Νέα

Εταιρείες εκμετάλλευσης ακινήτων μέσω Airbnb (smartbnb, eazybnb κλπ)

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Iasonas81
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 29
  • Εμφανίσεις 3K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

dim883

Μέλος
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
327
Like
103
Πόντοι
1
Νομιζω εισαι κατατοπιστικοτατος αδερφε.Να σε ρωτησω,επειδη ειδα ενα αρθρο για περιοχες που προτιμανε οι τουριστες στην Αθηνα...εχω ενα μεγαλο δυαρι στα Ηλισσια.Εχω μια νοικαρισα μεσα η οποια ολο κοβει απο το ενοικιο,την ξεκινησα στα 250 και τωρα δεν παιρνω ουτε δυο κατοσταρικα.Τι λες,να το βαλω airbnb ή θα κλαιω.Το σπιτι ειναι ανακαινισμενο ολο,εκτος απο την κουζινα.
....ευχαριστώ αναγνώστη !
Επειδη έχω ασχοληθεί και το κατέχω θα κάνω ανάλυση για το κοινό :) .
Εισπρατεις αυτή την στιγμή 2400€/ χρόνο. Πληρώνεις έφορια 375 € /χρόνο.
Καθαρά στην τσέπη σου 2025€. Και έχεις συμβόλαιο με μισθωτή που τον ξέρεις και έχει υπογράψει και εαν ειναι δύστροπος τον στέλνεις σε 20 μέρες.
Πιάνουμε την υπόθεση Airbnb .
Παρένθεση για να το καταλάβει ο καθενας ....στον μικρό δακτύλιο παίζεται όλο το σενάριο! Υπάρχουν τουρίστες που θέλουν να ειναι κοντά σε μέτρο να βολευτούν να μην κουβαλάνε βαλίτσες να έχουν την Ακρόπολη κοντά !
Αυτοί ειναι το 80% που προτιμάνε Airbnb κέντρο και δεν ειναι τσιπιδες. Το φυσάνε .
Μετά το 15 % ειναι ταξιδιαρηδες ,σεξοτουριστες,αναρχικοί,μπάρμαν,συνοδοί πολυτελείας,τουρίστες αποκλειστικά για γκράφιτι και ότι φανταστείς ,που και αυτοί προτιμάνε κέντρο. Καλτιλα και ετσι !
Εαν δεν βρουν πάνε παραπέρα .....αλλά κοντά σε μέτρο 1-2 στάσεις.
Το 5% ειναι η λεγόμενοι ότι ναναι που θα σε προτιμήσουν γιατί δεν τους νοιάζει που είσαι αρκεί να ειναι φθηνά.
Αυτοί έχουν κουσούρια ....διαφορά !
Πέρα απο αυτό εγώ σου λέω το εξής τραγικό εξωπραγματικό σενάριο ...που έγινε στην Κεφαλονιά με το ζευγάρι που αυτοκτόνηςαν στο σπίτι ....με Airbnb το είχαν νοικιάσει !
Και πάμε στα κέρδοι σου 25€ μέρα μάξιμουμ .....εαν το κανείς μόνος σου χρεώνεις και 7€ ευρώ καθαρισμό σπιτιού.
Εαν το δώσεις σε εταιρεία να στο διαχειριστεί θα σου πάρει και προμήθεια !
Ο χαμός γίνεται Ιούλιο Αύγουστο στο κέντρο ...ειναι όλα φουλ .
Όποτε εσυ τότε θα έχεις δουλειά Ιούλιο Αύγουστο και άλλους 3 επιπλέον μήνες στην καλύτερη των καλύτερων.
Όποτε έχεις για 5 μήνες  εισόδημα 3375€.
περιπου 28μερες το μήνα x5x25€.Στην καλύτερη φάση σου λέω.
Εαν το κανεισ Μόνος σου οκ αλλιώς υπολόγισε και την προμήθεια εταιρειας διαχείρισης (αυτό ψαχτο δεν ξέρω ποσό παίρνουν ).
Έχεις το μαχαίρι έχεις και το καρπούζι !
Κερνά σφηνάκια :);)



 

dim883

Μέλος
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
327
Like
103
Πόντοι
1
....όσο αφορά το άρθρο δεν το αναλύω ....πολλά μπορεί να παίζονται ;)
 

giorgos.k

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Αυγ 2007
Μηνύματα
1.070
Κριτικές
25
Like
343
Πόντοι
1.520
....ευχαριστώ αναγνώστη !
Επειδη έχω ασχοληθεί και το κατέχω θα κάνω ανάλυση για το κοινό :) .
Εισπρατεις αυτή την στιγμή 2400€/ χρόνο. Πληρώνεις έφορια 375 € /χρόνο.
Καθαρά στην τσέπη σου 2025€. Και έχεις συμβόλαιο με μισθωτή που τον ξέρεις και έχει υπογράψει και εαν ειναι δύστροπος τον στέλνεις σε 20 μέρες.
Πιάνουμε την υπόθεση Airbnb .
Παρένθεση για να το καταλάβει ο καθενας ....στον μικρό δακτύλιο παίζεται όλο το σενάριο! Υπάρχουν τουρίστες που θέλουν να ειναι κοντά σε μέτρο να βολευτούν να μην κουβαλάνε βαλίτσες να έχουν την Ακρόπολη κοντά !
Αυτοί ειναι το 80% που προτιμάνε Airbnb κέντρο και δεν ειναι τσιπιδες. Το φυσάνε .
Μετά το 15 % ειναι ταξιδιαρηδες ,σεξοτουριστες,αναρχικοί,μπάρμαν,συνοδοί πολυτελείας,τουρίστες αποκλειστικά για γκράφιτι και ότι φανταστείς ,που και αυτοί προτιμάνε κέντρο. Καλτιλα και ετσι !
Εαν δεν βρουν πάνε παραπέρα .....αλλά κοντά σε μέτρο 1-2 στάσεις.
Το 5% ειναι η λεγόμενοι ότι ναναι που θα σε προτιμήσουν γιατί δεν τους νοιάζει που είσαι αρκεί να ειναι φθηνά.
Αυτοί έχουν κουσούρια ....διαφορά !
Πέρα απο αυτό εγώ σου λέω το εξής τραγικό εξωπραγματικό σενάριο ...που έγινε στην Κεφαλονιά με το ζευγάρι που αυτοκτόνηςαν στο σπίτι ....με Airbnb το είχαν νοικιάσει !
Και πάμε στα κέρδοι σου 25€ μέρα μάξιμουμ .....εαν το κανείς μόνος σου χρεώνεις και 7€ ευρώ καθαρισμό σπιτιού.
Εαν το δώσεις σε εταιρεία να στο διαχειριστεί θα σου πάρει και προμήθεια !
Ο χαμός γίνεται Ιούλιο Αύγουστο στο κέντρο ...ειναι όλα φουλ .
Όποτε εσυ τότε θα έχεις δουλειά Ιούλιο Αύγουστο και άλλους 3 επιπλέον μήνες στην καλύτερη των καλύτερων.
Όποτε έχεις για 5 μήνες  εισόδημα 3375€.
περιπου 28μερες το μήνα x5x25€.Στην καλύτερη φάση σου λέω.
Εαν το κανεισ Μόνος σου οκ αλλιώς υπολόγισε και την προμήθεια εταιρειας διαχείρισης (αυτό ψαχτο δεν ξέρω ποσό παίρνουν ).
Έχεις το μαχαίρι έχεις και το καρπούζι !
Κερνά σφηνάκια :);)
τα 25 ε την ημερς πως τα βγαζεις? Βαζεις και αποσβεση μεσα? Αν το νοικιαζεις 50 ε τη μερς θεωρω βγαζεις περισσοτερα. Πααντως πρεπει να εχεις χρονο αλλιως συμφερει το ενοικιο και να μην ασχολεισαι καθε μερα
 

kavliaris

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Αυγ 2010
Μηνύματα
2.282
Κριτικές
11
Like
276
Πόντοι
1.520
....όσο αφορά το άρθρο δεν το αναλύω ....πολλά μπορεί να παίζονται ;)
Σ'ωραιος φιλε, δυστυχως ειμαι επαρχια, οπότε χρειάζεται κ καποιος να το τρεξει.Αρα εχουμε και διαχειριστικά έξοδα.Να όμως μια ωραία μπιζνα που μπορει καποιος να φτιαξει.Εταιρεια διαχειρισης μισθωμένων ακινήτων μεσω airbnb
 

alekos26

Μέλος
Εγγρ.
21 Οκτ 2005
Μηνύματα
276
Like
196
Πόντοι
1
γεια σας, να ρωτησω για το airbnb αν κανεις ξερει μια γνωμη.εχω ένα υπογειο 5 λεπτα περπατημα αποσταση από την σταση μετρο αμπελοκηπων.ο τελευταίος ενοικιαστης εφυγε με εξωση ειπα να μην ξαναμπλεξω και το εβαλα προς πωληση.εχω χρονο διαθεσιμο αλλα θελει να δωσω καπου 1500 ευρω να το ανακαινισω.αξιζει κανεις να ασχοληθεί;υπαρχει τοσο μεγαλη ζητηση;
 

Mounokwlaraki

Ανώτερος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2016
Μηνύματα
1.335
Κριτικές
54
Like
2.701
Πόντοι
7.216
εχω χρονο διαθεσιμο αλλα θελει να δωσω καπου 1500 ευρω να το ανακαινισω.αξιζει κανεις να ασχοληθεί;υπαρχει τοσο μεγαλη ζητηση;
Τι να ανακαινίσεις ρε μεγάλε με 1500? Το χρώμα?? :S
 

kavliaris

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Αυγ 2010
Μηνύματα
2.282
Κριτικές
11
Like
276
Πόντοι
1.520
....ευχαριστώ αναγνώστη !
Επειδη έχω ασχοληθεί και το κατέχω θα κάνω ανάλυση για το κοινό :) .
Εισπρατεις αυτή την στιγμή 2400€/ χρόνο. Πληρώνεις έφορια 375 € /χρόνο.
Καθαρά στην τσέπη σου 2025€. Και έχεις συμβόλαιο με μισθωτή που τον ξέρεις και έχει υπογράψει και εαν ειναι δύστροπος τον στέλνεις σε 20 μέρες.
Πιάνουμε την υπόθεση Airbnb .
Παρένθεση για να το καταλάβει ο καθενας ....στον μικρό δακτύλιο παίζεται όλο το σενάριο! Υπάρχουν τουρίστες που θέλουν να ειναι κοντά σε μέτρο να βολευτούν να μην κουβαλάνε βαλίτσες να έχουν την Ακρόπολη κοντά !
Αυτοί ειναι το 80% που προτιμάνε Airbnb κέντρο και δεν ειναι τσιπιδες. Το φυσάνε .
Μετά το 15 % ειναι ταξιδιαρηδες ,σεξοτουριστες,αναρχικοί,μπάρμαν,συνοδοί πολυτελείας,τουρίστες αποκλειστικά για γκράφιτι και ότι φανταστείς ,που και αυτοί προτιμάνε κέντρο. Καλτιλα και ετσι !
Εαν δεν βρουν πάνε παραπέρα .....αλλά κοντά σε μέτρο 1-2 στάσεις.
Το 5% ειναι η λεγόμενοι ότι ναναι που θα σε προτιμήσουν γιατί δεν τους νοιάζει που είσαι αρκεί να ειναι φθηνά.
Αυτοί έχουν κουσούρια ....διαφορά !
Πέρα απο αυτό εγώ σου λέω το εξής τραγικό εξωπραγματικό σενάριο ...που έγινε στην Κεφαλονιά με το ζευγάρι που αυτοκτόνηςαν στο σπίτι ....με Airbnb το είχαν νοικιάσει !
Και πάμε στα κέρδοι σου 25€ μέρα μάξιμουμ .....εαν το κανείς μόνος σου χρεώνεις και 7€ ευρώ καθαρισμό σπιτιού.
Εαν το δώσεις σε εταιρεία να στο διαχειριστεί θα σου πάρει και προμήθεια !
Ο χαμός γίνεται Ιούλιο Αύγουστο στο κέντρο ...ειναι όλα φουλ .
Όποτε εσυ τότε θα έχεις δουλειά Ιούλιο Αύγουστο και άλλους 3 επιπλέον μήνες στην καλύτερη των καλύτερων.
Όποτε έχεις για 5 μήνες  εισόδημα 3375€.
περιπου 28μερες το μήνα x5x25€.Στην καλύτερη φάση σου λέω.
Εαν το κανεισ Μόνος σου οκ αλλιώς υπολόγισε και την προμήθεια εταιρειας διαχείρισης (αυτό ψαχτο δεν ξέρω ποσό παίρνουν ).
Έχεις το μαχαίρι έχεις και το καρπούζι !
Κερνά σφηνάκια :);)
Ηρθε η εφορία 450 ευρω.Τον ηπιαμε και φετος
 

iakovos

Σπουδαίος
Εγγρ.
11 Ιαν 2007
Μηνύματα
23.082
Κριτικές
9
Like
13.600
Πόντοι
2.606
γεια σας, να ρωτησω για το airbnb αν κανεις ξερει μια γνωμη.εχω ένα υπογειο 5 λεπτα περπατημα αποσταση από την σταση μετρο αμπελοκηπων.ο τελευταίος ενοικιαστης εφυγε με εξωση ειπα να μην ξαναμπλεξω και το εβαλα προς πωληση.εχω χρονο διαθεσιμο αλλα θελει να δωσω καπου 1500 ευρω να το ανακαινισω.αξιζει κανεις να ασχοληθεί;υπαρχει τοσο μεγαλη ζητηση;

Tυπε εσυ αν πηγαινες καπου για τουρισμο θα νοίκιαζες υπογειο  :think: :S :S :S
 

πιπινοκυνηγος

Νέο Μέλος
Εγγρ.
8 Φεβ 2015
Μηνύματα
4
Like
0
Πόντοι
0
καλησπέρα να ρωτήσω  έχω ένα σπίτι στην ηπείρου κοντά στην πλατεία βικτωρίας.είναι δυάρι στον πέμπτο ορόφο.μάλλον θα ξενοικιαστεί τον νοέμβριο.η περιοχή έχει ζήτηση στο airbnb;
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom