Νέα

Γνωμες για το Ληζινγκ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα alfreewind
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 31
  • Εμφανίσεις 4K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

krios123

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Δεκ 2016
Μηνύματα
30
Κριτικές
12
Like
242
Πόντοι
290
το gla εχει υπολοιματικη αξια κοντά στα 17.000
 

dantedmc

Μέγας
Εγγρ.
1 Νοε 2017
Μηνύματα
10.916
Κριτικές
3
Like
10.407
Πόντοι
3.936
το gla εχει υπολοιματικη αξια κοντά στα 17.000
Η υπολοιματικη αξια βγαινει με ενα προγραμμα το οποιο μεσω στατιστικης απο ολη την Ελλαδα και βαση χλμ εξοπλισμου καταστασης μοντελο μηνας χρονολογια την ημερα που το κοιτας. Εστω οτι εχει 17.000 η καθε εταιρια λιανικη δεν θα το πουλησει φυσικα 17000 αλλα οσο πουλαει στο car στο περιπου. Καπως ετσι και χονδρικη σε μαντραδες. Αφου πρωτα του πιει το αιμα δλδ μεχρι τι 100.000+ χλμ.
 

dantedmc

Μέγας
Εγγρ.
1 Νοε 2017
Μηνύματα
10.916
Κριτικές
3
Like
10.407
Πόντοι
3.936
Εγώ ένα ξέρω για το λιζινκ..Άμα έχεις σκοπό στο τέλος να το αγοράσεις το αυτοκίνητο να μην το πάρεις με λιζινκ.Θα σου κοστίσει μισό αμάξι πάνω..
Αν δεν έχεις σκοπό να το αγοράσεις όμως αλλά να το επιστρεψεις συμφέρει..
Εχω γνωστο ο οποιος ηθελε να το εξαγορασει αλλα 6 μηνες πριν το στουκαρε και το εδωσε πισω τελικα. Ειχε το δικαιωμα οριακα να αποφασιει τι θα κανει.
 

krios123

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Δεκ 2016
Μηνύματα
30
Κριτικές
12
Like
242
Πόντοι
290
αυτο το ποσο μου ειπαν
 

krios123

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Δεκ 2016
Μηνύματα
30
Κριτικές
12
Like
242
Πόντοι
290
Εγώ ένα ξέρω για το λιζινκ..Άμα έχεις σκοπό στο τέλος να το αγοράσεις το αυτοκίνητο να μην το πάρεις με λιζινκ.Θα σου κοστίσει μισό αμάξι πάνω..
Αν δεν έχεις σκοπό να το αγοράσεις όμως αλλά να το επιστρεψεις συμφέρει..

σε αυτα τα θέματα θελει μελετη και προβλεψη.
δεν υπαρχει κανονας.
 

GEORGE G

Σπουδαίος
Εγγρ.
14 Σεπ 2013
Μηνύματα
3.337
Κριτικές
48
Like
1.798
Πόντοι
2.426
Το leasing συνεφερε σε εταιρίες και εργαζόμενους, μέχρι πριν 3 χρόνια όπου δεν υπήρχαν τα τελευταία νταβατζιλίκια όπου αν στο δίνει η εταιρία σαν benefit στη πορεία φορολογείσαι σε μεγάλο βαθμό σαν επιπλέον ετήσιο έσοδο-προσαυξάνοντας τον μισθό.

Σαν ιδιώτης είναι βλακεία να το πάρεις γιατί φορτώνεσαι με το κόστος του χρήματος (επιπλέον τόκος) + ΦΠΑ που δεν εκπίπτει στους ιδιώτες....Μακρυά.... :headbaning1:
 

Sailock

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Αυγ 2006
Μηνύματα
451
Κριτικές
9
Like
309
Πόντοι
281
το leasing συμφερει 1) εαν εισαι πωλητης 2) εαν δε σκοπευεις να κρατησεις το αυτοκινητο και 3) εαν θες να εμφανιζεις εξοδα στην εταιρεια. Ως ιδιωτης στην Ελλαδα δε συμφερει γιατι ειναι κατ'ουσιαν αγορα αυτοκινητου με δανειο. Τωρα , επειδη δε μας ειπε ο συναγωνιστης τι το θελει το αυτοκινητο, δε ξερουμε και τη να του πουμε, καθως οι τιμες που βλεπει στο internet αφορουν fix ετησιων χιλιομετρων και εαν σκοπευει να κανει Αθηνα Θεσσαλονικη 2 φορες την εβδομαδα στα 3 ετη θα του ερθει ο κουκοσ αηδονη.
 

sexybay

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Δεκ 2008
Μηνύματα
711
Κριτικές
10
Like
50
Πόντοι
606
Αποψη μου ειναιοτι δεν συμφαιρει εκτος εαν εχεις καποια σουπερ κερδοφορα εταιρεια, αλλιως μπορεις με πολυ λιγα χρηματα να βρεις ενα μεταχειρισμενο και να κανεις την δουλεια σου
 

dantedmc

Μέγας
Εγγρ.
1 Νοε 2017
Μηνύματα
10.916
Κριτικές
3
Like
10.407
Πόντοι
3.936
το leasing συμφερει 1) εαν εισαι πωλητης 2) εαν δε σκοπευεις να κρατησεις το αυτοκινητο και 3) εαν θες να εμφανιζεις εξοδα στην εταιρεια. Ως ιδιωτης στην Ελλαδα δε συμφερει γιατι ειναι κατ'ουσιαν αγορα αυτοκινητου με δανειο. Τωρα , επειδη δε μας ειπε ο συναγωνιστης τι το θελει το αυτοκινητο, δε ξερουμε και τη να του πουμε, καθως οι τιμες που βλεπει στο internet αφορουν fix ετησιων χιλιομετρων και εαν σκοπευει να κανει Αθηνα Θεσσαλονικη 2 φορες την εβδομαδα στα 3 ετη θα του ερθει ο κουκοσ αηδονη.
O συναγωνιστης τσιμπισε στο δωρεαν service λάστιχα κτλπ. Ενω τα εχει πληρωσει και δεν το ξερει.
 

mousias39

Μέλος
Εγγρ.
27 Μαρ 2018
Μηνύματα
8
Like
0
Πόντοι
0
Το ποιο βασικο ειναι να μη χανεις τον ΦΠΑ που ειναι το ενα τεταρτο του μισθωματος, αν το αποφασισεις. ΑΠο εκει και περα αν χρειαζεσαι ενα αμαξι που κανει χρηση ανω των 15000 χλμ το χρονο, εφοσον ψαξεις πρωτα τι θες σε μοντέλο, σίγουρα αξιζει. Ιδανικα ειναι να το παρεις για 48 μηνες. Εχεις επιλογη σε εξαγορα και μη. Σε μη εξαγορα πεφτει το μίσθωμα. Θελει μια μελετη ομως τι θα διαλεξεις και τι έκπτωση έχει το αμαξι αν το επαιρνεις σαν ιδιωτης απο την αντιπροσωπεια. Γιατι πλεον κανουν εκπτωσεις για να πουλησουν και σε ιδιώτες.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom