μενα, πηγα με την γυναικα μου σε κεντρο για εξωσωματικη γονιμοποιηση καπου στην κηφισσιας και μεσα στις εξετασεις που μας ειπε ο  - οπως αποδειχθηκε αργοτερα καραγκιοζης - γιατρος ηταν να παω και σε ενα ουρολογο να εξετασει και μενα, μαλιστα μου συστησε τον ουρολογο που συνεργαζονταν ο οποιος εχει γραφειο στον πειραια - πολυ βολικο για μενα , γιατι μενω πειραια - και ονομαζεται Πετρος Δρ_ _ _ ας .
Επισκεφτηκα λοιπον τον συγκεκριμμενο απατεωνα και αναμεσα στα αλλα της εξετασης μου λεει οτι εχω κιρσοκηλη. Και οχι μονο αυτο αλλα οτι κινδυνευω να μεινω στειρος κλπ κλπ. Ψαρωσα αλλα το μονο που τον ρωτησα ειναι ποσο κανει και που θα κανω την επεμβαση, μου ειπε 2000 ευρω και θα την κανουμε σε ενα ιδωτικο νοσοκομειο γιατι δεν την καλυπτει το ΙΚΑ. Εφυγα λοιπον απο το ιατρειο του και σκεφτομουν να κανω την επεμβαση το συντομοτερο δυνατον. Το ιδιο βραδυ πινωντας καφε και για πικαρω τον θειο μου ο οποιος ειναι αρκετα ψηλα στην ιεραρχια του ΙΚΑ του ελεγα οτι πληρωνω και εγω αλλα και η εταιρια που εργαζομαι τοσα χρηματα στο ΙΚΑ για να εχω πρωτη θεση ασφαλιση και δεν μου παρεχει μια απλη επεμβαση κιρσοκοιλης. Τοτε ο θειος μου μου ειπε οτι κανω λαθος και οτι παρεχει το ΙΚΑ αυτην την επεμβαση. Αυτο με εκανε να αναρωτηθω για τον γιατρο. Μιλωντας με φιλο Συναγωνιστη απο εδω ο οποιος ειναι γιατρος με βοηθησε να βρω τους τρεις κορυφαιους ουρολογους στην Αθηνα οι οποιοι διδασκουν και στο Πανεπιστημιο ( τα ονοματα και οι αποδειξεις στην διαθεση σας ) πηγα και στους τρεις. Ο ενας μαλιστα ειναι και προισταμενος του απατεωνισκου υπερεπιστημονα απο τον Πειραια στο ιδιωτικο νοσοκομειο που ηθελε να μου κανει την εγχειρηση. Και οι τρεις λοιπον ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΙΡΣΟΚΟΙΛΗ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΕΓΧΕΙΡΗΣΗ...........
ΤΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΔΙΚΑ ΣΑΣ
Το αποκορυφωμα της ανηθικοτητας του πετρακη οταν τον επισκεφθηκα στο γραφειο του δεν ηταν να μου πει οτι εκανε λαθος κλπ , αλλα το μονο που μου ειπε ή καλυτερα με ρωτησε ηταν αν το ειπα στον προισταμενο Διευθυντη του αυτο που συνεβη. Εννοειται φυσικα οτι εχω πει τα παντα στον ΚΑΘΗΓΗΤΗ ΠΡΟΙΣΤΑΜΕΝΟ ΤΟΥ, και οχι μονο.
Ευχαριστω για την φιλοξενια και ελπιζω να βοηθησα καποιους να μην πεσουν θυματα εστω αυτου του συγκεκριμμενου.
 
OP
OP
M

malolis

Μέλος
Εγγρ.
14 Δεκ 2008
Μηνύματα
9
Like
0
Πόντοι
0
Εαν δεν εχεις παιδια, εισαι 40 ετων και θελεις να κανεισ απο εδω και περα?
ειναι προβλημα?
 

agiana

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Ιουν 2008
Μηνύματα
13.700
Κριτικές
5
Like
50
Πόντοι
166
Το αποκορυφωμα της ανηθικοτητας του πετρακη οταν τον επισκεφθηκα στο γραφειο του δεν ηταν να μου πει οτι εκανε λαθος κλπ , αλλα το μονο που μου ειπε ή καλυτερα με ρωτησε ηταν αν το ειπα στον προισταμενο Διευθυντη του αυτο που συνεβη. Εννοειται φυσικα οτι εχω πει τα παντα στον ΚΑΘΗΓΗΤΗ ΠΡΟΙΣΤΑΜΕΝΟ ΤΟΥ, και οχι μονο.

Ετσι, έτσι....... να στήνονται στον τοίχο οι καραγκιόζηδες!!!
 

Duracell

Τιμημένος
Εγγρ.
18 Οκτ 2005
Μηνύματα
8.672
Like
84
Πόντοι
66
Θα μπορούσε κάποιος συνάδερφος, να αναλύσει το τι σημαίνει η παραπάνω "πάθηση"?

Η κιρσοκήλη είναι η διάταση των φλεβών που απομακρύνουν το αίμα από τους όρχεις.
Η κιρσοκήλη οφείλεται σε βλάβη των φλεβών αυτών και πιο συγκεκριμένα των βαλβίδων που διαθέτουν, ώστε να κατευθύνουν το αίμα προς τα πίσω σε μεγαλύτερες φλέβες και τελικά στην καρδιά. Οι ανεπαρκείς βαλβίδες δεν μπορούν να απομακρύνουν το αίμα όπως πρέπει, και αυτό μένει στάσιμο, προκαλώντας διάταση των φλεβών.
Η κιρσοκήλη είναι πιο συχνή σε άτομα νεαρής ηλικίας από 15 μέχρι 25 ετών.

Σχετικά...
 

Duracell

Τιμημένος
Εγγρ.
18 Οκτ 2005
Μηνύματα
8.672
Like
84
Πόντοι
66
Εαν δεν εχεις παιδια, εισαι 40 ετων και θελεις να κανεις απο εδω και περα?
ειναι προβλημα?

Η κιρσοκήλη έχει ως αποτέλεσμα διαταραχές της αιμάτωσης των όρχεων που μπορούν να καταλήξουν σε διαταραχή της ικανότητάς του για παραγωγή σπερματοζωαρίων. Με άλλα λόγια, ένα δυσάρεστο επακόλουθο της κιρσοκήλης είναι η στειρότητα λόγω της μη επαρκούς παραγωγής σπερματοζωαρίων από τον όρχι. Γι' αυτό αν διαγνωστεί κιρσοκήλη, συνήθως ο γιατρός συστήνει τη διενέργεια μιας ειδικής εξέτασης που ονομάζεται σπερμοδιάγραμμα. Σε αυτή την εξέταση αναλύονται παράμετροι του σπέρματος του ασθενούς, όπως ο αριθμός των σπερματοζωαρίων και η ζωηρότητά τους, ώστε να διαπιστωθεί εάν είναι γόνιμος ή όχι...
Σ' αυτήν την περίπτωση, αντιμετωπίζεται χειρουργικά ή με εμβολισμό της φλέβας.

Η χειρουργική επέμβαση είναι πολύ απλή, απαιτεί συνήθως μονοήμερη παραμονή του ασθενούς στο νοσοκομείο και έχει άριστα αποτελέσματα στην αποκατάσταση της γονιμότητας ή στην ύφεση των ενοχλημάτων.

Ο εμβολισμός της φλέβας είναι μια μη χειρουργική μέθοδος! Σε αυτήν την θεραπεία ένας μικρός καθετήρας εισέρχεται μέσω της κοινής μηριαίας φλέβας ή της έσω σφαγίτιδας φλέβας. Ο καθετήρας αυτός οδηγείται μέσω της κάτω κοίλης φλέβας και της αριστερής νεφρικής φλέβας και φτάνει έως το πέρας της έσω σπερματικής φλέβας. Όλες αυτές οι κινήσεις γίνονται υπό συνεχή ακτινοσκοπικό έλεγχο. Στην συνέχεια αφού γίνει μια φλεβογραφία, ένα ή και περισσότερα, πολύ λεπτά μεταλλικά coils, ή άλλο εμβολικό υλικό, εισέρχεται εντός της φλέβας μέσω του καθετήρα. Το αποτέλεσμα είναι η θρόμβωση της φλέβας και η θεραπεία της κιρσοκήλης.
Ο ασθενής εξέρχεται από το Νοσοκομείο την επομένη της επέμβασης.
 

The Dick

Μέλος
Εγγρ.
11 Νοε 2006
Μηνύματα
264
Κριτικές
3
Like
187
Πόντοι
1
Συνάδερφε,

Αν έχεις Κιρσοκήλη καλύτερα να πας να την βγάλεις άμεσα. Εγώ την έχω κάνει την εγχείρηση. Μπαίνεις μέσα απο  την προηγούμενη μέρα για εξετάσεις κλπ και την επόμενη μέρα το απόγευμα βγαίνεις και πας σπίτι σου. Παρόλο που πάνε 10 χρόνια που την έχω  κάνει θυμάμαι ότι ο χρόνος αποθεραπείας δεν είναι μεγάλος. Μετά απο 10 μέρες περίπου είχε εξαφανιστεί κάθε πόνος.
 

Duracell

Τιμημένος
Εγγρ.
18 Οκτ 2005
Μηνύματα
8.672
Like
84
Πόντοι
66
Αν έχεις Κιρσοκήλη καλύτερα να πας να την βγάλεις άμεσα. Εγώ την έχω κάνει την εγχείρηση.

ΠΡΟΣΟΧΗ! Η πλειοψηφία των ασθενών οδηγούνται σε ανοικτό χειρουργείο. Αλλά αυτό γίνεται διότι δεν ενημερώνονται για την δυνατότητα του εμβολισμού...
 
OP
OP
M

malolis

Μέλος
Εγγρ.
14 Δεκ 2008
Μηνύματα
9
Like
0
Πόντοι
0
Εάν μετά το σπερμοδιάγραμμα, η ποσοτητα των σπερμοζωαριων ειναι 88.500.000 και η πυκνότητας τους πολυ καλη, αλλα ειναι αργή η κινητικοτητα τους ειναι λογος αναποφευκτος για να κανεις την επεμβαση η μπορει να γινει αποκατασταση νε αλλη θεραπεια?
Επισης το αλκοόλ μειώνει την ταχύτητα του σπερματος σε ενα σπερμοδιαγραμμα? 
 

Duracell

Τιμημένος
Εγγρ.
18 Οκτ 2005
Μηνύματα
8.672
Like
84
Πόντοι
66
Εάν μετά το σπερμοδιάγραμμα, η ποσοτητα των σπερμοζωαριων ειναι 88.500.000 και η πυκνότητας τους πολυ καλη, αλλα ειναι αργή η κινητικοτητα τους ειναι λογος αναποφευκτος για να κανεις την επεμβαση η μπορει να γινει αποκατασταση νε αλλη θεραπεια?
Επισης το αλκοόλ μειώνει την ταχύτητα του σπερματος σε ενα σπερμοδιαγραμμα? 

Μα τι ερωτήσεις είναι αυτές που κάνεις εδώ μέσα? Αντε ρώτα κανέναν εξειδικευμένο γιατρό...
 
OP
OP
M

malolis

Μέλος
Εγγρ.
14 Δεκ 2008
Μηνύματα
9
Like
0
Πόντοι
0
Φιλε μου ρωτησα σε 2, αλλα μου εκανε εντυπωση το ποσο ευκολα μου προτειναν την επεμβαση!
ο ενας μαλιστα μου εωγαλε την καρτα του αμεσως και μου την εβαλε στην τσεπη!
περιμενω μια απαντηση απο εναν τριτο που θα την εχω την επομενη εβδομαδα!
απλα ειπα μηπως καποιος συναδερφος ξερει κατι παραπανω, γιατι αυτοι νομιζουν οτι τα euro τα ωρισκουμε στο δρομο και σε αφθονια!
 

POLYATAKTOS

Μέλος
Εγγρ.
20 Απρ 2006
Μηνύματα
483
Like
2
Πόντοι
1
Εαν δεν εχεις παιδια, εισαι 40 ετων και θελεις να κανεισ απο εδω και περα?
ειναι προβλημα?
Λοιπον , φιλε malolis,  ειχα και εγω το ιδιο προβλημα , περιπου στην ηλικιαα σου.
Ακου τι θα κανεις .Η <<νοσος>> αυτη , απλα φρασει καποια αγγεια που διοχετευουν αιμα στους ορχεις, και κρατουν το σπερμα σε μια σταθερη θερμοκρασια.Οταν αυτα τα αγγεια δρασσουν για λογους που οι ουρολογοι δεν ειναι απολυτα σιγουροι( ισως καθιστικη εργασια--ελειψη ασκησης) , δημιουργει αυτο το προβλημα στο σπερμα του ανδρα, με συνεπεια , οταν εκσπερματωνεις, τα σπερματοζωαρια σου να ειναι  νεκρα.
Αντιμετωπιζεται με μια επεμβαση (λιγωτερο της 1 ωρας) ,οπου σε αυτη την επεμβαση ο ουρολογος σου δημιουργει ενα  by pass στα αγγεια σου για να αρχιζουν να μεταφερουν ξανα αιμα στους ορχεις.
Εγω την επεμβαση την εκανα στο Σισμανογλειο, δεν πληρωσα μια( ΙΚΑ) αλλα ειχα ενα καταπληκτικο χειρουργο -ουρολογο τον Θαναση Κω....λο, ο οποιος χειρουργει και στο ΙΑΣΩ  GENERAL, στην Μεσογειων.
Στο Νοσοκομειο ,μπηκα στις 08:00 και στις 12:30 , αναχωρησα για το σπιτι μου.Μου εδωσε καποια χαπια, που τα πηρα για 6 μηνες και μετα απο αυτη την επεμβαση , η συζυγος μου εμεινε εγκυος..
Εαν θελεις τα στοιχεια του Ουρολογου , στην διαθεση σου να σου τα στειλω..
Φιλικα.
 
Εγγρ.
21 Ιουλ 2011
Μηνύματα
22
Κριτικές
3
Like
0
Πόντοι
0
καλησπερα παιδια.χρονια πολλα και χριστος ανεστη......θα ηθελα παρακαλω εαν υπαρχει καποιος απο εδω που εχει κανει την εξης επεμβαση να του κανω μερικες ερωτησεις διοτι πηγα σε ουρολογο για λοιμωξη και μου βρηκε κιρσοκηλη.εχω παει σε 5 χειρουργους απο τοτε και ολοι μου τα λενε διαφορετικα.εαν μπορει καποιος που την εχει κανει η εχει γνωσεις πανω σε αυτο θα ηθελα να τα πουμε λιγο.σας ευχαριστω.....
 

Boldemort

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Σεπ 2009
Μηνύματα
47.532
Κριτικές
12
Like
38
Πόντοι
1.220
καλησπερα παιδια.χρονια πολλα και χριστος ανεστη......θα ηθελα παρακαλω εαν υπαρχει καποιος απο εδω που εχει κανει την εξης επεμβαση να του κανω μερικες ερωτησεις διοτι πηγα σε ουρολογο για λοιμωξη και μου βρηκε κιρσοκηλη.εχω παει σε 5 χειρουργους απο τοτε και ολοι μου τα λενε διαφορετικα.εαν μπορει καποιος που την εχει κανει η εχει γνωσεις πανω σε αυτο θα ηθελα να τα πουμε λιγο.σας ευχαριστω.....

Σαν τις άλλες κήλες ειναι... απλα μετα θα περπατας με ανοιχτα τα ποδια για μερικες μερες  :grin:

θες επεμβαση οπωσδηποτε. Ρουτινας ειναι οπως η βουβωνοκηλη
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom