Νέα

Γυμναστήριο (ασκήσεις - συμπληρώματα διατροφής κλπ)...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Xartinos
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 28K
  • Εμφανίσεις 1M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 9 άτομα (0 μέλη και 9 επισκέπτες)

Ειναι τριτοδευτερα τα ελλ.Γυμναστηρια;


  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    23

Motardos

Μέλος
Εγγρ.
24 Δεκ 2016
Μηνύματα
649
Like
52
Πόντοι
6
Ξημερώματα παίρνεις συμπληρώματα
 

Επισκέπτης
Δεν ειμαι και τοσο παχυς δλδ.

Δεν τρωω τυροπιτακια αλλα τρωω μπισκοτα και τετοια.

φιλε μου το προβλημα σου ειναι οτι τα μπισκοτα που τρως σε μεγαλο ποσοστο ειναι χημικα και καμια σχεση δεν εχουν με τα μπισκοτα που κυκλοφορουσαν πριν 10-15 χρονια , ειμαι συγουρος οτι δε τρως μονο μπισκοτα για junk food , δυο πραματα αν κανεις θα χασεις τη κοιλια και θα διατηρισεις τον υπαρχοντα μυηκο ιστο , κοψε καθε σνακ και περπατα , σε ενα ενα μηνα θα νιωθεις διαφορετικος και σε τρεις μηνες θα φενεσαι διαφορετικος , αν το κανεις σωστα και συστηματικα σε ενα χρονο θα εισαι αγνωριστος , το περπατημα χριαζεται να ειναι μακρυ οχι σε διαδρομο με ακουστικα κλπ , στο δρομο χαλαρο και αν κανεις καθιστικη ζωη τουλαχιστο μια ωρα την ημερα ( μπορεις να το σπασεις ) , δε θελει εντονο περπατημα , περιπατο , 2-3 HIIT τη βδομαδα δε θα ηταν ασχημα αλλα ! , δεν εισαι υγειης φιλε μου για να σου προτεινω ασκηση αυτη η κοιλια που εχεις δεν ειναι λιπος απο το πολυ φαγητο , μπορει να ειναι μια σειρα απο πραματα και συνδιασμοι αυτων , δε ξερω σε τι κατασταση ειναι η καρδια σου ( για να γαμας τελιως για το μπουτσο δεν θα ειναι , μαλλον ) αλλα το συκωτι σου η σπληνα και η χολη δε μου φενοντε και σε τοπ επιπεδο , αυτα τα τρια οργανα οταν ειναι επιβαριμενα η εντονη γυμναστικη τα κανει να υπολειτουργουν ακομη περισοτερο , κοιταξε να ερθεις σε μια κατασταση ποθ η εντονη γυμναστικη θα σε οφελει και δε θα σε "αρωσταινει" ετσι ωστε να δεις και τα οφελη της

Πως θα ρθουν στα ισα τους τα οργανα σου ? οπως ειπα κοβοντας ολα τα σνακ , οταν τρως το τιδηποτε , ειτε ειναι γεμιστα παπαδοπουλου ειτε μαιντανος η ινσουλινη ενεργοποιηται , οταν η ινσουλινη υπαρχει στον οργανισμο σωπαινει ΟΛΕΣ και ΚΑΘΕ ορμονη , εσυ αυτο που θες ειναι να επηρεαζεις την ινσουλινη σου οσο το δυνατο λγοτερες φορες μεσα στην ημερα , και ξερω καλα ποσο δυσκολο ειναι αυτο το συνηθειο εστω και να χαλιναγωγιθει ποσο δε μαλλον να ξεπεραστει τελειως ( αν εχεις φαει ζαχαρη τα τρια πρωτα χρονια της ζωης σου απλα δε μπορεις να το ξεπερασεις και φτανεις σε ενα επιπεδο χαλιναγωγισης ( κατι σαν Α/Α ενα πραμα )
Αυτο που θες να κανεις ειναι να σταματισεις ολο αυτο το συστημα τροφης για καποιες ωρες ετσι ωστε να δωσεις ευκαιρια και στις υπολοιπες ορμονες να παιζουν καποιο ρολο στο σωμα σου , αν ξεκινας τη μερα σου με κατι γλυκο ο οργανισμος μπαινει σε ενα κυκλο οπου σε αναγκαζει ολη την ημερα να ζητας κατι να φας , αν ξεκινισεις την ημερα σου με κατι αγλυκο οπως τα λαχανικα σπας αυτο το φαυλο κυκλο και ετσι μπορεις πολυ ποιο ευκολα να μηνεις πιστος σε 2-3 γευματα την ημερα , ξερω , τα λαχανικα και σαν ιδεα μονο σου προκαλουν αιδια αλλα τα αυγα ας πουμε , ακομα και αν ειναι 4-5 που θα χριαζεσε εσυ για να την ακουσεις , θα εχουν λιγοτερη χολιστερινη απο της μαλακιες που σου λεω να κοψεις ( δες τη συσκευασια αν δε με πιστευεις ) , θα σου δωσουν οτι απλα υποσχετε ενα σκευασμα πολυβιταμινων , και πανω απ ολα μειωμενη σε συγκριση με ενα γλυκο γευμα γλυκοζη για να εχει να παιζει η ινσουλινη

κατι που θα βοηθουσε τη κοιλια ειναι το μυλοξιδο , αν πραγματικα θες να βοηθισεις τον εαυτο σου , κατεβα απο το δεντρο ΠΡΟΣ το ΠΑΡΩΝ , πηγαινε και παρε ενα καλο μυλοξιδο ( οχι τις μαλακιες του ευρο ενα καλο μυλοξιδο κανει 4 ευρο αλλα για τη δοκιμη πανε παρε το τοπ που εχει ~1,07) βαλε σε ενα ποτηρι , μια κουταλια της σουπας μυλοξιδο , το χυμο απο ενα δυο λεμονια , παγωμενο νερο και δοκιμασε το , ειτε θα σου αρεσει ειτε θα θες να το φτυσεις , αν σου φανει πολυ ξινο και δοθ αρεσει δε το χριαζεσε και τσαμπα το ευρο και τα λεμονια , αν δε θες να το φτυσεις ομως κατα πασα πιθανοτητα θα το γουσταρεις και θα το πιεις και θα νιωσεις καλυτερα , 2-3 τετοια την ημερα πριν το γευμα ( εμενα παντα μου αρσει να το φτιαχνω μετα το φαγητο ιδιως το μεσιμερι ) βοηθανε σε παρα πολλα επιπεδα , λοιπον επειδη πολυ μιλισα , διψασα κιολας , παω να φτιαζω ενα χυμουδακι , να βγαλω μια δυο φωτο να σου δειξω τι μου κανουν εμενα ολα αυτα που σου λεω , 39 χρονων 6 μερες που εχω γυρισει απο διακοπες και εχω φαει ενα κιλο παγωτο στεργιου και μου μενει αλλο μισο

ελπιζω να βοηθισα
 

Συνημμένα

  • IMG_20170826_133158.jpg
    IMG_20170826_133158.jpg
    1,1 MB · Εμφανίσεις: 31

Επισκέπτης
πριν το παγωτο
 

Συνημμένα

  • sunp0920.mov[2017-08-26 14-01-42.823].jpg
    sunp0920.mov[2017-08-26 14-01-42.823].jpg
    2,4 MB · Εμφανίσεις: 48

bianco_verdi

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2010
Μηνύματα
1.724
Like
55
Πόντοι
16
Με ενδιαφέρει να ξεκινήσω πυγμαχία - όχι για το ξύλο- αλλά για το κομμάτι της προπόνησης και γιατί αερόβιο βαριέμαι και δεν κάνω ποτέ.

Θεωρείτε ότι είναι αργά πλέον να ξεκινήσω στα 30 , να το ξεχάσω εντελώς;

Καλές σχολές; (π.μ. για να μην θεωρηθεί διαφήμιση)

Ευχαριστώ.
 

Επισκέπτης
Με ενδιαφέρει να ξεκινήσω πυγμαχία - όχι για το ξύλο- αλλά για το κομμάτι της προπόνησης και γιατί αερόβιο βαριέμαι και δεν κάνω ποτέ.

Θεωρείτε ότι είναι αργά πλέον να ξεκινήσω στα 30 , να το ξεχάσω εντελώς;

Καλές σχολές; (π.μ. για να μην θεωρηθεί διαφήμιση)

Ευχαριστώ.
που μένεις;
 
Εγγρ.
17 Ιουν 2017
Μηνύματα
415
Κριτικές
25
Like
966
Πόντοι
311
Με ενδιαφέρει να ξεκινήσω πυγμαχία - όχι για το ξύλο- αλλά για το κομμάτι της προπόνησης και γιατί αερόβιο βαριέμαι και δεν κάνω ποτέ.

Θεωρείτε ότι είναι αργά πλέον να ξεκινήσω στα 30 , να το ξεχάσω εντελώς;

Καλές σχολές; (π.μ. για να μην θεωρηθεί διαφήμιση)

Ευχαριστώ.
όχι δεν είναι αργά αν θες να πας ερασιτεχνικα..αλλά μπορεις να ξεκινήσεις και crossfit .
 

Duke Nukem

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Σεπ 2015
Μηνύματα
13.369
Like
487
Πόντοι
186

Θα μελετησω το κειμενο σου προσεκτικα γιατι πραγματι εχω προβλημα στο συκωτι (ηπατοστεατωση) και οικογενειακο ιστορικο πολυ επιβαρυμενο οσον αφορα τις καρδιοπαθειες.

Οπτικα τουλαχιστον κληρονομησα την κοιλια του πατερα μου που πεθανε νεος σε ηλικια, λιγο μεγαλυτερος απο μενα.

Το περπατημα το εχω ενταξει στη ζωη μου εδω και χρονια.
 

dopamina

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Μαΐ 2014
Μηνύματα
19.869
Like
60
Πόντοι
166
Θα μελετησω το κειμενο σου προσεκτικα γιατι πραγματι εχω προβλημα στο συκωτι (ηπατοστεατωση) και οικογενειακο ιστορικο πολυ επιβαρυμενο οσον αφορα τις καρδιοπαθειες.

Οπτικα τουλαχιστον κληρονομησα την κοιλια του πατερα μου που πεθανε νεος σε ηλικια, λιγο μεγαλυτερος απο μενα.

Το περπατημα το εχω ενταξει στη ζωη μου εδω και χρονια.


ποσο εχεις πιεση κ καρδιακους παλμους
 
Εγγρ.
18 Σεπ 2014
Μηνύματα
2.771
Κριτικές
14
Like
808
Πόντοι
326
Με ενδιαφέρει να ξεκινήσω πυγμαχία - όχι για το ξύλο- αλλά για το κομμάτι της προπόνησης και γιατί αερόβιο βαριέμαι και δεν κάνω ποτέ.

Θεωρείτε ότι είναι αργά πλέον να ξεκινήσω στα 30 , να το ξεχάσω εντελώς;

Καλές σχολές; (π.μ. για να μην θεωρηθεί διαφήμιση)

Ευχαριστώ.

Αν εχεις σχετικα καλη φυσικη κατασταση, μια χαρα ειναι η ηλικια σου. Ξεκινα και θα δεις οτι θα κολλήσεις. Αλλα η προπονηση ειναι ξυλο, αν οχι απο την αρχη σίγουρα στη συνεχεια. Αν φοβασαι μη χτυπησεις, αστο καλυτερα.
 

Duke Nukem

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Σεπ 2015
Μηνύματα
13.369
Like
487
Πόντοι
186
Εσυ ντοπα ποσο εχεις πιεση;
 

Ampelale

Τιμημένος
Εγγρ.
10 Οκτ 2015
Μηνύματα
10.218
Κριτικές
35
Like
5.883
Πόντοι
6.796
είμαι κοντά στο κέντρο, αλλά και βόρεια μπορώ πχ Χαλάνδρι λόγω δουλειάς

Για Βορεια κοντα στο Χαλανδρι προς Βριλήσσια αν εχεις μεταφορικο σου προτεινω τη σχολη του Αλέξανδρου Χατζηχρόνογλου (cfacademy.gr). Επειδή εισαι 30+, στη συγκεκριμένη σχολή δε θα γινεις πυγμαχάρα ούτε θα μάθεις το μποξ για να παιζεις αγωνες αλλα εχει καποια θετικά για κάποιον που θελει να γυμναστει σε μεγαλη ηλικια παιζωντας box.. δε θα χτυπήσεις, δε θα πετύχεις πορωμένους που να νομίζουν οτι ειναι ο Tyson, θα γυμναζεσαι πολύ σωστά με καλο ζέσταμα, θα δεις σε ένα μηνα διαφορά στο σώμα σου αν πηγαινεις μινιμουμ 3 φορες/βδομάδα, θα παιζεις παντα με την επιβλεψει καποιου, ειναι καλος ο χωρος και σε τραβάει να πας, βολικο προγραμμα να διαλέγεις ποια ωρα θα πας, μετα απο καθε προπονηση θα αισθανεσαι οτι εκανες δουλειά και αξιζε που πήγες, μπορεις να πετύχεις και κανα μουνέτο παρότι αντρικο άθλημα.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom