Νέα

Η ώρα της εκδίκησης των Δεξιών άνω των 35 ....

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα -
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 437
  • Εμφανίσεις 13K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

duskolieggrafi

Τιμημένος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2011
Μηνύματα
5.009
Κριτικές
203
Like
5.129
Πόντοι
17.436
κακο θα ηταν να διαφωνουσες? αιωνιος φοιτητης βλαμμενος και βαριεστημενος να δουλεψει επαοριστο. αν ημουνα γονιος θα τον αποκληρωνα αν ημουνα κρατος θα του εκοβα και την ψηφο.

ρε σεις γιατι τον λετε αιωνιο φοιτητη τον παπατρολη, αν ειναι γεννηθεις το 89, οπως φαινεται απο το νικ του, τοτε ειναι μολις 23 ετων, αρα το πολυ να εχει υπερβει κατα 1 ετος τον ελαχιστο χρονο σπουδων
 

Επισκέπτης
Δεν είπα τίποτε για πατριωτική τέχνη.

Εκείνο που δεν κατανοείς είναι ότι δεν υπάρχει πάντα μαύρο ή άσπρο.

Ο Μπρεχτ μπορεί να στέλνει συγχαρητήριες επιστολές στους σφαγείς της ΛΔΓ και μετά να ανακαλεί ή να αλλάζει γνώμη.

Ο Ρίτσος μπορεί να γράφει ωδές στον Στάλιν και στο ΚΚΣΕ αλλα και ποίημα για τον Αυξεντίου και να εμπνέεται από την αρχαία τραγωδία στην Ισμήνη, τον Ορέστη και την Ελένη.
Πολυ ωραια και συμφωνω για τα μαυρο ασπρο-αν και το σχολιο μου που παρεθεσες απαντα στις τραμουντανειες παπαριες.

Οταν ομως ο χ καλλιτεχνης υιοθετει μια απολιτικη σταση τοτε ανηκει πολιτικα στην αρχουσα ταξη.

Και ξαναλεω:Aκομη και αν ο Ριτσος(ξανα τυχαιο το ονομα)δεν εγραφε ΟΥΤΕ ΕΝΑ ποιημα για τον Σταλιν παλι θα ηταν στρατευμενος στο κωμα.

Και αντιθετως οταν ο Νταλαρας παριστανει(γιατι δεν ειναι)τον απολιτικ ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ ειναι στην υπηρεσια οσων κανουν κουμαντο,εν πασει περιπτωσει οπου μυριστει μπαγιοκο(ασχετως του αν θα πεσει μπαγιοκο):Προχθες παγωσε η τσιμινιερα και σημερα να σωθει ο τοπος απο την χρεωκοπια.

Κοινως ο καλλιτεχνης δεν ειναι ΕΚΤΟΣ της κοινωνιας.
 

skaska

Μέλος
Εγγρ.
16 Απρ 2009
Μηνύματα
6.469
Like
0
Πόντοι
66
Εγώ 'μαι η Τέχβη που νικώ
την ύλη με το ιδανικο.
Αφού ξεσκίστηκα βαθιά,
κι αφού ξεσκίστηκα παντού,
ναζιάρα και καμωματού
θα κάνω το κορίτσι πια.

Εγώ 'μαι η Τέχνη των Τεχνώ,
(Θεός και Πατρίδα το ψαχνό!)
που τραγουδάω και διαφεντέβω
κάθετι σάπιο και που ζέχνει,
χωρίς καθόλου να πιστέβω,
γι' αυτό μαι των Τεχνών η Τέχνη!

Αριστικράτισσα ζωή,
των υπερκόσμιων ακοή,
αιώνια, απόλυτη, σπουδαία.
Ψυχή δεν έχω και ζητώ
σε κάθε τάφον ανοιχτό
καμιά σκουληκιασμέν' ιδέα.

Είμαι του Πνέματος ιέρεια
με πνέμ' ακάθαρτο και χέρια,
λόγια μεγάλα και παχιά.
Στα σύνεφα σε μετωρίζω
κι αεροβασίλεια σου χαρίζω,
λαέ, δεμένε με τριχιά.

Με τη Θρησκεία και την Πατρίδα
την ίδια απλώνουμεν αρίδα,
τον ίδιον έχουμε σκοπό.
Κερνούμε το λαό χασίσι,
όνειρα, ψέμματα και μίση -
δεν ντρέπονται για να ντραπώ.
 

leonoro

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Δεκ 2006
Μηνύματα
14.483
Like
11
Πόντοι
166
Και ένα Σοβιετικόν

090111oargirl_512x288.jpg

 

Boldemort

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Σεπ 2009
Μηνύματα
47.532
Κριτικές
12
Like
38
Πόντοι
1.220
ρε σεις γιατι τον λετε αιωνιο φοιτητη τον παπατρολη, αν ειναι γεννηθεις το 89, οπως φαινεται απο το νικ του, τοτε ειναι μολις 23 ετων, αρα το πολυ να εχει υπερβει κατα 1 ετος τον ελαχιστο χρονο σπουδων

Πλακα κανουμε!!!

Ο Παπαζολακης ειναι το καλυτερο παιδι...
 

ektor lopez

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2008
Μηνύματα
36.190
Like
52
Πόντοι
366
ρε σεις γιατι τον λετε αιωνιο φοιτητη τον παπατρολη, αν ειναι γεννηθεις το 89, οπως φαινεται απο το νικ του, τοτε ειναι μολις 23 ετων, αρα το πολυ να εχει υπερβει κατα 1 ετος τον ελαχιστο χρονο σπουδων

ειμαστε μεντιουμ. και ο βαζελος παει γραμμη για κουπα τσουλου του χρονου.
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
κακο θα ηταν να διαφωνουσες? αιωνιος φοιτητης βλαμμενος και βαριεστημενος να δουλεψει επαοριστο. αν ημουνα γονιος θα τον αποκληρωνα αν ημουνα κρατος θα του εκοβα και την ψηφο.
Εσενα βασικα θα επρεπε το κρατος με προεδρικο διαταγμα, να σε ευνουχισει εν ζωη (ωστε να μην δει η ανθρωποτητα αχρηστους απογονους σαν εσενα) και να σε ταριχευσει μετα θανατον, εκθετοντας το αχρηστο κουφαρι σου, σε μουσεια, ως παραδειγμα σφαλματος της φυσης μετα απο εγκληματικη αμελεια των γονεων.
 

Boldemort

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Σεπ 2009
Μηνύματα
47.532
Κριτικές
12
Like
38
Πόντοι
1.220
Go go go!!!!!!!!!!!!!!

:2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
 

Mexikanos_

Μέλος
Εγγρ.
3 Μαΐ 2011
Μηνύματα
2.929
Like
7
Πόντοι
16
Τί λες ρε αρχηγέ;
Για πέ μου εσύ κανένα σοβαρότερο επιστήμονα από τον "δεξιό" Νανόπουλο;
Κανένα σπουδαιότερο συνθέτη από το "δεξιό" Μάνο Χατζηδάκι;
Κανένα μεγαλύτερο ποιητή από τον "δεξιό" Κ. Καβάφη;
Κάποιον ηθοποιό σαν το Δημήτρη Χόρν;

Δεν γαμιόμαστε λέω εγώ που μονοπωλήσατε και την κουλτούρα αυτής της χώρας οι "προοδευτικοί";

Εκτός αν εννοείς τίποτα κρατικοδίαιτους θολοκουλτουριάρηδες καλλιτέχνες ή επιστήμονες που ελλείψει σοβαρής προσφοράς στον τομέα τους, προτάσσουν τον "προοδευτισμό" τους και την αλληλεγύη τους στο λαό της Παλαιστίνης του Αφγανιστάν και δεν ξέρω που αλλού.

Ή νομίζεις πως ο κάθε σοβαρός άνθρωπος της διανόησης προβάλει την ιδεολογία του αντί για το έργο του;

Κάτι Νταλάρηδες τα κάνουν αυτά, για να κονομάνε αφορολόγητα...  


Έχει τοποθετηθεί πολιτικά ο Νανόπουλος; Έχεις κάποιο url;
Ο Καβάφης πέθανε το '33. Ισχυρίζεσαι ότι... τί; Αν ζούσε σήμερα θα ψήφιζε κάτι μεταξύ ΝΔ/ΛΑΟΣ;


Y/Γ: Ξέχασες να αναφέρεις την Έφη Σαρρή. Μεγάλη καλλιτέχνης. Δραστηριοποιείται επίσης στο χώρο της δεξιάς.
 

Boldemort

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Σεπ 2009
Μηνύματα
47.532
Κριτικές
12
Like
38
Πόντοι
1.220
Έχει τοποθετηθεί πολιτικά ο Νανόπουλος; Έχεις κάποιο url;
Ο Καβάφης πέθανε το '33. Ισχυρίζεσαι ότι... τί; Αν ζούσε σήμερα θα ψήφιζε κάτι μεταξύ ΝΔ/ΛΑΟΣ;


Y/Γ: Ξέχασες να αναφέρεις την Έφη Σαρρή. Μεγάλη καλλιτέχνης. Δραστηριοποιείται επίσης στο χώρο της δεξιάς.

:2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
 

Hirayama

Μέλος
Εγγρ.
30 Απρ 2011
Μηνύματα
3.258
Like
3
Πόντοι
16
Τί λες ρε αρχηγέ;
Για πέ μου εσύ κανένα σοβαρότερο επιστήμονα από τον "δεξιό" Νανόπουλο;
Κανένα σπουδαιότερο συνθέτη από το "δεξιό" Μάνο Χατζηδάκι;
Κανένα μεγαλύτερο ποιητή από τον "δεξιό" Κ. Καβάφη;
Κάποιον ηθοποιό σαν το Δημήτρη Χόρν;

Για τους επιστημονες δεν ξέρω...

αλλά, Χατζηδάκης vs Θεοδωρακης, Μαρκοπουλος, Λοίζος,  κτλ
Καβάφης vs Βάρναλης, Καββαδίας, Ρίτσος, Ελευθερίου κτλ
Χορν vs Αλεξανδρακης, Κατρακης, Βεγγος κτλ


γενικα ειναι χαζο να συγκρινουμε καλλιτεχνες και ειδικα με βαση τα φρονηματα τους. Για μενα ειναι ολοι αξιόλογοι.

ομως η διανοηση και η τεχνες ανηκουν κατα πλειοψηφια στην αριστερα, γιατι ακριβως διεπονται απο καποιες πανανθρωπινες ιδεες κοινωνικου-σοσιαλιστικου περιεχομενου, που ερχονται σε αντιθεση με τη συντηρητικη πτέρυγα και την ταξικη θεωρηση της κοινωνιας που προβαλει.
 

Mariner38

Μέλος
Εγγρ.
7 Μαρ 2012
Μηνύματα
29
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
0
Εγώ πάντως είμαι τυχερός.Στις επικείμενες εκλογές δε θα έχω δίλημα τι να ψηφίσω,θα είμαι εκτός Ελλάδος και θα γλυτώσω τον κόπο!Να πάνε να γαμηθούν όλοι τους,με προεξάρχουσα τη ΝΔ και έπονται κατά σειρά ΣΥΡΙΖΑ,ΠΑΣΟΚ,ΚΚΕ,ΛΑΟΣ κλπ.
 

Hirayama

Μέλος
Εγγρ.
30 Απρ 2011
Μηνύματα
3.258
Like
3
Πόντοι
16
Έχεις μιλήσει με πολλούς πρώην πολίτες της ΕΣΔΔ;  :think:

Εγώ πάντως με όσους Αλβανούς έχω μιλήσει, περιγράφουν λίγο διαφορετικά τα πράγματα στην κομμουνιστική Αλβανία από αυτά που έχεις στο μυαλό σου.

Όπως και όσοι γνωστοί μου είχαν επισκεφτεί χώρες της πρώην ΕΣΔΔ.

εχω σαν χομπι να ρωταω παραδουλευτρες απο κεινες τις χωρες για τη γνωμη τους, τωρα που εχουν εκ των υστερων πειρα κι απο τα δυο καθεστωτα.

η απαντηση που παιρνω ειναι παντα η ιδια και μου εχει κανει τρομερη εντυπωση :

" απο τη Ρωσσία του καπιταλισμου, προτιμαμε τη Ρωσσια του κομμουνισμου ! Τοτε δεν ειχαμε δημοκρατια και πολυτελειες, αλλά περνουσαμε καλυτερα - δωρεαν νοσοκομεια, παιδεια και καθολου ανεργία.
Τωρα υποτιθεται οτι μας εφεραν τη Δημοκρατια, αλλά τα καλά της δημοκρατιας δεν τα βλέπουμε. Κι εμεις οι πολλοι ζουμε χειροτερα απο οτι πριν."
 

Α-Ω

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Σεπ 2009
Μηνύματα
5.949
Κριτικές
14
Like
3.776
Πόντοι
2.777
καλά το νήμα είναι για φτύσιμο...

να χαρώ κου-πε-πε και τέτοια

αυστηρώς για κολλεγιόπαιδα και διπλανούς του Μωραϊτη.

 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom