Νέα

για αναβαθμιση

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα glaskos
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 33
  • Εμφανίσεις 3K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

LoneMarvel

Μέλος
Εγγρ.
11 Μαΐ 2006
Μηνύματα
1.150
Like
343
Πόντοι
36
η μεσα στο σκ η μεσα στην ευδομαδα

δυστυχως οι εξωτερικοι σκληροι δισκοι ειναι πολυ ακριβοι  αναγκαστικα θα χρησιμοποιησω εσωτερικο σκληρο δισκο σε plug and play
Εντάξη εάν χρειαστείς κάποια βοήθεια ρώτησε και εαν γίνεται μπορώ να βοηθήσω και μέσω teamviewer
 
OP
OP
G

glaskos

Σεβαστός
Εγγρ.
25 Δεκ 2011
Μηνύματα
15.130
Like
7.970
Πόντοι
1.206

LoneMarvel

Μέλος
Εγγρ.
11 Μαΐ 2006
Μηνύματα
1.150
Like
343
Πόντοι
36
δεν μου λες? τα NAS ειναι καλα η πατατες για να κανω την δουλεια?  για medium tower εννοω

Πολύ καλά έχω και εγώ ένα zyxel αλλά Western Digital δίσκους δεν θα έβαζα ακόμα και δωρεάν να ήταν και μιλάω απο εμπειρεία εργασιακή αλλά και προσωπική.
Για δίσκους για NAS κοίταξε προς Seagate έχει καποια μοντέλα ειδικά για NAS και δεύτερη επιλογή Hitachi.
Απο NAS κουτιά μπορείς να δεις Qnap, Synology και φυσικά Zyxel
 
OP
OP
G

glaskos

Σεβαστός
Εγγρ.
25 Δεκ 2011
Μηνύματα
15.130
Like
7.970
Πόντοι
1.206
δηλαδη για να καταλαβω

τα western digital sata 3 εχουν καταντησει μουφεξ? και πρεπει αναγκαστικα να παω  seagate η hitachi?

η ποιες παρτιδες απο wd και seagate και hitachi  πρεπει να αποφευγω  οπως ο διαολος το λιβανι?

εχει κατι  εδω  για 2 gb
hitachi δεν εχει

 

leon4861

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Φεβ 2008
Μηνύματα
3.341
Κριτικές
7
Like
1.248
Πόντοι
216
Πολύ καλά έχω και εγώ ένα zyxel αλλά Western Digital δίσκους δεν θα έβαζα ακόμα και δωρεάν να ήταν και μιλάω απο εμπειρεία εργασιακή αλλά και προσωπική.
Για δίσκους για NAS κοίταξε προς Seagate έχει καποια μοντέλα ειδικά για NAS και δεύτερη επιλογή Hitachi.
Απο NAS κουτιά μπορείς να δεις Qnap, Synology και φυσικά Zyxel

Εχω επι 5 χρόνια ενα κοκκινο 1tb WD εξωτερικο για τετοιες δουλειές.Παντως το NAS με raid είναι απαραίτητο. Οχι βέβαια 24/7 online για καλο και για κακό!!
Προσοχή!!!!! Αυτό του πλαισίου που εχει το λινκ είναι μονο ο δισκος όχι το NAS!!!!
 

leon4861

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Φεβ 2008
Μηνύματα
3.341
Κριτικές
7
Like
1.248
Πόντοι
216
δηλαδη για να καταλαβω

τα western digital sata 3 εχουν καταντησει μουφεξ? και πρεπει αναγκαστικα να παω  seagate η hitachi?

η ποιες παρτιδες απο wd και seagate και hitachi  πρεπει να αποφευγω  οπως ο διαολος το λιβανι?

εχει κατι  εδω  για 2 gb
hitachi δεν εχει

Αυτοί ειναι σκετοι δισκοι φίλε . Απο μονοι τους ΔΕΝ ειναι NAS!!!
 

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
5.908
Κριτικές
1
Like
5.411
Πόντοι
2.356
δεν μου λες? τα NAS ειναι καλα η πατατες για να κανω την δουλεια?  για medium tower εννοω

Εννοείς δίσκους για NAS, όχι NAS αυτό καθ' αυτό.

Είναι καλύτεροι αυτοί όντως, πιο ακριβοί (όπως οι Ironwolf Pro π.χ.) και είναι για 24/7, για απαιτητικές εφαρμογές και συνήθως multi-user περιβάλλοντα.
 
OP
OP
G

glaskos

Σεβαστός
Εγγρ.
25 Δεκ 2011
Μηνύματα
15.130
Like
7.970
Πόντοι
1.206
θελω μονο εσωτερικο δισκο που το βαζω πανω σε icy box  και ειναι εαν δεν κανω λαθος sata 3

οποτε οτι και να αγορασω θα ειμαι οκ για την δουλεια μεταφορα αρχειων σε δισκο icy box    ok?

δηλαδη να μεταφερω απο εναν αλλο εξωτερικο δισκο wd που ειναι χαλασμενος  στον icy box με εσωτερικο δισκο μεσα

αρκει οταν αγορασω εσωτερικο δισκο να εχει προδιαγραφη sata 3
 

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
5.908
Κριτικές
1
Like
5.411
Πόντοι
2.356
Ναι, όλοι οι εσωτερικοί δίσκοι τα τελευταία 10-15 χρόνια, είναι SATA 3. Όπως το πας όμως, μικρή σημασία έχει αφού πας να κάνεις copy από εξ. σε εξ. δίσκο.

Άρα ουσιαστικά θα χρησιμοποιήσεις το πρωτόκολλο USB.

Αυτό που θα έκανα εγώ, είναι copy εσωτερικά από δίσκο σε δίσκο. Δηλ και τους 2 εξωτερικούς, θα τους έβγαζα από τις θήκες και θα τους έκανα εσωτερικούς.
 
OP
OP
G

glaskos

Σεβαστός
Εγγρ.
25 Δεκ 2011
Μηνύματα
15.130
Like
7.970
Πόντοι
1.206
LoneMarvel

στο εστειλα και σε πμ δεν ξερω εαν το παρελαβες

στειλε μου σε παρακαλω τα 2 links με τα προγραμματα που μου ειχες στειλει οσο αφορα την ανακτηση ολων των δεδομενων του σκληρου δισκου που μου χαλασε ωστε να ξεκινησω την εφαρμογη αυτη

δυστυχως εχουν διαγραφει ολα τα πμ που ειχα στο site

ευχαριστω

 
OP
OP
G

glaskos

Σεβαστός
Εγγρ.
25 Δεκ 2011
Μηνύματα
15.130
Like
7.970
Πόντοι
1.206
καλησπερα

αντιμετωπιζω ενα προβλημα

κατεβασα 3 φλασακια στην επαρχια να δω εργα αλλα δυστυχως

ολα μολυνθηκαν απο ιο απο παμπαλαιο υπολογιστη laptop lenovo με win xp αγγλικο

ειναι σε εναν φακελο που λεγεται DVR

οσα αρχεια ηταν διπλα τα διεγραψα σαν exe που ηταν

αλλα ο συγκεκριμενος φακελος DVR δεν διαγραφεται με τιποτα καθως επεισης και format να κανεις παλι θα ξαναεμφανιστει

οταν παω στον virus φακελο DVR με το βελακι του mouse αναφερει τα εξης

folders RECS,RECSINFO,STORAGE

εχω δει διαφορα βιντεο επιλυσης του προβληματος στο youtube αλλα δυστυχως για την περιπτωση μου τα στοιχεια που λεγανε τα λυσαρια στο taskmanager για να τα κλεισω και να διαγραψω τον μολυσματικο φακελο δεν υπαρχουν πουθενα δηλαδη τα folders RECS,RECSINFO,STORAGE

χρησιμοποιω win 7 ultimate αγγλικο

πως μπορω να διαγραψω τον συγκεκριμενο φακελο σε ολα τα φλασακια?

και κατι τελευταιο

δοκιμασα μεσω safe mode να διαγραψω τον φακελο DVR αλλα ουτε απο εκει διαγραφεται
 
OP
OP
G

glaskos

Σεβαστός
Εγγρ.
25 Δεκ 2011
Μηνύματα
15.130
Like
7.970
Πόντοι
1.206
ευχαριστω παρα πολυ τον LoneMarvel για την αντιμεπωτ οιση του προβλημα τος με τα φλασακια

να τον εχει ο θεος καλα και την οικογενεια του

του ειμαι υποχρεως
 
OP
OP
G

glaskos

Σεβαστός
Εγγρ.
25 Δεκ 2011
Μηνύματα
15.130
Like
7.970
Πόντοι
1.206
πως μπορω να απενεργοποιησω το popup για το youtube?

καθε φορα που ανοιγω το youtube μου βγαζει ενα παραθυρακι που λεει sign in πατας no και μετα σε αναγκαζει να πατησεις την δευτερη εντολη agree

μου συμβαινει και σε firefox αλλα και σε chrome

λυσαρι δεν υπαρχει μεσα στο youtube
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom