Νέα

Εστίαση και τουρισμός δε μπορούν να βρουν υπαλλήλους

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα bruce wayne
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 1K
  • Εμφανίσεις 36K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 9 άτομα (0 μέλη και 9 επισκέπτες)

George71

Μέγας
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.309
Like
10.826
Πόντοι
3.556

Ολη η ελληνικη οικονομια καθρεφτιζεται στην παρακατω φραση:

1713897287289.png


https://www.reddit.com/r/greece/comments/1cb7sm7
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
62.206
Like
21.157
Πόντοι
5.506
Ρωτας νεοδημοκρατη αν εχει δουλεψει ποτε στη ζωη του???Η λεξη "ενσημο" του ειναι παντελως αγνωστη...Εδω μιλαμε για κανονικοτατους βολεψακηδες που εκφερουν αποψεις εκ του ασφαλους.Μιλανε κιολας οι κιλοτες...Μια ζωη ολα στο πιατο τα ειχανε!
Να σκάσεις από τη ζήλεια σου.
 

padepadou

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.697
Κριτικές
3
Like
4.161
Πόντοι
456
Δυο ερωτησεις εκανα, μεχρι να μαθω στατιστικη θα ηθελα να τις απαντησεις

Τι ειναι ο μισθος του δικηγορου
Και ποιες ειναι οι γνωσεις σου
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:


Αρες μαρες κουκουναρες
Ρωτηθηκα ποιο ειναι το κατα κεφαλην εισοδημα, και απαντησα.
Πολιτικός Μηχανικός.
Συνήθως όταν μιλάμε για κατώτατο μισθό μιλάμε για τον ελάχιστον μισθό υπαλλήλου η ανειδίκευτου εργάτη.Άρα μιλάμε ουσιαστικά για τον πρώτο μισθό που παίρνει κάποιος.Που ξεκινάει να δουλεύει και προφανώς στην πορεία να προοδεύει επαγγελματικά.Προφανώς και εγώ που είμαι 42 δεν ξέρω κανέναν μηχανικό αυτή τη στιγμή να παίρνει 840 αλλά πάνω από 1000.Στα 25 τους που ξεκινήσανε παίρνανε τον ελάχιστο και για αρκετό καιρό.Αντίστοιχα σου λέω να θυμηθεί πόσα έδινες εσύ σε δικηγόρο που έκανε την πρακτική του.Ούτε τον ελάχιστο δεν δίνατε.Πάμε παρακάτω.
Όταν βγάζεις έναν μέσο όρο για να βγει σωστά πρέπει τα μεγέθη που αθροίζεις να είναι ισοβαρή.Όπως σου είπε ένα μέλος πιο πριν δεν μπορείς να αθροίζεις έναν που βγάζει 1.000.000 το χρόνο με 1000 άτομα που βγάζουν 10.000 το χρόνο.Ο μέσος όρος που θα προκύψει δεν αντικαπτροπτίζει την πραγματικότητα και είναι λάθος σαν συμπέρασμα.Κανονικά αυτός που βγάζει 1.000.000 πρέπει να βγει από τον μέσο όρο ή το πολλαπλασιάζεις με συντελεστή βαρύτητας για να διορθωθεί ο μέσος όρος.
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
62.206
Like
21.157
Πόντοι
5.506
Eεεεεελα ρε Θεούλη κι εσυ.
Εγω δουλευω 30 χρονια τυπακο μου, εσυ αν θυμαμαι καλα ακομη στα 25 σου προσπαθεις να αποφασισεις τι θελεις να κανεις στη ζωη σου.
Εγω επισης ειμαι 52 χρονων παλικαρι μου, κατι ξερω παραπανω για τη ζωη απο σενα, η πρωτη μου συμβουλη ειναι να βγαζεις κανεναν σκασμούλη πού και πού, να ακους κανεναν μεγαλυτερο και να κοψεις τα κλισεδακια γιατι δεν θα σε βοηθησουν σε τιποτα
Μια χαρά θα τον βοηθήσουν να φτάσει στην ηλικία σου και να μην έχει δουλέψει ΠΟΤΕ στη ζωή του και να του φταίει η άδικη η κοινωνία ζώντας παρασιτικά με χαρτζιλίκι και τράκα.
 

George71

Μέγας
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.309
Like
10.826
Πόντοι
3.556
Όταν βγάζεις έναν μέσο όρο για να βγει σωστά πρέπει τα μεγέθη που αθροίζεις να είναι ισοβαρή.Όπως σου είπε ένα μέλος πιο πριν δεν μπορείς να αθροίζεις έναν που βγάζει 1.000.000 το χρόνο με 1000 άτομα που βγάζουν 10.000 το χρόνο.Ο μέσος όρος που θα προκύψει δεν αντικαπτροπτίζει την πραγματικότητα και είναι λάθος σαν συμπέρασμα.Κανονικά αυτός που βγάζει 1.000.000 πρέπει να βγει από τον μέσο όρο ή το πολλαπλασιάζεις με συντελεστή βαρύτητας για να διορθωθεί ο μέσος όρος.

Παιρνεις τη διαμεσο ρε τυπε και ησυχαζεις. Η διαμεσος δινει παντα καλυτερη εικονα σε τετοια δειγματα
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
151.913
Κριτικές
1
Like
29.592
Πόντοι
8.006
Πολιτικός Μηχανικός.
Συνήθως όταν μιλάμε για κατώτατο μισθό μιλάμε για τον ελάχιστον μισθό υπαλλήλου η ανειδίκευτου εργάτη.Άρα μιλάμε ουσιαστικά για τον πρώτο μισθό που παίρνει κάποιος.Που ξεκινάει να δουλεύει και προφανώς στην πορεία να προοδεύει επαγγελματικά.Προφανώς και εγώ που είμαι 42 δεν ξέρω κανέναν μηχανικό αυτή τη στιγμή να παίρνει 840 αλλά πάνω από 1000.Στα 25 τους που ξεκινήσανε παίρνανε τον ελάχιστο και για αρκετό καιρό.Αντίστοιχα σου λέω να θυμηθεί πόσα έδινες εσύ σε δικηγόρο που έκανε την πρακτική του.Ούτε τον ελάχιστο δεν δίνατε.Πάμε παρακάτω.
Όταν βγάζεις έναν μέσο όρο για να βγει σωστά πρέπει τα μεγέθη που αθροίζεις να είναι ισοβαρή.Όπως σου είπε ένα μέλος πιο πριν δεν μπορείς να αθροίζεις έναν που βγάζει 1.000.000 το χρόνο με 1000 άτομα που βγάζουν 10.000 το χρόνο.Ο μέσος όρος που θα προκύψει δεν αντικαπτροπτίζει την πραγματικότητα και είναι λάθος σαν συμπέρασμα.Κανονικά αυτός που βγάζει 1.000.000 πρέπει να βγει από τον μέσο όρο ή το πολλαπλασιάζεις με συντελεστή βαρύτητας για να διορθωθεί ο μέσος όρος.
Πολυ ωραια ολα αυτα, γνωστα και αυτονοητα.
Αλλά,
Εγω ρωτηθηκα ποιο ειναι το κατα κεφαλην εισοδημα. Και αυτο απαντησα. Αν διαφωνεις με το πώς βγαινει το κατα κεφαλην εισοδημα, και αν θελεις να εξαιρεθουν καποιοι απο τον υπολογισμο του, ειναι αλλο ζητημα.
Επισης, προφανως εννοω οτι ο δικηγορος ως ελευθερος επαγγελματιας δεν εχει "μισθό" ωστε να τον συγκρινουμε με αυτα που παιρνει ενας ασκούμενος, που δεν ειναι παρα ένα βοηθημα.
 

PanosK13

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Νοε 2023
Μηνύματα
205
Κριτικές
4
Like
434
Πόντοι
281
Eεεεεελα ρε Θεούλη κι εσυ.
Εγω δουλευω 30 χρονια τυπακο μου, εσυ αν θυμαμαι καλα ακομη στα 25 σου προσπαθεις να αποφασισεις τι θελεις να κανεις στη ζωη σου.
Εγω επισης ειμαι 52 χρονων παλικαρι μου, κατι ξερω παραπανω για τη ζωη απο σενα, η πρωτη μου συμβουλη ειναι να βγαζεις κανεναν σκασμούλη πού και πού, να ακους κανεναν μεγαλυτερο και να κοψεις τα κλισεδακια γιατι δεν θα σε βοηθησουν σε τιποτα
Γιατι εγω δε δουλευω νομιζεις ρε εξυπνακια...???Ενας θεος ξερει ποσες φορες εχω ξελασπωσει τους γονεις μου τα τελευταια πεντε χρονια!Για κοιτα να το βουλωνεις εσυ λοιπον σιγα-σιγα...Το να προσβαλλεις ανρθωπους που δε ξερεις δε σε τιμαει,και ουτε σε ανεβαζει στα ματια των υπολοιπων.Αιντε μαλακες ενας ενας.
 

PanosK13

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Νοε 2023
Μηνύματα
205
Κριτικές
4
Like
434
Πόντοι
281
Να σκάσεις από τη ζήλεια σου.
Να ζηλεψω τι ακριβως?Το χαλι στο οποιο βρισκονται οι ραγιαδες αυτη τη στιγμη???Δε μιλας σοβαρα...Ας προσεχαν τι εβαζαν στη καλπη.
 

George71

Μέγας
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.309
Like
10.826
Πόντοι
3.556
Eεεεεελα ρε Θεούλη κι εσυ.
Εγω δουλευω 30 χρονια τυπακο μου, εσυ αν θυμαμαι καλα ακομη στα 25 σου προσπαθεις να αποφασισεις τι θελεις να κανεις στη ζωη σου.
Εγω επισης ειμαι 52 χρονων παλικαρι μου, κατι ξερω παραπανω για τη ζωη απο σενα, η πρωτη μου συμβουλη ειναι να βγαζεις κανεναν σκασμούλη πού και πού, να ακους κανεναν μεγαλυτερο και να κοψεις τα κλισεδακια γιατι δεν θα σε βοηθησουν σε τιποτα

:cool2:

 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
151.913
Κριτικές
1
Like
29.592
Πόντοι
8.006
Ολη η ελληνικη οικονομια καθρεφτιζεται στην παρακατω φραση:

1713897287289.png


https://www.reddit.com/r/greece/comments/1cb7sm7
Δεν καταλαβαινω ποιο ειναι το προβλημα της δεσποινιδας. Δεν ηξερε οτι αυτα θα παρει στην αρχη με τον δρομο που ακολουθησε?
Τι μας το παιζει εκπληκτη και δυσαρεστημενη?
Αν δεν της αρεσε, γιατι δεν διαλεξε να κανει κατι αλλο?
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
62.206
Like
21.157
Πόντοι
5.506
Να ζηλεψω τι ακριβως?Το χαλι στο οποιο βρισκονται οι ραγιαδες αυτη τη στιγμη???Δε μιλας σοβαρα...Ας προσεχαν τι εβαζαν στη καλπη.
Τύπε, σύμφωνα με τα δικά σου γραφόμενα "μια ζωή στο πιάτο τα έχουμε". Άρα για ποιο χαλι κάθεσαι και μου γράφεις.

Ρωτας νεοδημοκρατη αν εχει δουλεψει ποτε στη ζωη του???Η λεξη "ενσημο" του ειναι παντελως αγνωστη...Εδω μιλαμε για κανονικοτατους βολεψακηδες που εκφερουν αποψεις εκ του ασφαλους.Μιλανε κιολας οι κιλοτες...Μια ζωη ολα στο πιατο τα ειχανε!
 

George71

Μέγας
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.309
Like
10.826
Πόντοι
3.556
Δεν καταλαβαινω ποιο ειναι το προβλημα της δεσποινιδας. Δεν ηξερε οτι αυτα θα παρει στην αρχη με τον δρομο που ακολουθησε?
Τι μας το παιζει εκπληκτη και δυσαρεστημενη?
Αν δεν της αρεσε, γιατι δεν διαλεξε να κανει κατι αλλο?

Αρα μια χαλια οικονομια δικαιολογειται εφοσον οι πολιτες της πληροφορουνται επαρκως για το χαλι της, σωστα;
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
151.913
Κριτικές
1
Like
29.592
Πόντοι
8.006
Γιατι εγω δε δουλευω νομιζεις ρε εξυπνακια...???Ενας θεος ξερει ποσες φορες εχω ξελασπωσει τους γονεις μου τα τελευταια πεντε χρονια!Για κοιτα να το βουλωνεις εσυ λοιπον σιγα-σιγα...Το να προσβαλλεις ανρθωπους που δε ξερεις δε σε τιμαει,και ουτε σε ανεβαζει στα ματια των υπολοιπων.Αιντε μαλακες ενας ενας.
Ρε χαζοβιόλη,
Εσυ εισαι αυτος που πρωτος προσέβαλε εμένα, λεγοντας οτι δεν εχω ούτε ενα ενσημο.
Αν θελεις να λες μαλακίες, να εισαι ετοιμος να σου απαντανε.
Καταλαβες?
 

BIG_BIG_BEN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
1.250
Like
1.994
Πόντοι
216
Να σκάσεις από τη ζήλεια σου.

Έτσι είναι η ζωή και πως να την αλλάξεις, τραγουδούσαμε στο γήπεδο. :-)

Άλλοι γεννιούνται πλούσιοι, ψηλοί και όμορφοι, και άλλοι άσχημοι, κοντοί και φουκαράδες.

Κι όμως σχεδόν όλοι έχουν το μερτικό τους στις ομορφιές της ζωής, αλλά και στην ταλαιπωρία.

Είναι πάντα πόσο θα το παλέψεις κι εσύ, αλλά κάποια πραγματάκια είναι και λίγο πεπρωμένο.
 
  • Like
Αντιδράσεις: barock

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
151.913
Κριτικές
1
Like
29.592
Πόντοι
8.006
Αρα μια χαλια οικονομια δικαιολογειται εφοσον οι πολιτες της πληροφορουνται επαρκως για το χαλι της, σωστα;
Εχουμε πει ενα εκατομμυριο φορες, οτι η φτωχεια ειναι επιλογη.
Αν θεωρεις οτι σου αξιζει κατι καλυτερο σε αυτη τη ζωη, το διεκδικεις και το πετυχαινεις. Βαζοντας το μυαλο σου να δουλεψει.
 

pezoporos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Ιουν 2009
Μηνύματα
5.196
Κριτικές
7
Like
2.925
Πόντοι
786
Η ελλαδα το 2027 θα καταρρεύσει για αυτο και η κυβέρνηση τρέχει να παρει οσο το γρηγοροτερο φόροεισπρακτικά μέτρα
εγώ νομίζω πρέπει να μειώσει τον φόρο εισοδήματος, των τόκων να πάει 10% και ο κληρονομίας να πάει όσο και ο φόρος γονικών παροχών
 

PanosK13

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Νοε 2023
Μηνύματα
205
Κριτικές
4
Like
434
Πόντοι
281
Ρε χαζοβιόλη,
Εσυ εισαι αυτος που πρωτος προσέβαλε εμένα, λεγοντας οτι δεν εχω ούτε ενα ενσημο.
Αν θελεις να λες μαλακίες, να εισαι ετοιμος να σου απαντανε.
Καταλαβες?
Δε θυμαμαι να παρεθεσα μυνημα σου ρε ηλιθιε...Αν θιχτηκες προβλημα σου!Στα αρχιδια μου σε γραφω.Ποιος νομιζεις οτι εισαι???Να μη θυμηθω και τις αλλες πιπες που μου εγραφες τη περασμενη εβδομαδα.Αλλη φορα να μη χωνεις τη μυτη σου σε ξενα χωραφια...
 

PanosK13

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Νοε 2023
Μηνύματα
205
Κριτικές
4
Like
434
Πόντοι
281
Τύπε, σύμφωνα με τα δικά σου γραφόμενα "μια ζωή στο πιάτο τα έχουμε". Άρα για ποιο χαλι κάθεσαι και μου γράφεις.
Το να σαι κακομαθημενος 20αρης - 30αρης δεν ειναι καταντια δηλαδη???Με τις πλατες του κρατους κανω και εγω το μαγκα στη τελικη...Οπως νομιζετε.
 

padepadou

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.697
Κριτικές
3
Like
4.161
Πόντοι
456
Πολυ ωραια ολα αυτα, γνωστα και αυτονοητα.
Αλλά,
Εγω ρωτηθηκα ποιο ειναι το κατα κεφαλην εισοδημα. Και αυτο απαντησα. Αν διαφωνεις με το πώς βγαινει το κατα κεφαλην εισοδημα, και αν θελεις να εξαιρεθουν καποιοι απο τον υπολογισμο του, ειναι αλλο ζητημα.
Επισης, προφανως εννοω οτι ο δικηγορος ως ελευθερος επαγγελματιας δεν εχει "μισθό" ωστε να τον συγκρινουμε με αυτα που παιρνει ενας ασκούμενος, που δεν ειναι παρα ένα βοηθημα.
Ποιός παίρνει 1000€ στην ελλάδα ;
alex71:
Πάρα πολλοί. Εκατομμυρια. Μισθωτοί και μη.
Μεχρι και οι ντελιβεραδες περισσοτερα απο 1.000 βγαζουν.

Αυτην την κολοσσιαια μαλακια, που ως κριτηριο αναφερεται παντα ο βασικος μισθος του ιδιωτικου τομεα, δεν θα την καταλαβω ποτέ.

Τον βασικο που αναφερεις, μονο μια μειοψηφια τον παιρνει. Και φυσικα ουδόλως αποκλειεται αυτη η μειοψηφια, να εχει και εισοδηματα απο αλλού (π.χ. ακίνητα).

Δεν καταλαβαινω αυτη τη χαζομαρα "ποιος παιρνει 1.000 ευρω" οταν το μεσο ετησιο εισοδημα στην Ελλαδα κατα κεφαλην ειναι κοντα στα 20 χιλιαδες ευρω. Και χωρις να μπαινουν στην εξισωση τα μαύρα.

Ρε είσαι διπολικός τελικά;πιάσε τη συζήτηση απο πιο πριν.Δεν σε ρώτησαν πιο είναι το κατακεφαλήν εισόδημα.Σε ρώτησαν ποιος παίρνει στην 1000€ στην Ελλάδα και απάντησες ότι και μισθωτοί και μη παίρνουν και εβάλες μετά το κατακεφαλήν εισόδημα σαν απόδεξη.Και τώρα μου λες τι;
Οτι ο ασκούμενος είναι τι;σοβαρα; ο βοηθός τεχνίτη η ο εργάτης τι είναι τότε;τεχνίτης;κακώς του δίνουν το ελάχιστο τότε του εργάτη.α ξέχασα το έχετε βαφτίσει βοήθημα.Καραγκιόζηδες.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
151.913
Κριτικές
1
Like
29.592
Πόντοι
8.006
Δε θυμαμαι να παρεθεσα μυνημα σου ρε ηλιθιε...Αν θιχτηκες προβλημα σου!Στα αρχιδια μου σε γραφω.Ποιος νομιζεις οτι εισαι???Να μη θυμηθω και τις αλλες πιπες που μου εγραφες τη περασμενη εβδομαδα.Αλλη φορα να μη χωνεις τη μυτη σου σε ξενα χωραφια...
Δεν παρεθεσες, αλλά αναφερθηκες σε μενα. Και μετα φυσικα με παρεθεσες.

Και σταματα να λες μπούρδες γιατι γελοιοποιεισαι.

Οχι, να τις θυμηθεις. Δεν εχω προβλημα.
Και κατι ακομη, μπουμπούκο, σε δημοσιο φορουμ εισαι, αν θελεις να εισαι εδω, θα δεχεσαι και απαντησεις. Αλλιως πούλο
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom