Νέα

Ηλεκτρική κιθάρα (ερωτήσεις για κιθαρίστες)

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Διαγραμμένο μέλος 204567
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 37
  • Εμφανίσεις 2K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
Δ

Διαγραμμένο μέλος 204567

Επισκέπτης
Μικρό βιογραφικό:
Εχω κάποια μουσική εμπειρία δηλαδη μπορω να παιξω διαβάζοντας παρτιτούρα : αρμονιο - πιάνο και drums όμως δεν γνωρίζω KAΘΟΛΟΥ απο κιθάρα.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ενδιαφερομαι να αγορασω αξιολογη κιθαρα πιο πολυ για να παιζω να γουστάρω μονος μου.
Κομμάτια απο μπαλάντες ως heavy metal.

Εχω τσεκαρει την εικονιζόμενη ηλεκτρική : Fender squier vm telecaster deluxe με 2 ενσωματωμένουs humbucker.

Ερωτήσεις :


-Exεις κάποιος κιθαρίστας θετική γνώμη (δια ζώσης) για την συγκεκριμένη κιθάρα ;


και κάτι πιο σημαντικό απο το προαναφερθέν.

-Γνωριζει κάποιος κιθαρίστας τον τροπο να αγοράσω κιθάρα του κουτιού και όχι τις αναρτημένες ως εκθέματα που έχουν τα μουσικά καταστήματα ;
(Δεδομένου ότι αυτές που τις έχουν αναρτημένες παιζει το ενδεχόμενο να είναι χρόνια ως εκθέματα και τις έχουν πιάσει δεκαδες χερια , να τις έχουν γρατσουνίσει κ.τ.λ)
 

Συνημμένα

  • 316665-PRP_0374060505X_Classic_Vibe_70s_Telecaster_Deluxe_NP-2.jpg
    316665-PRP_0374060505X_Classic_Vibe_70s_Telecaster_Deluxe_NP-2.jpg
    76,4 KB · Εμφανίσεις: 68
Τελευταία επεξεργασία από έναν mod:

mallias20

Τιμημένος
Εγγρ.
10 Αυγ 2013
Μηνύματα
4.718
Κριτικές
182
Like
24.003
Πόντοι
33.598
Τύπε μην δώσεις πολλά φράγκα για αρχή γιατί το πιθανότερο είναι να απογοητευθείς και να την παρατήσεις. Ξεκίνα καλύτερα από μια φτηνή κλασική και αν δεις ότι το έχεις τότε επένδυσε σε κάτι ακριβό.
 

Μπαρμπαπήδουλας

Τιμημένος
Εγγρ.
10 Ιαν 2011
Μηνύματα
18.641
Κριτικές
76
Like
8.391
Πόντοι
2.786
Τυπε δεν ξέρω αν μπορεί να σε βοηθήσει κάποιος εδω, νομίζω ότι τα περισσότερα μέλη του bou ασχολούνται με μπαγλαμαδες !!
Σωστά σου λέει ο mallias πιο πάνω. Μια κιθάρα των 200-300 ευρώ είναι ότι πρέπει για να ξεκινήσεις.
 

nickos_20

Μέλος
Εγγρ.
3 Αυγ 2014
Μηνύματα
61
Κριτικές
3
Like
105
Πόντοι
0
Δοκιμασε μια grg απο ibanez . Πολυ τιμιες κιθαρες και "ευκολες". Γενικα οι κιθαρες τετοιου μπατζετ πωλουνται σχετικα γρηγορα, οποτε τωρα με τα μαγαζια κλειστα, δεν θα εχει παιξει κανεις. Αν θες να την αγορασεις online , το thomann.de ειναι αρκετα γνωστο
 
OP
OP
Δ

Διαγραμμένο μέλος 204567

Επισκέπτης
Τύπε μην δώσεις πολλά φράγκα για αρχή γιατί το πιθανότερο είναι να απογοητευθείς και να την παρατήσεις. Ξεκίνα καλύτερα από μια φτηνή κλασική και αν δεις ότι το έχεις τότε επένδυσε σε κάτι ακριβό.

Φιλε μου σε ευχαριστω για την απάντηση σου .
Ειχα δοκιμασει παλιότερα προ κορονοϊού σε μαγαζί που πουλούσε κιθάρες κλασική κιθάρα . Επαιξα κανα μεσάωρο και πολυ μου ήταν σακάτεμα τα δάχτυλα . Ειναι πολυ ωραιες οι κλασικές ως εμφάνιση ,βγάζουν ωραίο ήχο αλλα πάρα πολυ χοντρές οι χορδές τους.
Συν τοις αλλοις οι κλασικές κιθάρες (αν δεν κάνω λάθος ) είναι για να παιζεις συγκεκριμένα ειδη μουσικής δεν μπορεις να παιξεις με κλασική κιθάρα hard rock τραγουδια.
 

nickos_20

Μέλος
Εγγρ.
3 Αυγ 2014
Μηνύματα
61
Κριτικές
3
Like
105
Πόντοι
0
Φιλε μου σε ευχαριστω για την απάντηση σου .
Ειχα δοκιμασει παλιότερα προ κορονοϊού σε μαγαζί που πουλούσε κιθάρες κλασική κιθάρα . Επαιξα κανα μεσάωρο και πολυ μου ήταν σακάτεμα τα δάχτυλα . Ειναι πολυ ωραιες οι κλασικές ως εμφάνιση ,βγάζουν ωραίο ήχο αλλα πάρα πολυ χοντρές οι χορδές τους.
Συν τοις αλλοις οι κλασικές κιθάρες (αν δεν κάνω λάθος ) είναι για να παιζεις συγκεκριμένα ειδη μουσικής δεν μπορεις να παιξεις με κλασική κιθάρα hard rock τραγουδια.
Οσο δεν εχεις καλους θα σε πονανε και στην ηλεκτρικη. Αν παρεις και αρχισεις αμεσως να παιζεις πολλες ωρες, μαλλον θα καταληξεις να βγαλεις φουσκαλες και να μην μπορεις να παιξεις.
 

antisthenis

Administrator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
20 Ιαν 2006
Μηνύματα
20.581
Κριτικές
148
Λύσεις
5
Like
8.135
Πόντοι
14.565
ΔΕΝ βγάζεις φουσκάλες με την κλασική. Με τον καιρό σκληραίνουν κάπως τα δάχτυλά σου (του αριστερού).
 

nikos708

Ανώτατος
Εγγρ.
13 Φεβ 2017
Μηνύματα
701
Κριτικές
128
Like
6.567
Πόντοι
17.336
Φίλε μου καλησπέρα... Λοιπόν σε γενικές γραμμές όλες οι τελε είναι πιο πολύ για ροκαμπιλι και μπλουζ... Η συγκεκριμένη κιθάρα (την έχω δοκιμάσει) ανταποκρίνεται και σε πιο χαρντ ήχους χωρίς ώμος σε καμία περίπτωση να είναι το ιδανικό όργανο για μεταλ κτλ... Η γνώμη μου είναι να κοιτάξεις για αρχή κάτι σε les poul .... με 200 έως 350 ευρώ υπάρχουν πολύ τίμια όργανα Harley benton... Epiphon.. Αλλά και σε Ibanez (όχι σε lp αλλά τα περισσότερα μοντέλα της σε αυτά τα χρήματα είναι οκ στα πιο ακριβά ξεφεύγει πολύ...)Εγώ μετά από πάρα πολλά χρόνια μένω μακριά από sguier.... πάρα πολύ μέτρια ξύλα κακά ηλεκτρικά και άλλα πολλά... Άλλη μια ίσως λίγο πιο ακριβή σε αγορά είναι και η schecter.. Πολύ τίμιο όργανο που στα ντραιβ την πιάνει λύσσα.... Ελπίζω να σε βοήθησα αν κάπου αλλού μπορώ να σου φανώ χρήσιμος στην διάθεση σου
 
OP
OP
Δ

Διαγραμμένο μέλος 204567

Επισκέπτης
Φίλε μου καλησπέρα... Λοιπόν σε γενικές γραμμές όλες οι τελε είναι πιο πολύ για ροκαμπιλι και μπλουζ... Η συγκεκριμένη κιθάρα (την έχω δοκιμάσει) ανταποκρίνεται και σε πιο χαρντ ήχους χωρίς ώμος σε καμία περίπτωση να είναι το ιδανικό όργανο για μεταλ κτλ... Η γνώμη μου είναι να κοιτάξεις για αρχή κάτι σε les poul .... με 200 έως 350 ευρώ υπάρχουν πολύ τίμια όργανα Harley benton... Epiphon.. Αλλά και σε Ibanez (όχι σε lp αλλά τα περισσότερα μοντέλα της σε αυτά τα χρήματα είναι οκ στα πιο ακριβά ξεφεύγει πολύ...)Εγώ μετά από πάρα πολλά χρόνια μένω μακριά από sguier.... πάρα πολύ μέτρια ξύλα κακά ηλεκτρικά και άλλα πολλά... Άλλη μια ίσως λίγο πιο ακριβή σε αγορά είναι και η schecter.. Πολύ τίμιο όργανο που στα ντραιβ την πιάνει λύσσα.... Ελπίζω να σε βοήθησα αν κάπου αλλού μπορώ να σου φανώ χρήσιμος στην διάθεση σου

Σε ευχαριστώ για την εμπεριστατωμένη απάντησή σου.
Αν δεν εχει καλο ξυλο ή ακόμη χειροτερα ηλεκτρικά τοτε είναι μεγάλο θέμα διότι αγοραζω κιθάρα με την λογικη να μου μεινει καμια δεκαετία χωρίς να χρειαστει να την αλλάξω σύντομα λόγω ηλεκτρικών προβλημάτων.

Συμφωνα με την εμπειρία σου ποιες ποιοτικές κιθάρες προτείνεις που να είναι ευέλικτες (versatiles) να βγουν ηχους απο απλο rock ήχο μέχρι heavy metal ;
(Αν θες βαλε links με αυτες που προτεινεις για να ακουσω τους ήχους που βγάζουν )
 

pnewman

Μέγας
Εγγρ.
20 Δεκ 2012
Μηνύματα
5.729
Like
10.050
Πόντοι
3.556
Σε ευχαριστώ για την εμπεριστατωμένη απάντησή σου.
Αν δεν εχει καλο ξυλο ή ακόμη χειροτερα ηλεκτρικά τοτε είναι μεγάλο θέμα διότι αγοραζω κιθάρα με την λογικη να μου μεινει καμια δεκαετία χωρίς να χρειαστει να την αλλάξω σύντομα λόγω ηλεκτρικών προβλημάτων.

Συμφωνα με την εμπειρία σου ποιες ποιοτικές κιθάρες προτείνεις που να είναι ευέλικτες (versatiles) να βγουν ηχους απο απλο rock ήχο μέχρι heavy metal ;
(Αν θες βαλε links με αυτες που προτεινεις για να ακουσω τους ήχους που βγάζουν )
Μιας και ψάχνεις versatile κιθάρα θα συμφωνήσω όπως ειπώθηκε πιο πάνω ... μια Ibanez RG ή Schecter max 400ευρω και θα σε καλύψει για πάρα πολύ καιρό συν ότι θα ευχαριστιέσαι να παίζεις. Στην αρχή πέρα από τη θέληση για να μην εγκαταλείψεις πρέπει να σε τραβάει και το όργανο, αν είναι ένα φτηνό καρυδότσουφλο θα τα παρατήσεις

Θέμα με τα ηλεκτρικά δεν θα έχεις με τις low end κιθάρες απλά δεν είναι ποιοτικός ο ήχος λόγω μαγνητών. Άντε στη χειρότερη από τη χρήση να μην κάνει καλή επαφή το jack input της κιθαρας που το φτιάχνεις και μόνος σου αυτό

Το κυριότερο που δεν έχεις σκεφτεί ακόμα μιας και ανέφερες τα είδη μουσικής που θες να παίζεις ... τι ενισχυτή θα αγοράσεις για να βγάζει ήχο που θα σε ευχαριστεί για να συνεχίζεις να παίζεις ... πρέπει και σε αυτό να θέσεις ένα budget όπως έκανες με την κιθάρα και μετά να ρωτήσεις

τελευταίο μιας και αυτό αναφέρθηκε ... για αρχή αν παίζεις κάθε μέρα ένα 2ωράκι τα ακροδάχτυλα σου θα σκληρύνουν χωρίς να ξεφλουδίσουν ... με τη σωστή τεχνική δεν χρειάζεται πολύ πίεση στις χορδές της ηλεκτρικής να φτάσεις σε σημείο να πονάς
 

ledocteur

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Οκτ 2014
Μηνύματα
91
Κριτικές
4
Like
354
Πόντοι
280
Μια "εύκολη" κιθάρα για έναν αρχάριο κιθαρίστα, είναι η καλύτερη επιλογή. Κοίτα για λεπτές ταστιέρες που δεν θα σε δυσκολεύουν στο παίξιμο στην αρχή και στην συνέχεια θα σε βοηθήσουν να βελτιωθείς με τον καιρό και την εξάσκηση φυσικά. Κιθάρες παλαιότερου τύπου, όπως οι Fender Telecaster/Stratocaster ή και Gibson/Epiphone Les Paul κ.α. μπορεί να κερδίζουν τις εντυπώσεις αλλα είναι "δύσκολες" λόγω κατασκευστικών λεπτομερειών για την πρώτη επαφή με ένα όργανο. Θα συνηστούσα να κοιτάξεις πρός Ibanez RG ή S series, Jackson, LTD-ίσως, με τιμές περί τα 350-400 ευρώ.

Επίσης δεν χρειάζεται να πάρεις ενισχυτή, αν πρόκειται να παίζεις μόνο στο σπίτι. Κοίτα για audio interface (απο Focusrite μέχρι και Behringer) και κάποιο multi effects software, π.χ. Neural DSP, Bias FX2 κ.α.

Καλό ξεκίνημα!
 

digger

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Σεπ 2005
Μηνύματα
1.631
Κριτικές
34
Like
4.327
Πόντοι
7.195
φίλε αν προσπαθήσεις να παλέψεις την ηλεκτρική με βάση την εμπειρία σου από παρτιτούρες για πιάνο θα απογοητευτείς τρελά.
Ξεκινάς από το μηδέν και στη φάση αυτή πρέπει να προβληματιστείς πώς θα μάθεις να παίζεις και όχι τι κιθάρα θα αγοράσεις. Εγώ θα σου λεγα να αγοράσεις μια ακουστική (που πάντα χρειάζεται) ή μιά ηλεκτρική σέμι χόλοου.
Να πας να κάνεις μαθήματα σε κάποιο που θα σου μάθει από ταμπλατούρα, οι παρτιτούρες δεν κάνουν για κιθάρα.
 

Stratocaster

Μέγας
Εγγρ.
21 Νοε 2007
Μηνύματα
1.105
Κριτικές
12
Like
1.674
Πόντοι
4.655
Ας απαντήσω και εγώ σε αυτό το ερώτημα . Μικρό βιογραφικό μου ..Παίζω κιθάρα γύρω στα 30 έτη πτυχίο σολίστ δίπλωμα στην κλασσική κιθάρα και πτυχίο αρμονιάς (πιάνο υποχρεωτικά για όσους ξέρουν . Μπλουζίστας και παλαιότερα shredder (χωρίς να το αποκλείω όταν χρειάζεται και τώρα) στην ηλεκτρική.

Καλέ μου φίλε..Αν θέλεις να μάθεις ηλεκτρική...ΗΛΕΚΤΡΙΚΗ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ..Είναι άλλο μουσικό όργανο η ηλεκτρική η ακουστική και η κλασσική (ακόμα και η νάυλον που παίζουν φλαμένγκο είναι άλλο όργανο) που σημαίνει ότι θα μάθεις άλλες τεχνικές άλλες βάσεις κλπ.....Γενικότερα μην κάνεις compromising σε αυτό το οποίο θέλεις να μάθεις καθώς θα το παρατήσεις για πλάκα αν δεν σου κάνει.
Η ερώτηση σου δεν είναι ολοκληρωμένη καθώς θα χρειαστείς και ενισχυτή μαζί με πετάλια ή effect board ή rack εκτός αν πάρεις κάποιον ενιχτυτή με on board effects. Μακριά σε αυτό τον τομέα από line 6 εκτός αν βρεις το θρυλικό φασόλι (POD 2 το κόκκινο και ΟΧΙ το pro που βγήκε μετά). Ενας ενισχυτής που θα πρότεινα σχετικά χαμηλά ..Ξεκινάει το μικρό από 120 ευρώ είναι o Βοss Katana...Πάρε αυτόν με τα 200 και κάτι ευρώ όμως και θα με θυμηθείς σε μερικά χρόνια. ΒΑΣΙΚΟ ΣΟΥ ΕΡΓΑΛΕΙΟ ΕΙΝΑΙ Ο ενισχυτής . Μην πας σε κάτι κακό!
Κιθάρα...Το τι σου κάνει στα χέρια είναι υποκειμενικό..Εχω δει μεταλάδες με tele...και τζαζίστες με Washburn...
Γνώμη μου..Παίξε πολλές κιθάρες μέχρι να το αποφασίσεις και όχι λίγες...Τα χέρια σου θα σε βοηθήσουν να αποφασίσεις και κανένας από εμάς. Αν θέλει tremolo απλά βάλτο στην λίστα , αν θέλεις humbuker μαγνήτες ή single coil ή energetic ή noiseless βάλτο στην λίστα...αλλά παίξε όσο πιο πολλές μπορείς...
ΥΓ. Φυσικά στείλε μου Πμ αν θέλεις κάτι παραπάνω.
Υγ2 Οι κιθάρες στρώνουν όταν παίζονται...Πολλές φορές μία παιγμένη κιθάρα σε μαγαζί είναι καλύτερη από μία που έχει μείνει στην αποθήκη..
Υγ3 Δεν παίζω με Stratocaster..Παίζω με μία Tom Anderson SuperStrat με 3 διπλούς stack που σπλιτάρουν. έχω αλλες 5 αλλά αυτήν προτιμώ σαν weapon of choice. (Μια 714 Taylor στις ακουστικές αντίστοιχα).
Υγ4 Welcome to the family
 

Altinho

Σεβαστός
Εγγρ.
14 Ιουλ 2008
Μηνύματα
434
Κριτικές
10
Like
88
Πόντοι
1.992
Καταρχάς πρέπει να κάτσεις και να σκεφτείς τι θέλεις να κάνεις με την κιθάρα. Τι θέλεις να παίζεις; Όπως είπε και ο φίλος ο Startocaster άλλο όργανο η κλασσική, άλλο η ακουστική και άλλο η ηλεκτρική. Υπάρχουν άτομα που παίζουν παπάδες με την μία και με την άλλη δεν μπορούν να παίξουν τίποτα. Υπάρχουν φυσικά και άτομα που παίζουν και τα τρία είδη, αυτό όμως οφείλεται στο ότι ασχολήθηκαν ξεχωριστά με το κάθε ένα και όχι γιατί εφάρμοσαν στα άλλα δύο, αυτό που έμαθαν από την ενασχόληση τους με μια συγκεκριμένη κιθάρα.
Εφόσον θέλεις να μάθεις ηλεκτρική, ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ θα πρέπει να πας σε ένα κατάστημα (ή και σε περισσότερα) και να δοκιμάσεις όσες περισσότερες μπορείς. Άλλο όργανο η stratocaster (με την οποία εγώ δεν μπορώ να παίξω). άλλο μια single cut κιθάρα τύπου les paul, άλλο η ibanez κοκ. Εγώ πχ την έχω καταβρεί με τις PRS και δεν νομίζψ να ασχοληθώ με κάτι άλλο ποτέ. Οι squier είναι καλές για να ξεκινήσεις (εφόσον όμως είσαι στρατοκαστεράκιας) αλλά αν συνεχίσεις, σύντομα δεν θα την αντέχεις ... θα θες πχ μια μεξικάνικη φέντερ ...
Όσον αφορά πόσο "καινούρια" κιθάρα θα αγοράσεις, δεν μπορεί κανείς να σου εγγυηθεί ότι αυτή που θα πάρεις δεν έχει ξαναπαιχτεί. Ακόμα και από το Thomann που αγοράζω εγώ, πάλι δεν μπορώ να είμαι τελείως σίγουρος ...
Επίσης αυτό που κυρίως να κοιτάξεις είναι αν σου αρέσει η κιθάρα εμφανισιακά και αν "κουμπώνει" καλά στα χέρια σου. Μην κολλήσεις πολύ με τον ήχο. Είναι αποτέλεσμα ενισχυτή, μαγνητών και πεταλιών άμα παίζεις live και pluggins αν παίζεις μέσω λαπ τοπ με κάρτα ήχου. Ο Τρέβορ από τους Obituary πχ παίζει death metal με στρατοκάστερ
Τέλος, πήγαινε σε δάσκαλο. Θα κερδίσεις χρόνο
 
Τελευταία τροποποίηση:

Stratocaster

Μέγας
Εγγρ.
21 Νοε 2007
Μηνύματα
1.105
Κριτικές
12
Like
1.674
Πόντοι
4.655
Καταρχάς πρέπει να κάτσεις και να σκεφτείς τι θέλεις να κάνεις με την κιθάρα. Τι θέλεις να παίζεις; Όπως είπε και ο φίλος ο Startocaster άλλο όργανο η κλασσική, άλλο η ακουστική και άλλο η ηλεκτρική. Υπάρχουν άτομα που παίζουν παπάδες με την μία και με την άλλη δεν μπορούν να παίξουν τίποτα. Υπάρχουν φυσικά και άτομα που παίζουν και τα τρία είδη, αυτό όμως οφείλεται στο ότι ασχολήθηκαν ξεχωριστά με το κάθε ένα και όχι γιατί εφάρμοσαν στα άλλα δύο, αυτό που έμαθαν από την ενασχόληση τους με μια συγκεκριμένη κιθάρα.
Εφόσον θέλεις να μάθεις ηλεκτρική, ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ θα πρέπει να πας σε ένα κατάστημα (ή και σε περισσότερα) και να δοκιμάσεις όσες περισσότερες μπορείς. Άλλο όργανο η stratocaster (με την οποία εγώ δεν μπορώ να παίξω). άλλο μια single cut κιθάρα τύπου les paul, άλλο η ibanez κοκ. Εγώ πχ την έχω καταβρεί με τις PRS και δεν νομίζψ να ασχοληθώ με κάτι άλλο ποτέ. Οι squier είναι καλές για να ξεκινήσεις (εφόσον όμως είσαι στρατοκαστεράκιας) αλλά αν συνεχίσεις, σύντομα δεν θα την αντέχεις ... θα θες πχ μια μεξικάνικη φέντερ ...
Όσον αφορά πόσο "καινούρια" κιθάρα θα αγοράσεις, δεν μπορεί κανείς να σου εγγυηθεί ότι αυτή που θα πάρεις δεν έχει ξαναπαιχτεί. Ακόμα και από το Thomann που αγοράζω εγώ, πάλι δεν μπορώ να είμαι τελείως σίγουρος ...
Επίσης αυτό που κυρίως να κοιτάξεις είναι αν σου αρέσει η κιθάρα εμφανισιακά και αν "κουμπώνει" καλά στα χέρια σου. Μην κολλήσεις πολύ με τον ήχο. Είναι αποτέλεσμα ενισχυτή, μαγνητών και πεταλιών άμα παίζεις live και pluggins αν παίζεις μέσω λαπ τοπ με κάρτα ήχου. Ο Τρέβορ από τους Obituary πχ παίζει death metal με στρατοκάστερ
Τέλος, πήγαινε σε δάσκαλο. Θα κερδίσεις χρόνο
Ωραίες και οι PRS..Ποτέ δεν έκατσαν όμως καλά στα δικά μου χέρια και μάτι...Και έρχομαι να συμπληρώσω ότι και ο φίλος Altinho τα λέει ολόσωστα!
 

Stratocaster

Μέγας
Εγγρ.
21 Νοε 2007
Μηνύματα
1.105
Κριτικές
12
Like
1.674
Πόντοι
4.655
ΔΕΝ βγάζεις φουσκάλες με την κλασική. Με τον καιρό σκληραίνουν κάπως τα δάχτυλά σου (του αριστερού).
Το ίδιο ισχύει για να συμπληρώσω με όλες τις κιθάρες. Επίσης υπάρχουν χορδές με διαφορετικό πάχος ανάλογα το τι σε βολεύει...
 

Potistiss

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Ιουλ 2016
Μηνύματα
1.818
Κριτικές
6
Like
2.136
Πόντοι
496
για αρχη μην παρεις τοσο ακριβη...το να ξερεις να διαβαζεις δεν εχει να λεει στη κιθαρα
πρεπει να μαθεις τις θεσεις καθε νοτας...να μαθεις μερικες κλιμακες και αφου ξερεις να διαβαζεις οταν ξερεις τις κλιμακες θα σου ειναι ευκολο
 
OP
OP
Δ

Διαγραμμένο μέλος 204567

Επισκέπτης
Ας απαντήσω και εγώ σε αυτό το ερώτημα . Μικρό βιογραφικό μου ..Παίζω κιθάρα γύρω στα 30 έτη πτυχίο σολίστ δίπλωμα στην κλασσική κιθάρα και πτυχίο αρμονιάς (πιάνο υποχρεωτικά για όσους ξέρουν . Μπλουζίστας και παλαιότερα shredder (χωρίς να το αποκλείω όταν χρειάζεται και τώρα) στην ηλεκτρική.

Καλέ μου φίλε..Αν θέλεις να μάθεις ηλεκτρική...ΗΛΕΚΤΡΙΚΗ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ..Είναι άλλο μουσικό όργανο η ηλεκτρική η ακουστική και η κλασσική (ακόμα και η νάυλον που παίζουν φλαμένγκο είναι άλλο όργανο) που σημαίνει ότι θα μάθεις άλλες τεχνικές άλλες βάσεις κλπ.....Γενικότερα μην κάνεις compromising σε αυτό το οποίο θέλεις να μάθεις καθώς θα το παρατήσεις για πλάκα αν δεν σου κάνει.
Η ερώτηση σου δεν είναι ολοκληρωμένη καθώς θα χρειαστείς και ενισχυτή μαζί με πετάλια ή effect board ή rack εκτός αν πάρεις κάποιον ενιχτυτή με on board effects. Μακριά σε αυτό τον τομέα από line 6 εκτός αν βρεις το θρυλικό φασόλι (POD 2 το κόκκινο και ΟΧΙ το pro που βγήκε μετά). Ενας ενισχυτής που θα πρότεινα σχετικά χαμηλά ..Ξεκινάει το μικρό από 120 ευρώ είναι o Βοss Katana...Πάρε αυτόν με τα 200 και κάτι ευρώ όμως και θα με θυμηθείς σε μερικά χρόνια. ΒΑΣΙΚΟ ΣΟΥ ΕΡΓΑΛΕΙΟ ΕΙΝΑΙ Ο ενισχυτής . Μην πας σε κάτι κακό!
Κιθάρα...Το τι σου κάνει στα χέρια είναι υποκειμενικό..Εχω δει μεταλάδες με tele...και τζαζίστες με Washburn...
Γνώμη μου..Παίξε πολλές κιθάρες μέχρι να το αποφασίσεις και όχι λίγες...Τα χέρια σου θα σε βοηθήσουν να αποφασίσεις και κανένας από εμάς. Αν θέλει tremolo απλά βάλτο στην λίστα , αν θέλεις humbuker μαγνήτες ή single coil ή energetic ή noiseless βάλτο στην λίστα...αλλά παίξε όσο πιο πολλές μπορείς...
ΥΓ. Φυσικά στείλε μου Πμ αν θέλεις κάτι παραπάνω.
Υγ2 Οι κιθάρες στρώνουν όταν παίζονται...Πολλές φορές μία παιγμένη κιθάρα σε μαγαζί είναι καλύτερη από μία που έχει μείνει στην αποθήκη..
Υγ3 Δεν παίζω με Stratocaster..Παίζω με μία Tom Anderson SuperStrat με 3 διπλούς stack που σπλιτάρουν. έχω αλλες 5 αλλά αυτήν προτιμώ σαν weapon of choice. (Μια 714 Taylor στις ακουστικές αντίστοιχα).
Υγ4 Welcome to the family


Για ενισχυτές εννοείς αυτόν τον Βoss Katana ;

 

Stratocaster

Μέγας
Εγγρ.
21 Νοε 2007
Μηνύματα
1.105
Κριτικές
12
Like
1.674
Πόντοι
4.655
Για ενισχυτές εννοείς αυτόν τον Βoss Katana ;

αυτός είναι ο Mini... Ναι αυτή την σειρά σου συνιστώ.. Από εκεί και πέρα και ο 50άρης (σε watt) είναι ότι πρέπει και για μελλοντική χρήση. Τίμια εργαλεία. Δεν συνηστώ effects πάνω σε υπολογιστή προσωπικά για τώρα για τους εξής λόγους:
1. δεν ξέρω τι υπολογιστή έχεις και πόσο latency θα έχεις από το input του ήχου. Είναι σημαντικό να μην έχεις καθυστέρηση στον ήχο καθώς θα μάθεις να παίζεις λάθος...
2. Δεν ξέρω τι effects σηκώνει ο υπολογιστής σου από άποψη hardware.. Αν είναι παλιός και φορτωμένος-κουρασμένος την έκατσες την βάρκα.
3. Θα χρειαστείς κάποια στιγμή και κάρτα ήχου για να κάνεις σωστή δουλειά...Και μάντεψε....ΚΟΣΤΙΖΟΥΝ ΑΡΚΕΤΑ. Από την άλλη αν θέλεις κάποια στιγμή να ηχογραφήσεις έτσι και αλλιώς θα χρειαστείς εκτός αν έχεις ήδη κάποια να συνδέεις output από midi ή πιάνα ή synth που έχεις..Αλλά και πάλι. Δεν το συνηστώ.
 

nikos708

Ανώτατος
Εγγρ.
13 Φεβ 2017
Μηνύματα
701
Κριτικές
128
Like
6.567
Πόντοι
17.336
Ο φίλος stratocaster στα λέει αρκετά καλά... Τον catana στα 50w τον έχω... Αρκετά αξιόπιστος ίσως σε αυτά τα χρήματα ή καλύτερη λύση...Από κυριες εχώ έχω μια Parker fly classic deluxe 2 stratocaster (του Clapton και μια castom made του Παπαδόπουλου) και 2 ακουστικές μια Takamine 1980 και μια woodland που έφτασε στα χέρια μου κατά λάθος αλλά ήταν το πιο υπέροχο λάθος.... Στα 35 χρόνια της εμπειρίας μου τελικά ο γάμος μου έγινε με την Parker... Αλλά πάντα βάζω λίγο αλατοπίπερο με τις strato... Η μουσική που ψάχνομαι είναι περισσότερο jazz funk fusion...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom