Νέα

Η Ντόιτσε Μπανκ βουλιάζει...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα CLOSER822
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 165
  • Εμφανίσεις 8K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Προβλεψτε το μελλον της πολυαγαπημενης τραπεζας και μπειτε στον διαγωνισμο για πλουσια δωρα(εκτος τη

  • ΘΑ ΓΑΜΗΘΕΙ ΜΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΤΟ ΣΑΘΡΟ ΓΕΜΑΝΙΚΟ ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ..

    Ψήφοι: 22 31,9%
  • Θα βαλουν τον τραμουντανα ceo και καθαρισαν...

    Ψήφοι: 6 8,7%
  • Θα βαλουν τον ρκ ντικ ceo ΚΑΙ ΘΑ ΓΑΜΗΣΕΙ Ο ΚΑΘΕ ΠΚΡΑΜΕΝΟΣ..

    Ψήφοι: 5 7,2%
  • Θα κλεισει ο "επιτιμος " απλα τον λογαριασμο του και θα σπατσαρουνε..

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Ο αναπηρος θα τραβηξει τοσο πολυ τα αρχιδια του που στο τελος θα περπατησει...

    Ψήφοι: 10 14,5%
  • Παλι η ελλαδα θα φταιει και θα ανκοινωθουν νεα προσθετα μετρα για να καλυφθει η τρυπα..

    Ψήφοι: 23 33,3%
  • Στα παπαρια μου,θα αδειασω τα ραφια του σκλαβενιτη και ολα κομπλαν...

    Ψήφοι: 2 2,9%
  • ΟΙ γερμανοι ειναι φιλοι μας...θα κανουμε τηλεμαραθωνιο για την ενισχυση των ξανθων αδερφων μας με τ

    Ψήφοι: 1 1,4%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    69

alths_epi_kyrias

Μέλος
Εγγρ.
18 Απρ 2013
Μηνύματα
2.529
Κριτικές
12
Like
108
Πόντοι
26
Για τη DT τόσο στον ελληνικό όσο και στον ευρωπαικό η αμερικανικό τύπο διαβάζεις αντικρουόμενες αποψεις !!

Δεν μπορείς να βγάλεις συγκεκριμένα συμπεράσματα !!! Τουλάχιστον μέχρι τώρα.

O Σόιμπλε μόνο καθυσυχαστικός θα μπορούσε να ήταν λόγω του ρόλου του όποια και αν είναι η αλήθεια.

Πάντως το City στο Λονδίνο ''βράζει''. Κάποιοι τραπεζίτες δεν πάνε καν σπίτι τους !!!

Και τα διεθνή χρηματιστήρια φάινεται να προεξοφλούν κάτι πολύ βαρύ που θυμίζει προεόρτια της κατάρευσης της Leehman Brothers.

Κάτι δεν πάει καλά μάγκες και πιστέυω γρήγορα θα σκάσει !!!


Εσένα σε πιστεύω!!! Μου βγάζεις έναν αέρα σοβαρότητας όχι όπως πολλοί εδώ μέσα που είναι απλά γελοία άτομα...

Θέλω λοιπόν να σε ρωτήσω ξεκάθαρα: Πιστεύεις ότι έχουμε να χάσουμε πολλά περισσότερα σαν Ελλάδα αν σκάσει η γερμανοτράπεζα απο το να συνεχίσουμε να βρισκόμαστε στο λούκι που είμαστε τωρα;Πιστεύεις ότι το λούκι που είμαστε τώρα μπορεί να μας βγάλει στον αφρό, έστω και υπο συγκεκριμένες προυποθέσεις και αφού κάνουμε ότι μας πουν και περισσότερα ακόμα; Ή πιστεύεις ότι πολύ απλά δε βγαίνει;

Εγώ να σου πω την αλήθεια αμφιταλαντεύομαι ακόμα δεν έχω καταλήξει...

Από τη μια σκέφτομαι ότι σε τέτοιες περιόδους τα τρόφιμα, η ενέργεια και τα μέταλλα πιάνουν αξια, και τα 2 από τα 3 τα έχουμε ήδη σε παραγωγή, από την άλλη όταν γαμιούνται όλοι στο σπίτι σου κινδυνεύει κι ο δικός σου κώλος...!!! Δεν ξέρω...!!!

Πραγματικά με ενδιαφέρει η άποψή σου και θέλω να την ακούσω..
 

raopau

Ανώτερος
Εγγρ.
14 Δεκ 2012
Μηνύματα
40.091
Like
21.233
Πόντοι
5.006
Ο αναπηρος θα τραβηξει τοσο πολυ τα αρχιδια του που στο τελος θα περπατησει...
:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
 

st@rdust

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Δεκ 2006
Μηνύματα
15.706
Like
1.359
Πόντοι
366
εγω μετα απ αυτα που διαβασα απ τον τραμουντανα, ησυχασα...

 
OP
OP
CLOSER822

CLOSER822

Σπουδαίος
Εγγρ.
23 Ιουν 2008
Μηνύματα
24.249
Like
10.193
Πόντοι
2.606
Βέβαια πόσο μέσα έχουν πέσει οι προβλέψεις που γίνονται στο bou.com και ειδικά αυτές που κάνει το Ζμπαόκι δεν το θίγουμε.

Από τα ποσοστά της ΧΑ, μέχρι την παντοδυναμία της Ρωσίας και τον Γ' Παγκόσμιο Πόλεμο που οσονούπω θα γίνει.
:huh:  :2funny: :2funny: πετυχες διανα ...ειδικα ρωσια και χρισσα αβγα επε ειναι οι αδυναμιες μου...απο τν αναποδη ομως γιατι τους εχω για τελειως καφενεια.....στο θεμα το γ παγκοσμιου παντως,αν και δεν εχω κανει ποτε προβλεψη ,χοντρα χοντρα απο τον δευτερο και επειτα ,τον εχουμε γλυτωσει στο παρατσακ 3-4 φορες....μια μαλακια να γινει και θα γελασει ο καθε πικραμενος,οποτε μην τον μελετας και πολυ!
 

gianevan

Σεβαστός
Εγγρ.
15 Φεβ 2009
Μηνύματα
17.130
Like
5.785
Πόντοι
1.206
Η ιστορία της παγκόσμιας οικονομίας έχει αποδείξει ότι οι χρηματοπιστωτικές κρίσεις πάντα λύνονται, όχι χωρίς κόστος φυσικά.
Σε αντίθεση με τις δημοσιονομικές που χρονίζουν και δημιουργούν φάυλο κύκλο συνεχούς ύφεσης.

Με πιο απλά λόγια αν σε κάποια τράπεζα δεν της βγήκε μια προσπάθεια για πολλά και εύκολα κέρδη φυσικά και θα υπάρξει χασούρα που κάποιοι θα την πληρώσουν. Αν όμως από πίσω υπάρχει μια πραγματική οικονομία που θα συνεχίσει να δουλεύει να παράγει και να κερδίζει η λύση θα έρθει και συνήθως σύντομα, με απώλειες φυσικά, ξαναλέω.
Το απόλυτο (και άλυτο) όμως πρόβλημα το έχουν οικονομίες που δεν παράγουν τίποτα και που αυτοί που κυβερνάνε είναι τόσο μαλάκες που διώχνουν και τις υφιστάμενες επενδύσεις αντί να προσελκύουν κι άλλες. Σας έρχεται καμιά τέτοια στο μυαλό αλήθεια; :)
 

Απολλύων

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2013
Μηνύματα
5.921
Like
4.268
Πόντοι
506
Σε μια χρηματοπιστωτικη κριση ξεκινησε και ο Β'ΠΠ... να μου λειπουν τετοιες λυσεις...  :S
 

gianevan

Σεβαστός
Εγγρ.
15 Φεβ 2009
Μηνύματα
17.130
Like
5.785
Πόντοι
1.206
Σε μια χρηματοπιστωτικη κριση ξεκινησε και ο Β'ΠΠ... να μου λειπουν τετοιες λυσεις...  :S

Ποια;
Γιατί εγώ νόμιζα ότι ο ΒΠΠ ξεκίνησε λόγω ρεβανσισμού, μεγαλοϊδεατισμού και φανατισμού, κάτι σαν το σημερινό καθεστώς στην Ελλάδα δηλαδή...
 

master21

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Μαρ 2010
Μηνύματα
35.258
Κριτικές
1
Like
35
Πόντοι
366
Η ιστορία της παγκόσμιας οικονομίας έχει αποδείξει ότι οι χρηματοπιστωτικές κρίσεις πάντα λύνονται, όχι χωρίς κόστος φυσικά.
Σε αντίθεση με τις δημοσιονομικές που χρονίζουν και δημιουργούν φάυλο κύκλο συνεχούς ύφεσης.

Με πιο απλά λόγια αν σε κάποια τράπεζα δεν της βγήκε μια προσπάθεια για πολλά και εύκολα κέρδη φυσικά και θα υπάρξει χασούρα που κάποιοι θα την πληρώσουν. Αν όμως από πίσω υπάρχει μια πραγματική οικονομία που θα συνεχίσει να δουλεύει να παράγει και να κερδίζει η λύση θα έρθει και συνήθως σύντομα, με απώλειες φυσικά, ξαναλέω.
Το απόλυτο (και άλυτο) όμως πρόβλημα το έχουν οικονομίες που δεν παράγουν τίποτα και που αυτοί που κυβερνάνε είναι τόσο μαλάκες που διώχνουν και τις υφιστάμενες επενδύσεις αντί να προσελκύουν κι άλλες. Σας έρχεται καμιά τέτοια στο μυαλό αλήθεια; :)
Η ελλαδα απο το 70 εως και το 2016
 

troueno

Μέλος
Εγγρ.
14 Απρ 2006
Μηνύματα
3.358
Κριτικές
1
Like
839
Πόντοι
96
Τυπε, τα τρισ. που βλεπεις ειναι "αερας".

Πρακτικα, ακομη και ολο το Ενεργητικο της Τραπεζας να τινχατει στον αερα, οι Γερμανοι [size=18pt]εχουν λεφτα να την μαζεψουν[/size]...
.......

  οσοι  ηλιθιοι αμορφωτοι τυφλωμενοι φανατικοι  πανηγυριζουν με την κακη συγκυρια της DB να διαβασουν τα Bold .

  για την DB και να μην εχουν λέφτα οι Γερμανοι θα τα βρουν ΑΛΛΑ τα λεφτα που θα δωσουν στην DB ΔΕΝ θα τα δωσουν στην Ελλάδα !!!

  Αν θελετε να συζηταμε εδω για πουτανες μπαρακια κλπ να προσευχεστε να βγει η DB απο την κριση !!!!!


  ΥΓ οταν κατερεε η  Λημαν Μπροδερς παλι πανηγυριζαν καποια ζωα επειδη κατερευση η Αμερικη  αλλα η Ελλαδα τραβαγε προς την δόξα .

Ταυτοχρονα καποιο ταμειο εκλαιγε επειδη ειχε παρει καποιο δομημενο της Λήμαν . Οι Αμερικανοι ειπαν οκ φερτε  πισω το ομολογο μας και παρτε πισω ελληνικα ομολογα που ειναι εγγυηση . Σημερα το ομολογο της Λημαν εχει αξια ενω το ελληνικο ομολογο ειναι κωλόχαρτο .


 

Επισκέπτης
αυτό είναι το θρεντ που στην αρχη ειχε τιτλο "its doitsebank idiot"? :grin: γιατι τον αλλαξατε :cussing:
 

master21

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Μαρ 2010
Μηνύματα
35.258
Κριτικές
1
Like
35
Πόντοι
366
12654451_1191107587569092_328604291776886878_n.jpg
 

streetwalker

Μέλος
Εγγρ.
16 Μαρ 2007
Μηνύματα
8.757
Κριτικές
3
Like
201
Πόντοι
66
Με πιο απλά λόγια αν σε κάποια τράπεζα δεν της βγήκε μια προσπάθεια για πολλά και εύκολα κέρδη φυσικά και θα υπάρξει χασούρα που κάποιοι θα την πληρώσουν. Αν όμως από πίσω υπάρχει μια πραγματική οικονομία που θα συνεχίσει να δουλεύει να παράγει και να κερδίζει η λύση θα έρθει και συνήθως σύντομα, με απώλειες φυσικά, ξαναλέω.

To ζήτημα είναι ότι οι αγορές δουλεύουν με stacked trades και αν η DB στείλει λάθος μηνύματα, θα είναι σαν να αιμορραγεί εν μέσω κοπαδιού από καρχαρίες.
Αν καβαλήσει το κύμα, φτάνει ένας κερδοσκόπος (πχ. Σόρος) για να γονατίσει την κεντρική τράπεζα της τρίτης μεγαλύτερης οικονομίας της εποχής (ΗΒ).

Το αν υπάρχει πραγματική οικονομία από πίσω ή όχι, είναι άσχετο, σκέψου Ιρλανδία ή Κύπρος.
Και μιας και είπα Κύπρος, τι μας έλεγαν τότε οι γερμανοί; Ότι δεν μπορούν οι τράπεζες να έχουν τόσο δυσανάλογα μεγέθη σε σχέση με την οικονομία;
Το ότι μια τράπεζα μπορεί να έχει έκθεση μόνο σε παράγωγα, 20 φορές το ΑΕΠ της χώρας της, ας πούμε, είναι νορμάλ;

Η ζωή είναι μεγάλη πουτάνα, και πρέπει πάντα να προσέχεις τι λες και τι κάνεις, γιατί μπορεί να γυρίσει μπούμερανγκ.
Και στα μεγέθη που συζητάμε, η στραβή δεν λύνεται με τύπωμα, όπως θα λυνόταν πχ. το πρόβλημα μας.
 

troueno

Μέλος
Εγγρ.
14 Απρ 2006
Μηνύματα
3.358
Κριτικές
1
Like
839
Πόντοι
96

  ο κλασσικος ο μαλακας ο Ελληνας που αντι να φωναζει που εχουμε γεμισει με σνταξιουχους τηε ΕΤΕ και της Εμπορικης που εχουνε βγει ακομα και στα 45 στην συνταξη (ΔΕΚΟ στην ουσια ειναι η ΕΤΕ και η Εμπορικη , ημικρατικες με κομματικους διορισμους κτλ κτλ) ενω οι ιδιες οι τραπεζες καταρεουν παραλο που τις εχουν ανακεφαλοποιησει 2 φορες καθεται και κανει ασχετα αστεια .

  Η καταρευση ειναι προ των πυλων .  8 χρονια κριση και δεν εχουμε αλλαξει μυαλα.
 

master21

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Μαρ 2010
Μηνύματα
35.258
Κριτικές
1
Like
35
Πόντοι
366
  ο κλασσικος ο μαλακας ο Ελληνας που αντι να φωναζει που εχουμε γεμισει με σνταξιουχους τηε ΕΤΕ και της Εμπορικης που εχουνε βγει ακομα και στα 45 στην συνταξη (ΔΕΚΟ στην ουσια ειναι η ΕΤΕ και η Εμπορικη , ημικρατικες με κομματικους διορισμους κτλ κτλ) ενω οι ιδιες οι τραπεζες καταρεουν παραλο που τις εχουν ανακεφαλοποιησει 2 φορες καθεται και κανει ασχετα αστεια .

   Η καταρευση ειναι προ των πυλων .  8 χρονια κριση και δεν εχουμε αλλαξει μυαλα.
Σε περιπτωση που δεν το εχεις πιασει αυτο ειναι ειρωνικο για τους γερμανους που τοτε ελεγαν τεμπελη τον Ελληνα και οτι η καταρευση των τραπεζων οφειλονταν σε αυτο.Για τα υπολοιπα που λες συμφωνω απολυτα,αυτο ειναι το προβλημα,και ισως πλεον η καταρευση οσο επωδυνη και να ειναι,να ειναι η λυση.
 

master21

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Μαρ 2010
Μηνύματα
35.258
Κριτικές
1
Like
35
Πόντοι
366
Kαλα τα λες τυπε αλλα ο τυπος δεν ειναι τυχαιος μαλακας ειναι ο αρχιμαλακας! :grin:
Εσυ δεν εισαι ο επιστημονας που χτυπιοταν οτι θα βγουμε απο σεγκεν και δεν θα μπορει
να παει να δουλεψει στην γαλλια; :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
Αν κανω λαθος σορυ τυπε,αλλα ακομη γελαω με αυτο το πραγμα,αν δεν εισαι εσυ να ειναι καλα το παιδι που το εγραψε.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom