Νέα

Η εκκλησία μας/Eκκλησιαστική περιουσία

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Pradadevil
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 1K
  • Εμφανίσεις 51K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Digweed

Μέγας
Εγγρ.
26 Ιουν 2016
Μηνύματα
6.036
Κριτικές
1
Like
16.293
Πόντοι
3.836


Θαύμα! Φοροαπαλλαγές για τα ακίνητα του Αγίου Ορους



Τελικά οι φόροι ακινήτων δεν είναι για όλους, ειδικά αν έχεις τις κατάλληλες γνωριμίες. Την Παρασκευή έγινε δεκτή από την κυβέρνηση στη Βουλή (νομοσχέδιο Παππά για τα ΜΜΕ) μια «περίεργη» βουλευτική τροπολογία που κατατέθηκε για δεύτερη φορά και την υπογράφουν τρεις βουλευτές (Πάνος Σκουρολιάκος από τον ΣΥΡΙΖΑ, Γιώργος Λαζαρίδης από τους ΑΝ.ΕΛΛ., Γιάννης Σαρίδης από την Ενωση Κεντρώων).

Η διάταξη προβλέπει την απαλλαγή των Μονών του Αγίου Ορους από «εκκρεμότητες» σχετικά με τον φόρο μεγάλης ακίνητης περιουσίας. Αφορά τόσο το Ενιαίο Τέλος Ακινήτων (ΕΤΑΚ) που είχε επιβληθεί το 2008, όσο και τον Φόρο Μεγάλης Ακίνητης Περιουσίας (ΦΜΑΠ) του 2010, οι διατάξεις των οποίων τροποποιούνται προκλητικά ώστε να καλύπτει η φοροαπαλλαγή και τα εκτός Αγίου Ορους ακίνητα.

Το επιχείρημα των βουλευτών και όσων συνέταξαν πραγματικά την τροπολογία είναι ότι «σύμφωνα με το αρχαίο προνομιακό τους καθεστώς που προβλέπεται στο Σύνταγμα», οι Μονές του Αγίου Ορους και τα εκτός χερσονήσου ακίνητά τους απαλλάσσονται όχι μόνο από τον ΕΝΦΙΑ, αλλά ακόμη και από την υποβολή Ε9.

Σημειώνεται ότι πριν από περίπου δύο εβδομάδες είχε ξαναγίνει απόπειρα να περάσει στα κρυφά η ίδια τροπολογία σε νομοσχέδιο του υπουργείου Οικονομικών, αλλά η υφυπουργός Κατερίνα Παπανάτσιου την είχε αποφύγει διακριτικά, ζητώντας περισσότερο χρόνο για να μελετηθεί.

Τελικά μόνο το Ποτάμι την καταψήφισε. Δημοκρατική Συμπαράταξη, ΚΚΕ και Ενωση Κεντρώων δήλωσαν «παρών», ενώ ΣΥΡΙΖΑ, Ν.Δ., ΑΝ.ΕΛΛ., Χ.Α. υπερψήφισαν. Πρόκειται ομολογουμένως για κάποιο θαύμα και μάλιστα διακομματικό…

 

mixalis mixoy

Μέγας
Εγγρ.
31 Δεκ 2007
Μηνύματα
2.578
Κριτικές
16
Like
949
Πόντοι
3.925
2 φορές έγινα νονός, λεφτά μου ζητήσανε απόδειξη δεν μου δώσανε. Ούτε η μάνα μου που ρίχνει φράγκα στο παγγάρι πήρε ποτέ απόδειξη.
Αλλά γιατί έχουν το θράσσος να ζητάνε λεφτά για τελέσεις μυστηρίων; Αφού πληρώνονται από το Δημόσιο. Σαν να πας στο ΚΕΠ και να σου ζητάει λεφτά ο υπάλληλος για το χαρτί που του ζήτησες και να τα βάζει στην τσέπη. Νομίζω παράβολα παίρνουν για γάμους αλλά ζητάνε και μετρητό. Οποιοσδήποτε άλλος ΔΥ θα πήγαινε εισαγγελέα
Μπορείς να μας πεις σε ποια εκκλησία έδωσες λεφτά ως νονόςκαι δεν σου έδωσαν απόδειξη?
 

geoMan

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2009
Μηνύματα
27.360
Κριτικές
16
Like
13.471
Πόντοι
5.577
2 φορές έγινα νονός, λεφτά μου ζητήσανε απόδειξη δεν μου δώσανε. Ούτε η μάνα μου που ρίχνει φράγκα στο παγγάρι πήρε ποτέ απόδειξη.
Αλλά γιατί έχουν το θράσσος να ζητάνε λεφτά για τελέσεις μυστηρίων; Αφού πληρώνονται από το Δημόσιο. Σαν να πας στο ΚΕΠ και να σου ζητάει λεφτά ο υπάλληλος για το χαρτί που του ζήτησες και να τα βάζει στην τσέπη. Νομίζω παράβολα παίρνουν για γάμους αλλά ζητάνε και μετρητό. Οποιοσδήποτε άλλος ΔΥ θα πήγαινε εισαγγελέα

και στα σισιτια που ταιζει λευκους-μαυρους-κιτρινους 20-30.000 κοσμο μονο μεσ' στην αθηνα,δεν κόβονται αποδειξεις τυπε  :uglystupid:
 

ZoReN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2013
Μηνύματα
5.731
Κριτικές
8
Like
2.447
Πόντοι
506
Εκκλησία. Η καλύτερη μπίζνα για λεφτά παγκοσμίως. Να πάνε να γαμηθούνε όλοι οι εκπρωσοποι της
 

singer

Σεβαστός
Εγγρ.
23 Νοε 2014
Μηνύματα
2.686
Κριτικές
5
Like
7.507
Πόντοι
1.056
Τα λειτουργικά έξοδα των ναών ηλεκτρικό ψάλτες νεωκόροι δεν πληρώνονται από το κράτος μόνο οι μισθοί για αυτό θα έπρεπε να ελέγχονται τα έσοδα και τα έξοδα με τήρηση βιβλίων. Όσο γοα τους μισθούς θα πρέπει να πληρώνονται απο την εκκλησία και τους πιστούς και όχι από τους φόρους όλων των Ελλήνων να σταματήσει η καραμέλα ότι έχει συνεισφέρει από την περιουσία της στο κράτος με την ίδια λογική θα πρέπει να πληρώνονται και οι δωδεκαθειστές αφού οι αρχαίοι ναοί και ιερά έχουν μεγαλύτερη προσφορά στο κράτος και στον Ελληνισμό.
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.755
Κριτικές
2
Like
2.714
Πόντοι
1.306
Τα λειτουργικά έξοδα των ναών ηλεκτρικό ψάλτες νεωκόροι δεν πληρώνονται από το κράτος μόνο οι μισθοί για αυτό θα έπρεπε να ελέγχονται τα έσοδα και τα έξοδα με τήρηση βιβλίων. Όσο γοα τους μισθούς θα πρέπει να πληρώνονται απο την εκκλησία και τους πιστούς και όχι από τους φόρους όλων των Ελλήνων να σταματήσει η καραμέλα ότι έχει συνεισφέρει από την περιουσία της στο κράτος με την ίδια λογική θα πρέπει να πληρώνονται και οι δωδεκαθειστές αφού οι αρχαίοι ναοί και ιερά έχουν μεγαλύτερη προσφορά στο κράτος και στον Ελληνισμό.

ναι με μία μικρή διαφορά ... οι δωδεκαθειστές δεν είχαν ούτε έχουν τίτλους κυριότητας πάνω στους αρχαίους ναούς και στους περιβάλλοντες χώρους η Εκκλησία της Ελλάδος (σαν ΝΠΔΔ που ήταν) είχε κανονικούς τίτλους αναγνωρισμένους από δικαστήρια...

οπότε η γή που δόθηκε για την αποκατάσταση των ακτημόνων και των προσφύγων τα έτη 1928 και 1952 με αντάλλαγμα την ανάληψη από το κράτος της μισθοδοσίας και της συνταξιοδοτικής δαπάνης του κλήρου ήταν υπαρκτή και της ανήκε κατά νόμον ενώ στους δωδεκαθειστές δεν ανήκει τίποτε από όλα αυτά..
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 172663

Επισκέπτης
ναι με μία μικρή διαφορά ... οι δωδεκαθειστές δεν είχαν ούτε έχουν τίτλους κυριότητας πάνω στους αρχαίους ναούς και στους περιβάλλοντες χώρους η Εκκλησία της Ελλάδος (σαν ΝΠΔΔ που ήταν) είχε κανονικούς τίτλους αναγνωρισμένους από δικαστήρια...

οπότε η γή που δόθηκε για την αποκατάσταση των ακτημόνων και των προσφύγων τα έτη 1928 και 1952 με αντάλλαγμα την ανάληψη από το κράτος της μισθοδοσίας και της συνταξιοδοτικής δαπάνης του κλήρου ήταν υπαρκτή και της ανήκε κατά νόμον ενώ στους δωδεκαθειστές δεν ανήκει τίποτε από όλα αυτά..
αυτό είναι το αδίκημα των ελληνων δικαστων, αναγνωρισαν τιτλους ιδιοκτησίας βασισμένους σε οθωμανικα φιρμάνια , βυζαντινες διαταγες, δηλαδή αναγνωρισαν νομικη ισχυ σε νομους κρατων που δεν υπαρχουν εδώ και 500 χρονια ή ηταν και εχθροι του ελληνισμού.

στην χειροτερη συγχρονη περιπτωση μαλιστα συνεχιζουν να αναγνωριζουν τις δωρεες πιστων αντι να τα κατασχουν ως προϊοντα απατης που είναι.

αντιστοιχα θα ελεγε καποιος πως και οι αμοιβες των αστρολογων είναι καθολα νομιμες αφου τους τα δινουν αυτοι που τους πιστευουν με την θεληση τους, ενώ θα επρεπε να συλλαμβάνονται οι αστρολογοι ως απατεωνες που είναι, αφου υποστηριζουν μια καθολα φανταστικη θεωρια, όπως οι θρησκείες , για να κονομισουν.
 

singer

Σεβαστός
Εγγρ.
23 Νοε 2014
Μηνύματα
2.686
Κριτικές
5
Like
7.507
Πόντοι
1.056
ναι με μία μικρή διαφορά ... οι δωδεκαθειστές δεν είχαν ούτε έχουν τίτλους κυριότητας πάνω στους αρχαίους ναούς και στους περιβάλλοντες χώρους η Εκκλησία της Ελλάδος (σαν ΝΠΔΔ που ήταν) είχε κανονικούς τίτλους αναγνωρισμένους από δικαστήρια...

οπότε η γή που δόθηκε για την αποκατάσταση των ακτημόνων και των προσφύγων τα έτη 1928 και 1952 με αντάλλαγμα την ανάληψη από το κράτος της μισθοδοσίας και της συνταξιοδοτικής δαπάνης του κλήρου ήταν υπαρκτή και της ανήκε κατά νόμον ενώ στους δωδεκαθειστές δεν ανήκει τίποτε από όλα αυτά..
Αυτό είναι το νόμιμο αν είναι και το ηθικό δεν ξέρω γιατί έχω ακούσει πολλές ιστορίες για τον τρόπο που αποκτήθηκε αυτή η περιουσία.
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.755
Κριτικές
2
Like
2.714
Πόντοι
1.306
αυτό είναι το αδίκημα των ελληνων δικαστων, αναγνωρισαν τιτλους ιδιοκτησίας βασισμένους σε οθωμανικα φιρμάνια , βυζαντινες διαταγες, δηλαδή αναγνωρισαν νομικη ισχυ σε νομους κρατων που δεν υπαρχουν εδώ και 500 χρονια ή ηταν και εχθροι του ελληνισμού.
στην χειροτερη συγχρονη περιπτωση μαλιστα συνεχιζουν να αναγνωριζουν τις δωρεες πιστων αντι να τα κατασχουν ως προϊοντα απατης που είναι, αντιστοιχα θα ελεγε καποιος πως και οι αμοιβες των αστρολογων είναι καθολα νομιμες αφου τους τα δινουν αυτοι που τους πιστευουν με την θεληση τους, ενώ θα επρεπε να συλλαμβάνονται οι αστρολογοι ως απατεωνες που είναι, αφου υποστηριζουν μια καθολα φανταστικη θεωρια, όπως οι θρησκείες , για να κονομισουν.

παίκτη μου να μην αναγνωρίσουν... και δεν μου λες τι θα γίνει με τις τεράστιες περιουσίες των ρωμηών της Πόλης που είναι πολλαπλάσιες από την εκκλησιαστική περιουσία και έχουν αναγνωριστεί από το τουρκικό κράτος με οθωμανικά φιρμάνια ? ... μόνο η αξία της Μεγάλης του Γένους Σχολής είναι περίπου όσο η αξία της μισής Αττικής...

για να μην πούμε για τίτλους κυριότητας ελλήνων στην Αττική στην Βοιωτία στην Αιτωλοακαρνανία κλπ οι οποίοι προέρχονται από αγορές από Τούρκους κατοίκους οι οποίοι είχαν τίτλους οθωμανικούς ?

τι θα γίνουν οι περιουσίες των Ελλήνων στην Θράκη που προέρχονται από αγορές από Τούρκους οι οποίοι είχαν οθωμανικούς τίτλους κυριότητας (χοτζέτια)... για παράδειγμα το πατρικό μου στην Αλεξανδρούπολη χτίστηκε σε οικόπεδο που αγόρασε ο παππούς μου όταν ήρθε πρόσφυγας με την ανταλλαγή από Τούρκο μπέη ο οποίος είχε οθωμανικό τίτλο (χοτζέτι)...

πάψτε να λέτε και να γράφετε μαλακίες χωρίς να γνωρίζετε

για το άλλο δεν συζητώ γιατί είναι μια παπαριά και μισή..
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.755
Κριτικές
2
Like
2.714
Πόντοι
1.306
Αυτό είναι το νόμιμο αν είναι και το ηθικό δεν ξέρω γιατί έχω ακούσει πολλές ιστορίες για τον τρόπο που αποκτήθηκε αυτή η περιουσία.

η περιουσία αυτή αποκτήθηκε καθαρά από δωρεές ... τελεία και παύλα...
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.755
Κριτικές
2
Like
2.714
Πόντοι
1.306
οι δωρεες όταν βασιζονται σε εξαπατηση πρεπει να απαγορεύονται και να διώκονται από τον νομο, τελεια και παυλα.

και ποιός θα κρίνει αν είναι εξαπάτηση ή όχι ? ο μοναδικός που μπορεί να το κρίνει αυτό είναι ο ΔΩΡΗΤΗΣ...
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 172663

Επισκέπτης
παίκτη μου να μην αναγνωρίσουν... και δεν μου λες τι θα γίνει με τις τεράστιες περιουσίες των ρωμηών της Πόλης που είναι πολλαπλάσιες από την εκκλησιαστική περιουσία και έχουν αναγνωριστεί από το τουρκικό κράτος με οθωμανικά φιρμάνια ? ... μόνο η αξία της Μεγάλης του Γένους Σχολής είναι περίπου όσο η αξία της μισής Αττικής...

για να μην πούμε για τίτλους κυριότητας ελλήνων στην Αττική στην Βοιωτία στην Αιτωλοακαρνανία κλπ οι οποίοι προέρχονται από αγορές από Τούρκους κατοίκους οι οποίοι είχαν τίτλους οθωμανικούς ?

τι θα γίνουν οι περιουσίες των Ελλήνων στην Θράκη που προέρχονται από αγορές από Τούρκους οι οποίοι είχαν οθωμανικούς τίτλους κυριότητας (χοτζέτια)... για παράδειγμα το πατρικό μου στην Αλεξανδρούπολη χτίστηκε σε οικόπεδο που αγόρασε ο παππούς μου όταν ήρθε πρόσφυγας με την ανταλλαγή από Τούρκο μπέη ο οποίος είχε οθωμανικό τίτλο (χοτζέτι)...

πάψτε να λέτε και να γράφετε μαλακίες χωρίς να γνωρίζετε

για το άλλο δεν συζητώ γιατί είναι μια παπαριά και μισή..
όταν ελευθερώνεται ένα μερος τιτλοι ιδοκτησιας του κατακτητή δεν πρεπει να αναγνωρίζονται διαφορετικα είναι σαν νομιμοποιείς την κατακτηση. γερμανικοι τιτλοι πχ στην απελευθερωμενη γαλλια μετα τον β παγκοσμιο πολεμο δεν ειχαν ΚΑΜΜΙΑ αξια
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 172663

Επισκέπτης
και ποιός θα κρίνει αν είναι εξαπάτηση ή όχι ? ο μοναδικός που μπορεί να το κρίνει αυτό είναι ο ΔΩΡΗΤΗΣ...
όχι είναι και το κρατος και παλιοτερα εκανε πολες συλληψεις αστρρολογων, τελευταια χρονια εχει γινει ξεφραγο αμπελι, και για την εκκλησια παντα ηταν ξεφραγιο αμπελι αντι να τους βαλει στην θεση τους. κατι που είναι και το μοναδικο σωστο που εκαναν κομμουνιστικα καθεστώτα.
 

mixalis mixoy

Μέγας
Εγγρ.
31 Δεκ 2007
Μηνύματα
2.578
Κριτικές
16
Like
949
Πόντοι
3.925
παίκτη μου να μην αναγνωρίσουν... και δεν μου λες τι θα γίνει με τις τεράστιες περιουσίες των ρωμηών της Πόλης που είναι πολλαπλάσιες από την εκκλησιαστική περιουσία και έχουν αναγνωριστεί από το τουρκικό κράτος με οθωμανικά φιρμάνια ? ... μόνο η αξία της Μεγάλης του Γένους Σχολής είναι περίπου όσο η αξία της μισής Αττικής...

για να μην πούμε για τίτλους κυριότητας ελλήνων στην Αττική στην Βοιωτία στην Αιτωλοακαρνανία κλπ οι οποίοι προέρχονται από αγορές από Τούρκους κατοίκους οι οποίοι είχαν τίτλους οθωμανικούς ?

τι θα γίνουν οι περιουσίες των Ελλήνων στην Θράκη που προέρχονται από αγορές από Τούρκους οι οποίοι είχαν οθωμανικούς τίτλους κυριότητας (χοτζέτια)... για παράδειγμα το πατρικό μου στην Αλεξανδρούπολη χτίστηκε σε οικόπεδο που αγόρασε ο παππούς μου όταν ήρθε πρόσφυγας με την ανταλλαγή από Τούρκο μπέη ο οποίος είχε οθωμανικό τίτλο (χοτζέτι)...

πάψτε να λέτε και να γράφετε μαλακίες χωρίς να γνωρίζετε

για το άλλο δεν συζητώ γιατί είναι μια παπαριά και μισή..
Πες τα ...
       Ο κάθε βαρεμένος έρχεται και πουλάει εξυπνάδα εδώ πίσω από την ανωνυμία του
       Α, και κάτι άλλο, την εκκλησιαστική περιουσία που πήρε ο Τρίτσης ΤΙ ΤΗΝ ΕΚΑΝΕ? ΠΟΙΟΣ ΦΤΩΧΟΣ ΕΦΑΓΕ ΨΩΜΙ? Κανείς. Πήγαν όλα εκεί που ξέρουμε  .
       ΤΙς 63.000 ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΟΥ ΠΆΝΕ ΚΆΘΕ ΜΈΡΑ ΚΑΙ ΤΡΏΝΕ ΣΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΊΑ ΈΝΑ ΠΙΆΤΟ ΦΑΓΗΤΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΤΑΙΖΕΙ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ?
 

singer

Σεβαστός
Εγγρ.
23 Νοε 2014
Μηνύματα
2.686
Κριτικές
5
Like
7.507
Πόντοι
1.056
Πες τα ...
        Ο κάθε βαρεμένος έρχεται και πουλάει εξυπνάδα εδώ πίσω από την ανωνυμία του
        Α, και κάτι άλλο, την εκκλησιαστική περιουσία που πήρε ο Τρίτσης ΤΙ ΤΗΝ ΕΚΑΝΕ? ΠΟΙΟΣ ΦΤΩΧΟΣ ΕΦΑΓΕ ΨΩΜΙ? Κανείς. Πήγαν όλα εκεί που ξέρουμε  .
        ΤΙς 63.000 ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΟΥ ΠΆΝΕ ΚΆΘΕ ΜΈΡΑ ΚΑΙ ΤΡΏΝΕ ΣΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΊΑ ΈΝΑ ΠΙΆΤΟ ΦΑΓΗΤΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΤΑΙΖΕΙ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ?
Περιμένεις μέσα στο Μπουρδέλα επώνυμη κριτική έξω από δω υπάρχουν χιλιάδες που ασκούν κριτική το θέμα εκκλησία έχει πάψει να είναι ταμπού.
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 172663

Επισκέπτης
Πες τα ...
       Ο κάθε βαρεμένος έρχεται και πουλάει εξυπνάδα εδώ πίσω από την ανωνυμία του
       Α, και κάτι άλλο, την εκκλησιαστική περιουσία που πήρε ο Τρίτσης ΤΙ ΤΗΝ ΕΚΑΝΕ? ΠΟΙΟΣ ΦΤΩΧΟΣ ΕΦΑΓΕ ΨΩΜΙ? Κανείς. Πήγαν όλα εκεί που ξέρουμε  .
       ΤΙς 63.000 ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΟΥ ΠΆΝΕ ΚΆΘΕ ΜΈΡΑ ΚΑΙ ΤΡΏΝΕ ΣΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΊΑ ΈΝΑ ΠΙΆΤΟ ΦΑΓΗΤΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΤΑΙΖΕΙ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ?
δεν ξερω τι εγινε επι τριτση αν ξερεις πεσ'τα.
από τις 63.000 ζητημα να είναι οι 10.000 ελληνες και δεν θελω να ταϊζονται και να πολλαπλασιάζονται 53.000 που στον επομενο τζερτζελε θα με σφαξουν.
επισης δεν μας λες ποσοι ιερεις ταϊζονται και ποσοι γραμματεις και ψαλτάδες... βασιζόμενοι σε μια ευρεως αποδεκτη ως καθεστος ΑΠΑΤΗ
 

12180

Μέλος
Εγγρ.
18 Μαΐ 2014
Μηνύματα
96
Like
2
Πόντοι
0
Η πρόφαση των συσσίτιων έχει παλιώσει.Προσπαθούν να δικαιολογήσουν τα τεράστια,αφορολόγητα έσοδά τους με κάτι που είναι σχεδόν τζάμπα(τρόφιμα από δωρεές,εθελοντική εργασία).Εξάλλου κανείς δε ζήτησε από την εκκλησία να υποκαταστήσει το κράτος
 

12180

Μέλος
Εγγρ.
18 Μαΐ 2014
Μηνύματα
96
Like
2
Πόντοι
0
από τις 63.000 ζητημα να είναι οι 10.000 ελληνες και δεν θελω να ταϊζονται και να πολλαπλασιάζονται 53.000 που στον επομενο τζερτζελε θα με σφαξουν.
Έτσι.Συσσίτια μόνο για Έλληνες,όπως οι νεοναζί
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.755
Κριτικές
2
Like
2.714
Πόντοι
1.306
όταν ελευθερώνεται ένα μερος τιτλοι ιδοκτησιας του κατακτητή δεν πρεπει να αναγνωρίζονται διαφορετικα είναι σαν νομιμοποιείς την κατακτηση. γερμανικοι τιτλοι πχ στην απελευθερωμενη γαλλια μετα τον β παγκοσμιο πολεμο δεν ειχαν ΚΑΜΜΙΑ αξια

εκεί παίκτη μου είναι η διαφορά... η Αττική και η Στερεά δεν απελευθερώθηκε παραδόθηκε... και τράβα λοιπόν στον  Κολοκοτρώνη και στον Καποδίστρια να ζητήσεις το διάφορο που τους αναγνωρίσανε...

ααα και που είσαι ... νόμος με αναδρομική ισχύ δεν υπάρχει σε δημοκρατικό πολίτευμα... αν τώρα εσύ αναπολείς τις ημέρες του Χίτλερ ή του Στάλιν (΄'οχι ότι είχανε και καμμία διαφορά)... εεε τι να σου κάνω περάσσανε ανεπιστρεπτί..
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom