Νέα

Κατάθεση επιταγών σε λογαριασμό

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα roninanka
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 24
  • Εμφανίσεις 2K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

mariath

Μέλος
Εγγρ.
29 Απρ 2009
Μηνύματα
4.583
Κριτικές
6
Like
140
Πόντοι
16
η εφορία έχει να ελέγξει εκατομμύρια λογαριασμούς
δν θα κάτσι να ασχοληθει για μια επιταγη με τριψήφιο νούμερο στον λογαριασμό ενός ανέργου

Είναι θέμα software, Κοπρόνι μας.

Αν τη δουλειά την κάνει μηχάνημα, το κόστος είναι μηδέν.

Κι αν απ' τα 700 που μπαίνουν κάθε μήνα (8.400 το χρόνο) αυτοί τσιμπήσουν 22% (πρώτη κλίμακα φορολογίας εισδήματος), είναι 1.850.

Αν το software πιάσει 10.000 τέτοιους, είναι 18.500.000
Αν πάσει 100.000, είναι 185.000.000.
Δεν τους είναι λίγα για να προσπαθήσουν να τα μαζέψουν.
Απ' αυτά πόσα θα πάρουν? Και 100 εκ να πάρουν, καλά θα τους έρθουν.

Έτσι τα κοιτάνε αυτοί τα νούμερα, και έτσι πρέπει να σκέφτεσαι κι εσύ, για να προβλέπεις τι θα γίνεται σε κάθε περίπτωση.
 

extaexta

Μέλος
Εγγρ.
31 Μαρ 2009
Μηνύματα
52
Like
48
Πόντοι
0
Θα ρωτήσω εδώ για να μην ανοίγω άλλο θέμα.
Έχω κάποια μετρητά π.χ 10.000 νόμιμα δηλωμένα. Θελω να αγοράσω κάτι από εξωτερικό εντός Ε.Ε. π.χ αμάξι. Ο εμπορος μου έχει δώσει iban εξωτερικού κλπ. Ο λογαριασμός μου στην τράπεζα είναι δεσμευμένος οπότε δεν μπορώ να τα κάνω κατάθεση στον δικό μου και μεταφορά. Μπορώ να πάω στο ταμείο και να κάνω κατάθεση στον λογαριασμό του εμπόρου?
 

bourdeliaris82

Μέγας
Εγγρ.
22 Οκτ 2011
Μηνύματα
6.548
Κριτικές
56
Like
6.338
Πόντοι
4.806
Ναι. Απλα δηλώνεις τον λόγο. Με ένα παραστατικό ακόμα καλύτερα.
Εμένα μου έχει τύχει το άλλο.
Συνεργαζομουν μ έναν τύπο, όλα μια χαρά. Έκανε τη δουλειά του σωστά έκοβε και τιμολόγια, όλα οκ. Πληρωμή όμως δεχόταν μόνο επιταγή από μένα. Του είχαν λέει δεσμεύσει τους λογαριασμούς του.
 

extaexta

Μέλος
Εγγρ.
31 Μαρ 2009
Μηνύματα
52
Like
48
Πόντοι
0
Ναι. Απλα δηλώνεις τον λόγο. Με ένα παραστατικό ακόμα καλύτερα.
Εμένα μου έχει τύχει το άλλο.
Συνεργαζομουν μ έναν τύπο, όλα μια χαρά. Έκανε τη δουλειά του σωστά έκοβε και τιμολόγια, όλα οκ. Πληρωμή όμως δεχόταν μόνο επιταγή από μένα. Του είχαν λέει δεσμεύσει τους λογαριασμούς του.
Λογικό...με την επιταγή πήγαινε ταμείο και εισέπραττε μετρητά χωρίς να περάσουν από το λογαριασμό του
 

Παραλιώτης

Σπουδαίος
Εγγρ.
13 Φεβ 2013
Μηνύματα
4.167
Κριτικές
10
Like
5.528
Πόντοι
2.816
Καλησπέρα σε όλους σας.

Εδώ και λίγους μήνες είμαι άνεργος :headbang: :headbang: :headbang: Και πρόσφατα μου έτυχε μία δουλειά αλλα υπάρχει ένα θέμα. Θέλουν να με πληρώσουν με επιταγή. Πως θα φανεί εάν κάνω κατάθεση σε προσωπικό λογαριασμό ενώ είμαι τυπικά άνεργος; Θα έχω κάποιο πρόβλημα; Το ποσό είναι τριψήφιο, δεν είναι κανα τεράστιο.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Τελικά τι έγινε τύπε; Την έφαγες τη φόλα;
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom