Νέα

Γυμναστήριο (ασκήσεις - συμπληρώματα διατροφής κλπ)...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Xartinos
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 28K
  • Εμφανίσεις 1M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Ειναι τριτοδευτερα τα ελλ.Γυμναστηρια;


  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    21

cena

Μέλος
Εγγρ.
8 Ιουλ 2007
Μηνύματα
209
Like
0
Πόντοι
1
Για μυικη υπερτροφια 10 - 12 επαναληψεις κανουν την δουλεια . Φυσικα θα πρεπει να αυξησεις την αντισταση .

Απο βιβλια προτινεται η εγκυκλοπαιδεια του Arnold . Αν την βρεις σε pdf .

Απο site το bodybuilding.com με αρθρα για σχετικα αρχαριους και το t-nation για πιο προχωρημενους .

Και το αποτελεσματα εξαρταται κατα 50 % απο την διατροφη , 30 % απο την αποκατασταση και 20 % απο την προπονηση .  
 

enoxlitikos

Μέλος
Εγγρ.
12 Δεκ 2007
Μηνύματα
521
Κριτικές
6
Like
7
Πόντοι
6
Μια ερώτηση μόνο.Αξίζει λες να αγοράσω κωπηλατικό?

ΟΧΙ!!!
Όταν λέω χαμηλή κοπηλατική,είναι για την πλάτη.Είναι σε μια ειδική τροχαλία.Όχι σαν τις κοπηλατικές που πουλάνε και οι οποίες γυμνάζουν τα χέρια.
 

Galb

Μέλος
Εγγρ.
30 Δεκ 2005
Μηνύματα
4.898
Κριτικές
8
Like
30
Πόντοι
16
Eγώ παλιά πήγαινα σε γυμναστήριο αλλά επειδή μου έπρηζε τα αρχίδια για να πάρω λοιποδιαλυτικά (μέσα από το γυμναστήριο που πουλούσε ο ίδιος) για να αρχίσει να καεί το λόιπος και να φαίνονται οι γραμμώσεις...Τι λες ρε φουκάρα του είπα..Και άντε γειά με τα γυμναστήρια από τότε...
 

requiem

Μέλος
Εγγρ.
16 Ιουλ 2007
Μηνύματα
1.976
Κριτικές
1
Like
6
Πόντοι
16
Άστα να πάνε φίλε.Εγώ για αυτό δεν πηγαίνω γυμναστήριο.Σε ένα που είχα πάει ήταν πολύ καλός ο γυμναστής μου είχε βγάλει και πρόγραμμα και όλα τα σχετικά.Στο άλλο στα αρχίδια σου έμπαινες μέσα έκανες ότι γούσταρες και έφευγες.Ένας φίλος μου είχε πληρώσει για 1 μήνα και έκανε 4 χωρίς να το καταλάβει κανείς.Εγώ θυμάμαι τον είχα ρωτήσει τι πρέπει να κάνω για να αποκτήσω κιλά εννοώντας για πρόγραμμα διατροφής και μου λέει με στόμφο ο μαλάκας:Να φας!
αν θες να παρεις σωστα κιλα πρεπει να τρως πιο πολυ τροφες πλουσιες σε πρωτεινη οπως κοτοπουλο,αυγα,ψαρι(και ιδιαιτερα τονο).θα κανεις και την προπονηση σου και θα εισαι μια χαρα.
 

enoxlitikos

Μέλος
Εγγρ.
12 Δεκ 2007
Μηνύματα
521
Κριτικές
6
Like
7
Πόντοι
6
Eγώ παλιά πήγαινα σε γυμναστήριο αλλά επειδή μου έπρηζε τα αρχίδια για να πάρω λοιποδιαλυτικά (μέσα από το γυμναστήριο που πουλούσε ο ίδιος) για να αρχίσει να καεί το λόιπος και να φαίνονται οι γραμμώσεις...Τι λες ρε φουκάρα του είπα..Και άντε γειά με τα γυμναστήρια από τότε...

Αν αυτός ήταν μαλάκας,δεν είναι όλοι.Κακώς δεν ξαναπήγες σε γυμναστήριο.Και φυσικά ο άνθρωπος ήταν εντελώς μαλάκας.
 

alfa291

Μέλος
Εγγρ.
24 Ιουν 2006
Μηνύματα
4.222
Like
376
Πόντοι
36
Paparov είναι θέμα στόχων. Ο συνδυασμός σετ - επαναλήψεων - διαλειμμάτων μόνο τυχαίος δεν είναι. Οι επαναλήψεις που κάνεις ΔΕΝ είναι για όγκο. Πιθανότατα σου δίνουν καλή γενική φυσική κατάσταση αλλά ΟΧΙ όγκο.

Ο γενικός κανόνας (ανά σετ)είναι:

γράμμωση: 15+ επαναλήψεις, 30'' διάλειμμα
όγκος: 8-12, 2'
μέγιστη δύναμη: 5-6, 3'

Και βέβαια υπάρχουν και οι ενδιάμεσες λύσεις ή και οι ΑΚΡΑΙΕΣ. Οι αρσιβαρίστες πχ έχουν στόχο τις 1-3 επαναλήψεις κλπ.

Και εννοώντας πχ 12 επαναλήψεις ενννοείται πως τα κιλά είναι τόσα ώστε η 13η να μη "βγαίνει".

Γενικά τα όργανα για το σπίτι είναι μια μεσοβέζικη λύση. Χρειάζεσαι περισσότερα όργανα πάντα και μπαίνεις σε φαύλο κύκλο. Μια φτηνή κωπηλατική θα τα "παίξει" γρήγορα, μια ακριβή δε συμφέρει. Καλύτερα γυμναστήριο ΙΜΟ.
 

requiem

Μέλος
Εγγρ.
16 Ιουλ 2007
Μηνύματα
1.976
Κριτικές
1
Like
6
Πόντοι
16
φιλε cena αν κρινω απτο nic σου πρεπει να το κατεχεις το θεμα.
 

enoxlitikos

Μέλος
Εγγρ.
12 Δεκ 2007
Μηνύματα
521
Κριτικές
6
Like
7
Πόντοι
6
αυτο που εχω δει ειναι οτι σε πολλα γυμναστηρια δεν ασχολουνται πολυ μαζι σου με αποτελεσμα να μη σε καθοδηγουν σωστα.

Πάω σε γυμναστήριο γνωστής αλυσίδας,και έχουν μόνο 1 άτομο σε κάθε βάρδια-εξαιρείται το aerobic-και στο τμήμα με τα βάρη,δεν είναι κανείς να δείξει πώς γίνεται μια άσκηση σε κάποιον νέο.Αυτό είναι απαράδεκτο και επικίνδυνο.Ελπίζω μόνο να μη συμβεί κάποιο δυστύχημα...
 

requiem

Μέλος
Εγγρ.
16 Ιουλ 2007
Μηνύματα
1.976
Κριτικές
1
Like
6
Πόντοι
16
Πάω σε γυμναστήριο γνωστής αλυσίδας,και έχουν μόνο 1 άτομο σε κάθε βάρδια-εξαιρείται το aerobic-και στο τμήμα με τα βάρη,δεν είναι κανείς να δείξει πώς γίνεται μια άσκηση σε κάποιον νέο.Αυτό είναι απαράδεκτο και επικίνδυνο.Ελπίζω μόνο να μη συμβεί κάποιο δυστύχημα...
εχεις απολυτο δικιο φιλε μου.το ιδιο γινεται και στο δικο μου.
 

alfa291

Μέλος
Εγγρ.
24 Ιουν 2006
Μηνύματα
4.222
Like
376
Πόντοι
36
Δεν γνωρίζω αν μιλάτε για JW, αλλά αν ρωτήσεις θα στο δείξει ο υπεύθυνος και θα σε βοηθήσει  για να πάρεις τη σωστή κίνηση, όπως και στον πάγκο, όπου η βοήθεια είναι απαραίτητη αν θες να ανεβάσεις κιλά. Βέβαια υπάρχουν και οι άλλοι ασκούμενοι και συνήθως είναι πρόθυμοι να βοηθήσουν.
 

D916

Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2006
Μηνύματα
32
Like
0
Πόντοι
0
Για μυικη υπερτροφια 10 - 12 επαναληψεις κανουν την δουλεια . Φυσικα θα πρεπει να αυξησεις την αντισταση .

Απο βιβλια προτινεται η εγκυκλοπαιδεια του Arnold . Αν την βρεις σε pdf .

Απο site το bodybuilding.com με αρθρα για σχετικα αρχαριους και το t-nation για πιο προχωρημενους .

Και το αποτελεσματα εξαρταται κατα 50 % απο την διατροφη , 30 % απο την αποκατασταση και 20 % απο την προπονηση . 

+1000
 

enoxlitikos

Μέλος
Εγγρ.
12 Δεκ 2007
Μηνύματα
521
Κριτικές
6
Like
7
Πόντοι
6
Πώς θα βγει φθηνή η συνδρομή;Έχουν μια πουτανίτσα στην ρεσεψιόν,και κανένα άλλο άτομο στο κτήριο.Χώρια που στα αποδυτήρια δεν έχουν θέρμανση...Μόλις τελειώσει η συνδρομή μου,θα τους αποχαιρετίσω.Βρήκα ένα βαριτζίδικο γυμναστήριο σε μια γειτονιά,με τον ιδιοκτήτη να έχει συμμετάσχει σε αγώνες και πάνε αρκετά "τέρατα"!Έστω και αν είναι ακριβότερο,είναι πιο ανθρώπινο.Βρίσκεις τουλάχιστον κάποιον να σε βοηθήσει όταν "παίζεις" πάγκο ή σκουώτ...
 

cena

Μέλος
Εγγρ.
8 Ιουλ 2007
Μηνύματα
209
Like
0
Πόντοι
1
Ο John ειναι ο παλαιστης που αγαπαω να μισω :) . Αλλα αυτη ειναι συζητηση για αλλο thread ή φορουμ .

Επειδη υπαρχει πολυ ασχετοσυνη στα γυμναστηρια αποφασισα να διαβασω μονος μου . Καθε μερα μερα μπαινω στα site που ειπα και διαβαζω οτι καινουργιο υπαρχει . Προφανως υπαρχουν και αλλα δεν υπαρχει χρονος .

Ειναι απαραιτητο να περναμε απο κριτικη διαδικασια οτιδηποτε ακουμε και αυτο γινεται οταν αποκτησουμε τις καταλληλες γνωσεις .
 

enoxlitikos

Μέλος
Εγγρ.
12 Δεκ 2007
Μηνύματα
521
Κριτικές
6
Like
7
Πόντοι
6
Δεν γνωρίζω αν μιλάτε για JW, αλλά αν ρωτήσεις θα στο δείξει ο υπεύθυνος και θα σε βοηθήσει  για να πάρεις τη σωστή κίνηση, όπως και στον πάγκο, όπου η βοήθεια είναι απαραίτητη αν θες να ανεβάσεις κιλά. Βέβαια υπάρχουν και οι άλλοι ασκούμενοι και συνήθως είναι πρόθυμοι να βοηθήσουν.

Ναι γι'αυτό μιλάω.Καλά εγώ δε χρειάζομαι να μου δείξει κανείς τις ασκήσεις,αλλά αν έρθει κάποιος νέος,δεν υπάρχει κανείς.Μια κοπέλα στην ρεσεψιόν μόνο.Όσον αφορά τους άλλους ασκούμενους,μου έχει τύχει να κάνω προπόνηση και να είναι κάτι παιδάκια όπου σίγουρα δεν μπορούν να με βοηθήσουν.Οπότε...
 

requiem

Μέλος
Εγγρ.
16 Ιουλ 2007
Μηνύματα
1.976
Κριτικές
1
Like
6
Πόντοι
16
Δεν γνωρίζω αν μιλάτε για JW, αλλά αν ρωτήσεις θα στο δείξει ο υπεύθυνος και θα σε βοηθήσει  για να πάρεις τη σωστή κίνηση, όπως και στον πάγκο, όπου η βοήθεια είναι απαραίτητη αν θες να ανεβάσεις κιλά. Βέβαια υπάρχουν και οι άλλοι ασκούμενοι και συνήθως είναι πρόθυμοι να βοηθήσουν.
οπωσδηποτε δε θα γινεται αυτο σε ολα τα γυμναστηρια.στο δικο μου ειμαστε μια παρεα 5-6 ατομων που κανουμε χρονια και πιο πολυ δειχνουμε εμεις ασκησεις η ρωτανε εμας οι πιο καινουριοι παρα ασχολειται ο υπευθυνος.εχω παει και στην επαρχια σε πολλα γυμναστηρια και εχω δει το ιδιο να συμβαινει.
 

requiem

Μέλος
Εγγρ.
16 Ιουλ 2007
Μηνύματα
1.976
Κριτικές
1
Like
6
Πόντοι
16
επισης παιζει ρολο και με ποιον κανεις γυμναστικη.σε μας ειναι ενα παλικαρι 40 χρονων ο οποιος ειναι η ζωη του τα βαρη.αν εχεις ενα τετοιο ατομο διπλα σου και σε παρακινει σε ανεβαζει και εσενα χωρις να το καταλαβαινεις.
 

gkomenios.

Τιμημένος
Εγγρ.
29 Μαρ 2006
Μηνύματα
464
Κριτικές
4
Like
6
Πόντοι
1
Requiem μπράβο για το θέμα που άνοιξες!! Γουστάρω κι εγώ γιατί είμαι fun της γυμναστικής και του ερασιτεχνικού bodybuilding και πιστεύω οτι το thread θα έχει τρομερή ανταπόκριση!
Οσο για τους μαλάκες που είναι στα γυμναστήρια τα ίδια έχω συναντήσει κι εγώ.Οχι μόνο σε αφήνουν στην τύχη σου,αλλά είναι κι άσχετοι.Εχω δεί και κάποιους να δείχνουν λάθος κάποιες ασκήσεις!!  :headbang:
Τα πιό πολλά τα έχω μάθει από άλλα παιδιά που αχολούνται σοβαρά με γυμναστική,κι από βιβλία και site στο internet.Βέβαια κι εκεί χρειάζεται προσοχή γιατί υπάρχουν πολλές ανακρίβειες..Τώρα ευτυχώς θα μπορούμε να ανταλλάσουμε κι εδώ τις απόψεις μας..
:sunglasses: :sunglasses:
 

paiktoura

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2006
Μηνύματα
1.272
Κριτικές
29
Like
2.795
Πόντοι
6.495
Άκου φίλε paparov, αν όντως μπορείς και κάνεις 20 έλξεις στο μονόζυγο με παλάμες να κοιτάνε προς τα έξω, το επόμενο βήμα είναι το εξής: Θα κατεβαίνεις στον τριπλό χρόνο που ανεβαίνεις, δηλαδή αν το σαγόνι σου φτάνει στο μονόζυγο σε ένα δεύτερο, θα κατεβαίνεις αργά, σε τρία δευτερόλεπτα. Και όταν φτάνεις κάτω και τεντώνει το σώμα σου θα μένεις έτσι για λίγο για να γίνεται ολοκληρωμένη διάταση της πλάτης. Με αυτόν τον τρόπο πιστεύω ότι θα δυσκολέψεις την άσκηση ώστε αντί για 20 να βγάζεις 10 επαναλήψεις. Επίσης, φρόντιζε σε κάθε σετ να έχεις και διαφορετική λαβή, τη μία με παλάμες προς τα έξω, την άλλη προς τα μέσα, τη μια ανοιχτά την άλλη κλειστά τα χέρια. Σε ό,τι αφορά τα πουσάψ τώρα, αν κάνεις 50 αυστηρά (όπως και 20 έλξεις) είσαι σε πολύ καλό επίπεδο, που ελάχιστοι βαριτζήδες τα κάνουν. Θα κάνεις το πρώτο σετ όσα βγούνε και θα προσπαθείας πάντα να πλησιάζεις ή να ξεπερνάς το ρεκόρ σου. Μετά, για να δυσκολέψεις την άσκηση, θα βάζεις τα πόδια σου στην καρέκλα, τον καναπέ, κάπου για να είναι πιο ψηλά από το σώμα σου. Σε κάθε σετ θα ανοίγεις τη λαβή σου πιο ανοιχτά ή πιο κλειστά, και εναλλακτικά θα κάνεις παύση λίγο πριν φτάσεις κάτω, άλλη μία παύση όταν είσαι κάτω και ακόμα μία πριν να ανέβεις τελείως επάνω.
 

Paparov

Μέλος
Εγγρ.
1 Μαΐ 2006
Μηνύματα
1.070
Κριτικές
4
Like
4
Πόντοι
16
Φίλε παιχτούρα σε ευχαριστώ για τις συμβουλές.Μαλακία μου που δεν διευκρίνισα ότι 20 έλξεις κάνω με τις παλάμες προς τα μέσα και όχι προς τα έξω.Με τις παλάμες προς τα έξω κάνω 10-12 επαναλήψεις.0σο για τα push ups κάνω 50 σε κάθε σετ και δεν έχω λόγο να πω ψέμματα.Μπορώ και περισσότερα αλλά προτιμώ έτσι μέχρι να κάνω 60 ή 70 πχ με σταθερό ρυθμό.
 

Beowulf

Μέλος
Εγγρ.
12 Δεκ 2007
Μηνύματα
119
Κριτικές
7
Like
66
Πόντοι
1
Πάει κανένας συναγωνιστής απο εδώ στα JW της Κυψέλης; (στη Φωκίωνος)  :rockon:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom