Νέα

Γάλα γαϊδάρας και Κεφίρ !!

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Gunnar
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 46
  • Εμφανίσεις 7K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

flirter

Μέλος
Εγγρ.
10 Αυγ 2010
Μηνύματα
2.067
Like
238
Πόντοι
36
Αν θέλετε να πιειτε πραγματικό κεφίρ ψαξτε στην περιοχή σας ή σε κάποια γειτονική κάποιο κατάστημα που φέρνει το ΥΓΕΙΑ-ΚΕΦΙΡ. Το είχα ανακαλύψει σε κατάστημα βιολογικό ενός φίλου μου, στην Θεσσαλια. Ο παραγωγός είναι στη βόρεια Ελλαδα. Πιθανόν όσοι είναι από Βορρά να το ξέρουν το προϊόν. Είναι απαιχτο.
Αν είστε στην Νέα Σμυρνη υπάρχει ένα γαλακτοπωλειο, σε στενό κάθετο στην πλατεία κοντά στο τραμ, το οποίο φέρνει το κεφίρ αυτό και μάλιστα σε συσκευασία λίτρου !!!
Αν πάλι περνατε απο το κεντρο της Αθηνας κάποιες φορές έχει ο Χατζης το ζαχαροπλαστείο ένα δικό αλλά δεν το έχω δοκιμάσει μέχρι στιγμής.
 

soul3

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Νοε 2010
Μηνύματα
4.116
Like
1.896
Πόντοι
216
Αν θέλετε να πιειτε πραγματικό κεφίρ ψαξτε στην περιοχή σας ή σε κάποια γειτονική κάποιο κατάστημα που φέρνει το ΥΓΕΙΑ-ΚΕΦΙΡ. Το είχα ανακαλύψει σε κατάστημα βιολογικό ενός φίλου μου, στην Θεσσαλια. Ο παραγωγός είναι στη βόρεια Ελλαδα. Πιθανόν όσοι είναι από Βορρά να το ξέρουν το προϊόν. Είναι απαιχτο.
Αν είστε στην Νέα Σμυρνη υπάρχει ένα γαλακτοπωλειο, σε στενό κάθετο στην πλατεία κοντά στο τραμ, το οποίο φέρνει το κεφίρ αυτό και μάλιστα σε συσκευασία λίτρου !!!
Αν πάλι περνατε απο το κεντρο της Αθηνας κάποιες φορές έχει ο Χατζης το ζαχαροπλαστείο ένα δικό αλλά δεν το έχω δοκιμάσει μέχρι στιγμής.

Σε ποιο στενο της πλατειας θυμασαι μιας και μενω προς τα εκει...
Φερνει και το αντιστοιχο γιαουρτι της εταιριας?
Επισης υπαρχει και ενα μαγαζι στην ομηρου στη νεα σμυρνη π λεει οτι φερνει γιαουρτι με κεφιρ απο κιλκις.
 
Εγγρ.
25 Οκτ 2015
Μηνύματα
5.816
Like
443
απαιτούμε πλήρη παθοφυσιολογικό μηχανισμό για το πώς τα γαλακτοκομικά εμποδίζουν την απορρόφηση σιδήρου
έτσι λόγια του άέρα δεν τα δεχόμαστε  :grin:  ;)

χρήσιμη πληροφορία για το γλυκό κεφίρ , γιατί η "ξινίλα" του έιναι αποτρεπτικός παράγοντας για κάποιους  ;)

τα φαλάφελ έχουν λίπη ?
(υποθέτω πως όχι εφόσον είναι ρεβύθια)

το ΑΣΒΕΣΤΙΟ εμποδιζει την αποροφηση του σιδηρου...
ετσι καλο ειναι να μην το συνδιαζουμε στη διατροφη μας..επειδη ομως σαν ανθρωποι εχουμε κι αλλα προβληματα δε μπορυμε να ειμαστε συνεχεια στην τσιτα και μη το ενα και μη το αλλο..ισως αυτο ψυχολογικα να μας κανει περισσοτερο κακο..απο ενα λαθος συνδιασμο στο διαιτολογιο μας..

οσον αφορα τωρα  για το γαλα γαιδουρας ειναι το καλιτερο φυσικο αναβολικο...αλλα ειναι συσευρετο ..οποτε αν καποιος ειναι κοινος θνητος κι οχι σουπερ ντουπερ αθλητης δεν υπαρχει και λογος να το ψαχνει..

το κεφιρ τωρα ειναι οτι καλιτερο μπορει να κανει κανεις για το πεπτικο του..
το χρησιμοποιουσαν οι νομαδες στην περιοχη των ιμαλαιων με θαυματουργα αποτελεσματα ως προς τη μακροβιοτητα..

προσωπικη αποψη μην το αγοραζετε ετοιμο συσκευασμενο...η ακομα χειροτερα αρωματισμενο...αχρηστευετε αυτο το τοσο θαυματουργο ΦΥΣΙΚΟ ΦΑΡΜΑΚΟ..

το εχω χρησιμοποιησει παρα πολλα χρονια..

το σφουγγαρακι του κεφιρ λοιπον ειναι ενα αξιαγαπητο (ζωακι )που για να μας φροντισει ..πρεπει πρωτα να το φροντισουμε εμεις..
θελει μονο λιγα λεπτα απο το χρονο μας...αλλα αξιζει τον κοπο
τοποθετουμε το σφουγγαρακι-μυκητα σε ενα καθαρο γυαλινο βαζο ριχνουμε μεσα γαλα..και το βαζουμε σε ενα δροσερο σκιερο μερος..(οχι ψυγειο)..
μετα απο ενα 24 ωρο στραγγιζουμε το παλιο γαλα που εχει ζυμωθει κ εχει γινει κεφιρ...και προσθετουμε φρεσκο γαλα ...τοσο απλα...
τις πρωτες μερες το κεφιρ που θα περνουμε μετα το στραγγισμα δε θα εινα τοσο ξινο και ωριμο...οσο ο μυκητας θα πολλαπλασιαζεται τοσο πιο ωραιο θα γινεται το ροφημα-κεφιρ...και καποια στιγμη επειδη το σφουγγαρακι μας θα μεγαλωνει και θα βγαινει πολυ πηχτο το κεφιρ θα πρεπει να δωσουμε το μισο σφουγγαρακι σε καποιο φιλο..

κανει τοσο καλο  στη χλωριδα του εντερου που αν το επινε ο κοσμος ο καρκινος του παχεως εντερου θα ειχε ελαχιστοποιηθει
 

flirter

Μέλος
Εγγρ.
10 Αυγ 2010
Μηνύματα
2.067
Like
238
Πόντοι
36
Σε ποιο στενο της πλατειας θυμασαι μιας και μενω προς τα εκει...
Φερνει και το αντιστοιχο γιαουρτι της εταιριας?
Επισης υπαρχει και ενα μαγαζι στην ομηρου στη νεα σμυρνη π λεει οτι φερνει γιαουρτι με κεφιρ απο κιλκις.
Στην Νέα Σμυρνη, το πουλάει το παντοπωλείο Αύρα, Ομήρου 38 : Δεν γνωρίζω αν έχει γιαούρτι.
Επίσης για όσους μένουν Γαλατσι, το έχει το παντοπωλείο Εκλεκτον,  στο τελευταίο στενό επί της Βεικου πριν την διασταύρωση με την Γαλατσιου.

 

Ampelale

Τιμημένος
Εγγρ.
10 Οκτ 2015
Μηνύματα
10.200
Κριτικές
35
Like
5.844
Πόντοι
6.796
Γαλα γαιδαρας;;; Πρεπει να ναι πολυ εμετος παντως..  :vomit:

Εχω πιει μισο μπουκαλι tequila και αισθανομε super, τι γαλατα και μαλακιες  :effemine:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom