Νέα

Εστίαση και τουρισμός δε μπορούν να βρουν υπαλλήλους

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα bruce wayne
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 1K
  • Εμφανίσεις 35K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 6 άτομα (0 μέλη και 6 επισκέπτες)

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
62.196
Like
21.147
Πόντοι
5.506
Εχεις όραμα μεγαλο βλέπω , για μετρ οχι απλό γκαρσόνι
Tip tip , give me tip , I help you with your luggage
Εσύ δηλαδή λες να το κλείσουμε το μαγαζί; Είναι ντροπή, ε; Καλύτερα φτωχια αλλά το κεφάλι ψηλά κετς;

Ε ρε κάτι μυαλά.
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
12.140
Like
15.773
Πόντοι
3.656
Όσοι πέτυχαν στη ζωή τους και πήγαν πολύ ψηλά ξεκίνησαν από το μηδέν και δούλεψαν σκληρά έμαθαν όλα τα βήματα και προχώρησαν.Έχει την εντύπωση ο φοιτητής που είναι διάβασε μερικά βιβλία management και παρακολούθησε μερικά σεμινάρια μπορεί την επόμενη να μανατζάρει προσωπικό.Ε ρε κάτι γέλια.


Στην ελλάδα τύπε, φροντίζουν να ξεκινάς από το μηδέν και να ψοφάς στο μηδέν .
Και μόνο οι γόνοι και τα κομματόσκυλα να ζουν σαν τον Ωνάση .
Πουθενά αλλού δεν έχει τόσο πλούσιους πολιτικούς, δημάρχους και συνδικαλιστές
και τόσο αισχρά αμειβόμενους εργαζόμενους.



Όσοι διαμόρφωσαν την πολιτική/οικονομική κατάσταση στην Ελλάδα από το 2009
και όσοι την υποστηρίζουν
να έχουν κακό ψόφο . Στο διάολο να πάνε όλοι .
 
  • Like
Αντιδράσεις: Α-Ω

padepadou

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.697
Κριτικές
3
Like
4.157
Πόντοι
456
Εχεις όραμα μεγαλο βλέπω , για μετρ οχι απλό γκαρσόνι
Tip tip , give me tip , I help you with your luggage
Είδες που κοιμάσαι όρθιος;τράβα ρε λίγο εξωτερικό να ξυπνήσεις.Ξέρεις πόσος κόσμος βζάζει αξιοπρεπέστατους μισθούς απο τουριστικά επαγγέλματα;τράβα μια Νέα Υόρκη, ένα Παρίσι και ψάξτο λίγο.
 

Ippokratis22

Μέλος
Εγγρ.
18 Αυγ 2022
Μηνύματα
414
Κριτικές
1
Like
763
Πόντοι
81
Έχει κάπιο κόμπλεξ με αυτά τα επαγγέλματα;άσε που το κλαρκ δεν είναι κάτι τόσο απλό όσο το παρουσιάζεις.Πάντα έχεις εξέλιξη εσύ δεν την βλέπεις.
Κανενα κόμπλεξ ,απλα η αλήθεια παντα τσούζει
 

mitsos1982

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Οκτ 2017
Μηνύματα
485
Like
4.535
Πόντοι
441
Γιατί και για 100Κ το μήνα 7ήμερο και 10ωρο δεν μπορεί να δουλέψει κανένας.

έστω μια μέρα τη βδομάδα πρέπει ο άνθρωπος να ξεκουράζεται ή να μπορεί να κάνει τις προσωπικές του δουλειές.

αφού έχεις κεφάλαιο να δίνεις τόσο καλά λεφτά γιατί δεν παίρνεις 1-2 υπαλλήλους παραπάνω να δίνεις λιγότερα από 2.5Κ (που είναι υπερβολικά λεφτά σχεδόν απίστευτα για απλό υπάλληλο...) και να δουλεύουν όλοι 8ωρο 6ήμερο με ρεπό.

Και εγώ έχω προσωπικό αλλά δεν σκέφτηκα ποτέ ούτε να δώσω 2.5Κ καθαρά σε εργάτη ούτε να τον κρατήσω 10 ώρες ή 7 μέρες.

Ούτε εγώ ο ίδιος δεν αντέχω την κυριακή...και όποτε το έχω κάνει ήταν για πολύ πολύ μεγάλη ανάγκη και προφανώς χωρίς προσωπικό.
Επειδή είμαι σε επαρχία και αν δώσω 1500 ευρώ καταλήγουμε στο ότι ε δε συμφέρει να ερθω να δουλέψω εκεί οπότε για να δελεαστει κάποιος πρέπει να πάρει παραπάνω χρήματα και για να πάρει χρήματα πρεπει να δουλεψει και παραπανω εάν υπήρχαν άτομα για εργασία που με 1500 ευρψ να ήθελαν 6ημερο και 8ωρο ευχαρίστως ενοειται πως θα το έκανα δε το συζητάμε αυτό ενοειται..επίσης όταν λέμε 7 στα 7 εννοούμε για 3 μήνες αυτό το πράγμα όχι για όλο το χρόνο
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
62.196
Like
21.147
Πόντοι
5.506
Έχει κάπιο κόμπλεξ με αυτά τα επαγγέλματα;άσε που το κλαρκ δεν είναι κάτι τόσο απλό όσο το παρουσιάζεις.Πάντα έχεις εξέλιξη εσύ δεν την βλέπεις.
Άμα του πει κάποιος ποσά παίρνει και σε τι συνθήκες ο υπεύθυνος προμηθειών που ξεκίνησε από το κλαρκ και τις παλέτες μπορεί να πάθει και κανένα εγκεφαλικό. Χωρια που δεν υπάρχει σαιζόν που να έψαξε δουλειά, πάντα τον έψαχναν, ο καλός στη δουλειά του.
 

padepadou

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.697
Κριτικές
3
Like
4.157
Πόντοι
456
Στην ελλάδα τύπε, φροντίζουν να ξεκινάς από το μηδέν και να ψοφάς στο μηδέν .
Και μόνο οι γόνοι και τα κομματόσκυλα να ζουν σαν τον Ωνάση .
Πουθενά αλλού δεν έχει τόσο πλούσιους πολιτικούς, δημάρχους και συνδικαλιστές
και τόσο αισχρά αμειβόμενους εργαζόμενους.

Φίλε μου εδώ εχεις και μια ιατρική περίθαλψη.Στην αμερική δεν έχεις ούτε αυτό.Και όμως μπορείς να ξεκινήσεις από το μηδέν αν θέλεις να δουλέψεις σκληρά και να προοδεύσεις και να ανέβεις.Ωνάσης δεν θα γίνεις αλλά σίγουρα θα εξελιχθείς.
 

TASOSDRIVER

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιαν 2014
Μηνύματα
534
Like
625
Πόντοι
86
Και οι τρεις περιπτώσεις είναι πολύ κουραστικές.Όμως ακόμα και στην οικοδομή και στο φόρτωμα έχεις ρεπό για ξεκούραση.Δεν σε ξεζουμίζουν όπως στα νησιά με 12ωρα και χωρίς ρεπό,στοιβαγμένο σε υπόγειο ή container με άλλα άτομα.Να πάνε να γαμηθούν τα λαμόγια που ψάχνουν σκλάβους.
ακριβωs ρε μαγκα ακριβωs, πεs τουs να πανε να γαμηθουνε ρε που ψαχνουν για σκλαβουs νεα παιδια, νεεs κοπελεs μιλαμε για τον ορισμο τηs εκμεταλευσηs καθαρματα
 

Ippokratis22

Μέλος
Εγγρ.
18 Αυγ 2022
Μηνύματα
414
Κριτικές
1
Like
763
Πόντοι
81
Είδες που κοιμάσαι όρθιος;τράβα ρε λίγο εξωτερικό να ξυπνήσεις.Ξέρεις πόσος κόσμος βζάζει αξιοπρεπέστατους μισθούς απο τουριστικά επαγγέλματα;τράβα μια Νέα Υόρκη, ένα Παρίσι και ψάξτο λίγο.
Νεα Υόρκη , ήμουν φιλε , άστο , τον αραπη κ εαν τον πλένεις το σαπούνι σου το χάνεις
Byezzzz
 

padepadou

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.697
Κριτικές
3
Like
4.157
Πόντοι
456
Νεα Υόρκη , ήμουν φιλε , άστο , τον αραπη κ εαν τον πλένεις το σαπούνι σου το χάνεις
Byezzzz
Και γύρισες Ελλάδα να πλένεις πιάτα;
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Άμα του πει κάποιος ποσά παίρνει και σε τι συνθήκες ο υπεύθυνος προμηθειών που ξεκίνησε από το κλαρκ και τις παλέτες μπορεί να πάθει και κανένα εγκεφαλικό. Χωρια που δεν υπάρχει σαιζόν που να έψαξε δουλειά, πάντα τον έψαχναν, ο καλός στη δουλειά του.
Σε όλα τα επαγγέλματα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: barock

mitsos1982

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Οκτ 2017
Μηνύματα
485
Like
4.535
Πόντοι
441
7ήμερο και 10ωρο είναι 70h/w.
Δε θέλεις εργαζόμενο, σκλάβο ψάχνεις, between us.
Στη δουλειά it's not all about the money. Μετράς και άλλα πράγματα.
Αν ο άλλος ξέρει ότι θα τα φάει στους γιατρούς για να ισιώσει το φθινόπωρο, λογικό να μην έρχεται.
Στο UK για να απασχολήσεις εργαζόμενο >48h/w έστω και για μια εβδομάδα θέλεις συμβόλαιο με ειδικό opt-out γιατί τέτοια απασχόληση θεωρείται δυνητικά επικίνδυνη για τη σωματική και ψυχική υγεία του εργαζόμενου.
Δοκίμασε π.χ. να το πας 1.500-2.000net για 40h/w με ένσημα και decent living conditions να δούμε αν θα βρεις.
Αλλιώς ανεβαίνεις μισθολογικά μέχρι να βρεις ή όπου σε παίρνει.
Στο Βόρεια Σκανδιναβία που οι συνθήκες είναι πολύ σκληρές λόγω καιρού και δε βρίσκουν εργαζόμενους, ανεβάζουν πολύ ψηλά τους μισθούς και βρίσκουν. That's market.
Το έχω δοκιμάσει φιλε μου αυτό που λες και ενοςιται πως ει αι το σωστό και το ανθρώπινο δεν υπάρχει θέμα συζήτησης σε αυτό ενοειται πως λες το σωστό αλλά επειδή είμαι σε επαρχία δεν φεύγει κάποιος από το μέρος του τουλάχιστον δε βρίσκω εγώ για να έρθουν με 1500 οπότε όταν με το καλημέρα μ ζητανε 2500 για να πιάνουν ένα τηλέφωνο πχ η να κάνουν λάντζα κτλ καταλαβαίνεις πως για να πάρουν τα χρήματα αυτά πρέπει να δουλέψουν και παραπανω
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
12.140
Like
15.773
Πόντοι
3.656
Φίλε μου εδώ εχεις και μια ιατρική περίθαλψη.Στην αμερική δεν έχεις ούτε αυτό.
Αυτές τις μαλακίες τις άκουσες στην Καλλιδρομίου ;
Ή σε καμιά ΚΟΒΑ ;;;;

Αν δουλεύεις μια χαρά περίθαλψη έχεις. ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ.

450.000 ελ. επαγγελματίες στην Ελλάδα
ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΘΑΛΨΗ.
Γιατί δεν μπορούν να πληρώσουν 4000€ εισφορές το χρόνο .
ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΛΕΝΕ ΚΛΕΦΤΕΣ ... ΚΑΙ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΛΕΙΣΟΥΝ .



Καταραμένοι να είναι και κακό ψόφο να έχουν .
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
12.417
Like
11.216
Πόντοι
3.656
Και εγώ πιάνω δουλειά στο εργοτάξιο στις 7:30 τελειώνω αν όλα πάνε καλά στις 16:30 αλλιώς όσο πάει και μετά 19:00 το αργότερο μέχρι τις 24:00 γραφείο.Σάββατο εργοτάξιο και 3-4 ώρες γραφείο και την Κυριακή τουλάχιστον 8 ώρες δουλειά γραφείου (είτε από το σπίτι είτε από το γραφείο).Δεν διαφωνώ για τους υπαλλήλους που λες αλλά εγώ μιλάω και για το εργατικό προσωπικό στα εργοτάξια.Έχει τύχει λόγω ανάγκης να δουλέψουμε παλιότερα στα 35 μας και 1,5 χρόνο 7/7 14 ώρες το 24ωρο εκτός χριστούγεννα πρωτοχρονιά και πάσχα κα τις άλλες αργίες.Την ακούσαμε στο τέλος.Και τώρα σχεδόν στα 45 όσο και να πιεζόμαστε οι μισοί κλατάρουν όσο και να θέλουν να κάτσουν.Τα φτύνουν.Μιλάμε για χειρονακτικές εργασίες.
Κοίτα ναι....οι δουλειές γραφείου είναι σαν ημιαργία συμφωνώ....γίνονται όταν τελειώσουν οι πραγματικές δουλειές...και εγώ στην ίδια φάση είμαι όταν υπάρχει πολύ τρέξιμο....βασικά η δουλειές του γραφείου είναι και λίγο ξεκούραση και διάλυμα...

μέχρι τις 24.00 δεν έχω κάτσει ποτέ στο γραφείο (για δουλειά)....φουλ νωρίς έχω παει και από τις 6....αλλά 9-10.00 έχουν κλείσει τα πάντα.

Έχω ρίξει και με χειρονακτική και με δουλειά γραφείου και 12-14ωρα.....βασικά μέχρι 10ωρο φουλ πίεση το θεωρώ φυσιολογικό....το 12ώρο με ανθρώπινες συνθήκες το ίδιο...αλλά ναι 7/7 γαμίσι 14 ώρες είναι ψυχοφθόρο και σωματικά επίπονο.

Δεν έχω φτάσει ακόμα ούτε 35 αλλά και τώρα προσπαθώ να μην δουλεύω κυριακή. Καλά δουλειές γραφείου από το σπίτι δεν τις θεωρώ δουλειές βέβαια.

Το εργοτάξιο πάντως είναι για μαχήμια ξέρω τι εννοείς :rockon:
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
62.196
Like
21.147
Πόντοι
5.506
Πως φαίνεται ο κεφαλας που νομίζει ότι Αμερική είναι η γνωστή πλατεία στην Αθήνα.

¨Έχεις περίθαλψη στην Αμερική ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ". :2funny:
 

padepadou

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.697
Κριτικές
3
Like
4.157
Πόντοι
456
Αυτές τις μαλακίες τις άκουσες στην Καλλιδρομίου ;
Ή σε καμιά ΚΟΒΑ ;;;;

Αν δουλεύεις μια χαρά περίθαλψη έχεις. ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ.

450.000 ελ. επαγγελματίες στην Ελλάδα
ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΘΑΛΨΗ.
Γιατί δεν μπορούν να πληρώσουν 4000€ εισφορές το χρόνο .
ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΛΕΝΕ ΚΛΕΦΤΕΣ ... ΚΑΙ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΛΕΙΣΟΥΝ .



Καταραμένοι να είναι και κακό ψόφο να έχουν .
Ρε μιλάμε για υπαλληλικό προσωπικό και εσύ με πήγες στους ελεύθερους επαγγελματίες.Ότι να ναι.Αυτό που λες είναι για άλλο νήμα.
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
62.196
Like
21.147
Πόντοι
5.506
Κοίτα ναι....οι δουλειές γραφείου είναι σαν ημιαργία συμφωνώ....γίνονται όταν τελειώσουν οι πραγματικές δουλειές...και εγώ στην ίδια φάση είμαι όταν υπάρχει πολύ τρέξιμο....βασικά η δουλειές του γραφείου είναι και λίγο ξεκούραση και διάλυμα...

μέχρι τις 24.00 δεν έχω κάτσει ποτέ στο γραφείο (για δουλειά)....φουλ νωρίς έχω παει και από τις 6....αλλά 9-10.00 έχουν κλείσει τα πάντα.

Έχω ρίξει και με χειρονακτική και με δουλειά γραφείου και 12-14ωρα.....βασικά μέχρι 10ωρο φουλ πίεση το θεωρώ φυσιολογικό....το 12ώρο με ανθρώπινες συνθήκες το ίδιο...αλλά ναι 7/7 γαμίσι 14 ώρες είναι ψυχοφθόρο και σωματικά επίπονο.

Δεν έχω φτάσει ακόμα ούτε 35 αλλά και τώρα προσπαθώ να μην δουλεύω κυριακή. Καλά δουλειές γραφείου από το σπίτι δεν τις θεωρώ δουλειές βέβαια.

Το εργοτάξιο πάντως είναι για μαχήμια ξέρω τι εννοείς :rockon:
Να το κανεις αυτό με την Κυριακή. Ακόμα καλύτερα Σαββατοκύριακο. Ακόμα κι αν χρειάζεται να τραβήξεις λίγο παραπάνω το ωράριο των καθημερινών. Το εκτιμώ τώρα που είμαι μεγαλύτερος από σένα πως εκείνες οι στιγμές ξεκούρασης ανάμεσα στην απαιτητική εβδομάδα μου δίνουν ακόμα ζωντάνια να συνεχίζω σε παρόμοιους ρυθμούς.
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
12.140
Like
15.773
Πόντοι
3.656
Ρε μιλάμε για υπαλληλικό προσωπικό και εσύ με πήγες στους ελεύθερους επαγγελματίες.Ότι να ναι.Αυτό που λες είναι για άλλο νήμα.
Α δηλαδή δεν σε πειράζει που είναι ανασφάλιστοι οι ελεύθεροι επαγγελματίες.

Καλορίζικο το 6μερο.
Μη νομίζεις ότι θα είναι για πολύ.
Τελικό σχέδιο είναι το 7μερο και η κατάργηση της άδειας.
 

padepadou

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.697
Κριτικές
3
Like
4.157
Πόντοι
456
Κοίτα ναι....οι δουλειές γραφείου είναι σαν ημιαργία συμφωνώ....γίνονται όταν τελειώσουν οι πραγματικές δουλειές...και εγώ στην ίδια φάση είμαι όταν υπάρχει πολύ τρέξιμο....βασικά η δουλειές του γραφείου είναι και λίγο ξεκούραση και διάλυμα...

μέχρι τις 24.00 δεν έχω κάτσει ποτέ στο γραφείο (για δουλειά)....φουλ νωρίς έχω παει και από τις 6....αλλά 9-10.00 έχουν κλείσει τα πάντα.

Έχω ρίξει και με χειρονακτική και με δουλειά γραφείου και 12-14ωρα.....βασικά μέχρι 10ωρο φουλ πίεση το θεωρώ φυσιολογικό....το 12ώρο με ανθρώπινες συνθήκες το ίδιο...αλλά ναι 7/7 γαμίσι 14 ώρες είναι ψυχοφθόρο και σωματικά επίπονο.

Δεν έχω φτάσει ακόμα ούτε 35 αλλά και τώρα προσπαθώ να μην δουλεύω κυριακή. Καλά δουλειές γραφείου από το σπίτι δεν τις θεωρώ δουλειές βέβαια.

Το εργοτάξιο πάντως είναι για μαχήμια ξέρω τι εννοείς :rockon:
Άσε μην το κάνεις για κανέναν λόγο.Είχα χάσει τη μπάλα.Καμία αίσθηση χρόνου και τόπου.Και είχα πάθει τέτοια υπερκόπωση που νόμιζα ότι με είχε πατήσει τραίνο και με είχε κάνει χαλκομανία.Έκανα πάνω από 8 μήνες να συνέλθω.Ημικρανίες πόνους σε όλο το σώμα.Full burnout.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
12.417
Like
11.216
Πόντοι
3.656
Επειδή είμαι σε επαρχία και αν δώσω 1500 ευρώ καταλήγουμε στο ότι ε δε συμφέρει να ερθω να δουλέψω εκεί οπότε για να δελεαστει κάποιος πρέπει να πάρει παραπάνω χρήματα και για να πάρει χρήματα πρεπει να δουλεψει και παραπανω εάν υπήρχαν άτομα για εργασία που με 1500 ευρψ να ήθελαν 6ημερο και 8ωρο ευχαρίστως ενοειται πως θα το έκανα δε το συζητάμε αυτό ενοειται..επίσης όταν λέμε 7 στα 7 εννοούμε για 3 μήνες αυτό το πράγμα όχι για όλο το χρόνο
Δε το καταλαβαίνω αυτό ρε τύπε

για 1500 και 8ωρο δεν έρχεται αλλά δίνεις 2.500 για 2 ώρες παραπάνω και 7/7????

δεν μπορώ να καταλάβω αν τους πιάνεις εσύ κορόιδο ή αυτοί εσένα :confused:

Σε τι επαρχία είσαι που δεν έρχεται κανένας για κάτω από 2.5Κ??? Σε επαρχία της Σιβηρίας???
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom