Νέα

Εστίαση και τουρισμός δε μπορούν να βρουν υπαλλήλους

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα bruce wayne
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 1K
  • Εμφανίσεις 35K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 7 άτομα (0 μέλη και 7 επισκέπτες)

foobar

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Ιαν 2010
Μηνύματα
837
Like
1.278
Πόντοι
206
Γενικότερα οι εργοδότες πλέον υποφέρουν: απο ελεγχοςυ αυστηρούς ή απο εκβιασμοςυ υπαλλήλων... εργαζόμενων...Πέρασαν τα χρόνια που μπορουσες να διώξεις υπάλληλο όποτε ηθελες...που τον κρατουσες περισσότερες ωρες στη δουλεια κλπ...

Δεν ξέρω τι γίνεται έξω αλλά εδώ ΚΑΜΙΑ σχέση. Όσο η Επιθεώρηση γαμιέται τα αφεντικά θα γαμάνε τους υπαλλήλους.

Η μόνη ελπίδα είναι να είσαι λίγο στα πράγματα και να καρφώσεις το αφεντικό σου ότι σε "βίασε" λεκτικά επειδή είσαι DFBHSFYJNBDFSFAFWADSBV ή να τον τραβήξεις βίντεο την ώρα που ταϊζει το σκύλο του κροκέτες αντί Wagyu Black Angus.

To ΕΦΤΑΗΜΕΡΟ και το ΧΩΡΙΣ ΡΕΠΟ είναι όχι απλά παράνομα αλλά ικανά να επαναφέρουν τη θανατική ποινή. Αλλά βλέπεις να ιδρώνει το αφτί κανενός Επιθεωρητή; Για το κωλόσκυλο στην Αράχοβα ήρθε κλιμάκιο της ΕΛΑΣ από τη ΓΑΔΑ και απασχολήθηκαν καθηγητές πανεπιστημίου. Εδώ που γράφονται όλα χύμα είδες να πάει κανένας να ελέγξει; Και μη μου πεις ότι πρέπει να γίνει καταγγελία; Δημόσια γράφονται. Καμία καταγγελία. Αυτεπάγγελτα θα έπρεπε να γίνεται. Εκτός και αν θεωρείς ότι οι καημένοι δεν έχουν Social και τηλεόραση οπότε δε μαθαίνουν τίποτα.
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
62.195
Like
21.147
Πόντοι
5.506
Να κάμω εγώ όμως μια χαζή ερώτηση...τα παιδιά αυτά που θέλουν δουλειά για 2000 μισθό και επειδή εμείς οι εργοδότες δινουμε 1200 και για αυτό δεν υπάρχει προσωπικο στο τουρισμό..τι κάνουν αυτά τα παιδιά λοιπόν πως ζουν πως τα βγάζουν πέρα?γτ εγώ που δίνω 2500 για 7ημερο και 10ωρο πάλι δε βρίσκω άτομα αλλά παράλληλα έχω πάνω από 10 γνωστους που προτιμάνε να ζουν με επιδόματα αντί να πάρουν τα 2500 όπως και άλλους πολλούς που προσπαθούν να μπουν στο.δημοσιο για 1000 ευρώ..τροφή για σκέψη για όλους εσάς που η εύκολη απάντηση ειναι τα κακά αφεντικά και τα κακόμοιρα παιδιά που δε βγαίνουν με τα 1200 ευρώ το μισθό της πείνας αλλά παρόλα αυτά αν πάνε στο δημόσιο για 1000 ευρώ η με τα 700 των επιδομάτων για να μη δουλέψουν καξ τους πιάσουν κότσους βγαινουν..δε ξέρω για εσάς εμεβα δε μου βγαίνουν οι πραξεις
Nα σου το πω διαφορετικά γιατί εσύ φαίνεσαι να ξέρεις τι παίζει και κυρίως είσαι σοβαρός, μεγάλη ξενοδοχειακή μονάδα γνωστου μου κάθε χρόνο κλείνοντας η σαιζόν, προτείνει πρώτα στο προσωπικό της πριν την αποχώρηση μερικές θέσεις εργασίας για το χειμώνα κυρίως για υπηρεσίες φύλαξης και κάποιες αντίστοιχες υπηρεσίες που χρειάζονται. (Δε μιλάμε για χειρονακτικές εργασίες, ανακαινίσεις κλπ αυτά τα αναλαμβάνουν αποκλειστικά εξωτερικά συνεργεία εργολάβων). Μισθοί, κάπου 8-9 κατοστάρικα για 8ωρα και τα προβλεπόμενα ρεπό εννοείται + Φούλ ασφάλιση. Η μόνιμη απάντηση είναι: Παίρνω 450 ταμείο ανεργίας και κααααααααθομαι, ΔΕ ΜΕ ΣΥΜΦΕΡΕΙ.
 
Τελευταία τροποποίηση:

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
62.195
Like
21.147
Πόντοι
5.506
γιατί δεν την καταλαβαίνεις αφού έχεις επιχειρήσεις.Τον υπάλληλο τον ενδιαφέρει πόσα θα πάρει στην τσέπη του για να ξοδέψει.Δεν τον ενδιαφέρει τι παρακράτηση θα γίνει ή πόσα είναι το ΙΚΑ του.Εσένα σαν επιχειρηματιάς όμως σε ενδιαφέρει το συνολικό κόστος ανά υπάλληλο για να κάνεις τους υπολογισμούς σου.Υπάρχουν λοιπόν πολλοί εργοδότες που προσπαθώντας να μαζέψουν αφελείς προμοτάρουν το συνολικό ποσόν κόστους για να τους ψαρέψουν για δουλειά.
Όταν αναφέρονται μισθοί και προσφορά εργασίας πάντα μιλάμε για το καθαρό ποσό που παίρνει ο εργαζόμενος.
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
62.195
Like
21.147
Πόντοι
5.506
Δεν ξέρω τι γίνεται έξω αλλά εδώ ΚΑΜΙΑ σχέση. Όσο η Επιθεώρηση γαμιέται τα αφεντικά θα γαμάνε τους υπαλλήλους.

Η μόνη ελπίδα είναι να είσαι λίγο στα πράγματα και να καρφώσεις το αφεντικό σου ότι σε "βίασε" λεκτικά επειδή είσαι DFBHSFYJNBDFSFAFWADSBV ή να τον τραβήξεις βίντεο την ώρα που ταϊζει το σκύλο του κροκέτες αντί Wagyu Black Angus.

To ΕΦΤΑΗΜΕΡΟ και το ΧΩΡΙΣ ΡΕΠΟ είναι όχι απλά παράνομα αλλά ικανά να επαναφέρουν τη θανατική ποινή. Αλλά βλέπεις να ιδρώνει το αφτί κανενός Επιθεωρητή; Για το κωλόσκυλο στην Αράχοβα ήρθε κλιμάκιο της ΕΛΑΣ από τη ΓΑΔΑ και απασχολήθηκαν καθηγητές πανεπιστημίου. Εδώ που γράφονται όλα χύμα είδες να πάει κανένας να ελέγξει; Και μη μου πεις ότι πρέπει να γίνει καταγγελία; Δημόσια γράφονται. Καμία καταγγελία. Αυτεπάγγελτα θα έπρεπε να γίνεται. Εκτός και αν θεωρείς ότι οι καημένοι δεν έχουν Social και τηλεόραση οπότε δε μαθαίνουν τίποτα.
Δεν υπάρχει σοβαρή ξενοδοχειακή (και όχι μόνο) μονάδα που να διανοηθεί πλέον να σε έχει μέσα ανασφάλιστο. Ούτε μια στο εκατομμύριο.
 

foobar

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Ιαν 2010
Μηνύματα
837
Like
1.278
Πόντοι
206
Δεν καταλαβαίνω την ερώτηση από ενα υπαληλο ξέρω για εμένα τι σημαίνει αλλά τον υπαληλο δε νομίζω να τον νοιάζει τι πληρώνω εγώ στο ικα και τι κρατήσεις έχω τον απασχολεί το τι ποσό θα πάρει εκεινος καθαρο

Τεράστιο λάθος όλα αυτά τα χρόνια από την Πολιτεία. Ο υπάλληλος θα ΈΠΡΕΠΕ να ξέρει τι κοστίζει ΣΥΝΟΛΙΚΑ στον εργοδότη.

Ο λόγος πολύ απλός. Πίεση για μείωση της φορολογίας και των κρατήσεων. Τώρα εγώ παίρνω 670€ και λέω στα @@ μου τόσα είναι. ΔΕΝ είναι τόσα αλλά 780 και ίσως παραπάνω με άλλους φόρους. Αν το γνωρίζαμε όλοι όπως θα έπρεπε τότε θα μπορούσαμε να διεκδικήσουμε χαμηλότερη φορολογία για το αφεντικό η οποία θα πήγαινε στην τσέπη μας.

Είναι το ίδιο με τις υπόλοιπες μαλακίες του κράτους. Πχ ο φόρος πολυτελείας στα αυτοκίνητα. 2000cc εντάξει. 2001cc και είσαι Ωνάσης. Είχαμε τις 316 και C180 σαν αυτοκίνητα πολυτελείας την ίδια στιγμή που η Ευρώπη έπαιζε με V6 και τρίλιτρα. Και οι διαφορές ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ στην τελική. Απλά καλύτερες επιδόσεις και μειωμένη κατανάλωση διότι πήγαινε πιο άνετα σε σχέση με το άλλο το χρέπι.
 

mitsos1982

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Οκτ 2017
Μηνύματα
485
Like
4.535
Πόντοι
441
Nα σου το πω διαφορετικά γιατί εσύ φαίνεσαι να ξέρεις τι παίζει και κυρίως είσαι σοβαρός, μεγάλη ξενοδοχειακή μονάδα γνωστου μου κάθε χρόνο κλείνοντας η σαιζόν, προτείνει πρώτα στο προσωπικό της πριν την αποχώρηση μερικές θέσεις εργασίας για το χειμώνα κυρίως για υπηρεσίες φύλαξης και κάποιες αντίστοιχες υπηρεσίες που χρειάζονται. (Δε μιλάμε για χειρονακτικές εργασίες, ανακαινίσεις κλπ αυτά τα αναλαμβάνουν αποκλειστικά εξωτερικά συνεργεία εργολάβων). Μισθοί, κάπου 8-9 κατοστάρικα για 8ωρα και τα προβλεπόμενα ρεπό εννοείται + Φούλερ ασφάλιση. Η μόνιμη απάντηση είναι: Παίρνω 450 ταμείο ανεργίας και κααααααααθομαι, ΔΕ ΜΕ ΣΥΜΦΕΡΕΙ.
Κοίτα εγώ που από μικρός είχα όνειρα και διάθεση να δημιουργήσω και να κάμω δικές μου επιχειρήσεις το μόνο που ήθελα ήταν να δουλεύω εκεί όπου θα έπαιρνα τα παραπάνω λεφτά χωρίς να με νοιάζουν τα ρεπό και η ώρες εργασίας βέβαια δεν είμαι χαζός ήθελα να δουλεύω παραπάνω για να παίρνω και παραπάνω χρήματα οπότε σε αυτό που λες κάποιον ο οποίος έχει βλέψεις για τη ζωή του να κανεξ ένα βήμα παραπάνω να ζήσει μια πιο ωραία ζωη κτλ κτλ δε το καταλαβαίνω..έναν τεμπέλη όμως που απλά θέλει να ζει στο σπίτι της μαμάς να παίρνει τα 450 ευρώ για να παίρνει καφε και τσιγάρα το καταλαβαίνω αλλά δε δέχομαι αυτοί οι τύποι να τα έχουν με τα κακά πλούσια αφεντικά και να λένε ότι δε δουλεύουν επειδή δε τους συμφέρει γτ αν ήθελαν να δουλέψουν μπορούσαν να βρουν εργασία και με παραπάνω χρήματα ή και στους ίδιους ακόμα που τους προσφέρουν τα 850-900 ευρώ π λες αν τους ζητούσαν 1000 δε νομίζω να αρνιοτουσαν..απλώς δεν θέλουν να δουλεψουν
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Τεράστιο λάθος όλα αυτά τα χρόνια από την Πολιτεία. Ο υπάλληλος θα ΈΠΡΕΠΕ να ξέρει τι κοστίζει ΣΥΝΟΛΙΚΑ στον εργοδότη.

Ο λόγος πολύ απλός. Πίεση για μείωση της φορολογίας και των κρατήσεων. Τώρα εγώ παίρνω 670€ και λέω στα @@ μου τόσα είναι. ΔΕΝ είναι τόσα αλλά 780 και ίσως παραπάνω με άλλους φόρους. Αν το γνωρίζαμε όλοι όπως θα έπρεπε τότε θα μπορούσαμε να διεκδικήσουμε χαμηλότερη φορολογία για το αφεντικό η οποία θα πήγαινε στην τσέπη μας.

Είναι το ίδιο με τις υπόλοιπες μαλακίες του κράτους. Πχ ο φόρος πολυτελείας στα αυτοκίνητα. 2000cc εντάξει. 2001cc και είσαι Ωνάσης. Είχαμε τις 316 και C180 σαν αυτοκίνητα πολυτελείας την ίδια στιγμή που η Ευρώπη έπαιζε με V6 και τρίλιτρα. Και οι διαφορές ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ στην τελική. Απλά καλύτερες επιδόσεις και μειωμένη κατανάλωση διότι πήγαινε πιο άνετα σε σχέση με το άλλο το χρέπι.
Έχεις απόλυτο δίκιο αλλά λίγοι σκέφτονται σαν και εσένα φίλε μου
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
62.195
Like
21.147
Πόντοι
5.506
Κοίτα εγώ που από μικρός είχα όνειρα και διάθεση να δημιουργήσω και να κάμω δικές μου επιχειρήσεις το μόνο που ήθελα ήταν να δουλεύω εκεί όπου θα έπαιρνα τα παραπάνω λεφτά χωρίς να με νοιάζουν τα ρεπό και η ώρες εργασίας βέβαια δεν είμαι χαζός ήθελα να δουλεύω παραπάνω για να παίρνω και παραπάνω χρήματα οπότε σε αυτό που λες κάποιον ο οποίος έχει βλέψεις για τη ζωή του να κανεξ ένα βήμα παραπάνω να ζήσει μια πιο ωραία ζωη κτλ κτλ δε το καταλαβαίνω..έναν τεμπέλη όμως που απλά θέλει να ζει στο σπίτι της μαμάς να παίρνει τα 450 ευρώ για να παίρνει καφε και τσιγάρα το καταλαβαίνω αλλά δε δέχομαι αυτοί οι τύποι να τα έχουν με τα κακά πλούσια αφεντικά και να λένε ότι δε δουλεύουν επειδή δε τους συμφέρει γτ αν ήθελαν να δουλέψουν μπορούσαν να βρουν εργασία και με παραπάνω χρήματα ή και στους ίδιους ακόμα που τους προσφέρουν τα 850-900 ευρώ π λες αν τους ζητούσαν 1000 δε νομίζω να αρνιοτουσαν..απλώς δεν θέλουν να δουλεψουν
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:


Έχεις απόλυτο δίκιο αλλά λίγοι σκέφτονται σαν και εσένα φίλε μου
Δυστυχώς οι πολλοί σκέφτονται με τον τροπο που περιγράφεις και λίγοι έχουν όρεξη για δουλειά και πρόοδο. Γι αυτό καταντήσαμε έτσι.
 

foobar

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Ιαν 2010
Μηνύματα
837
Like
1.278
Πόντοι
206
Δεν υπάρχει σοβαρή ξενοδοχειακή (και όχι μόνο) μονάδα που να διανοηθεί πλέον να σε έχει μέσα ανασφάλιστο. Ούτε μια στο εκατομμύριο.

Το έγραψες και μόνος σου. Σοβαρή.

Οι περισσότερες ΔΕΝ είναι. Επειδή έχω δίπλα μου δυο τουριστικά μέρη ξέρω πολύ καλά. Το ένα μάλιστα έχει καεί εδώ και χρόνια διότι τις καλές εποχές προ ΕΕ και ΕΟΚ ξύριζαν τους Αμερικάνους με σκουριασμένη λάμα. Δεν θες να ξέρεις τι έχω ακούσει. Τώρα κάνουν λιγότερες μαλακίες αλλά εξακολουθούν. Ας είναι καλά τα παιδιά και τα λοιπά σόγια. ΑΦΜ υπάρχουν. Επίσης η ρουφιανιά είναι στο αίμα μας. Μόλις σκάσει κλιμάκιο έχουν ειδοποιηθεί ΆΠΑΝΤΕΣ.

Έχω πάει σε παραλιακό μαγαζί και έστειλαν τους υπαλλήλους και πελάτες ΣΤΗ ΔΙΠΛΑΝΗ ΟΙΚΟΔΟΜΗ.
 

padepadou

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.697
Κριτικές
3
Like
4.157
Πόντοι
456
Δεν καταλαβαίνω την ερώτηση από ενα υπαληλο ξέρω για εμένα τι σημαίνει αλλά τον υπαληλο δε νομίζω να τον νοιάζει τι πληρώνω εγώ στο ικα και τι κρατήσεις έχω τον απασχολεί το τι ποσό θα πάρει εκεινος καθαρο
Σου απάντησα γιατί γίνεται η ερώτηση γιατί υπάρχουν παπατζήδες εργοδότες που το έχουν κάνει όπως σου αναφέρω.
 

Ippokratis22

Μέλος
Εγγρ.
18 Αυγ 2022
Μηνύματα
414
Κριτικές
1
Like
763
Πόντοι
81
οι νεοι ειναι τεμπεληδες ... η λενε οχι στις λαμογιες και στις πουστιες του κλαδου ??
Τραβα γινε γκαρσόνι εσυ κ στα 35-40 που δεν θα αντέχεις γινε σεκιουριτι κ καρπαζοεισπραχτορας

Αυτοι που άνοιξαν χοτελς να δουλεύουν μερα -νυχτα κ να πλένουν τουαλέτες μονοι τους

Οι ελληνες πρεπει να εκπαιδεύονται σε επαγγέλματα με τεχνικες δεξιότητες κ οχι στη παροχή υπηρεσιών σε λετσοτουριστες

Ο τουρισμός αυξάνει το ΑΕΠ ομως ολα πρεπει να εχουν μετρο , κ να υπαρχει ισόρροπη αναπτυξη σε ολους τους κλάδους

Ο υπερ τουρισμός κ η τουριστική αναρχια πχ σαντορινη Μύκονο βλάπτει την ελλαδα
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
62.195
Like
21.147
Πόντοι
5.506
Το έγραψες και μόνος σου. Σοβαρή.

Οι περισσότερες ΔΕΝ είναι. Επειδή έχω δίπλα μου δυο τουριστικά μέρη ξέρω πολύ καλά. Το ένα μάλιστα έχει καεί εδώ και χρόνια διότι τις καλές εποχές προ ΕΕ και ΕΟΚ ξύριζαν τους Αμερικάνους με σκουριασμένη λάμα. Δεν θες να ξέρεις τι έχω ακούσει. Τώρα κάνουν λιγότερες μαλακίες αλλά εξακολουθούν. Ας είναι καλά τα παιδιά και τα λοιπά σόγια. ΑΦΜ υπάρχουν. Επίσης η ρουφιανιά είναι στο αίμα μας. Μόλις σκάσει κλιμάκιο έχουν ειδοποιηθεί ΆΠΑΝΤΕΣ.

Έχω πάει σε παραλιακό μαγαζί και έστειλαν τους υπαλλήλους και πελάτες ΣΤΗ ΔΙΠΛΑΝΗ ΟΙΚΟΔΟΜΗ.
Αυτοί στο έχουν κλείσει το μαγαζί και δεν το ξέρουν. Σε 1; 2; 5; 10 χρόνια; Το έχουν κλείσει ήδη. Μακάρι το συντομότερο γιατί εκτός από κλέφτες και απατεώνες είναι και δυσφήμιση για τη χώρα και το προϊόν.
 

mitsos1982

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Οκτ 2017
Μηνύματα
485
Like
4.535
Πόντοι
441
Τραβα γινε γκαρσόνι εσυ

Αυτοι που άνοιξαν χοτελς να δουλεύουν μερα -νυχτα κ να πλένουν τουαλέτες μονοι τους

Οι ελληνες πρεπει να εκπαιδεύονται σε επαγγέλματα με τεχνικες δεξιότητες κ οχι στη παροχή υπηρεσιών σε λετσοτουριστες

Ο τουρισμός αυξάνει το ΑΕΠ ομως ολα πρεπει να εχουν μετρο , κ να υπαρχει ισόρροπη αναπτυξη σε ολους τους κλάδους

Ο υπερ τουρισμός κ η τουριστική αναρχια πχ σαντορινη Μύκονο βλάπτει την ελλαδα
Ξέρεις πολλούς Έλληνες φίλε μου να ενδιαφέρονται να μάθουν τεχνικές εργασίες δλδ?
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
62.195
Like
21.147
Πόντοι
5.506
Τραβα γινε γκαρσόνι εσυ κ στα 35-40 που δεν θα αντέχεις γινε σεκιουριτι κ καρπαζοεισπραχτορας

Αυτοι που άνοιξαν χοτελς να δουλεύουν μερα -νυχτα κ να πλένουν τουαλέτες μονοι τους

Οι ελληνες πρεπει να εκπαιδεύονται σε επαγγέλματα με τεχνικες δεξιότητες κ οχι στη παροχή υπηρεσιών σε λετσοτουριστες

Ο τουρισμός αυξάνει το ΑΕΠ ομως ολα πρεπει να εχουν μετρο , κ να υπαρχει ισόρροπη αναπτυξη σε ολους τους κλάδους

Ο υπερ τουρισμός κ η τουριστική αναρχια πχ σαντορινη Μύκονο βλάπτει την ελλαδα
Ποιος νόμος το ορίζει αυτό ρε μεγάλε;
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
12.140
Like
15.772
Πόντοι
3.656
Τυπάρα Λάκη ζούμε για τη μέρα που όλες αυτές οι ξεσκισμένες ινφλουένσερς θα πάνε λαντζιέρες στη Γερμανία
:cum::cum::cum:
Γιατί λατζέρες γερμανία ρε τυπάρα ;

Το Μετάξι τι έχει ;;;


Θα τις ... τιμάει εκεί ο Picker !!!!!!!!!

Θα πηγαίνουμε να τον κερνάμε 10 την ημέρα !

:cum::cum::cum::cum::cum::cum::cum::cum::cum::cum::cum::cum::cum:
 
  • Χαχα
Αντιδράσεις: ggthd

Ippokratis22

Μέλος
Εγγρ.
18 Αυγ 2022
Μηνύματα
414
Κριτικές
1
Like
763
Πόντοι
81
Ποιος νόμος το ορίζει αυτό ρε μεγάλε;
Η κοινή λογική κ αντίληψη
Ο υπερ τουρισμός κανει ζημια πχ στο κεντρο της αθηνας κ άλλου
Επιπλέον αν γίνεις υπαλληλος σε ξενοδοχειο , εισαι αναλώσιμος , δε σε χρειάζεται κανεις μετα απο μερικά χρονια που θα καείς , ουσιαστικά εισαι ενας αγράμματος που αλλάζει σεντονια και θα σε πετάξουν εκτος εργασιας με μεγαλη ευκολία
 

padepadou

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.697
Κριτικές
3
Like
4.157
Πόντοι
456
Δεν υπάρχει σοβαρή ξενοδοχειακή (και όχι μόνο) μονάδα που να διανοηθεί πλέον να σε έχει μέσα ανασφάλιστο. Ούτε μια στο εκατομμύριο.
Μαζί σου αλλά χθες είχαμε πανελλαδική απεργία.Ένα από τα αιτήματα των οικοδόμων ξέρεις ποιο ήταν;ένσημο λέει για κάθε μέρα εργασίας.Προχθές καθόμουν και μίλαγα και τον αδερφό ενός μέλους του ΔΣ του εργατικού σωματείου και ξέρεις τι του έλεγα.Καλά για τα αυτονότητα κάνουμε απεργία;εγώ βάζω ένσημο σε όλους για κάθε μέρα που δουλεύουν και πέρα από μερικούς που το σέβονται οι άλλοι κάθονται μέχρι να πιάσουν τα ελάχιστα απαιτούμενα που χρειάζονται στο έτος για περίθαλψη και μετά φεύγουν και πάνε ταμείο ανεργίας και δουλεύουν με μαύρα.Θα τους λυπηθώ που αντι να σεβαστούν εμένα που είμαι νόμιμος πάνε στον άλλον που είναι παράνομος και προφανώς πιο ανταγωνιστικός απο εμένα;
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
12.413
Like
11.214
Πόντοι
3.656
Να κάμω εγώ όμως μια χαζή ερώτηση...τα παιδιά αυτά που θέλουν δουλειά για 2000 μισθό και επειδή εμείς οι εργοδότες δινουμε 1200 και για αυτό δεν υπάρχει προσωπικο στο τουρισμό..τι κάνουν αυτά τα παιδιά λοιπόν πως ζουν πως τα βγάζουν πέρα?γτ εγώ που δίνω 2500 για 7ημερο και 10ωρο πάλι δε βρίσκω άτομα αλλά παράλληλα έχω πάνω από 10 γνωστους που προτιμάνε να ζουν με επιδόματα αντί να πάρουν τα 2500 όπως και άλλους πολλούς που προσπαθούν να μπουν στο.δημοσιο για 1000 ευρώ..τροφή για σκέψη για όλους εσάς που η εύκολη απάντηση ειναι τα κακά αφεντικά και τα κακόμοιρα παιδιά που δε βγαίνουν με τα 1200 ευρώ το μισθό της πείνας αλλά παρόλα αυτά αν πάνε στο δημόσιο για 1000 ευρώ η με τα 700 των επιδομάτων για να μη δουλέψουν καξ τους πιάσουν κότσους βγαινουν..δε ξέρω για εσάς εμεβα δε μου βγαίνουν οι πραξεις
Γιατί και για 100Κ το μήνα 7ήμερο και 10ωρο δεν μπορεί να δουλέψει κανένας.

έστω μια μέρα τη βδομάδα πρέπει ο άνθρωπος να ξεκουράζεται ή να μπορεί να κάνει τις προσωπικές του δουλειές.

αφού έχεις κεφάλαιο να δίνεις τόσο καλά λεφτά γιατί δεν παίρνεις 1-2 υπαλλήλους παραπάνω να δίνεις λιγότερα από 2.5Κ (που είναι υπερβολικά λεφτά σχεδόν απίστευτα για απλό υπάλληλο...) και να δουλεύουν όλοι 8ωρο 6ήμερο με ρεπό.

Και εγώ έχω προσωπικό αλλά δεν σκέφτηκα ποτέ ούτε να δώσω 2.5Κ καθαρά σε εργάτη ούτε να τον κρατήσω 10 ώρες ή 7 μέρες.

Ούτε εγώ ο ίδιος δεν αντέχω την κυριακή...και όποτε το έχω κάνει ήταν για πολύ πολύ μεγάλη ανάγκη και προφανώς χωρίς προσωπικό.
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
62.195
Like
21.147
Πόντοι
5.506
Μαζί σου αλλά χθες είχαμε πανελλαδική απεργία.Ένα από τα αιτήματα των οικοδόμων ξέρεις ποιο ήταν;ένσημο λέει για κάθε μέρα εργασίας.Προχθές καθόμουν και μίλαγα και τον αδερφό ενός μέλους του ΔΣ του εργατικού σωματείου και ξέρεις τι του έλεγα.Καλά για τα αυτονότητα κάνουμε απεργία;εγώ βάζω ένσημο σε όλους για κάθε μέρα που δουλεύουν και πέρα από μερικούς που το σέβονται οι άλλοι κάθονται μέχρι να πιάσουν τα ελάχιστα απαιτούμενα που χρειάζονται στο έτος για περίθαλψη και μετά φεύγουν και πάνε ταμείο ανεργίας και δουλεύουν με μαύρα.Θα τους λυπηθώ που αντι να σεβαστούν εμένα που είμαι νόμιμος πάνε στον άλλον που είναι παράνομος και προφανώς πιο ανταγωνιστικός απο εμένα;
Ακριβώς, δυστυχώς ξεχειλιζουμε παρτακισμο, κουτοπονηριά και λαμόγια. Τουλάχιστον σιγά σιγά ξεκαθαρίζει η βρώμα, είτε από ελέγχους και πρόστιμα που γίνονται πιο αυστηρά ή που σιγά σιγά ξερνάει μόνη της η αγορά τους απατεώνες.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom