Νέα

Κατάθλιψη και σεξ: Πώς τη παλεύεις, πώς το αντιμετωπίζεις

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Nebuchadnezzar
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 105
  • Εμφανίσεις 10K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

vladgr

Μέλος
Εγγρ.
22 Οκτ 2008
Μηνύματα
547
Like
172
Πόντοι
6
12 χρόνια αντικαταθλιπτικα και το τελευταιο χρονο δεν εχεις ορεξη?
Τα υπόλοιπα χρόνια ησουν νορμαλ σεξουαλικα?
Αν συμβαίνει αυτο και πριν ησουν οκ τοτε το πρόβλημα ειναι αλλου,η χειροτερεψες ψυχολογικα η καποιος αλλος παράγοντας εχει συμβεί.
Ναι η κατάθλιψη αλλα και τα χαπια μειώνουν τη λιμπιντο αλλα γιατι να συνέβη αυτο το τελευταίο χρονο..
Αυτο θα έπρεπε να υπηρχε απο την αρχη που ειχες καταθλιψη και ξεκινησες την αγωγη.
Γενικά η κατάθλιψη ειναι δύσκολη περίπτωση και ναι μεν τα αντικαταθλιπτικα βοιηθανε να ανεβάσεις σεροτονινη αλλα δεν χτυπάνε τη πηγή του προβλήματος.
Για να φτασει καποιος σε καταθλιψη κατι του εχει συμβεί η του εχουν συμβεί πολυπαραγοντικα.
Π.χ ενας που εχασε τη μανα του σε μικρη ηλικια μεγαλωσε με μητρια καπάκι η κοπελα που την αγαπουσε τον απέρριψε καπακι τον απελυσαν απο τη δουλεια κλπ αυτο το ατομο σε βαθος χρονων εχει υποστει πολλα,ολα ειναι αποθηκευμένα συνειδητα και καθε ενα απο αυτα χτυπάει η χτυπανε ολα μαζι,με αποτέλεσμα να φτασει το άτομο σε κατάθλιψη μελαγχολια.
Η ψυχοθεραπεια θα σε βοηθησει να βρεις τη πηγη του προβληματος και ισως μια λυση η αν οχι λυση μια διαφορετική οπτική του θέματος.
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2023
Μηνύματα
2.445
Κριτικές
1
Like
2.811
Πόντοι
456
Γεια σας μαγκες..περνω 12 χρονια αντικατσθλιπτικα και δεν εχω ωρεξη για σεξ
Εχω να παω με γυναικα ενα χρονο.συμβαινει και σε αλους αυτο?
Ολα αυτα εχουν παρενεργειες φιλε μου...καποια στο σεξουαλικο πολυ,αλλα λιγοτερο..καθολου ομως δε θα βρεις χαπι που να μην εχει.Επερνα και γω για ενα φεγγαρι για το αγχος και τον υπνο (ετσι μου ειπε ο γιατρος οτι εχεις αγχος και οχι καταθλιψη)και εκτοτε ολα κομπλε...περνω μισο ρεμερον (το ολοκληρο λειτουργει σαν αντικαταθλιπτικο,το μισο σαν υπναγωγο) και ειμαι μια χαρα χωρις αγχος χωρις τιποτα και χωρις σεξουαλικες παρενεργειες.Αλλα αποσο ξερω νομιζω τα ssri το κανουν περισσοτερο απο τα snri..για δες το.
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2023
Μηνύματα
2.445
Κριτικές
1
Like
2.811
Πόντοι
456
1706366502684.png
 

Mpratan

Σπουδαίος
Εγγρ.
29 Δεκ 2019
Μηνύματα
5.257
Κριτικές
21
Like
9.455
Πόντοι
3.346

Ωρίων

Μέγας
Εγγρ.
7 Ιουλ 2019
Μηνύματα
6.355
Κριτικές
2
Like
18.149
Πόντοι
3.836

Stories

Νέο!

Stories

Δεν υπάρχει καμία ιστορία αυτή τη στιγμή. Δημιούργησε μία! (click + στο avatar).
Top Bottom