Νέα

Γιογκα / Ται τσι για την καταπολεμηση ασθενειων

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Duke Nukem
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 37
  • Εμφανίσεις 3K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)
Εγγρ.
25 Οκτ 2015
Μηνύματα
5.816
Like
443
Αν είσαι πλούσιος κι αρρωστήσεις από καρκίνο, από ποιανού το μαγαζί θα ...ψωνήσεις θεραπεία;

Από του Μουρούτη, που μεχρι χθες δεν τον ηξερε κανεις ή από το Harvard????

Σου λέω ότι καποιος εχει ογκο στον εγκεφαλο κι εχει ακομη 6 μηνες ζωή - τι νομιζεις οτι θα τον οδηγησει ο πανικος του να κανει;

Θα ψαξει τον πιο φιρμα γιατρο = Χαρβαρντ

Με την πιο μεγαλη πελατεια στο Κολωνακι = Χαρβαρντ

Και θα κανει αυτο ακριβως που λεει το Χαρβαρντ-μαγαζι γωνια: χειρουργειο και χημειοθεραπεια....

Το πιο δυσκολο στη ζωη είναι  να το πάρεις αλλιώς!

Να τραβηξεις δλδ χειροφρενο εκει που τρεχεις με 1000 προς το εγκεφαλικο και να κανεις τετακέ - Να παρατησεις τη μπαζολα που σε δηλητηριαζει με τα τηγανητα και τη γκρινια της, την πεθερα που σε γρουζουζευει, την κλαρινογκομενα που σε κερατωνει και σε φαρμακώνει, αλλά ελπιζεις οτι θα φτιαξει καποτε και θα σε αγαπήσει, τη δουλειά που είναι δουλεία για σένα, την καθημερινη καταπίεση της μανα σου, της ανυπαντρης αδερφή σου

και να πας να ζήσεις στην Ικαρία, χωρίς ρολόι, χωρίς υποχρεώσεις, χωρίς κινητά και κέρατα...

να κοιμασαι οποτε πεσει ο ηλιος και να ξυπνας με το χαραμα, να τρως οτι βγαζει ο κηπος σου, να περπατας, να διαβαζεις, να κουβεντιάζεις με τους άλλους στο καφενειο ανεμελος

και να αφησεις πίσω ο,τι σε κυνηγαει...

Πολυ σωστος..περπατωντας τρεχοντσς κολυμπωντας το χειμωνα κανεις στον οργανισμο σου ενα δυνστο ηλεκτροσοκ...
Κι αν τον αποτοξινωσεις κιολας..κανεις θαυματα..

Αποτοξινωση μπορεις να πετυχεις...μς χιλιους τροπους...

Τοξινες και αγχος σου δημιουργει η λαθος αναπνοη σς πουμε..η αναπνοη που θςωρειται η νορμαλ για το δυτικο κοσμο..δηλ αυτη που φουσκωνει και ξεφουσκωνει τους πνευμονες...λανθασμενη τελειως...

Οταν περπαταμε στην πολη μεσα στο.καυσαεριο η εχουμε ενα προβλημα που μας καιει την ψυχη τι κανουμε?σφιγγομαστε...κι αυτο περιοριζει την αναπνοη μας δημιουργωντας δυσλειτουργεια κι αρρωστιες...Παρτε για παραδειγμα ενα μποιλερ που δεν εχει βαλβιδα διαφυγης..τι θα κανει θα σκασει..ετσι εινσι κι ο ανθρωπος
Επισης σημαντικη αποτοξινωση ...απο ανθρωπους που μας γαμανς την ψυχολογια..ενας κακος πελατης ενας βλακας γειτονας..ενας δυσκοιλιος συγγενης...Τους κανουμε ολους περα κ κραταμε τους καλους..η και κανεναν για λιγο διαστημα..
Αλλο βημα αποτοξινωσης η σωστη διατροφη μς φυσικα μη επεξεργασμενα προιοντα προσεχτικους συνδιασμους ξλπ κλπ

Κατι αλλο ιδιαιτερα αποτοξινωτικο που το ανακαλυψα τυχαια λογω δουλειας εινσι ο καθαρισμος εντερου..τρεφομουν υγιεινα μεχρι αηδιας γυμναζομουνα εντατικα κ δεν επεφτα σε κιλα...μολις αρχισα να καθαριζω το εντερο πολλες φορες μεσα στη μερα ξεμπλοκαρισε το πεπτικο μου γλιτωσα απο τυμπανισμους και νιωθω πιο ομορφα..οι περισσοτερες αρρωστειες ερχονται απο το εντερο..

Και φυσικα η ασκηση οποιασδηποτε μορφης που ανεβαζει τους παλμους μας προκαλει εφιδρωση κι εκρηξη της ενδορφινης αποτοξινωνει κσι δυναμωνει το σωμα..

Δεν εχει σημασια αν λεγεται γιογκα πυγμαχια ποδηλασια η οπως αλλιως..
Ενα δυνατο σφιχτο σωμα ειναι παντα μαχημο σε οποιοδηποτε τομεα...εχει καλιτερη απηχηση στους αλλους και περιεχει ενα υγιες μυαλο..αραγς καθαρο τροπο σκεψης
 

PITSILIARIS

Μέλος
Εγγρ.
13 Φεβ 2009
Μηνύματα
402
Κριτικές
3
Like
8
Πόντοι
1
Μην ψάχνεσαι με γιόγκα.

Αν θέλεις μια ενδιαφέρουσα εναλλακτική ματιά, άκουσε λίγο το Μουρούτη:

και ο τυπος στις ομιλιες του  πολλα απο αυτα που λεει  τα στηριζει σε ματαναλυσεις και συστηματικες ανασκοπησεις
 

st@rdust

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Δεκ 2006
Μηνύματα
15.660
Like
1.262
Πόντοι
366
Εχεις κανεις εμπερια απο γιογκα ή ται τσι για την ευθυγραμμιση ενεργειας και την καταπολεμηση ασθενειων;
εχω βρει μια σχολη στο κεντρο κι απ του χρονο θα ξεκινησω τάι τσι
 

st@rdust

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Δεκ 2006
Μηνύματα
15.660
Like
1.262
Πόντοι
366
Μην ψάχνεσαι με γιόγκα.

Αν θέλεις μια ενδιαφέρουσα εναλλακτική ματιά, άκουσε λίγο το Μουρούτη:

εχω δει διαφορα βιντεακια του

το εν λογω βιντεο ειναι σχεδον κουραστικο.....ενω παραθετει ενδιαφερουσες πληροφοριες, εχει μια ακαταπαυστη, χειμαρωδη και χαοτικη ροη λογου.....λεει πολλα και διαφορετικα πραγματα, απ τα νοητικα, τα ψυχολογικα και τα βιολογικα στα πολιτικα και τα κοινωνικα, μπλεκοντας τα ολα μαζι, και με την ταχυτητα του λογου του δημιουργει στην αντιληψη του ακροατη εναν "αχταρμα"......
και μ ολα αυτα τα τσιτατα που χρησιμοποιει, (τι ειπε ο πλατων, ο Τζεφερσον, ο Κολοκοτρώνης,ο ταδε, ο δεινα...) δινει και την εντυπωση οτι θελει να κανει επιδειξη γνωσεων....γεγονος που δειχνει και μια ανισορροπια, σε αντιθεση μ αυτο που ουσιαστικα επικαλειται η φιλοσοφια του

παντως ειναι πολυ διαβασμενος, εχει γνωση γυρω απο πολλα θεματα και γνωστικους κλαδους, οπως οφειλει καθε ολιστικος....
κατ ουσιαν η "φιλοσοφια" του προτασσει μια νοητικη επανασταση σε συνδυασμό με καλη ψυχολογια και υγιεινη διατροφη....οι προσσεγγισεις αυτου του τυπου προσβλεπουν περισσοτερο στην προληψη, στην αποφυγη της οποιας αρρωστιας (στους παραγοντες που οδηγουν στις νοσους), παρα στην αμεση θεραπεια (ειδικα οταν ειναι σε προχωρημενο σταδια)........σε χρονια νοσηματα, δηλαδη σ αυτα που η συμβατικη ιατρικη δεν εχει μονιμες λυσεις, θεωρω οτι ενδείκνυνται τετοιες ολιστικες προσσεγγισεις
 
δεν τον θεωρω "ακραιο" καθως δεν αποκλειει την συμβατικη ιατρικη, ωστοσο ομως τονιζει οτι προκειται για μια syptomatic treatment 
 
OP
OP
Duke Nukem

Duke Nukem

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Σεπ 2015
Μηνύματα
13.369
Like
487
Πόντοι
186
Μην κολλάς στα πτυχία.
Απλά τα όσα λέει για τη διατροφή έχουν κάποια λογική κι αξιζουν προσοχής. Η βιομηχανία τροφίμων έχει γαμήσει το σύμπαν στη Δύση και γι αυτό δε μιλάει κανείς.

Ολο για πολιτικα ελεγε και τον εκλεισα.
 
OP
OP
Duke Nukem

Duke Nukem

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Σεπ 2015
Μηνύματα
13.369
Like
487
Πόντοι
186
Το ται τσι ταιριαζει περισσοτερο στην αντρικη ιδιοσυγκρασια και αν το κανεις μεθοδικα,θα δεις μεγαλη υγεια και αρμονια να μπαινει στην ζωη σου.Δεν χρειαζεται ουτε να κανεις πολλες ωρες ουτε να προχωρήσεις γρηγορα για να δεις τα πρωτα αποτελέσματα.Αυτο που πρεπει είναι να το βαλεις στην ζωη σου και να κανεις 3-4 φορες την εβδομαδα,στην αρχη για 20-30 λεπτα.Απο κει και μετα το σωμα σου μονο του θα προχωρισει με τον δικο του ρυθμο.Εκανα για 4 χρονια,γιογκα δεν εχω κανει,δεν ξερω.

Ειδες διαφορα σε ασθενειες; Υπαρχουν καποιες συγκεκριμενες ασκησεις που βρισκεις πιο ωφελιμες;

Εγω εχοντας δει καποια βιντεακια κουνγκ φου εφαρμοσα μονος μου καποιες κινησεις-στασεις σωματος με ειδικες αναπνοες και ειδα να με βοηθανε σε μια φθινοπωρινη γριπη.

Αλλα και ψυχολογικα, σφιγγοντας τους κοιλιακους μυς και ισιωνοντας την σπονδυλικη στηλη καταφερνω σε συνδυασμο με αναπνοες παλι να ανασυρω ενεργεια που με κανει να νιωθω πιο δυνατος μεσα στη μερα.

Στο τελος χαλαρωνω υψωνοντας τα χερια σε σχημα Υ και σηκωνοντας το κεφαλι με κλειστα προς την αναμμένη λαμπα που κρεμεται απ το ταβανι.

Απο αυτα τα λιγα ερασιτεχνικα που εκανα διαπιστωσα οτι αξιζει να ασχοληθω περισσοτερο.



εχω βρει μια σχολη στο κεντρο κι απ του χρονο θα ξεκινησω τάι τσι

Εξαρχεια;
 

max-mad

Σπουδαίος
Εγγρ.
29 Ιαν 2009
Μηνύματα
1.822
Κριτικές
10
Like
462
Πόντοι
3.245
Ειδες διαφορα σε ασθενειες; Υπαρχουν καποιες συγκεκριμενες ασκησεις που βρισκεις πιο ωφελιμες;

Εγω εχοντας δει καποια βιντεακια κουνγκ φου εφαρμοσα μονος μου καποιες κινησεις-στασεις σωματος με ειδικες αναπνοες και ειδα να με βοηθανε σε μια φθινοπωρινη γριπη.

Αλλα και ψυχολογικα, σφιγγοντας τους κοιλιακους μυς και ισιωνοντας την σπονδυλικη στηλη καταφερνω σε συνδυασμο με αναπνοες παλι να ανασυρω ενεργεια που με κανει να νιωθω πιο δυνατος μεσα στη μερα.

Στο τελος χαλαρωνω υψωνοντας τα χερια σε σχημα Υ και σηκωνοντας το κεφαλι με κλειστα προς την αναμμένη λαμπα που κρεμεται απ το ταβανι.

Απο αυτα τα λιγα ερασιτεχνικα που εκανα διαπιστωσα οτι αξιζει να ασχοληθω περισσοτερο.
 

        -------------------------------------------------------------------------------------------

Αυτό που κανει το ται τσι είναι να εναρμονιζει και να αυξανει τα ενεργειακα ρευστα.Κατα συνεπεια όλα λειτουργουν καλυτερα και ισχυροτερα,μεσα σ αυτά και το ανοσοποιητικο σου συστημα. (αλλα και τα υπολοιπα συστηματα   ;) ).γνωμη μου προχωρα ποιο μεθοδικα και δεν θα χασεις.Παρε κανα βιβλιο,δες κανα DVD-VIDEO,μπες πιο μεσα. Η γνωμη μου παντα...
 

flirter

Μέλος
Εγγρ.
10 Αυγ 2010
Μηνύματα
2.067
Like
238
Πόντοι
36
Πολυ σωστος..περπατωντας τρεχοντσς κολυμπωντας το χειμωνα κανεις στον οργανισμο σου ενα δυνστο ηλεκτροσοκ...
Κι αν τον αποτοξινωσεις κιολας..κανεις θαυματα..

Αποτοξινωση μπορεις να πετυχεις...μς χιλιους τροπους...

Τοξινες και αγχος σου δημιουργει η λαθος αναπνοη σς πουμε..η αναπνοη που θςωρειται η νορμαλ για το δυτικο κοσμο..δηλ αυτη που φουσκωνει και ξεφουσκωνει τους πνευμονες...λανθασμενη τελειως...

Οταν περπαταμε στην πολη μεσα στο.καυσαεριο η εχουμε ενα προβλημα που μας καιει την ψυχη τι κανουμε?σφιγγομαστε...κι αυτο περιοριζει την αναπνοη μας δημιουργωντας δυσλειτουργεια κι αρρωστιες...Παρτε για παραδειγμα ενα μποιλερ που δεν εχει βαλβιδα διαφυγης..τι θα κανει θα σκασει..ετσι εινσι κι ο ανθρωπος
Επισης σημαντικη αποτοξινωση ...απο ανθρωπους που μας γαμανς την ψυχολογια..ενας κακος πελατης ενας βλακας γειτονας..ενας δυσκοιλιος συγγενης...Τους κανουμε ολους περα κ κραταμε τους καλους..η και κανεναν για λιγο διαστημα..
Αλλο βημα αποτοξινωσης η σωστη διατροφη μς φυσικα μη επεξεργασμενα προιοντα προσεχτικους συνδιασμους ξλπ κλπ

Κατι αλλο ιδιαιτερα αποτοξινωτικο που το ανακαλυψα τυχαια λογω δουλειας εινσι ο καθαρισμος εντερου..τρεφομουν υγιεινα μεχρι αηδιας γυμναζομουνα εντατικα κ δεν επεφτα σε κιλα...μολις αρχισα να καθαριζω το εντερο πολλες φορες μεσα στη μερα ξεμπλοκαρισε το πεπτικο μου γλιτωσα απο τυμπανισμους και νιωθω πιο ομορφα..οι περισσοτερες αρρωστειες ερχονται απο το εντερο..

Και φυσικα η ασκηση οποιασδηποτε μορφης που ανεβαζει τους παλμους μας προκαλει εφιδρωση κι εκρηξη της ενδορφινης αποτοξινωνει κσι δυναμωνει το σωμα..

Δεν εχει σημασια αν λεγεται γιογκα πυγμαχια ποδηλασια η οπως αλλιως..
Ενα δυνατο σφιχτο σωμα ειναι παντα μαχημο σε οποιοδηποτε τομεα...εχει καλιτερη απηχηση στους αλλους και περιεχει ενα υγιες μυαλο..αραγς καθαρο τροπο σκεψης
Άψογο ποστ. Εσένα θέλω να σε γνωρίσω. Έχουμε ακριβώς τα ίδια πιστεύω και ακολουθούμε περίπου τον ίδιο τρόπο ζωής. Στείλε ή στελνω πμ αν δεν στείλει πρώτη.
 

flirter

Μέλος
Εγγρ.
10 Αυγ 2010
Μηνύματα
2.067
Like
238
Πόντοι
36
Κάποια στιγμή θα ποσταρω έναν οδηγό δικό μου, υγιεινής ζωής, που θέλω να πιστεύω ότι θα βοηθήσει πολλούς φίλους, φτάνει όμως να ακολουθήσουν τα περισσότερα από αυτά που θα αναφέρω, τα οποία δυστυχώς πολλοί γιατροί δεν τα αναφέρουν στην Ελλαδα αλλά και στις χώρες του δυτικού κόσμου.
Για τον καρκίνο υπάρχουν λύσεις οι οποίες περιλαμβάνουν υγιεινή διατροφή τύπου βιγκαν ( ωμοφαγια) αλλά και ένα έλαιο. Σε αυτή τη διατροφή και την χρήση ελαιου, βρίσκεται αυτή τη στιγμήη αδερφή μιας κοπέλας απο χωρα της Ανδρικής(οπου ο καρκίνος θερίζει) με την οποία έχω επικοινωνία. Όταν θα έχει ολοκληρωθεί ή θεραπεία της θα ποσταρω τα αποτελέσματα.
 

gianis85

Μέλος
Εγγρ.
27 Αυγ 2015
Μηνύματα
125
Κριτικές
1
Like
17
Πόντοι
1
Για τον καρκίνο υπάρχουν λύσεις οι οποίες περιλαμβάνουν υγιεινή διατροφή τύπου βιγκαν ( ωμοφαγια) αλλά και ένα έλαιο. Σε αυτή τη διατροφή και την χρήση ελαιου, βρίσκεται αυτή τη στιγμήη αδερφή μιας κοπέλας απο χωρα της Ανδρικής(οπου ο καρκίνος θερίζει) με την οποία έχω επικοινωνία. Όταν θα έχει ολοκληρωθεί ή θεραπεία της θα ποσταρω τα αποτελέσματα.
Είμαι σίγουρος πως οι αυτοθεραπείες της με φραπελιές κτλπ θα έχουν άμεσα και σίγουρα αποτελέσματα

URL]]
 

koloteroritas

Μέλος
Εγγρ.
28 Μαΐ 2014
Μηνύματα
206
Κριτικές
1
Like
26
Πόντοι
1
Τον ακουω με ενδιαφερον. Πεντε πτυχια ιατρικης εχει λεει.

Πέντε παπάρια έχει ,είναι απλά ένας ''εναλλακτικός'' τσαρλατάνος με ανύπαρκτα πτυχία και
ψεύτικο βιογραφικό που σε οποιαδήποτε σοβαρή χώρα θα τον είχαν κλείσει μέσα για απάτη
,αλλά στο Ελλαδιστάν ότι δηλώσεις είσαι.
 

koloteroritas

Μέλος
Εγγρ.
28 Μαΐ 2014
Μηνύματα
206
Κριτικές
1
Like
26
Πόντοι
1
Για τον καρκίνο υπάρχουν λύσεις οι οποίες περιλαμβάνουν υγιεινή διατροφή τύπου βιγκαν ( ωμοφαγια) αλλά και ένα έλαιο. Σε αυτή τη διατροφή και την χρήση ελαιου, βρίσκεται αυτή τη στιγμήη αδερφή μιας κοπέλας απο χωρα της Ανδρικής(οπου ο καρκίνος θερίζει) με την οποία έχω επικοινωνία. Όταν θα έχει ολοκληρωθεί ή θεραπεία της θα ποσταρω τα αποτελέσματα.

Δόκτωρ αναμένουμε με ανυπομονησία περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το θαυματουργό έλαιο ,και την εξέλιξη της πορείας της αδελφής
της κοπέλας από την χώρα της Ανδρικής!!! όπου θερίζει ο καρκίνος. Επίσης έχω ακούσει και για το χασισέλαιο ότι έχει θαυματουργάς αντικαρκινικές και ευφορικές επιδράσεις. Σε συνδυασμό δε με χορτοφαγία ,γίογκα ,τάι τσι ,τάε κβοντό ,και τσάκι τσαν έχει εγγυημένη επιτυχία.
 

mpotofilos

Ανώτερος
Εγγρ.
1 Οκτ 2005
Μηνύματα
1.477
Κριτικές
13
Like
199
Πόντοι
6.055
Οταν λετε καθαρισμο εντερου τι εννοειται ακριβως;
 
Εγγρ.
25 Οκτ 2015
Μηνύματα
5.816
Like
443
Οταν λετε καθαρισμο εντερου τι εννοειται ακριβως;

Θα σου εξηγησω...ο κανονικος καθαρισμος εντερου γινεται σε ιατρειο..κ καθαριζει με νερο ολο το εντερο..ετσι εχουμε πληρη αποτοξινωση.

Εμεις οι γυναικες της δουλειας που κανουμε κ πρωκτικο καθαριζουμε μς απανωτα κλυσματα το κατωτερο μερος το υ εντερου για καθαριοτητα στην επαφη
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom