Νέα

Εστίαση και τουρισμός δε μπορούν να βρουν υπαλλήλους

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα bruce wayne
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 1K
  • Εμφανίσεις 34K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

stolenheart

Μέλος
Εγγρ.
27 Νοε 2005
Μηνύματα
266
Like
303
Πόντοι
21
Πάντως τώρα οι νέοι έχουν αλλάξει πολύ.Μιλάμε δεν κουνάνε το μικρό τους δαχτυλάκι για το παραπάνω.Η GenX είμαστε όπως πάντα στα αρχίδια μας βέβαια,κάνουμε τη δουλειά αλλά με τους παλαιούς να ξύνονται και τους νέους να κάνουν το ίδιο προβλέπω να έρχεται χρεοκωπία.
Τώρα ένας πενηντάρης βγάζει πολύ περισσότερη δουλειά από έναν τριαντάρη,παλιά αυτό ήταν αδιαννόητο.
Το φαινόμενο δεν είναι ελληνικό, αλλά παγκόσμιο (μέχρι και στην Κίνα των άλλοτε δουλευταράδων Κινέζων) και τολμώ να πω ενορχηστρωμένο από μεγάλα συμφέροντα (όπου ακούτε «Μεγάλη Κάτι», πάντα κάτι βρωμάει!) που θέλουν να φέρουν ρομπότ στην αγορά εργασίας:






Η Ελίτ στα παπάρια της, τα έχουν κανονισμένα (ο Μασκ που δήθεν θρηνεί την υπογεννητικότητα της Δύσης/Ελλάδας ξέρει ότι έρχονται ρομπότ, άλλωστε θα βγάλει και η Τέσλα).

Μας έχουν βάλει να τσακωνόμαστε μεταξύ μας (εργοδότες vs εργαζόμενοι), κλασικό διαίρει και βασίλευε, ενώ η τράπουλα είναι μοιρασμένη και σημαδεμένη...
 

ΤΙΜΩΡΟΣ(1)

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Οκτ 2009
Μηνύματα
587
Κριτικές
1
Like
1.239
Πόντοι
206
Ο βοθρατζής πληρώνεται πολύ καλύτερα από τον φραφειά Γ κατηγορίας.

Αυτός που σκάβει ακόμα καλύτερα και με πολύ πιο λίγες ώρες.

Δεν ξέρω ακόμα δεν έχω γίνει γκόλντεν μπου στο ΔΣ της ΔΕΗ ρε τύπε...αλλά υποψιάζομαι ότι γενικεύεις επικίνδυνα....ακόμα και για τους μάνατζερ....

Οι μέτοχοι προφανώς και θα εισπράτουν μόνο...επενδυτές είναι λεφτά έβαλαν δεν ζήτησαν δουλειά.
Δεν ειναι μονο τα λεφτα που καθοριζουν την κοινωνικη κλιμακα τυπε.
Και η πουτανα μπορει να βγαζει πολλα και ο ζητιανος περισσοτερα, αλλα βρισκονται στον πατο της κοινωνιας.
Αλλο να βουτας στα σκατα και αλλο να καθεσαι σε γραφειαρα...

Αν δεν εχεις εμπειρια απο μεγαλη εταιρια μη κρινεις χωρις να ξερεις, παντως και σε μικρες που εχω εμπειρια παπαρια κανουνε πολλοι.
Εγω ειχα αφεντικο που οποια ωραια κυκλοφορουσε την προσλαμβανε και την πηδαγε και αυτη "δουλευε" ολη μερα κατα τα αλλα...
 

Spieler

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Ιαν 2024
Μηνύματα
224
Κριτικές
19
Like
942
Πόντοι
371
Σίγουρα δεν ήταν €4,5 σε σημερινή αγοραστική δύναμη... είναι παραπλανητικό να κάνεις διαίρεση με το 340,75 χωρίς να υπολογίζεις πληθωρισμό δεκαετιών.

Αν θες πες έτος, να δούμε πόσο είχε τότε το δολάριο και η χρυσή λίρα.

ΥΓ: Για την (λάθος) χρήση της τεχνολογίας από τους GenZ δεν έχεις άδικο.
1.500 δρχ είχε το εισιτήριο για το γήπεδο λίγο πριν αλλάξει το νόμισμα, το θυμάμαι που με πήγαινε ο γέρος μου όταν πήγαινα γυμνάσιο, σήμερα έχει 20 ευρώ.
 

ΤΙΜΩΡΟΣ(1)

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Οκτ 2009
Μηνύματα
587
Κριτικές
1
Like
1.239
Πόντοι
206
Οι κομμουνιστές μοιραζουν την φτωχεια, οι καπιταλιστες μοιραζουν τον πλουτο
Καλα εσυ εισαι απο τους πρωτους που θα του παρουν το κεφαλι μολις γινει η επανασταση...
Ο κοσμος δεν εχει να φαει κυριολεκτικα κι εσυ λες να φανε παντεσπανι...
Στην Αμερικη, την πλουσιοτερη χωρα του κοσμου, το 90 μπορουσες με μισθο ανειδικευτου εργατη να παρεις σπιτι και να κανεις ζωαρα.
Σημερα, ελαχιστοι σε πολυ συγκεκριμενες ειδικοτητες το καταφερνουν αυτο, και οι υπολοιποι ζουνε στην πεινα δεκα δεκα σαν τα Πακια για να πληρωσουν το νοικι.
O καπιταλισμος ηταν φουσκα και εσκασε.
Ο λεφτας γιατι να μοιρασει τον πλουτο;
Απλα συσσωρευεται σε ολο και λιγοτερους ολο και περισσοτερο.
 

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
11.980
Like
15.579
Πόντοι
3.656
Παιζει και τεμπελιο ομως τυπε, η αληθεια ειναι

Γενικα η τεχνολογια εφερε αρκετα καλα, αλλα ειχε την επιπτωση οτι εκανε τον ανθρωπο περισσοτερο τεμπελη

Καποτε για εμας ητανε ναρκωτικο οι σκληρες δουλειες, οπου βρισκαμε τετοιες πηγαιναμε σαν τους παλαβους, ακομα και αν μας εδιναν ψιχουλα. Θυμαμαι 15 χρονων φορτωναμε φορτηγο με καυσοξυλα 12 τονους ονομαστικο ωφελιμο (πρακτικα ηταν παραπανω) 3 ατομα και περναμε απο 1500 δραχμες, δηλαδη καπου 4.5 ευρω. Αν ημασταν 2, εδινε απο 2000 τον καθενα, δηλαδη 4000 για ολο το φορτηγο

Την ιδια ωρα οι επαγγελματιες σε διπλανη πολη που δουλευανε συνεργειο, επαιρναν 1000 δραχμες τον τονο

Συχνα καναμε και 2 φορτια την ημερα

Σημερα με τοση τεχνολογια μεσα στα ποδια, οθονες, σοσιαλ, βιντεο, κλπ ο αλλος σου λεει κατσε αραξε για χαβαλε στο ιντερνετ, που να τρεχεις τωρα να φορτωνεις ξυλα μεσα στον ηλιο...

Με 1500 δρχ τότε,έβγαζες ραντεβού γκόμενα :tooth:

Τώρα με 4,5 ευρώ...πίνεις 1,5 καφέ take away
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
12.387
Like
11.195
Πόντοι
3.656
Δεν ειναι μονο τα λεφτα που καθοριζουν την κοινωνικη κλιμακα τυπε.
Και η πουτανα μπορει να βγαζει πολλα και ο ζητιανος περισσοτερα, αλλα βρισκονται στον πατο της κοινωνιας.
Αλλο να βουτας στα σκατα και αλλο να καθεσαι σε γραφειαρα...

Αν δεν εχεις εμπειρια απο μεγαλη εταιρια μη κρινεις χωρις να ξερεις, παντως και σε μικρες που εχω εμπειρια παπαρια κανουνε πολλοι.
Εγω ειχα αφεντικο που οποια ωραια κυκλοφορουσε την προσλαμβανε και την πηδαγε και αυτη "δουλευε" ολη μερα κατα τα αλλα...
σου έχω πει 100 φορές ότι μιλάμε για low level γραφειάδες....χωρίς ειδίκευση και εσύ μου μπλέκεις τους managers έρων τους ceo και τους μετόχους....δεν βγάζουμε άκρη

προσωπικά αν ήμουν σε τέτοιο λέβελ θα προτιμούσα να βγάζω 60 ευρώ μεροκάματο στο βόθρο παρά 30 ευρώ στο γραφείο. Για τέτοια λεφτά μιλάμε ούτε για project manager ούτε για στέλεχος hr ούτε για κάποιον που πήγε στη θέση επειδή είχε πτυχία ή προυπηρεσία

δεν νομίζω ότι ο πάτος ορίζεται από το αν δέχεσαι να σου ανοίγουν τον πάτο για 700 ευρώ σε γραφείο αντί να δουλέυεις σκληρότερα για περισσότερα :confused:

Αφού κάνουν παπάρια πολλοί δεν υπάρχει θέμα...υπάρχουν άπειρες δουλειές πληρώνουν οκ και δεν κάνεις και τίποτα....όλα κομπλέ!
 

Spieler

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Ιαν 2024
Μηνύματα
224
Κριτικές
19
Like
942
Πόντοι
371
Με 1500 δρχ τότε,έβγαζες ραντεβού γκόμενα :tooth:

Τώρα με 4,5 ευρώ...πίνεις 1,5 καφέ take away
Ο υπολογισμός με δραχμές είναι δύσκολος γιατί υπήρχε μεγάλος πληθωρισμός.
Στα πολύ τελευταία χρόνια της δραχμής (που τα θυμάμαι) με 1.500 δρχ πήγαινες γήπεδο (σε απλή θύρα) ή σινεμά ή αγόραζες ένα περιοδικό για υπολογιστές. Παπάρια αξία είχαν δηλαδή. Το 1985 μπορεί να έβγαζες ραντεβού γκόμενα με 1.500 δρχ.
 

Dilfaros

Μέλος
Εγγρ.
26 Μαρ 2024
Μηνύματα
76
Like
131
Πόντοι
0
Γι αυτό λοιπόν κανονίστε...
Τώρα που καλοκαιριάζει και θα τρέξετε όλοι να πιάσετε ξαπλωστρα στην παραλία, ή να φάτε σε ταβέρνα, σκαστε κανένα χαμόγελο στα γκαρσόνια, δώστε και κανένα φιλοδώρημα (όχι 1€ σε παραγγελία 300€, μην είστε γυφτοι), πείτε και κανένα "σας ευχαριστούμε πολυ" και μην νευριάζετε άμα αργήσει η παραγγελία επειδή τρέχει ο υπάλληλος.
Και αν το εκάστοτε μαγαζί δεν αξίζει, τον πούλο.
 

skatastamoutratous

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Ιουλ 2019
Μηνύματα
942
Like
1.459
Πόντοι
206
Ο υπολογισμός με δραχμές είναι πολύ δύσκολος γιατί υπήρχε μεγάλος πληθωρισμός.
Στα πολύ τελευταία χρόνια της δραχμής (που τα θυμάμαι) με 1.500 δρχ δεν έκανες τίποτα, πήγαινες στο γήπεδο (σε απλή θύρα) ή στο σινεμά ή αγόραζες ένα περιοδικό για υπολογιστές. Παπάρια αξία είχαν δηλαδή. Το 1985 μπορεί να έβγαζες ραντεβού γκόμενα με 1.500 δρχ.
Αν σήμερα είχαμε ακόμα δραχμή με 1.500 δραχμές παίζει να έπαιρνες 1 κιλό ψωμί...
 

Markelos.

Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2019
Μηνύματα
552
Like
604
Πόντοι
86
Δεν ειναι μονο τα λεφτα που καθοριζουν την κοινωνικη κλιμακα τυπε.
Και η πουτανα μπορει να βγαζει πολλα και ο ζητιανος περισσοτερα, αλλα βρισκονται στον πατο της κοινωνιας.
Αλλο να βουτας στα σκατα και αλλο να καθεσαι σε γραφειαρα...

Αν δεν εχεις εμπειρια απο μεγαλη εταιρια μη κρινεις χωρις να ξερεις, παντως και σε μικρες που εχω εμπειρια παπαρια κανουνε πολλοι.
Εγω ειχα αφεντικο που οποια ωραια κυκλοφορουσε την προσλαμβανε και την πηδαγε και αυτη "δουλευε" ολη μερα κατα τα αλλα...
Επισης στης ΗΠΑ ειναι το συστημα το 50% κινουν οι πιστωτικες καρτες, τα φοιτητικα δανεια,τα δανεια για αυτοκινητα,εχω φιλο στην Αστορια εχει 6 καρτες, και χρωσταει και το αμαξι ακομη,ακομη και αυτα ειναι πανδυσκολα πλεον σε περνανε απο ποσα τσεκ, παλια της διναν απλοχερα
 

dCorso

Σπουδαίος
Εγγρ.
8 Μαΐ 2015
Μηνύματα
7.965
Κριτικές
33
Like
6.946
Πόντοι
3.496
οι νεοι ειναι τεμπεληδες ... η λενε οχι στις λαμογιες και στις πουστιες του κλαδου ??
Στις πεισσότερες κουζίνες έχουν πακι και έρχονται τα πιάτα τσατρα πάτρα, ας βάλουν και σερβιτόρους τέτοιου είδους παλουκάρια να το κλείσουν το μαγαζί.
 

stolenheart

Μέλος
Εγγρ.
27 Νοε 2005
Μηνύματα
266
Like
303
Πόντοι
21
Ο υπολογισμός με δραχμές είναι δύσκολος γιατί υπήρχε μεγάλος πληθωρισμός.
Στα πολύ τελευταία χρόνια της δραχμής (που τα θυμάμαι) με 1.500 δρχ πήγαινες γήπεδο (σε απλή θύρα) ή σινεμά ή αγόραζες ένα περιοδικό για υπολογιστές. Παπάρια αξία είχαν δηλαδή. Το 1985 μπορεί να έβγαζες ραντεβού γκόμενα με 1.500 δρχ.
Από το 1995 μέχρι το 2001 ο πληθωρισμός είχε πέσει σε χαμηλά μονοψήφια επίπεδα... ήταν προαπαιτούμενο για την είσοδο στο ευρώ.

Εγώ για αυτό είπα να μας πει έτος να βγάλουμε συμπέρασμα...

Αν ας πούμε τα έπαιρνε το 1991 που η χρυσή λίρα είχε 15.000 δρχ, τότε αγόραζε 1/10 της λίρας.

Η λίρα σήμερα έχει πάνω από €500, άρα το ανάλογο των 1500 δρχ είναι τα €50 σήμερα και όχι τα €4,5.
Αν σήμερα είχαμε ακόμα δραχμή με 1.500 δραχμές παίζει να έπαιρνες 1 κιλό ψωμί...
Στην Τουρκία το ψωμί έχει 10 σεντς του ευρώ, ενώ εδώ έχει €1.

Οι μισθοί όμως δεν έχουν διαφορά 10x... άσε που σε κατά κεφαλήν εισόδημα (PPP) ο Τούρκος μας ξεπέρασε πέρσι.

Μην τα παραλέτε... το εθνικό νόμισμα δεν είναι πρόβλημα όταν παράγεις αρκετά ή/και ελκυστικά προϊόντα.

Και η Ρουμανία εθνικό νόμισμα έχει και 1% φορολογία επί του τζίρου σε επιχειρήσεις. Θα κέρδιζε κάτι αν έμπαινε στο ευρώ;

Στις πεισσότερες κουζίνες έχουν πακι και έρχονται τα πιάτα τσατρα πάτρα, ας βάλουν και σερβιτόρους τέτοιου είδους παλουκάρια να το κλείσουν το μαγαζί.
Μέχρι και στον Μπαϊρακτάρη στο Μοναστηράκι έχω δει φουλ Πάκια... το 2022.
 

George71

Μέγας
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.300
Like
10.809
Πόντοι
3.556
Σίγουρα δεν ήταν €4,5 σε σημερινή αγοραστική δύναμη... είναι παραπλανητικό να κάνεις διαίρεση με το 340,75 χωρίς να υπολογίζεις πληθωρισμό δεκαετιών.

Αν θες πες έτος, να δούμε πόσο είχε τότε το δολάριο και η χρυσή λίρα.

ΥΓ: Για την (λάθος) χρήση της τεχνολογίας από τους GenZ δεν έχεις άδικο.

3 χρονια μετα, σε εργοστασιο εργατης (γαματες δουλειες ολες ε; :tooth: ) επαιρνα περιπου 5000 μεροκαματο.Επισης θυμαμαι εκεινη τη χρονια ενα διαμερισμα που σημερα θα ειχε περιπου 40.000 ευρω, πουλιοταν 5.000.000 δραχμες

Χοντρικα δηλαδη το 5.000 αξιζε με 40 ευρω σημερινα, οποτε οι 1.500 δραχμες που μας εδινε ητανε περιπου 12 ευρω
 

George71

Μέγας
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.300
Like
10.809
Πόντοι
3.556
Κοιτα δε διαφωνω γενικα, οσο πιο κατω τοσο πιο πολυ δουλεια.
Αυτος που καθαριζει βοθρους κανει τη χειροτερη δουλεια.
Αυτος που σκαβει γαμιεται ολη μερα.
Οσο ανεβαινεις μεγαλωνει το παραμυθι.
Ο υπαλληλος γραφειου που λες ο ανειδικευτος μπορει να γραφει ολη μερα, αλλα τουλαχιστον ειναι αραχτος σε γραφειακι με αιρκοντισιον.
Οι εξειδικευμενοι ειναι πιο απαραιτητοι και αναντικαταστατοι οποτε τους παιρνει να λουφαρουν πιο πολυ αρκει να προλαβαινουν τα deadline.
Ο μανατζερ εστω οτι κυνηγαει τους απο κατω να δουλεψουν.
Απο διευθυντες και πανω ξυνουν αρχιδια μονιμα.
Οι CEO ειναι διακοσμητικοι εντελως.
Οι μετοχοι μονο εισπραττουν.
Γιαυτο μου την εχει βαρεσει τελευταια λεω να γινω κομμουνιστης στα γερματα :confused:

Γενικα η ιεραρχια ειναι η παρακατω, χονδρικα:

Ιδιοκτησια > Μυαλο > Στομα > Χερια > Ποδια

Πχ σε ενα σουπερμαρκετ αρχοντας ειναι ο ιδιοκτητης μετα ο επιθεωρητης (μυαλο), μετα ο μανατζερ του υποκαταστηματος (στομα) μετα η ταμιας (χερια) και τελευταιος ο αποθηκαριος (ποδια) που τραβαει τις παλετες και τον διαταζουν σχεδον οι παντες
 

stolenheart

Μέλος
Εγγρ.
27 Νοε 2005
Μηνύματα
266
Like
303
Πόντοι
21
3 χρονια μετα, σε εργοστασιο εργατης (γαματες δουλειες ολες ε; :tooth: ) επαιρνα περιπου 5000 μεροκαματο.Επισης θυμαμαι εκεινη τη χρονια ενα διαμερισμα που σημερα θα ειχε περιπου 40.000 ευρω, πουλιοταν 5.000.000 δραχμες

Χοντρικα δηλαδη το 5.000 αξιζε με 40 ευρω σημερινα, οποτε οι 1.500 δραχμες που μας εδινε ητανε περιπου 12 ευρω
Δεν γράφεις έτος όμως... γιατί;

Δεν είναι τι θυμάται κανείς, αλλά να ανατρέξουμε σε καταγεγραμμένα στοιχεία της εποχής που δεν είναι αμφισβητήσιμα (π.χ. δελτίο χρυσής λίρας της ΤτΕ).
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
12.387
Like
11.195
Πόντοι
3.656
Τους έχει κάνει όλους συνεργάτες ο saul.

σε έχει φάει αυτό με τους συνεργάτες σε έχει στοιχειώσει...δεν σου άρεσε καθόλου ε? :2funny:


ακόμα περιμένω πότε θα ανοίξεις μια πρότυπη εταιρεία με άλλους κουμουνιστές για να έρθω να συνισφέρω το μερίδιο μου και μετά να δουλέψουμε και να τρώμε τα κέρδη όλοι μαζί όλα ίσα.

ούτε μισθούς ούτε εργάτες ούτε τίποτα...εγώ έχω μάθει να δουλεύω και με τα χέρια...εσείς θα μπορείτε άραγε? :confused:
 

George71

Μέγας
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.300
Like
10.809
Πόντοι
3.556
Δεν γράφεις έτος όμως... γιατί;

Δεν είναι τι θυμάται κανείς, αλλά να ανατρέξουμε σε καταγεγραμμένα στοιχεία της εποχής που δεν είναι αμφισβητήσιμα (π.χ. δελτίο χρυσής λίρας της ΤτΕ).

Λοιπον, ητανε ακριβως καλοκαιρι 1989 που μας εδινε τις 1500
 

Mpratan

Σπουδαίος
Εγγρ.
29 Δεκ 2019
Μηνύματα
5.259
Κριτικές
21
Like
9.462
Πόντοι
3.346
Γενικα η ιεραρχια ειναι η παρακατω, χονδρικα:

Ιδιοκτησια > Μυαλο > Στομα > Χερια > Ποδια

Πχ σε ενα σουπερμαρκετ αρχοντας ειναι ο ιδιοκτητης μετα ο επιθεωρητης (μυαλο), μετα ο μανατζερ του υποκαταστηματος (στομα) μετα η ταμιας (χερια) και τελευταιος ο αποθηκαριος (ποδια) που τραβαει τις παλετες και τον διαταζουν σχεδον οι παντες
Αυτό ισχύει σε κάθε τυπική επιχείρηση όπως και σε ενα στρατόπεδο.
 

stolenheart

Μέλος
Εγγρ.
27 Νοε 2005
Μηνύματα
266
Like
303
Πόντοι
21
Λοιπον, ητανε ακριβως καλοκαιρι 1989 που μας εδινε τις 1500
1989:


2024:


Σε σημερινά λεφτά δηλαδή έπαιρνες €50-60 ως πιτσιρικάς... not bad! ;)
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom