Νέα

Γάμος μετά τα 40+

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα sein
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 313
  • Εμφανίσεις 15K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Easy Rider

Μέγας
Εγγρ.
4 Νοε 2020
Μηνύματα
6.727
Κριτικές
18
Like
15.326
Πόντοι
4.546
ναυάγια του Μπου (και εγώ μέσα) , οι περισσότεροι που γράφουμε εδώ είμαστε ανύπαντροι και άτεκνοι. Ότι γουστάρει θα κάνει ο καθένας σε ότι ηλικία θέλει, λογαριασμό θα μας δώσει;
 

skatastamoutratous

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Ιουλ 2019
Μηνύματα
943
Like
1.460
Πόντοι
206
Η ηλικία δεν είναι αμετακίνητο κριτήριο... κι εγώ συμφωνώ ότι η καλύτερη ηλικία για να αποκτήσει ο άντρας παιδί είναι 30-40 αλλά αυτό από μόνο του δεν λέει τίποτα.
Πολλοί αποκτήσανε 1ο παιδί (και συνήθως ένα και μοναδικό) στα 45φεύγα και πήγε μια χαρά όπως και πολλοί κάνανε 1-2 ακόμα και πριν τα 30 και τα έκαναν θάλασσα.
Όπως επίσης η ηλικία δεν επηρεάζει το ίδιο όλους. Υπάρχουν 40άρηδες που είναι μια χαρά και δεν τους φαίνεται η ηλικία τους και υπάρχουν άλλοι που είναι παρατημένοι και σαν να τους ξέρασε φάλαινα...
Πάντως σαν προτιμητέα κατάσταση ισχύει για τον άντρα 1ο παιδί 30-40 και για την γυναίκα 25-35...
 

lespec

Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2006
Μηνύματα
295
Κριτικές
1
Like
879
Πόντοι
81
ναυάγια του Μπου (και εγώ μέσα) , οι περισσότεροι που γράφουμε εδώ είμαστε ανύπαντροι και άτεκνοι. Ότι γουστάρει θα κάνει ο καθένας σε ότι ηλικία θέλει, λογαριασμό θα μας δώσει;
 

Magi

Μέλος
Εγγρ.
26 Δεκ 2023
Μηνύματα
965
Κριτικές
1
Like
488
Πόντοι
26
Έχεις παντρευτει μωρη και τα λες αυτα?
Γιατί αν δεν εχεις παντρευτει δεν εισαι σε θεση να πέις αποψη.
Στα 40 καλα γεράματα? Στα 40 ενας αντρας και να παντρευτει μπορει και να φτιάξει οικογένεια, μη κοιτατε να τον τελειώσετε εσεις πριν την ωρα του.
Εάν δεν είχα γνώση και εμπειρία δεν θα έλεγα την άποψη μου ....
Τα 40 είναι προετοιμασία για τα γεράματα δεν είπα ότι είναι γεράματα...
Να διαβάζεις με ηρεμία....
 

Anestis zapatas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
15 Μαρ 2024
Μηνύματα
1.403
Κριτικές
1
Like
1.155
Πόντοι
216
Εάν δεν είχα γνώση και εμπειρία δεν θα έλεγα την άποψη μου ....
Τα 40 είναι προετοιμασία για τα γεράματα δεν είπα ότι είναι γεράματα...
Να διαβάζεις με ηρεμία....
Αρα εχεις παντρευτεί ή δεν εχεις παντρευτεί?
 

Anestis zapatas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
15 Μαρ 2024
Μηνύματα
1.403
Κριτικές
1
Like
1.155
Πόντοι
216
Ζαπάτα εδώ δεν είναι η Ανίτα Πάνια πάρε πούλο καλό μου...
Μωρή εσυ βλέπεις αντρα και θες να τον στραποναρεις μη μας λες οτι εισαι παντρεμενη και παπαρια μεντολες.
Εσυ μπες απο εκει με τα στραπον να πεις εμπειρίες
 

giovanni845

Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2010
Μηνύματα
655
Like
253
Πόντοι
26
Εγώ παντρεύτηκα στα 39 και μια χαρά εμφάνιση είχα και οκ είμαι επαγγελματικά. Πιο πριν και σχέσεις είχα και εμπειρίες, ευχαριστημένος είμαι απο αυτά που πέρασα.Παντρεύτηκα ξένη βέβαια αλλα πήρα κάποια που να πληρεί τα δικά μου γούστα/κριτήρια.
Επίσης δεν ήταν αυτοσκοπός μου να παντρευτώ, καλά είμουν και μόνος. Απλά έκατσε.
Πιο πριν δε θα ήθελα με τίποτα να παντρευτώ και το ίδιο θα συμβούλευα και κάποιον πιο νέο ΑΝ το θέλει τότε απο 38-39 και μετά να το σκεφτεί. Πιο πριν με τίποτα.
 

Magi

Μέλος
Εγγρ.
26 Δεκ 2023
Μηνύματα
965
Κριτικές
1
Like
488
Πόντοι
26
Μωρή εσυ βλέπεις αντρα και θες να τον στραποναρεις μη μας λες οτι εισαι παντρεμενη και παπαρια μεντολες.
Εσυ μπες απο εκει με τα στραπον να πεις εμπειρίες
Κάνε μια εξπερματωση έχεις στρες άσχημο.....έχεις μπαχαλεψει ολόκληρο νήμα και ήρθες και από εδώ ....γυρνα στο μαντρί και θα έρθω από εκεί...εδώ οι άνθρωποι δεν σου φταίνε
 

giovanni845

Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2010
Μηνύματα
655
Like
253
Πόντοι
26
Ο αντρας κανει κινησεις πανικου αν νομιζει πως εχει ξοφλησει.
Καποιοι μπορει να γεννηθηκαν ξοφλημενοι οποτε παντρευονται οτι μπαζο τους κατσει, συνηθως μετα απο προξενιο.
Το χω δει πάμπολλες φορές αυτό.
 

flyman29

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαΐ 2009
Μηνύματα
1.117
Like
3.141
Πόντοι
456
Το να είσαι άνδρας δεν είναι εύκολη υπόθεση. Πρέπει να προσέχεις τον εαυτό σου για να μη σε σουτάρουν οι γυναίκες και το βασικότερο να κερδίζεις λεφτά, όχι να είσαι πλούσιος αλλά ικανοποιητικά. Αν όλα πάνε καλά στη ζωή σου αυτά έρχονται μετά τα 30. Αν τα καταφέρεις ακόμα και στα 40 και στα 50 πολύ δύσκολα δέχεσαι να συμβιβαστείς με μία γυναίκα που δεν είναι στο ίδιο επίπεδο με εσένα.
Αν έχεις κολλήσει στα 800 ευρώ στα 40 τότε ναι, παντρεύεσαι την πρώτη που θα σου κάτσει στα ίδια κυβικά να βγαίνουν τα έξοδα αλλά αν όχι δεν αξίζει. Δεν έτρωγες μια ζωή στην πίεση για να στα φάει ένα περίσσευμα.

Προσωπικά μου είναι αδύνατο να κρατήσω σχέση με γυναίκα που είναι σε περιβάλλον εργασιακής ανασφάλειας ή δεν υπάρχει η προοπτική απόκτησης παιδιών λόγω ηλικίας. Δοκίμασα αλλά πραγματικά δεν μου έβγαινε.
Εξάλλου και οι γυναίκες που είναι φτασμένες νεώτερους θέλουν δεν είναι μυστικό.

Αν είσαι ΟΚ με τον εαυτό σου και την τσέπη σου και βρεθεί η κατάλληλη γυναίκα αξίζει να δοκιμάσεις και να αποκτήσεις παιδιά ακόμη και στα 50-55 που λέει ο λόγος. Αλλιώς δεν αξίζει. Μοναχός σου χόρευε και όσο θέλεις πήδα.
 

Anestis zapatas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
15 Μαρ 2024
Μηνύματα
1.403
Κριτικές
1
Like
1.155
Πόντοι
216
Κάνε μια εξπερματωση έχεις στρες άσχημο.....έχεις μπαχαλεψει ολόκληρο νήμα και ήρθες και από εδώ ....γυρνα στο μαντρί και θα έρθω από εκεί...εδώ οι άνθρωποι δεν σου φταίνε
Σε επιασε η ψυχοπονια τωρα,οταν απο εκει το γεμιζεις ολο βλακειες?
Σκασε επιτέλους να μπαχαλευεις ολα τα θρεντ
 

Anestis zapatas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
15 Μαρ 2024
Μηνύματα
1.403
Κριτικές
1
Like
1.155
Πόντοι
216
Εγώ παντρεύτηκα στα 39 και μια χαρά εμφάνιση είχα και οκ είμαι επαγγελματικά. Πιο πριν και σχέσεις είχα και εμπειρίες, ευχαριστημένος είμαι απο αυτά που πέρασα.Παντρεύτηκα ξένη βέβαια αλλα πήρα κάποια που να πληρεί τα δικά μου γούστα/κριτήρια.
Επίσης δεν ήταν αυτοσκοπός μου να παντρευτώ, καλά είμουν και μόνος. Απλά έκατσε.
Πιο πριν δε θα ήθελα με τίποτα να παντρευτώ και το ίδιο θα συμβούλευα και κάποιον πιο νέο ΑΝ το θέλει τότε απο 38-39 και μετά να το σκεφτεί. Πιο πριν με τίποτα.
Καλα εκανες που πηρες ξένη απο ποια χωρα αν επιτρέπεται?
Εχεις δικιο και στα 40 να παντρευτεί ενας αντρας δεν τρέχει τίποτα και στα 45 μπορεί.
 
Εγγρ.
21 Φεβ 2023
Μηνύματα
1.584
Κριτικές
12
Like
9.852
Πόντοι
1.346
Εγώ παντρεύτηκα στα 39 και μια χαρά εμφάνιση είχα και οκ είμαι επαγγελματικά. Πιο πριν και σχέσεις είχα και εμπειρίες, ευχαριστημένος είμαι απο αυτά που πέρασα.Παντρεύτηκα ξένη βέβαια αλλα πήρα κάποια που να πληρεί τα δικά μου γούστα/κριτήρια.
Επίσης δεν ήταν αυτοσκοπός μου να παντρευτώ, καλά είμουν και μόνος. Απλά έκατσε.
Πιο πριν δε θα ήθελα με τίποτα να παντρευτώ και το ίδιο θα συμβούλευα και κάποιον πιο νέο ΑΝ το θέλει τότε απο 38-39 και μετά να το σκεφτεί. Πιο πριν με τίποτα.
αν επιτρέπεται τι εθνικότητας ;
 

Anestis zapatas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
15 Μαρ 2024
Μηνύματα
1.403
Κριτικές
1
Like
1.155
Πόντοι
216
Η εξέλιξη γενικα ειναι άρρηκτα συνδεδεμένη με το γυναικείο φυλο.
Οι γυναίκες γενικα ειναι ανασφαλης και ολες λιγο πολυ ψάχνουν καποιον να νιωσουν οικονομικη και κοινωνική ασφάλεια, αυτο για να συμβει θα αναζητήσουν καποιον με καλη δουλειά και κοινωνικο στάτους.
Οσο και καλη δουλεια να εχει οσα και λεφτα να βγαζει η ανασφαλεια ειναι προσκολημενη πανω της.
Ολα εχουν να κανουν με την εξέλιξη απλα δεν το λενε και βρίσκουν αλλες δικαιολογίες.
Γενικα οπως εχω πει η μεθοδος της αυτοβελτίωσης στον αντρα εν μερη εχει να καλύψει μερος αυτης της ανασφάλειας που εχουν ολες σχεδον οι γυναίκες
 

Backpacker

Μέγας
Εγγρ.
31 Ιουλ 2008
Μηνύματα
682
Κριτικές
15
Like
2.566
Πόντοι
4.115
Εγώ παντρεύτηκα στα 39 και μια χαρά εμφάνιση είχα και οκ είμαι επαγγελματικά. Πιο πριν και σχέσεις είχα και εμπειρίες, ευχαριστημένος είμαι απο αυτά που πέρασα.Παντρεύτηκα ξένη βέβαια αλλα πήρα κάποια που να πληρεί τα δικά μου γούστα/κριτήρια.
Επίσης δεν ήταν αυτοσκοπός μου να παντρευτώ, καλά είμουν και μόνος. Απλά έκατσε.
Πιο πριν δε θα ήθελα με τίποτα να παντρευτώ και το ίδιο θα συμβούλευα και κάποιον πιο νέο ΑΝ το θέλει τότε απο 38-39 και μετά να το σκεφτεί. Πιο πριν με τίποτα.

Σύμφωνω. Και εγώ στα 38 μου με μια σχέση εξ αποστάσεως με μια 29χρονη μπουμπούκι απο δυνατή οικογένεια το σκέφτομαι σοβαρά πλέον. Αν δεν το κανω μεσα στην επόμενη διετία δεν θα το κάνω ποτέ.
Θέλω να γυρίσω λίγο ακόμα...να στρώσω πιο σταθερά και κάποια επαγγελματικά που θα μου επιτρέψουν να μη δουλεύω ουσιαστικά για τα λεφτά αλλά να δουλεύουν αυτά για μένα ώστε να έχω χρόνο και για οικογένεια αλλά για κάποιες πιο χαλαρές καταστάσεις (ταξιδια/γουστα)

Εκεί στα τέλη των 30s είναι η ιδανική ηλικία πιστεύω ώστε να έχεις χορτάσει τα πάντα...να έχεις φτιαχτεί οικονομικά τέλεια και μετά να το στήσεις ωραία για να κρατήσει για πάντα.
Φυσικά χρειάζεται και η τύχη, η εμπειρία και η ικανότητα να βρεις την κατάλληλη σε αυτό το ηλικιακό timing.
 

Easy Rider

Μέγας
Εγγρ.
4 Νοε 2020
Μηνύματα
6.727
Κριτικές
18
Like
15.326
Πόντοι
4.546
Προτείνω το παρόν νήμα να γίνει ΣΤΙΚΙ, ώστε να το διαβάζουμε μετά από 10 - 20 - 30 χρόνια και να λέμε τι μαλακίες έλεγα/λέγαμε, ποιά μέλη τα υπολόγιζαν αλλιώς και ότι τα ήξεραν όλα και ναυάγισαν και αυτά, ποιά ναυάγια βρήκαν μια σανίδα σωτηρίας και κατάφεραν να βγουν πάλι στην επιφάνεια, και ποιά ναυάγια έμειναν εκεί που ήταν, να γεμίζουν κοράλια και φύκια.

Οι μελλοντικοί υποψήφιοι μπαλαδόροι, θα βλέπουν και θα αποκτούν πολύτιμες γνώσεις και να αποφασίζουν, χωρίς να διακινδυνεύουν ιδιαίτερα.
 

Easy Rider

Μέγας
Εγγρ.
4 Νοε 2020
Μηνύματα
6.727
Κριτικές
18
Like
15.326
Πόντοι
4.546
Τι λέτε τύποι, θα βρει ο Νικόλας μια νυφούλα να του χαρίσει απογόνους - διαδόχους; Θα δυσκολευτεί να βρει υποψήφια νύφη;
43 η πρώην σύζυγος (πλέον) , 54 ο Νικολιός.
 

Spieler

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Ιαν 2024
Μηνύματα
230
Κριτικές
19
Like
957
Πόντοι
371
Το να είσαι άνδρας δεν είναι εύκολη υπόθεση. Πρέπει να προσέχεις τον εαυτό σου για να μη σε σουτάρουν οι γυναίκες και το βασικότερο να κερδίζεις λεφτά, όχι να είσαι πλούσιος αλλά ικανοποιητικά. Αν όλα πάνε καλά στη ζωή σου αυτά έρχονται μετά τα 30. Αν τα καταφέρεις ακόμα και στα 40 και στα 50 πολύ δύσκολα δέχεσαι να συμβιβαστείς με μία γυναίκα που δεν είναι στο ίδιο επίπεδο με εσένα.
Αν έχεις κολλήσει στα 800 ευρώ στα 40 τότε ναι, παντρεύεσαι την πρώτη που θα σου κάτσει στα ίδια κυβικά να βγαίνουν τα έξοδα αλλά αν όχι δεν αξίζει. Δεν έτρωγες μια ζωή στην πίεση για να στα φάει ένα περίσσευμα.

Προσωπικά μου είναι αδύνατο να κρατήσω σχέση με γυναίκα που είναι σε περιβάλλον εργασιακής ανασφάλειας ή δεν υπάρχει η προοπτική απόκτησης παιδιών λόγω ηλικίας. Δοκίμασα αλλά πραγματικά δεν μου έβγαινε.
Εξάλλου και οι γυναίκες που είναι φτασμένες νεώτερους θέλουν δεν είναι μυστικό.

Αν είσαι ΟΚ με τον εαυτό σου και την τσέπη σου και βρεθεί η κατάλληλη γυναίκα αξίζει να δοκιμάσεις και να αποκτήσεις παιδιά ακόμη και στα 50-55 που λέει ο λόγος. Αλλιώς δεν αξίζει. Μοναχός σου χόρευε και όσο θέλεις πήδα.
Δε νομίζω ότι είναι έτσι. Μπορώ να σκεφτώ φτιαγμένους που ξέρω και πήραν κάποια πιο μικρή σκάλες πιο κάτω.
Ξέρω π.χ. ένα δικηγόρο που παντρεύτηκε μια γυμνάστρια από το gym που πήγαινε, 40+ αυτός, 30άρα αυτή.
Και είναι λογικό, αν είσαι 40-45 θες ακόμα παιδί και πάρεις κάποια γύρω στα 30 πόσο πιθανό είναι να βρεις κάποια στο ίδιο επίπεδο οικονομικά; Εκτός αν έχει περιουσία από την οικογένεια της, εκεί ΟΚ, αλλά δεν είναι φτασμένη, απλά βρήκε έτοιμα λεφτά.
 

james tiberius kirk

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Φεβ 2013
Μηνύματα
3.230
Κριτικές
5
Like
5.241
Πόντοι
1.056
Αν ο αντρας κρατιεται καλα και φυσικα εχει οικονομικη άνεση η καλυτερη ηλικια για γάμο αν αυτό θέλει φυσικά ειναι εκει στα 40 περίπου. Εχει ζησει τη ζωη του...εχει απολάύσεις τις δυο καλυτερες δεκαετιες των 20s και των 30s και ειναι χορτασμενος.
Ένας 40αρης με καλο εισοδημα και μια καλη φυσικη κατασταση και ορεξη για ταξιδια και γούστα μπορεί άνετα να ρίξει δυνατη 30αρα μουνάρα για γάμο.

Αν έχει φτάσει στα 40 και δεν βγάζει καλά λεφτά δεν θα βγάλει ποτέ μετά εκτός αν κληρονομησει ξαφνικα καμια ακληρη θεία ή του κατσει το τζοκερ.

Αρα στα 40 και με εισοδημα απλα καναν μισθο στα 1000-1200 ευρώ οι επιλογές για γάμο θα ειναι τίποτα ναυάγια της ζωής που ξέμειναν ή καμια χωρισμένη με παιδιά.
Επίσης ακομα και τα καλα μουνια που ξεμειναν ανυπαντρες μετα τα 35 ειναι με πολλα χλμ στο κοντέρ τους και ειναι αυτές που δεν θα γυρνουσαν να κοιταξουν στα 20s τους αυτούς που τώρα σκέφτονται ως και για γάμο μέσα στην απελπισία τους.

Όλα καλώς ή κακώς εξαρτώνται από τα λεφτά που βγάζεις και το βιοτικό επίπεδο που μπορούν αυτά να σου παρέχουν.
Αν εχεις καλό εισόδημα στα 40 σου ότι και να θες ωραια θα περάσεις.
Θες να μείνεις εργένης?Ζωαρα θα κανεις.
Θες να παντρευτείς?Εχεις καλες επιλογές απο το πάνω ράφι για να φτιάξεις ωραία οικογένεια που δεν θα σας λείψει τίποτα.
Τύπε, μήπως ξέρεις κανένα συνεργείο να γυρίσω χιλιόμετρα σε κάτι μουνοκοντέρ;
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom