Νέα

Η ώρα της εκδίκησης των Δεξιών άνω των 35 ....

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα -
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 437
  • Εμφανίσεις 13K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

georgegavromania

Μέλος
Εγγρ.
13 Οκτ 2007
Μηνύματα
32
Like
4
Πόντοι
0
Επειδη ομως ειμαι κι εγω δεξιος και ανω των 35, εχω να παρατηρησω τα εξης.
Ολη αυτη η επιθεση στον Αντωνη Σαμαρα, για ποιον λογο γινεται?
Καλώς ή κακώς, ειναι ο αρχηγος της Δεξιας αυτη τη στιγμη.
Και φυσικα, εξ ορισμού η μονΗ εναλλακτικη λυση εναντι του ΠΑΣΟΚ.
Ειναι αστειο να λεμε οτι το ΠΑΣΟΚ ειναι καταστροφη, αλλά να καταγγελουμε τον αρχηγο της δεξιάς. Τέλος παντων τι ακριβως θελουμε?
Περαιτέρω. Εχω ξαναπει, οτι ειναι αστειο να λεμε οτι η ΝΔ το 1993 εχασε τις εκλογες λογω Σαμαρα. Εγω θυμαμαι τοτε, οτι η ΝΔ ηταν 15-20 μοναδες πισω απο το ΠΑΣΟΚ στις δημοσκοπησεις και φυσικα δεν ειχε καμια ελπιδα επανεκλογης, αφου ο ΗΛΙΘΙΟΣ ΚΑΙ ΨΟΦΟΔΕΗΣ ελληνικος λαος, ηθελε πισω τον Ανδρεα επειδη ο Μητσοτακης εδωσε αυξησεις 0% (σας θυμιζει κατι?). Το οτι βεβαια ο Μητσοτακης ειχε φτιαξει ενα υποδειγματικο φορολογικο και ασφαλιστικο συστημα, με πλεονασματικους προυπολογισμους, αφηνε αδιάφορους τους ΠΑΜΜΕΓΙΣΤΟΥΣ ελληνες ψηφοφορους, που θελανε ΑΥΞΗΣΟΥΛΕΣ. Οπως θελανε και το 2009 που φερανε τον ΓΑΠ.
Η πτώση της κυβερνησης τοτε, δεν ηταν απαραιτητη. Ειχε 150 εδρες ακομη η ΝΔ, και ειχε προηγηθει προταση μομφης του ΠΑΣΟΚ, που ειχε απορριφθεί. Αρα κανενας δεν μπορουσε να κουνησει τον Μητσοτακη απο την πρωθυπουργια, αν δεν το ηθελε. Αλλά ο ιδιος το ειδε σαν ευκαιρια να γυρισει το κλιμα ως "κυνηγημενος".
Ως ενα βαθμο το καταφερε, μειωνοντας τις 15 μοναδες της ηττας σε μολις 7.
Αυτα τα ολιγα. Και οσοι δεν θελουν τον Σαμαρα, ας ψηφισουν ΠΑΣΟΚ ή Αριστερα. Αλλη λυση δεν υπαρχει.

-1
 

pz89

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Δεκ 2010
Μηνύματα
33.215
Κριτικές
14
Like
22
Πόντοι
376
Αναρωτιέμαι πάντως αν οι ''φίλοι'' μας οι ευρωπαίοι μιλάνε με όρους του 40....''δεξιός'',''αριστερός'' :think:

Επίσης αναρωτιέμαι πόσο κολλημένος πρέπει να'ναι κανείς για να ψηφίζει κόμματα που τον γαμούν. :fuck1: :fuck1: :fuck1:

Και να αποκαλείται σοσιαλιστής κάποιος,να σε γαμάει κ εσύ να γουστάρεις είναι πολύ τραγικό ρε πούστη. :zfuck:

 

Mariner38

Μέλος
Εγγρ.
7 Μαρ 2012
Μηνύματα
29
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
0
ΟΣΟΙ ΚΥΝΗΓΗΘΗΚΑΝ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΡΑΣΙΝΕΣ ΕΦΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ,
ΟΣΟΙ ΠΑΡΑΓΚΩΝΙΣΘΗΚΑΝ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΠΡΑΣΙΝΟΙ ,
ΟΣΟΙ ΕΝΙΩΣΑΝ ΑΗΔΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΑΣΙΝΟ ΑΙΣΧΟΣ , ΡΟΥΣΦΕΤΙ , ΑΝΑΞΙΟΚΡΑΤΙΑ


[size=25pt]ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΚΔΙΚΗΘΟΥΝ ΤΟΝ ΑΝΤΩΝΗ ΣΑΜΑΡΑ[/size]

Πρέπει να έχεις μεγάλο πρόβλημα είτε επειδή έκλεβες συστηματικά το δημόσιο και σε έπιασαν,είτε επειδή δεν μπόρεσες να βολεφτείς στο δημόσιο επί ΝΔ που έκανε προσλήψεις εντελώς αναξιοκρατικές.Τουλάχιστον το ΠΑΣΟΚ έφτιαξε και το ΑΣΕΠ,η ΝΔ έβαζε με μπλε γραβάτες άτομα στο δημόσιο και μέχρι και τα stage τα πήρε από τον ιδιωτικό τομέα και γέμισε τους δήμους προσωπικό.Επίσης να σου θυμήσω ότι και ο Μητσοτάκης σου,ένας προδότης,ένας αποστάτης ήταν.
 

pantremenos(1)

Μέλος
Εγγρ.
17 Δεκ 2007
Μηνύματα
6.478
Like
12
Πόντοι
66
Επειδη ομως ειμαι κι εγω δεξιος και ανω των 35, εχω να παρατηρησω τα εξης.
Ολη αυτη η επιθεση στον Αντωνη Σαμαρα, για ποιον λογο γινεται?
Καλώς ή κακώς, ειναι ο αρχηγος της Δεξιας αυτη τη στιγμη.
Και φυσικα, εξ ορισμού η μονΗ εναλλακτικη λυση εναντι του ΠΑΣΟΚ.
Ειναι αστειο να λεμε οτι το ΠΑΣΟΚ ειναι καταστροφη, αλλά να καταγγελουμε τον αρχηγο της δεξιάς. Τέλος παντων τι ακριβως θελουμε?
Περαιτέρω. Εχω ξαναπει, οτι ειναι αστειο να λεμε οτι η ΝΔ το 1993 εχασε τις εκλογες λογω Σαμαρα. Εγω θυμαμαι τοτε, οτι η ΝΔ ηταν 15-20 μοναδες πισω απο το ΠΑΣΟΚ στις δημοσκοπησεις και φυσικα δεν ειχε καμια ελπιδα επανεκλογης, αφου ο ΗΛΙΘΙΟΣ ΚΑΙ ΨΟΦΟΔΕΗΣ ελληνικος λαος, ηθελε πισω τον Ανδρεα επειδη ο Μητσοτακης εδωσε αυξησεις 0% (σας θυμιζει κατι?). Το οτι βεβαια ο Μητσοτακης ειχε φτιαξει ενα υποδειγματικο φορολογικο και ασφαλιστικο συστημα, με πλεονασματικους προυπολογισμους, αφηνε αδιάφορους τους ΠΑΜΜΕΓΙΣΤΟΥΣ ελληνες ψηφοφορους, που θελανε ΑΥΞΗΣΟΥΛΕΣ. Οπως θελανε και το 2009 που φερανε τον ΓΑΠ.
Η πτώση της κυβερνησης τοτε, δεν ηταν απαραιτητη. Ειχε 150 εδρες ακομη η ΝΔ, και ειχε προηγηθει προταση μομφης του ΠΑΣΟΚ, που ειχε απορριφθεί. Αρα κανενας δεν μπορουσε να κουνησει τον Μητσοτακη απο την πρωθυπουργια, αν δεν το ηθελε. Αλλά ο ιδιος το ειδε σαν ευκαιρια να γυρισει το κλιμα ως "κυνηγημενος".
Ως ενα βαθμο το καταφερε, μειωνοντας τις 15 μοναδες της ηττας σε μολις 7.
Αυτα τα ολιγα. Και οσοι δεν θελουν τον Σαμαρα, ας ψηφισουν ΠΑΣΟΚ ή Αριστερα. Αλλη λυση δεν υπαρχει.
+1 τα πες ολα!
 

Hirayama

Μέλος
Εγγρ.
30 Απρ 2011
Μηνύματα
3.258
Like
3
Πόντοι
16
Λοιπόν ...καλά τα λέει ο Λάκης (πρέπει να χω πυρετό μάλλον ...)
Ο Ελληνικός λαός πρέπει να μαυρισει το γελοίο δεκανίκι του ...γάπ!
Εγω δε θα σταθώ στην πρώην ιδιότητα του ως ΥΠΕΞ του μητσοτακουλα που άνοιξε τα σύνορα σε ότι εγκληματικό στοιχείο είχε η Αλβανία.
Θα σταθώ στο ....συμφοιτητη του Τζεφρι που αυτή τη στιγμή σώζει το ΠΑΣΟΚ απο τα ειδικά δικαστήρια και στηρίζει την κυβέρνηση κατοχής του Ραιχενμπαχ.

Οι αγανακτισμένοι δεξιοί ας ψηφίσουν Καμμενο κι ας στείλουν στο διαλα την ΝΔ!
Οι λοιποί , ας ψηφίσουν ΕΠΑΜ ή Νοτη Μαριά κι ας στείλουν στο διαλα την προσκύνημενη κοινοβουλευτική αριστερά.

Οποίος ψηφίσει ΠΑΣΟΚ να εγκλειστει στο Δρομοκαιτειο...
 

koproni65

Ανώτερος
Εγγρ.
12 Μαρ 2006
Μηνύματα
3.501
Κριτικές
22
Like
369
Πόντοι
5.795
Επειδη ομως ειμαι κι εγω δεξιος και ανω των 35, εχω να παρατηρησω τα εξης.
Ολη αυτη η επιθεση στον Αντωνη Σαμαρα, για ποιον λογο γινεται?
Καλώς ή κακώς, ειναι ο αρχηγος της Δεξιας αυτη τη στιγμη.
Και φυσικα, εξ ορισμού η μονΗ εναλλακτικη λυση εναντι του ΠΑΣΟΚ.
Ειναι αστειο να λεμε οτι το ΠΑΣΟΚ ειναι καταστροφη, αλλά να καταγγελουμε τον αρχηγο της δεξιάς. Τέλος παντων τι ακριβως θελουμε?
Περαιτέρω. Εχω ξαναπει, οτι ειναι αστειο να λεμε οτι η ΝΔ το 1993 εχασε τις εκλογες λογω Σαμαρα. Εγω θυμαμαι τοτε, οτι η ΝΔ ηταν 15-20 μοναδες πισω απο το ΠΑΣΟΚ στις δημοσκοπησεις και φυσικα δεν ειχε καμια ελπιδα επανεκλογης, αφου ο ΗΛΙΘΙΟΣ ΚΑΙ ΨΟΦΟΔΕΗΣ ελληνικος λαος, ηθελε πισω τον Ανδρεα επειδη ο Μητσοτακης εδωσε αυξησεις 0% (σας θυμιζει κατι?). Το οτι βεβαια ο Μητσοτακης ειχε φτιαξει ενα υποδειγματικο φορολογικο και ασφαλιστικο συστημα, με πλεονασματικους προυπολογισμους, αφηνε αδιάφορους τους ΠΑΜΜΕΓΙΣΤΟΥΣ ελληνες ψηφοφορους, που θελανε ΑΥΞΗΣΟΥΛΕΣ. Οπως θελανε και το 2009 που φερανε τον ΓΑΠ.
Η πτώση της κυβερνησης τοτε, δεν ηταν απαραιτητη. Ειχε 150 εδρες ακομη η ΝΔ, και ειχε προηγηθει προταση μομφης του ΠΑΣΟΚ, που ειχε απορριφθεί. Αρα κανενας δεν μπορουσε να κουνησει τον Μητσοτακη απο την πρωθυπουργια, αν δεν το ηθελε. Αλλά ο ιδιος το ειδε σαν ευκαιρια να γυρισει το κλιμα ως "κυνηγημενος".
Ως ενα βαθμο το καταφερε, μειωνοντας τις 15 μοναδες της ηττας σε μολις 7.
Αυτα τα ολιγα. Και οσοι δεν θελουν τον Σαμαρα, ας ψηφισουν ΠΑΣΟΚ ή Αριστερα. Αλλη λυση δεν υπαρχει.
μά ξέρεις κανενα κόμμα να κυβερνάει με 150 έδρεσ και μάλιστα στό ελλάδισταν καί νά εξαρτάτε η ύπαρξη τής κυβέρνησησ από ΄τήν ψήφο τού κάθε μαλάκα βουλευτή?????
ο σαμαράς ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΡΙΞΕΙ ΤΟΝ ΜΗΤΣΟΤΑΚΗ και γί αυτο έκανε ότι έκανε...
και μην ξεχνάς οτι η κυριότερη αιτία δέν ηταν το μακεδονικό κλπ....
ήταν οι συντεχνίες του οτε και των δημοσίων υπαλλήλων,,,,,,,
γιά μένα΄δέν υπάρχει χειρότερος για την νδ απο τον σαμαρά.
φυσικα έτσι όπως ειναι τα πράματα και λόγω δραματικών στιγμών που περνάμε κάτι πρέπει να ψηφίσω απο το χώρο τής δεξιάς που ανήκω.
1.κατατζαφέρησ δυστιχώς ειναι κολοτούμπας
2.καμμενος λαικιστής καί χαζοεθνικιστής καί άσχετος δέν με πειθει
3.μπακογιάννη πολυ καλύτερη απο όλους τους υπόλοιπους στο χωρο της δεξιας με εκφραζει ο πολιτικός λόγος της πολυ περισσότερο απο τους υπόλοιπουσ στον χώρο της δεξιάς ΟΠΩΣ ΚΑΙ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΤΗΣ Ο ΜΗΤΣΟΤΑΚΗΣ αλλά φοβάμε την λογική της χαμένης ψήφου διοτι δέν βλέπω να περνει 3 τα εκατο
4.χρυση αυγή τουσ θεωρώ υπερεθνικιστές και αντιδημοκρατικούς συν του ότι ειναι προσκολημένοι στους απριλιανούσ και οχι τόσο στον μεταξά που με αγγιζει σε πολλά θέματα....αλλά είμαι και εκ φυσεως υπέρ της κοινοβουλευτικής δημοκρατίας που δέν τους βλέπω να την υποστηρίζουν
5.μάνος ισχυει η ιδια λογική με την μπακογιαννη άν και μου ειναι κάπωσ συμπαθής αλλά και κολοτουμπας....απ οτι θυμάσε ειχε παει κάποτε με το πασοκ για φαγάκι κλπ...
τελος πάντων λόγω βορίδη και γεωργιαδη θά ψηφίσω μάλλον νδ και θα αγωνιστώ να φύγει το καρκινωμα που λέγετε σαμαράς απο την νδ....
αυτες οι εκλογες δεν ειναι παιχνιδι και ετσι και επικρατησουν αντιμνημονιακα κομματα μας βλέπω στην δραχμη και στην χρεοκοπία και μαλιστα ατακτη με οριστικη καταστοφη της χωρας μασ...
 

gianevan

Σεβαστός
Εγγρ.
15 Φεβ 2009
Μηνύματα
17.130
Like
5.778
Πόντοι
1.206
Φαίνεται παράξενο, αλλά λίγο πολύ στις διαπιστώσεις όλοι δίκιο έχουν!
Κι εγώ συμφωνώ με το Λάκη. Ο Σαμαράς είναι ένας σιχαμερός προδότης της παράταξής του και βλάκας ταυτόχρονα.

Όμως το διακύβευμα στην συγκεκριμένη χρονική στιγμή είναι ο καταποντισμός και εί δυνατόν η εξαφάνιση από τον πολιτικό χάτρη του εξαμβλώματος που λέγεται ΠΑΣΟΚ, που ίδρυσε ο μεγαλύτερος πολιτικός απατεώνας της νεώτερης Ελληνικής (ίσως και Ευρωπαϊκής) ιστορίας, ΑΓΠ και που ευθύνονται απολειστικά (και ο ΑΓΚ και τα λοιπά λαμόγια του κινήματος) για την σημερινή μας κατάντια (αν αμφιβάλει κανείς να το αναλύσουμε).

Ας σκεφτούμε την περίοδο το Β' Π.Π.
Οι δυτικές Δημοκρατίες (Μεγ. Βραττανία, ΗΠΑ) ήξεραν πολύ καλά τί είδους στυγερός δικτάτορας ήταν στη χώρα του ο Στάλιν. Όμως δεν δίστασαν να συμμαχήσουν μαζί του για να αντιμετωπίσουν τον αμεσώτερο κίνδυκο που λεγόταν Χίτλερ. (Κατά σύμπτωσιν ( ; ) η ίδια χώρα που μας "δυναστεύει" και τώρα)
Όταν τελείωσαν με το Ναζισμό, και μετά από πολλά χρόνια ψυχρού πολέμου, τελείωσαν και με τον "Υπαρκτό" της ΕΣΣΔ. (Ας είναι ελαφρύ το χώμα που σκεπάζει τον Ρόναλντ Ρέηγκαν, γι αυτό του το επίτευμα και χωρίς κόστος ανθρωπίνων ζωών)

Αντίστοιχα το σημερινό μας πρόβλημα είναι (είπαμε) ο εξευτελισμός του ΠΑΣΟΚ και η εξαφάνισή του, εί δυνατόν.
Όχι και να ξαναδούμε το χοντρό και τον υπόλοιπο εσμό των Πασοκοαλητών σε ενδεχόμενη συγκυβέρνηση! :headbang: :headbang:

Ακριβώς γι αυτό και με κρύα καρδιά θα ψηφίσω Ν.Δ. αν και δεν τρέφω καμία εκτίμηση στο πρόσωπο του αρχηγού της και συμφωνώ πως υπέρξε όντως προδότης και δεκανίκι του "κινήματος" (ούτε το όνομα δεν θέλω να λέω!)
Στην παρούσα φάση όμως η μόνη υπαρκτή εναλλακτική λύση είναι. Τί διάολο θα γίνει μετά βλέπουμε.

Ο εκτός σιδηρού παραπετάσματος κόσμος, αλλά πολύ περισσότερο ο εντός, περίμεναν καμιά 30αριά χρόνια για να απαλλαγούν από τον "υπαρκτό". Είχαν όμως τουλάχιστον γλυτώσει από τον Ναζισμό.
Δεν νομίζω να έχει ο Αντωνάκης χρόνο πολιτικής ζωής 30 χρόνια! Ούτε 2-3 δεν έχει. Το ζήτημα είναι μετά από αυτόν να μην δούμε πρωθυπουργό το σιχαμένο σκατόχοντρο, μαζί με τα άλλα "λουλούδια", Λοβέρδους, Διαμαντοπούλες κλπ που μας δουλεύουν πως θα αλλάξουν κι όλας! Δηλαδή έλεος! Πόση πια κοροϊδία;

Εσείς που θα ψηφίσετε αριστερά κόμματα φροντίστε να υπάρχουν κάποιοι, όσον το δυνατόν ολιγώτερο διεφθαρμένοι αλλά και σοβαροί ταυτόχρονα, ως εναλλακτική λύση για μετά από 2-3 χρόνια.

Αυτή είναι η δική μου, (ψύχραιμη, λέω εγώ) θεώρηση των πολιτικών πραγμάτων την δεδομένη στιγμή...    
 

jhonny64

Σεβαστός
Εγγρ.
31 Μαρ 2007
Μηνύματα
67.517
Like
2.731
Πόντοι
1.306
μετα την αναγνωση των τριων τελευταιων ποστς εβγαλα το συμπερασμα

αυτο κανει η  μεγαλη περιοδος αποχης απο το σεξ
 

jnr32

Μέλος
Εγγρ.
12 Σεπ 2010
Μηνύματα
1.002
Κριτικές
4
Like
9
Πόντοι
16
@gianevan
ρε φίλε αν μπορείς εξήγησε μου γιατί πρεπει να στηρίξεις το λιγότερο λάθος και όχι αυτό που θεωρείς σωστό?
η πολιτική δεν είναι μπάλα έλεος..
 

gianevan

Σεβαστός
Εγγρ.
15 Φεβ 2009
Μηνύματα
17.130
Like
5.778
Πόντοι
1.206
αυτο κανει η  μεγαλη περιοδος αποχης απο το σεξ

Η άποψή σου δεν μετράει αγορίνα μου!
Εσύ είσαι προφανώς έμμισθος υπάλληλος του "κινήματος" ή πιθανότατα μέλος μιας από τις "σπείρες" που είχαν εγκαθυδριθεί με την ανοχή (αν όχι και με την στηριξή του!) και καταλήστευαν το δημόσιο χρήμα που πληρώναμε εμείς οι μαλάκες σαν φόρους (και προσωπικά πλήρωσα πάρα πολλούς!)

Τράβα αύριο να ψηφίσεις το χοντρό να κάνετε και λίγο μπούγιο.
 

jnr32

Μέλος
Εγγρ.
12 Σεπ 2010
Μηνύματα
1.002
Κριτικές
4
Like
9
Πόντοι
16
@koproni65
μαγκα από πολιτική δεν σκαμπάζεις..
δεν θέλω να σε τρομάξω, αλλά το να βγάλεις αχρηστους τους λοιπούς δεξιούς προκειμένου να ψηφίσεις νδ δεν σε κάνει λιγότερο μαλάκα..
 

Επισκέπτης
Ακριβώς γι αυτό και με κρύα καρδιά θα ψηφίσω Ν.Δ.

Η εκλογική διαδικασία είναι έγκλημα με αντίστροφη χρονική σειρά.

Στο έγκλημα ο δολοφόνος πρώτα εκτελεί και μετά απολογείται
Στις εκλογές πρώτα απολογείται και μετά εκτελεί

 

gianevan

Σεβαστός
Εγγρ.
15 Φεβ 2009
Μηνύματα
17.130
Like
5.778
Πόντοι
1.206
@gianevan
ρε φίλε αν μπορείς εξήγησε μου γιατί πρεπει να στηρίξεις το λιγότερο λάθος και όχι αυτό που θεωρείς σωστό?
η πολιτική δεν είναι μπάλα έλεος..

Μα δεν θεωρώ κανέναν σωστό! Αυτό είναι το πρόλημα, δυστυχώς.

Είμαι όμως σίγουρος για το ποιοι είναι ο χειρότεροι και ο υπεύθυνοι για την κατάντια μας.
Γι αυτό εξ άλλου λίγοι έχουν αμφιβολίες. Ο Τζώνυ ας πούμε ;)...
 

jhonny64

Σεβαστός
Εγγρ.
31 Μαρ 2007
Μηνύματα
67.517
Like
2.731
Πόντοι
1.306
Η άποψή σου δεν μετράει αγορίνα μου!
Εσύ είσαι προφανώς έμμισθος υπάλληλος του "κινήματος" ή πιθανότατα μέλος μιας από τις "σπείρες" που είχαν εγκαθυδριθεί με την ανοχή (αν όχι και με την στηριξή του!) και καταλήστευαν το δημόσιο χρήμα που πληρώναμε εμείς οι μαλάκες σαν φόρους (και προσωπικά πλήρωσα πάρα πολλούς!)

Τράβα αύριο να ψηφίσεις το χοντρό να κάνετε και λίγο μπούγιο.

ασ μην μετραει δεν πειραζει παντως εσεις φωναζατε το 93


 

jnr32

Μέλος
Εγγρ.
12 Σεπ 2010
Μηνύματα
1.002
Κριτικές
4
Like
9
Πόντοι
16
Μα δεν θεωρώ κανέναν σωστό! Αυτό είναι το πρόλημα, δυστυχώς.

Είμαι όμως σίγουρος για το ποιοι είναι ο χειρότεροι και ο υπεύθυνοι για την κατάντια μας.
Γι αυτό εξ άλλου λίγοι έχουν αμφιβολίες. Ο Τζώνυ ας πούμε ;)...
η απάντηση μου είναι ίδια με αυτό που εγραψα στο κοπρονι.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom