Νέα

Ιστορία:Μια αναδρομή στους αιώνες

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα DARKSIDEOFTHEMOON
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 6K
  • Εμφανίσεις 239K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Πιστεύετε ότι η επομπή του ΣΚΑΙ για το '21,ανταποκρίνεται στην αλήθεια;

  • Ναι

    Ψήφοι: 31 32,0%
  • Όχι

    Ψήφοι: 43 44,3%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 23 23,7%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    97

Επισκέπτης
Καμιά φορά σκέφτομαι ποσό διαφορετικός θα μπορούσε να ήταν ο κόσμος αν μικρά γεγονότα άλλαζαν την ροή της Ιστορία
και ξαναέρχομαι στο θέμα μας σκεφτείτε οι Αθηναίοι να κέρδιζαν τον Πελλοπονησιακο πόλεμο και μετά Πανυσχιροι να βάδιζαν ενωμένοι ΟΛΟΙ οι Έλληνες εναντίων των Περσών να κέρδιζαν και να ίδρυαν   μια ομόσπονδη Δημοκρατία από την Μακεδονία και την Θράκη έως την Ινδία???
και ετσι να γινοταν μην ξεχνας οτι δεν θα μπορουσαν να εχουν εναν στρατηλατη του μοναδικου επιπεδου του Μεγαλου Αλεξανδρου(εξ ου & το τιμητικο προσωνυμιο μεγας),αρα μαλλον δεν θα καταφερναν οτι εκεινος..
χαρακτηριστικα σου αναφερω πως σε ΟΛΕΣ τις στρατιωτικες ακαδημιες του πλανητη,ο Μεγας Αλεξανδρος(ο τροπος σκεψης,οι τακτικες του εννοω) διδασκεται εκτενεστατα..  
 

ZeroTolerance

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
7 Σεπ 2005
Μηνύματα
20.953
Κριτικές
490
Like
36.507
Πόντοι
41.447
Mπορεί να είναι και έτσι, ας μας βοηθήσει κάποιος ιστορικός εαν υπάρχει.
Ειναι γεγονός οτι οι Ελληνες είχαν αποικίσει όλη την λεκάνη της Μεσογείου...
Εδώ λέγετε οτι η ονομασία "Σκωτία" προήλθε απο τον Πυθέα, τον γνωστό αρχαίο Ελληνα εξερευνητή απο την αποικία της Μασσαλίας, που πέρασε το Γιβρλανταρ και έφτασε μέχρι τις χώρες της Βαλτικής. Λέγετε οτι την Σκωτία την ονόμασε έτσι λόγω της ομίχλης και του σκότους που συνάντησε εκει. σκότος=  Σκωτία=Γη του Σκώτους κτλ
Ο Ετρουτσικός πολιτισμός πάντως ήταν αρκετά αξιόλογος.
 

nik30

Μέλος
Εγγρ.
23 Μαρ 2006
Μηνύματα
4.077
Like
1
Πόντοι
16
Mπορεί να είναι και έτσι, ας μας βοηθήσει κάποιος ιστορικός εαν υπάρχει.
Ειναι γεγονός οτι οι Ελληνες είχαν αποικίσει όλη την λεκάνη της Μεσογείου...
Εδώ λέγετε οτι η ονομασία "Σκωτία" προήλθε απο τον Πυθέα, τον γνωστό αρχαίο Ελληνα εξερευνητή απο την αποικία της Μασσαλίας, που πέρασε το Γιβρλανταρ και έφτασε μέχρι τις χώρες της Βαλτικής. Λέγετε οτι την Σκωτία την ονόμασε έτσι λόγω της ομίχλης και του σκότους που συνάντησε εκει. σκότος=  Σκωτία=Γη του Σκώτους κτλ
Ο Ετρουτσικός πολιτισμός πάντως ήταν αρκετά αξιόλογος.
νομιζω οτι τωρα πια η σκοτια γραφετε με ομικρον!!!!!
 

alexandros1976

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2007
Μηνύματα
4.446
Like
0
Πόντοι
16
Mπορεί να είναι και έτσι, ας μας βοηθήσει κάποιος ιστορικός εαν υπάρχει.
Ειναι γεγονός οτι οι Ελληνες είχαν αποικίσει όλη την λεκάνη της Μεσογείου...
Εδώ λέγετε οτι η ονομασία "Σκωτία" προήλθε απο τον Πυθέα, τον γνωστό αρχαίο Ελληνα εξερευνητή απο την αποικία της Μασσαλίας, που πέρασε το Γιβρλανταρ και έφτασε μέχρι τις χώρες της Βαλτικής. Λέγετε οτι την Σκωτία την ονόμασε έτσι λόγω της ομίχλης και του σκότους που συνάντησε εκει. σκότος=  Σκωτία=Γη του Σκώτους κτλ
Ο Ετρουτσικός πολιτισμός πάντως ήταν αρκετά αξιόλογος.
εχω ακουσει και εγω κατι παρομοιο...
 

alexandros1976

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2007
Μηνύματα
4.446
Like
0
Πόντοι
16
και ετσι να γινοταν μην ξεχνας οτι δεν θα μπορουσαν να εχουν εναν στρατηλατη του μοναδικου επιπεδου του Μεγαλου Αλεξανδρου(εξ ου & το τιμητικο προσωνυμιο μεγας),αρα μαλλον δεν θα καταφερναν οτι εκεινος..
χαρακτηριστικα σου αναφερω πως σε ΟΛΕΣ τις στρατιωτικες ακαδημιες του πλανητη,ο Μεγας Αλεξανδρος(ο τροπος σκεψης,οι τακτικες του εννοω) διδασκεται εκτενεστατα..  
εχεις δικιο αλλα μιλαμε για περιπου 100 χρονια πριν
οποτε και οι τακτικες των περσων ηταν πισω
οποτε υπηρχε Ελπιδα
ολα αυτα ειναι υποθετικα ομως...
 
OP
OP
D

DARKSIDEOFTHEMOON

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2006
Μηνύματα
15.462
Like
28
Πόντοι
166
Αν δεν είχε καεί η βιβλιοθήκη της Αλεξάνδρειας,ίσως η Ιστορία να ήταν πολύ διαφορετική από ότι ξέραμε :headbang: :headbang: :headbang:
κ όλα αυτά να είχαν την εξήγησή τους.

Μην ξεχνάτε ότι κ η Ατλαντίδα που θεωρείται μύθος,βγαίνουν συνέχεια ενδείξεις ότι ίσως ήταν κ πραγματικότητα.Πολλές φορές η μυθολογία κρύβει ιστορικ΄ς αλήθειες.Όπως η Τροία,όλοι νόμιζαν ότι ήταν μύθος,μέχρι που βρέθηκε ο μεγαλύτερος αρχαιοκάπηλος όλων των εποχών,ο Σλήμαν κ απέδειξε ότι ήταν πραγματικότητα.
 

alexandros1976

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2007
Μηνύματα
4.446
Like
0
Πόντοι
16
Σωστά όλα αυτά.Αλλά οι πρώτοι κάτοικοι της Ρώμης ήταν άποικοι από το χωριό Παλλάντιον(υπάρχει ακόμα κ σήμερα με την ίδια ονομασία) στην Τεγέα,κ πήγαν κ ίδρυσαν την Ρώμη υπό τον Εύανδρο(υπάρχει ακόμα κ αυτό το χωριό στην Τεγέα δίπλα από το Παλλάντιον) τον Τεγεάτη.Αυτοί ήταν οι ιστορικόι ιδρυτές της Ρώμης.Εξού κ υπάρχει κ ο πασίγνωστος Παλλαντίνος λόφος,από το όνομα του χωριού Παλλάντιον.Οπότε δικαίως κ συμφωνώ κ εγώ οι Αρχαίοι Ρωμαίοι,ήταν εν μέρει ουσιαστικά οι συνεχιστές του Ελληνικού πολιτισμού.Άλλωστε οι επιρροές είναι πασιφανείς.Πιο πολύ πρόκειται για έναν πολιτισμό πιο κοντά στα Ελληνικά δεδομένα,παρά για έναν αμιγώς αυτόχθονο κ ανεξάρτητο πολιτισμό.Όσοι πιστεύουν ότι οι Ρωμαίοι αποτελούντι;α μόνο από Λατίνους,πλανώνται οικτρά.

Αργότερα Αλέξανδρε θα αναφερθώ στον Αγη Γ΄,γιατί έχει αρκετά να πω.

Οποτε φιλε Νταρκ μια που οι πρώτοι κάτοικοι της Ρώμης ηταν Αρκαδες και απο οτι εχω καταλαβει εισαι και εσυ Αρκαδας ...
εχεις λογο να εισαι Περιφανος και χαρουμενος για την Ισοπαλια της Λατσιο(Ρωμαιοι) με τον Ολυμπιακο
χαχαχα....Χιουμορ ειναι αυτο ετσι μην παρεξηγηθω,,,,
περιμενω για τον Αγη τον Κουτσο...
 
OP
OP
D

DARKSIDEOFTHEMOON

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2006
Μηνύματα
15.462
Like
28
Πόντοι
166
Αρκάδας δυστυχώς δεν είμαι.Είμαι Λάκωνας(από τις θρυλικές Κροκεές-γενέτειρα τόπο των Διόσκουρων).Αλλά αισθάνομαι περισσότερο Αρκάς.Εξού κ όλες μου οι διακοπές γίνονται χειμώνα-καλοκαίρι στην Αρκαδία,η οποία αποτελεί την πηγή από όπου ξεκίνησε ο Ελληνικός πολιτισμός.

''Πας Αρκάς,άριστος.''
 

alexandros1976

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2007
Μηνύματα
4.446
Like
0
Πόντοι
16
,η οποία αποτελεί την πηγή από όπου ξεκίνησε ο Ελληνικός πολιτισμός.

''Πας Αρκάς,άριστος.''
Α κάτσε γιατί όπως πάει το πράγμα θα σε φωνάξω σπίτι μου για ιδιαίτερο... για πες μου έχει τεκμηριωθεί κάτι τέτοιο?? ότι είναι η πηγή του Ελληνικού πολιτισμού??
και εμένα μου αρέσει η Αρκαδία έχω κάνει διακοπές σε Δημητσάνα - Στεμνιτσα -Ελληνικό φανταστικά μέρη...

 
OP
OP
D

DARKSIDEOFTHEMOON

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2006
Μηνύματα
15.462
Like
28
Πόντοι
166
Στην Βυτίνα ψάχνω οικόπεδο για εξοχικό.Το Μαίναλο αποτελεί τον αγαπημένο μου προορισμό.Εχω ανέβει στον αρχαίο Ορχομενό για να δω τα αρχαία του,που είναι μετά το Λεβίδι κ έχω κάνει τζιπ το σταρλετάκι μου.Θα ανεβάσω κ φώτο τις επόμενες μέρες.Είχα κ μια γκόμενα που τσίριζε μέχρι να φτάσουμε.Όσο για την πηγή του ελληνικού πολιτισμού πράγματι ήταν γιατί αποδείχτηκε ότι παρόλες τις καθόδους Ινδοευρωπαίκών φύλων,το μόνο μέρος που δεν αποίκισαν αυτά τα φύλα(Δωριείς,Αιολείς,Ιωνες) ήταν η Αρχαία Αρκαδία η οπόια συνέχισε να κατοικείται ανά τους αιώνες από τους αυτόχθονες κατοίκους της,τους Πελασγούς.

Κ βέβαια να σου κάνω ιδίάιτερα Αλέξανδρε,αρκεί να μην έχει μπαλλα ΑΕΚ-Ολυμπιακός εκείνη την μέρα,γιατί θα εξελιχθεί σε κατς :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
 

alexandros1976

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2007
Μηνύματα
4.446
Like
0
Πόντοι
16
Μια που πιασαμε την Ρωμη
μηπως θυμαται κανεις την καθοριστικη μαχη Μακεδονων-Ρωμαιων
και εχει διαβασει κανεις το Φιλιππος ο τελευταιος Μακεδων??
 

Επισκέπτης
Στην Βυτίνα ψάχνω οικόπεδο για εξοχικό.Το Μαίναλο αποτελεί τον αγαπημένο μου προορισμό.Εχω ανέβει στον αρχαίο Ορχομενό για να δω τα αρχαία του,που είναι μετά το Λεβίδι κ έχω κάνει τζιπ το σταρλετάκι μου.Θα ανεβάσω κ φώτο τις επόμενες μέρες.Είχα κ μια γκόμενα που τσίριζε μέχρι να φτάσουμε.Όσο για την πηγή του ελληνικού πολιτισμού πράγματι ήταν γιατί αποδείχτηκε ότι παρόλες τις καθόδους Ινδοευρωπαίκών φύλων,το μόνο μέρος που δεν αποίκισαν αυτά τα φύλα(Δωριείς,Αιολείς,Ιωνες) ήταν η Αρχαία Αρκαδία η οπόια συνέχισε να κατοικείται ανά τους αιώνες από τους αυτόχθονες κατοίκους της,τους Πελασγούς.

Κ βέβαια να σου κάνω ιδίάιτερα Αλέξανδρε,αρκεί να μην έχει μπαλλα ΑΕΚ-Ολυμπιακός εκείνη την μέρα,γιατί θα εξελιχθεί σε κατς :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
με ορμητηριο τον Θανα εχω γυρισει με το pajero sport που εχω,σχεδον ολα τα βουνα & τα λαγκαδια της αρκαδιας..για κανονισε εκδρομη να μας δειξεις & εμας αυτα τα αρχαια ρε φιλε..να τιμησουμε & την πιτερου με τα καταπληκτικα φαγητα της..να τιμησουμε βεβαια & τα κωλομπαρα της περιοχης..
 
OP
OP
D

DARKSIDEOFTHEMOON

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2006
Μηνύματα
15.462
Like
28
Πόντοι
166
Ορμητήριο τον Θάνα;;;;; :o :o :o


Εγώ κάθε χρόνο είμαι Πάσχα-Καλοκαίρι στον Τζίβα.Εχω συγγενείς εκεί.Τα μαγαζιά στην Τρίπολη τα τιμάω ιδιαίτερα.Μάλλον βγαίνοντας στην Εθνική Σπάρτης-Τριπόλεως από του Θάνα,θα κάνεις καμμιά στάση μάλλον στα κόκκινα σπιτάκια πίσω από τα εργαστήηρια κεραμεικής.
 

Επισκέπτης
Ορμητήριο τον Θάνα;;;;; :o :o :o


Εγώ κάθε χρόνο είμαι Πάσχα-Καλοκαίρι στον Τζίβα.Εχω συγγενείς εκεί.Τα μαγαζιά στην Τρίπολη τα τιμάω ιδιαίτερα.Μάλλον βγαίνοντας στην Εθνική Σπάρτης-Τριπόλεως από του Θάνα,θα κάνεις καμμιά στάση μάλλον στα κόκκινα σπιτάκια πίσω από τα εργαστήηρια κεραμεικής.
μπαααααααααααααα..τα εχω δει κατα τυχη αλλα δεν τα τιμησα ποτε..εγω ημουν φιλοξενουμενος της πρωην συντροφου μου & εκτος του οτι δεν ειχα καμια τετοια διαθεση την συγκεριμμενη περιοδο,σε γενικες γραμμες δεν επισκεπτομαι τις θεραπενειδες εδω & πολλα χρονια..
 
OP
OP
D

DARKSIDEOFTHEMOON

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2006
Μηνύματα
15.462
Like
28
Πόντοι
166
Καλά ούτε κ εγώ αλλά ας μην ξεφεύγουμε από το θέμα μας.Η Τεγέα βρίθει απο αρχαία κ η μητρόπολη του Αγ.Γεωργίου στην Τρίπολη είναι χτισμένη από τις πέτρες του ναού της Αλέας Αθηνάς στην Τεγέα. :headbang: :headbang: :headbang: :headbang:
 
OP
OP
D

DARKSIDEOFTHEMOON

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2006
Μηνύματα
15.462
Like
28
Πόντοι
166
Περιμένω έναν καλό φίλο να τοποθετηθεί στο εν λόγω θρεντ που θα του αρέσει κ είμαι σίγουρος.(Μηδέν Αγάν)

Κ ας κάνω μια έμμεση διαφήμιση:για ιστορία να παίρνετε αρχές κάθε μήνα το περιοδικό Στρατιωτική Ιστορία(3,50 ευρώ) με πλούσια θεματολογία από όλα τα κράτη,όλες τις εποχές της Ιστορίας.Το αγοράζω ανελλιπώς από το 1999.
 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
πολιτισμός με τις πολεμικές δυνατότηττες του κάθε λαού συμβαδίζουν
:thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:

Η ασπίδα του Αχιλλέα
Στο Εργαστήριο Εφαρμοσμένης Μηχανικής τού Τομέα Εφαρμοσμένης Μηχανικής, Προηγμένων Υλικών και Εμβιομηχανικής του Πανεπιστημίου της Πάτρας, ο καθηγητής Στέφανος Παϊπέτης ξεφυλλίζει την «Ιλιάδα» και στέκεται στη ραψωδία στην οποία περιγράφεται ο τρόπος κατασκευής της ασπίδας του Αχιλλέα. Λίγο νωρίτερα έχει συγκρατήσει όλες τις λεπτομέρειες για το πώς ένας απλός σκυτοτόμος ετοίμασε την ασπίδα ενός άλλου Έλληνα πολεμιστή, του γιγαντόσωμου Αίαντα.

Με διδακτορική διατριβή πάνω στα σύνθετα υλικά, από το Imperial College του Λονδίνου, ο Στέφανος Παϊπέτης αποφασίζει να... προκαλέσει τους συνεργάτες του. Η ιδέα έχει ως εξής: Θα ακολουθήσουν τις κατασκευαστικές οδηγίες του Ομήρου και με τη βοήθεια της σύγχρονης τεχνολογίας θα διαπιστώσουν κατά πόσο οι δύο ασπίδες θα μπορούσαν πράγματι να εξουδετερώσουν την ορμή ενός ακοντίου σε συνθήκες μάχης.

Το αποτέλεσμα ήταν εκπληκτικό: «Και οι δύο ασπίδες αποτελούνταν από επάλληλα στρώματα υλικών, ώστε να εξασφαλίζουν την μέγιστη αντιδιατρητική ικανότητα», εξηγεί στα «ΝΕΑ» ο κ. Στέφανος Παϊπέτης. «Η ασπίδα του Αχιλλέα ήταν κατασκευασμένη από πέντε στρώματα. Τα δύο εξωτερικά αποτελούνταν από σκληρό ορείχαλκο του κασσιτέρου, δηλαδή μπρούντζο. Τα δύο εσωτερικά στρώματα ήταν φτιαγμένα από κασσίτερο, που ήταν πιο μαλακό υλικό, και το κεντρικό στρώμα που ήταν από ατόφιο χρυσό 24 καρατίων διέθετε ακόμη μεγαλύτερη ελαστικότητα».

Ο χρυσός που κοσμούσε την ασπίδα του Αχιλλέα (ιδιαίτερα ακριβό υλικό σήμερα) εμπόδισε τους επιστήμονες να προχωρήσουν στην κατασκευή ενός «δοκιμίου», δηλαδή ενός πραγματικού αντιγράφου. Αντί γι' αυτό όμως, κατασκεύασαν για την περίσταση ένα λογισμικό, που το χρησιμοποίησαν ως βάση ενός υπολογιστικού μοντέλου που θα τους βοηθούσε να διαπιστώσουν αν τα συγκεκριμένα υλικά που είχαν επιλεγεί για την κατασκευή της ασπίδας, και ο τρόπος με τον οποίο είχαν τοποθετηθεί, μπορούσαν να εξουδετερώσουν την κινητική ενέργεια ενός ακοντίου.
Όταν ο Αχιλλέας αποφάσισε να ριχτεί ξανά στη μάχη οδηγώντας τους Μυρμιδόνες μπροστά στα τείχη της Τροίας, τα δόρατα τού Αστεροπαίου και του Έκτορα σημάδεψαν σε διαφορετικές χρονικές στιγμές την ασπίδα του. Και στις δύο περιπτώσεις ο χρυσός σταμάτησε την ορμή τους. Στο Πανεπιστήμιο της Πάτρας οι επιστήμονες ετοίμασαν μια σειρά από εξισώσεις. Υπολόγισαν την κινητική ενέργεια με την οποία ένας σύγχρονος ρέκορντμαν του ακοντισμού εκτοξεύει το ακόντιό του και, στη συνέχεια, επιχείρησαν να αποδείξουν κατά πόσο τα υλικά της ασπίδας μπορούσαν να μετατρέψουν την ενέργεια αυτή σε θερμότητα. Να ακινητοποιήσουν, δηλαδή, το ακόντιο.

«Αυτό που διαπιστώσαμε, ήταν ότι τα πέντε στρώματα παραμορφώνονταν με τέτοιον τρόπο, ώστε να εκμηδενίσουν τη διατρητική ικανότητα του ακοντίου. Είχαν επιλεγεί για να έχουν το καλύτερο αποτέλεσμα με όσο το δυνατόν μικρότερο βάρος», λέει ο κ. Στ. Παϊπέτης. «Κατά την εκτίμησή μας, το πάχος του κάθε στρώματος δεν πρέπει να υπερέβαινε το ένα χιλιοστό. Αυτό σημαίνει ότι το ωφέλιμο πάχος της ασπίδας του Αχιλλέα πρέπει να ήταν περίπου πέντε χιλιοστά και του Αίαντα οκτώ».

Η ασπίδα του Αίαντα ήταν ευκολότερο να ανακατασκευαστεί. Σύμφωνα με τον Όμηρο, αποτελούνταν από ένα εξωτερικό στρώμα ορειχάλκου και επτά επάλληλα στρώματα βοδινού δέρματος. Στην περίπτωση αυτή, οι επιστήμονες του Πανεπιστημίου της Πάτρας έφτιαξαν ένα μικρό «δοκίμιο» της ασπίδας, καθώς επίσης και ένα μπρούντζινο βλήμα βάρους 30 χιλιοστών, το οποίο θα έπαιζε τον ρόλο της αιχμής του δόρατος. Ο μπρούντζος, εξάλλου, ήταν το υλικό κατασκευής των αιχμών και εκείνη την εποχή.

Εκτός από ηλεκτρονικό υπολογιστή χρησιμοποιήθηκε ένα αεροβόλο όπλο, για να δώσει στο βλήμα την απαραίτητη ώθηση (κινητική ενέργεια, δηλαδή, αντίστοιχη με εκείνη που προσδίδει στο ακόντιο ένας σημερινός πρωταθλητής), όπως επίσης και ακτίνες λέιζερ για να μετρηθεί η ταχύτητα του βλήματος. «Η ασπίδα του Αίαντα κατάφερε, ακόμη και στην πειραματική της μορφή, να εξουδετερώσει το βλήμα, και να το ακινητοποιήσει στην έβδομη επίστρωση. Όπως ακριβώς περιγράφει και ο Όμηρος ότι συνέβη με το ακόντιο του Αινεία, όταν εκείνος έβαλε κατά του Αίαντα».

Οι επιστρώσεις από δέρμα, μόλις δέχτηκαν την κρούση του βλήματος, άρχισαν να τρίβονται μεταξύ τους εξουδετερώνοντας την κινητική ενέργεια. «Ο τρόπος με τον οποίο κατασκευάστηκαν στην Ομηρική "Ιλιάδα" οι δύο ασπίδες είναι αξιοπρόσεκτος, γιατί υποδεικνύει ότι εκείνη την εποχή υπήρχε γνώση των βασικών αρχών τής Μηχανικής Υλικών. Τόσο ο Ήφαιστος όσο και ο σκυτοτόμος ήξεραν, ο καθένας από την πλευρά του, τι υλικά να χρησιμοποιήσουν, σε τι ποσότητα και με τι τρόπο να τα τοποθετήσουν, ώστε να δουλέψουν αρμονικά για να επιτύχουν το τέλειο αποτέλεσμα».

www.tanea.gr/Article.aspx?d=20030331&nid=4277357]Το άρθρο στα Νέα[/url]


www.authorway.com/mythopedia] [/url]
 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
Mπορεί να είναι και έτσι, ας μας βοηθήσει κάποιος ιστορικός εαν υπάρχει.
Ειναι γεγονός οτι οι Ελληνες είχαν αποικίσει όλη την λεκάνη της Μεσογείου...
Εδώ λέγετε οτι η ονομασία "Σκωτία" προήλθε απο τον Πυθέα, τον γνωστό αρχαίο Ελληνα εξερευνητή απο την αποικία της Μασσαλίας, που πέρασε το Γιβρλανταρ και έφτασε μέχρι τις χώρες της Βαλτικής. Λέγετε οτι την Σκωτία την ονόμασε έτσι λόγω της ομίχλης και του σκότους που συνάντησε εκει. σκότος=  Σκωτία=Γη του Σκώτους κτλ
Ο Ετρουτσικός πολιτισμός πάντως ήταν αρκετά αξιόλογος.

1: Τρίτο Μάτι τευχος 116 Σεπτέμβριος 2003
2: Με τους Σκωτσέζους "μοιραζόμαστε" και τον Αη Ανδρέα
3: Απο εκεί ξεκίνησε ο τεκτονισμός που πολλοί τον συνδεουν με τους αρχαίους έλληνες.
 

Stories

Νέο!

Stories

Δεν υπάρχει καμία ιστορία αυτή τη στιγμή. Δημιούργησε μία! (click + στο avatar).
Top Bottom