Νέα

Γιατί οι μηχανές μικραίνουν?

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα kosamf
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 32
  • Εμφανίσεις 3K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

poustalekos

Μέλος
Εγγρ.
11 Αυγ 2010
Μηνύματα
2.988
Κριτικές
1
Like
682
Πόντοι
96
Πωωωω τι θεμα πηγε κ ανοιξε ο αλλος!! Τουλαχιστον αλλαξτε τον τιτλο και σε μηχανες του καφε! Οχι μηχανες σκετο!! Το ειδα και νομιζα οτι θα λετε για μοτοσικλετες να ουμε!
Και η απαντηση ειναι γιατι να μη μικρυνουνε? Οπως μικραινουν οι τηλεορασεις οπως μικραινουν τα παντα!

ΠΟΥΣΤΑΛΕΚΟΣ  :s&m_2:
 

ΝΑΣΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΑΔΗΣ

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
26 Ιαν 2016
Μηνύματα
27.226
Κριτικές
49
Like
22.135
Πόντοι
24.596
Πωωωω τι θεμα πηγε κ ανοιξε ο αλλος!! Τουλαχιστον αλλαξτε τον τιτλο και σε μηχανες του καφε! Οχι μηχανες σκετο!! Το ειδα και νομιζα οτι θα λετε για μοτοσικλετες να ουμε!
Και η απαντηση ειναι γιατι να μη μικρυνουνε? Οπως μικραινουν οι τηλεορασεις οπως μικραινουν τα παντα!

ΠΟΥΣΤΑΛΕΚΟΣ  :s&m_2:
Πουσταλεκο ηρθε η ωρα να ξεκαθαρισουμε οτι δεν εισαι ο ΠιπΑλεκος2.
ερχονται και οι προημιτελικοι,μην βρεθεις πρωτος απο το πουθενα :S :S :S
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.209
Κριτικές
1
Like
1.898
Πόντοι
366
Αγόρασα πρόσφατα μια νεσπρεσσιέρα, η οποία ειναι στο μισο μεγεθος των παλιοτερων μοντελων και βγαζει ΑΚΡΙΒΩΣ τον ιδιο καφέ...

Υποθετω οτι τετοιες μηχανες εχουν κοινες αντιστασεις για να ζεσταινουν νερό κι ενα συστημα διοχετευσης του νερου στις ταμπλετες. Αρα, ειναι απορίας άξιον ΓΙΑΤΙ δεν παρηχθη σ' αυτο το μεγεθος εξ αρχης αλλά περασαν 10 χρονια μεχρι να μικρυνει και να γίνει κομψότερη!

Η ιδια απορία επεκτείνεται σε κάθε είδους μηχάνημα αλλά η απάντηση πίσω απ' τα περισσότερα έγκειται στα microchips, τα οποία αυξανονται γραμμικα με τα χρόνια (όσο ισχυε ο Νομος του Moore) και το μεγεθός τους μειωνεται με τον ιδιο ρυθμο.

Για να ειμαι ειλικρινης, ουτε κι αυτο μπορω να το καταλαβω πρακτικά: ΤΙ εμποδιζε τα τρανζιστορ να παραχθουν στο σημερινο μεγεθος πριν απο 10 χρόνια? (εννοω: ποιο εργαλειο ή τεχνολογία ελειπε?/ και ποιος παράγων επέτρεψε την πρόοδο αυτής της τεχνολογίας, ώστε να μπορεί να βγάζει μικρότερα τρανζίστορ σήμερα?)

Παρόμοια ερωτήματα προκύπτουν σε μηχανολογικής φύσεως ζητήματα, αλλά υποθέτω ότι εκεί μπαίνει το θέμα των αλλεπάλληλων ΔΟΚΙΜΩΝ, και της χρήσης προσομοιωτών ή AI για τη διαρκή εξέλιξη. => Στον τομέα των Υπολογιστών δεν μπορώ να κάνω την αναλογία (διότι μίκραιναν και χωρίς σοβαρές παρεμβάσεις στην Αρχιτεκτονική, δηλαδή πριν πάμε σε πολλαπλούς πυρήνες κλπ).

Ας απαντήσει κάποιος που ασχολείται μ' αυτά/ μην γράφετε για τον Πούτιν, τους μασώνους, τη Σούλα από Φωκαίας 24 κλπ...

Τύπε.

Αυτή δεν μίκρυνε καθόλου:

14655160


Όποτε ρίξε της λίγο AI, neural networks και big data και κόντυνε την λίγο. Ξέρεις εσύ.

ΥΓ. Τι έγινε, τελείωσε το μυθιστόρημα; Πόσες σελίδες έφθασε; Πότε το παρουσιάζεις στον Ιανό;
 
OP
OP
K

kosamf

Σπουδαίος
Εγγρ.
26 Δεκ 2009
Μηνύματα
6.783
Κριτικές
25
Like
1.786
Πόντοι
2.537

Ωχ, βγηκες απ' την τρυπα...

OK φευγω απο 'δω. Παιξε μονος σου
(εξαλλου το κανεις συχνα ;- )
 

Κώστας Λαδάκης

Σεβαστός
Εγγρ.
21 Απρ 2011
Μηνύματα
23.685
Κριτικές
6
Like
8.798
Πόντοι
1.686
Ωχ, βγηκες απ' την τρυπα...

OK φευγω απο 'δω. Παιξε μονος σου
(εξαλλου το κανεις συχνα ;- )

:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:

Ο Βολταιράκος να πάρει το κουβαδάκι του
και να πάει σε άλλη παραλία !  :2funny:
 

poustalekos

Μέλος
Εγγρ.
11 Αυγ 2010
Μηνύματα
2.988
Κριτικές
1
Like
682
Πόντοι
96
Πουσταλεκο ηρθε η ωρα να ξεκαθαρισουμε οτι δεν εισαι ο ΠιπΑλεκος2.
ερχονται και οι προημιτελικοι,μην βρεθεις πρωτος απο το πουθενα :S :S :S


τυπε δεν απανταει :huh: :S :S :S

μπορει να ναι απασχολημενος τυπε.... :pipa1: :pipa1: :pipa1:

Ειμαι ο ΠΟΥΣΤΑΛΕΚΟΣ ο ακαποτος τιμωρος! Οταν μιλατε για μενα θα σκυβετε το κεφαλι και θα λετε μαλιστα καπετανιε μου!  :s&m_3:
Οχι δεν ειμαι ο πιπαλεκος αλλα δε θα με χαλαγε να βγω μιστερ μαλακας μια φορα κ εγω!
Τωρα χυνω ρυθμικα, αυστηρα, ρομαντικα, αρμονικα  :wanker: :wanker: :wanker:

Σας αγαπω ολους,
ΠΟΥΣΤΑΛΕΚΟΣ  :s&m_2:
 

ΝΑΣΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΑΔΗΣ

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
26 Ιαν 2016
Μηνύματα
27.226
Κριτικές
49
Like
22.135
Πόντοι
24.596
Ειμαι ο ΠΟΥΣΤΑΛΕΚΟΣ ο ακαποτος τιμωρος! Οταν μιλατε για μενα θα σκυβετε το κεφαλι και θα λετε μαλιστα καπετανιε μου!  :s&m_3:
Οχι δεν ειμαι ο πιπαλεκος αλλα δε θα με χαλαγε να βγω μιστερ μαλακας μια φορα κ εγω!
Τωρα χυνω ρυθμικα, αυστηρα, ρομαντικα, αρμονικα  :wanker: :wanker: :wanker:

Σας αγαπω ολους,
ΠΟΥΣΤΑΛΕΚΟΣ  :s&m_2:
:coffee:
 

Celebc

Μέλος
Εγγρ.
27 Ιουλ 2017
Μηνύματα
6.390
Like
100
Πόντοι
66
τυπε νασο μια απορια μπορεις να μου λυσεις?μονο βραδυνες ωρες εισαι ξυπνιος :think: :S :S :S
 

Συνημμένα

  • original.gif
    original.gif
    2 MB · Εμφανίσεις: 60

ΝΑΣΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΑΔΗΣ

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
26 Ιαν 2016
Μηνύματα
27.226
Κριτικές
49
Like
22.135
Πόντοι
24.596
τυπε νασο μια απορια μπορεις να μου λυσεις?μονο βραδυνες ωρες εισαι ξυπνιος :think: :S :S :S
τυπε κοιμαμαι ολη μερα και το βραδυ μπαινω στο μπου ως το πρωι που ξανακοιμαμαι :zombie: :zombie: :zombie:
:S :S :S
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom