Νέα

Κ. Καρυωτάκης τελικά γιατί αυτοκτόνησε;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα EXOTIKOS_ERASTHS
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 98
  • Εμφανίσεις 7K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
31.824
Κριτικές
62
Like
40.207
Πόντοι
8.530
Νομίζω μέχρι τη δεκαετία του 80 πριν το εϊτζ πολλοί το έκαναν ακα στα μπορδέλα. Θυμάμαι το ποστ ενός παλιού μέλους, ότι οι χύστες ανακουφίζονταν ο ένας μετά τον άλλον στον κόλπο της ιερόδουλης γεμάτου με τα κρεμπιέ των προηγούμενων
Ούτε που σκέφτονταν να την ραντισουν έξω;
 

Dio Maiden Priest

Μέλος
Εγγρ.
29 Ιουλ 2023
Μηνύματα
26
Κριτικές
1
Like
60
Πόντοι
0
Λίγο το ότι ήταν καταθλιπτικός, λίγο η σύφιλη γιατί ήταν και μπουρδελιάρης, λίγο ότι τον αντιπαθούσαν και τον στέλνανε από δω κι από κει...
Αυτής της άποψης είμαι κι εγώ
 

Stefzenios41

Σεβαστός
Εγγρ.
30 Μαΐ 2022
Μηνύματα
2.565
Like
6.505
Πόντοι
1.056
Τον κατηγορούσαν επίσης πως μαστροπιζε κάποια πουτανιτσα ....ένα είναι σίγουρο ούτε η σύφιλη ούτε το κυνήγι λόγω συνδικαλιστικής δρασης ούτε η επαγγελματική αποτυχία αρκούν για να οδηγήσουν κάποιον στην αυτοκτονία ....και μέσα από το έργο του είναι φανερό πως πάσχει από χρόνια κλινική κατάθλιψη που μαζί με τα άλλα δεινα όπλισαν το χέρι του .....στο μέρος που αυτοκτόνησε υπάρχει σήμερα πινακίδα που γράφει " ΣΕ ΑΥΤΟ ΕΔΩ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΒΡΉΚΕ ΤΗ ΓΑΛΗΝΗ ΜΕ ΜΙΑ ΣΦΑΊΡΑ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ Ο ΠΟΙΗΤΗΣ ΚΩΣΤΑΣ ΚΑΡΥΩΤΆΚΗΣ"
 

k15v15

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Απρ 2007
Μηνύματα
61
Κριτικές
23
Like
198
Πόντοι
290
Ήταν ο πρώτος συνδικαλιστής του δημοσίου, νομίζω

Δημόσιοι υπάλληλοι​

Οι υπάλληλοι όλοι λιώνουν και τελειώνουν
σαν στήλες δύο δύο μες στα γραφεία.
(Ηλεκτρολόγοι θα ’ναι η Πολιτεία
κι ο Θάνατος, που τους ανανεώνουν.)
Κάθονται στις καρέκλες, μουτζουρώνουν
αθώα λευκά χαρτιά, χωρίς αιτία.
«Συν τῃ παρούσῃ αλληλογραφίᾳ
έχομεν την τιμήν» διαβεβαιώνουν.
Και μοναχά η τιμή τούς απομένει,
όταν ανηφορίζουνε τους δρόμους,
το βράδυ στις οχτώ, σαν κουρντισμένοι.
Παίρνουν κάστανα, σκέπτονται τους νόμους,
σκέπτονται το συνάλλαγμα, τους ώμους
σηκώνοντας οι υπάλληλοι οι καημένοι.
 

theots81

Μέλος
Εγγρ.
19 Μαρ 2015
Μηνύματα
454
Κριτικές
1
Like
777
Πόντοι
81
Το ότι θα αναπτύσσσονταν τέτοιοι προβληματισμοί εδώ μέσα... Μόνο εγώ νομίζω ότι δεν κολλάει το θέμα σε αυτό το site;)))
 

Μάγος του ΟΖ

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Σεπ 2022
Μηνύματα
605
Like
1.293
Πόντοι
206
Το ότι θα αναπτύσσσονταν τέτοιοι προβληματισμοί εδώ μέσα... Μόνο εγώ νομίζω ότι δεν κολλάει το θέμα σε αυτό το site;)))
Κολλάει και μάλιστα επίκαιρο. Ο τύπος ήταν σαν και εμάς εδώ μέσα. Ελεύθερος και μπουρδελιάρης
 

theots81

Μέλος
Εγγρ.
19 Μαρ 2015
Μηνύματα
454
Κριτικές
1
Like
777
Πόντοι
81
ΟΚ τότε έχω εγώ το πρόβλημα...
 

prokopis_proikismenos

Σπουδαίος
Εγγρ.
6 Νοε 2009
Μηνύματα
1.735
Κριτικές
10
Like
2.089
Πόντοι
3.187
Ο κυριότερος λογοτέχνης της γενιάς του Μεσοπολέμου, αυτοκτόνησε με περίστροφο ένα μεσημέρι στις 20 Ιουλίου 1928, μολίς 32 ετών. Ταλαιπωρημένος από τις 19 μεταθέσεις που είχε λάβει από την Υπηρεσία του, απογοητευμένος για την μη αναγνώριση του ποιητικού του έργου απο τον λογοτεχνικό κύκλο της εποχής, το έργο του αναγνωρίστηκε μετα τον θανατό του. Ή μήπως φοβήθηκε την εξελιξη της νόσου που είχε κολλήσει (ώχρα Σπειροχαίτη ). Τι από τα παραπάνω τον έσπρωξε στην αυτοκτονία;
Έτσι εξηγείται που έχεις μόνο μια κριτική. Εαν δεν είναι αυτό εδώ το μέρος για τέτοιου είδους αναζητήσεις τότε ποιο είναι? Ηρθες στο κατάλληλο μέρος
 

Odin_

Ανώτερος
Εγγρ.
1 Δεκ 2014
Μηνύματα
4.448
Κριτικές
28
Like
19.336
Πόντοι
5.896
Δώρο από ποιον, τύπε; :think:
...της φυσης, της τυχαιοτητας, του συμπαντος, των απειρων αστρων που δημιουργησαν κ σκορπισαν τα χημικα στοιχεια που αργοτερα θα δημιουργησουν εμας κ εκατομμυρια μορφες ζωης! :hi:
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
12.220
Like
15.875
Πόντοι
3.656
Το συγκλονιστικό είναι

ΟΤΙ ΑΓΟΡΑΣΕ ΠΙΣΤΟΛΙ ΕΛΕΥΘΕΡΑ ... χωρίς άδεια τότε.
Πήγε στο κατάστημα και αγόρασε

Bayard M1908 9mm
_dsc2520-jpg.384538

Τότε πωλείτο ελεύθερα !!!!!!
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
31.824
Κριτικές
62
Like
40.207
Πόντοι
8.530
Μπορεί να μην έβρισκε σφήνα στο μέγεθος που ήθελε
Έμεινε σε αποχή πολύ καιρό λόγω σύφιλης και δεν άντεχε άλλο...
19 αλλαγές εργασιακού περιβάλλοντος...ούτε ο μέγας Κρίστιαν Βιέρι δεν είχε τόσες μετακινήσεις
 
OP
OP
EXOTIKOS_ERASTHS

EXOTIKOS_ERASTHS

Μέλος
Εγγρ.
27 Μαΐ 2022
Μηνύματα
46
Κριτικές
1
Like
83
Πόντοι
0
Το συγκλονιστικό είναι

ΟΤΙ ΑΓΟΡΑΣΕ ΠΙΣΤΟΛΙ ΕΛΕΥΘΕΡΑ ... χωρίς άδεια τότε.
Πήγε στο κατάστημα και αγόρασε

Bayard M1908 9mm
_dsc2520-jpg.384538

Τότε πωλείτο ελεύθερα !!!!!!
Προφανώς ο φάκελος του Καρυωτάκη δεν ήταν "κόκκινος" αφού ο πατέρας του νομομηχανικός του Βασιλικού κόμματος. Γιατι πιστεύω οτι η χωροφυλακή (ασφάλεια) για όλους θα είχε φακέλους, και θα παίρναγε και θα ρωτούσε τον μαγαζάτορα σε ποιόν πούλησε το όπλο.
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
12.220
Like
15.875
Πόντοι
3.656
Προφανώς ο φάκελος του Καρυωτάκη δεν ήταν "κόκκινος" αφού ο πατέρας του νομομηχανικός του Βασιλικού κόμματος. Γιατι πιστεύω οτι η χωροφυλακή (ασφάλεια) για όλους θα είχε φακέλους, και θα παίρναγε και θα ρωτούσε τον μαγαζάτορα σε ποιόν πούλησε το όπλο.
Πριν το 1930 δεν παίζαν τέτοιες μαλακίες. Και τα κουμμούνια ήταν ελάχιστα.
 

George71

Μέγας
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.345
Like
10.852
Πόντοι
3.556
Περαν των οσων εχουν ειπωθει, να σημειωθει οτι εζησε σε μια μαυρη εποχη, αμεσως μετα τη Μικρασιατικη καταστροφη
 

Easy Rider

Μέγας
Εγγρ.
4 Νοε 2020
Μηνύματα
6.796
Κριτικές
18
Like
15.472
Πόντοι
4.546
Επειδή βλέπω ότι προβληματιζόμαστε πάρα πολύ για τους λόγους της αυτοχειρίας του εκλιπόντος, η επιστήμη θα δώσει την λύση, τύποι μου: θα τον κλωνοποιήσουμε και θα τον ρωτήσουμε. Μετά, θα του δείξουμε όλα τα καλά του μπου, θα γίνει μέλος, και ζήσει ζωή χαρισάμενη.
 

antony777

Μέλος
Εγγρ.
8 Νοε 2012
Μηνύματα
501
Κριτικές
1
Like
940
Πόντοι
86
Οι καλλιτέχνες είναι όλοι πολύ έξυπνοι άνθρωποι, γενικά τους αποκαλούν ευφυείς ή με ψηλό νοητικό πηλίκο. Οι ευφυείς είναι συνήθως αγχώδεις και πολύ ευαίσθητοι, για αυτό και μπορούν ίσως εύκολα να πάθουν κάποια ψυχική διαταραχή. Τότε δεν υπήρχαν και αντικαταθλιπτικά, οπότε η μοίρα του ήταν προδιαγεγραμμένη.
 

Kvel

Μέλος
Εγγρ.
30 Σεπ 2007
Μηνύματα
271
Like
737
Πόντοι
81
Καρυωτάκης= Σαντμαν του 1920.

Άτυχος ο ποιητής γιατί δεν υπήρχε το μπου.κομ το 1928 να βγάλει τα σωψυχα του και έγραφε ποίηματα ο καημένος:confused::confused::confused:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom