Νέα

Εστίαση και τουρισμός δε μπορούν να βρουν υπαλλήλους

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα bruce wayne
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 1K
  • Εμφανίσεις 36K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 16 άτομα (0 μέλη και 16 επισκέπτες)

PanosK13

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Νοε 2023
Μηνύματα
203
Κριτικές
4
Like
427
Πόντοι
281
Χαρά για αυτούς δεν ξέρω, εγώ ξέρω ότι περνάω φίνα 9 χρόνια που μένω εξωτερικό.
Ο καθένας ας κάνει ότι τον βολεύει.
Αλλά λεφτά να αγοράσω cabrio, μεγάλη μηχανή, να μένω σε καινούρια διαμερίσματα και να μπορώ να αγοράσω διαμέρισμα δεν θα μπορούσα αν έμενα στο Ελλαντα.
Μαγκια σου!Δε σε κατακρινω...Εγω παντως με τα λεφτα που διαθετω αυτη τη στιγμη,δεν εχω τη δυνατοτητα να φυγω σε αλλη χωρα.Και να θελω δε μπορω δηλαδη...Ουτε εξω απο το αεροδρομιο δε περναω για να καταλαβεις.Τι συζηταμε τωρα...Αν ημουν κανενα λαθροπακι ομως,θα επαιρνα επιδοματα των 800€-1000€ μενοντας σε καμια δομη-πολυκατοικια χωρις ενοικιο.
 

Stefzenios41

Σεβαστός
Εγγρ.
30 Μαΐ 2022
Μηνύματα
2.534
Like
6.431
Πόντοι
1.056
Αυτο θελει φιλε μου το ανθελληνικο κρατος...Να φυγεις για αλλες ηπειρους ωστε να επιταχυνθει περισσοτερο η αντικατασταση του Ελληνα.Θα τους δωσεις τετοια χαρα?Εσυ ξερεις βεβαια...
Όταν ήμουν παιδι τυπε μου πίστευα και γω σε κάτι τέτοια ρομαντικά περί πατρίδος κλπ ...τώρα που μεγάλωσα και βλέπω πως αντιμετωπίζει η Ελλάδα τους πολίτες της έχω γίνει οπαδός του " ΝΑ ΠΕΘΑΝΕΙ Η ΕΛΛΆΔΑ ΝΑ ΖΗΣΩ ΕΓΩ " ....και μην μου πεις πως το κράτος δεν είναι η πατρίδα ....είναι οι Έλληνες που είναι κωλοφαρα και δεν πρόκειται να αλλάξουν ποτέ οπότε θα κοιτάξω το δικό μου καλό και θα την κάνω από δω και ας πάνε να γαμηθουν όσοι μείνουν πίσω
 

Stefzenios41

Σεβαστός
Εγγρ.
30 Μαΐ 2022
Μηνύματα
2.534
Like
6.431
Πόντοι
1.056
Χαρά για αυτούς δεν ξέρω, εγώ ξέρω ότι περνάω φίνα 9 χρόνια που μένω εξωτερικό.
Ο καθένας ας κάνει ότι τον βολεύει.
Αλλά λεφτά να αγοράσω cabrio, μεγάλη μηχανή, να μένω σε καινούρια διαμερίσματα και να μπορώ να αγοράσω διαμέρισμα δεν θα μπορούσα αν έμενα στο Ελλαντα.
Ναι αλλά έχεις ήλιο , φιλότιμο και φρέντο ????
 

Stefzenios41

Σεβαστός
Εγγρ.
30 Μαΐ 2022
Μηνύματα
2.534
Like
6.431
Πόντοι
1.056
Μαγκια σου!Δε σε κατακρινω...Εγω παντως με τα λεφτα που διαθετω αυτη τη στιγμη,δεν εχω τη δυνατοτητα να φυγω σε αλλη χωρα.Και να θελω δε μπορω δηλαδη...Ουτε εξω απο το αεροδρομιο δε περναω για να καταλαβεις.Τι συζηταμε τωρα...Αν ημουν κανενα λαθροπακι ομως,θα επαιρνα επιδοματα των 800€-1000€ μενοντας σε καμια δομη-πολυκατοικια χωρις ενοικιο.
Δικαιολογίες.....την δεκαετία του 50 και του 60 οι Έλληνες φεύγανε στη Γερμανία την Αμερική και την Αυστραλία με δανεικά τα ναύλα τους
 

rantanplangr30

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Σεπ 2013
Μηνύματα
3.898
Κριτικές
38
Like
4.930
Πόντοι
2.696
Μαγκια σου!Δε σε κατακρινω...Εγω παντως με τα λεφτα που διαθετω αυτη τη στιγμη,δεν εχω τη δυνατοτητα να φυγω σε αλλη χωρα.Και να θελω δε μπορω δηλαδη...Ουτε εξω απο το αεροδρομιο δε περναω για να καταλαβεις.Τι συζηταμε τωρα...Αν ημουν κανενα λαθροπακι ομως,θα επαιρνα επιδοματα των 800€-1000€ μενοντας σε καμια δομη-πολυκατοικια χωρις ενοικιο.
Δε θα σηκωθείς να πας σε μια χώρα να μείνεις και μετά να ψάχνεις για δουλειά όντας εκεί.Στείλε βιογραφικό σε εταιρείες.Όσες περισσότερες μπορείς,κάποια θα ενδιαφερθεί.Θα κάνετε μια συνέντευξη μέσω skype και αν τους κάνεις θα σε καλέσουν με δικά τους έξοδα για δεύτερη συνέντευξη στην τοποθεσία της εταιρείας.
 

Hristos .

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
12 Ιουλ 2023
Μηνύματα
405
Like
1.384
Πόντοι
201
GLX2ZGzXYAAzEUz.jpeg


:confused::confused::confused:
Δυστυχώς τα γνωρίζω τα έχω περάσει δουλεύοντας σε κυκλαδίτικο νησί πριν 17 χρόνια ότι γράφει και η φωτό εδώ μου είχαν πει και η αλήθεια;
Διαμονή σε μια γκαρσονιέρα σαν στάβλος 5 άτομα.Διατροφη ότι έμενε στους μπουφέδες από τους πελάτες.Ασφαλιση 4ωρη ενώ μας είχε 10-12 είχε φτάσει κάποιες φορές και 14 ώρες την μέρα.Μισθος 1000€.Μας κλέβανε μέχρι και τα φιλοδωρήματα όπως ο άλλος που γράφει στην φωτογραφία που έχεις ανεβάσει άκου εδώ έως 1000 την σεζόν φιλοδωρήματα τόσα είναι το μήνα αλλά τα κλέβουν και αυτα.
 

BestNotGeorge

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Ιουλ 2023
Μηνύματα
771
Like
1.099
Πόντοι
206
Ψάχνω δουλειά σεζόν

Να είμαι ξαπλωμένος στην σκιά
Και να περνάνε οι γκόμενες να μου κάνουν στοματικό
15-17 να κοιμάμαι

Τέλος εργασίας 19:00
Γιατί μετά βγαίνουνε κουνούπια

Δεκτή και 7ήμερη εργασία χωρίς ρεπό.
Φιλοδωρήματα και extra για πάρτη μου

Πληροφορίες εντός
Στείλτε pm
Βιαστείτε
Διαβάζω ένα την βδομάδα..

ΥΓ
Εχω καλή εκπαίδευση
Από τον tropical juice στην Σαντορίνη

Συνεργαζότανε με ταβέρνα
Του δίναν πρίζα
Είχε blender
Και έβγαινε να πουλάει χυμούς στην παραλία

Οταν έβρισκε γκόμενα, τον χάναμε.
Οταν την βαριότανε, ξαναγύριζε.

ΥΓ2
Παραπονιότανε
γιατί τα καρπούζια είχαν κουκούτσια

Με τις γκόμενες, δεν είχε παράπονο.
 
Τελευταία τροποποίηση:

hiseus

Μέλος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2012
Μηνύματα
299
Like
178
Πόντοι
1
3 ευρώ την ώρα χωρίς ρεπο 10ωρα .....γιατί δεν πάνε άραγε τα παιδιά και προτιμούν το επίδομα ανεργίας ............πραγματικά ώρες ώρες σκέφτομαι γιατί κάποιος να μην ζει αποκλειστικά με τα επιδόματα.....γιατί ας πούμε είναι ντροπή κάποιος να πηγαίνει στο συσσίτιο να τρώει μακαρόνια ενώ άμα δουλεύει σαν σκλάβος για ψίχουλα μένει σε κάποια τρογλη και αναγκαστικά τρώει κάθε μέρα μακαρόνια πρέπει να θεωρεί τον εαυτό του άξιο και ικανό ....?
Aξιοπρεπεια και αυτοπραγματωση λέγεται. Να μη νιωθεις αχρηστος. Ουτε το να σε ταΐζουν ειναι μαγκια, ουτε το να κάθεσαι να σε τρέχουν. Ομως από το να είσαι στον πάτο των επιδομάτων και της ξάπλας, καλυτερα να ανέβεις μισό σκαλι. Έστω και μια στο τόσο.

Να το θέσω αλλιώς. Για ποιο λόγο ντρέπεται κάποιος περισσότερο όταν τρώει λεφτά από συγγενείς και φιλους; Γιατι εκεί υπάρχει η αμεση επαφη. Στην πραγματικότητα κάπως έτσι ειναι και τα επιδόματα του κράτους, απλώς δεν υπάρχει κάποιο άτομο να αντικρίσεις εκείνη την ώρα που παίρνεις ή ζητας το τζάμπα χρήμα.
 

gamechanger

Μέλος
Εγγρ.
19 Οκτ 2023
Μηνύματα
305
Like
266
Πόντοι
21
Δε ξέρω πώς είναι τα πράγματα τώρα, δούλεψα εστίαση πριν πολλά χρόνια. Αλλά, με βάση το τότε, αν θες να δουλέψεις σέρβις σε βάθος χρόνου προσπάθησε για κάποιο καλό εστιατόριο. Είναι δύσκολο γιατί όλοι οι σερβιτόροι αυτό ψάχνουν αλλά αν το καταφέρεις (συνήθως) έχεις καλύτερο εργοδότη/ωράριο/τιπς από τουριστικά ξενοδοχεία, ταβέρνες, καφετέριες κλπ.
Η αλήθεια είναι πως είμαι κοντά σε λύση με δραστηριοποίηση στον τομέα σπουδών μου από τα μέσα Ιουνίου περίπου άλλα έχεις δίκιο όσον αφορά τα εστιατόρια!
 

gamechanger

Μέλος
Εγγρ.
19 Οκτ 2023
Μηνύματα
305
Like
266
Πόντοι
21

negroni-spritz

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Αυγ 2023
Μηνύματα
55
Like
1.424
Πόντοι
200
Όταν οι πελάτες είναι πιο φτωχοί από εμάς (πχ Πολωνοί) ούτε τις χάντρες από κομπολόγια δεν θα δεις
Τετοιους πελατες ηθελαν μερικες περιοχες (πχ Χαλκιδικη), τετοιους εχουν. Φερνουν τα κωλοχαρτα και τα νερα απο τη χωρα τους. Ας τους λουστουν.

Και να πω κι εγω τον πονο μου λοιπον :cheesy: Φτανει με τον κωλοτουρισμο πια, οπου και να γυρισεις το ματι σου στη Θεσσαλονικη/Χαλκιδικη, βλεπεις καινουρια ξενοδοχεια, airbnb κλπ. Αντι να σκεφτομαστε πως θα παραξουμε κατι, εστω και οδοντογλυφιδες, οι μοναδικες επενδυσεις που κανει ο Ελληνας ειναι καφετερια, νυχια και τουρισμος.
 

loco8

Μέλος
Εγγρ.
24 Σεπ 2015
Μηνύματα
42
Like
18
Πόντοι
0
Η μεγάλη ωμή αλήθεια αυτή είναι. Πλέον ζούμε σε εποχές που τα πρότυπα είναι κανε αρπαχτή για λεφτά. Γίνε influencer,πάρε bitcoin. Πόσους νέους βλέπεις να κάθονται με τις ώρες και να γυρίζουν βίντεο στην ματαιοδοξία της δόξας και των εύκολων χρημάτων. Στην εστίαση και ένσημα παίζουν,και δώρα επιδόματα και μισθοί που άνθρωποι με πτυχία κτλ δεν παίρνουν αλλά παντα ψάχνουν να βρουνε προσωπικό γιατί οι περισσότεροι νέοι δεν ψήνονται να κουραστούν.
 

BestNotGeorge

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Ιουλ 2023
Μηνύματα
771
Like
1.099
Πόντοι
206
Η μεγάλη ωμή αλήθεια αυτή είναι. Πλέον ζούμε σε εποχές που τα πρότυπα είναι κανε αρπαχτή για λεφτά. Γίνε influencer,πάρε bitcoin. Πόσους νέους βλέπεις να κάθονται με τις ώρες και να γυρίζουν βίντεο στην ματαιοδοξία της δόξας και των εύκολων χρημάτων. Στην εστίαση και ένσημα παίζουν,και δώρα επιδόματα και μισθοί που άνθρωποι με πτυχία κτλ δεν παίρνουν αλλά παντα ψάχνουν να βρουνε προσωπικό γιατί οι περισσότεροι νέοι δεν ψήνονται να κουραστούν.
Aπό κουπι ξέρεις ?

Δεν είναι όλοι έτσι, πολλοί είναι
 

Συνημμένα

  • asterix-galera.jpeg
    asterix-galera.jpeg
    183,8 KB · Εμφανίσεις: 3

PanosK13

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Νοε 2023
Μηνύματα
203
Κριτικές
4
Like
427
Πόντοι
281
Όταν ήμουν παιδι τυπε μου πίστευα και γω σε κάτι τέτοια ρομαντικά περί πατρίδος κλπ ...τώρα που μεγάλωσα και βλέπω πως αντιμετωπίζει η Ελλάδα τους πολίτες της έχω γίνει οπαδός του " ΝΑ ΠΕΘΑΝΕΙ Η ΕΛΛΆΔΑ ΝΑ ΖΗΣΩ ΕΓΩ " ....και μην μου πεις πως το κράτος δεν είναι η πατρίδα ....είναι οι Έλληνες που είναι κωλοφαρα και δεν πρόκειται να αλλάξουν ποτέ οπότε θα κοιτάξω το δικό μου καλό και θα την κάνω από δω και ας πάνε να γαμηθουν όσοι μείνουν πίσω
Διαφωνω εδω!Το κρατος παντα ειναι κατω απο το Εθνος.Σου φταει η κυβερνηση λοιπον και οχι η χωρα.Με αυτη τη νοοτροπια κατ'εμε δε προκειται να παμε μπροστα και ειναι κριμα απο το θεο...Σκεψου το λιγο!
 

PanosK13

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Νοε 2023
Μηνύματα
203
Κριτικές
4
Like
427
Πόντοι
281
Κατσε στον ηλιο να μαυρισεις και μετα κανε μια βολτα στον Εβρο και πες οτι μολις περασες το ποταμι και οτι σε λενε Χασαν. Θα σου δωσουν επιπλωμενο σπιτι με ολα τα κομφορ και επιδομα
Κοροιδευε εσυ εξυπνακια...Εχω καπου αδικο σε οσα εχω πει???Εγω θα λεω την αληθεια και σε οποιον αρεσει.Στο πουτσο μου αν ενοχλειστε.
 

sotos71

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
6 Σεπ 2023
Μηνύματα
1.156
Like
1.820
Πόντοι
216
Με τι λεφτα θα πας ομως στο εξωτερικο?Αν δεν καταφερεις να στεριωσεις για ενα καλο διαστημα στην ιδια σου τη χωρα,με τι προοπτικες θα πας σε αλλη χωρα?Χρειαζεσαι δυνατο κομποδεμα για να φυγεις εξω γενικα...Δεν ειναι απλη υποθεση!Δουλευω εστιαση με καθηκοντα αποθηκαριου καβας και ξερω πως εχουν τα πραγματα.Η κατασταση ειναι το λιγοτερο τραγικη...
Κάνε συνεντεύξεις μέσω βιντεοκλήσεων, στείλε βιογραφικά, ψάξου μέσω γνωστών και φίλων.
Δεν είναι λύση το να βάλεις 5000 στην τσέπη και να μείνεις σε ξενοδοχείο στη Φρανκφούρτη και να ψάχνεις.
Δε θα βρεις έτσι δουλειά.
Εννοείται έχεις ένα Χ πτυχίο, όρεξη να μάθεις, γνωρίζεις τη γλώσσα σε κάποιο επίπεδο.
 

PanosK13

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Νοε 2023
Μηνύματα
203
Κριτικές
4
Like
427
Πόντοι
281
Δε θα σηκωθείς να πας σε μια χώρα να μείνεις και μετά να ψάχνεις για δουλειά όντας εκεί.Στείλε βιογραφικό σε εταιρείες.Όσες περισσότερες μπορείς,κάποια θα ενδιαφερθεί.Θα κάνετε μια συνέντευξη μέσω skype και αν τους κάνεις θα σε καλέσουν με δικά τους έξοδα για δεύτερη συνέντευξη στην τοποθεσία της εταιρείας.
Δεκτο αυτο που λες.Χωρις καποια εξειδικευση ομως κομματακι δυσκολο...Με τις σπουδες τα'χω παρατησει λογω οικονομικων,οπότε και χωρις πτυχιο,ποια αξιολογη εταιρεια θα κοιταζε το βιογραφικο μου?
 

PanosK13

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Νοε 2023
Μηνύματα
203
Κριτικές
4
Like
427
Πόντοι
281
Δικαιολογίες.....την δεκαετία του 50 και του 60 οι Έλληνες φεύγανε στη Γερμανία την Αμερική και την Αυστραλία με δανεικά τα ναύλα τους
Αλλες οι συνθηκες τοτε...Μην εξισωνεις τους "τοτε" Ελληνες με τους τωρινους λαθροπουστες που μας εχουνε κατσικωθει στο σβερκο.Καταλαβαινομαστε πιστευω!
 

loco8

Μέλος
Εγγρ.
24 Σεπ 2015
Μηνύματα
42
Like
18
Πόντοι
0
Aπό κουπι ξέρεις ?

Δεν είναι όλοι έτσι, πολλοί είναι
Προφανώς δεν είναι όλοι έτσι,ούτε όλοι είναι στην εκμετάλλευση και στην σκλαβιά. Προσωπική άποψη που κινούνται τα πράγματα.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom