Νέα

Γιώργος Νταλάρας

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα nacho_scocco
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 136
  • Εμφανίσεις 7K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

nacho_scocco

Μέλος
Εγγρ.
5 Οκτ 2009
Μηνύματα
1.716
Κριτικές
3
Like
192
Πόντοι
16
Καλησπέρα,χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους!Ανοίγω  το συγκεκριμένο θέμα,αν υπάρχει ήδη κάποιο ζητώ συγγνώμη και παρακαλώ κάποιος εκ των αρμοδίων να το συγχωνεύσει,για να γραφτούν απόψεις αλλά και να "ανεβούν" τραγούδια του εν λόγω τραγουδιστή.Βεβαίως καταλαβαίνω ότι είναι πολύ πιθανό το νήμα αυτό να αποτελέσει ως πρόσφωρο "έδαφος" για πολιτικους διαξιφισμούς,αλλά μάλλον αυτό είναι αναπόφευκτο.Κατ'εμέ πρόκειται για έναν από τους σημαντικότερους και πιο ταλαντούχους ερμηνευτές της Ελλάδος,ένας άνθρωπος που έκανε γνωστή την Ελλάδα δια μέσου της μουσικής και έχει συνεργαστεί με τεράστιους καλλιτέχνες,όπως οι Μπρέγκοβιτς,Αλ ντι Μέολα,Πάκο Ντε Λουτσία,Στινγκ κ.α.Το πολιτικό σκέλος θα το αφήσω στην άκρη και θα αρκεστώ απλώς στο καλλιτεχνικό του.
 

apolyto_arseniko

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2008
Μηνύματα
77.482
Like
173
Πόντοι
866
απτα μεγαλυτερα λαμογια που εχει βγαλει ο καλλιτεχνικος χωρος
 

vaglis

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Σεπ 2008
Μηνύματα
2.752
Κριτικές
41
Like
20
Πόντοι
616
απτα μεγαλυτερα λαμογια που εχει βγαλει ο καλλιτεχνικος χωρος
Δεν καταλαβα???
Εχεις αποδειξεις γιαυτο που λες?
Κατι επιχορηγησεις πηρε ο ανθρωπος μονο.
Παντα με την αξια του σαν μεγαλος καλλιτεχνης που ειναι... :grin:
 

vaglis

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Σεπ 2008
Μηνύματα
2.752
Κριτικές
41
Like
20
Πόντοι
616

Αυτο παντως ειναι φανταστικο τραγουδι οτι και να ναι ο τυπος... :)
 

Α-Ω

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Σεπ 2009
Μηνύματα
5.917
Κριτικές
14
Like
3.693
Πόντοι
2.777
o πιο σιχαμένος τραγουδιάρης που έχει τύχει να ακούσω. Σκατά κι απόσκατα στη μούρη του ατάλαντου
 

Cr9

Μέλος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
6.061
Κριτικές
10
Like
408
Πόντοι
96
Να βάλουμε και μια μουσική άποψη για τον Γιώργο!

 

seminole

Μέλος
Εγγρ.
29 Μαρ 2008
Μηνύματα
3.117
Κριτικές
6
Like
29
Πόντοι
16
Πολυ καλη φωνη αλλα υπερεκτιμημενος.Υπαρχουν αναλογες και καλυτερες, ο Μανωλης Λιδακης φερ'ειπειν.Χρησιμοποιοντας τα "μεσα" του οτι καλο τραγουδι γραφοταν επεβαλε να το λεει αυτος.Οσο για της συνεργασιες του, και αυτες στα πλαισια των "μεσων".Αλ ντι Μεολα και ο Πακο ντε Λουτσια οταν ηρθαν στην Ελλαδα αρχες 80" μαζι με τον Μακ Λαφλιν δεν ηταν σε επιπεδο για Νταλαρα.Μετα απο 3-4 φορες( σαν τους Σκορπιονς καταντησανε)κανανε την συνεργασια.Αρπαχτη οπως και με τον Στινγκ στα τελειωματα του.Μπορει να λεμε εδω για το τελεντο του αλλα δεν ειναι ο μονος στην Γρεκια.Αν ειχαν τον κολοχαρακτηρα του και αλλοι ισως αυτοι να ηταν στην θεση του  και αυτος ενας απλα καλος τραγουδιστης.
 

apolyto_arseniko

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2008
Μηνύματα
77.482
Like
173
Πόντοι
866
Αίσθηση προκαλεί η δήλωση του Γιώργου Νταλάρα πως δεν ψήφισε ούτε μια φορά στη ζωή του ΠΑΣΟΚ, καθώς και ότι δεν βάζει το χέρι του στη φωτιά για κανέναν πολιτικό.



Μιλώντας σήμερα στην εφημερίδα «6 Μέρες» ο δημοφιλής τραγουδιστής εκφράζει την απόστασή του από το ΠΑΣΟΚ, παρά το γεγονός ότι η γυναίκα του Άννα Νταλάρα πολιτεύτηκε με το συγκεκριμένο κόμμα, εκλέχτηκε βουλευτής και διετέλεσε και Υφυπουργός Εργασίας και Κοινωνικής Ασφάλισης στην κυβέρνηση του Γιώργου Παπανδρέου.
Ο Γιώργος Νταλάρας, αφού δηλώνει πως θα ήταν άδικο να πει ότι η επίθεση που δέχθηκε σε συναυλίες πέρυσι οφειλόταν στην πολιτική καριέρα της γυναίκας του, προσθέτει:
«Μα, γιατί με ταυτίζετε με το ΠΑΣΟΚ; Ήδη επί Ανδρέα Παπανδρέου είχα πει σε μια συνέντευξη ότι θα ήταν καλό να εισαγάγουμε πολιτικούς από την Άπω Ανατολή, γιατί τουλάχιστον εκείνοι όταν τους πιάσουν στα πράσα, κάνουν χαρακίρι. Ούτε μια φορά δεν ψήφισα ΠΑΣΟΚ. Κι ας είχε και σημαντικούς ανθρώπους με τους οποίους θα μπορούσα να συνεννοηθώ. Με τον Αλέκο Παπαδόπουλο π.χ ή τον Λαλιώτη, τον Τρίτση, τον Γεννηματά...».



NTALARAS+GIAOYRTI.JPEG
 
OP
OP
N

nacho_scocco

Μέλος
Εγγρ.
5 Οκτ 2009
Μηνύματα
1.716
Κριτικές
3
Like
192
Πόντοι
16
Πολυ καλη φωνη αλλα υπερεκτιμημενος.Υπαρχουν αναλογες και καλυτερες, ο Μανωλης Λιδακης φερ'ειπειν.Χρησιμοποιοντας τα "μεσα" του οτι καλο τραγουδι γραφοταν επεβαλε να το λεει αυτος.Οσο για της συνεργασιες του, και αυτες στα πλαισια των "μεσων".Αλ ντι Μεολα και ο Πακο ντε Λουτσια οταν ηρθαν στην Ελλαδα αρχες 80" μαζι με τον Μακ Λαφλιν δεν ηταν σε επιπεδο για Νταλαρα.Μετα απο 3-4 φορες( σαν τους Σκορπιονς καταντησανε)κανανε την συνεργασια.Αρπαχτη οπως και με τον Στινγκ στα τελειωματα του.Μπορει να λεμε εδω για το τελεντο του αλλα δεν ειναι ο μονος στην Γρεκια.Αν ειχαν τον κολοχαρακτηρα του και αλλοι ισως αυτοι να ηταν στην θεση του  και αυτος ενας απλα καλος τραγουδιστης.
Αυτό με το χαρακτήρα του αγαπητού μου δεν μπορώ να καταλάβω από που το αντλείται τόσοι άνθρωποι με τόση βεβαιώτητα :think:.Πραγματικά μ κάνει τρομερή εντύπωση καθώς δεν νομίζω ότι είναι και το πλέον σωστό να αποκαλούμαι κάποιον καλό,δίκαιο,άδικο,αλαζόνα κ.λ.π μόνο και μόνο από το τί εικάζουμε εμείς ή τι μας "βγάζει" όταν τον ακούμε και τον βλέπουμε στο "γυαλί".
 

seminole

Μέλος
Εγγρ.
29 Μαρ 2008
Μηνύματα
3.117
Κριτικές
6
Like
29
Πόντοι
16
Αυτό με το χαρακτήρα του αγαπητού μου δεν μπορώ να καταλάβω από που το αντλείται τόσοι άνθρωποι με τόση βεβαιώτητα :think:.Πραγματικά μ κάνει τρομερή εντύπωση καθώς δεν νομίζω ότι είναι και το πλέον σωστό να αποκαλούμαι κάποιον καλό,δίκαιο,άδικο,αλαζόνα κ.λ.π μόνο και μόνο από το τί εικάζουμε εμείς ή τι μας "βγάζει" όταν τον ακούμε και τον βλέπουμε στο "γυαλί".
Εχεις δικιο,Μπιζνεσμαν επρεπε να πω.Αλλα οταν ο Χαντζηδακης στα τελευταια του δεν τον δεχεται στο νοσοκομειο οσο ναναι σε επηρεαζει.Απο αυτα που ειπα ομως στον χαρακτηρα του επικεντρωθηκες.Στα υπολοιπα μαλλον συμφωνεις
 

Cr9

Μέλος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
6.061
Κριτικές
10
Like
408
Πόντοι
96
Μια πολύ καλή εκτέλεση του "Μη μου θυμώνεις μάτια μου" 10 χρόνια μετά από την πρώτη του Γιάννη Πουλόπουλου.
Mελοποίηση από τους Κουγιουμτζή, Νταλάρα και Νικολόπουλο.
Στο μπουζούκι ο Χρήστος Νικολόπουλος .

 

seminole

Μέλος
Εγγρ.
29 Μαρ 2008
Μηνύματα
3.117
Κριτικές
6
Like
29
Πόντοι
16
Να πω και ενα απωθημενο που ειχα.Πηρε αυτα τα Λατιν γυρω στο 90' και τα ειπε σαν το.. Νατανε το 21'.. ;Ααααα  το ειπα και ησυχασα  :cheesy:
 
OP
OP
N

nacho_scocco

Μέλος
Εγγρ.
5 Οκτ 2009
Μηνύματα
1.716
Κριτικές
3
Like
192
Πόντοι
16
Εχεις δικιο,Μπιζνεσμαν επρεπε να πω.Αλλα οταν ο Χαντζηδακης στα τελευταια του δεν τον δεχεται στο νοσοκομειο οσο ναναι σε επηρεαζει.Απο αυτα που ειπα ομως στον χαρακτηρα του επικεντρωθηκες.Στα υπολοιπα μαλλον συμφωνεις
Nαι γενικά συμφωνώ,δεν είμαι απόλυτος άνθρωπος...γενικά προσπαθώ να ακούω γνώμες και αναλόγως απαντάω.Εμένα μ'αρέσει πολύ σαν τραγουδιστής,τον θεωρώ άξιο συνεχιστή του Γρηγόρη Μπιθικώτση,εχει τραγουδίσει με μεγάλη επιτυχία σχεδόν τα πάντα,είναι μακράν ο κορυφαίος σε πωλήσεις(και επειδή δεν θέλω να είμαι απόλυτος κ να είμαι αντικειμενικός παραδέχομαι ότι αυτό οφείλεται και εν πολλοίς στην αβάντα που είχε από τις δισκογραφικές κ το γεγονός ότι οι κορυφαίοι συνθέτες έγραφαν γι'αυτόν).Είναι κακό να είναι κανείς μπίζνεσμαν?,ο άνθρωπος δεν έκλεψε από κάποιον,όπως π.χ έχουν κάνει πολιτικοί,βιομήχανοι,εργολάβοι κ.λ.π,και απορώ γιατί δέχεται τόση "λάσπη"?.Βασικά νομίζω πως ένας πολύ βασικός λόγος είναι και ο φθόνος(δεν αναφέρομαι σε σένα προσωπικά) για τις επιτυχίες του,όμως όλο αυτό παραέγινε μετά τη φράση "το Αιγαίο στα ψάρια του" και φυσικά το γεγονός ότι είναι σύζυγος μιας βουλευτού του ΠΑΣΟΚ.
 

seminole

Μέλος
Εγγρ.
29 Μαρ 2008
Μηνύματα
3.117
Κριτικές
6
Like
29
Πόντοι
16
Αιβαλιοτικα Λατιν δεν ειχα ξανακουσει :2funny:
 

gusmx5

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιαν 2007
Μηνύματα
3.138
Κριτικές
6
Like
61
Πόντοι
16
να γαμηθει και αυτος και η πουτανα η γυναικα του!!!
 

seminole

Μέλος
Εγγρ.
29 Μαρ 2008
Μηνύματα
3.117
Κριτικές
6
Like
29
Πόντοι
16
Nαι γενικά συμφωνώ,δεν είμαι απόλυτος άνθρωπος...γενικά προσπαθώ να ακούω γνώμες και αναλόγως απαντάω.Εμένα μ'αρέσει πολύ σαν τραγουδιστής,τον θεωρώ άξιο συνεχιστή του Γρηγόρη Μπιθικώτση,εχει τραγουδίσει με μεγάλη επιτυχία σχεδόν τα πάντα,είναι μακράν ο κορυφαίος σε πωλήσεις(και επειδή δεν θέλω να είμαι απόλυτος κ να είμαι αντικειμενικός παραδέχομαι ότι αυτό οφείλεται και εν πολλοίς στην αβάντα που είχε από τις δισκογραφικές κ το γεγονός ότι οι κορυφαίοι συνθέτες έγραφαν γι'αυτόν).Είναι κακό να είναι κανείς μπίζνεσμαν?,ο άνθρωπος δεν έκλεψε από κάποιον,όπως π.χ έχουν κάνει πολιτικοί,βιομήχανοι,εργολάβοι κ.λ.π,και απορώ γιατί δέχεται τόση "λάσπη"?.Βασικά νομίζω πως ένας πολύ βασικός λόγος είναι και ο φθόνος(δεν αναφέρομαι σε σένα προσωπικά) για τις επιτυχίες του,όμως όλο αυτό παραέγινε μετά τη φράση "το Αιγαίο στα ψάρια του" και φυσικά το γεγονός ότι είναι σύζυγος μιας βουλευτού του ΠΑΣΟΚ.
Ο Νταλαρας δεν εγινε αχωνευτος απο την γυναικα του αλλα ουτε απο την διαμαχη του με τον Πανουση.Ηταν απο πολυ πριν λογω αυτων που ειπα.Μεγαλη φωνη αλλα δεν ειναι ο μονος οπως προσπαθησε και πετυχε να περασει
 
OP
OP
N

nacho_scocco

Μέλος
Εγγρ.
5 Οκτ 2009
Μηνύματα
1.716
Κριτικές
3
Like
192
Πόντοι
16
Ο Νταλαρας δεν εγινε αχωνευτος απο την γυναικα του αλλα ουτε απο την διαμαχη του με τον Πανουση.Ηταν απο πολυ πριν λογω αυτων που ειπα.Μεγαλη φωνη αλλα δεν ειναι ο μονος οπως προσπαθησε και πετυχε να περασει
Αυτό είπα και εγώ,ότι το κακό παραέγινε τώρα πρόσφατα όχι ότι δεν προϋπήρχε.Βασικά η άποψη μου είναι ότι έγινε αχώνευτος όταν "απομακρύνθηκε" από τις λαΪκές μάζες(ρεμπέτικο,αριστερές πεποιθήσεις) και προσχώρησε στην "υψηλή" κοινωνία(βλέπε Μέγαρα Μουσικής,συναυλίες για "εκλεκτούς"κ.λ.π)
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom