Νέα

Καλοκαιρινός προορισμός για χαλαρές διακοπές

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 273
  • Εμφανίσεις 19K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)
OP
OP
duskolieggrafi

duskolieggrafi

Τιμημένος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2011
Μηνύματα
5.009
Κριτικές
203
Like
5.126
Πόντοι
17.436
Τύποι μου καλησπέρα. Για φέτος σκέφτομαι μια βδομάδα Σάμο και Ικαρία. Ξέρει κανείς από αυτά τα νησιά να μου πει ποιες επιλογές έχω για να παω απο το ένα νησι στο άλλο?

Ευχαριστώ!
 

KristoferG

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2018
Μηνύματα
1.820
Like
50
Πόντοι
16
Τύποι μου καλησπέρα. Για φέτος σκέφτομαι μια βδομάδα Σάμο και Ικαρία. Ξέρει κανείς από αυτά τα νησιά να μου πει ποιες επιλογές έχω για να παω απο το ένα νησι στο άλλο?

Ευχαριστώ!

Ειχα παει πριν χρονια, υπαρχει γραμμη που περναει απο Μυκονο και μετα Ικαρια και τελειωνει Σαμο και αντιστροφως. Νομιζω ειναι λιγο για να γυρισεις και τα δυο αυτα νησια. Καλυτερα 1 ολοκληρη εβδομαδα σε ενα απο αυτα για να το απολαυσεις.
Υποψη οτι στην Ικαρια ολο το νταβαντουρι βρισκεται στη Δυτικη μερια
 

Mystery X

Σπουδαίος
Εγγρ.
2 Οκτ 2007
Μηνύματα
3.973
Κριτικές
4
Like
7.360
Πόντοι
2.306
Ειχα παει πριν χρονια, υπαρχει γραμμη που περναει απο Μυκονο και μετα Ικαρια και τελειωνει Σαμο και αντιστροφως. Νομιζω ειναι λιγο για να γυρισεις και τα δυο αυτα νησια. Καλυτερα 1 ολοκληρη εβδομαδα σε ενα απο αυτα για να το απολαυσεις.
Υποψη οτι στην Ικαρια ολο το νταβαντουρι βρισκεται στη Δυτικη μερια
Συμφωνώ και εγώ οτι ειναι λίγο μια εβδομαδα.
Και πολλές ώρες διαδρομή.
Υπάρχει ακόμη ατο το δρομολόγιο αλλα δεν ειναι καθημερινό.
 

omerta86

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Μαΐ 2019
Μηνύματα
20
Κριτικές
12
Like
381
Πόντοι
290
Μήλο, αντιπαρο είναι καλές επιλογες
 
OP
OP
duskolieggrafi

duskolieggrafi

Τιμημένος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2011
Μηνύματα
5.009
Κριτικές
203
Like
5.126
Πόντοι
17.436
Ειχα παει πριν χρονια, υπαρχει γραμμη που περναει απο Μυκονο και μετα Ικαρια και τελειωνει Σαμο και αντιστροφως. Νομιζω ειναι λιγο για να γυρισεις και τα δυο αυτα νησια. Καλυτερα 1 ολοκληρη εβδομαδα σε ενα απο αυτα για να το απολαυσεις.
Υποψη οτι στην Ικαρια ολο το νταβαντουρι βρισκεται στη Δυτικη μερια

Το πρόβλημα είναι πως ψαχνω παντού στο ίντερνετ και βλέπω πως υπάρχουν μόνο 1-2 πλοια που κάνουν το δρομολόγιο Σάμος-Ικαρία μία φορά την ημέρα, και μαλιστα ψιλοακυρες ώρες! Το δρομολόγιο που λες εσύ είναι μια φορά την εβδομάδα!

Τόσο αποκομμένα είναι αυτά τα νησιά? Σκέφτομαι μήπως παίζει κανα τοπικό που κάνει πιο συχνά δρομολόγια και  είναι δύσκολο να το βρεις ονλαιν...
 

kroll

Μέλος
Εγγρ.
24 Αυγ 2018
Μηνύματα
30
Like
2
Πόντοι
0
Ναι φίλε μου έτσι με τα πλοία αλλά αυτό πού δεν γνωριζο είναι αν βάλουν κάποιο δρομολόγιο extra να το κοιτάξεις όσο για τα νησιά αν πας Ικαρία να οπλιστείτε με υπομονή γιατί πάνε με άλλο ριθμο από έχουμε συνηθίσει. Τόρα η Σάμο έχει το Πυθαγόρειο που είναι καταπληκτικό και το μεγάλο λιμάνι το βαθύ από εκεί και πέρα να πας και στους φούρνους Ικαρίας έχει ωραίες παραλίες πας με καραβάκι από τήν Σάμο.Η Ικαρία έχει άγρια ομορφιά και σου προτείνω να πάς με μηχανή. Συγνώμη πού μπήκα έτσι στο διάλογο.
 

KristoferG

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2018
Μηνύματα
1.820
Like
50
Πόντοι
16
Το πρόβλημα είναι πως ψαχνω παντού στο ίντερνετ και βλέπω πως υπάρχουν μόνο 1-2 πλοια που κάνουν το δρομολόγιο Σάμος-Ικαρία μία φορά την ημέρα, και μαλιστα ψιλοακυρες ώρες! Το δρομολόγιο που λες εσύ είναι μια φορά την εβδομάδα!

Τόσο αποκομμένα είναι αυτά τα νησιά? Σκέφτομαι μήπως παίζει κανα τοπικό που κάνει πιο συχνά δρομολόγια και  είναι δύσκολο να το βρεις ονλαιν...

Δε νομιζω να βρεις πιο συχνα δρομολογια, και που εχει καθε μερα, ευχαριστω πρεπει να λεμε.
Γιατι παραξενες ωρες; Απο Πειραια φευγει 7:15 το πρωι, μια χαρα ωρα ειναι
Αλλη λυση ειναι το αεροπλανο για Σαμο αλλα βλεπω διπλασια τιμη σχεδον
 
OP
OP
duskolieggrafi

duskolieggrafi

Τιμημένος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2011
Μηνύματα
5.009
Κριτικές
203
Like
5.126
Πόντοι
17.436
Δε νομιζω να βρεις πιο συχνα δρομολογια, και που εχει καθε μερα, ευχαριστω πρεπει να λεμε.
Γιατι παραξενες ωρες; Απο Πειραια φευγει 7:15 το πρωι, μια χαρα ωρα ειναι
Αλλη λυση ειναι το αεροπλανο για Σαμο αλλα βλεπω διπλασια τιμη σχεδον

Αν έχει ενα πλοίο την ημέρα μέσα στο κατακαλόκαιρο, Αύγουστο μήνα, τότε το χειμώνα τι παίζει?

Τελικά πρέπει να είναι πολύ μανίκι να μένεις σε νησί εκτός σεζόν...
 

KristoferG

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2018
Μηνύματα
1.820
Like
50
Πόντοι
16
Αν έχει ενα πλοίο την ημέρα μέσα στο κατακαλόκαιρο, Αύγουστο μήνα, τότε το χειμώνα τι παίζει?

Τελικά πρέπει να είναι πολύ μανίκι να μένεις σε νησί εκτός σεζόν...

Πριν φτιαξουν αεροδρομια σιγουρα ηταν φρικη
Πλεον εχει 4 δρομολογια ημερησιως απ οτι βλεπω με ενα 100ρικακι και 1 ωρα πτησης

Μια χαρα
 
OP
OP
duskolieggrafi

duskolieggrafi

Τιμημένος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2011
Μηνύματα
5.009
Κριτικές
203
Like
5.126
Πόντοι
17.436
Πριν φτιαξουν αεροδρομια σιγουρα ηταν φρικη
Πλεον εχει 4 δρομολογια ημερησιως απ οτι βλεπω με ενα 100ρικακι και 1 ωρα πτησης

Μια χαρα

Λες για Σάμο, ετσι? Απο Σάμο όμως για Ικαρία μετά έχει μόνο το δρομολόγιο των Blue Star Ferries ή παίζει και τίποτα άλλο?


Ναι φίλε μου έτσι με τα πλοία αλλά αυτό πού δεν γνωριζο είναι αν βάλουν κάποιο δρομολόγιο extra να το κοιτάξεις όσο για τα νησιά αν πας Ικαρία να οπλιστείτε με υπομονή γιατί πάνε με άλλο ριθμο από έχουμε συνηθίσει. Τόρα η Σάμο έχει το Πυθαγόρειο που είναι καταπληκτικό και το μεγάλο λιμάνι το βαθύ από εκεί και πέρα να πας και στους φούρνους Ικαρίας έχει ωραίες παραλίες πας με καραβάκι από τήν Σάμο.Η Ικαρία έχει άγρια ομορφιά και σου προτείνω να πάς με μηχανή. Συγνώμη πού μπήκα έτσι στο διάλογο.

Ευχαριστώ τύπε. Μάλλον με μηχανή θα πάμε, με το πλοίο απο Αθήνα.
 

msakis

Μέγας
Εγγρ.
14 Δεκ 2017
Μηνύματα
7.804
Κριτικές
20
Like
12.602
Πόντοι
4.546
Την καλησπέρα μου!
Δίχως δεύτερη σκέψη και ψάξιμο διότι σε τέτοιους προορισμούς καταλήγω τα τελευταία έτη θα σου πρότεινα: Ανάφη, Φολέγανδρο, Κίμωλος, Αστυπάλαια, Σίκινος, Κύθνος.

 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom