Νέα

Εστίαση και τουρισμός δε μπορούν να βρουν υπαλλήλους

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα bruce wayne
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 1K
  • Εμφανίσεις 36K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 7 άτομα (0 μέλη και 7 επισκέπτες)

dieuthintis

Μέλος
Εγγρ.
4 Σεπ 2023
Μηνύματα
63
Like
202
Πόντοι
20
Ένα καυλάκι 19 χρονών απο την γειτονιά μου φεύγει αυριο για Μυκονο. Της έταξαν για σέρβις 2.000 ευρώ συν υπερωρίες το πολύ 8 ώρες την ημέρα και διανομή.
Νομίζει ότι η διαμονή θα είναι σε σουίτα 5στερου ξενοδοχείου.
 

BIG_BIG_BEN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
1.250
Like
1.994
Πόντοι
216
Ένα καυλάκι 19 χρονών απο την γειτονιά μου φεύγει αυριο για Μυκονο. Της έταξαν για σέρβις 2.000 ευρώ συν υπερωρίες το πολύ 8 ώρες την ημέρα και διανομή.
Νομίζει ότι η διαμονή θα είναι σε σουίτα 5στερου ξενοδοχείου.

Δεν ξέρεις. Μπορεί να βρουν τρόπους να την βολέψουν. ;)
 

Απολλύων

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2013
Μηνύματα
5.709
Like
3.817
Πόντοι
506
Ένα καυλάκι 19 χρονών απο την γειτονιά μου φεύγει αυριο για Μυκονο. Της έταξαν για σέρβις 2.000 ευρώ συν υπερωρίες το πολύ 8 ώρες την ημέρα και διανομή.
Νομίζει ότι η διαμονή θα είναι σε σουίτα 5στερου ξενοδοχείου.
λιγο σερβις,λιγο βιζιτ,θα βγει το μεροκαματο.....
 

BIG_BIG_BEN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
1.250
Like
1.994
Πόντοι
216
Ναι, είναι πάντα αλλιώς η σεζόν για τα όμορφα και δοτικά κορίτσια.

Όλο και κάποιες ενδίδουν σε πιέσεις από αφεντικά και διευθύνοντες. Εκτός αν βρουν καλύτερες ευκαιρίες.
 

padepadou

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.697
Κριτικές
3
Like
4.161
Πόντοι
456
Γενικεύεις. Επειδή κατάγομαι από τουριστική περιοχή, να σου πω ότι υπάρχουν άνθρωποι που για χρόνια δουλεύουν σεζόν σε εργασίες ανειδίκευτων (λάντζα, καθαριότητα, κηπουροί, συντηρητές κτλ). Δεν είχαν τα προσόντα και δεν ήθελαν να πάνε πιο ψηλά στην ιεραρχία. Οι πιο πολλοί θα σου πουν ότι κάνουν αυτή τη δουλειά επειδή αυτό διάλεξαν, αυτό τους αρέσει. Αν είναι και καλό το κλίμα, θα τους δεις να μένουν στο ίδιο ξενοδοχείο (γενικότερα επιχείρηση) για χρόνια.
Αυτή η νοοτροπία που λες συναντάται περισσότερο σε εργαζόμενους που αλλάζουν δουλειά κάθε 2-3 χρονια. Πρόκειται για τον κλασικό ξερόλα που όποτε κάνει λάθος ή τεμπελιάζει του φταίει το σύστημα, σχεδόν πάντα αριστερός και σου πουλάει παραμύθα για την κοινωνία την άδικη, ταξικός πόλεμος κτλ.
Θυμάμαι σε ένα ξενοδοχείο που έμενα για δουλειά ήρθε να πάρει τις βαλίτσες (που ήταν κυρίως εξοπλισμός που έπρεπε να φύγει) ένας υπάλληλος γύρω στα 60 με το golf car. Έκανε 20-30 λεπτά να έρθει και όχι μόνο δε ζήτησε συγγνώμη αλλά με έβρισε και από πάνω. Φυσικά δε θα έκανε το ίδιο σε ένα τουρίστα, μέχρι εκεί τον παίρνει. Αυτός ο άνθρωπος θα σου πει "οι βρωμοτουρίστες, οι γαμωξένοι, τα κωλοαφεντικά, η πουστοκυβέρνηση" γιατί αν δεν το κάνει, θα πρέπει να παραδεχτεί ότι 40 χρόνια δεν προχώρησε καθόλου επειδή είναι τεμπέλης.
Δεν κατάλαβα την απάντησή σου.Που γενικεύω;και εγώ κατανοώ με αυτά που λες ότι λέμε τα ίδια με άλλο τρόπο.Ο 60αρης λοιπόν που λες δεν τον ενδιέφερε να προοδεύσει κάθεται σε αυτό το πόστο τόσα χρόνια γιατί δεν θέλει να κάνει κάτι καλύτερο και του φταίνε όλοι οι άλλοι εκτός από τον εαυτό του.
 
  • Like
Αντιδράσεις: barock

BIG_BIG_BEN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
1.250
Like
1.994
Πόντοι
216
λιγο σερβις,λιγο βιζιτ,θα βγει το μεροκαματο.....


Η αλήθεια είναι, ότι το ένα ή το άλλο καλό μουνί στο σέρβις δίνει άλλη αξία στο μαγαζί.

Δεν τα αφήνουν τα καλά κορίτσια να φύγουν. Όλοι πάντα έτοιμοι να τους προσφέρουν το κάτι παραπάνω...

:—)
 

Mpratan

Σπουδαίος
Εγγρ.
29 Δεκ 2019
Μηνύματα
5.273
Κριτικές
21
Like
9.490
Πόντοι
3.346
Αν είναι να βγάλει κάποιος κέρδος, αυτός θα είναι εκείνος που έχει ιδέες και παίρνει ρίσκα.
Ανέκαθεν ίσχυε αυτό. Ένας που βάζει κεφάλαιο απαιτεί να λάβει και το μεγαλύτερο μέρος της πίτας. Οι υπάλληλοι προσφέρουν την εργασία τους και θα λάβουν τα αντίστοιχα. Φυσικά όσο πιο πολύ εργαστείς, τόσο πιο πολύ θα αμειφθείς, αλλά ακόμα και αυτό έχει ένα ταβάνι.
 

Balkan cowboy

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Οκτ 2023
Μηνύματα
1.840
Like
4.355
Πόντοι
456

Καλά τα λέει.Ολα αυτά οφείλονται στην επέλαση ψωλάδων.Ανάλογα βέβαια και από τη θέση που ήσουνα μπορεί να το έβλεπες αυτό ή όχι αλλά άμα το έβλεπες ήταν σαφές.
Οταν το βλέπεις είναι όπου φύγει φύγει φάση γιατί ξέρεις οτι δεν υπάρχει σωτηρία.


Κλασσικός Ελληνας.Ωραίος.

 
Τελευταία τροποποίηση:

George71

Μέγας
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.309
Like
10.826
Πόντοι
3.556
Καλά τα λέει.Ολα αυτά οφείλονται στην επέλαση ψωλάδων.Ανάλογα βέβαια και από τη θέση που ήσουνα μπορεί να το έβλεπες αυτό ή όχι αλλά άμα το έβλεπες ήταν σαφές.
Οταν το βλέπεις είναι όπου φύγει φύγει φάση γιατί ξέρεις οτι δεν υπάρχει σωτηρία.


Κλασσικός Ελληνας.Ωραίος.


Συνδυασμος Χιου και Πορνομεταναστη ο Παντελαρος :headbaning1:
 

leader96

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Αυγ 2023
Μηνύματα
2.633
Like
2.657
Πόντοι
456
Το να πας σερβιτόρος δεν ειναι δουλειά..όλοι μπορούν να το κάνουμε..για αυτό και σου λέει χίλια ευρώ.και αν θες..υπάρχουν. Δουλειές με πολλά λεφτά..αλλά ποιος ελληναρας θα πάει να γίνει...οδηγός εκσκαφέα?ο μον Ντιέ!!θα πει η μαμά..σε σπουδάσαμε τόσα χρόνια στα..Γρεβενά

Για να γίνεις μπολυντοζιερης?και μετά οι ελλεινιδες..άμα ακούσει η Σούλα από το Μπραχάμι ότι είσαι μπολυντοζιερης..θα σου ρίξει χιλοπιτα..πριν καν ανοίξεις το στόμα σου!ενώ αν πεις..μπάρμαν..και μπιτσομπαρο..θα σου κάτσει εύκολα!!Ελλάδα..νοοτροπία τρίτος κόσμος!!
 

Stefzenios41

Σεβαστός
Εγγρ.
30 Μαΐ 2022
Μηνύματα
2.537
Like
6.435
Πόντοι
1.056
Που την ειδες την μια χαρα περιθαλψη; Για να κλεισεις ραντεβου για μια απλη εξεταση περιμενεις για βδομαδες, για χειρουργεια ακομα χειροτερα ενω σου γινονται ενα καρο κρατησεις. Την ιδια στιγμη που ανασφαλιστοι αλλοδαποι και γυφτοι ειναι οι συχνοτεροι θαμωνες των νοσοκομειων. Εχει τυχει να ακουσω συζητηση Αλβανων που εφερναν την μανα τους απο Αλβανια για χειρουργιο.
Χωρις να εχουν πληρωσει σεντ στο μπουρδελοσυστηνα υγειας
Εμένα δεν με νοιάζει τι κάνουν οι ανασφαλιστοι.....προσωπικά αισθάνθηκα πολύ μαλακας όταν ενώ εδώ και πολλά χρόνια πληρώνω εισφορές όταν χρειάστηκε να κάνω μια εξειδικευμένη εξέταση λόγω επειδης το ραντεβού ήταν μετά από 8 μήνες έπρεπε να πληρώσω ιδιωτικό εργαστήριο...η μία άλλη φορά που χρειάστηκε να κανω μια μικρό επέμβαση σε ιδιωτικό λόγω του ότι οι εργαζόμενοι στον ΕΦΚΑ το παίζουν και ενώ είχα πληρώσει τις εισφορές μου φαινόμουν ανασφαλιστος στο σύστημα και δεν μπόρεσα να έχω μείωση από την συμμετοχή......για αυτό σας λέω μια είναι η λύση ΦΥΓΗ ....αυτό το μπουρδέλο που λέγεται Ελλάδα δεν θα στρώσει ποτέ
 

Stefzenios41

Σεβαστός
Εγγρ.
30 Μαΐ 2022
Μηνύματα
2.537
Like
6.435
Πόντοι
1.056
Ανέκαθεν ίσχυε αυτό. Ένας που βάζει κεφάλαιο απαιτεί να λάβει και το μεγαλύτερο μέρος της πίτας. Οι υπάλληλοι προσφέρουν την εργασία τους και θα λάβουν τα αντίστοιχα. Φυσικά όσο πιο πολύ εργαστείς, τόσο πιο πολύ θα αμειφθείς, αλλά ακόμα και αυτό έχει ένα ταβάνι.
Στην σεζόν στην Ελλάδα δεν ισχύει το αν δουλέψεις παραπάνω θα πληρωθείς αναλόγως αλλά το σου δίνω παραπάνω από τον κατώτατο άρα θα είσαι ο σκλάβος μου
 

PanosK13

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Νοε 2023
Μηνύματα
206
Κριτικές
4
Like
437
Πόντοι
281
Πας καλα ρε τύπε?
Σε υποχρεωσε κανενας να πας στους "νεοταξιτες" των κολλεγιων?
Να ξαναεδινες πανελληνιες. Ωστε να στηριξεις ετσι τους γονεις σου και να μην τους βαλεις το μαχαιρι στο λαιμο να πληρωνουν "νεοταξιτες".

Και δεν εφτανε αυτο, αλλά ούτε το τελειωσες κιολας.
Και το παιζεις και θιγμενος επειδη σου τριβουν στα μουτρα την αληθεια?
Και λιγα σου ειπανε
Εγω μια χαρα παω,για εσας δε ξερω...!Τσολια στα αρχιδια μας τον βαλαμε στη τελικη αναλυση???Με ποιο δικαιωμα με κατακρινει με αυτο τον τροπο???Δεν ηθελα να δωσω πανελληνιες...Ηταν δικη μου αποφαση και κανενος αλλου!Κολλεγιο απο την αλλη ηθελαν πιο πολυ οι δικοι μου να παω.Εγω δεν ηξερα τι ηθελα και απλως ντρεπομουν να το πω τοτε...Αλλα τεμπελης μια φορα δεν υπηρξα ποτε!Τις μαγκιες σας αλλου λοιπον,και οχι σε εμενα...Αυτες τις πιπες να τις λεει σε αυτους που παει και κοροιδευει.Τελειωνει εδω η κουβεντα...Ο καθενας το δρομο του!
 

Balkan cowboy

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Οκτ 2023
Μηνύματα
1.840
Like
4.355
Πόντοι
456
Συνδυασμος Χιου και Πορνομεταναστη ο Παντελαρος :headbaning1:


Αυτός είναι εξοργισμένος,ξιφουλκεί εναντίον υπαρκτού εχθρού δηλαδή του ιδίου.Ως Βαλκανιοπουτσιστης Δονκιχοτιστής ξιφουλκώ εναντίον ανυπάρκτου εχθρού εξού και είμαι αποτελεσματικός.
Ξιφουλκείς εναντίον του ανυπάρκτου και τον καρφώνεις στον υπαρκτό φάση.
 
Τελευταία τροποποίηση:

gamechanger

Μέλος
Εγγρ.
19 Οκτ 2023
Μηνύματα
305
Like
267
Πόντοι
21
Το να πας σερβιτόρος δεν ειναι δουλειά..όλοι μπορούν να το κάνουμε..για αυτό και σου λέει χίλια ευρώ.και αν θες..υπάρχουν. Δουλειές με πολλά λεφτά..αλλά ποιος ελληναρας θα πάει να γίνει...οδηγός εκσκαφέα?ο μον Ντιέ!!θα πει η μαμά..σε σπουδάσαμε τόσα χρόνια στα..Γρεβενά

Για να γίνεις μπολυντοζιερης?και μετά οι ελλεινιδες..άμα ακούσει η Σούλα από το Μπραχάμι ότι είσαι μπολυντοζιερης..θα σου ρίξει χιλοπιτα..πριν καν ανοίξεις το στόμα σου!ενώ αν πεις..μπάρμαν..και μπιτσομπαρο..θα σου κάτσει εύκολα!!Ελλάδα..νοοτροπία τρίτος κόσμος!!
διαφέρει ο καλός σερβιτόρος από ένα παιδάκι που πιάνει δίσκο πρώτη φορά.

αλλά οι μπαστουνόβλαχοι που έχουν τα μαγαζιά δεν το καταλαβαίνουν, σου λέει ο άλλος είναι πιο φθηνός, ασχέτως αν θέλεις πχ παραπάνω άτομα μετά για να βγει η δουλειά...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom