Νέα

Η εκκλησία μας/Eκκλησιαστική περιουσία

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Pradadevil
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 1K
  • Εμφανίσεις 51K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Επισκέπτης
Και πως φορολογούνται τα εισοδήματά του?

Οι φορολογίες στα  εισοδήματα των υπαλλήλων των ΝΠΔΔ , γίνονται απευθείας στη μισθοδοσία τους.
Γι αυτό και οι δημόσιοι υπάλληλοι δε μπορούνε ποτέ να κλέψουν (φορολογικά τουλάχιστον) το κράτος.

Οι ιερείς (απ την εποχή Α. Παπανδρέου) είναι υπάλληλοι ΝΠΔΔ , οπότε κατα τον αυτό τρόπο φαντάζομαι θα φορολογούνται ...
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Φυσικα και ειναι προσωπικά τα σχόλια.

Οπως και το ίδιο το θέμα της πίστης

Καταλαβαίνω οτι η εκκλησία δεν εχει ακόμα αποβαλει τον κλέφτη αλλα καθυστερεί. Αυτό δε θα το κρίνω

Θα ήλπιζα να υπάρξει καθαίρεση για λόγους ηθικής, ειδικά απο ενα μαγαζί που υποτίθεται οτι εκπροσωπεί την αρετή. Και όχι καθαίρεση για λόγους....διαδικαστικούς

Κριμα. Μια (ακόμα) ευκαιρία να μας πεισει χάθηκε.

Δυστυχώς από μερικές απόψεις, ευτυχώς από πολλές άλλες, δεν μπορεί να επιβληθεί καμια ποινή χωρίς κάποια διαδίκασία...
Είτε ποινικής είτε διοικητικής φύσεως...
Αυτοδικίες, λυντσαρίσματα και αποφάσεις εν θερμώ, αν και σε ορισμένες περιπτώσεις μοιάζουν η μόνη θεραπεία, εντούτοις δεν είναι...
Αντίθετα μεσοπρόθεσμα θα κάνουν τα πράγματα χειρότερα...

Το ότι η δικαιοσύνη δεν λειτουργεί όπως θα έπρεπε (και όπως θα θέλαμε)  δε σημαίνει ότι πρέπει να την υποκαταστήσουμε από συνοπτικές διαδικασίες...
 

aarsenikos

Μέλος
Εγγρ.
14 Δεκ 2006
Μηνύματα
321
Like
1
Πόντοι
1
βασικα μπορεις να αλλαξεις τον τιτλο σε ''η εκκλησια [size=16pt]σ[/size]ας'' ????
δεν ξέρω τι λέτε αλλα υπάρχουν και καλή κληρικοί,παπαγιώργη εγώ είμαι μαζί σου.αυτοί σαν τον αττικής λασπώνουν την ορθοδοξία,δυστυχώς 2 δισεκατομμύρια για μια ώρα ανάγκης εκεί κατάντησα με.απατεώνες λωποδύτες,όχι 6 χρονια αλλα ξύρισμα και ισόβια
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
59
Πόντοι
66
Σταυρε ,

Για τα αδερφίστικα ΔΕΝ ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΤΗΚΕ και ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΤΕΙ , διότι αποτελούν προϊόν υποκλοπής ... και άν λαμβάνονταν  υπ όψιν το παραμικρό απο αυτά στο δικαστήριο , τότε θα ΑΚΥΡΩΝΟΤΑΝΕ η ποινική διαδικασία και ο Σεβασμιώτατος θα επέστρεφε "Κύριος"  στη Μητρόπολή του ...
Τα έχουμε ξαναπεί αυτά ...

Όσο για το άλλο που λές , δε νομίζω να μπορεί κάποιος να του τα πάρει πίσω χωρίς δίκη ...
Το δικαστήριο τον καταδίκασε για την υπαξαίρεση απο τη Μονή του Οσίου Εφραίμ ... ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ .

Δε με τσίμπησε μύγα όπως λές ...
Απλά έχει μαλιάσει η γλώσσα μου να επαναλαμβάνω τα ίδια και τα ίδια !

Έχεις δίκιο για την επανάληψη.  Αλλά δε μπορώ να τα θυμάμαι όλα, όταν δε μ' ενδιαφέρουν, κι όλας...

Κοίτα όμως τώρα την αδικία:

6 εκ ευρώ στην άκρη, και καθαρίζει με 6 χρονάκια (άσε που θα βγει και νωρίτερα, κάτι τα 3/5, κάτι η "διαγωγή" του, κάτι η υγεία του...).

-Παραμένει κληρικός (του αρέσει, ίσως).
-Παραμένει αδερφή (του αρέσει, σίγουρα).
-Θα έχει "καλή" μεταχείρηση (δικό του δωμάτιο κλπ) στη χούμση.  Ας όψονται οι "πιστοί" δεσμοφύλακες, που θα τον σέβονται...
-Θα έχει και κανένα "τυχηρό" στην απο πίσω τρύπα, διότι ως γνωστόν η φυλακή έχει απ' όλα τα καλά παιδιά...

Και όπως είπαμε, σε 2-3 χρονάκια (ίσως και νωρίτερα), πάλι έξω.  Εδώ βγήκε ο Μάκαρος (με 12 χρόνια ποινή), ο σεβασμιώτατος θα κάτσει μέσα?

Σκέψου τώρα να είχα καταχραστεί εγώ, απ τη δουλειά μου (ιδιωτικός τομέας, όχι δημόσιο) 60.000 ευρώ, όχι 6 εκ.
Πόσο θα με έβαζαν μέσα?
Θα μου παίρνανε το σπίτι (αν είχα) ή όχι?

Γι' αυτό σου λέω Μήτσε, ΒΡΩΜΑ Η ΔΟΥΛΕΙΑ με το παπαδαριό...
 

gabadoo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
10.664
Like
2
Πόντοι
166
Όσο η Εκκλησία είναι Νομικό Πρόσωπο Δημοσίου Δικαίου και ελέγχονται οι αποφάσεις της απο τα Διοικητικά Δικαστήρια , τόσο πιο αργή θα είναι και η απονομή της Εκκλησιαστικής Δικαιοσύνης.

Μόλις επέλθει ο πολυπόθητος "Χωρισμός" ... τότε να δεις ταχύτητες ...
Θα ενεργεί σαν Ο.Ε η κάτι τέτοιο , και δε θα δίνει για τις αποφάσεις της λογαριασμό σε κανέναν ...

Μέχρι τότε όμως ... ΥΠΟΜΟΝΗ  (κι εσύ ... κι εγώ) !


  Αμην ....και ποτε
  Να γινει ο διαχωρισμος,να τελειωσουν και τα επιχειρηματα ρε παιδι μου

  ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟΣ ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ
 

pisoxostis

Σπουδαίος
Εγγρ.
8 Σεπ 2005
Μηνύματα
3.138
Κριτικές
12
Like
52
Πόντοι
2.945
Ποιο ειναι το νοημα της θρησκειας?
Τι προσφερει?
Ας υπηρχε ανεξιθρησκεια στη χωρα μας και θα σας ελεγα εγω ποσοι θα ηταν οι χριστιανοι ορθοδοξοι.
 

Επισκέπτης
Έχεις δίκιο για την επανάληψη.  Αλλά δε μπορώ να τα θυμάμαι όλα, όταν δε μ' ενδιαφέρουν, κι όλας...

Κοίτα όμως τώρα την αδικία:

6 εκ ευρώ στην άκρη, και καθαρίζει με 6 χρονάκια (άσε που θα βγει και νωρίτερα, κάτι τα 3/5, κάτι η "διαγωγή" του, κάτι η υγεία του...).

-Παραμένει κληρικός (του αρέσει, ίσως).
-Παραμένει αδερφή (του αρέσει, σίγουρα).
-Θα έχει "καλή" μεταχείρηση (δικό του δωμάτιο κλπ) στη χούμση.  Ας όψονται οι "πιστοί" δεσμοφύλακες, που θα τον σέβονται...
-Θα έχει και κανένα "τυχηρό" στην απο πίσω τρύπα, διότι ως γνωστόν η φυλακή έχει απ' όλα τα καλά παιδιά...

Και όπως είπαμε, σε 2-3 χρονάκια (ίσως και νωρίτερα), πάλι έξω.  Εδώ βγήκε ο Μάκαρος (με 12 χρόνια ποινή), ο σεβασμιώτατος θα κάτσει μέσα?

Σκέψου τώρα να είχα καταχραστεί εγώ, απ τη δουλειά μου (ιδιωτικός τομέας, όχι δημόσιο) 60.000 ευρώ, όχι 6 εκ.
Πόσο θα με έβαζαν μέσα?
Θα μου παίρνανε το σπίτι (αν είχα) ή όχι?

Γι' αυτό σου λέω Μήτσε, ΒΡΩΜΑ Η ΔΟΥΛΕΙΑ με το παπαδαριό...

Αυτό το συμπέρασμα έβγαλες απ το συγκεκριμένο πόστ  ΣΟΥ ?

Εγώ θα έλεγα οτι το συμπέρασμα που βγαίνει , είναι οτι  πάσχει τόσο το ποινικό , όσο και το σωφρονιστικό  σύστημα της χώρας .

Και πάσχει ακόμη και το σύστημα απονομής της Εκκλησιαστικής δικαιοσύνης .
Γιατί μέχρι να περάσει ο Πρώην Αττικής Παντελεήμων απο Εκκλησιαστικό δικαστήριο και να του επιβληθεί η ποινή της καθαίρεσης , και θα φέρει άμφια ... και θα ιερουργεί ... και θα προσφωνείται Σεβασμιώτατος ...

Δυστυχώς ...
Επιεικείς νόμοι ... αλλά νόμοι !  ;)
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
59
Πόντοι
66
Γι' αυτό σου λέω Μήτσε, ΒΡΩΜΑ Η ΔΟΥΛΕΙΑ με το παπαδαριό...

Αυτό το συμπέρασμα έβγαλες απ το συγκεκριμένο πόστ  ΣΟΥ ?

Δε το έβγαλα "απ το ποστ ΜΟΥ", το βγάζω απ τη γενική κατάσταση.

Διαφωνείς?
 

Επισκέπτης
Διαγράφηκαν κάποια εκκλησιαστικά πόστ ή μου φάνηκε ?  :think:
 

antisthenis

Administrator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
20 Ιαν 2006
Μηνύματα
20.565
Κριτικές
148
Λύσεις
5
Like
8.076
Πόντοι
14.565
Κάποια αιρετικά. ;)
 

~ Buddha

Μέλος
Εγγρ.
13 Απρ 2008
Μηνύματα
1.338
Like
0
Πόντοι
16
ειναι ενοριτης της Αγιας Φωτεινης,
μεγαλη η χαρη της. :priest:

 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
51
Πόντοι
4.095

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom