Νέα

Help! Πολυκατοικία με κεντρικό σύστημα ζεστού νερού και λογιαριασμός ΔΕΗ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα jim28
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 22
  • Εμφανίσεις 2K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

jim28

Ανώτερος
Εγγρ.
7 Ιαν 2007
Μηνύματα
1.930
Κριτικές
26
Like
2.318
Πόντοι
6.955
Η μπουρδελοπολυκατοικία στην οποία μένω έχει ζεστό νερό που πηγαίνει στα διαμερίσματα απο μια παροχή νερού και ενα μποιλερ τριπλης ενεργειας 800 λίτρων. Υπάρχει μετρητης ογκου νερου εξω απο καθε διαμερισμα και ωρομετρητες ηλεκτρικης ενεργειας και καυσιμου (λειτουργια του καυστηρα του καλοριφερ. Οταν δεν επακει ο ηλιος να ζεστανει το νερο τιθενται σε λειτουργια η ηλεκτρικη ενεργεια η ο καυστηρας. Καποιος εχει γραψει πως οταν το εχουμε στην ηλεκτρικη ενεργεια καιει 9 KW/hour (τιμη κοντα στην πραγματικοτητα) κι οταν το εχουμε στο καυσιμο καιει 2 λίτρα/ ωρα (μουφα και μαλακια τιμη για αυτο και παντα το εχουμε στο ρευμα.
Για να βγουν τα κοινοχρηστα καθομαι και υπολογιζω στον διαχειριστη (να πω σε αυτο το σημειο οτι οι γειτονες μου μαλακες και αγραμματοι ετσι απλα! οταν σας λεω οτι δεν ξερουν βασικες μαθηματικες πραξεις και λογικες κυριολεκτω!) την αξία της ηλεκτρικης ενεργειας που δαπανηθηκε για ζεσταμα νερου, προσθετω τον ΦΠΑ και με μια μεθοδο των τριων υπολογιζουμε τι αναλογει σε καθε διαμερισμα. Οι λογαριασμοί της κοινοχτηστης ΔΕΗ όμως έρχονται πολύ υψηλοι π.χ. 650 ευρω και μεγαλο μερος αυτων ειναι οι ΥΚΩ ΕΤΜΕΑΡ και ΑΔΜΗΕ ....το κραταμε αυτο.
Εγω είμαι διαμερισμα στο οποιο μενει ενας ανθρωπος και κανω την μικροτερη καταναλωση ζεστου νερου!
Ερωτηση1: Πως και που απευθυνομαι για επιστημονικο τροπο υπολογισμου της ηλεκτρικης ενεργεις η των λιτρων πετρελαιου που καταναλωθηκων στην μοναδα του χρονου π.χ. διμηνο
Ερώτηση2: Πως θα μπορω να υπολογισω τι αναλογια ΚΩ ΕΤΜΕΑΡ και ΑΔΜΗΕ αντιστοιχει στην καταναλωση καθε διαμερισματος? (Σημειωση, μεχρι σημερα υπολογιζουμε μονο KW και ΦΠΑ)

Ευχαιστω οποιος ξερει να απαντησει.
 

baros

Ανώτερος
Εγγρ.
20 Ιαν 2010
Μηνύματα
81.760
Κριτικές
31
Like
12.409
Πόντοι
5.097
Η μπουρδελοπολυκατοικία στην οποία μένω έχει ζεστό νερό που πηγαίνει στα διαμερίσματα απο μια παροχή νερού και ενα μποιλερ τριπλης ενεργειας 800 λίτρων. Υπάρχει μετρητης ογκου νερου εξω απο καθε διαμερισμα και ωρομετρητες ηλεκτρικης ενεργειας και καυσιμου (λειτουργια του καυστηρα του καλοριφερ. Οταν δεν επακει ο ηλιος να ζεστανει το νερο τιθενται σε λειτουργια η ηλεκτρικη ενεργεια η ο καυστηρας. Καποιος εχει γραψει πως οταν το εχουμε στην ηλεκτρικη ενεργεια καιει 9 KW/hour (τιμη κοντα στην πραγματικοτητα) κι οταν το εχουμε στο καυσιμο καιει 2 λίτρα/ ωρα (μουφα και μαλακια τιμη για αυτο και παντα το εχουμε στο ρευμα.
Για να βγουν τα κοινοχρηστα καθομαι και υπολογιζω στον διαχειριστη (να πω σε αυτο το σημειο οτι οι γειτονες μου μαλακες και αγραμματοι ετσι απλα! οταν σας λεω οτι δεν ξερουν βασικες μαθηματικες πραξεις και λογικες κυριολεκτω!) την αξία της ηλεκτρικης ενεργειας που δαπανηθηκε για ζεσταμα νερου, προσθετω τον ΦΠΑ και με μια μεθοδο των τριων υπολογιζουμε τι αναλογει σε καθε διαμερισμα. Οι λογαριασμοί της κοινοχτηστης ΔΕΗ όμως έρχονται πολύ υψηλοι π.χ. 650 ευρω και μεγαλο μερος αυτων ειναι οι ΥΚΩ ΕΤΜΕΑΡ και ΑΔΜΗΕ ....το κραταμε αυτο.
Εγω είμαι διαμερισμα στο οποιο μενει ενας ανθρωπος και κανω την μικροτερη καταναλωση ζεστου νερου!
Ερωτηση1: Πως και που απευθυνομαι για επιστημονικο τροπο υπολογισμου της ηλεκτρικης ενεργεις η των λιτρων πετρελαιου που καταναλωθηκων στην μοναδα του χρονου π.χ. διμηνο
Ερώτηση2: Πως θα μπορω να υπολογισω τι αναλογια ΚΩ ΕΤΜΕΑΡ και ΑΔΜΗΕ αντιστοιχει στην καταναλωση καθε διαμερισματος? (Σημειωση, μεχρι σημερα υπολογιζουμε μονο KW και ΦΠΑ)

Ευχαιστω οποιος ξερει να απαντησει.
Ξεσυνδέσου και βάλε αυτόνομο θερμοσίφωνα.
 
OP
OP
jim28

jim28

Ανώτερος
Εγγρ.
7 Ιαν 2007
Μηνύματα
1.930
Κριτικές
26
Like
2.318
Πόντοι
6.955
Με προλαβες Baros .....εχω βαλει αυτονομο ηλεκτρικο θερμοσιφωνα το οποιο τον χρησιμοποιω τους πολυ χειμερινους μηνες.

Αυτο που θελω να κανω είναι να επιβαλω (ακομα και με αγωγη) στους γειτονες καταμερισμο και των ΥΚΩ ΕΤΜΕΑΡ ΑΔΜΗΕ κτλ ώστε να μειωθουν τα δικα μου κοινοχρηστα.
 

Sapakias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Σεπ 2016
Μηνύματα
2.837
Like
1.280
Πόντοι
216
Κυκλοφορεί σε δύο μεγέθη. Το γεμίζεις με βραστό νερό για να κρατάει όλη μέρα.
Το χρησιμοποιούσαν και οι λεκανατζούδες στα παλιά τσαρδιά.

:zombie: :shit: :zombie:

 

Συνημμένα

  • tap.jpg
    tap.jpg
    49 KB · Εμφανίσεις: 42

dude33

Μέλος
Εγγρ.
10 Νοε 2007
Μηνύματα
9.197
Like
759
Πόντοι
146
Η μπουρδελοπολυκατοικία στην οποία μένω έχει ζεστό νερό που πηγαίνει στα διαμερίσματα απο μια παροχή νερού και ενα μποιλερ τριπλης ενεργειας 800 λίτρων. Υπάρχει μετρητης ογκου νερου εξω απο καθε διαμερισμα και ωρομετρητες ηλεκτρικης ενεργειας και καυσιμου (λειτουργια του καυστηρα του καλοριφερ. Οταν δεν επακει ο ηλιος να ζεστανει το νερο τιθενται σε λειτουργια η ηλεκτρικη ενεργεια η ο καυστηρας. Καποιος εχει γραψει πως οταν το εχουμε στην ηλεκτρικη ενεργεια καιει 9 KW/hour (τιμη κοντα στην πραγματικοτητα) κι οταν το εχουμε στο καυσιμο καιει 2 λίτρα/ ωρα (μουφα και μαλακια τιμη για αυτο και παντα το εχουμε στο ρευμα.
Για να βγουν τα κοινοχρηστα καθομαι και υπολογιζω στον διαχειριστη (να πω σε αυτο το σημειο οτι οι γειτονες μου μαλακες και αγραμματοι ετσι απλα! οταν σας λεω οτι δεν ξερουν βασικες μαθηματικες πραξεις και λογικες κυριολεκτω!) την αξία της ηλεκτρικης ενεργειας που δαπανηθηκε για ζεσταμα νερου, προσθετω τον ΦΠΑ και με μια μεθοδο των τριων υπολογιζουμε τι αναλογει σε καθε διαμερισμα. Οι λογαριασμοί της κοινοχτηστης ΔΕΗ όμως έρχονται πολύ υψηλοι π.χ. 650 ευρω και μεγαλο μερος αυτων ειναι οι ΥΚΩ ΕΤΜΕΑΡ και ΑΔΜΗΕ ....το κραταμε αυτο.
Εγω είμαι διαμερισμα στο οποιο μενει ενας ανθρωπος και κανω την μικροτερη καταναλωση ζεστου νερου!
Ερωτηση1: Πως και που απευθυνομαι για επιστημονικο τροπο υπολογισμου της ηλεκτρικης ενεργεις η των λιτρων πετρελαιου που καταναλωθηκων στην μοναδα του χρονου π.χ. διμηνο
Ερώτηση2: Πως θα μπορω να υπολογισω τι αναλογια ΚΩ ΕΤΜΕΑΡ και ΑΔΜΗΕ αντιστοιχει στην καταναλωση καθε διαμερισματος? (Σημειωση, μεχρι σημερα υπολογιζουμε μονο KW και ΦΠΑ)

Ευχαιστω οποιος ξερει να απαντησει.
 

mefedlos

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιουν 2006
Μηνύματα
304
Like
46
Πόντοι
1
Με προλαβες Baros .....εχω βαλει αυτονομο ηλεκτρικο θερμοσιφωνα το οποιο τον χρησιμοποιω τους πολυ χειμερινους μηνες.

Αυτο που θελω να κανω είναι να επιβαλω (ακομα και με αγωγη) στους γειτονες καταμερισμο και των ΥΚΩ ΕΤΜΕΑΡ ΑΔΜΗΕ κτλ ώστε να μειωθουν τα δικα μου κοινοχρηστα.
Μπορεις να βαλεις ενα μετρητη μπαρας στην παροχη του κοινοχρηστου θερμοσιφωνα γαι να δεις ποσα καταναλωνει γιατι απο οτι καταλαβα παιρνει απο το κοινοχρηστο της πολυκατοικιας που μετρα φωτισμο και ανσασερ κλπ. Οταν βρεις ποσα βατ απο το κοινοχρηστο καιει ο θερμοσιφωνας αυτος με την μεθοδο των τριων βρισκεις και τις λοιπες χρεωσεις. Πριν κανεις αγωγη διαβασε καλα τον κανονισμο της πολυκατοικιας τι λεει....
 

mefedlos

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιουν 2006
Μηνύματα
304
Like
46
Πόντοι
1
Ο μετρητης εχει κανει απο 10 με 20 ευρω περιπου
 

baros

Ανώτερος
Εγγρ.
20 Ιαν 2010
Μηνύματα
81.760
Κριτικές
31
Like
12.409
Πόντοι
5.097
Μπορεις να βαλεις ενα μετρητη μπαρας στην παροχη του κοινοχρηστου θερμοσιφωνα γαι να δεις ποσα καταναλωνει γιατι απο οτι καταλαβα παιρνει απο το κοινοχρηστο της πολυκατοικιας που μετρα φωτισμο και ανσασερ κλπ. Οταν βρεις ποσα βατ απο το κοινοχρηστο καιει ο θερμοσιφωνας αυτος με την μεθοδο των τριων βρισκεις και τις λοιπες χρεωσεις. Πριν κανεις αγωγη διαβασε καλα τον κανονισμο της πολυκατοικιας τι λεει....
Το σύστημα αυτο έχει ωρομετρητές και για κάυσιμο και για ηλκετρικη ενέργεια όποτε γνωρίζουν την κατανάλωση σε κιλοβατώρες για το ζεστό νερό.
 

Eraser..

Σεβαστός
Εγγρ.
25 Δεκ 2016
Μηνύματα
27.241
Like
8.751
Πόντοι
1.406
Με προλαβες Baros .....εχω βαλει αυτονομο ηλεκτρικο θερμοσιφωνα το οποιο τον χρησιμοποιω τους πολυ χειμερινους μηνες.

Αυτο που θελω να κανω είναι να επιβαλω (ακομα και με αγωγη) στους γειτονες καταμερισμο και των ΥΚΩ ΕΤΜΕΑΡ ΑΔΜΗΕ κτλ ώστε να μειωθουν τα δικα μου κοινοχρηστα.

ρώτα εδώ, ψάξε τον κ. Μπαλαφούτη.
θα σε ενημερώσει για όλα!  :grin:
polykatoikia.jpg


πέρα από την πλάκα, δεν έχετε εξωτερική εταιρεία να διαχειρίζεται τα κοινόχρηστα?
όλα αυτά βγαίνουν αυτόματα με βάση τα τετραγωνικά και τον όροφο (αν δε ξεχνάω κάτι...).
 

mefedlos

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιουν 2006
Μηνύματα
304
Like
46
Πόντοι
1
Το σύστημα αυτο έχει ωρομετρητές και για κάυσιμο και για ηλκετρικη ενέργεια όποτε γνωρίζουν την κατανάλωση σε κιλοβατώρες για το ζεστό νερό.
Ωραια τοτε. εκαψε 500 Kwh στις 1000 KwH που ηρθε ο κοινοχρηστος πχ αρα θα πληρωσουν και το 1/2 των λοιπων χρεωσεων.Απλα καθε φορα που ερχετε λογαριασμο θα κρατατε ενδειξη μετρητη δεη και ενδειξη μετρητη του καυστηρα
 

baros

Ανώτερος
Εγγρ.
20 Ιαν 2010
Μηνύματα
81.760
Κριτικές
31
Like
12.409
Πόντοι
5.097
Ωραια τοτε. εκαψε 500 Kwh στις 1000 KwH που ηρθε ο κοινοχρηστος πχ αρα θα πληρωσουν και το 1/2 των λοιπων χρεωσεων.Απλα καθε φορα που ερχετε λογαριασμο θα κρατατε ενδειξη μετρητη δεη και ενδειξη μετρητη του καυστηρα
Είναι μπερδεμένα γιατί ο φίλος παίρνει το κοινόχρηστό νερό αρα εκμεταλέυεται και την ενέργεια,κανονικά θα πρέπει να αποσυνδεθεί απο το κοινόχρηστο(θα χάσει βέβαια την ηλικαή ενέργεια) και μετά θα ζητήσει να αφαιρούνται οι κιλοβατόρες για το μπόιλερ απο τα κοινοχρηστά του.
Δλδ με το παραδειγμά σου απο τις 1000kwh θα χρεωθεί το μερισμά του apo τις 500kvh.
 

matzafasoula

Μέλος
Εγγρ.
16 Νοε 2012
Μηνύματα
1.247
Like
874
Πόντοι
96
Αφού έχετε ωρομετρητές, κάποιος μηχανικός έκανε πίνακα κατανομής κοινοχρηστων.
Εκεί θα βρεις αυτά που θέλεις.
Και διάβασε και τον κανονισμό.

Δεν μπορείς έτσι απλά να αποσυνδεθεις από τα κοινόχρηστα. Συμμετέχεις υποχρεωτικά με το ποσοτό που προβλέπει ο κανονισμός για κλειστά διαμερίσματα/ αποσύνδεση από θέρμανση κλπ.
 

mefedlos

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιουν 2006
Μηνύματα
304
Like
46
Πόντοι
1
Είναι μπερδεμένα γιατί ο φίλος παίρνει το κοινόχρηστό νερό αρα εκμεταλέυεται και την ενέργεια,κανονικά θα πρέπει να αποσυνδεθεί απο το κοινόχρηστο(θα χάσει βέβαια την ηλικαή ενέργεια) και μετά θα ζητήσει να αφαιρούνται οι κιλοβατόρες για το μπόιλερ απο τα κοινοχρηστά του.
Δλδ με το παραδειγμά σου απο τις 1000kwh θα χρεωθεί το μερισμά του apo τις 500kvh.
Α καταλαβα. Αυτο δεν γινεται θα πρεπει να αποσυνδεθει απο το συστημα τελειως
 

DmtrsxXx

Γλομπεάρχης
Εγγρ.
5 Αυγ 2010
Μηνύματα
11.170
Κριτικές
496
Like
62.253
Πόντοι
39.662
Η μπουρδελοπολυκατοικία στην οποία μένω έχει ζεστό νερό που πηγαίνει στα διαμερίσματα απο μια παροχή νερού και ενα μποιλερ τριπλης ενεργειας 800 λίτρων. Υπάρχει μετρητης ογκου νερου εξω απο καθε διαμερισμα και ωρομετρητες ηλεκτρικης ενεργειας και καυσιμου (λειτουργια του καυστηρα του καλοριφερ. Οταν δεν επακει ο ηλιος να ζεστανει το νερο τιθενται σε λειτουργια η ηλεκτρικη ενεργεια η ο καυστηρας. Καποιος εχει γραψει πως οταν το εχουμε στην ηλεκτρικη ενεργεια καιει 9 KW/hour (τιμη κοντα στην πραγματικοτητα) κι οταν το εχουμε στο καυσιμο καιει 2 λίτρα/ ωρα (μουφα και μαλακια τιμη για αυτο και παντα το εχουμε στο ρευμα.
Για να βγουν τα κοινοχρηστα καθομαι και υπολογιζω στον διαχειριστη (να πω σε αυτο το σημειο οτι οι γειτονες μου μαλακες και αγραμματοι ετσι απλα! οταν σας λεω οτι δεν ξερουν βασικες μαθηματικες πραξεις και λογικες κυριολεκτω!) την αξία της ηλεκτρικης ενεργειας που δαπανηθηκε για ζεσταμα νερου, προσθετω τον ΦΠΑ και με μια μεθοδο των τριων υπολογιζουμε τι αναλογει σε καθε διαμερισμα. Οι λογαριασμοί της κοινοχτηστης ΔΕΗ όμως έρχονται πολύ υψηλοι π.χ. 650 ευρω και μεγαλο μερος αυτων ειναι οι ΥΚΩ ΕΤΜΕΑΡ και ΑΔΜΗΕ ....το κραταμε αυτο.
Εγω είμαι διαμερισμα στο οποιο μενει ενας ανθρωπος και κανω την μικροτερη καταναλωση ζεστου νερου!
Ερωτηση1: Πως και που απευθυνομαι για επιστημονικο τροπο υπολογισμου της ηλεκτρικης ενεργεις η των λιτρων πετρελαιου που καταναλωθηκων στην μοναδα του χρονου π.χ. διμηνο
Ερώτηση2: Πως θα μπορω να υπολογισω τι αναλογια ΚΩ ΕΤΜΕΑΡ και ΑΔΜΗΕ αντιστοιχει στην καταναλωση καθε διαμερισματος? (Σημειωση, μεχρι σημερα υπολογιζουμε μονο KW και ΦΠΑ)

Ευχαιστω οποιος ξερει να απαντησει.

τύπε να μετακομίσεις το σκέφτεσαι; αν φέρεις κανα συγγενικό πρόσωπο σπιτι σου και αρχισει τα καυτά μπανάκια θα βγεις εκτος προϋπολογισμού.
 

akismouse

Μέλος
Εγγρ.
26 Μαρ 2013
Μηνύματα
78
Κριτικές
1
Like
24
Πόντοι
0
Θα κάνεις το ίδιο που κάνεις και τώρα αλλα στον τελικό λογαριασμό της δεη και όχι στα kw + φπα.Ετσι θα είναι πιό δίκαιο.
 

yanakis

Μέλος
Εγγρ.
20 Μαρ 2015
Μηνύματα
326
Κριτικές
2
Like
86
Πόντοι
1
Καλησπερα!
για αρχη να πουμε οτι με νομο, πρεπει να αντικατασταθουν οι ωρομετρητες με ογκομετρητες. αυτο σε ευνοεί διοτι εχεις μικρο διαμερισμα ,αρα μικρο όγκο.
Αυτό ισχυει για κεντρικη θερμανση ,ειτε κεντρικης κατανομης ,είτε αυτόνομης κατανομης.
Επισης η χρηση υγρων καυσιμων για να ζεστανουμε το μποιλερ ειναι παρανομο , διοτι, εγκειται στον νομο περι λαθρεμποριας. Αυτο σημαινει ότι δεν μπορεις να χρησιμοποιεις πετρελαιο θερμανσης ,παρα μονον κινησης ,καθοτι το θερμανσης επεχει ποσοστό εκπτωσεως απο τον φορο , μονον για την θερμανση.
Αρα ο διαχειριστης ειναι απι της ουσιας λαθρεμπορος καθοτι χρησιμοποιει πετρελαιο θερμανσης για να ζεστανει ζεστο νερο.
Επισης η κατανομη της ΔΕΗ θα πρεπει να εφρμοστει βασης χιλιοστων του καθα διαμερισματος, αλλα΄και αναλογιας της ολικης χρησης.
Σε καθε περιπτωση θα πρεπει ολα αυτα να αναγράφονται στον κανονισμό ,ο οποίος ειναι κυριαρχος εφόσον δεν αντικρούεται απο Νομο του Κρατους
Η γνωμη μου καθοτι παθων ειναι, να καταργηθει ΑΜΕΣΑ και να τοποθετηθουν ηλιακοι στην ταρατσα. ΠΕΤΑΞΤΕ ΤΟ !!
 

yanakis

Μέλος
Εγγρ.
20 Μαρ 2015
Μηνύματα
326
Κριτικές
2
Like
86
Πόντοι
1
προσοχη ! ΟΧΙ ΗΛΙΑΚΑ ΠΑΝΕΛΣ. ο καθενας και ηλιακο με ενσωματωμενο μποιλερ. Τ
 
OP
OP
jim28

jim28

Ανώτερος
Εγγρ.
7 Ιαν 2007
Μηνύματα
1.930
Κριτικές
26
Like
2.318
Πόντοι
6.955
προσοχη ! ΟΧΙ ΗΛΙΑΚΑ ΠΑΝΕΛΣ. ο καθενας και ηλιακο με ενσωματωμενο μποιλερ. Τ


Γιάννη κι εγω αυτό λέω στους γείτονες μου, καταργηση του μπουρδελοσυστηματος ,  αλλά εχω πέσει σε περιπτωσεις. Ως παθων  κι εσυ με καταλαβαίνεις. Ευχαριστώ πάντως όσους τοποθετηθηκαν.
 

kavliaris

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Αυγ 2010
Μηνύματα
2.285
Κριτικές
11
Like
279
Πόντοι
1.520
Καλησπερα!
για αρχη να πουμε οτι με νομο, πρεπει να αντικατασταθουν οι ωρομετρητες με ογκομετρητες. αυτο σε ευνοεί διοτι εχεις μικρο διαμερισμα ,αρα μικρο όγκο.
Αυτό ισχυει για κεντρικη θερμανση ,ειτε κεντρικης κατανομης ,είτε αυτόνομης κατανομης.
Επισης η χρηση υγρων καυσιμων για να ζεστανουμε το μποιλερ ειναι παρανομο , διοτι, εγκειται στον νομο περι λαθρεμποριας. Αυτο σημαινει ότι δεν μπορεις να χρησιμοποιεις πετρελαιο θερμανσης ,παρα μονον κινησης ,καθοτι το θερμανσης επεχει ποσοστό εκπτωσεως απο τον φορο , μονον για την θερμανση.
Αρα ο διαχειριστης ειναι απι της ουσιας λαθρεμπορος καθοτι χρησιμοποιει πετρελαιο θερμανσης για να ζεστανει ζεστο νερο.
Επισης η κατανομη της ΔΕΗ θα πρεπει να εφρμοστει βασης χιλιοστων του καθα διαμερισματος, αλλα΄και αναλογιας της ολικης χρησης.
Σε καθε περιπτωση θα πρεπει ολα αυτα να αναγράφονται στον κανονισμό ,ο οποίος ειναι κυριαρχος εφόσον δεν αντικρούεται απο Νομο του Κρατους
Η γνωμη μου καθοτι παθων ειναι, να καταργηθει ΑΜΕΣΑ και να τοποθετηθουν ηλιακοι στην ταρατσα. ΠΕΤΑΞΤΕ ΤΟ !!
Σιγα μην ειναι και πειρατης της Καραϊβικής,ο διαχειριστης.Οταν αναβεις το μπόϊλερ,νερό ζεσταινεις,ειτε για να παει στις σωληνες του καλοριφερ,ειτε για να κανεις μπανιο.Η εκπτωση του πετρελαιου θερμανσης πριν μερικα χρονια ειχε καταργηθει και η τιμη με το πετρελαιο κινησης ειχε εξισωθει για να μην υπαρχει λαθρεμποριο και καλά.
Για να βγαλεις σωστα τα κοινοχρηστα,όντως πρεπει να δεις τον κανονισμο της πολυκατοικιας,και να βγει η καταναλωση βασει των χιλιοστων του καθε διαμερισματος.Υπαρχουν freeware προγραμματα στο internet γι' αυτο.Εναλλακτικα μπορεις να το δωσεις σε μια εταιρεια που βγαζει κοινοχρηστα,3-5 ευρω κοστιζει αναλογα με τον αριθμο των διαμερισματων.
 

Kaloeros

Ανώτερος
Εγγρ.
27 Φεβ 2009
Μηνύματα
1.532
Κριτικές
209
Like
4.458
Πόντοι
9.035
Τζιμάκο όπως συμφώνησες και εσύ, ίσως η καλύτερη λύση είναι να καταργήσετε το όλο σύστημα.

Καταρχήν αναρωτιέμαι το μπόιλερ των 800 λίτρων πόσα τετραγωνικά πάνελ έχει, για να λειτουργεί έστω και με μέτρια απόδοση από τον ήλιο. Με μια πρόχειρη εκτίμηση (2τμ/100λ) πρέπει να έχετε στην ταράτσα 16 τετραγωνικά πάνελ. Πράγμα απίθανο... Άρα το σύστημα δεν λειτουργεί με τον ήλιο, πιθανό και καθόλου, και άρα μάλλον λειτουργεί συνέχεια με το ρεύμα και για αυτό έχετε και τους τεράστιους λογαριασμούς. Σκέψου τι καίει αυτό το πράγμα για να συντηρεί συνέχεια 800 λίτρα ζεστό νερό, που στην τελική μπορεί ανά πάσα στιγμή να τα χρειάζονται άντε το 20-30% από τα διαμερίσματα. Τεράστια σπατάλη ενέργειας εξαρχής...

Τώρα για το δίκαιο του λογαριασμού ΔΕΗ, επειδή το πιθανότερο πάνω από το 90% του λογαριασμού ΔΕΗ να αφορά την χρήση του μπόιλερ, το δικαιότερο θα είναι να συμφωνήσετε ότι ο λογαριασμός της ΔΕΗ (σύνολο, όλα μέσα) θα επιμερίζετε στα διαμερίσματα ανάλογα με την χρήση του μπόιλερ. Αυτό το έχετε και το μετράτε ήδη με τα ρολόγια όγκου νερού στα διαμερίσματα. Πιθανό ένα μέρος (πχ 20%) να το επιμερίζεστε ως πάγια στα διαμερίσματα με βάση τα χιλιοστά. Έτσι όσοι δεν παίρνουν ζεστό νερό δεν θα επιβαρύνονται με το κοστοβόρο σύστημα.

Τέλος, επειδή έχετε μεγάλη κατανάλωση πληρώνετε και τεράστια πρόσθετα τέλη (αυτά δεν είναι αναλογικά, βασικά ξεσκίζουν τις μεγάλες καταναλώσεις). Άρα είναι άδικο να επιμερίζετε στο μπόιλερ μόνο τα KW, η απλούστερη λύση είναι να επιμερίζεστε αναλογικά όλον τον λογαριασμό της ΔΕΗ, όπως πρότεινα και πιο πάνω.

Βασικά να γνωρίζεις ότι πάνω από όλα ισχύει ο κανονισμός την πολυκατοικίας, και άρα για να γίνει οποιαδήποτε αλλαγή πρέπει να τους πας με το καλό να το αποδεχτούν όλοι, έστω και άτυπα. Αλλά από την άλλη πολύ αμφιβάλλω αν η χρήση του μπόιλερ είναι στον κανονισμό, και άρα όλα είναι με άτυπη συμφωνία. Κανονισμό έχεις; διάβασέ τον. Αν δεν αναφέρει τίποτα απαίτησε να σταματήσει άμεσα η χρήση του μπόιλερ ως ασύμφορη, απειλώντας στην τελική να σου κλείσουν την παροχή γιατί δεν θα ξαναπληρώσεις τίποτα... και ας λένε ότι θέλουν, δεν θα μπορέσουν να σου κάνουν τίποτα αν δεν είναι στον κανονισμό ή δεν υπάρχει έγγραφη απόφαση γενικής συνέλευσης (πρέπει να είναι και ομόφωνη αν δεν είναι στον κανονισμό).

Τέλος, Καλή σου τύχη, γιατί στις πολυκατοικίες άκρη δεν βγάζεις, ένας να είναι ο βλάκας πάνε όλα στράφι...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom