Νέα

Kατεχομενη ΚΥΠΡΟΣ -ταξιδι στην πολη φαντασμα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα sex volcano
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 23
  • Εμφανίσεις 4K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

ass_kavlos

Μέλος
Εγγρ.
21 Οκτ 2009
Μηνύματα
8.224
Κριτικές
2
Like
27
Πόντοι
66
Πληροφοριακά, και ας διορθώσει κάποιος που έχει καλύτερη ενημέρωση,

η Αμμόχωστος και το Διεθνές Αεροδρόμιο της Λευκωσίας,

δεν κατελήφθησαν από τους Τούρκους, αντίθετα με ό,τι είχε προαποφασιστεί,

λόγω της εμπλοκής των Ελλήνων κομάντο που παρέκουσαν εντολές,

και έτσι από την Κρήτη απογειώθηκαν και πολέμησαν στην Κύπρο...


Αυτά...
 

pipinomaniac

Μέλος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
2.806
Like
142
Πόντοι
16
Εχω επισκεφτει 2 φορες τη Κυπρο και τη δευτερη φορα περασα για μια μερα στα κατεχομενα,και συγκεκριμενα στη Κερυνεια.
Η αληθεια ειναι οτι δεν ηθελα να παω,αλλα δυστυχως υπεκυψα στην αποφαση της παρεας.
Το μετανιωσα...Μαυρισε η ψυχη μου...
Το μονο που καταευχαριστηθηκα,ειναι οτι στην επιστροφη στην ελευθερη Κυπρο,μολις περασαμε το οδοφραγμα,σταματησαμε το αυτοκινητο και βγηκαμε 4 ατομα εξω και καναμε κωλοδαχτυλα στους Τουρκους φυλακες. :thefinge:

Αυτο ομως που μου εμεινε χαραγμενο περισσοτερο και απο την αηδια που ενιωσα στα κατεχομενα,ειναι η επισκεψη στη Λευκωσια στα "φυλακισμενα μνηματα"..Τη πρωτη φορα μαλιστα που ειχα παει Κυπρο,ζουσε ακομα ενας γερακος που εκανε τη ξεναγηση και μολις εβλεπε Ελληνες,δακρυζε.Υπεμαχος βεβαια της Ενωσης και αν θυμαμαι καλα,ηταν φυλακισμενος κι αυτος εκει αλλα γλυτωσε την εκτελεση.
Η επισκεψη στα "φυλακισμενα μνηματα" ειναι χρεος και εμπειρια ζωης για καθε Ελληνα.

Παντως...χωρις να θελω να μπω σε πολιτικη συζητηση...Η Κυπρος εχει υποστει τα μεγαλυτερα δεινα απο τους ΑΓΓΛΟΥΣ και οχι απο τους Τουρκους.
Και δε μπορεσα ποτε να χωνεψω και να καταλαβω το γεγονος,πως αντι οι Κυπριοι να μισουν οτιδηποτε εχει σχεση με την Αγγλια,εξακολουθουν να επιδεικνυουν σε καθε ευκαιρια πως υπηρξαν Αγγλικη αποικια και να διαιωνιζουν τα καταλοιπα της Βρετανικης κατοχης..μου ερχοταν εμετος,καθε φορα που τους ακουγα να μιλανε αγγλικα,ακομα και μεταξυ τους..
Οι Τουρκοι απλα "βρηκαν φως και μπηκαν" εκμεταλευομενοι τις ιστορικες συγκυριες της εποχης..Το κακο ομως ειχε αλλου τις ριζες του.. ;)
 
OP
OP
sex volcano

sex volcano

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
15 Οκτ 2012
Μηνύματα
24.651
Κριτικές
178
Like
39.135
Πόντοι
21.896
Εχω επισκεφτει 2 φορες τη Κυπρο και τη δευτερη φορα περασα για μια μερα στα κατεχομενα,και συγκεκριμενα στη Κερυνεια.
Η αληθεια ειναι οτι δεν ηθελα να παω,αλλα δυστυχως υπεκυψα στην αποφαση της παρεας.
Το μετανιωσα...Μαυρισε η ψυχη μου...
Το μονο που καταευχαριστηθηκα,ειναι οτι στην επιστροφη στην ελευθερη Κυπρο,μολις περασαμε το οδοφραγμα,σταματησαμε το αυτοκινητο και βγηκαμε 4 ατομα εξω και καναμε κωλοδαχτυλα στους Τουρκους φυλακες. :thefinge:

Αυτο ομως που μου εμεινε χαραγμενο περισσοτερο και απο την αηδια που ενιωσα στα κατεχομενα,ειναι η επισκεψη στη Λευκωσια στα "φυλακισμενα μνηματα"..Τη πρωτη φορα μαλιστα που ειχα παει Κυπρο,ζουσε ακομα ενας γερακος που εκανε τη ξεναγηση και μολις εβλεπε Ελληνες,δακρυζε.Υπεμαχος βεβαια της Ενωσης και αν θυμαμαι καλα,ηταν φυλακισμενος κι αυτος εκει αλλα γλυτωσε την εκτελεση.
Η επισκεψη στα "φυλακισμενα μνηματα" ειναι χρεος και εμπειρια ζωης για καθε Ελληνα.

Παντως...χωρις να θελω να μπω σε πολιτικη συζητηση...Η Κυπρος εχει υποστει τα μεγαλυτερα δεινα απο τους ΑΓΓΛΟΥΣ και οχι απο τους Τουρκους.
Και δε μπορεσα ποτε να χωνεψω και να καταλαβω το γεγονος,πως αντι οι Κυπριοι να μισουν οτιδηποτε εχει σχεση με την Αγγλια,εξακολουθουν να επιδεικνυουν σε καθε ευκαιρια πως υπηρξαν Αγγλικη αποικια και να διαιωνιζουν τα καταλοιπα της Βρετανικης κατοχης..μου ερχοταν εμετος,καθε φορα που τους ακουγα να μιλανε αγγλικα,ακομα και μεταξυ τους..
Οι Τουρκοι απλα "βρηκαν φως και μπηκαν" εκμεταλευομενοι τις ιστορικες συγκυριες της εποχης..Το κακο ομως ειχε αλλου τις ριζες του.. ;)
φιλε δεν ηξερα για τα φυλακισμενα μνηματα κ δεν ειχα διαβασει ποτε αλλα τωρα ενημερωθηκα κ σε ευχαριστω!!!!!!!
οι αγγλοι αφην κ καποια καλα οπως την οργνωση που εχουν πολες βρε αποικιες αλλα ασφαλως ηταν δυναστες
πιστευω ακραδαντα οτι με τους γνησιους τουρκοκυπριους οι εληνες μπορει να τα βρουν αλλα με τους εποικους πολυ δυσκολα καθως προερχονται απο περιοχες της ανατολου κ της περιφερειας της μεσογειου δλδ αδανα ατταλεια μεσινι που δεν ειχαν μαθει να συζουν με ελληνες οπως πχ οι τουρκοι  Πολιτες κ οι τουρκοι  σμπυρνιοι
 

patrick

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2007
Μηνύματα
692
Κριτικές
4
Like
356
Πόντοι
26
Πολύ χρήσιμο και διαφωτιστικό το thread σου Sex Volcano...

Για τους Εγγλέζους έχω να πω οτι παρά το οτι δεν τους χωνεύω καθόλου, οφείλω να ομολογήσω οτι απ όπου έχουν περάσει σαν Αγγλική Αυτοκρατορία (πχ Ινδία, Κύπρος, Αυστραλία κλπ) έχουν αφήσει πίσω τους οργανωμένα κράτη, και αυτό το αναγνωρίζουν οι περισσότερες χώρες που ήταν παλιά αποικίες της Αγγλικής Αυτοκρατορίας.

Σε αντίθεση με τους Αμερικάνους, οι οποίοι χρησιμοποιούσαν ντόπιους δικτάτορες και απ' όπου και αν πέρασαν, διέλυσαν τα πάντα και προσπάθησαν να εκμαυλίσουν τους λαούς τους.

 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom