Νέα

Εστίαση και τουρισμός δε μπορούν να βρουν υπαλλήλους

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα bruce wayne
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 1K
  • Εμφανίσεις 34K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 15 άτομα (0 μέλη και 15 επισκέπτες)

ΤΙΜΩΡΟΣ(1)

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Οκτ 2009
Μηνύματα
587
Κριτικές
1
Like
1.239
Πόντοι
206
αν δεν έχει τι να τον κάνει υπάλληλο γραφείο τότε μπρό???

να του κολλάει ένσημα για να τον κοιτάει?

όποιος έχει φουλ δουλειά παίρνει υπάλληλο γραφείου....όποιος έχει 1 προσφορά τη βδομάδα και 10 παραστατικά το μήνα τα περνάει μόνος του και δεν έχει να πληρώνει και κανέναν.

Έτσι πάνε αυτά.
Τωρα δεν ξερω για τι πραγμα μιλαμε.
Μπορει αλλο να χω εγω στο μυαλο μου με προσφορα και διαγωνισμο.
Για ποσα λεφτα μιλαμε;
Και ποσες απο αυτες καταληγεις να τις παρεις;
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
12.387
Like
11.196
Πόντοι
3.656
Τωρα δεν ξερω για τι πραγμα μιλαμε.
Μπορει αλλο να χω εγω στο μυαλο μου με προσφορα και διαγωνισμο.
Για ποσα λεφτα μιλαμε;
Και ποσες απο αυτες καταληγεις να τις παρεις;
Μην το πας τόσο ειδικά αλλού είναι το point.

Ένα γραφείο έχει διάφορα που πρέπει να γίνουν....κάποιες φορές μπορεί να είναι ένας διαγωνισμός που θέλει στήσιμο φακέλου...κάποιες φορές μπορεί να είναι ένας πελάτης που θέλει απλά μια επικαιροποιημένη προσφορά...κάποιες φορές μπορεί να είναι απλά μια προσφορά γνωριμίας σε έναν καινούριο πελάτη.

Εσύ μπορεί να έχεις στο μυαλό σου μόνο μεγάλους διαγωνισμούς αλλά αυτούς δεν θα τους στήσεις εσύ...έτσι και αλλιώς για πολλούς λόγους.

Το πόσα λεφτά δεν έχει επίσης σημασία και διαφέρει από μικρές σε μεγάλες εταιρείες.

Θα στέλνεις όσες προσφορές χρειαστεί ακόμα και αν στείλεις 50 και τελικά πάρεις 15 :confused:

Αυτό που πρέπει να κρατήσεις είναι ότι ένα γραφείο έχει πολλές δουλειές...οι οποίες αν είναι μικρή εταιρεία θα περνάνε πολλά από εσένα...δηλαδή και τιμολόγια και αποθήκη και προσφορές και τηλέφωνα και παραγγελίες και προσφορές κτλπ

αν είναι μεγαλύτερη εταιρεία θα έχεις πιο συγκεκριμένο ρόλο αλλά θα έχει περισσότερο φόρτο εργασίας στον ρόλο αυτόν.

Σε κάθε περίπτωση κανένας δεν σε παίρνει για να κάθεσαι ενώ δεν έχει δουλειά να σε σκίσει. Αυτά όταν είσαι ένας υπάλληλος της σειράς δηλαδή χωρίς ειδίκευση και χωρίς ιδιαίτερη προϋπηρεσία. Τώρα αν μου πεις ειδικά για εταιρείες που έχουν καθεστώς δημοσίου κτλπ οκ....υπάρχουν αλλά δεν είναι ο κανόνας.
 

ΤΙΜΩΡΟΣ(1)

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Οκτ 2009
Μηνύματα
587
Κριτικές
1
Like
1.239
Πόντοι
206
Μην το πας τόσο ειδικά αλλού είναι το point.

Ένα γραφείο έχει διάφορα που πρέπει να γίνουν....κάποιες φορές μπορεί να είναι ένας διαγωνισμός που θέλει στήσιμο φακέλου...κάποιες φορές μπορεί να είναι ένας πελάτης που θέλει απλά μια επικαιροποιημένη προσφορά...κάποιες φορές μπορεί να είναι απλά μια προσφορά γνωριμίας σε έναν καινούριο πελάτη.

Εσύ μπορεί να έχεις στο μυαλό σου μόνο μεγάλους διαγωνισμούς αλλά αυτούς δεν θα τους στήσεις εσύ...έτσι και αλλιώς για πολλούς λόγους.

Το πόσα λεφτά δεν έχει επίσης σημασία και διαφέρει από μικρές σε μεγάλες εταιρείες.

Θα στέλνεις όσες προσφορές χρειαστεί ακόμα και αν στείλεις 50 και τελικά πάρεις 15 :confused:

Αυτό που πρέπει να κρατήσεις είναι ότι ένα γραφείο έχει πολλές δουλειές...οι οποίες αν είναι μικρή εταιρεία θα περνάνε πολλά από εσένα...δηλαδή και τιμολόγια και αποθήκη και προσφορές και τηλέφωνα και παραγγελίες και προσφορές κτλπ

αν είναι μεγαλύτερη εταιρεία θα έχεις πιο συγκεκριμένο ρόλο αλλά θα έχει περισσότερο φόρτο εργασίας στον ρόλο αυτόν.

Σε κάθε περίπτωση κανένας δεν σε παίρνει για να κάθεσαι ενώ δεν έχει δουλειά να σε σκίσει. Αυτά όταν είσαι ένας υπάλληλος της σειράς δηλαδή χωρίς ειδίκευση και χωρίς ιδιαίτερη προϋπηρεσία. Τώρα αν μου πεις ειδικά για εταιρείες που έχουν καθεστώς δημοσίου κτλπ οκ....υπάρχουν αλλά δεν είναι ο κανόνας.
Εχουν τεραστια σημασια αυτα που σε ρωταω.
Γιατι αν μιλαμε για μεγαλα ποσα και μεγαλα ποσοστα επιτυχιας, τοτε εσυ βγαζεις εκατομμυρια και εχεις ενα μονο υπαλληλο :confused:
Αν μιλαμε για μικρα ποσα τοτε ειναι πανευκολο ρε φιλε σε 10 λεπτα την εχεις κανει την προσφορα.
Αυτο το πραγμα μου λες δηλαδη γιατι δεν εχω εμπειρια στο θεμα προσφορων...
Τι ειναι 5 προσφορες μιας ωρας δουλεια και αλλη μια ολα τα υπολοιπα που μου πες σε 2-3 ωρες τα εχεις τελειωσει.

Επισης δεν αντιλεγω σε αυτα που λες, οσο μικροτερη εταιρια τοσο πιο πολυ ουσιαστικη δουλεια θα κανεις γιατι το αφεντικο δεν εχει λεφτα για πεταμα.
Οταν μιλαμε ομως για μεγαλες εταιριες, αυτος που σε προσλαμβανει δεν ειναι δικα του λεφτα, ουτε του μανατζερ ειναι δικα του τα λεφτα.
Δουλεια υπαρχει αλλα ειναι ανουσια. Μιλαμε για ωρες ατελειωτες σε meeting τα οποια δε χρησιμευουν απολυτως σε τιποτα.
Αυτη η φωτογραφια περιγραφει ακριβως τι συμβαινει.

Managers.jpg


Ενας δουλευει και αλλοι 10 συζητανε πανω σε αυτα που κανει ωρες ατελειωτες χωρις κανενα λογο.
Αν εισαι αυτος που δουλευει θα περασεις καλα.
Αν εισαι απο τους αλλους θα υποφερεις, αυτο προσπαθω να πω.
Θα προσπαθεις συνεχεια να αποδειξεις την αξια σου (τη μηδενικη) και θα περνας το χρονο σου απιστευτα βαρετα.
Ενω αυτος που δουλευει και χρησιμος ειναι και παιρνει χαρα απο την προσφορα.
Και τελικα η δουλεια οταν τη μαθει θα βγαινει γρηγορα (το 8ωρο θα ειναι υπερβολικο)
Ενω οι αλλοι θα καθονται υπερωριες για να μας πεισουν οτι κατι κανανε.
 

Readytogo22

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Σεπ 2022
Μηνύματα
774
Like
1.284
Πόντοι
206
Στην γερμανια ισχυουν τα εξης:

-παρα πολλοι γερμανοι δεν πηγαινουν για δουλεια με βασικο μισθο κανα 1600€ εφοσον παιρνουν 1000€ απο την προνοια.

-το 90% των ελληνων εστιατορων ειναι λαμόγια που αντι να αγκαλιασουν τον εργαζομενο τους , κοιταζουν να τον εκμεταλευοντε σε οτιδήποτε.

-οπου βλεπεις ελληνικο μαγαζι με συχνη αγγελια "ζητειτε προσωπικο" φυγε τρεχοντας γιατι κατι δεν παει καλα.

Νομιζω πως υπαρχει μια λογικη στην νεολαια το να επιλεγουν να μην εργαστουν για ψιχουλα, εφοσον καλυπτοντε απο χαρτζηλικια απο γονεις και δωρεαν διαμονή
Γενικά αυτό με τη συνεχόμενη αγγελία είναι μια πραγματικότητα σε όλους τους κλάδους.

Το έχω δοκιμάσει και εγώ ( σε κλάδο άσχετο με την εστίαση ) , θα σου πω απλά πως έφυγα τρέχοντας μετά το πρώτο μισθό.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
12.387
Like
11.196
Πόντοι
3.656
Εχουν τεραστια σημασια αυτα που σε ρωταω.
Γιατι αν μιλαμε για μεγαλα ποσα και μεγαλα ποσοστα επιτυχιας, τοτε εσυ βγαζεις εκατομμυρια και εχεις ενα μονο υπαλληλο :confused:
Αν μιλαμε για μικρα ποσα τοτε ειναι πανευκολο ρε φιλε σε 10 λεπτα την εχεις κανει την προσφορα.
Αυτο το πραγμα μου λες δηλαδη γιατι δεν εχω εμπειρια στο θεμα προσφορων...
Τι ειναι 5 προσφορες μιας ωρας δουλεια και αλλη μια ολα τα υπολοιπα που μου πες σε 2-3 ωρες τα εχεις τελειωσει.

Επισης δεν αντιλεγω σε αυτα που λες, οσο μικροτερη εταιρια τοσο πιο πολυ ουσιαστικη δουλεια θα κανεις γιατι το αφεντικο δεν εχει λεφτα για πεταμα.
Οταν μιλαμε ομως για μεγαλες εταιριες, αυτος που σε προσλαμβανει δεν ειναι δικα του λεφτα, ουτε του μανατζερ ειναι δικα του τα λεφτα.
Δουλεια υπαρχει αλλα ειναι ανουσια. Μιλαμε για ωρες ατελειωτες σε meeting τα οποια δε χρησιμευουν απολυτως σε τιποτα.
Αυτη η φωτογραφια περιγραφει ακριβως τι συμβαινει.

Managers.jpg


Ενας δουλευει και αλλοι 10 συζητανε πανω σε αυτα που κανει ωρες ατελειωτες χωρις κανενα λογο.
Αν εισαι αυτος που δουλευει θα περασεις καλα.
Αν εισαι απο τους αλλους θα υποφερεις, αυτο προσπαθω να πω.
Θα προσπαθεις συνεχεια να αποδειξεις την αξια σου (τη μηδενικη) και θα περνας το χρονο σου απιστευτα βαρετα.
Ενω αυτος που δουλευει και χρησιμος ειναι και παιρνει χαρα απο την προσφορα.
Και τελικα η δουλεια οταν τη μαθει θα βγαινει γρηγορα (το 8ωρο θα ειναι υπερβολικο)
Ενω οι αλλοι θα καθονται υπερωριες για να μας πεισουν οτι κατι κανανε.

Μακάρι να μπορούσα να έβγαζα εκατομμύρια με έναν υπάλληλο :confused:

Δεν έχουν σημασία τα ποσά. Είτε για 1Μ είτε για 100Κ εσύ πάλι θα δουλέψεις.

Δηλαδή εσύ νομίζεις ότι την ώρα σου θα την φας μόνο για γράψεις ένα κείμενο?

Η κάθε προσφορά έχει προεργασία και το κάθε τι που προσφέρεις μπορεί να συδεύεται από 10 πιστοποιητικά που πρέπει να αναφέρεις ανάλογα με τις απαιτήσεις και την μορφή της ζήτησης.

Τέσπα τι να κάθομαι να σου λέω τώρα...δεν είναι τόσο απλό όσο νομίζεις και ιδιαίτερα για διαγωνισμούς. Δεν γράφεις τυφλοσούρτι αυτό προσπαθώ να σου πω. Και ακόμα και για λανική και για τυποποιημένες προσφορές έχει άλλες διαδικασίες δηλαδή παραστατικά, ταμεία κτλπ. Τίποτα δεν είναι τόσο απλό όσο φαίνεται ούτε τόσο γρήγορο. Έβγαλες εσύ τώρα συμπέρασμα ότι βγάζεις 5 προσφορές την ώρα και άλλες λίγες δουλειές σε 2-3 ώρες έχεις τελειώσει...και ταυτόχρονα θα σηκώνεις και τηλέρωνα και θα κόβεις και παραστατικά :confused:

Δεν ξέρω για ποιες εταιρείες μιλάς και τι πόστα αλλά εδώ μιλάμε για γραφειάδες γ κατηγορίας δηλαδή χωρίς καμία ειδίκευση...γαλέρα πως το λένε. Ποια meeting και ποιους μάνατζερς μου λες?
 

stolenheart

Μέλος
Εγγρ.
27 Νοε 2005
Μηνύματα
266
Like
303
Πόντοι
21
Αυτό απαντάται πολύ εύκολα.
Ο απάνθρωπος επιχειρηματίας, ως προς την μεταχείριση των υπαλλήλων του, θα σερβίρει και σκατά στον πελάτη του.
Έτσι έμαθε να λειτουργεί προς όλους.
Όπως λευκό τυρί για «φέτα» στην greek salad... και αυτό θεωρείται σοβαρό επιχειρείν.
 

ΤΙΜΩΡΟΣ(1)

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Οκτ 2009
Μηνύματα
587
Κριτικές
1
Like
1.239
Πόντοι
206
Μακάρι να μπορούσα να έβγαζα εκατομμύρια με έναν υπάλληλο :confused:

Δεν έχουν σημασία τα ποσά. Είτε για 1Μ είτε για 100Κ εσύ πάλι θα δουλέψεις.

Δηλαδή εσύ νομίζεις ότι την ώρα σου θα την φας μόνο για γράψεις ένα κείμενο?

Η κάθε προσφορά έχει προεργασία και το κάθε τι που προσφέρεις μπορεί να συδεύεται από 10 πιστοποιητικά που πρέπει να αναφέρεις ανάλογα με τις απαιτήσεις και την μορφή της ζήτησης.

Τέσπα τι να κάθομαι να σου λέω τώρα...δεν είναι τόσο απλό όσο νομίζεις και ιδιαίτερα για διαγωνισμούς. Δεν γράφεις τυφλοσούρτι αυτό προσπαθώ να σου πω. Και ακόμα και για λανική και για τυποποιημένες προσφορές έχει άλλες διαδικασίες δηλαδή παραστατικά, ταμεία κτλπ. Τίποτα δεν είναι τόσο απλό όσο φαίνεται ούτε τόσο γρήγορο. Έβγαλες εσύ τώρα συμπέρασμα ότι βγάζεις 5 προσφορές την ώρα και άλλες λίγες δουλειές σε 2-3 ώρες έχεις τελειώσει...και ταυτόχρονα θα σηκώνεις και τηλέρωνα και θα κόβεις και παραστατικά :confused:

Δεν ξέρω για ποιες εταιρείες μιλάς και τι πόστα αλλά εδώ μιλάμε για γραφειάδες γ κατηγορίας δηλαδή χωρίς καμία ειδίκευση...γαλέρα πως το λένε. Ποια meeting και ποιους μάνατζερς μου λες?
Κοιτα δε διαφωνω γενικα, οσο πιο κατω τοσο πιο πολυ δουλεια.
Αυτος που καθαριζει βοθρους κανει τη χειροτερη δουλεια.
Αυτος που σκαβει γαμιεται ολη μερα.
Οσο ανεβαινεις μεγαλωνει το παραμυθι.
Ο υπαλληλος γραφειου που λες ο ανειδικευτος μπορει να γραφει ολη μερα, αλλα τουλαχιστον ειναι αραχτος σε γραφειακι με αιρκοντισιον.
Οι εξειδικευμενοι ειναι πιο απαραιτητοι και αναντικαταστατοι οποτε τους παιρνει να λουφαρουν πιο πολυ αρκει να προλαβαινουν τα deadline.
Ο μανατζερ εστω οτι κυνηγαει τους απο κατω να δουλεψουν.
Απο διευθυντες και πανω ξυνουν αρχιδια μονιμα.
Οι CEO ειναι διακοσμητικοι εντελως.
Οι μετοχοι μονο εισπραττουν.
Γιαυτο μου την εχει βαρεσει τελευταια λεω να γινω κομμουνιστης στα γερματα :confused:
 

george_tzi

Μέλος
Εγγρ.
14 Μαΐ 2018
Μηνύματα
103
Κριτικές
3
Like
295
Πόντοι
21
.... εδώ στην παραλιακή Κορινθία που ζώ, έβγαλαν όλα τα μαγαζιά ξαπλώστρες, ομπρέλες η μια πάνω στην άλλη, σου πουλάνεγια χαβιάρι το τοστ με πατατάκια τύπου κλαμπ και με 2 - 3 παιδάκια (πιτσιρικάδες που ξεζουμίζουν) κάνουν τρελούς τζίρους από καβαλημένους Αθηναίους που θέλουν πρώτη ξαπλώστρα ! ειλικρινά θα ήθελα να δω΄του ΚΥριους μαγαζάτορες στην ΄θέση των παιδιών όλη μέρα πάνω κάτω μεσα στο χαλίκι και την ΄ζεστη.... να δούν πως βγαίνει το ρόλεξ ...:angel:
Πάλι καλά που ακόμα δεν έχουν βάλει ταρίφα στην ξαπλώστρα γιατί φοβάμαι μήπως από φέτος το ξεκινήσουν και στην Κόρινθο
 

stolenheart

Μέλος
Εγγρ.
27 Νοε 2005
Μηνύματα
266
Like
303
Πόντοι
21
Προσυπογράφω κι εγώ αυτό που λες.

Θα παραθέσω και ένα πείραμα που έγινε κάποτε σε μία εταιρεία, νομίζω το ξαναείπα:
Ανέβαζαν σε άσχετες στιγμές τους μισθούς, χωρίς να συντρέχει κάποιος λόγος. Παράδειγμα, έπαιρνες 1000 ευρώ, ξαφνικά η εταιρεία ανακοίνωνε αυξήσεις 10% χωρίς λόγο.
Οι υπάλληλοι έτρεχαν για λίγο μόλις έπαιρναν την αύξηση, μετά γυρνούσαν σε ρυθμό παραγωγικότητας του χιλιάρικου.
Μετά πάλι αύξηση 10% η εταιρεία, πάλι έτρεχαν για λίγο, μετά πάλι στον ίδιο ρυθμό.
Οι εταιρείες ξέρουν ότι τα παραπάνω χρήματα δε θα ωφελήσουν ουσιαστικά την εταιρεία. Εκτός και αν μιλάμε ότι όντως είσαι αυτός που στηρίζονται, που συνήθως είναι ελάχιστοι σε κάθε εταιρεία.
Άσε που το να είσαι χαμηλά σε μισθό, λειτουργεί ως καρότο για να τρέξεις παραπάνω και να πάρεις 100 ευρώ ακόμα "επειδή είσαι καλός".
Αυτό συμβαίνει γιατί προσωρινά ο εγκέφαλος παίρνει dopamine boost και μετά φθίνει η επίδραση...

Σκέψου το σαν τα πρεζάκια που θέλουν ολοένα και μεγαλύτερη δόση για να φτιαχτούν. Ναι, το χρήμα είναι «πρέζα». Και ναι, ιδανικά πρέπει να γίνονται αυξήσεις κάθε 6 μήνες.

Όσο για την παραγωγικότητα, δεν είναι θέμα ωρών εργασίας/προσωπικού κόπου (εκτός αν μιλάμε για τομέα έντασης εργασίας).

Όταν μιλάμε για τομέα έντασης κεφαλαίου χρειάζονται επενδύσεις σε τεχνολογία...

Ο Γερμανός/Ολλανδός δουλεύει 1300-1400 ώρες ετησίως και έχει πολλαπλάσιο κατά κεφαλήν εισόδημα από τον Έλληνα που δουλεύει 2000 ώρες ετησίως.

Αντίστοιχα ο αγρότης στην Αφρική που δουλεύει με άροτρο και αγελάδες γαμιέται στην δουλειά και βγάζει ελάχιστα συγκριτικά με τον Αμερικάνο αγρότη που έχει υπερσύγχρονα τρακτέρ.

Δεν θέλει πάντα κόπο, θέλει τρόπο. ;-)
 
Τελευταία τροποποίηση:

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
12.387
Like
11.196
Πόντοι
3.656
Κοιτα δε διαφωνω γενικα, οσο πιο κατω τοσο πιο πολυ δουλεια.
Αυτος που καθαριζει βοθρους κανει τη χειροτερη δουλεια.
Αυτος που σκαβει γαμιεται ολη μερα.
Οσο ανεβαινεις μεγαλωνει το παραμυθι.
Ο υπαλληλος γραφειου που λες ο ανειδικευτος μπορει να γραφει ολη μερα, αλλα τουλαχιστον ειναι αραχτος σε γραφειακι με αιρκοντισιον.
Οι εξειδικευμενοι ειναι πιο απαραιτητοι και αναντικαταστατοι οποτε τους παιρνει να λουφαρουν πιο πολυ αρκει να προλαβαινουν τα deadline.
Ο μανατζερ εστω οτι κυνηγαει τους απο κατω να δουλεψουν.
Απο διευθυντες και πανω ξυνουν αρχιδια μονιμα.
Οι CEO ειναι διακοσμητικοι εντελως.
Οι μετοχοι μονο εισπραττουν.
Γιαυτο μου την εχει βαρεσει τελευταια λεω να γινω κομμουνιστης στα γερματα :confused:
Ο βοθρατζής πληρώνεται πολύ καλύτερα από τον φραφειά Γ κατηγορίας.

Αυτός που σκάβει ακόμα καλύτερα και με πολύ πιο λίγες ώρες.

Δεν ξέρω ακόμα δεν έχω γίνει γκόλντεν μπου στο ΔΣ της ΔΕΗ ρε τύπε...αλλά υποψιάζομαι ότι γενικεύεις επικίνδυνα....ακόμα και για τους μάνατζερ....

Οι μέτοχοι προφανώς και θα εισπράτουν μόνο...επενδυτές είναι λεφτά έβαλαν δεν ζήτησαν δουλειά.
 

stolenheart

Μέλος
Εγγρ.
27 Νοε 2005
Μηνύματα
266
Like
303
Πόντοι
21
Best Seller το νήμα ! τρένο. Πριν ένα χρόνο ήμουν Ισλανδία, τρελοί μισθοί και σεβασμός στον εργάτη, ανάγκες σε όλα το πόστα, όχι μόνο τουρισμού, από τράπεζες μέχρι συνεργεία και πωλητές, αν αντέχετε το νησί και το κρύο καλό ταξίδι, τρέξτε.
Ξέχασες το καλύτερο bonus τύπε: ισλανδικό, ροδαλό μουνί!

Όλα εγώ θα τα λέω πχιά;
 

george_tzi

Μέλος
Εγγρ.
14 Μαΐ 2018
Μηνύματα
103
Κριτικές
3
Like
295
Πόντοι
21
Η κατάσταση έχει ξεφύγει στον κλάδο της εστίασης αλλά πιστεύω ότι το πρόβλημα είναι κυρίως στα νησιά του Αιγαίου. Στις υπόλοιπες περιοχές βρίσκονται άτομα να δουλέψουν. Το πώς πού τί γιατί και αν είναι καλοί είναι άλλο θέμα. Αλλά στα νησιά που έχει ξεφύγει η κατάσταση θα γίνεται όλο και πιο δύσκολο. Πέρυσι άκουγα μισθούς 1600 καθαρά για τυλιχτη στην Σαντορίνη. Και που θα μείνει αυτός τί θα φάει; Οπότε αναγκαστικά δεν πάει να δουλέψει για να μην του μείνει τίποτα. Σιγά σιγά θα γεμίσει η εστίαση στις περιοχές αυτές με Αφγανούς Πακιστανούς κλπ που θα είναι φθηνοί
 

BIG_BIG_BEN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
1.243
Like
1.981
Πόντοι
216
οι νεοι ειναι τεμπεληδες ... η λενε οχι στις λαμογιες και στις πουστιες του κλαδου ??

Τέσπα. Άμα δώσουν κανά φράγκο παραπάνω, όλο και κάποιος θα κάνει την ανάγκη φιλοτιμία να πάει να δουλέψει σεζόν υπό πενιχρές συνθήκες.

Για την Ελλάδα, ρε γαμώτο. :-)
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
151.808
Κριτικές
1
Like
29.475
Πόντοι
8.006

stolenheart

Μέλος
Εγγρ.
27 Νοε 2005
Μηνύματα
266
Like
303
Πόντοι
21
Παιζει και τεμπελιο ομως τυπε, η αληθεια ειναι

Γενικα η τεχνολογια εφερε αρκετα καλα, αλλα ειχε την επιπτωση οτι εκανε τον ανθρωπο περισσοτερο τεμπελη

Καποτε για εμας ητανε ναρκωτικο οι σκληρες δουλειες, οπου βρισκαμε τετοιες πηγαιναμε σαν τους παλαβους, ακομα και αν μας εδιναν ψιχουλα. Θυμαμαι 15 χρονων φορτωναμε φορτηγο με καυσοξυλα 12 τονους ονομαστικο ωφελιμο (πρακτικα ηταν παραπανω) 3 ατομα και περναμε απο 1500 δραχμες, δηλαδη καπου 4.5 ευρω. Αν ημασταν 2, εδινε απο 2000 τον καθενα, δηλαδη 4000 για ολο το φορτηγο

Την ιδια ωρα οι επαγγελματιες σε διπλανη πολη που δουλευανε συνεργειο, επαιρναν 1000 δραχμες τον τονο

Συχνα καναμε και 2 φορτια την ημερα

Σημερα με τοση τεχνολογια μεσα στα ποδια, οθονες, σοσιαλ, βιντεο, κλπ ο αλλος σου λεει κατσε αραξε για χαβαλε στο ιντερνετ, που να τρεχεις τωρα να φορτωνεις ξυλα μεσα στον ηλιο...
Σίγουρα δεν ήταν €4,5 σε σημερινή αγοραστική δύναμη... είναι παραπλανητικό να κάνεις διαίρεση με το 340,75 χωρίς να υπολογίζεις πληθωρισμό δεκαετιών.

Αν θες πες έτος, να δούμε πόσο είχε τότε το δολάριο και η χρυσή λίρα.

ΥΓ: Για την (λάθος) χρήση της τεχνολογίας από τους GenZ δεν έχεις άδικο.
 

Cman

Μέλος
Εγγρ.
30 Αυγ 2016
Μηνύματα
328
Κριτικές
2
Like
289
Πόντοι
21
Εγώ ξέρω αλλοδαπό που εργαζόταν σε κατάστημα εστίασης σαν μαγειρας, περίπου 11-12 ώρες κάθε μέρα για 7μηνες με 3000€ φουλ ένσημα και δωμάτιο, φαγητό και όλα τα νόμιμα. Πήρε πακέτο 21000 μιας και είχε μηδέν έξοδα. Πολλά τα λεφτά αλλά και δύσκολη δουλεια
 

Dilfaros

Μέλος
Εγγρ.
26 Μαρ 2024
Μηνύματα
76
Like
131
Πόντοι
0
Πως να βρούνε μάνα μου με τα μυαλά που κουβαλάνε οι περισσότεροι. Οταν έρχεται η άλλη (σ.σ. πρωην δημοσιος υπαλληλος που αποφάσισε με το εφαπαξ να γινει επιχειρηματιας) και μου λέει "έχεις κανένα άτομο για τις ξαπλώστρες; ". "τι ζητάς ; " της λέω "για να ρωτήσω". "ε , τα κλασσικά " μου λέει , "8 - 8 ωράριο , χωρις ρεπο εννοειται , παραγγελίες - καθαριότητα - μάζεμα - άπλωμα - να φτιαχνει και καναν καφε αν χρειαστεί....ευκολα πραγματα...αλλά να αντέχει στον ήλιο μην είναι σαν τον περσινό που λιποθύμαγε όλο τον Αυγουστο".
"Μάλιστα και τι προσφέρεις; " . "780 καθαρά και αν θελει διαμονή θα βαλουμε ενα ραντζο ακομα στο υπόγειο " μου λέει.
Της είπες να πάει να γαμηθει ; Ή ευχή θα της εδινες;
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom