Νέα

Η πιο όμορφη πόλη στον κόσμο

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα gavelos
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 139
  • Εμφανίσεις 9K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

Η πιο ομορφη πολη στον κοσμο

  • Νεα Υορκη

    Ψήφοι: 14 10,7%
  • Λος Αντζελες

    Ψήφοι: 7 5,3%
  • Μεξικο Σιτι

    Ψήφοι: 1 0,8%
  • Ριο ντε τζανειρο

    Ψήφοι: 6 4,6%
  • Λονδινο

    Ψήφοι: 6 4,6%
  • Παρισι

    Ψήφοι: 24 18,3%
  • Βερολινο

    Ψήφοι: 7 5,3%
  • Μαδριτη

    Ψήφοι: 1 0,8%
  • Μοσχα

    Ψήφοι: 6 4,6%
  • Βενετια

    Ψήφοι: 5 3,8%
  • Κωνσταντινουπολη

    Ψήφοι: 17 13,0%
  • Αθηνα

    Ψήφοι: 14 10,7%
  • Πραγα

    Ψήφοι: 20 15,3%
  • Καιρο

    Ψήφοι: 2 1,5%
  • Ντουμπαι

    Ψήφοι: 5 3,8%
  • Νεο Δελχι

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Πεκινο

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Χονγκ Κονγκ

    Ψήφοι: 3 2,3%
  • Τοκιο

    Ψήφοι: 3 2,3%
  • Σιγκαπουρη

    Ψήφοι: 7 5,3%
  • Αλλη...

    Ψήφοι: 17 13,0%
  • Bαρκελωνη

    Ψήφοι: 18 13,7%
  • Ρωμη

    Ψήφοι: 11 8,4%
  • Βιεννη

    Ψήφοι: 8 6,1%
  • Αγ.Πετρουπολη

    Ψήφοι: 3 2,3%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    131

giorgos.k

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Αυγ 2007
Μηνύματα
1.070
Κριτικές
25
Like
343
Πόντοι
1.520
Εδιμβουργο είναι πολύ όμορφο πάντως όπως και η γλασκωβη για τουρισμό βέβαια νυχτα δε βγήκα και δεν έχω άποψη χαλαρή ζωή παντως
 

poppop

Μέγας
Εγγρ.
30 Ιουλ 2006
Μηνύματα
12.196
Κριτικές
13
Like
4.582
Πόντοι
4.765
Καλα ειναι δυνατον να μην ειναι στην ψηφοφορια η ΡΩΜΗ... :think: :think: :kneel: :kneel: :jerking: :jerking: :jerking:
τύπε τη σημερον στη σοβαρή Δυση αμα πληρωσεις εχεις οτι ερευνα θέλεις μέχρι και οτι οι Ελληνες πιστευουν τον Τσίπρα
 

sex volcano

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
15 Οκτ 2012
Μηνύματα
24.724
Κριτικές
178
Like
39.243
Πόντοι
21.896
μακραν σε φυσικο καλος το ριο ντε τζανειρο--δεν υπρχει μετρο συγκρισης παρα μονο με σιδνευ που δεν εχω παει

στην ευρωπη φυσικη ομορφια εχει η βουδαπεστη ενω βαρκελωνη εχει παλμο και η ρωμη ειναι απο μονη της ενα μουσειο
στην καρδια μου ομως το κεντρο του κοσμου ειναι η Πολη με το βορσμπορο να την κανει ξεχωριστει

βεβαια ειναι υποκειμενικο αυτο

με απογοητευσαν η βιεννη και ππραγα που εμεινα πολλες μερες ενω το κεντρο της μοσχας παραμενει για μενα τοο πιο ωραιο κενντρο

καθως και το μνημειο της ακροπολης το μονναδικο πο σου προκαλει ρηγος ξερωντας οτι απο εδω ξεκινησε ο δυτικος πολιτισμος που λεμε ολοι τωρα και κυριαρχει σιγα σιγα και του ανατολικου πχ οι κινεζοι και οι ιαπωνες κορεατες επιθυμουν τον τροπο ζωης δημοκρατιας ισοτητας τον δυτικο πολιτισμο πλεον οι νεοι

αλλα το φυσικο καλος του ριο ντε τζανειρο δεν το χει καμια πολη απο τις 100 κ πλεον  που εχω επισκευτει και απο τις 35-40 χωρες σε ευρωπη και εκτος αυτης
 

ILIAS1339

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Σεπ 2017
Μηνύματα
539
Κριτικές
21
Like
1.110
Πόντοι
1.016
1. Ρώμη :thumbsup:
Βαρκελώνη- Παρίσι- Αλικάντε- Τσιβιταβέκια- Μονακό- Μόναχο- Θεσσαλονίκη- Αθήνα- Νάπολη


Όλες οι φωτογραφίες, απ' την ωραιότερη πόλη του κόσμου.....ROMA





 

Συνημμένα

  • ρcorurbis-piazza-barberini-fontana-tritone.jpg
    ρcorurbis-piazza-barberini-fontana-tritone.jpg
    74,3 KB · Εμφανίσεις: 12
  • ΡΩneakriti-news-image.jpg
    ΡΩneakriti-news-image.jpg
    48,5 KB · Εμφανίσεις: 12
  • ΡΩΚrome3.jpg
    ΡΩΚrome3.jpg
    100,9 KB · Εμφανίσεις: 13
  • ΡΡpiazza-barberini-fontana-tritone1.jpg
    ΡΡpiazza-barberini-fontana-tritone1.jpg
    367,4 KB · Εμφανίσεις: 43

amjik

Τιμημένος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2008
Μηνύματα
44.618
Κριτικές
61
Like
39.674
Πόντοι
21.555
...........

......... ΑΓΙΑ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ !!...... μακράν ..τά πάντα όλα !!
 

yorkie

Global Πορνορεπόρτερ
Εγγρ.
11 Απρ 2012
Μηνύματα
2.767
Κριτικές
228
Like
18.770
Πόντοι
35.668
στην ευρωπη φυσικη ομορφια εχει η βουδαπεστη ενω βαρκελωνη εχει παλμο και η ρωμη ειναι απο μονη της ενα μουσειο
στην καρδια μου ομως το κεντρο του κοσμου ειναι η Πολη με το βορσμπορο να την κανει ξεχωριστει

με απογοητευσαν η βιεννη και ππραγα που εμεινα πολλες μερες ενω το κεντρο της μοσχας παραμενει για μενα τοο πιο ωραιο κενντρο

καθως και το μνημειο της ακροπολης το μονναδικο πο σου προκαλει ρηγος ξερωντας οτι απο εδω ξεκινησε ο δυτικος πολιτισμος που λεμε ολοι τωρα και κυριαρχει σιγα σιγα και του ανατολικου πχ οι κινεζοι και οι ιαπωνες κορεατες επιθυμουν τον τροπο ζωης δημοκρατιας ισοτητας τον δυτικο πολιτισμο πλεον οι νεοι

Βαρκελώνη έχει καεί,δεν μπορείς να περπατήσεις από τους τουρίστες.

Και οι τιμές έχουν ξεφύγει στα νοίκια κτλπ,άσχετα αν βρίσκονται στο ίδιο χάλι με την Ελλάδα από πλευράς ανεργίας κτλπ.
Πιστεύω άσχετα από τον τουρισμό θα βγούμε μπροστά απ'αυτούς αν όχι φέτος τότε στα επόμενα 2-3 χρόνια.

Πόλη δεν ξαναπατάω γιατί σου είπα κ από κοντά πόσο αγενείς είναι οι τουρκαλάδες,ειδικά αν μόλις έχεις έρθει από Λος Άντζελες κ άλλα μέρη στην Καλιφόρνια όπου όλοι σου χαμογελούν στο δρόμο κ είναι το πρέπον να ανταλλάσεις καλημέρες κτλπ ακόμα κ μεταξύ αγνώστων όταν είσαι σε κλειστό χώρο(πχ ασανσέρ ή μικρό λόμπι-είσοδος,σε ένα άδειο πάρκινγκ κτλπ όπου το επιτρέπει ο χώρος κ δεν έχει πολύ κόσμο)

Βιέννη γιατί σε απογοήτευσε ρε μάν;;;  :-
Τόση ιστορία έχει σαν πόλη,ομορφιές,Sacher Torte,επιλογές για όλα τα βαλάντια.

Για Ακρόπολη θα συμφωνήσω.

Αν φτιάχναμε κ ένα τελεφερίκ (πλάκα κάνω) :cheesy: να ανέβαζε τους τουρίστες κατευθείαν πάνω στο μνημείο μετά να σου πώ εγώ πόσοι θα ανέβαιναν στην σκαλωσιά στο Παρίσι  :2funny:
 

powerpack

Σεβαστός
Εγγρ.
3 Σεπ 2011
Μηνύματα
566
Κριτικές
17
Like
770
Πόντοι
1.586
Άμστερνταμ γιατί δεν έχει?  :tickedoff:
 

τασος3

Σπουδαίος
Εγγρ.
7 Νοε 2010
Μηνύματα
6.341
Like
7.616
Πόντοι
2.356
Για τουρισμο μακραν το Big Apple :grin: μαγεια ...
 

Mounokwlaraki

Ανώτερος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2016
Μηνύματα
1.335
Κριτικές
54
Like
2.701
Πόντοι
7.216
Είχα ρωτήσει κάποτε που ήμουν μικρός έναν κοσμογυρισμένο και μου είχε πεί 2. Το βανκούνερ και  το λουγκάνο.

Στο λουγκάνο πήγα πρόσφατα. Δεν ενθουσιάστικα, και όπως με τις περισσότερες περιοχές της ελβετίας δεν το λές και πόλη αλλά περισσότερο χωρίο.

Προσωπική αίσθηση σε αυτό που ρωτάει ο νηματοθέτης είναι οτι η ελλαδίτσα μια χαρά μέρη έχει για τουρισμό.

Αν επρεπε ντε και καλά να επιλέξω μια πολη από αυτές που έχω πάει μπορεί να ήταν η Μαδρίτη ή Ρώμη.
Είναι μεγαλουπόλεις με πολλές επιλογές, ζωντανές, με αλέγρους ανθρώπους, χωρίς τον χαμό της αθήνας.

 

AFESAYTOIS

Μέλος
Εγγρ.
1 Σεπ 2017
Μηνύματα
146
Like
21
Πόντοι
1
Η Αθήνα είναι η πιο όμορφη πολη στο κόσμο,
τόπος ιερός,
καθόλου τυχαίο που επιλέχθηκε για Πόλη.
Καλό κλίμα, καλό νερό, καλούς κατοίκους ...ακόμα.
Δεν είναι τυχαίο που φανατικά την προτιμούν οι μετανάστες για μονιμη κατοικία.
Δεν ειναι τυχαίο που εκει δρουν οι 3εις διεθνεις συμμορίες κακοποιών.
Η Αθήνα είναι ο θυσαυρός της Γής και φυσικά εκεί υπάρχει και ο θυσαυρός.
Αν τη χώρα μας κάποτε κυβερνήσουν άνθρωποι συνετοί, σοφοί και οχι απλώς...πολιτικοί,
θα φροντισουν για την εξυγείανση της Πόλης και της χώρας συνολικά.
Για την ώρα απλώς φροντίζουν να συννεργάζονται με τα υπολοιπα μαφιόζικα γειτονικά καθεστώτα, αφού πρώτα τα χρηματοδοτουν μετά τα διορίζουν και  κατόπιν βάζουν τους ντόπιους Χατζηπατριώτες να  φωνασκούν.
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
62.213
Like
21.158
Πόντοι
5.506
Δεν υπάρχει "η πιο όμορφη πόλη". Είναι τόσο ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟ και τόσες πολλές οι ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΙ που πρέπει να υπολογίσεις που απλά δε βγαίνει ποτέ ασφαλές συμπέρασαμα.


Επίσης, είναι απίθανο να έχεις γυρίσει τόσα πολλά μέρη που να τα έχεις ζήσει ΣΑ ΝΤΟΠΙΟΣ για να ξεχωρίσεις τα όμορφα, τα καλα, τα πρακτικά, τα αρνητικά, τα στραβά και αστεία της ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑΣ της κάθε πόλης.


Για μένα το πιο όμορφο είναι ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΣΕ ΚΑΘΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΜΕΡΟΣ.
 

gusmx5

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιαν 2007
Μηνύματα
3.138
Κριτικές
6
Like
61
Πόντοι
16
αγια πετρουπολη...
 

Επισκέπτης
Απο τις πολεις που υπαρχουν στην ψηφοφορια εχω παει : Αθηνα, Βενετια, Βαρκελωνη, Κωνσταντινουπολη, Πραγα και τωρα μενω στο Βερολινο. Ψηφιζω Πραγα και Βερολινο. Απο αλλες πολεις που εχω παει θα μπορουσα να μεινω στην Εδεσσα, το Ναρβικ στην Φιλανδια και φυσικα το χωριο μου στην ορεινη Αχαια. :rockon: :rockon:

 

Yuma

Μέλος
Εγγρ.
24 Δεκ 2015
Μηνύματα
1.125
Like
42
Πόντοι
16
"Όμορφη πόλη" είναι κάτι όξύμορο.

Όλες οί πόλεις είναι άφύσικες. Ό άνθρωπος δέν είναι άπό τήν φύση του φτιαγμένος γιά πόλεις.

Μπορούμε νά πούμε όμορφες τίς τοποθεσίες πάνω στίς όποίες είναι φτιαγμένες οί πόλεις.

Καί πού φυσικά ήταν όμορφες πρίν πέσουν τά μπετά.
 

danni

Μέλος
Εγγρ.
26 Ιαν 2010
Μηνύματα
847
Κριτικές
3
Like
81
Πόντοι
6
ΤΡΙΚΑΛΑ ΛΑΡΙΣΑ ΚΑΡΔΙΤΣΑ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΑΘΗΝΑ ΧΑΝΙΑ ΠΑΤΡΑ ΚΑΛΑΜΑΤΑ ΡΕΘΥΜΝΟ
 

jimy.m.

Γλομπεάρχης
Εγγρ.
14 Μαΐ 2011
Μηνύματα
56.149
Κριτικές
171
Like
20.380
Πόντοι
33.988
Δεν υπάρχει "η πιο όμορφη πόλη". Είναι τόσο ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟ και τόσες πολλές οι ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΙ που πρέπει να υπολογίσεις που απλά δε βγαίνει ποτέ ασφαλές συμπέρασαμα.


Επίσης, είναι απίθανο να έχεις γυρίσει τόσα πολλά μέρη που να τα έχεις ζήσει ΣΑ ΝΤΟΠΙΟΣ για να ξεχωρίσεις τα όμορφα, τα καλα, τα πρακτικά, τα αρνητικά, τα στραβά και αστεία της ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑΣ της κάθε πόλης.


Για μένα το πιο όμορφο είναι ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΣΕ ΚΑΘΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΜΕΡΟΣ.

Σωστα λογια :hi:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom