Νέα

Η γενιά των G700

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα kronos
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 859
  • Εμφανίσεις 34K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

enoxlitikos

Μέλος
Εγγρ.
12 Δεκ 2007
Μηνύματα
521
Κριτικές
6
Like
7
Πόντοι
6
Είπα υγειής. Γιατί γίνεσαι...ενοχλητικός;

Η επιχείρηση του υγιείς ήταν.Ο κόσμος δεν είχε λεφτά να αγοράσει...
Όσο για το ερώτημά σου γιατί γίνομαι ενοχλητικός,είναι επειδή δε γουστάρω να διαβάζω μαλακίες από τον κάθε ένα που επειδή άνοιξε ένα ψιλικατζίδικο,τις περισσότερες φορές με πρόγραμμα του ΟΑΕΔ,νομίζει ότι είναι ο Λάτσης.Επίσης εκνευρίζομαι που κάποιοι "επιχειρηματίες" όταν ζητάς μια καλύτερη τιμή επειδή πληρώνεις μετρητά τη στιγμή που οι περισσότεροι πληρώνουν με κάρτες,σου απαντάνε "χωρίς χαρτί τόσο" και μόλις υπολογίσεις την "έκπτωση" διαπιστώνεις ότι σου έχουν αφαιρέσει το μισό ΦΠΑ!!!!Και αν τους το πεις,σου λένε "εγώ έχω πληρώσει ΦΠΑ"...Εκεί σκίζεις τα πτυχία σου και πας για να μαζεύεις φράουλες σε άλλους "επιχειρηματίες"...Ωραίοι αυτοί.Κάνουν έκπτωση με χορηγό το Υπουργείο Οικονομικών...Εγώ ζητώ πάντα αποδείξεις,και κάποιοι στραβώνουν...Πέρασα προχθές από μαγαζί με φωτογραφικά να πάρω μια καινούρια μηχανή.Ο μεγάλος επιχειρηματίας δεν μπήκε στον κόπο να μου προσφέρει μια κάρτα μνήμης παρόλο που του είπα ότι θα πάρει μετρητά 3200€...Και το εξωφρενικό ήταν όταν μου πρότεινε να μου κόψει μειωμένη απόδειξη...Του είπα όχι,και θα τη φέρω από το εξωτερικό τον Μάιο και ας πληρώσω τελωνείο.Αυτοί είναι μεγάλε οι "επιχειρηματίες"!
 

Ναψ

Μέλος
Εγγρ.
23 Μαρ 2008
Μηνύματα
403
Like
3
Πόντοι
1
Ναι :2funny: και σου επαναλαμβάνω από αυτούς πληρώνονται οι δουλευταράδες οι δημόσιοι, που επιθυμείς να ανελιχθείς
 

enoxlitikos

Μέλος
Εγγρ.
12 Δεκ 2007
Μηνύματα
521
Κριτικές
6
Like
7
Πόντοι
6
Ναι :2funny: και σου επαναλαμβάνω από αυτούς πληρώνονται οι δουλευταράδες οι δημόσιοι, που επιθυμείς να ανελιχθείς

Καλά εσύ πρέπει να είσαι ηλίθιος δεν εξηγείται αλλιώς.Πώς πληρώνονται από αυτούς αφού αυτοί φοροδιαφεύγουν;Πλέον δεν πρόκειται να γίνω δημόσιος υπάλληλος.Μεγάλωσα αρκετά,αλλά δεν τρέφω αυταπάτες όπως εσύ.
 

Ναψ

Μέλος
Εγγρ.
23 Μαρ 2008
Μηνύματα
403
Like
3
Πόντοι
1
Και φυσικά με τη έλλειψη δείκτη νοημοσύνης αρχίζει η βλαχοσυμπεριφορά και τα καντήλια. Άιντε στο συλλαλητήριο και μετά με λεωφορίο για την Αλβανία. Εκεί τα πιστεύουν ακόμα αυτά. Πες τα και με τα φιλαράκια σου σε κανένα καφέ στο Κολωνάκι - να μη ξεχνιώμαστε - εν τω μεταξύ δίπλα σου μπορεί να κάθεται κανένας επιχειρηματίας
 

enoxlitikos

Μέλος
Εγγρ.
12 Δεκ 2007
Μηνύματα
521
Κριτικές
6
Like
7
Πόντοι
6
Και φυσικά με τη έλλειψη δείκτη νοημοσύνης αρχίζει η βλαχοσυμπεριφορά και τα καντήλια. Αίντε στο συλλαλητήριο και μετά με λεωφορίο για την Αλβανία. Εκεί τα πιστεύουν ακόμα αυτά.

Όπα ρε μορφωμένε και έξυπνε...Εκτός από Emoticons ξέρεις να απαντάς με σαφήνεια στις ερωτήσεις;Είπες το αμίμητο!"Οι επιχειρηματίες (οι φοροκλέφτες δηλαδή),πληρώνουν τους δημοσίους υπαλλήλους"...Πώς γίνεται αυτό,ούτε εσύ το κατάλαβες...Όσον αφορά τα περί Αλβανίας,κάτι μεγαλοεπιχειρηματίες σαν εσένα προσλαμβάνουν αλλοδαπούς,και δεν τους πληρώνουν όσα προβλέπονται για να μπορούν να λένε ότι έχουν "υγιή" επιχείρηση...

Α,και κάτι ακόμα,γιατί έχεις επιλέξει να μη φαίνεσαι συνδεδεμένος;Κι εδώ τρέμεις την Εφορία και το ΣΔΟΕ (Υπηρεσία ειδικών Ελέγχων κατά Καραμανλή);
 

enoxlitikos

Μέλος
Εγγρ.
12 Δεκ 2007
Μηνύματα
521
Κριτικές
6
Like
7
Πόντοι
6
Πες τα και με τα φιλαράκια σου σε κανένα καφέ στο Κολωνάκι - να μη ξεχνιώμαστε - εν τω μεταξύ δίπλα σου μπορεί να κάθεται κανένας επιχειρηματίας

Επιχειρηματίας ή "επιχειρηματίας";
 

Ναψ

Μέλος
Εγγρ.
23 Μαρ 2008
Μηνύματα
403
Like
3
Πόντοι
1
Θες απάντηση δηλάδή :2funny: ? Μόνο τα ζώδια δεν ανέφερες. Τελοσπάντων, άμα μάθεις να μιλάς τα ξαναλέμε
 

enoxlitikos

Μέλος
Εγγρ.
12 Δεκ 2007
Μηνύματα
521
Κριτικές
6
Like
7
Πόντοι
6
Εγώ μιλάω καλά...Εσύ θα δώσεις κάποια πειστική απάντηση ή θα συνεχίσεις το χόμπι σου με τα emoticons;Επίσης θα φανείς ποτέ συνδεδεμένος;
 

Enforcer

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
5.439
Like
9
Πόντοι
66
Δε συμφωνώ 100% για τα πτυχία. Γιατί γενικώς, έστω και αν έχεις σπουδάσει αρχιτέκτονας και δουλεύεις σουβλατζής, τη δουλειά θα την κάνεις καλύτερα από το αν ΔΕΝ είχες κάνει τις σπουδές.

Το σχόλιό μου αναφερόταν κυρίως στη νοοτροπία που υπάρχει απο μερίδα πληθυσμού οτι έχω 2 πτυχία άρα πρέπει να παίρνω τόσα επι 2, 3 πτυχία άρα τόσα επι 3. Νοοτροπία την οποια αντιμετωπίζω κατα καιρους στην επικοινωνία μου με δημοσιους υπαλληλους, νοοτροπία που αναφέρθηκε και στην προηγούμενη σελίδα από άλλο μέλος.

Αυτό εξηγεί και γιατί το νούμερο που αναφέρω ξεκινάει απο τον αριθμό 2 - όχι απο το 1.

Το να λες "να κάνει ο δάσκαλος και δεύτερη δουλειά" (άσχετη προφανώς με το αντικείμενό του που είναι τα παιδιά) ΔΕΝ τον προάγει, και επομένως δεν προάγει και τα παιδιά. Και έτσι ξαναγυρίζουμε στην προηγούμενη παράγραφο.

Δε νομίζω οτι το πρόβλημα της κακής ποιότητας υπηρεσιών που προσφέρουν οι δάσκαλοι θα λυθεί με την αύξηση των μισθών τους. Δε νομίζω οτι έγινε κανεις δάσκαλος για τα λεφτά - έγινε για το αραλίκι και το μαύρο χρήμα. Αν υπάρχουν ακόμα ορισμένοι λειτουργοί και όχι υπάλληλοι, μπράβο τους που μπορούν και αντιστέκονται ακόμα. Οι υπόλοιποι ας τα βγάλουν πέρα αλλιώς. Ακριβως όπως κάνουν και τώρα. Με παράνομα φροντιστήρια ή σερβίροντας καφέδες. Δε με ενδιαφέρει. Η λύση του προβλήματος της παιδείας αφορά το υπουργείο παιδείας και όχι τους συνδικαλιστικούς φορεις των δασκάλων.

Οι δάσκαλοι παίρνουν γύρω στα 1500€ το μήνα ενώ ο Ευρωπαϊκός μέσος όρος είναι στα 1900€ το μήνα.

Ναι και λοιπόν; Τι σημαίνει αυτό;

Δηλαδή ο δάσκαλος παίρνει το 79% από αυτό που θα έπρεπε να παίρνει, ενώ ο ιατρός το 14% από αυτό που θα έπρεπε να παίρνει.

Τι πα να πει "που θα έπρεπε"; Με βάση ποιο κριτήριο το λες αυτό; Αν αυτό ειναι ο μέσος ορος της ΕΕ τότε πριν το πεις θα έπρεπε να δεις και τις δυνατότητες του κάθε κράτους - μέλους. Οπως για παράδειγμα τα δημοσιονομικά τους.

Προσωπικά αισθάνομαι οτι ήδη πληρώνω πολύ ακριβά τα όσα προσφέρουν οι δημόσιοι υπάλληλοι τύπου δασκαλοι, γιατροί κλπ. Και δεν προτίθεμαι να μειώσω στο παραμικρό τα εισοδήματά μου προς όφελός κανενός.

Κανεις δε χρωστάει ούτε στους δασκάλους, ουτε στους γιατρούς ουτε σε κανένα. Ολα ειναι θέμα επιλογών και δυνατοτήτων.
 

Ναψ

Μέλος
Εγγρ.
23 Μαρ 2008
Μηνύματα
403
Like
3
Πόντοι
1
Το σχόλιό μου αναφερόταν κυρίως στη νοοτροπία που υπάρχει απο μερίδα πληθυσμού οτι έχω 2 πτυχία άρα πρέπει να παίρνω τόσα επι 2, 3 πτυχία άρα τόσα επι 3. Νοοτροπία την οποια αντιμετωπίζω κατα καιρους στην επικοινωνία μου με δημοσιους υπαλληλους, νοοτροπία που αναφέρθηκε και στην προηγούμενη σελίδα από άλλο μέλος.

Αυτό εξηγεί και γιατί το νούμερο που αναφέρω ξεκινάει απο τον αριθμό 2 - όχι απο το 1.

Δε νομίζω οτι το πρόβλημα της κακής ποιότητας υπηρεσιών που προσφέρουν οι δάσκαλοι θα λυθεί με την αύξηση των μισθών τους. Δε νομίζω οτι έγινε κανεις δάσκαλος για τα λεφτά - έγινε για το αραλίκι και το μαύρο χρήμα. Αν υπάρχουν ακόμα ορισμένοι λειτουργοί και όχι υπάλληλοι, μπράβο τους που μπορούν και αντιστέκονται ακόμα. Οι υπόλοιποι ας τα βγάλουν πέρα αλλιώς. Ακριβως όπως κάνουν και τώρα. Με παράνομα φροντιστήρια ή σερβίροντας καφέδες. Δε με ενδιαφέρει. Η λύση του προβλήματος της παιδείας αφορά το υπουργείο παιδείας και όχι τους συνδικαλιστικούς φορεις των δασκάλων.


Ναι και λοιπόν; Τι σημαίνει αυτό;

Τι πα να πει "που θα έπρεπε"; Με βάση ποιο κριτήριο το λες αυτό; Αν αυτό ειναι ο μέσος ορος της ΕΕ τότε πριν το πεις θα έπρεπε να δεις και τις δυνατότητες του κάθε κράτους - μέλους. Οπως για παράδειγμα τα δημοσιονομικά τους.

Προσωπικά αισθάνομαι οτι ήδη πληρώνω πολύ ακριβά τα όσα προσφέρουν οι δημόσιοι υπάλληλοι τύπου δασκαλοι, γιατροί κλπ. Και δεν προτίθεμαι να μειώσω στο παραμικρό τα εισοδήματά μου προς όφελός κανενός.

Κανεις δε χρωστάει ούτε στους δασκάλους, ουτε στους γιατρούς ουτε σε κανένα. Ολα ειναι θέμα επιλογών και δυνατοτήτων.

Είσαι λάθος φίλε μου. 2500 ο μισθός στη Γερμανία 2500 και εδώ. Δε βλέπεις που αλλάζουμε τις Μερσεντές κάθε τρία χρόναι από τα τοπικά εργοστάσια;
 

enoxlitikos

Μέλος
Εγγρ.
12 Δεκ 2007
Μηνύματα
521
Κριτικές
6
Like
7
Πόντοι
6
Είσαι λάθος φίλε μου. 2500 ο μισθός στη Γερμανία 2500 και εδώ. Δε βλέπεις που αλλάζουμε τις Μερσεντές κάθε τρία χρόναι από τα τοπικά εργοστάσια;

Εσύ τι μιλάς;Έχω γυρίσει όλες τις χώρες της Ε.Ε και ποτέ δεν αγόρασα κάτι χωρίς απόδειξη.Και σε καλύτερες τιμές από την Ελλάδα.Ναι 2500€ εκεί και 2500€ εδώ.Εκεί αγοράζεις όμως τα ίδια προϊόντα φθηνότερα από την Ελλάδα.
 

Enforcer

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
5.439
Like
9
Πόντοι
66
Είσαι λάθος φίλε μου. 2500 ο μισθός στη Γερμανία 2500 και εδώ. Δε βλέπεις που αλλάζουμε τις Μερσεντές κάθε τρία χρόναι από τα τοπικά εργοστάσια;

Εισαι σίγουρος οτι έκανες παράθεση στο σωστό ποστ;

Ανέφερα κάποιο μισθό;
 

boidopoutsa

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
1.467
Like
5
Πόντοι
16
μαλλον διοριστηκες εσυ γιατι πριν κανα τριμηνο αλλα ελεγες!!!!!!!!!
Μετα απο πολυ ψαξιμο καταλαβα τι εννοουσες . Προφανως τα ποστ που εγραφα στο τοπικ για τους Χλιδανεργους. Κοιτα , φιλε μαλλον μπερδευτηκες. Δεν ερχονται σε αντιθεση αυτα που ελγα τοτε με αυτα που λεω τωρα. Τοτε το θεμα ηταν οι κατηγοριες εναντιον της νεας γενιας οτι ειναι τεμπεληδες.. Υπερασπιστηκα τους νεους λεγοντας οτι οχι μονο δεν ειναι τεμπεληδες αλλα κανουν και την πιο απιθανη δουλεια υπο αθλιες συνθηκες. Εξακολουθω να το λεω.
Στο ποστ που εγραψα τωρα απλως αναφερω οτι τα λεφτα δεν φτανουν γιατι πολυ απλα δεν κανουμε οικονομια. Δεν αναιρει το προηγουμενο. Τεμπεληδες δεν ειναι οι νεες γενιες. Σπαταλοι ειναι. Και ειναι δυο φορες κριμα γιατι , να κανεις το σκατο σου παξιμαδι για να βγαλεις καποια ευρουλακια και να τα σκορπας απο δω και απο κει, μου φαινεται λαθος
 

gabadoo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
10.664
Like
2
Πόντοι
166
  Η αγορα στην Ελλαδα εχει χαρακτηριστικα ζουγκλας
  Οι νομοι και οι κανονες που θα επρεπε να διεπουν μια υγειη αγορα δεν υφιστανται
  Το παιχνιδι ειναι στρωμενο για αυτους που εχουν με τις ευλογιες της εκαστοτε κυβερνησης
  Χαρακτηριστικη η δημιουργια μεγαλων "τζακιων" τυπου Μπομπολα Βαρδινογιαννη και λοιπων
  Ο καταμερισμος της πιτας γινοταν με τις ευλογιες του Μαξιμου καθε φορα,και ο καθενας τους ηξερε τι θα επαιρνε
  Ο απλος εργαζομενος ηταν και θα ειναι παντα το απαραιτητο γραναζακι
  Τι εικονα εχει απο την ολη μηχανη ενα γραναζακι; Τι να χρειαζεται για να δουλεψει μεχρι να φθαρει(ψοφησει) και αλλαχτει;Λιγο λαδακι θελει
  Οι οποιοι ευνοημενοι σαν τους δημοσιους ηταν ψηφοθηρικες δεξαμενες οι οποιες χρησιμοποιουνταν κατα το δοκουν
  Ο Χυτηρης καποτε ξελαρυγγιαζοταν απανω σε βατηρες μπροστα σε αναποφασιστους ΟΤΕτζηδες ..."Ουτε μια μετοχη....Πανω απο το πτωμα μας..."
  Αφου πηραν την ψηφο των ΟΤΕτζηδων και ξαναβγηκαν ,μετοχοποιησανε τον ΟΤΕ μια χαρα..
  Για να μην πουμε αλλες περιπτωσεις
  Το παιχνιδι πλεον εχει αλλαξει ομως για τα "τζακια"
  Δικηγορισκοι-επενδυτες,διαχειριστες κεφαλαιων με φοβερη ρευστοτητα και δυναμη δραστηριοποιουνται πλεον στην Ελλαδα
  Επιθετικοι και αμειλικτοι,διεκδικουν την θεση τους στον ηλιο των οποιων ευκαιριων της Ελλαδος
  Αγοραζουν επιθετικα και πωλουν το ιδιο,χωρις να ρωτανε κανεναν
  Φτιαχνουν τραπεζες και συγκρουονται με τα εδω τζακια..Χανουν καμια φορα(περιπτωση Πειραιως..) αλλα χτυπανε αλλου.Παρε την ΠΑΕ οεοεοεοε....
  Εμεις δεν εχουμε θεση στον κοσμο τους σαν ατομα,μονο σαν γραναζακια
  Τα τζακια εχουν προβλημα μεγαλυτερο θα ελεγα,με τους καινουργιους(τυπου Ντικ Τσεηνυ...) και επιθετικους επενδυτες
  Δεν θα μου φανει παραξενο να οργανωσει ο Τσιπρας κανα συλλαλητηριο πορειας για την επιθεση Βγενοπουλου,και να δουμε μαζι του στο κεφαλι της πορειας και καμια Μαριαννα και μια Αγαπη,και την σωφερατζα να γκαζωνει με κανα Καγιεν
  Εμεις παλι εφτακοσια θα παιρνουμε
 
 

boidopoutsa

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
1.467
Like
5
Πόντοι
16
Εγω παντως πιστευω οτι σημερα και 1300 ευρω να παιρνανε παλι δεν θα φτανανε  :-
 

vroutos

Μέλος
Εγγρ.
20 Μαρ 2006
Μηνύματα
78
Like
0
Πόντοι
0
Το γαμήσαμε κ αυτό.... παρακάτω. άλλο τοπικ. ήθελα να ήξερα αυτοί που εδώ μέσα λένε οτι η νεολαία έχει παράλογες απαιτήσεις, δεν δουλεύει αρκετά, δεν κάνει οικονομία κ τέτοιες παπαριές πόσο χρονών είναι.....
 

Επισκέπτης
Το γαμήσαμε κ αυτό.... παρακάτω. άλλο τοπικ. ήθελα να ήξερα αυτοί που εδώ μέσα λένε οτι η νεολαία έχει παράλογες απαιτήσεις, δεν δουλεύει αρκετά, δεν κάνει οικονομία κ τέτοιες παπαριές πόσο χρονών είναι.....

βολεμενοι γερο κοπριτες ειναι να τι ειναι....
Αφου η νεολαια θελει περιτα εξοδα και δεν αρκειτε σε μια ασκητικη ζωη να κοψουν και αυτη τα περιτα τους εξοδα.Τις βιζιτες και το ιντερνετ.Αντε μπαρμπες που θελετε και ιντερνετ...

40 και 50 χρονων μαλακες ανθρωπους βλεπεις εδω μεσα να μαλακιζονται και να τα ριχνουν στην νεολαια και να μιλανε για τεμπελια :jerking:
 

Nearxos

Τιμημένος
Εγγρ.
30 Δεκ 2005
Μηνύματα
3.000
Κριτικές
1
Like
45
Πόντοι
16
βολεμενοι γερο κοπριτες ειναι να τι ειναι....
Αφου η νεολαια θελει περιτα εξοδα και δεν αρκειτε σε μια ασκητικη ζωη να κοψουν και αυτη τα περιτα τους εξοδα.Τις βιζιτες και το ιντερνετ.Αντε μπαρμπες που θελετε και ιντερνετ...

40 και 50 χρονων μαλακες ανθρωπους βλεπεις εδω μεσα να μαλακιζονται και να τα ριχνουν στην νεολαια και να μιλανε για τεμπελια :jerking:


Εγώ νέος είμαι, αλλά για να πω την αλήθεια εδώ μέσα βλέπω περισσότερο νεαρούς να παίζουν το πουλάκι τους με τις εμπειρίες των μεγαλυτέρων από τα κορίτσια και τα εξωτερικά.
 

Ναψ

Μέλος
Εγγρ.
23 Μαρ 2008
Μηνύματα
403
Like
3
Πόντοι
1
Είστε τεμπέληδες ρε Whitey τί να κάνουμε; :2funny: Δηλ. θες να πεις, δουλέυω 18 χρόνια και να κόψω τις βίζιτες για να τις κρατήσεις εσύ; :2funny:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom