Νέα

Εθνικισμός

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Todok
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 413
  • Εμφανίσεις 18K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

jimmakos1971

Μέλος
Εγγρ.
25 Οκτ 2005
Μηνύματα
222
Like
0
Πόντοι
1
Να το πιστέψεις!

Μακάρι να το προσπαθούσαν με έναν τέταρτο γύρο! Αυτή τη φορά οι Έλληνες θα διδαχθούν από τα λάθη του παρελθόντος και μετά το νέο Γράμμο δεν θα αφήσουν κανέναν να φύγει ζωντανός. Θα απαγχονιστούν όλοι και θα γλυτώσουμε.

Τι περιμένεις τότε να το ξεκινήσεις εσύ? Α ξέχασα ,πρέπει πρώτα να αποκτήσεις το πρώτο σου ένσημο.
 

eskiya

Μέλος
Εγγρ.
14 Σεπ 2007
Μηνύματα
1.249
Like
8
Πόντοι
16
Και μια και είστε δημοκράτες  :jerking:  για πες μου τη γνώμη σου για την Τουρκία?
Είναι δημοκρατικό το καθεστώς εκεί? Γιατί κάνουν συχνά εκλογές.... :think:
όσο είσαι εσύ εδώ στο ελλάντα άλλο τόσο είναι και στην τουρκία. εδώ ζητάς 3% για να τον βάλεις στη βουλή και στην τουρκία 10%. τηρουμένων των αναλογιών (αφού αυτοί είναι "βάρβαροι μογγόλοι" και εσύ "απόγονος του περικλή και της μεγάλης..εε..του μεγάλου αλεξάνδρου") είσαι τα ίδια σκατά. Στην τουρκία πάντως μπορείς να θέσεις υποψηφιότητα ως ανεξαρτητος και να μπεις αργότερα σε κόμμα. Βάλτο στα υπόψιν. μετά μέτρα τους κούρδους στην τουρκική βουλή και τους μουσουλμάνους στη δική σου. Αλλά επειδή διαβάζουν και λακαμάδες και θα παραδιαβάσουν το αφήνω εδώ. η δημοκρατία στο ελλάντα είναι ένα τεράστιο ψέμα.
 

DUGUJAU

Μέλος
Εγγρ.
23 Απρ 2006
Μηνύματα
280
Like
3
Πόντοι
1
όσο είσαι εσύ εδώ στο ελλάντα άλλο τόσο είναι και στην τουρκία. εδώ ζητάς 3% για να τον βάλεις στη βουλή και στην τουρκία 10%. τηρουμένων των αναλογιών (αφού αυτοί είναι "βάρβαροι μογγόλοι" και εσύ "απόγονος του περικλή και της μεγάλης..εε..του μεγάλου αλεξάνδρου") είσαι τα ίδια σκατά. Στην τουρκία πάντως μπορείς να θέσεις υποψηφιότητα ως ανεξαρτητος και να μπεις αργότερα σε κόμμα. Βάλτο στα υπόψιν. μετά μέτρα τους κούρδους στην τουρκική βουλή και τους μουσουλμάνους στη δική σου. Αλλά επειδή διαβάζουν και λακαμάδες και θα παραδιαβάσουν το αφήνω εδώ. η δημοκρατία στο ελλάντα είναι ένα τεράστιο ψέμα.
H μεγάλη ψωλή του Αλεξάνδρου,που λες και εσύ,πήδηξε όλους τους Ασιάτες από εδώ μέχρι τα σύνορα της Κίνας και έφερε παγκόσμια ελληνική κυριαρχία για πάνω από 2 αιώνες...Ναι,τόσο μεγάλη ψωλή την είχε,σαν τις σάρισσες που κρατούσαν οι Μακεδόνες,και ακόμα μεγαλύτερη...
 

eskiya

Μέλος
Εγγρ.
14 Σεπ 2007
Μηνύματα
1.249
Like
8
Πόντοι
16
H μεγάλη ψωλή του Αλεξάνδρου,που λες και εσύ,πήδηξε όλους τους Ασιάτες από εδώ μέχρι τα σύνορα της Κίνας και έφερε παγκόσμια ελληνική κυριαρχία για πάνω από 2 αιώνες...Ναι,τόσο μεγάλη ψωλή την είχε,σαν τις σάρισσες που κρατούσαν οι Μαεδόνες,και ακόμα μεγαλύτερη...
Η επιχειρηματολογία σου είναι ομολογουμένως ατράνταχτη. Πήγαινε τώρα να φας το ντονίτο σου θα φωνάζει η μαμά σου.
 

SpermBob

Τιμημένος
Εγγρ.
15 Σεπ 2005
Μηνύματα
1.009
Κριτικές
4
Like
28
Πόντοι
16
Εγώ πάντως θα ήθελα να μου εξηγήσει ένας κουκουές εδώ μέσα, ίσως επειδή είμαι και λίγο χαζός και δεν έχω καταλάβει τόσα χρόνια, τι ακριβώς είναι αυτό για το οποίο αγωνίζεται...

Αυτό που βλέπω πάντως εγώ με την ουδέτερη ματιά του ακομμάτιστου παρατηρητή είναι τα εξής:

Κατηγορεί τους άλλους πολιτικούς για ξύλινη γλώσσα, την στιγμή που η χρήση ξύλινης γλώσσας από τους κουκουέδες είναι η καθημερινότητα. 9 στις 10 λέξεις που θα ακούσεις/διαβάσεις από κάποιον κουκουέ είναι «ιμπεριαλισμός», «πλουτοκρατία», «εργατική τάξη», «λαϊκοί αγώνες» κτλ. Επίσης για όλα τα κακά που συμβαίνουν στον Ελλάδα (πυρκαγιές, ακρίβεια, μποτιλιάρισμα στους δρόμους, επειδή έχασε η Εθνική, για την γρίπη των πτηνών, επειδή τα Windows Vista κολλάνε, επειδή το PS3 είναι ακριβό, επειδή δεν επιτρέπονται τα Diesel στην Αθήνα, επειδή η γυναίκα μου με κερατώνει, επειδή άρπαξε το παστίτσιο στον φούρνο κτλ.) για όλα, για όλα φταινε οι ΗΠΑ και η ιμπεριαλιστική τους πολιτική.

Κατηγορεί τον δικομματισμό. Φαντάζονται ίσως επειδή το ΚΚΕ πρεσβεύει τον μονοκομματισμό. Εξάλλου μπορεί εύκολα να διαπιστώσει κάποιος τόσο στα εναπομείναντα (ελάχιστα πλέον) κομμουνιστικά καθεστώτα όσο και στα αντίστοιχα καθεστώτα που πήραν πόδι, κάθε άλλη άποψη, κόμμα, κίνημα πέραν του Κομμουνιστικού Κόμματος, στην καλύτερη τιμωρείται με φυλάκιση, στην πλέον συνηθισμένη με αγχόνη !

Μιλάει από την σίγουρη θέση της αντιπολίτευσης που δεν πρόκειται ποτέ να βρεθεί στην εξουσία και αυτό του δίνει την άνεση να λεει πράγματα που ακούγονται ωραία, αλλά δεν μπορούν να πραγματοποιηθούν. Π.χ. ο βασικός μισθός των 1300€ (που για τον εργοδότη αντιστοιχεί σε 1872€ με το ΙΚΑ κτλ.). Αλήθεια στα κομμουνιστικά καθεστώτα όλοι οι εργάτες παίρνουν 1300€ ? Τον χρόνο μπορεί. Τον μήνα σίγουρα όχι ! Επίσης οι εργαζόμενοι και οι υπάλληλοι στην Περισσό παίρνουν 1300€ ??
Γιατί λοιπόν δεν ξεκινάνε να κάνουνε πράξη οι ίδιοι αυτών που ζητάνε ??

Πρεσβεύει ένα ξεπερασμένο, παγκοσμίως, πολιτικό σύστημα. Μόνο η Κίνα μου έρχεται στο μυαλό αυτή τη στιγμή σαν το μοναδικό εναπομένων κομουνιστικό καθεστώς. Και εκεί έχουν αρχίσει και δυτικοποιούνται... Ακόμα και οι Κινέζοι βαρέθηκαν από τον κομμουνισμό και μαθαίνουν να ζουν την ζωή τους. Φυσικά και δεν αναφέρω Κούβες κτλ. γιατί οι εικόνες των εξαθλιωμένων πιτσιρικιών που ζητιανεύουν από τους τουρίστες ένα κομμάτι σαπούνι για να πλυθούν δεν νομίζω να είναι διαφήμιση για τον κομμουνισμό...

Μιλάει για ελευθέρια και φιλολαϊκή πολιτική. Αλήθεια αν όλα αυτά ήταν πραγματικότητα, γιατί κρατούσε τον κόσμο στα καθεστώτα της πίσω από ηλεκτροφόρα σύρματα και θεόρατους τοίχους ? Χαζός είναι να αφήσει κάποιος ένα τόσο καλό κοινωνικο-πολιτικό σύστημα και να φύγει ? Γιατί δεν έδινε διαβατήριο στους ανθρώπους αυτούς να μπαινοβγαίνουν ελεύθερα από την χώρα τους ? Χαζοί ήταν να φύγουν αφού περνούσαν τόσο καλά ??

Αυτά και άλλα τόσα έχω στο μυαλό μου τα οποία θα μοιραστώ μαζί σας σε επόμενο post, αφού πρώτα κάποιος από τους φίλους εδώ μέσα μου δώσει απαντήσεις σε αυτές τις αρχικές μου απορίες.

Υ.Γ. Δεν θα ήθελα να βγει κάποιος και να υποτιμήσει την νοημοσύνη μου, λέγοντας με φασίστα, βλάκα, κτλ. Γιατί το ξανάλεω ότι δεν έχω καμία απολύτως πολιτική απόχρωση επάνω μου.
Έτσι λοιπόν με την βούλα του ανένταχτου γουστάρω να κάνω κριτική σε ότι βλέπω. Και περιμένω ακούγοντας τις απόψεις όλων να μάθω κάτι περισσότερο από τα λίγα πράγματα που ξέρω ή βλέπω.
 

NAFHAL

Μέλος
Εγγρ.
26 Σεπ 2007
Μηνύματα
11
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
0
Επίσης οι εργαζόμενοι και οι υπάλληλοι στην Περισσό παίρνουν 1300€ ??
Από ένα πολύ φίλο μου που έψαχνε για δουλειά όταν τον κάλεσαν στα γραφεία του ΚΚΕ του είπαν ότι κρατάνε
κάθε μηνά ένα ποσό (νομίζω 10€)  από τον μισθό του κάθε εργαζομένου υπέρ του Κόμματος υποχρεωτικά.
(Και μιλάμε για βασικό μισθό βεβαίως )
 

eskiya

Μέλος
Εγγρ.
14 Σεπ 2007
Μηνύματα
1.249
Like
8
Πόντοι
16
Εγώ πάντως θα ήθελα να μου εξηγήσει ένας κουκουές εδώ μέσα, ίσως επειδή είμαι και λίγο χαζός και δεν έχω καταλάβει τόσα χρόνια, τι ακριβώς είναι αυτό για το οποίο αγωνίζεται...

Αυτό που βλέπω πάντως εγώ με την ουδέτερη ματιά του ακομμάτιστου παρατηρητή είναι τα εξής:

Κατηγορεί τους άλλους πολιτικούς για ξύλινη γλώσσα, την στιγμή που η χρήση ξύλινης γλώσσας από τους κουκουέδες είναι η καθημερινότητα. 9 στις 10 λέξεις που θα ακούσεις/διαβάσεις από κάποιον κουκουέ είναι «ιμπεριαλισμός», «πλουτοκρατία», «εργατική τάξη», «λαϊκοί αγώνες» κτλ. Επίσης για όλα τα κακά που συμβαίνουν στον Ελλάδα (πυρκαγιές, ακρίβεια, μποτιλιάρισμα στους δρόμους, επειδή έχασε η Εθνική, για την γρίπη των πτηνών, επειδή τα Windows Vista κολλάνε, επειδή το PS3 είναι ακριβό, επειδή δεν επιτρέπονται τα Diesel στην Αθήνα, επειδή η γυναίκα μου με κερατώνει, επειδή άρπαξε το παστίτσιο στον φούρνο κτλ.) για όλα, για όλα φταινε οι ΗΠΑ και η ιμπεριαλιστική τους πολιτική.

Κατηγορεί τον δικομματισμό. Φαντάζονται ίσως επειδή το ΚΚΕ πρεσβεύει τον μονοκομματισμό. Εξάλλου μπορεί εύκολα να διαπιστώσει κάποιος τόσο στα εναπομείναντα (ελάχιστα πλέον) κομμουνιστικά καθεστώτα όσο και στα αντίστοιχα καθεστώτα που πήραν πόδι, κάθε άλλη άποψη, κόμμα, κίνημα πέραν του Κομμουνιστικού Κόμματος, στην καλύτερη τιμωρείται με φυλάκιση, στην πλέον συνηθισμένη με αγχόνη !

Μιλάει από την σίγουρη θέση της αντιπολίτευσης που δεν πρόκειται ποτέ να βρεθεί στην εξουσία και αυτό του δίνει την άνεση να λεει πράγματα που ακούγονται ωραία, αλλά δεν μπορούν να πραγματοποιηθούν. Π.χ. ο βασικός μισθός των 1300€ (που για τον εργοδότη αντιστοιχεί σε 1872€ με το ΙΚΑ κτλ.). Αλήθεια στα κομμουνιστικά καθεστώτα όλοι οι εργάτες παίρνουν 1300€ ? Τον χρόνο μπορεί. Τον μήνα σίγουρα όχι ! Επίσης οι εργαζόμενοι και οι υπάλληλοι στην Περισσό παίρνουν 1300€ ??
Γιατί λοιπόν δεν ξεκινάνε να κάνουνε πράξη οι ίδιοι αυτών που ζητάνε ??

Πρεσβεύει ένα ξεπερασμένο, παγκοσμίως, πολιτικό σύστημα. Μόνο η Κίνα μου έρχεται στο μυαλό αυτή τη στιγμή σαν το μοναδικό εναπομένων κομουνιστικό καθεστώς. Και εκεί έχουν αρχίσει και δυτικοποιούνται... Ακόμα και οι Κινέζοι βαρέθηκαν από τον κομμουνισμό και μαθαίνουν να ζουν την ζωή τους. Φυσικά και δεν αναφέρω Κούβες κτλ. γιατί οι εικόνες των εξαθλιωμένων πιτσιρικιών που ζητιανεύουν από τους τουρίστες ένα κομμάτι σαπούνι για να πλυθούν δεν νομίζω να είναι διαφήμιση για τον κομμουνισμό...

Μιλάει για ελευθέρια και φιλολαϊκή πολιτική. Αλήθεια αν όλα αυτά ήταν πραγματικότητα, γιατί κρατούσε τον κόσμο στα καθεστώτα της πίσω από ηλεκτροφόρα σύρματα και θεόρατους τοίχους ? Χαζός είναι να αφήσει κάποιος ένα τόσο καλό κοινωνικο-πολιτικό σύστημα και να φύγει ? Γιατί δεν έδινε διαβατήριο στους ανθρώπους αυτούς να μπαινοβγαίνουν ελεύθερα από την χώρα τους ? Χαζοί ήταν να φύγουν αφού περνούσαν τόσο καλά ??

Αυτά και άλλα τόσα έχω στο μυαλό μου τα οποία θα μοιραστώ μαζί σας σε επόμενο post, αφού πρώτα κάποιος από τους φίλους εδώ μέσα μου δώσει απαντήσεις σε αυτές τις αρχικές μου απορίες.

Υ.Γ. Δεν θα ήθελα να βγει κάποιος και να υποτιμήσει την νοημοσύνη μου, λέγοντας με φασίστα, βλάκα, κτλ. Γιατί το ξανάλεω ότι δεν έχω καμία απολύτως πολιτική απόχρωση επάνω μου.
Έτσι λοιπόν με την βούλα του ανένταχτου γουστάρω να κάνω κριτική σε ότι βλέπω. Και περιμένω ακούγοντας τις απόψεις όλων να μάθω κάτι περισσότερο από τα λίγα πράγματα που ξέρω ή βλέπω.
Χωρίς να είμαι ΚΚΕ έχω να παρατηρήσω ότι κάποιες απορίες σου είναι ευλογες (περί ξύλινης γλωσσας) αλλά κάποιες νομίζω είναι ειρωνικές ή άστοχες και αδικούν κυρίως τη σοβαρότητα των υπόλοιπων ερωτήσεών σου (γιατί οι υπάλληλοι του Περισσού δεν παίρνουν όσα προτείνει το κόμμα ως βασικό-σου υπενθυμίζω ότι ο Περισσός δεν είναι κράτος). Τα κομμουνιστικά καθεστώτα ήταν πολιτικοί σχηματισμοί ανελεύθεροι, συμφωνώ. Όπως ανελεύθερα είναι και τα καπιταλιστικά καθεστώτα, ωστόσο ο καπιταλισμός σου παρέχει μια επίφαση ελευθερίας. Είδαμε την τπώση των πρώτων. Σειρά έχει το δεύτερο, αν και δε νομίζω να προλάβουμε να το δούμε.
 

SpermBob

Τιμημένος
Εγγρ.
15 Σεπ 2005
Μηνύματα
1.009
Κριτικές
4
Like
28
Πόντοι
16
eskiya γιατί λές οτι ο καπιταλισμός σου παρέχει μια επίφαση ελευθερίας ?

Μήπως εννοείς οτι είσαι δούλος του εκάστοτε κεφαλαιοκράτη και των τραπεζών ?
Ίσως και να έχεις δίκιο αλλα για να σου πω κάτι άλλο: Στον καπιταλισμό έχεις όλα τα όπλα στα χέρια σου να βελτιώσεις το επίπεδο σου. Από εκεί και πέρα its up to you αν θα καταφέρεις και πόσο θα καταφέρεις να ανέβεις στην πυραμίδα.

Στο κομμουνιστικό καθεστώς δεν σου παρέχονται καν αυτά τα όπλα.
Και κάθε ηγέτης σχετικού καθεστώτος γουστάρει να βλέπει τους «υπηκόους» του λοβοτομημένους να δουλεύουν 12-16 ώρες το 24ώρο και να ικανοποιούνται με ένα πιάτο ρύζι που τους παρέχει δωρεάν την ημέρα.
 

eskiya

Μέλος
Εγγρ.
14 Σεπ 2007
Μηνύματα
1.249
Like
8
Πόντοι
16
eskiya γιατί λές οτι ο καπιταλισμός σου παρέχει μια επίφαση ελευθερίας ?

Μήπως εννοείς οτι είσαι δούλος του εκάστοτε κεφαλαιοκράτη και των τραπεζών ?
Ίσως και να έχεις δίκιο αλλα για να σου πω κάτι άλλο: Στον καπιταλισμό έχεις όλα τα όπλα στα χέρια σου να βελτιώσεις το επίπεδο σου. Από εκεί και πέρα its up to you αν θα καταφέρεις και πόσο θα καταφέρεις να ανέβεις στην πυραμίδα.

Στο κομμουνιστικό καθεστώς δεν σου παρέχονται καν αυτά τα όπλα.
Και κάθε ηγέτης σχετικού καθεστώτος γουστάρει να βλέπει τους «υπηκόους» του λοβοτομημένους να δουλεύουν 12-16 ώρες το 24ώρο και να ικανοποιούνται με ένα πιάτο ρύζι που τους παρέχει δωρεάν την ημέρα.
Τον καπιταλισμό δεν τον έχουμε δει στην απόλυτη έκφανσή του. Σκέψου μια κοινωνία με απόλυτα ιδιωτική εκπαίδευση, απόλυτα ιδιωτική υγεία, πρόνοια. Τα οικονομικά σου διοχετευονται σε συγκεκριμένους τομείς, παγιδεύεσαι με τον έναν ή τον άλλον τρόπο. Ξέρεις πόσες ελληνικές οικογένειες είναι χρεωμένες στις τράπεζες; Ξέρεις πόσα αυτοκινητα και σπίτια κατάσχονται κάθε μέρα; Στο εξης η επιβίωση των πολλών θα είναι οριακή και οι ευκαρίες μόνο για τους λιγους.
 

SpermBob

Τιμημένος
Εγγρ.
15 Σεπ 2005
Μηνύματα
1.009
Κριτικές
4
Like
28
Πόντοι
16
Γιατί τώρα η εκπαίδευση είναι δωρεάν ?
Λιγότερα σου στοιχίζει αν κάνεις έναν κύκλο στο Deree παρά να πάρεις πτυχίο απο ένα δημόσιο πανεπιστήμιο (αν μάλιστα υπολογίσεις και τα προκαταρκτικά έξοδα για φροντιστήρια κτλ. μπορείς να πείς οτι το κόστος στο Deree είναι ακριβώς το μισό απο ότι το "δωρεαν δημόσιο πανεπιστήμιο")

Για την απόλυτη ιδιωτική υγεία είμαι 100% κάθετος οτι συμφωνώ απόλυτα με αυτήν.
Προσωπικά πληρώνω κάθε μήνα παραπάνω απο 650€ για το ΙΚΑ (συμπεριλαμβανομένων και των εργοδοτικών εισφορών) δηλαδή πάνω απο 9000€ τον χρόνο (14 μισθοί) και απολαμβάνω εξυπηρέτηση του πούτσου τα εννιάμερα. Ο θεός να φυλάξει να μην πέσω στην ανάγκη των δημοσίων νοσοκομείων...
Επιπλέον πληρώνω 1000€ τον χρόνο για ιδιωτική ασφάλιση και απολαμβάνω εξυπηρέτηση άψογη σε όλα τα ιδιωτικά νοσοκομεία, δωρεάν εξετάσεις, κάλυψη στο εξωτερικό, μονόκλινο κρεβάτι κτλ. κτλ.
Νομίζω οτι κάθε σύγκριση είναι άστοχη... Για τον λόγο αυτό και αν υπήρχε δυνατότητα να επιλέξεις μεταξύ δωρεάν "δημόσιας" υγείας (που στοιχίζει 9000€ τον χρόνο) ή ιδιωτικής (που στοιχίζει 1000€) η συντριπτική πλειοφηφία των εργαζομένων θα επέλεγε Interamerican, Εθνική Ασφαλιστική, κτλ. κτλ. και όχι ΙΚΑ...

Όσο για τα χρέη στις τράπεζες, πως να μην υφίστανται όταν η μαλακισμένη η γραμματέας που παίρνει 700€ τον μήνα θέλει να ψωνίζει Burberry και Prada ?
Όλα τα μαλακισμένα ψώνια που βλέπεις στο Κολωνάκι και στο Mall φορτωμένα με τσάντες τι νομίζεις οτι είναι ? Κόρες εφοπλιστών ?? Μαλακισμένες γραμματείς των 700€ που αγοράζουν με 48άτοκες δόσεις. Σε λίγο θα πίνουμε καφέ με 5 άτοκες δόσεις στην Visa.
Εδώ τι φταίει ο καπιταλισμός ?

Ομοίως και για τα αυτοκίνητα. Τι φταίει ο καπιταλισμός αν η ψωνάρα με τα 1000€ μισθού θέλει να πουλήσει μούρη με Cherokee ??
Έχεις δει να κατάσχουν κανένα Fiat, Renault, Ford, Peugeot ?? Είναι τυχαίο που κατάσχουν αποκλειστικά BMW, Jeep, Mercedes ?
 

mikeget1

Μέλος
Εγγρ.
2 Ιουλ 2007
Μηνύματα
270
Like
0
Πόντοι
1
Τι εννοείς? Με δωρεάν ποιοτική δημόσια υγεία και παιδεία. Φυσικά.
Κομμουνιστής σημαίνει πρώτα από όλα Μαρξιστής. Για να καταλάβεις λοιπόν πώς ονειρεύονται τον κόσμο οι κομμουνιστές αρκεί να διαβάσεις την οικονομική ανάλυση του Μαρξ. Αυτή που διαβάζει και ο πρωθυπουργός της Ελλάδας.
Τι να σχολιάσει κανείς σ΄αυτό το παραλήρημα!

ΠΟΙΟΤΙΚΗ παιδεία και υγεία στον κομμουνισμό? :uglystupid: :uglystupid:

Έχεις πάει σε νοσοκομείο κομμουνιστικού κράτους ποτέ?
Ή σου  τα ταίζουν τα ανώτατα στελέχη? :jerking:

Και για τα όνειρά σας υπάρχει και η ζωφερή πραγματικότητα φίλε μου! ;)

Μια πραγματικότητα-εφιάλτης για εκατομμύρια ανθρώπους που ζουν σε άθλιες συνθήκες και νομίζουν ότι κοιμούνται και βλέπουν όνειρα αλλά... :knockinb:

Αλήθεια πού κοιμούνται οι ηγέτες-δικτάτορές σας των χωρών που (ακόμα) στον 21ο αιώνα δεν εφάρμοσαν (ακόμα) τα όνειρά σας! :think:

Και η οικονομική αναλυση που διαβάζει  :headbang:ο Καραμανλής όπως λες, αν αληθεύει μάλλον δεν την εφάρμοσε ολόκληρη γιατί τα χρήματα τα δίνει στουςν πλούσιους όπως υποστηρίζετε! :headbang:
Όταν θα την εφαρμόσει όλη τότε θα πάνε σε 50 οικογέννεις όπως κάνει και ο Κάστρο, Τσάβες κτλ κτλ κτλ :jerking: :jerking: :jerking:

Και εμείς οι υπόλοιποι απλά υποταγμένοι θα σας κοιτάμε να τρώτε με χρυσά κουτάλια όπως ακριβώς κάνει ο Κάστρο, ο Τσάβες κτλ κτλ :rockon:
 

eskiya

Μέλος
Εγγρ.
14 Σεπ 2007
Μηνύματα
1.249
Like
8
Πόντοι
16
Καταλαβαίνω την οργή σου για τα ευτράπελα της ελληνικής περίπτωσης που βιώνουμε μα η απολυτα ιδιωτική υγεία αν το σκεφτείς καλύτερα, διότι έχω δει κι άλλα ποστ σου και ξερω ότι σκέφτεσαι, ειναι τουλάχιστον εφιαλτικό σενάριο.
Για τα δάνεια μην το βλέπεις έτσι. Παγιδεύεσαι εύκολα. Δεν είναι μόνο επειδή θέλουν να πάρουν πράντα. Στην τηλεόραση σε βομβαρδίζουν διαφημίσεις δανείων. Εορτοδάνεια, διακοποδάνεια, σπιτοδάνεια, αμαξοδάνεια, φοιτητοδάνεια. Και μετά άντε να παραιτηθείς από την όποια δουλειά κάνεις. Άντε να σαι γυναίκα και να ανέχεσαι τον κάθε εμετικό κωλόγερο-αφεντικό που σε κοιτάει στο στήθος. Άντε να χώσεις το δεξί άπερκατ στον προιστάμενο σου που τόσο το θέλεις και να παραιτηθείς. Είναι παγίδα. Και αυστηρά μελετημένη.
 

mikeget1

Μέλος
Εγγρ.
2 Ιουλ 2007
Μηνύματα
270
Like
0
Πόντοι
1
Προς eskiya:

Μ΄αρέσει ρε φίλε που λες ότι δεν είσαι κουκουές.
Τόσο πολύ ντρέπεσαι?
 

mikeget1

Μέλος
Εγγρ.
2 Ιουλ 2007
Μηνύματα
270
Like
0
Πόντοι
1
Ξέρεις πόσες ελληνικές οικογένειες είναι χρεωμένες στις τράπεζες; Ξέρεις πόσα αυτοκινητα και σπίτια κατάσχονται κάθε μέρα; Στο εξης η επιβίωση των πολλών θα είναι οριακή και οι ευκαρίες μόνο για τους λιγους.
Ναι μόνο που όλα αυτά είναι κατόρθωμα του Σοσιαλιστικού ΠΑΣΟΚ, που έχωσε όσους μακρυνούς πελάτες είχα στο δημόσιο  και στους πιο κοντινούς τους έχωσε τριπλές μασέλες στο στόμα για να χλαπακιάσουν το δημόσιο χρήμα.
Ένα χρήμα που προήλθε απ την Ευρωπαική ένωση απ την οποία όλοι (πλιν της δεξιάς που μας έβαλε) θέλατε να βγείτε αλλά το να κατακλέψουμε και μετά να κάνουμε την κορόιδα δεν ειν΄κακό....
 

mikeget1

Μέλος
Εγγρ.
2 Ιουλ 2007
Μηνύματα
270
Like
0
Πόντοι
1
Φυσικά και δεν αναφέρω Κούβες κτλ. γιατί οι εικόνες των εξαθλιωμένων πιτσιρικιών που ζητιανεύουν από τους τουρίστες ένα κομμάτι σαπούνι για να πλυθούν δεν νομίζω να είναι διαφήμιση για τον κομμουνισμό...
Τι λες τώρα άνθρωπέ μου! :dancing:

Η όλη κουβέντα ξεκίνησε απ την Κούβα!

Όλοι οι κουκουέδες (κι αυτοί που το παραδέχονται ότι είναι,κι αυτοί που ντρέπονται να το πουν) έχουν ως πρότυπο πολιτεύματος αυτό της Κούβας :headbang:
 

mikeget1

Μέλος
Εγγρ.
2 Ιουλ 2007
Μηνύματα
270
Like
0
Πόντοι
1
Υ.Γ. Δεν θα ήθελα να βγει κάποιος και να υποτιμήσει την νοημοσύνη μου, λέγοντας με φασίστα, βλάκα, κτλ. Γιατί το ξανάλεω ότι δεν έχω καμία απολύτως πολιτική απόχρωση επάνω μου.
Έτσι λοιπόν με την βούλα του ανένταχτου γουστάρω να κάνω κριτική σε ότι βλέπω. Και περιμένω ακούγοντας τις απόψεις όλων να μάθω κάτι περισσότερο από τα λίγα πράγματα που ξέρω ή βλέπω.
Φυσικά και θα σε πουν φασίστα!
Αφού δεν είσαι με μας τότε σίγουρα είσαι φασίστας!

Η λογική της ταμπελοποίησης είναι πάγια τακτική των κομμουνιστών αφού στερούνται επιχειρημάτων!
 

jimmakos1971

Μέλος
Εγγρ.
25 Οκτ 2005
Μηνύματα
222
Like
0
Πόντοι
1
Τι να σχολιάσει κανείς σ΄αυτό το παραλήρημα!

ΠΟΙΟΤΙΚΗ παιδεία και υγεία στον κομμουνισμό? :uglystupid: :uglystupid:

Έχεις πάει σε νοσοκομείο κομμουνιστικού κράτους ποτέ?
Ή σου  τα ταίζουν τα ανώτατα στελέχη? :jerking:

Και για τα όνειρά σας υπάρχει και η ζωφερή πραγματικότητα φίλε μου! ;)

Μια πραγματικότητα-εφιάλτης για εκατομμύρια ανθρώπους που ζουν σε άθλιες συνθήκες και νομίζουν ότι κοιμούνται και βλέπουν όνειρα αλλά... :knockinb:

Αλήθεια πού κοιμούνται οι ηγέτες-δικτάτορές σας των χωρών που (ακόμα) στον 21ο αιώνα δεν εφάρμοσαν (ακόμα) τα όνειρά σας! :think:

Και η οικονομική αναλυση που διαβάζει  :headbang:ο Καραμανλής όπως λες, αν αληθεύει μάλλον δεν την εφάρμοσε ολόκληρη γιατί τα χρήματα τα δίνει στουςν πλούσιους όπως υποστηρίζετε! :headbang:
Όταν θα την εφαρμόσει όλη τότε θα πάνε σε 50 οικογέννεις όπως κάνει και ο Κάστρο, Τσάβες κτλ κτλ κτλ :jerking: :jerking: :jerking:

Και εμείς οι υπόλοιποι απλά υποταγμένοι θα σας κοιτάμε να τρώτε με χρυσά κουτάλια όπως ακριβώς κάνει ο Κάστρο, ο Τσάβες κτλ κτλ :rockon:

Επαναλαμβάνω. Εστω ότι αυτά που λες ισχύουν (αν και για μένα η σχέση τους με την πραγματικότητα απέχει όσο η πυρηνική φυσική με τις παρκετέζες). Ωραία κακό πράγμα ο "κομμουνισμός" (όπως τον έλεγε και ο Β.Διαμαντόπουλος στο "Μάθε παιδί μου γράμματα". Τι είναι καλύτερο? Οι προτάσεις σας ποιές είναι?
 

jimmakos1971

Μέλος
Εγγρ.
25 Οκτ 2005
Μηνύματα
222
Like
0
Πόντοι
1
Φυσικά και θα σε πουν φασίστα!
Αφού δεν είσαι με μας τότε σίγουρα είσαι φασίστας!

Η λογική της ταμπελοποίησης είναι πάγια τακτική των κομμουνιστών αφού στερούνται επιχειρημάτων!

Εγώ δεν λέω κανέναν φασίστα. Εγώ δηλώνω κομμουνιστής και η πρόταση μου είναι αυτά που αναλύει ο Μαρξ. Για να αντικρουστούν θα ήθελα σημείο σημείο να πιάσετε την Μαρξιστική οικονομική ανάλυση και να φέρετε καλύτερες προτάσεις.Αν πράγματι μπορείτε να το κάνετε θα πάψω να είμαι κομμουνιστής και θα έλθω μαζί σας. Αν θέλετε βέβαια παίζουμε και ανάποδα. Τοποθετηθείτε με τις προτάσεις σας και μπορώ να σας απαντήσω με βάση την μαρξιστική ανάλυση.Αλλά έλεος. Με στείρο αντικομμουνισμό μην νομίζετε ότι ψαρώνει κάποιος σοβαρός αναγνώστης.Τα 3-4 χρόνια έχω διαβάσει άπειρες φορές το τρομολαγνικό παραλλήρημα για τις άθλιες συνθήκες που επικρατούσαν στο ανατολικό μπλοκ ,από το οποίο φυσικά δεν ψαρώνει κανείς. Υπάρχουν εξ άλλου πολλές χιλιάδες άνθρωποι που ζούσαν εκεί και τώρα ζουν στην χώρα μας και κάθε άλλο παρά άθλιες συνθήκες περιγράφουν. Βέβαια το γεγονός ότι δεν είχαν SLK και Armani για κάποιους μπορεί να είναι τραγικό αλλά έτσι είναι η ζωή. Οι θέσεις σας λοιπόν κύριοι. Οι προτάσεις σας.
 

jimmakos1971

Μέλος
Εγγρ.
25 Οκτ 2005
Μηνύματα
222
Like
0
Πόντοι
1
eskiya γιατί λές οτι ο καπιταλισμός σου παρέχει μια επίφαση ελευθερίας ?

Μήπως εννοείς οτι είσαι δούλος του εκάστοτε κεφαλαιοκράτη και των τραπεζών ?
Ίσως και να έχεις δίκιο αλλα για να σου πω κάτι άλλο: Στον καπιταλισμό έχεις όλα τα όπλα στα χέρια σου να βελτιώσεις το επίπεδο σου. Από εκεί και πέρα its up to you αν θα καταφέρεις και πόσο θα καταφέρεις να ανέβεις στην πυραμίδα.

Στο κομμουνιστικό καθεστώς δεν σου παρέχονται καν αυτά τα όπλα.
Και κάθε ηγέτης σχετικού καθεστώτος γουστάρει να βλέπει τους «υπηκόους» του λοβοτομημένους να δουλεύουν 12-16 ώρες το 24ώρο και να ικανοποιούνται με ένα πιάτο ρύζι που τους παρέχει δωρεάν την ημέρα.

Μπα? Σου παρέχει τα μέσα ο καπιταλισμός? Προφανώς το 40% του πληθυσμού της Ελλάδας που ζει με 600-700 ευρώ το μήνα στην καλύτερη είναι απλά ηλίθιοι δηλαδή? Οι χιλιάδες στην Αφρική που πεθαίνουν από την πείνα και την δίψα πάλι πεθαίνουν επειδή δεν ξέρουν να φάνε?
Ποιά μέσα σου παρέχει ο καπιταλισμός θα ήθελα να μας αναφέρεις αφ ενός και δεύτερον για ποιό καθεστώς μιλάς που προσφαίρει ένα πιάτο ρύζι για 12-14 ώρες δουλειά την ημέρα? Εμένα μου έρχεται στο μυαλό κατ ευθείαν η Ελλάδα ,αλλά με 600 ευρώ μισθό αν πληρώνεις και ενοίκιο ούτε ένα πιάτι ρίζι την ημέρα δεν βγαίνει.
 

alx_ppd

Μέλος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2007
Μηνύματα
37
Κριτικές
3
Like
0
Πόντοι
0
Γιατί τώρα η εκπαίδευση είναι δωρεάν ?
Λιγότερα σου στοιχίζει αν κάνεις έναν κύκλο στο Deree παρά να πάρεις πτυχίο απο ένα δημόσιο πανεπιστήμιο (αν μάλιστα υπολογίσεις και τα προκαταρκτικά έξοδα για φροντιστήρια κτλ. μπορείς να πείς οτι το κόστος στο Deree είναι ακριβώς το μισό απο ότι το "δωρεαν δημόσιο πανεπιστήμιο")

Εδώ θα διαφωνήσω. Είμαι στην εκπαίδευση και μάλιστα στον ιδιωτικό τομέα. Αυτό που λές για προκαταρκτικά έξοδα για το φροντιστήριο νομίζω πως αναφέρεται στο 99% των παιδιών που πάνε φροντιστήρια μπας και περάσουν κάποια στιγμή σε κάποιο πανεπιστήμιο. Οπότε το να συγκρίνουμε το μετά δεν έχει νόημα τουλάχιστον σαν επιχείρημα για το χρονικό διάστημα του λυκείου. Εκτός αν κάποιο παιδί ΔΕΝ πάει καθόλου φροντιστήριο και έχει αποφασίσει απο πριν να πάει στο DEREEE για παράδειγμα, οπότε όσα θα έδινε στο φροντηστήριο θα τα δώσει στο DEREE. Έτσι συμφωνούμε, αλλά ΠΟΣΟΙ το κάνουν αυτο;

Έτσι ένα ιδιωτικό Λύκειο για παράδειγμα θα υπερισχύει, εφόσον συνήθως στα ιδιωτικά υπάρχουν και ειδικά φροντιστήρια και τα σχετικά. Από την άλλη βέβαια επειδή ιδιωτική εκπαίδευση=επιχείρηση (αναγκαστικά αυτό) κάτι 19αρια και κάτι 20ρια που παίρνουν οι διάφοροι κανακάρηδες είναι ΤΕΛΕΙΩΣ ΠΛΑΣΜΑΤΙΚΑ (μη χάσουμε και τον πελάτη...).

Τώρα όσο αφορά το πανεπιστήμιο, εγώ είμαι αποφοιτος ΕΜΠ. Ο συγκάτοικός μου πήγε σε ιδιωτική σχολή. Και οι δύο πηγαίναμε στο ίδιο φροντηστήριο και πληρώναμε τα ίδια (απλά εγώ έστρωσα τον κόλο μου και διάβαζα περισσότερο και πέρασα). Στο ΕΜΠ δεν ΠΛΗΡΩΣΑ ΔΡΑΧΜΗ για τα 5 χρονια σπουδών (εκτός από κάτι ξενόγωσσα βιβλία που αγόρασα).

Ο συγκάτοικός μου για 3 χρόνια πλήρωνε επιπλέον ΚΑΙ τη σχολή του. Το Δημόσιο Πανεπιστήμιο λοιπόν αν τα βάλεις κάτω ΕΙΝΑΙ ΔΩΡΕΑΝ. Δωρεάν σίγουρα δεν είναι η διαδικασία να μπεις (φροντηστήρια), αλλά όπως είπα αφού το κάνουν σχεδόν όλοι, έχουμε κοινή βάση σύγκρισης.

Για την απόλυτη ιδιωτική υγεία είμαι 100% κάθετος οτι συμφωνώ απόλυτα με αυτήν.
Προσωπικά πληρώνω κάθε μήνα παραπάνω απο 650€ για το ΙΚΑ (συμπεριλαμβανομένων και των εργοδοτικών εισφορών) δηλαδή πάνω απο 9000€ τον χρόνο (14 μισθοί) και απολαμβάνω εξυπηρέτηση του πούτσου τα εννιάμερα. Ο θεός να φυλάξει να μην πέσω στην ανάγκη των δημοσίων νοσοκομείων...
Επιπλέον πληρώνω 1000€ τον χρόνο για ιδιωτική ασφάλιση και απολαμβάνω εξυπηρέτηση άψογη σε όλα τα ιδιωτικά νοσοκομεία, δωρεάν εξετάσεις, κάλυψη στο εξωτερικό, μονόκλινο κρεβάτι κτλ. κτλ.
Νομίζω οτι κάθε σύγκριση είναι άστοχη... Για τον λόγο αυτό και αν υπήρχε δυνατότητα να επιλέξεις μεταξύ δωρεάν "δημόσιας" υγείας (που στοιχίζει 9000€ τον χρόνο) ή ιδιωτικής (που στοιχίζει 1000€) η συντριπτική πλειοφηφία των εργαζομένων θα επέλεγε Interamerican, Εθνική Ασφαλιστική, κτλ. κτλ. και όχι ΙΚΑ...

Εδώ θα συμφωνήσω μαζί σου 100%!!! εγώ σαν μηχανικός ανήκω στο ΤΣΜΕΔΕ, αλλά παρόλα αυτά έχω και ιδιωτική ασφάλιση. Άσε καλύτερα...

Όσο για τα χρέη στις τράπεζες, πως να μην υφίστανται όταν η μαλακισμένη η γραμματέας που παίρνει 700€ τον μήνα θέλει να ψωνίζει Burberry και Prada ?
Όλα τα μαλακισμένα ψώνια που βλέπεις στο Κολωνάκι και στο Mall φορτωμένα με τσάντες τι νομίζεις οτι είναι ? Κόρες εφοπλιστών ?? Μαλακισμένες γραμματείς των 700€ που αγοράζουν με 48άτοκες δόσεις. Σε λίγο θα πίνουμε καφέ με 5 άτοκες δόσεις στην Visa.
Εδώ τι φταίει ο καπιταλισμός ?

Ομοίως και για τα αυτοκίνητα. Τι φταίει ο καπιταλισμός αν η ψωνάρα με τα 1000€ μισθού θέλει να πουλήσει μούρη με Cherokee ??
Έχεις δει να κατάσχουν κανένα Fiat, Renault, Ford, Peugeot ?? Είναι τυχαίο που κατάσχουν αποκλειστικά BMW, Jeep, Mercedes ?

Εδώ ο καπιταλισμός φταίει έμμεσα. Γιατί; Γιατί για να συντηρηθεί ο καπιταλισμός πρέπει συνέχεια να πουλάει...και ί για να πουληθούν τα κάθε είδους Burberry "αντικείμενα-πόθου"  υπάρχει μια έντεχνη συμπεριφορά καταναλωτισμού που προέρχεται από διαφημίσεις και όλες της life style εκπομπές/περιοδικά. Κοινώς marketing, το οποίο πλέον προσδιορίζει το άτομο όχι σύμφωνα με αυτό που "είναι" αλλά με αυτό που "φαίνεσθαι".

Λες και όταν εμείς θα φορέσουμε την Gant τη μπλούζα θα είμαστε περισσότερο όμορφοι από το να φορέσουμε μια απλή. Ή στο δρόμο όταν βλέπουμε ένα καταπληκτικό γυναικείο κολαράκι μιας νοιάζει αν το τζην που φορά είναι prada ή όχι...

Εδώ να τονίσω πως καλά κανουν και υπαρχουν και τα prada και τα Luis Vitton και όλα αυτά τα "χλιδάτα". Το θέμα είναι πως αυτά είναι για τους χλιδάτους που τους περισεύουν πχ κάθε βδομάδα 1000 ευρώ και θέλουν να τα καταναλώσουν. Αυτό να το δεχτώ. Έχεις τρελά λεφτα; σκόρπα τα όπου θες.

Όπως όμως είπες σπερμοβομβιστή που πας ρε καραμήτρο με 800 ευρώ το μήνα και αγοράζεις porche? Και εγώ γουστάρω τρελα το AUDI ΤΤ, αλλά ακόμα με peageuot κυκλοφορώ...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom