Νέα

Κατρίν Ντενέβ: Το επίμονο καμάκι δεν είναι αδίκημα ούτε η αβρότητα φαλλοκρατική

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα -
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 33
  • Εμφανίσεις 2K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Επισκέπτης
Ενώνει τη φωνή της με άλλες Γαλλίδες κατά της «κατάδοσης ανδρών» μετά το σκάνδαλο Γουάινστιν - Υπερασπίζονται «την ελευθερία των ανδρών να ενοχλούν»

Μια ομάδα γυναικών, μεταξύ των οποίων η ηθοποιός Κατρίν Ντενέβ, δημοσιοποίησε σήμερα στη Γαλλία ένα άρθρο για να υπερασπιστεί την ελευθερία των ανδρών «να ενοχλούν» και να αντιταχθεί στην «εκστρατεία της κατάδοσης» που έκανε την εμφάνισή της μετά την υπόθεση Γουάινστιν, υιοθετώντας μια στάση αντίθετη ως προς τις αντιδράσεις που έχουν προκληθεί απ' αυτό το παγκόσμιο σκάνδαλο.


«Ο βιασμός είναι ένα έγκλημα. Όμως το επίμονο ή αδέξιο 'καμάκι' δεν είναι αδίκημα, ούτε η αβρότητα φαλλοκρατική επίθεση», γράφουν στην εφημερίδα Le Monde μια εκατοστή ηθοποιοί, συγγραφείς, ερευνήτριες ή δημοσιογράφοι, απορρίπτοντας τον «πουριτανισμό» που έχει κάνει την εμφάνισή του μετά τις πρώτες κατηγορίες για παρενόχληση και σεξουαλική επίθεση με στόχο τον ισχυρό αμερικανό παραγωγό.

Σύμφωνα μ' αυτές, αν μετά την υπόθεση υπήρξε «μια θεμιτή συνειδητοποίηση των σεξουαλικών βιαιοτήτων που ασκούνται σε βάρος των γυναικών, ιδιαίτερα μέσα στο επαγγελματικό πλαίσιο», «αυτή η απελευθέρωση του λόγου στρέφεται σήμερα στο αντίθετό της: μας διατάσσουν να μιλάμε καθώς πρέπει, να αποσιωπούμε αυτό που προκαλεί θυμό, και αυτές που αρνούνται να υποκύψουν σε τέτοιες εντολές θεωρούνται προδότριες, συνεργοί!».
«Εκστρατεία καταδόσεων», «συνοπτική δικαιοσύνη»: άνδρες «τιμωρήθηκαν κατά την άσκηση του επαγγέλματός τους, υποχρεώθηκαν σε παραίτηση, ενώ το μόνο κακό που έκαναν ήταν να αγγίξουν ένα γόνατο, να αποπειραθούν να κλέψουν ένα φιλί, να μιλήσουν για 'προσωπικά' πράγματα σε ένα επαγγελματικό δείπνο ή να στείλουν μηνύματα με σεξουαλικά υπονοούμενα σε μια γυναίκα, η έλξη με την οποία δεν ήταν αμοιβαία», υποστηρίζουν κάνοντας λόγο για ένα «καθαρτήριο κύμα».

Για τη συλλογικότητα αυτή, «αυτός ο πυρετός να στείλουμε τα 'γουρούνια' στο σφαγείο, αντί να βοηθάει τις γυναίκες να αυτονομηθούν, εξυπηρετεί στην πραγματικότητα τα συμφέροντα των εχθρών της σεξουαλικής ελευθερίας, των θρησκευτικών εξτρεμιστών, των χειρότερων αντιδραστικών και αυτών που θεωρούν (....) ότι οι γυναίκες είναι ξεχωριστά όντα, παιδιά με πρόσωπο ενηλίκου, που ζητούν να προστατεύονται».

«Ως γυναίκες, δεν αναγνωρίζουμε τον εαυτό μας μέσα σ' αυτόν τον φεμινισμό που, πέρα από την καταγγελία των καταχρήσεων εξουσίας, παίρνει το πρόσωπο ενός μίσους προς τους άνδρες και τη σεξουαλικότητα», συνεχίζουν οι γυναίκες που υπογράφουν το κείμενο αυτό, λέγοντας ότι υπερασπίζονται «μια ελευθερία να ενοχλείς, απαραίτητη για τη σεξουαλική ελευθερία».



 

BLITZKRIEGER

Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2017
Μηνύματα
3.239
Κριτικές
4
Like
297
Πόντοι
36
Το γελοίο σε όλη αυτή την υπόθεση είναι ότι οι γκόμενες κλαίγονται ταυτόχρονα ότι όλοι τις παρενοχλούν σεξουαλικά και ότι δεν τους την πέφτει κανένας. Μιλάμε για σοβαρή ψυχασθένεια, όχι μαλακίες. :headbang: :headbang: :headbang:
 

Κώστας Λαδάκης

Σεβαστός
Εγγρ.
21 Απρ 2011
Μηνύματα
23.717
Κριτικές
6
Like
8.897
Πόντοι
1.686

Μπράβο στην Κατρίν Ντενέβ

( Catherine Deneuve)

B8JTQY1IQAIBWfy.jpg



https://[URL unfurl="true"]www.bestmoviesbyfarr.com/static-assets/images/articles/2015/01/deneuvesimple.jpeg[/img[/URL]]


[img]https://images-na.ssl-images-amazon.com/images/M/MV5BZjNkNGJjYWEtM2IyNi00ZjM5LWFlYjYtYjQ4NTU5MGFlMTI2XkEyXkFqcGdeQXVyMTMxMTY0OTQ@._V1_UY216_CR7,0,148,216_AL_.jpg

:rockon: :rockon:
 

jaygatsby

Μέλος
Εγγρ.
5 Αυγ 2010
Μηνύματα
7.898
Κριτικές
1
Like
344
Πόντοι
86
Άλλο το φλερτ, έστω και επίμονο και άλλο  να χουφτώνεις μια γυναίκα που δεν σού έχει δώσει δικαίωμα ή να την βαράς στον κώλο, όπως κάνουν οι άγαρμποι και άσχετοι από γυναίκες Αγγλοσάξωνες (ίσως και τα βόδια οι Σλάβοι).

Πολύ περισσότερο να εκμεταλλεύεσαι θέση που έχεις για να την πιέζεις με το ζόρι να γαμηθεί ή έστω να σε αφήσει να την χουφτώνεις.

Εμείς οι Έλληνες είμαστε άλλη πάστα ανδριλίκι και δεν βλέπω γιατί πρέπει να υποστηρίζουμε τους Γουάινσταιν αυτού του κόσμου.

Εντάξει, μία Ντενέβ έχει δικαίωμα να λέει οτι θέλει αλλά ως Γαλλίδα δεν νομίζω να είχε τις εμπειρίες που μπορεί να είχαν κάποιες αμερικανίδες συνάδελφοι της.

ΟΙ γυναίκες παραπονιούνται οτι δεν την πέφτουμε πολιτισμένα, δεν ζητάμε ραντεβού, όχι οτι δεν τις τσιμπάμε στον κώλο εν ώρα εργασίας.

Έτερον εκάτερον.
 

Επισκέπτης
Οι γυναίκες θέλουν τα alpha males να τις έχουν για πλάκα και όλοι οι υπόλοιποι άντρες να ζούνε στη στέρηση, την απομόνωση και τον φόβο μην τους καταλογίσουν παρενόχληση  :headbaning1:
Γιατί, η αλήθεια είναι ότι όταν σαν αρσενικό δεν είσαι αυτό που λέμε "το αντικείμενο του πόθου", τότε καλλιεργείς άλλες τεχνικές για να επιτυγχάνεις αυτό που θέλεις, μεταξύ των οποίων είναι να αποκτάς χρήμα και δύναμη και όταν το "θύμα" ανέβει στη σουϊτα σου για meeting, τότε να μπορείς να της πεις με θράσος "θα μου πάρεις τώρα μία πίπα?"
Και μην μου πείτε ότι ο Μπραντ Πιτ δεν έχει κάνει πολλά τέτοια αντίστοιχα, αλλά επειδή αρέσει η "καταγγελία" πήγε περίπατο. Ξέρω ότι κάνω μία ίσως αφελή υπεραπλοποίηση, άλλα αν οι γυναίκες πήγαιναν μόνο με αυτούς που πραγματικά τους αρέσουν, το 70% των αντρών δεν θα έβλεπε μουνάκι στη ζωή του

 

Επισκέπτης
Άλλο το φλερτ, έστω και επίμονο και άλλο  να χουφτώνεις μια γυναίκα που δεν σού έχει δώσει δικαίωμα ή να την βαράς στον κώλο, όπως κάνουν οι άγαρμποι και άσχετοι από γυναίκες Αγγλοσάξωνες (ίσως και τα βόδια οι Σλάβοι).

Πολύ περισσότερο να εκμεταλλεύεσαι θέση που έχεις για να την πιέζεις με το ζόρι να γαμηθεί ή έστω να σε αφήσει να την χουφτώνεις.

Εμείς οι Έλληνες είμαστε άλλη πάστα ανδριλίκι και δεν βλέπω γιατί πρέπει να υποστηρίζουμε τους Γουάινσταιν αυτού του κόσμου.

Εντάξει, μία Ντενέβ έχει δικαίωμα να λέει οτι θέλει αλλά ως Γαλλίδα δεν νομίζω να είχε τις εμπειρίες που μπορεί να είχαν κάποιες αμερικανίδες συνάδελφοι της.

ΟΙ γυναίκες παραπονιούνται οτι δεν την πέφτουμε πολιτισμένα, δεν ζητάμε ραντεβού, όχι οτι δεν τις τσιμπάμε στον κώλο εν ώρα εργασίας.

Έτερον εκάτερον.

Αν είσαι μία σωστή γυναίκα που πατάει γερά στα πόδια της και έχεις μία οργανωμένη προσωπικότητα, κανείς δεν σου τσιμπάει τον κώλο. Και αν διαβάσετε όλες τις περιγραφές παρενόχλησης, καμμία γυναίκα δεν αναφέρει ότι άπλωσαν χέρι επάνω της. Ο ένας την έβγαζε έξω και την έπαιζε, ο άλλος προσπαθούσε λεκτικά να φέρει το επιθυμητό αποτέλεσμα κοκ. Εγώ εχθές πήγα στο διαμέρισμα μίας φίλης που πότε πότε γίνεται κάτι και ενώ έχει μία πρόσφατη σχέση και μου το ξεκαθάρισε ότι δεν θέλει να γίνει κάτι, την ώρα που μου έβαζε το ποτό μου ξεκίνησα να την χαϊδεύω και το πράγμα συνεχίστηκε μέχρι τέλους. Το κομβικό σημείο όταν παρασέρνεις μία γυναίκα στο σεξ, ίσως περιέχει μία μικρή υπέρβαση των ορίων.
 

jaygatsby

Μέλος
Εγγρ.
5 Αυγ 2010
Μηνύματα
7.898
Κριτικές
1
Like
344
Πόντοι
86
που πότε πότε γίνεται κάτι

και ενώ έχει μία πρόσφατη σχέση και μου το ξεκαθάρισε ότι δεν θέλει να γίνει κάτι, την ώρα που μου έβαζε το ποτό μου ξεκίνησα να την χαϊδεύω και το πράγμα συνεχίστηκε μέχρι τέλους. Το κομβικό σημείο όταν παρασέρνεις μία γυναίκα στο σεξ, ίσως περιέχει μία μικρή υπέρβαση των ορίων.

πότε πότε γίνεται κάτι και σε κάλεσε σπίτι της και σού έβαλε ποτό, τι κάνει νιάου νιάου στα κεραμίδια.

Σε δοκίμασε να δεις αν εξακολουθείς να γουστάρεις και γούσταρε και εκείνη.

Άλλο είναι η παρενόχληση.
 

BLITZKRIEGER

Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2017
Μηνύματα
3.239
Κριτικές
4
Like
297
Πόντοι
36
Ναι, εγώ από την δική μου πείρα, από την συνύπαρξη μου με γυναίκες, έτσι νομίζω.

Εσύ τι νομίζεις;

Πες μας την άποψη σου.

Η άποψη μου είναι αυτή που έγραψα τύπε. Οι φράσεις "δεν με πλησιάζει κανείς" και "με παρενοχλούν όλοι σεξουαλικά" αναιρούν η μία την άλλη.
 

Κώστας Λαδάκης

Σεβαστός
Εγγρ.
21 Απρ 2011
Μηνύματα
23.717
Κριτικές
6
Like
8.897
Πόντοι
1.686

Gunnar

Μέλος
Εγγρ.
27 Φεβ 2013
Μηνύματα
6.336
Κριτικές
26
Like
74
Πόντοι
76
Υπάρχουν χώρες της δύσης που η πολιτική ορθότητα πάει να γίνει νεοπουριτανισμός ή και αυταρχισμός και μια από αυτές είναι και η Γαλλία. Θα σου λένε ποια θα πηδάς, τι θα βλέπεις, τι θα λες, τι θα φοράς...Σε αυτή τη λογική η Κατρίν Ντενέβ έχει δίκιο μιας και ο φεμινισμός-που στη Γαλλιά είναι πολύ της μόδας τελευταία- λέει περίπου ότι η γυναίκα είναι πάντα θύμα και άβουλη και φταίνε οι άντρες και το σύστημα που τις καταδιώκει και λοιπές παπαριές...Την ίδια στιγμή προωθείται σε υπερβολικό βαθμό η ομοφυλοφιλία και αυτοί έχουν περίπου ασυλία να κάνουν και να λένε ότι γουστάρουν.
warnban.gif
 απαράδεκτο[/URL] pm σε άλλο μέλος.
 

Επισκέπτης
πότε πότε γίνεται κάτι και σε κάλεσε σπίτι της και σού έβαλε ποτό, τι κάνει νιάου νιάου στα κεραμίδια.

Σε δοκίμασε να δεις αν εξακολουθείς να γουστάρεις και γούσταρε και εκείνη.

Άλλο είναι η παρενόχληση.

Δεν με δοκίμασε γιατί πάντα κυνηγάω να την γαμήσω και το ξέρει. Έχει ξεκινήσει μία σχέση και δεν ήθελε πριν ξεκαθαρίσουμε μερικά πράγματα μεταξύ μας να ενδώσει. Μην γίνεσαι ο "ξέρω τα πάντα". Συμπαθής τύπος φαίνεσαι, δεν έχεις άδικο όπως λες κάποια πράγματα, αλλά να κρατάς και μία πισινή.
 

jaygatsby

Μέλος
Εγγρ.
5 Αυγ 2010
Μηνύματα
7.898
Κριτικές
1
Like
344
Πόντοι
86
Εγώ εχθές πήγα στο διαμέρισμα μίας φίλης που πότε πότε γίνεται κάτι και ενώ έχει μία πρόσφατη σχέση και μου το ξεκαθάρισε ότι δεν θέλει να γίνει κάτι, την ώρα που μου έβαζε το ποτό μου ξεκίνησα να την χαϊδεύω και το πράγμα συνεχίστηκε μέχρι τέλους.

Ό,τι διάβασα και κατάλαβα σχολίασα.
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 172663

Επισκέπτης
η κατριν είναι σε μια χωρα που οι γυναικες κανουν συχνα την πρωτη κινηση οποτε δεν εχουν πρόβλημα τρομοκράτησης των ανδρων αν εφαρμοστει ενας τέτοιος νομος.

εγω θελω στην ελλαδα όχι απλα να ψηφιστεί αλλα να εφαρμοστει κατι τετοιο.

εδω ουσιαστικα καμμια δεν κανει την πρωτη κινηση και σχεδον παντα ακομη και να σε γουσταρουν στην αρχη κανουν τις δυσκολες γιατι θεωρουν υψηστη ντροπη να της πεις ευκολες. αρα αααν γινει εδω , θα μεινουν σχεδον ολες αγαμητες και γεροντοκορες, ο ελληνας θα επιβιωσει ειτε με πουτανες , ειτε με τουριστριες, ειτε με πορνομεταναστευση.

 

dCorso

Σπουδαίος
Εγγρ.
8 Μαΐ 2015
Μηνύματα
8.011
Κριτικές
33
Like
7.059
Πόντοι
3.496

Aν κανουν καμακι σε αυτην.. Ας φανταστουμε τι θα γινεται σε καποια πραγματικα ομορφη..
Βεβαια βλεπουμε στο βιντεο ποιοι ειναι τα επιδοξα καμακια στην πλειοψηφια τους..  :S
 

Hellenes

Μέλος
Εγγρ.
10 Ιαν 2018
Μηνύματα
593
Like
135
Πόντοι
6
DeanCorso

Σαν στημμενο Fake video μου κανει
Εχουν κουρασει αυτα δηθεν social experiments στο youtube ολα για clicks 
 

Επισκέπτης
DeanCorso

Σαν στημμενο Fake video μου κανει
Εχουν κουρασει αυτα δηθεν social experiments στο youtube ολα για clicks 

Ναι, είναι πολύ βαρετά και ηλίθια. Έχετε δει ένα γελοίο που κάνει καμάκι κάποιος και η κοπέλα τον αγνοεί και μετά πηγαίνει με την Ferrari και η κοπέλα κάνει σαν ξελιγωμένη? Μεγάλες ψευτιές και χαζομάρες. Το κακό όμως είναι ότι μου τα δείχνει το 12χρονο ανιψάκι μου και τα πιστεύει.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom