Νέα

Η κατάσταση στις ελληνικές φυλακές

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα SIRSTEPHEN
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 107
  • Εμφανίσεις 5K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

helios747

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιουν 2009
Μηνύματα
1.009
Like
0
Πόντοι
16
καμια  20-30αρια  χιλιαδες  τους  υπολογιζω :think:  αυτους  που  πρεπει  να  πανε  αμεσα  φυλακη :uglystupid: νυν  και  πρωην  πολιτικοι,  διαπλεκομενοι  επιχειρηματιες, εφοπλιστες  που  δεν δινουν  ευρω  φορου  στο  ελληνικο κρατος(ξενη  σημαια)  κρατικοι  λειτουργοι, ακομα  και  απλοι  δημοσιοι  υπαλληλοι  που  ξαφνικα  βρεθηκαν  σε  μια  θεση  με  μελι, και  δεν  βουτηξαν  απλα  το  δαχτυλο, αλλα  βαλαν  ολο  το  κεφαλι  τους  μεσα :idiot:  αυτοι  ολοι  εχουν  γερο  κομποδεμα,  θα  μπορουσαμε  να  παρουμε  απ  τις  καταθεσεις  και  την περιουσια  τους  και  να  αναβαθμισουμε  τις  φυλακες  και  να  χτισουμε  καινουργιες  γι  αυτους  φυσικα!  και  ετσι  να  αποκτισουν  και  οι  τωρινοι  ταλαιπωροι  ανθρωπινες  συνθηκες :uglystupid:  δεν  κανω  πλακα! μου φαινετε  πολυ  καλη ιδεα :think:
 

frifrikos

Μέλος
Εγγρ.
9 Σεπ 2008
Μηνύματα
253
Like
0
Πόντοι
1
να σου πώ.. όχι ότι τους αξίζει αυτή η μεταχείριση αλλά ας μην περιμένουν και περιβάλλον Hilton.. τα πάντα έχουν όρια..
Δε μίλησα για κάτι τέτοιο, φίλε μου. Ο δικαστής ποτέ, όμως, δε συμπεριλαμβάνει στην ποινή: εξαθλίωση, βασανιστήρια, συνθλιψη του Προσώπου και της ψυχής του.
Σού γράφει υπέρμαχος της θανατικής ποινής για πολύ συγκεκριμένα αδικήματα.....αλλά δεν είναι του παρόντος.
 

milfslover

Σπουδαίος
Εγγρ.
22 Φεβ 2008
Μηνύματα
3.355
Κριτικές
13
Like
38
Πόντοι
2.945
καμια  20-30αρια   χιλιαδες  τους  υπολογιζω :think:   αυτους  που  πρεπει  να  πανε  αμεσα  φυλακη :uglystupid: νυν  και  πρωην  πολιτικοι,  διαπλεκομενοι  επιχειρηματιες, εφοπλιστες  που  δεν δινουν  ευρω  φορου  στο  ελληνικο κρατος(ξενη  σημαια)  κρατικοι  λειτουργοι, ακομα  και  απλοι  δημοσιοι  υπαλληλοι  που  ξαφνικα  βρεθηκαν  σε  μια  θεση  με  μελι, και  δεν  βουτηξαν  απλα  το  δαχτυλο, αλλα  βαλαν  ολο  το  κεφαλι  τους  μεσα :idiot:  αυτοι  ολοι  εχουν  γερο  κομποδεμα,  θα  μπορουσαμε  να  παρουμε  απ  τις  καταθεσεις  και  την περιουσια  τους  και  να  αναβαθμισουμε  τις  φυλακες  και  να  χτισουμε  καινουργιες  γι  αυτους   φυσικα!  και  ετσι  να  αποκτισουν  και  οι  τωρινοι  ταλαιπωροι  ανθρωπινες  συνθηκες :uglystupid:   δεν  κανω  πλακα! μου φαινετε  πολυ  καλη ιδεα :think:
καλη η ιδεα σου αλλα με τους ξεκωλιαρηδες που εχουμε μπλεξει
 

Επισκέπτης
Συγνωμη εχει αναλογιστει κανεις γιατι ειναι εστι η κατασταση στις φυλακες?
 

θάνατος

Μέλος
Εγγρ.
1 Μαρ 2009
Μηνύματα
609
Like
5
Πόντοι
6
η εφεύρεση με την ονομασία ''φυλακή'' είναι πολύ τραγική αλλά δυστυχώς αναγκαία εφεύρεση και αυτός που τη σκέφτηκε πρέπει να μην ήξερε τη σημασία της ελευθερίας ή ήξερε πολύ καλά!

έτυχε κάποια Χριστούγεννα να επισκεφθώ ένα σωφρονιστικό κατάστημα με ένα σωματείο για να προσφέρουμε στους κρατουμένους δώρα, γλυκά, εδέσματα κτλ. Ήταν πρωί και οι κρατούμενοι ήταν στους διαδρόμους οπότε κάναμε μια βόλτα μέχρι τα μαγειρία.

Οι συνθήκες δεν ήταν και οι καλλίτερες μα δεν ήταν και οι χειρότερες, όμως παντού υπήρχε ο αέρας της δυστυχίας, το ένιωθες οτι τα πράγματα δεν είναι καλά εκεί μέσα. Σε όσους φίλους το είπα αργότερα δε με πίστεψαν διότι αυτό που νιώθεις μπαίνοντας σε μια φυλακή δε περιγράφεται, ήμουν επισκέπτης, φαντάσου να ήμουν και τρόφιμος!

Βέβαια υπάρχουν και κάποιοι που τους αξιζει να σαπίσουν μέσα σε ένα κελί για να μη ξεχνιόμαστε! Μακάρι να μην υπήρχε εγκληματικότητα ώστε να μην υπήρχαν φυλακές ή έστω να υπήρχαν άλλοι τρόποι σωφρονισμού πιο υποφερτοί για αυτούς που είχαν διαπράξει μικροαδικήματα ή είχαν χρέη.

ευχαριστώ.
 

Επισκέπτης
Πες μας την άποψη σου ...
οπως εχει φρακαρει η κοινωνια εχουν φρακαρει και οι φυλακες δυστιχως σαν χωρα δεν ειμαστε ετοιμοι ουτε για υποδοχη και φιλοξενια μεταναστων ουτε για τον υπεραρυθμο πια σωφρονισμο τους
 

The Saint*

Τιμημένος
Εγγρ.
28 Ιουλ 2010
Μηνύματα
55.195
Κριτικές
90
Like
32.259
Πόντοι
24.700
οπως εχει φρακαρει η κοινωνια εχουν φρακαρει και οι φυλακες δυστιχως σαν χωρα δεν ειμαστε ετοιμοι ουτε για υποδοχη και φιλοξενια μεταναστων ουτε για τον υπεραρυθμο πια σωφρονισμο τους

"Σωφρονισμός" δεν υπάρχει πλέον αν και οι περισσότεροι υποστηρίζουν ότι δεν υπήρξε ποτέ. Υπάρχει μόνο κράτηση.
 

Επισκέπτης
"Σωφρονισμός" δεν υπάρχει πλέον αν και οι περισσότεροι υποστηρίζουν ότι δεν υπήρξε ποτέ. Υπάρχει μόνο κράτηση.
φυσικα και δεν υπαρχει οταν απο ελειψη χωρου αυτος που εχει χρεοι πρως το κρατος κρατειται μαζι με δολοφονους και εμπορους ναρκωτικων
 

The Saint*

Τιμημένος
Εγγρ.
28 Ιουλ 2010
Μηνύματα
55.195
Κριτικές
90
Like
32.259
Πόντοι
24.700
φυσικα και δεν υπαρχει οταν απο ελειψη χωρου αυτος που εχει χρεοι πρως το κρατος κρατειται μαζι με δολοφονους και εμπορους ναρκωτικων

Δεν νομίζω ότι ευθύνεται μόνο ο μεγάλος αριθμός των κρατουμένων.
 

Επισκέπτης
Δεν νομίζω ότι ευθύνεται μόνο ο μεγάλος αριθμός των κρατουμένων.
αλλα ποιος ευθυνεται καποιος που θελει να βασανιζει τους κρατουμενους? δεν νομιζω ετσι και αλιως μονο κερδοι φερνουν οι κρατουμενοι
 

frifrikos

Μέλος
Εγγρ.
9 Σεπ 2008
Μηνύματα
253
Like
0
Πόντοι
1
Δεν νομίζω ότι ευθύνεται μόνο ο μεγάλος αριθμός των κρατουμένων.
Λέτε το ζήτημα να είναι ο  ε κ φ ο β ι σ μ ό ς  των απ' έξω, απλά; Κάτσε φρόνιμα, κάνε ότι λέει το συστηματάκι, μη σού γαμήσουμε τα ράμματα (δεν αναφέρομαι φυσικά σε εγκληματίες και είμαι και μια χαρά με το σύστημα -αλλά προσπαθώ να τό 'χω να δουλεύει πού και πού  :idiot:)
 

Επισκέπτης
Λέτε το ζήτημα να είναι ο  ε κ φ ο β ι σ μ ό ς  των απ' έξω, απλά; Κάτσε φρόνιμα, κάνε ότι λέει το συστηματάκι, μη σού γαμήσουμε τα ράμματα (δεν αναφέρομαι φυσικά σε εγκληματίες και είμαι και μια χαρά με το σύστημα -αλλά προσπαθώ να τό 'χω να δουλεύει πού και πού  :idiot:)
δεν νομιζω οτι τιθεται θεμα εκφοβισμου για τον απλο λογο οτι τωρα πια επιλεγουν ποιον θα φυλακισουν
 

frifrikos

Μέλος
Εγγρ.
9 Σεπ 2008
Μηνύματα
253
Like
0
Πόντοι
1
δεν νομιζω οτι τιθεται θεμα εκφοβισμου για τον απλο λογο οτι τωρα πια επιλεγουν ποιον θα φυλακισουν
Υποθέτω πως ΠΑΝΤΑ επέλεγαν. Αλλά μιλάω για εκφοβισμό, πιθανό, της μαρίδας. Ημών.
 

The Saint*

Τιμημένος
Εγγρ.
28 Ιουλ 2010
Μηνύματα
55.195
Κριτικές
90
Like
32.259
Πόντοι
24.700
Λέτε το ζήτημα να είναι ο  ε κ φ ο β ι σ μ ό ς  των απ' έξω, απλά; Κάτσε φρόνιμα, κάνε ότι λέει το συστηματάκι, μη σού γαμήσουμε τα ράμματα (δεν αναφέρομαι φυσικά σε εγκληματίες και είμαι και μια χαρά με το σύστημα -αλλά προσπαθώ να τό 'χω να δουλεύει πού και πού  :idiot:)

Αυτή είναι η μία από τις πολλές όψεις. Όσο περισσότερο στερείται "δικαιωμάτων ο "ελεύθερος" πολίτης τόσο περισσότερο θα στερείται δικαιωμάτων ο φυλακισμένος.
Επίσης ο Τσόμσκι έχει γράψει πολλά για το πόσο χρήσιμο είναι το ¨κακό παράδειγμα" (εγκληματίας - παράνομος) στα σημερινά αστυνομοκρατούμενα κράτη.
 
OP
OP
S

SIRSTEPHEN

Μέλος
Εγγρ.
11 Απρ 2010
Μηνύματα
2.698
Like
7
Πόντοι
16
"Σωφρονισμός" δεν υπάρχει πλέον αν και οι περισσότεροι υποστηρίζουν ότι δεν υπήρξε ποτέ. Υπάρχει μόνο κράτηση.



:rockon: :rockon: :rockon:

Η κοινωνία μας έχει χάσει κάθε ευαισθησία και κάθε δυνατότητα να βλέπει σε βάθος τα πράγματα (αν τα είχε ποτέ) . Έτσι για το μόνο που ενδιαφέρεται είναι να μην ενοχλείται από περιττούς θορύβους κατά τη διάρκεια του γεύματος μιας κατ' επίφαση και τώρα πια όλο και πιο δύσκολης ευδαιμονίας - γι' αυτο καταντάει να εενδιαφέρεται μόνο για τη κράτηση . Ώσπου σπάει ο διάβολος το πόδι του και αυτός που πριν σφύριζε αμέριμνα και αδιάφορα μπρος στα βάσανα των φυλακισμένων ... Για ρωτήστε για παράδειγμα τον Δαβαράκη ...  
 

frifrikos

Μέλος
Εγγρ.
9 Σεπ 2008
Μηνύματα
253
Like
0
Πόντοι
1
Αυτή είναι η μία από τις πολλές όψεις. Όσο περισσότερο στερείται "δικαιωμάτων ο "ελεύθερος" πολίτης τόσο περισσότερο θα στερείται δικαιωμάτων ο φυλακισμένος.
Επίσης ο Τσόμσκι έχει γράψει πολλά για το πόσο χρήσιμο είναι το ¨κακό παράδειγμα" (εγκληματίας - παράνομος) στα σημερινά αστυνομοκρατούμενα κράτη.
Άρα...είναι: φτηνό, βολικό, παραδειγματικό και ξεμπερδεύεις και με 40 πχ ντουζίνες άρρωστους σαδιστές δίνοντας τους κι ένα μισθό δημοσίου. Λογικό είναι να κρατάει χρόνια αυτή η κολώνια...βολεύει.
 

ding-dong

Μέλος
Εγγρ.
5 Ιουν 2007
Μηνύματα
805
Like
0
Πόντοι
6
Οποιος εχει κανει κολεγιο, η γνωμη του ειναι σεβαστη. Οι αλλοι παπαρολογειτε ασυστολα..
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom