Νέα

Κεραίες κινητής τηλεφωνίας - Πόσο επικίνδυνη είναι η ακτινοβολία μέσα στην πόλη?

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα mr.bean
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 69
  • Εμφανίσεις 5K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

kosamf

Σπουδαίος
Εγγρ.
26 Δεκ 2009
Μηνύματα
6.783
Κριτικές
25
Like
1.786
Πόντοι
2.537
Εσυ δεν εβριζες τους γονεις σου ρε? τωρα τους ρωτας για τις τηλεπικοινωνιες ?
θεομουρλε... καλα εκανα και σε εβριζα τις προαλλες. Τραπαριφας μου φαινεσαι.

Το να ειναι καποιος γτπ σαν ανθρωπος, δεν σημαινει πως ειναι γτπ και σαν επαγγελματιας
Ο πατερας μου, στην εποχη του, ηταν απο τους καλυτερους ηλεκτρονικους της πιατσας
 

prowler7

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Αυγ 2009
Μηνύματα
3.630
Κριτικές
29
Like
195
Πόντοι
2.007
ΟΤΙ ΝΑΝΑΙ.... :jerking: :jerking: :jerking:
 
OP
OP
mr.bean

mr.bean

Μέλος
Εγγρ.
13 Νοε 2006
Μηνύματα
1.827
Κριτικές
6
Like
91
Πόντοι
16
Αν έχεις όρεξη διάβασε εδώ να ενημερωθείς:
www.pedion24.gr/gr/index_gr.jsp]http://www.pedion24.gr/gr/index_gr.jsp[/url]

Γενικά δεν υφίσταται ουσιαστικό θέμα, άλλωστε κυκλοφορούν τόσα άλλα σήματα τριγύρω από κεραίες και συστήματα μετάδοσης γενικά που δεν τις βλέπεις οπότε είναι μάλλον ψύλλος στα άχυρα να ανησυχείς για μια κεραιούλα δίπλα σου, εσύ τουλάχιστον θα έχεις και σήμα καμπάνα. Ρώτα και εμάς...

μπορώ να έχω σήμα καμπάνα στο adsl μου ? αντε και vdsl και ας κλειδώνει στα 49Μbps αντί στα 50...  :hmm: το κινητό το 'χω :shit:
 
OP
OP
mr.bean

mr.bean

Μέλος
Εγγρ.
13 Νοε 2006
Μηνύματα
1.827
Κριτικές
6
Like
91
Πόντοι
16
Άστο βρε bean, αφού δεν τα πας καλά με τα τεχνολογικά τι τα ανακατέβεις...
Αυτό που έδειξες πιο πάνω είναι signal jammer, δηλαδή εκπέμπει ακτινοβολία (παρεμβολές) ώστε να μην λειτουργούν τα κινητά τριγύρω του. Αυτά έχουν εμβέλεια το πολύ ένα δωμάτιο και τα χρησιμοποιούν σε meeting rooms κλπ. Τουτέστιν με αυτό θα έχεις μεγαλύτερη ακτινοβολία δίπλα σου. Ξέχνα το λοιπόν, δεν μπορείς να κάνεις τίποτα...

δεν έιπα ποτέ οτι είμαι ειδήμων στα τεχνολογικα... το θεμα ειναι αν μπορώ να προφυλακτώ με καποιο τρόπο  :think:
 

Boldemort

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Σεπ 2009
Μηνύματα
47.532
Κριτικές
12
Like
38
Πόντοι
1.220
Το να ειναι καποιος γτπ σαν ανθρωπος, δεν σημαινει πως ειναι γτπ και σαν επαγγελματιας
Ο πατερας μου, στην εποχη του, ηταν απο τους καλυτερους ηλεκτρονικους της πιατσας

Δεν πας καλα.  :uglystupid:
 
Εγγρ.
28 Αυγ 2011
Μηνύματα
6.883
Like
4
Πόντοι
66
Το να ειναι καποιος γτπ σαν ανθρωπος, δεν σημαινει πως ειναι γτπ και σαν επαγγελματιας
Ο πατερας μου, στην εποχη του, ηταν απο τους καλυτερους ηλεκτρονικους της πιατσας


:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
 

kosamf

Σπουδαίος
Εγγρ.
26 Δεκ 2009
Μηνύματα
6.783
Κριτικές
25
Like
1.786
Πόντοι
2.537

Ρε μπουμπουκο μου, γτ δεν μπορεις  να ηρεμησεις λιγο και να κοιτας τη δουλεια σου?
Νταξει, αν σου φαινονται παραλογα αυτα που γραφω, απλα μην ασχολεισαι.
(Ετσι κι αλλιως, αποκλειεται να συνεννοηθουμε με καποιον που πιστευει στον Χριστουλη και ψηφιζει σταυρωτο ΝΔ)
 

Kaloeros

Ανώτερος
Εγγρ.
27 Φεβ 2009
Μηνύματα
1.532
Κριτικές
209
Like
4.456
Πόντοι
9.035
Η πραγματική ταχύτητα στo ADSL και το VDSL έχει να κάνει κύρια από την απόσταση του σπιτιού σου από το κέντρο του ΟΤΕ, και φυσικά από την ποιότητα της γραμμής (καλώδια). Πρακτικά αυτό σημαίνει ότι αν δεν είσαι στο ίδιο τετράγωνο με το κέντρο του ΟΤΕ 49Mbps δεν θα δεις ποτέ, οπότε ξέχνα το και αυτό. Άμα παίρνεις 10+ να κάνεις το σταυρό σου γιατί ανήκεις στην μικρή ευτυχισμένη μειοψηφία των τυχερών. Οι περισσότεροι παίρνουν max 6 με 8, βαριά 10. Μην ακούς τις διαφημήσεις και τα κόλπα του marketing.
Τέλος πάντως για να μην το παρατραβάμε κοιμήσου ήσυχος γιατί δεν μπορείς να κάνεις κάτι για την ακτινοβολία, όσο καλή η κακή και να είναι. Που και "κακή" να είναι υπάρχουν τόσα πιο "κακά" και επικίνδυνα πράγματα τριγύρω μας που πιστεψέ με η ακτινοβολία από την κινητή είναι ένα τίποτα μπροστά τους. Καλό βράδυ από μένα.
 

kosamf

Σπουδαίος
Εγγρ.
26 Δεκ 2009
Μηνύματα
6.783
Κριτικές
25
Like
1.786
Πόντοι
2.537
Η πραγματική ταχύτητα στo ADSL και το VDSL έχει να κάνει κύρια από την απόσταση του σπιτιού σου από το κέντρο του ΟΤΕ, και φυσικά από την ποιότητα της γραμμής (καλώδια). Πρακτικά αυτό σημαίνει ότι αν δεν είσαι στο ίδιο τετράγωνο με το κέντρο του ΟΤΕ 49Mbps δεν θα δεις ποτέ, οπότε ξέχνα το και αυτό. Άμα παίρνεις 10+ να κάνεις το σταυρό σου γιατί ανήκεις στην μικρή ευτυχισμένη μειοψηφία των τυχερών. Οι περισσότεροι παίρνουν max 6 με 8, βαριά 10. Μην ακούς τις διαφημήσεις και τα κόλπα του marketing.
Τέλος πάντως για να μην το παρατραβάμε κοιμήσου ήσυχος γιατί δεν μπορείς να κάνεις κάτι για την ακτινοβολία, όσο καλή η κακή και να είναι. Που και "κακή" να είναι υπάρχουν τόσα πιο "κακά" και επικίνδυνα πράγματα τριγύρω μας που πιστεψέ με η ακτινοβολία από την κινητή είναι ένα τίποτα μπροστά τους. Καλό βράδυ από μένα.

Εγω που εχω Vivodi (On) με 24MBPS, τα τελευταια 5-6 χρονια, προσφατα ενημερωθηκα απο εναν τεχνικο τους που ειχε ερθει στο σπιτι οτι εχω 6-7 MBPS εγγυημενα, και οτι, αν θελω, μπορουν να μου δωσουν γυρω στα 8+ αλλα με πιο ασταθη συνδεση (κινδυνο διακοπων κλπ)
Σχεδον κανεις σας δεν εχει διψηφια ταχυητητα, κι ας πληρωνετε για 24, 48, ή 86...
Get over it!
 
 
OP
OP
mr.bean

mr.bean

Μέλος
Εγγρ.
13 Νοε 2006
Μηνύματα
1.827
Κριτικές
6
Like
91
Πόντοι
16
Η πραγματική ταχύτητα στo ADSL και το VDSL έχει να κάνει κύρια από την απόσταση του σπιτιού σου από το κέντρο του ΟΤΕ, και φυσικά από την ποιότητα της γραμμής (καλώδια). Πρακτικά αυτό σημαίνει ότι αν δεν είσαι στο ίδιο τετράγωνο με το κέντρο του ΟΤΕ 49Mbps δεν θα δεις ποτέ, οπότε ξέχνα το και αυτό. Άμα παίρνεις 10+ να κάνεις το σταυρό σου γιατί ανήκεις στην μικρή ευτυχισμένη μειοψηφία των τυχερών. Οι περισσότεροι παίρνουν max 6 με 8, βαριά 10. Μην ακούς τις διαφημήσεις και τα κόλπα του marketing.
Τέλος πάντως για να μην το παρατραβάμε κοιμήσου ήσυχος γιατί δεν μπορείς να κάνεις κάτι για την ακτινοβολία, όσο καλή η κακή και να είναι. Που και "κακή" να είναι υπάρχουν τόσα πιο "κακά" και επικίνδυνα πράγματα τριγύρω μας που πιστεψέ με η ακτινοβολία από την κινητή είναι ένα τίποτα μπροστά τους. Καλό βράδυ από μένα.


   Help...
 DSL Status: Connected
DSL Modulation Mode: ADSL2+
DSL Path Mode: Interleaved
Downstream Rate: 16364 kbps
Upstream Rate: 1020 kbps
Downstream Margin: 8 db
Upstream Margin: 10 db
Downstream Line Attenuation: 11 db
Upstream Line Attenuation: 1.5 db
Downstream Transmit Power: 11 db
Upstream Transmit Power: 19 db
 
   
--------------------------------------------------------------------------------

PVC Connection    
 Encapsulation: RFC 2516 PPPoE
Multiplexing: LLC
Qos: UBR
Pcr Rate: 0
Scr Rate: 0
Autodetect: Enable
VPI: 8
VCI: 35
Enable: Yes
PVC Status: Up

 
 
αυτη είναι η τωρινη ένδειξη στο router
 

Boldemort

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Σεπ 2009
Μηνύματα
47.532
Κριτικές
12
Like
38
Πόντοι
1.220
Ρε μπουμπουκο μου, γτ δεν μπορεις  να ηρεμησεις λιγο και να κοιτας τη δουλεια σου?
Νταξει, αν σου φαινονται παραλογα αυτα που γραφω, απλα μην ασχολεισαι.
(Ετσι κι αλλιως, αποκλειεται να συνεννοηθουμε με καποιον που πιστευει στον Χριστουλη και ψηφιζει σταυρωτο ΝΔ)

Μακαρι να ειμαι ο μοναδικος που δεν θα συνεννοεισαι .... αν και πιστευω το αντιθετο.
 
OP
OP
mr.bean

mr.bean

Μέλος
Εγγρ.
13 Νοε 2006
Μηνύματα
1.827
Κριτικές
6
Like
91
Πόντοι
16
και αυτά μου δίνει το δεύτερο router που εχω σαν backup.     



ADSL Information   
--------------------------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------------------------

  ADSL State  : Up 
  Bandwide Down/Up(kbps)  : 18366 kbps / 1023 kbps 
  SNR Margin Down/Up(db)  : 9.4 dB / 10.6 dB 
  FEC Down/Up  : 82 / 0 
  CRC Down/Up  : 42 / 81 
  HEC Down/Up  : 44 / 0 
IPTV Connection Information   
--------------------------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------------------------

  VPI/VCI  : 8 / 36 
  Link Status  : Not Connected 
  Connection Type  : Bridge 
  connection time  : N/A 
Internet Connection Information   
--------------------------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------------------------

  VPI/VCI  : 8 / 35 
  Link Status  : Connected 
  up time  : 7d: 6h:25m:53s 
  IP address  : 2.85........
 

kosamf

Σπουδαίος
Εγγρ.
26 Δεκ 2009
Μηνύματα
6.783
Κριτικές
25
Like
1.786
Πόντοι
2.537
Εχεις δηλαδη 16mbps?
Mε δηλωμενα ποσα??

Α, και κατι αλλο:
Αυτες οι ενδειξεις απο πού σου δινονται?
 
OP
OP
mr.bean

mr.bean

Μέλος
Εγγρ.
13 Νοε 2006
Μηνύματα
1.827
Κριτικές
6
Like
91
Πόντοι
16
Εχεις δηλαδη 16mbps?
Mε δηλωμενα ποσα??

Α, και κατι αλλο:
Αυτες οι ενδειξεις απο πού σου δινονται?

υποτίθεται οτι πληρωνω 24mbps 2play το πρωτο είναι της forthnet και το 2 του ote . Θεωρώ οτι ειναι τα πιο αξιόπιστα της αγοράς. Ο λόγος που εχω και τα 2 ειναι γιατι τα εχω ειδικη προσφορα τη μεν forthnet με Νova το δε του ΟΤΕ με ΟΤE tv.
 

Boldemort

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Σεπ 2009
Μηνύματα
47.532
Κριτικές
12
Like
38
Πόντοι
1.220
Το SNR ειναι σήμα προς θορυβο. Ισχυς σηματος προς την ισχυ του σηματος θορυβου

μετριεται σε dB οπως δειχνει το ρουτερακι σου (καλη τιμη εχεις στο SNR) λογικα δεν θα αποσυνδέεσαι συχνα ετσι δεν ειναι? .... Γενικα οσο μεγαλυτερο ειναι το SNR τοσο καλυτερο σημα έχεις . Γιατι η αυξηση του SNR ειναι αναλογη με την αυξηση της ισχυος του ωφελιμου σηματος μιας και ειναι αριθμητης

SNR = S/N

Αυτα τα στοιχεια μπορει να τα παρει ο οποιοσδηποτε που ξερει την IP του router του

απλα κτυπαει στον browser ενα και μπηκε.

 

Kaloeros

Ανώτερος
Εγγρ.
27 Φεβ 2009
Μηνύματα
1.532
Κριτικές
209
Like
4.456
Πόντοι
9.035
Κύριε Bean με τα 16 – 18 Mbps που έχετε πραγματική ταχύτητα ανήκετε στην κατηγορία των Εξοχότατων (Suleiman και βάλε). Να μην το συζητάμε άλλο, η μύγα δεν βγάζει άλλο ξύγκι. Την καληνύχτα μου!
 
OP
OP
mr.bean

mr.bean

Μέλος
Εγγρ.
13 Νοε 2006
Μηνύματα
1.827
Κριτικές
6
Like
91
Πόντοι
16
Κύριε Bean με τα 16 – 18 Mbps που έχετε πραγματική ταχύτητα ανήκετε στην κατηγορία των Εξοχότατων (Suleiman και βάλε). Να μην το συζητάμε άλλο, η μύγα δεν βγάζει άλλο ξύγκι. Την καληνύχτα μου!

ετσι δείχνει στα router , το πρωτο που ποσταρα της forthnet ειναι ενα linksys w200g , το δευτερο ειναι αυτο που δινει ο ΟΤΕ ενα κινεζικο HS.. κάτι. Τωρα εαν στην πραξη ειμαι πιο κάτω ή οχι δεν γνωριζω ακριβως
 

Boldemort

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Σεπ 2009
Μηνύματα
47.532
Κριτικές
12
Like
38
Πόντοι
1.220
Επισης στις κινητες τηλεπικοινωνιες παιζει πολυ το SINR δηλαδη οι παρεμβολες απο άλλους σταθμους βάσης αλλα ειναι λιγο advanced αυτα... ας μαθουμε να ξεχωριζουμε το SNR και τις εξασθενισεις στην ενσυρματη γραμμη και βλεπουμε
 
OP
OP
mr.bean

mr.bean

Μέλος
Εγγρ.
13 Νοε 2006
Μηνύματα
1.827
Κριτικές
6
Like
91
Πόντοι
16
πέρα απο την ένδειξη της μπάρας στο κινητο μας, υπαρχει τροπος να μετρησουμε ποσο καλο σημα εχουμε ? και ειδικα ποσο 3G ή 4G είναι ???
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom