Νέα

Εστίαση και τουρισμός δε μπορούν να βρουν υπαλλήλους

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα bruce wayne
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 1K
  • Εμφανίσεις 35K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

mitsos1982

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Οκτ 2017
Μηνύματα
488
Like
4.549
Πόντοι
441
Πρώτον 8ωρο πενθήμερο είναι 160 ώρες...κάπως έχωσες άλλες 40....δηλαδή άλλη μια βδομάδα εργασίας μέσα στο μήνα που έχει 4...οι περισσότεροι μήνες έχουν 4 :confused:

Η μεγάλη διαφορά δεν είναι το 1ε την ώρα παραπάνω στο ωρομίσθιο αλλά οι 60 ώρες (πάνω κάτω) παραπάνω τον μήνα.....

μιλάμε για 2 εργάσιμες εβδομάδες παραπάνω...χωρίς ρεπό και χωρίς ξεκούραση.

Δεν καταλαβαίνω πως δεν βρίσκεις κόσμο με 7.5/ώρα για 8ωρο πενθήμερο κανονικό.

Μυρίζομαι ότι απλά σε συμφέρει να έχεις λιγότερους με περισσότερα λεφτά. Από την άλλη δε ξέρω που είναι η εγκατάσταση σου αν είναι στου διαόλου μπορεί να μην έρχονται πραγματικά.
Είναι Κυκλάδες όχι μυκονο σαντορινη παρο ναξο οπότε όπως καταλαβαίνεις καινή δουλειά καινή ζωή είναι χαλαρή επίσης αν μ βρεις εσύ άτομα σωστά με 1500 ευρώ το μήνα με 5νθημερξ και 8ωρο στείλτα μου σε παρακαλώ πολυ
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Σκατομαθημενα της μάνας τους με φουσκωμένα μυαλά και άμαθα στη ζωη

Με μάνες ΔΥ με σύνταξη από τα 49 να τους ταΐζουν στα 30 , να λένε έχω παιδί με μεταπτυχιακό και να μένουν άνεργοι στο παιδικό δωμάτιο σαν την πουτανα τον Σαντμαν.
Δυστυχώς όπως τα λες φίλε μου
 

Νεαρχος Κουκης

Σεβαστός
Εγγρ.
22 Οκτ 2014
Μηνύματα
11.291
Κριτικές
15
Like
5.790
Πόντοι
1.496
Με το ΣΚ ανοιχτό όλα γίνονται

εξαρτάται και την φύση της δουλειάς

το προσωπικό πρέπει να είναι πάντα στα όρια της εξάντλησης για να υπάρχει εγρήγορση και φόβος :coffee:
Εμεις το προσωπικο ακολουθουμε παντα ενα σταθερο ικανοποιητικο ρυθμο εργασιας.
Ουτε να κοροιδευουμε, ουτε και εξαντλητικο.
Αμα δεν σας αρεσει να μας απολυσετε.
Θα δωσετε αποζημιωση.
Και απο την εμπειρια μου στη δουλεια, ο ενας ερχεται ο αλλος φευγει.
Κατι μικρος ο μισθος για νεους υπαλληλους , κατι απαιτητικη (κατ αυτους) η δουλεια, λακιζουν.
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
12.141
Like
15.774
Πόντοι
3.656
Μιλάμε για ανέργους τύπε τι μου λες για πτυχία και δουλειές ;

Και ένα πτυχίο που δε το δουλεύεις και είναι μόνο κορνίζα δεν έχει αξία

Ξέρω 2 άτομα που είχαν βγάλειΑΕΙ κωλοπετεινιτσας και ένα μεταπτυχιακό στην Αγγλία και δε δέχονταν να πάνε όπου κι όπου. Έμειναν άνεργοι η με κάτι τετράμηνα του ΟΑΕΔ μέχρι τα τριάντα και ονειρεύονταν ότι θα τους προσλάβουν στην Ελβετία
Δεν λέμε αυτό όμως φίλε.

Λέμε ότι η ελλάδα δεν καλοπληρώνει . Αντιθέτως ... ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΣΚΑΤΑ .
Με πανάκριβη ζωή και φόρους που γαμάνε.

Πες μου ... γιατί να πάει κάποιος σε ελληνικό νησί και να μην πάει να δουλέψει μετανάστης .
Παντού , έχουν αξιοπρεπείς αμοιβές.
ΕΚΤΟΣ ΕΛΛΑΔΟΣ.
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
12.141
Like
15.774
Πόντοι
3.656
Και με τον τρόμο της απόλυσης τους έχουμε στο χέρι. Μόνο πίπες δε ζητάμε να μας κάνουν.
Μην το λες.
Πολλές γυναίκες κάνουν και πίπες.
Και δίνουν και κώλο.
Και τα καταπίνουν .
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
12.417
Like
11.216
Πόντοι
3.656
Ουτε αυτα ειναι ευκολα, πιστεψε με. Τα burn out σε τετοιες δουλειες ειναι χειροτερα απο οποιαδηποτε σωματικη δουλεια.

Αν θελεις, κανε μια δοκιμη, πηγαινε να δουλεψεις στο γκισε μιας τραπεζας με ολοημερη ουρα (ευκολο να βρεις), η σε ενα τηλεφωνικο κεντρο (δουλειες γραφειου και οι 2)

Εναλλακτικα, μπορω αν θελεις να σου κανω το βιο αβιωτο σε μερικα λεπτα απο τωρα, θα σου στειλω εναν τυπο εργασιας σε εξελ, word και email απλα πραγματα δηλαδη, απλως θα σου στειλω 300-1000-2000 τετοιες εργασιες που πρεπει να γινουν μεχρι αυριο το πρωι...

Να δεις για ποτε θα πεις το Δεσποτη Παναγιωτη

Οι εργασιες γραφειου σου φαινονται ευκολες, επειδη δεν ετυχε εσυ να δεις τη δυσκολη πλευρα του, επειδη ετυχε να το ζεις μονο απο τη μερια του επιχειρηματια
Είναι λίγο αλλοπρόσαλλα αυτά τύπε...διότι το burn out είναι κακό να συμβαίνει σε οποιαδήποτε εργασία. Θες να σε βάλουν να φορτώνεις νταλίκες από τις 7.00 μέχρι τις 19.00 να δεις αν θα προτιμήσεις τελικά τα 2000 emails???

Άσε τις συγκρίσεις....και τι έχω δει και τι δεν έχω δει...γιατί οι περισσότεροι δεν τα βρίσκουν έτοιμα...ξεκινάνε από εκεί που πρέπει να τα κάνουν όλα μόνοι τους...και τα εξελ και τα μειλ και τις χειρονακτικές δουλειές.

Αν μου στείλεις 2Κ εργασίες και 1 λεπτό να πάιρνει η κάθε μια δεν προλαβαίνω μέχρι αύριο το πρωί. Και δε θες να ξέρεις πόσο κοστίζει η δική μου εργατοώρα :coffee:
 

Balkan cowboy

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Οκτ 2023
Μηνύματα
1.840
Like
4.355
Πόντοι
456
Εβλεπα κάτι τύπους Σαντορίνη που δουλεύανε στο ξενοδοχείο από τις 8 το πρωί μέχρι τις 12.00 το βράδυ,πώς τα καταφερναν ένας Θεός ξέρει.Εντάξει εξωτερικο΄ απαγορεύονται αυτά σιγά μην κάτσει ο Σουηδός πάνω από 4 ώρες στο λιοπύρι χωρίς διάλειμμα.Από την άλλη δεν είχαν Ρωμαίους στη Δύση,δεν είχαν Καλιγούλα,αυτό το μεγαλείο του σκλάβου.Δεν έχουν αυτή την κουλτούρα του σκλάβου που στήνει την αυτοκρατορία είναι υπερβολικά ελεύθεροι.Για αυτό έρχονται Ελλάδα να απολαύσουν,Σουηδία είναι στη μιζέρια με τους υπάλλήλους να έχουν περισσότερα δικαιώματα από τον πελάτη.Σου λέει Ελλάδα είμαι άρχοντας με υπηρετούν,Σουηδία είμαι κεφτές,πρέπει να σέβομαι τα δικαιώματα του υπαλλήλου.Είναι ένας από τους λόγους που γουστάρουν Ελλάδα.
Οπότε και τον Ελληνα που πάει έξω τον βλέπουν σα δουλευταρά ενώ κάνει ό,τι έκανε και Ελλάδα ή και λιγότερα.Ο Ελληνας έχει φυσική νοοτροπία σκλάβου,ραγιά που του δίνει τεράστια δυναμική σε σχέση με τους άλλους ξένους ως υπερπολύτιμο εργαλείο.
 
Τελευταία τροποποίηση:

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
12.417
Like
11.216
Πόντοι
3.656
Εγώ πάλι λέω πως το προσωπικό είναι λαχείο και πρέπει να έχεις ικανότητα να διακρίνεις συμπεριφορές για να υπάρχει ισορροπία, τα υπόλοιπα είναι θεωρίες. Μπορεί να προσφέρεις τις ιδανικές συνθήκες και να είναι μουνοπανα, μπορεί να τους έχεις απλά καλά αλλά να νοιάζονται και να έχουν όρεξη για δουλειά.
Τζόκερ είναι τύπε.....και δυστυχώς υπάρχουν άπειροι μαλάκες και λίγοι σωστοί εκεί έξω.

πολλοί εξ αυτών δε...δεν κάνουν ούτε για να δέσουν τα κορδόνια από τα παπούτσια τους

όσα και να τους δώσεις θα μείνουν για πάντα γίδια...:confused:
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
12.417
Like
11.216
Πόντοι
3.656
Είναι Κυκλάδες όχι μυκονο σαντορινη παρο ναξο οπότε όπως καταλαβαίνεις καινή δουλειά καινή ζωή είναι χαλαρή επίσης αν μ βρεις εσύ άτομα σωστά με 1500 ευρώ το μήνα με 5νθημερξ και 8ωρο στείλτα μου σε παρακαλώ πολυ
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:


Δυστυχώς όπως τα λες φίλε μου
Και δίνεις δηλαδή 1500 καθαρά 8ωρο και στέγη και φαγητό και δεν έρχονται για χαλαρή δουλειά 3 μήνες το καλοκαίρι?????
 

mitsos1982

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Οκτ 2017
Μηνύματα
488
Like
4.549
Πόντοι
441
Και δίνεις δηλαδή 1500 καθαρά 8ωρο και στέγη και φαγητό και δεν έρχονται για χαλαρή δουλειά 3 μήνες το καλοκαίρι?????
Πιο χαλαρή από τα 4 μεγάλα νησιά που γίνετε πανικός δεν ε οω ότι θα έρθουν να ξινοντε σαιζόν σε νησί δουλειά υπάρχει και τρέξιμο απλά δεν υπάρχει η πίεση των άλλων νησιών
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
12.417
Like
11.216
Πόντοι
3.656
Εμεις το προσωπικο ακολουθουμε παντα ενα σταθερο ικανοποιητικο ρυθμο εργασιας.
Ουτε να κοροιδευουμε, ουτε και εξαντλητικο.
Αμα δεν σας αρεσει να μας απολυσετε.
Θα δωσετε αποζημιωση.
Και απο την εμπειρια μου στη δουλεια, ο ενας ερχεται ο αλλος φευγει.
Κατι μικρος ο μισθος για νεους υπαλληλους , κατι απαιτητικη (κατ αυτους) η δουλεια, λακιζουν.
πως έβγαλες συμπέρασμα ότι όλοι οι εργαζόμενοι ακολουθούν πάντα ένα σταθερό και ικανοποιητικό ρυθμό παραγωγής? Είσαι σίγουρος για όλους δεν υπάρχουν τεμπέλιδες? Επίσης το ικανοποιητικό ποιος το κρίνει? :confused:

Μα άμα δεν μας αρέσει σας απολύουμε :coffee:

Και δεν δίνουμε αποζημίωση γιατί έχετε σύμβαση ορισμένου χρόνου κάτω του ενός έτους που ανανεώνεται :sunglasses:

για να μη σου πω ότι δε θα ανανεώσουμε τίποτα και θα πάρουμε κόσμο από εταιρεία ανθρώπινου δυναμικού που έρχονται και δεν ζητάνε ούτε νερό να πιούν τα φροντίζει όλα ο εργοδότης τους :rockon:
 

mitsos1982

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Οκτ 2017
Μηνύματα
488
Like
4.549
Πόντοι
441
Και όχι δεν ερχοντε 1500 ευρώ φίλε μου είναι 50 ευρώ η μέρα πιστευεις ότι ακόμα και αν έχει το γεύμα του από εμένα και τη διαμονή του βγαίνει οικονομικά?όταν δουλεευει 8 βρες και 5νθημερο σε νησί..τις υπόλοιπες ώρες και μέρες τι θα κάνει θα κάθεται κλεισμένος στο δωμάτιο του?όχι οπότε θα βγει οπότε αν βγει με την ακρίβεια π υπάρχει στη καλύτερη περίπτωση τα μισά του λεφτά θα τα φάει οπότε οντως δεν αξίζει σαιζόν ο κόσμος που έχει ανάγκη πάει να δουλέψει για να βγάλει παραπάνω λεφτά από ότι στη πόλη του οπότε να σκέφτεστε και πρακτικά και όχι μόνο θεωρητικά υπάρχει τεράστια διαφορα
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
12.417
Like
11.216
Πόντοι
3.656
Πιο χαλαρή από τα 4 μεγάλα νησιά που γίνετε πανικός δεν ε οω ότι θα έρθουν να ξινοντε σαιζόν σε νησί δουλειά υπάρχει και τρέξιμο απλά δεν υπάρχει η πίεση των άλλων νησιών
Μου κάνει εντύπωση που δεν βρίσκεις....μήπως σε αυτές τις 8 ώρες πρέπει να καλύψουν πόστα που εσύ θα ήθελες άλλους 2 για να καλύψουν? Γιαυτό και με τα 2.5Κ λέει ο άλλος δε γαμιέται ας το κάνω???
 

padepadou

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.697
Κριτικές
3
Like
4.157
Πόντοι
456
Και όχι δεν ερχοντε 1500 ευρώ φίλε μου είναι 50 ευρώ η μέρα πιστευεις ότι ακόμα και αν έχει το γεύμα του από εμένα και τη διαμονή του βγαίνει οικονομικά?όταν δουλεευει 8 βρες και 5νθημερο σε νησί..τις υπόλοιπες ώρες και μέρες τι θα κάνει θα κάθεται κλεισμένος στο δωμάτιο του?όχι οπότε θα βγει οπότε αν βγει με την ακρίβεια π υπάρχει στη καλύτερη περίπτωση τα μισά του λεφτά θα τα φάει οπότε οντως δεν αξίζει σαιζόν ο κόσμος που έχει ανάγκη πάει να δουλέψει για να βγάλει παραπάνω λεφτά από ότι στη πόλη του οπότε να σκέφτεστε και πρακτικά και όχι μόνο θεωρητικά υπάρχει τεράστια διαφορα
Ντάξει εγώ προσωπικά αν είχα σκοπό να πάω 3-4 μήνες να δουλέψω σεζόν θα πήγαινα με σκοπό να βγάλω λεφτά όχι να πάω για χαλαρό 8ωρο.οπότε 10-12 ώρες τη μέρα δουλειά θα σου ζήταγα με ρεπό 1 μέρα την εβδομάδα.Τον υπόλοιπο χρόνο της μέρας ξεκούραση και ένα μπάνιο στα γρήγορα μέχρι εκεί.Αλλιώς κανονικά θα έπρεπε να δουλεύουν ντόπιοι.Εκτός και όλοι είναι επιχειρηματίες.Τι να πω.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
12.417
Like
11.216
Πόντοι
3.656
Και όχι δεν ερχοντε 1500 ευρώ φίλε μου είναι 50 ευρώ η μέρα πιστευεις ότι ακόμα και αν έχει το γεύμα του από εμένα και τη διαμονή του βγαίνει οικονομικά?όταν δουλεευει 8 βρες και 5νθημερο σε νησί..τις υπόλοιπες ώρες και μέρες τι θα κάνει θα κάθεται κλεισμένος στο δωμάτιο του?όχι οπότε θα βγει οπότε αν βγει με την ακρίβεια π υπάρχει στη καλύτερη περίπτωση τα μισά του λεφτά θα τα φάει οπότε οντως δεν αξίζει σαιζόν ο κόσμος που έχει ανάγκη πάει να δουλέψει για να βγάλει παραπάνω λεφτά από ότι στη πόλη του οπότε να σκέφτεστε και πρακτικά και όχι μόνο θεωρητικά υπάρχει τεράστια διαφορα
50 ευρώ η μέρα αλλά δεν θα βγει κάθε μέρα....αφού θα δουλεύει τις μέρες της βδομάδας.

Δηλαδή δε κατάλαβα αθήνα όποιος δουλέυει το καλοκαίρι είναι κάθε βράδυ στο island και ανοίγει μπουκάλια?

Δεν είπα να του παρέχεις ένα γεύμα....είπα να του παρέχεις το φαγητό δηλαδή πρωινό μεσημεριανό βραδινό όπως όλοι άνθρωποι.
 

Νεαρχος Κουκης

Σεβαστός
Εγγρ.
22 Οκτ 2014
Μηνύματα
11.291
Κριτικές
15
Like
5.790
Πόντοι
1.496
πως έβγαλες συμπέρασμα ότι όλοι οι εργαζόμενοι ακολουθούν πάντα ένα σταθερό και ικανοποιητικό ρυθμό παραγωγής? Είσαι σίγουρος για όλους δεν υπάρχουν τεμπέλιδες? Επίσης το ικανοποιητικό ποιος το κρίνει? :confused:

Μα άμα δεν μας αρέσει σας απολύουμε :coffee:

Και δεν δίνουμε αποζημίωση γιατί έχετε σύμβαση ορισμένου χρόνου κάτω του ενός έτους που ανανεώνεται :sunglasses:

για να μη σου πω ότι δε θα ανανεώσουμε τίποτα και θα πάρουμε κόσμο από εταιρεία ανθρώπινου δυναμικού που έρχονται και δεν ζητάνε ούτε νερό να πιούν τα φροντίζει όλα ο εργοδότης τους :rockon:
Για τον εαυτο μου μιλησα, το διορθωνω αν θες.
Και για να ειμαι αντικειμενικος, υπαρχουν καποιοι υπαλληλοι που ειναι ικανοι χωρις επιβλεψη, να μην δουλεψουν καθολου. Να καθονται σε ολη τη βαρδια τους. Κινητο, κουβεντα, να βριζουν την κακια εργοδοσια, μονο για δουλεια μην τους πεις.
Αυτο πραγματικα με εξοργιζει, πρωτον γιατι δεν σεβονται την εταιρεια, το ψωμι που τρωνε, θεωρουν δεδομενο το μισθο, λες και ειναι στο Δημοσιο.
Και δευτερον, επειδη χωνουν τους συναδελφους τους που δουλευουν.
 

George71

Μέγας
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.305
Like
10.824
Πόντοι
3.556
Πιο χαλαρή από τα 4 μεγάλα νησιά που γίνετε πανικός δεν ε οω ότι θα έρθουν να ξινοντε σαιζόν σε νησί δουλειά υπάρχει και τρέξιμο απλά δεν υπάρχει η πίεση των άλλων νησιών

Τυπε η θεση εργασιας δεν εχει να κανει τοσο με την τοπθεσια αλλα με την επιχειρηση την ιδια

Αμα ενα γυραδικο στη Μυκονο πουλαει 1000 γυρους και εχει 5 τυλιχτες, καθε τυλιχτης θα φτιαξει 200 γυρους

Σε ενα μικρο και ηρεμο νησι που το γυραδικο πουλαει 300 γυρους, αν ο τυλιχτης ειναι μονος του, θα φτιαξει 300 γυρους, δηλαδη περισσοτερη δουλεια

Και αυτο δεν ειναι φαντασια αλλα γινεται παντου και συχνα
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
12.417
Like
11.216
Πόντοι
3.656
Για τον εαυτο μου μιλησα, το διορθωνω αν θες.
Και για να ειμαι αντικειμενικος, υπαρχουν καποιοι υπαλληλοι που ειναι ικανοι χωρις επιβλεψη, να μην δουλεψουν καθολου. Να καθονται σε ολη τη βαρδια τους. Κινητο, κουβεντα, να βριζουν την κακια εργοδοσια, μονο για δουλεια μην τους πεις.
Αυτο πραγματικα με εξοργιζει, πρωτον γιατι δεν σεβονται την εταιρεια, το ψωμι που τρωνε, θεωρουν δεδομενο το μισθο, λες και ειναι στο Δημοσιο.
Και δευτερον, επειδη χωνουν τους συναδελφους τους που δουλευουν.
Σε γενικές γραμμές....το να βρεις καλούς συνεργάτες είναι δύσκολο

όχι μόνο γιατί πρέπει να βρεις στην χρυσή τομή ανάμεσα στα συμφέροντα σου και στα δικά τους

αλλά επειδή θα πρέπει και να φροντίσεις να τα πάνε καλά μεταξύ τους.
 

George71

Μέγας
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.305
Like
10.824
Πόντοι
3.556
Σε γενικές γραμμές....το να βρεις καλούς συνεργάτες είναι δύσκολο

Ειναι πολυ ευκολο, απλα ειναι ακριβο

Αμα σου ερθουν 30 υποψηφιοι, οι 29 ζητησουν 5 ευρω την ωρα και ο 30ος 8 ευρω την ωρα επειδη ειναι καλος, εαν απορριψεις τον 8ευρω, το εχεις κανει εσυ δυσκολο, δε φταιει η αγορα

Οι Αμερικανοι λενε "Αμα πληρωνεις φυστικα θα παρεις μαιμουδες" και δεν εχουν αδικο

Στη φτωχομπινεδικη ελληνικη αγορα εργασιας, το 99% των εργοδοτων σκεφτεται τα λεφτα και οχι την ποιοτητα και ετσι προσλαμβανει συνηθως τον κατιμα και μετα πασχιζει να τα μπαλωσει

Οι καλοι τελικα φευγουν εξω, και ολοι στο τελος μενουν ικανοποιημενοι
 

Balkan cowboy

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Οκτ 2023
Μηνύματα
1.840
Like
4.355
Πόντοι
456
Εξωτερικό έχουν υπερβολικά πολλά δικαιώματα οι εργαζόμενοι σε σχέση με Ελλάδα δεν μπορεί ο Ελληνας εργοδότης να συναγωνιστεί.Π.χ. Γερμανία τα εστιατόρια κλείνουν από τις 14:30 μέχρι τις 17:00 για να κάνει διάλλειμμα και να ξεκουραστεί το προσωπικό,υπάρχει περίπτωση να γίνει Ελλάδα κάτι τέτοιο?Να πάει ο άλλος μεσημέρι σε ώρα αιχμής να φάει και να τα βρει ΄΄΄όλα κλειστά?
Οπότε όσοι εργαζόμενοι έχουν ικανότητες και φιλοδοξίες επιλέγουν χαλαρά εξωτερικό.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom