Νέα

iDeneb σε hp dv6 - 2030

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Vosser
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 10
  • Εμφανίσεις 874
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Vosser

Μέλος
Εγγρ.
30 Αυγ 2008
Μηνύματα
57
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
0
Καλησπέρα αγαπητοί.

Είμαι νέος στο κομμάτι που λεγεται hacintosh.
Εχω το iDeneb v1.5.1 με την έκδοση 10.5.7.
Έχω κάνει ένα partition μεγέθους 100gb unformated/primary.
Παω λοιπόν να κάνω επανεκκίνηση και boot από το DVD.....και με το που πατάω enter παει να ξσεκινήσει την εγκατάσταση, πετάει το μιλαράκι και τσαφ σβήνει η οθόνη και ξανά επανεκκίνηση.

Το laptop έχει i7 με 4gb ram, nvidia gt230m,
Μια πιθανή αιτία που βρήκα είναι οτι πρέπει να κάνω το IDE σε ACHI.Το BIOS μου είναι γ.τ.π. και δεν μου επιτρέπει να αλλάξω τίποτα.Στην registry είναι ενεργοποιημένο το ACHI.

Κάτι άλλο???

επισυνάπτω και το report του Everest ώστε να έχετε καλύτερη άποψη και να μου προτέινεται μια άλλη λύση αν υπάρχει!!

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

"
 

teLXiNa

Μέλος
Εγγρ.
1 Αυγ 2010
Μηνύματα
37
Κριτικές
2
Like
0
Πόντοι
0
Γιατί δεν σε αφήνει να αλλάξεις τίποτα; Αν είσαι σε IDE και δεν μπορείς να αλλάξεις σε ACHI δεν γίνεται τίποτα. Θα ταλαιπωρηθείς πάρα πολύ πάντως αν δεν είναι συμβατό και χρησιμοποιούμενο για hackintosh το laptop σου.

Σε InsanelyMac, InfiniteMac κλπ έψαξες;
 
Εγγρ.
2 Μαρ 2009
Μηνύματα
6.440
Like
0
Πόντοι
66
Καταρχήν προτείνω Ubuntu που υποστηρίζεται από εταιρία και μεγάλη κοινότητα σε αντίθεση με το "ημι-νόμιμο" hackintosh.
Unixοειδή είναι και τα 2, οπότε έχουν υψηλή ασφάλεια, σταθερότητα, ταχύτητα.


Ubuntu1010MaverickMeerkat01.png

Screenshot από την εγκατάσταση


http://[URL unfurl="true"]www.deviantart.com/download/102705025/My_Ubuntu_Desktop_Best_Form_by_TheGrayson.png[/img[/URL]]
[i]H εικόνα ΔΕΝ έχει υποστεί επεξεργασία, αυτά τα εφέ τα κάνει σε πραγματικό χρόνο ακόμα και σε μηχανάκια 5ετίας.[/i]


Αν θες οπωσδήποτε κάποια εφαρμογή που βγαίνει μόνο για apple, βάλε virtualbox και κάνε εικονική εγκατάσταση.
Με τα χαρακτηριστικά που έχει το μηχανάκι σου, δε θα έχεις πρόβλημα ταχύτητας.
[URL unfurl="true"]http://www.virtualbox.org/[/URL]

 
OP
OP
V

Vosser

Μέλος
Εγγρ.
30 Αυγ 2008
Μηνύματα
57
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
0
Γιατί δεν σε αφήνει να αλλάξεις τίποτα; Αν είσαι σε IDE και δεν μπορείς να αλλάξεις σε ACHI δεν γίνεται τίποτα. Θα ταλαιπωρηθείς πάρα πολύ πάντως αν δεν είναι συμβατό και χρησιμοποιούμενο για hackintosh το laptop σου.

Σε InsanelyMac, InfiniteMac κλπ έψαξες;

bourdelo.hp!!!!!!!Σε ευχαριστώ.
Ακόμα ψάχνω.
Καταρχήν προτείνω Ubuntu που υποστηρίζεται από εταιρία και μεγάλη κοινότητα σε αντίθεση με το "ημι-νόμιμο" hackintosh.
Unixοειδή είναι και τα 2, οπότε έχουν υψηλή ασφάλεια, σταθερότητα, ταχύτητα.


Ubuntu1010MaverickMeerkat01.png

Screenshot από την εγκατάσταση


http://[URL unfurl="true"]www.deviantart.com/download/102705025/My_Ubuntu_Desktop_Best_Form_by_TheGrayson.png[/img[/URL]]
[i]H εικόνα ΔΕΝ έχει υποστεί επεξεργασία, αυτά τα εφέ τα κάνει σε πραγματικό χρόνο ακόμα και σε μηχανάκια 5ετίας.[/i]


Αν θες οπωσδήποτε κάποια εφαρμογή που βγαίνει μόνο για apple, βάλε virtualbox και κάνε εικονική εγκατάσταση.
Με τα χαρακτηριστικά που έχει το μηχανάκι σου, δε θα έχεις πρόβλημα ταχύτητας.
[URL unfurl="true"]http://www.virtualbox.org/[/URL]


[/quote]

Εχω φάει κόμπλα τώρα να περάσω Mac OSx!!!!Το Linux το σέβομαι αλλά ποτέ δεν το μπόρεσα!!!!Κολλήματα!!

Αυτό που θέλω έιναι να κρατήσω ένα partition με Windows για παιχνίδια και στο άλλο MAC OS για internet και multimedia εφαρμογές.
Τι προτείνεις???
 

Tsolias.Psolias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Ιουλ 2007
Μηνύματα
15.110
Like
28
Πόντοι
166
Αυτό που θέλω έιναι να κρατήσω ένα partition με Windows για παιχνίδια και στο άλλο MAC OS για internet και multimedia εφαρμογές.
Τι προτείνεις???
:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
με αποτελείωσες, πήγα να πέσω από την καρέκλα.
:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
 
OP
OP
V

Vosser

Μέλος
Εγγρ.
30 Αυγ 2008
Μηνύματα
57
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
0
Φαντάζομαι ότι είναι πολύ αστείο αλλά θα μπορούσες να είσαι λίγο πιο συγκεκριμένος ώστε να μπορέσω να αυτοσαρκαστώ με αξιοπρέπεια??
 

Tsolias.Psolias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Ιουλ 2007
Μηνύματα
15.110
Like
28
Πόντοι
166
θες να βάλεις 2 λειτοργικά για να κάνεις πράγματα που μπορείς να κάνεις ήδη στο ένα.
εάν θες βάλε λίνουξ όπως σου είπανε πιο πάνω, ή πήγαινε σε BSD λειτουργικό το οποίο έχει ίδιο πυρήνα με τα mac OS.
το MacOS δεν είναι φτιαγμένο για υπολογιστές πέραν των apple. θα έχεις πρόβλημα με συσκευές, προβλήματα απόδοσης και προβλήματα με τις μόντες που έχουν κάνει για να τρέχει σε ΗΥ.
τέλος θα πρέπει να μας πεις τι επεξεργαστή έχεις, ποιο σύνολο εντολών υποστηρίζει(SSE MMX) για να μπορέσω να σου πω αν έχεις ελπίδες να τρέξεις το σύστημα. αν έχεις το dv6 με τον athlon τότε με σιγουριά 90% σου λέω ότι δεν θα μπορέσεις να βγάλεις άκρη.
 
Εγγρ.
2 Μαρ 2009
Μηνύματα
6.440
Like
0
Πόντοι
66
το MacOS δεν είναι φτιαγμένο για υπολογιστές πέραν των apple. θα έχεις πρόβλημα με συσκευές, προβλήματα απόδοσης και προβλήματα με τις μόντες που έχουν κάνει για να τρέχει σε ΗΥ.



Θα συμφωνήσω με τον προλαλίσαντα. ΤΟ Mac OS έχει φτιαχτεί και δοκιμαστεί ΜΟΝΟ για apple.
Τα hackintonsh είναι απλά χακιές. Χωρίς υποστήριξη, νομιμότητα, συμβατότητα...
Απ'τη στιγμή που ηapple ΔΕ ΘΕΛΕΙ να το τρέξεις αλλού, να είσαι σίγουρος ότι το έχει κάνει έτσι ώστε να μην τρέχει καλά αλλού.

Σε ότι hardware και να το δοκιμάσεις, σίγουρα θα έχεις προβλήματα, μικρότερα ή μεγαλύτερα.
Η καλύτερη λύση είναι Ubuntu που κατά 99% δε θα έχει κανένα πρόβλημα.
Του βάζεις και ένα MAC OS skin και το docky και μοιάζει ίδιο μετά...

To παρακάτω είναι Linux με skin mac os.
leopard.png
 
OP
OP
V

Vosser

Μέλος
Εγγρ.
30 Αυγ 2008
Μηνύματα
57
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
0
Μαλιστα....
Το να βάλω δυο λειτουργικα για να κάνω αυτά που μπορώ να κάνω σε ένα ήταν αποστομοτικό!!!!
CPU i7 SSE2 - 3 - 4 - 4,1.
Απο πλευράς hardware καλύπτω τα πάντα εκτός απο αξιοπρέπες BIOS για να μπορώ να το ρυθμίσω!!!
Σε ότι hardware και να το δοκιμάσεις, σίγουρα θα έχεις προβλήματα, μικρότερα ή μεγαλύτερα.
Η καλύτερη λύση είναι Ubuntu που κατά 99% δε θα έχει κανένα πρόβλημα.
Του βάζεις και ένα MAC OS skin και το docky και μοιάζει ίδιο μετά...

Για να μείνουμε και στα του οίκου μας νοιώθω σαν να θέλω να κλείσω για μια ώρα την Amy Reid αλλά επειδή δεν έχω τα λεφτά να την πάρω θα συμβιβαστώ με μια με τον ίδιο σωματότυπο και παρόμοια μαλλιά!!!!

Είναι σοφή επιλογή και ρεαλιστική!!!

Ευχαριστώ!!
 

Tsolias.Psolias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Ιουλ 2007
Μηνύματα
15.110
Like
28
Πόντοι
166
ο επεξεργαστής σου είναι συμβατός με τις εντολές που περιεχονται στον BSD kernel του Mac OS
επειδή εγώ δεν έχω ασχοληθεί με τέτοιου είδους θέματα αδυνατώ να βοηθήσω περαιτέρω
 
Εγγρ.
2 Μαρ 2009
Μηνύματα
6.440
Like
0
Πόντοι
66
Για να μείνουμε και στα του οίκου μας νοιώθω σαν να θέλω να κλείσω για μια ώρα την Amy Reid αλλά επειδή δεν έχω τα λεφτά να την πάρω θα συμβιβαστώ με μια με τον ίδιο σωματότυπο και παρόμοια μαλλιά!!!!
Στην περίπτωσή σου η τύπισσα σου λέει ότι δε σου κάθεται που να κοπανάς τον κώλο σου κάτω.
Αυτό που προσπαθώ να σου εξηγήσω είναι ότι θα παιδευτείς πολύ και με αμφίβολα αποτελέσματα.

Μια άλλη γνωστή πορνοστάρ θα ήταν συμβιβασμός δηλαδή... :rolleyes:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom